Pretaanbod in het klein >\\T Top-40 ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1994 Eenvoud, de kracht van mini-attracties In het Pretiijk waar koning Efteling regeert, samen met zijn vorstelijke vazallen Hellendoorn, Duinrell, Slagharen en Walibi-Flevo, houden de kleine attractieparken dapper stand. Natuurlijk kunnen de Klein Duimpjes niet in de schaduw staan van de reuzen die in de bikkelharde concurrentiestrijd om de gunsten en guldens van het publiek batterijen elektronica, driedubbele loopings, adrenalineverhogende kurketrekkers en andere miljoenenverslindende high-tech attracties in stelling brengen. De kleine parkjes doen het rustig aan, bieden simpel vertier, zijn goedkoop en overzichtelijk. Maar daar ligt nu juist hun grote kracht. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN 1 f 1 I ij kunnen ons n m# met de grote W W parken. Dat proberen we ook niet", zegt directeur Van Kolfschoten van de Pyramide van Austerlitz in het Utrechtse Woudenberg. „Natuurlijk kunnen ook wij een 'Poliep'-draaimolen van anderhalf mil joen gulden neerzetten. Maar dan moet er onmiddellijk een hek om het park, er moet bewaking komen en de entree gaat omhoog naar een tientje. En het blijö niet bij die ene 'Poliep', want je moet om de paar jaar iets nieuws en groots hebben, anders daalt het herhalingsbezoek. Het is beter als wij ons on derscheiden door simpel en goedkoop te blij- Het park in de schaduw van de Pyramide van Austerlitz (een zandpuist op de Utrecht se Heuvelrug; in 1804 door soldaten van Na poleon bijeen geschept om de tijd te doden) behoorde ooit tot de bekendste dagattracties van Nederland. Maar het park vond bijna zijn Waterloo, toen de markt voor schoolreisjes instortte: van zevenduizend busladingen per jaar, naar slechts enkele per week. „Tot vijf tien jaar geleden hadden we dagen met hon derdvijftig bussen per dag. Er liepen hier vijf tien obers. De glazen ranja werden met een slang gevuld." Tegenwoordig mikt het park op bewoners uit dè eigen regio en op toeris ten. De formule is simpel: een fraaie en veili ge speeltuin (gratis toegankelijk) daarom heen enkele attracties waarvoor met een muntje moet worden betaald. Negen munten kosten een tientje. „Mensen die naar ons park komen, hoeven daar dus budgettair geen rekening mee te houden." Een lage prijs is de belangrijkste troef van de kleintjes. Zie Circus Zandvoort. Ook daar is de toegang gratis en moet voor een aantal attracties apart worden betaald. In het futu ristische gebouw, enkele minuten lopen van het strand, is op de begane grond, onder de naam Family Land, een mini-kermiS inge richt. Ballegooien, grijpautomaten, schiet tent... Kortom, een mixture van ouderwets jolijt waarbij uit onverwachte hoeken hier en daar zelfs met water wordt gespoten. Marjolein Kreijger van Circus Zandvoort: ,,'t Is echt voor elk wat wils. Onze doelgroep bestaat uit gezinnen, mensen die niet naar zoiets als De Efteling gaan omdat ze weten dat ze dan in één dag zomaar een paar hon derd gulden kwijt kunnen zijn. Dat zal ze hier niet overkomen. Ze gaan naar het strand, wippen op de terugweg voor de gezelligheid even langs bij Family Land en gaan weer naar huis." Willen de bezoekers langer blijven, dan kunnen ze op de eerste verdieping gebruik maken van een even gevarieerde als uitge breide batterij spelautomaten en op de twee de van de bioscoop. Kreijger: „Hoewel we in omvang niet zo verschrikkelijk groot zijn, kunnen gasten bij ons makkelijk een paar uur zoet zijn, al gaan ze alleen maar naar de bioscoop. Ons probleem is slechts dat de be langstelling op het ogenblik tegenvalt. Het Space Expo in Noordwijk lijdt al e onder de tropische omstandigheden van de laatste weken. Onder normale omstandighe den is de aan de ruimtevaart opgehangen at tractie (met het audio-visuele programma 'The Space Experience' als hoogtepunt) goed voor minstens duizend entreebewijzen per dag. Nu zijn het er gemiddeld niet meer dan driehonderd. Maar toch is woordvoerder Wouter van der Kwaak niet ontevreden. „Waarom zou ik? Het ziet naar uit dat we binnenkort de grens van 100.000 bezoekers per jaar zullen passeren en dat terwijl we nog maar sinds 1991 open zijn." Space Expo richt zich 's zomers in het bij zonder op toeristen die langs de kust logeren. Radio-spotjes, folders die worden verspreid via hotels, VW's en campings en de trai- ningsstoel voor ruimtevaarders waarmee op de boulevards van onder meer Noordwijk en Katwijk demonstraties worden gegeven, ge nereren veel bezoek. Circa 35 procent daar van is Duitstalig, en daar wordt bij de presen tatie rekening mee gehouden. In het voorjaar is de expositie vooral het doel van talloze schoolreisjes. Van der Kwaak: „Over het hele jaar genomen ontvan gen we zo'n twintigduizend kinderen. Maar dat wil niet zeggen dat het onze belangrijkste doelgroep is. We doen ook promotie bij pro fessionals die vanuit hun beroep in onze ex positie geïnteresseerd zijn en we worden ook steeds populairder bij bedrijven die him per soneel om welke reden dan ook iets speciaals willen aanbieden. We zijn in staat om die mensen de hele dag bezig te houden, inclu sief lunch en diner." Simpel Simpelheid is troef in de meeste van de klei ne attractieparken. Het aanbod is groot en bont. Dat blijkt uit een overzicht, samenge steld door de Stichting Toerisme Recreatie AVN (een verstandshuwelijk tussen ANWB, VWs en het Nederlands Bureau voor Toeris me), in samenwerking met de provinciale VWs. De lijst vermeldt veertig parkjes die re presentatief zouden zijn voor het kleinschalig pretaanbod in ons land. Er zitten parken tus sen, die landelijke bekendheid genieten en zich eigenlijk al tot de middelgrote attracties mogen rekenen, zoals de Julianatoren in Apeldoorn en Speelstad Oranje in het Drent se gehucht Oranje. Maar de meeste andere trekken minder bezoekers en zijn aanzienlijk kleiner soms amper tweeduizend vierkan te meter; nog niet de helft dus van een voet balveld. Een van de kleinste is Het Rosarium in Doom. Het terrein behoorde ooit tot het landgoed waar de verbannen Duitse keizer vol overgave tuinierde, om zo z'n heimwee naar 'die Heimat' met wortel en tak uit te roeien. Nu bloeien er een midgetgolf-, skel ter- en jeu de boulesbaan, en kunnen bezoe kers trampolinespringen, of met 2- tot 9-per- soons trapkarren in het zweet des aanschijns de omgeving verkennen. Meer niet. Geen elektronica. Geen schreeuwerige reclames. „Gewoon heel ongecompliceerd amuse ment", zegt directrice drs. Henriëtte Lepage bijna verontschuldigend. Toch trekt het groenovergoten park 85.000 bezoekers per jaar. Het geheim? „Bezoekers vinden eenvou dige dingen leuk. Bovendien is een klein park goed te overzien. Ouders hoeven dus niet bang te zijn dat ze hun kinderen kwijtraken." Het Rosarium is een typisch voorbeeld van een pretpark-om-de-hoek; een vorm van eer stelijns pretzorg, waar men in hpt weekend snel eventjes binnenwipt. Dat verklaart vol gens Henriëtte Lepage ook het hoge percen tage herhalingsbezoek; de kurk waar menig klein attractiepark op drijft. Specialisatie Andere attracties houden het hoofd boven water dank zij een vorm van specialisatie. Zo mikken diverse parken vooral op peuters, kleuters en de onderbouw van de basis school. Bij voorbeeld Kabouterland in het Drentse Exloo; een spannende trollengrot, waar de kleintjes via kruip-door sluip-door routes kennis maken met talloze kabouters en honderdvijftig levende dieren. Boven Space Expo Noordwijk. Wie zich als astronaut(je) wil laten fotograferen, kan hier terecht. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER NILS VAN HOUTS gronds kunnen zij zich uitleven in een klim- dorp, dierenbos en wandeltuin. „Dit vinden ze leuker dan een groot pretpark", glundert directeur Wim Al. „Kleintjes kun je niet lang bezig houden; hun belevingswereld houdt na een half uurtje op." Zijn collega De Vries van Sprookjeswonderland in Enkhuizen voegt daar nog aan toe: „Je moet kinderen niet al les precies voorschotelen; ze moeten ergens hun eigen verhaal bij kunnen maken." De sprookjesachtige attractie roept herinnerin gen op aan de beginjaren van de Efteling. Maar in de ogen van De Vries deed Neder landse grootste attractiepark in de loop der jaren te veel concessies om nóg meer publiek te trekken. De ex-huisschilder uit Enkhuizen vertikt dat. Hij wil het sober houden. In zijn park zal de bezoeker dus vergeefs zoeken naar een straatfotograaf, reclame of geld verslindende apparaten. „Kinderen kennen de waarde van het geld niet. Je moet ze dus niet confronteren met dingen die ze niet kunnen bevatten. Een aantal kleine attracties wil de kinderen van de videogames-generatie weer écht ou derwets leren spelen. In de befaamde Spe- lerij/Uitvinderij in Dieren bijvoorbeeld bie den de meest bizarre speelattributen allerlei mogelijkheden om de fantasie, vindingrijk- heid en creativiteit bot te vieren. „Er wordt te weinig gespeeld", Roel Valenteijn van Kinderwereld in het Drentse Roden een combinatie van speel goedmuseum en speelplaats. „Als een kind vijf, zes jaar is moet het al in een patroon lo pen en zich als een volwassenen gedragen. Daarom zijn er zoveel gekken. Maar hier mag het zich uiten." Wie eenmaal kennis maakt met oude spelen wordt er door gegrepen, voorspelt hij. Wijst met een vertederd gebaar naar kinderen en hun ouders die op het mu seumplein joelend in de weer zijn met draai tol, stelten, vélocipède, hoepelen, Vliegende Hollander en ander nostalgisch speelgoed. „Tegenwoordig bepaalt de commercie hoe er gespeeld wordt. Speelgoed is nu vervolmaakt. Maar het wordt veel sneller weggelegd. Vroe ger speelden kinderen cowboytje met een tak. Meer niet." Samenwerking De kleine parken bieden over het algemeen slechts enkele uren vermaak hooguit een halve dag. Om bezoekers toch een hele dag bezit te kunnen houden, wordt meer en meer samenwerking gezocht met een andere kleinschalige attracties. Zo gaat het splinter nieuwe otterpark Aqualutra in Leeuwarden in zee met het Fries Natuurmuseum. Een rondvaartboot vormt de drijvende schakel tussen beide attracties. Het scheepje meert af bij de 'Koperen Tuin', bekend uit de gelijkna mige roman van Simon Vestdijk. In het Groningse Leek vormen het Natio naal Rijtuigmuseum, Jeugdpark Nienoord (met o.a. mini-stoomtrein), een zwembad, stalhouderij, rondvaartbedrijf, openlucht theater, museumkerk, theehuis, camping en trekkershutten sinds kort een heuse coöpera tie. Het streven is uit te groeien tot een „themapark paard en vervoer; een mengeling van cultuur, natuur en recreatie", meldt drs. Luc Eekhout, directeur van het Rijtuigmuse- Op de kruin van Nederland bloeide ook een fraaie samenwerking op tussen Aards Pa radijs in Barger-Compascuum, het Monu mentendorp Orvelte, het Planetarium in Dwingelo, het Verkeerspark Assen en attrac tiepark Duinen-Zathe en het Miniatuurpark Noord Nederland, beide in Appelscha. Sa men introduceerden ze de zogeheten Par kenpas. Die geeft voor f. 29,95 toegang tot vier van de zes parken. „We willen proberen Nederland tot aan de grote rivieren te ver overen", luidt de krijgshaftige toelichting van oud-aannemer Jasper, eigenaar van de twee attracties in Appelscha. „Maar het is niet eenvoudig om mensen naar het noorden te halen. De afstand is een probleem. Noorder lingen gaan 'eventjes' naar Amsterdam. Maar voor westerlingen is Amsterdam-Appelscha twee keer zo ver als Appelscha-Amsterdam." NOORD-HOLLAND Circus Zandvoort: Indoor-recreatiecentrum met bioscoop en theater, info: 2507-18686. Oud Valkeveen, Naarden: Zandstrand, diverse attracties, kinderboerderij, info: 05129-44223. Sprookjeswonderland, Enkhuizen: Sprookjes, kabouterdorp, speeltuin, kinderboerderij, info: 02280-17853. ZUID-HOLLAND Serpo Reptielenhuis, Delft: Museum met o.a. pythons, boa's, krokodillen, info: 015-1221814. ;ntrum de Hollandse Biesbosch, Info: 078-211311. Ooievaarsdorp Het Liesveld, Groot Ammers: Park met 200 ooievaars, info: 01843-1553. Expo Kinderdijk: Expositie overwerking molens en leven in Alblasserwaard. info: 01859-30925. Noordwijk Space Expo, Noordwijk: Permanente ruimtevaarttentoonstelling. info: 01719-46460. Bezoekerscentrum DeGrevelingen, Ouddorp: Expositie over heden en verleden Grevelingen- meer, natuurwandelingen met gids. info: 1878-2346. GRONINGEN Landgoed Nienoord, Leek: Miniatuurtreinen, modelspoormaquette, kinderboerderij, info: 05945-12230. Openluchtmuseum Het Hoogeland, Warffum: Gerestaureerde dorpswoningen, volledig ingericht. O.a. winkel, school, joodse slagerij, info: 05950-2233. Aquariom, Delfzijl: Zeeaquarium, schelpenten toonstelling, geologisch museum, zwembad, «jeugdverkeerstuin. info: 059.60-12318. Grunopark, Harkstede: o.a. paintball, teleski, klootschieten, mountain biking, roeibaan, jacht- info: 050-416371. ••Veenkoloniaal Museum, Veendam: Museum geschiedenis vervening, scheepvaart, land- Samen met de provinciale VW's selecteerde de Stichting Toerisme Recreatie AVN de volgende veertig attracties, onbekende musea en pretparken die representatief zijn voor het kleinschalig pretaanbod in ons land. Miniaturen van gebouwen uit Groningen, Fries land en Drenthe, schaal 1:25. info: 05162-2200. •- Duinen-Zathe, Appelscha: Tal van attracties, o.a. cakewalk, reuzenglijbaan, crazycars, hobbel- fietsen, theatershows, info: 05162-2203. •■OtterparkAqualutra, Leeuwarden: Natuurpark met otters, bevers, bunzingen en ooievaars, glazen onderwatertunnel, expositie, info: 05118-31214. Sybrandry's Ontspannings- en Vogelpark, Rijs: Skelterbaan, mini-carbaan, luchtfietscircus, info: 05147-1224. DRENTHE «- Kabouterland, Exloo: Reusachtig konijnehol met kabouters en levende dieren, speelpark. info: 05919-49843. •- Speelstad Oranje, Oranje: Overdekt attractie park in voormalig fabriekscomplex. sprookjespark, speeltuin, rondvaart op het Zuid- laardermeer. info: 05905-91212. Drouwenerzand, Drouwen: Speeltuin en attrac tiepark. info: 05999-64360. motorboten, achtbaan terwonderland, muizenhol en reuzenrad, info: 055-552015. «- Amusementspark Tivoli, Berg en Dal: o.a. acht baan, smurfengrot, botsboten, buggybaan, spook- info: 08895-41541. •- Spelerij/Uitvinderij, Dieren: Alternatieve speel tuin, stokbrood bakken, theatervoorstellingen. Spelenderwijs kennis maken met techniek, info: 08330-15784. •- Kinderspeelparadijs en speelgoedmuseum De Brug. Eerbeek: Nostalgische speeltuin en moder ne attracties, speelgoedmuseum, verhuur roeibo- UTRECHT «- Het Rosarium, Doorn: midgetgolf-, skelter- ei jeu de boulesbaan, trampolines, trapkarren. zeebassin, levensechte z< info: 01184-15400. •-Historama, Middelburg: Historische abdij, vi- Iguana Reptielen Zoo, Vlissingen: Tentoonstel ling levende amfibieën, reptielen en insekten. info: 01184-17219. openluchtzwembad, info: 08859-78900. Bosbad Hoeven: Familiepark met o.a. waterglij banen, ponybaan. info: 01659-4254. De Warande, Oosterhout: Recreatieoord met verwarmde openluchtbaden, midgetgolf, speeltui nen. Info: 01620-53800. LIMBURG De Valkenier, Valkenburg: Familiepark, o.a. maanraket, waterorgel, cinema 2000. info: 04406-12289. Sprookjesbos Valkenburg: zeventien sprookjes taferelen, shows, info: 04406-12985. Foreldorama, Gulpen: Forellenkwekerij met in-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25