v Effect van .alcoholcampagnes ebt weg BIJVOEGSEL 1 ZATERDAGS nee danku ik moet nog rijden oppe volgenpe wepstrup par ru ju! m# bi W ge 'Als de politie het toezicht niet intensiveert is het zinloos burgers te activeren' ZET ALCOHOL IN HET VERKEER BUITENSPEL akmanschap is meesterschap. De bierbrouwer wilde er maar mee gezegd hebben dat niemand aan de kwaliteit van zijn produkt kon tippen. Zijn reclame bracht steevast een ambachtsman in beeld wiens ouderwetse degelijkheid een grote liefde voor het een of ander vak de monstreerde. Enkele jaren geleden zette Vei lig Verkeer Nederland ook zo'n ambachts man aan het werk. Terwijl feestgangers de stemming verhoogden door het gerstenat rij kelijk te laten stromen, timmerde hij alvast hun doodskist. Het televisiespotje dat ervan werd gemaakt, was onderdeel van de cam pagne 'Rij Alcoholvrij'. Het werd slechts en kele keren uitgezonden. Want er was een brouwer die met juridische stappen dreigde. Niet vanwege die doodskist, maar omdat een bierglas in beeld kwam dat sterk op het zijne leek. Iedere nieuw televisiespotje, waarmee Vei lig Verkeer Nederland ten strijde trekt tegen alcohol in het verkeer, roept honderden hef tige reacties op. Maar alleen dat ene spotje verdween voortijdig uit de roulatie. ,,Het is juist onze bedoeling emoties op te wekken", zegt directeur Goos van Veilig Verkeer Ne derland (VNN). Nogal wat van die reacties komen van mensen die door alcohol in het verkeer een zoon of dochter verloren. „Zo'n spotje haalt alle ellende weer boven. Soms hangen mensen uren aan de telefoon, hele maal van slag af. Wij treden ze met begrip te gemoet, maar proberen wel duidelijk te ma ken dat deze spotjes nodig zijn. Om te voor komen dat nog meer mensen die ellende meemaken." Onder invloed van de steeds agressievere WN-campagnes, steeds scherpere wetgeving, en steeds adequater politietoezicht, is het aantal alcoholongelukken in vijftien jaar tijd rigpreus ge daald. De aantallen doden en ernstig gewonden daalden zelfs met tweederde tot respectievelijk 100 en 1000 per jaar. Maar het tij keert. Blij kens cijfers van de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) is het aantal mensen dat dronken achter het stuur kruipt weer aan het stijgen. Landelijk nam het percentage automobilisten met meer dan 0,5 promille alcohol in het bloed'de laatste twee jaar toe van 3,9 naar 4,2, in de provincie Utrecht zelfs van 3,2 naar 4,9. Afge lopen jaar gebeurden daardoor weer meer ongelukken, en vielen meer doden en ge wonden. Minder toezicht SWOV zoekt de oorzaak in de eerste plaats bij de politie. Door de perikelen rond de politie reorganisatie is het toezicht verslapt, in veel gemeenten zelfs fors. Maar ook bij Veilig Ver keer Nederland krabt men zich achter de oren. Directeur Goos steekt de hand in eigen boezem: „Onze campagnes zijn zeer succes vol geweest, maar we lijken er nu een eind punt mee te hebben bereikt." WN zint dan ook op een nieuwe aanpak, die meer gericht is op activering van de bevolking, vooral op regionaal en lokaal niveau. „Burgers zullen in eigen omgeving meer zelf moeten zeggen waar het op staat. We willen dat stimuleren en ondersteunen. Dat kan betekenen dat onze campagnes een an dere toon krijgen, en dat we ze anders gaan visualiseren." Alvorens daarmee te beginnen, wil WN zekerheid hebben over medewer-' king van politiecommissarissen en officieren ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1994 Sjakie Schram zong uiteindelijk voor dovemansoren. 'Glaasje op, laat je rijden het feestlied waarmee Veilig Verkeer Nederland de strijd aanbond tegen het 'alcohol-monster', bevorderde de leut. Maar Icon niet voorkomen dat het aantal dronken automobilisten en hun slachtoffers naar recordhoogte steeg. Pas halfiveg de jaren tachtig vond WN de juiste toon. Agressievere campagnes, gepaard met scherper politietoezicht, droegen ertoe bij dat het aantal ongelukken met de helft, en het aantal slachtoffers zelfs met tiveederde verminderde. Sinds vorig jaar stijgt het aantal dronken automobilisten weer. De dodencijfers groeien mee. WN-directeur Goos bepleit een nieuwe aanpak. Campagnes tegen alcohol in het verkeer. Een poster (van Veilig Verkeer Nederland) die het gevaar duidelijk en hard onder de aandacht brengt. ILLUSTRATIES WN van justitie. Op landelijk niveau vindt daar over binnenkort overleg plaats. Volgens Goos is het zinloos burgers te mobiliseren wanneer de politie het toezicht niet intensiveert. Veilig Verkeer Nederland heeft in het verle den wel vaker moeten kiezen voor een ande re aanpak. 'Glaasje op, laat je rijden', luidde ooit de leus. Sjakie Schram ramde het drin kend Nederland zingend de kop in. Want het moest wel gezellig blijven, oordeelden de campagneleiders. Destijds, halfweg de jaren zestig, bezatte Nederland zich vooral op fees ten. Carnaval bijvoorbeeld, of tijdens bruilof ten en partijen. Bij dat soort gelegenheden past geen dreigende taal. Carnavalsbestuur ders zagen wel leut in de campagne. Ze werk ten er gretig aan mee. Geen optocht, of het lied van Sjakie Schram werd luidkeels en met grote letters uitgedragen. Grimmiger Wat zou het ook. Bloedproeven en blaastes- ten bestonden nog niet. Rijden met 'enkele glazen bier' achter de kiezen was geen pro bleem. Je ging er, beweerde menigeen, zelfs beter door rijden. Nee, het werd pas gevaar lijk wanneer de neus van veldwachter over tuigend tot de conclusie kwam dat de drinke broer 'onder zodanige invjoed was dat hij zijn voertuig niet meer naar behoren kon be sturen'. Pas halfweg de jaren zeventig, toen rijden met 0,5 promille alcohol in het bloed straf baar werd, en de politie blaaspijpjes kreeg uitgereikt, zat de schrik er even goed in. Vei lig Verkeer Nederland reageerde met bele rende campagnes als 'Weet je wetje, laat je rijden' en 'Wie rijdt er vanavond?' In één klap verminderden de de alcohol-ongevallen met een kwart. Maar na twee jaar bleek drinkend Nederland van de schrik bekomen, en was het aantal dronken rijders groter dan ooit te voren. 1977 werd een topjaar met meer dan 5200 ongelukken, meer dan 6.600 gewonden en bijna 400 doden. Het werd de campagne voerders duidelijk dat Sjakie Schram voor do ve oren zong. „In de eerste helft van de jaren tachtig was in Nederland de situatie ten aanzien van het rijden onder invloed vrijwel uitzichtloos", memoreert oud-WN-mederwerker Verbeek in een terugblik. De trieste cijfers uit het top jaar 1977 werden weliswaar niet meer geëve naard, maar het 'alcohol-monster' bleef on veranderlijk hoog scoren: meer dan 4.000 on gelukken per jaar. Directeur Goos conclu deert: „Alcohol bleek onderdeel geworden van de normale eet- en drinkgewoonten." In 1984 besloot Veilig Verkeer Nederland dan ook tot grimmiger actie. Niks geen hu mor meer. 'Alcohol in het verkeer, al gauw een misdaad', werd de leus. Televisiespotjes brachten nabestaanden en slachtoffers in beeld, wier trieste verhalen publieke veront waardiging moesten oproepen. Dat lukte. In zeven maanden tijd zette een kwart miljoen Nederlander een handtekening onder een pleidooi voor strengere controles, snellere veroordelingen en zwaardere straffen. Dat leidde gaandeweg tot scherper en effectiever politie-optreden. Binnen een jaar daalde hetN aantal ongelukken met 10 procent, om ver volgens gestadig verder af te nemen. Agressiever Goos schrijft die ontwikkeling mede toe aan de uitgekiende meerjarencampagne, waar mee WN in 1986 van start ging. De toon van televisiespotjes en posters werd steeds harder en agressiever. Vooral de speciale aanpak van risico-groepen zette zoden aan de dijk. Sportkantinebezoekers (destijds voor 33 pro cent verantwoordelijk voor alcohol-ongeluk ken) en jongelui werden apart aangesproken. Een eerste actie, gericht op voetbalkantines, werd aanvankelijk met hoongelach ontvan gen. De clubs zouden er nooit aan meewer ken. Ze waren immers in grote mate afhan kelijk van de baromzet. De actie werd een doorslaand succes. Ruim 1200 voetbalclubs bestelden de speciale campagnepakketten. Ook hockey- en tennisclubs haakten in. Bin nen het jaar halveerde het aandeel van sport kantine-bezoekers in alcohol-ongelukken. Aan een speciaal op discotheken gerichte campagne, deden meteen 500 discotheekba zen mee. Jongeren werden al snel trendsetter op het vlak van alcoholvrij rijden. Een nieuwe campagne van Veilig Verkeer Nederland zal vooral mannen tussen de 35 en 50 jaar als mikpunt moeten hebben. Het merendeel van de dronken rijders is uit die groep afkomstig. Maar of een nieuwe aanpak evenveel vruchten afwerpt als campagnes? Midden jaren tachtig stopte het ministerie van Verkeer en Waterstaat bijna 3 miljoen gulden in een vierjarige actie. Voor de huidi ge campagne, die vorig jaar begon, was maar drie ton beschikbaar. Goos: „Om de aan dacht vast te houden moet je ieder jaar enke le nieuwe in het oog springende dingen doen. Maar er zijn nu jaren waarin we oud materiaal moeten herhalen. Onze drie televi siespotjes zijn ook vorig jaar al gebruikt." Eén leus zou Goos nog wel een tijdje willen aanhouden: „Frisdrank is het beste medi cijn."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23