Verkerk steelt harten Bij FC Den Haag is het nooit saai Sport Spelenderwijs naar topvorm Leidsch Dagblad Tennis Circuit'Q^ RabobankQ ®2i M Mi _lÜfU"ERDAG 6 AUGUSTUS 1994 Jacqueline Poelman met een heerlijk gevoel naar EK LEEK FRANS DREISSEN FOTO DICK HOCEWONINC B ONDERWATER )e tenniskenners zijn het er over eens: Martin Verkerk ;aat het maken. Hij is 15 jaar, doet dit seizoen voor het Me kin'terst mee *n en stee^ harten van de liefhebbers. De [sQp'iieuwe Krajicek, wordt er al gefluisterd. Hoe dan ook: ferkerk heeft een ijzersterke service en is groot voor zijn eeftijd. Volgens de prognoses moet de inwoner van Al- ves t0)hen aan den Rijn rond de twee meter lang worden. Vrij in Vahle kan moeilijk ontkennen dat zijn pupil talent heeft. Ver kerk behoort in zijn leeftijds klasse niet tot de absolute top, maar bivakkeert daar kort on der. Vahle: „Maar het is zo ge vaarlijk om te roepen dat hij het gaat maken. Stel dat hij straks last krijgt van een groeistuip en slechter gaat spelen, dan bran den dezelfde mensen die hem de hemel in prijzen, hem mpina 3 ten?P ^ee en Duin maakte Verkerk isco'sPsteren korte metten met Ben 's 020lo Bruin: 6-0, 6-2. Vandaag ?3202(Vacht de halve finale tegen de ilaatselijke favoriet Jan-Willem Aigthart. Dat wordt dus een 'olie bak op Duinlust. Martin ^^P/erkerk wordt er niet warm of loud van. „Hij laat zijn kop niet iundalek maken", zegt zijn trainer cl Frank Vahle. 1 Vahle, voormalig fase-trainer pan het district Leiden, werkt al [es jaar met Martin Verkerk. Dat zijn pupil dit seizoen een I I ikse stap vooruit doet, verbaast A LI (iem niks. Maar om nu van de 2e ujfilaken te schreeuwen dat Mar- van tin Verkerk het wel eventjes gaat naken, nee. dat valt uit de 1866 mond van de voormalige coach ran Unicum niet op te tekenen. af." Verkerk groeit in alle opzich ten. Z'n lengte, zie Krajicek, hoeft geen probleem te zijn, maar lange tennissers moeten veel extra inspanningen verrich ten om de ballen goed te slaan. Verkerk doet veel aan fitness om zijn rugspieren aan te ster ken. Zwakke mg of niet: Martin Verkerk is vastberaden. Zijn doel is om bij de beste vijftig van de wereld te behoren. Vahle: „Daar werkt Martin heel vastberaden naar toe. Ik heb daar geen probleem mee. Maar alles geleidelijk aan. Er wordt niks geforceerd. Vooralsnog gaat Verkerk als een speer in B. In Lisse deed hij het bijzonder goed en de halve finale Zee en Duin is een puike prestatie. Volgend jaar moet Verkerk kwalificatie A- en gaan spelen. In de maanden willen Verkerk en Vahle wat toerriooitjes in Frank rijk afwerken. Maar dit alles mag niet ten koste gaan van zijn opleiding (de HAVO). Vahle: „Voorlopig zal ik hem stimule ren om te studeren. Pas later kan hij keuzes maken." Vahle en Verkerk: het zijn twee handen op een buik. Vahle: „Ik ben een trainer voor lange termijn. Het is niks voor mij om binnen twee jaar het beste uit iemand te halen. Deze constructie met Martin bevalt mij prima. Maar alleen omdat de relatie met speler en onders perfect is. Maar ik besef dat er straks ook een einde is. Er komt straks een moment dat Martin zegt: ik heb jou niet meer no- dig." De tweede halve finale op Zee en Duin gaat tussen Mark Fleischeuer en Jeroen Boog- mans. Fleischeuer maakte korte metten met Onno Guinau (6-4, 6-1), terwijl Boogmans Perry Paauw terugwees: 6-4, 6-1. De droomfinale tussen de 'Zee en Duiners' Lugthart er ligt in het verschiet. Martin Verkerk kan daar t stokje voor steken. Cd's. kaarten en nintendo-spel- letjes behoren tot de standaard uitrusting. Voor noodgevallen. Opdat de verveling geen kans krijgt om toe te slaan. Jacque line Poelman groeit spelender wijs naar de topvorm toe. Al we ken verheugt de 100 meter-, 200 meter- en estafetteloopster zich op de Europese titelstrijd. „Het hele seizoen is erop afgestemd. Enkele dagen voor het uur U komen de eerste kriebels. Van pure spanning en opwinding. „Ik ga met een heerlijk gevoel weg", zegt de Groningse, in haar bagage zitten behalve de speeltjes ook behoorlijke porties zelfvertrouwen en vastberaden heid. „Helsinki, dat wordt een kick." Concentratie in de startblok ken. De adrenalinestroom komt op gang en de pols spurt rich ting 200 slagen per minuut. Ver volgens de uitbarsting bij de start. Jacqueline Poelman heeft haar ogen angstig gefixeerd op iets recht vooruit. Alsof haar een kijkje in de eeuwigheid wordt gegund. Als een roofdier werpt ze zich op haar prooi. 100 meter in 11.27 seconden. Het lijkt een wissewasje. Zo kinderlijk een voudig. „Het sprinten gaat me steeds gemakkelijker af." Broodnuchter is haar consta tering. Gelijk haar aard. Jacque line Poelman is geen vrouw van grbotspraak. Ze is wars van alle poeha en blabla. Geheel in te genstelling tot de explosieve na tuur van de meeste sprinters. Poelman is eerder bescheiden, kalm en koel. Ze maakt zich ogenschijnlijk nergens druk om. Waarom zou ze ook. Ze koestert die rust. „Dan kan ik me beter concentreren. Ik kijk wel waar ik uitkom. Zo leg ik ook minder druk op mezelf. Noem het maar zei fbescherming. Ze is twintig jaar en kersvers afgestudeerd aan het CIOS in Heerenveen. Vice-jeugdwereld- kampioene. derde op de EK-in- door en meervoudig Neder- ook een miskend talent. Poelman is serieus met haar sport bezig. Ze is fanatiek, ge dreven. ,,A1 ben ik niet degene die het fanatiekste traint. Er zijn atleten die er meer voor doen." 'Spelen' deed ze de laatste trai ningssessies. De start oefenen vooral, haar zwakke schakel. „Soms zat ik thuis. Voor de ven tilator. Maar als het effe kon ging ik trainen. Losjes bezig zijn, dan vergeet je ook de hit te." Het was de afgelopen weken ideaal sprintweer. Maar hard trainen doet Poelman al lang niet meer. De limiet werd al vroeg in het seizoen geslecht. „Het is nu nog slechts een kwestie van rusten, bijkomen en wachten tot het zover is." Van uitputting, zoals vorig jaar na een langdurige en kommer volle limietjacht, is geen sprake. „Die WK in Stuttgart was een farce. Ik was al opgebrand voor dat ik de eerste serie liep. Eind station kwartfinales. Daar baal de ik stevig van." Jacqueline Poelman traint één keer per dag, zo'n anderhalf uur. Vijf, zes keer in de week. „Voldoende om de Europese top te halen, maar wil je meer dan moet er ook meer gebeu ren. Je moet geprikkeld worden om vooruit te gaan. Daarom CIRCUIT IN CIJFERS SCOREBORD ZEE EN DUIN HEB: Lugthart-Swart 6-3. 6-2, Boog- mans-Paauw6-4. 6-2, Fleischeuer- Guinau 6-4, 6-1, Verkerk-De Bruin 6-0, PRIJSVRAGEN Stand 3 1/2-3 1/2 en 1 a Internationaal tc 1:3-5-7-14-17-19 Ma- HEC: R. Kleian-R. Wellner 6-2, 6-1, Hertzberger-Kraan 3-6, 6-3, 6-4 nuputty-M. van Leeuwen 6-2, 6-7, 6-3 HDC: Steggerda/Stroppels-Hofkens- /Kraan 6-2, 6-4, Hertzberger/vd Hoef- De Groot/Rinzema 7-6, 5-7,6-1 DDC: Bok/Jimmink-Reijnders/Van der- Zon 6-4. 6-7. 6-2 VOETBAL Kuczynski (Pol) 0-1, Rei Lutz (Dui) 1/2-1/2. gatsjev (Rus) 0-1, Bosboom (Ned) 1- fuentes (Ned) 1-0. Nootdorp (4e klasse) - Willem 11 2-13 (0-7) Kharlov, Stadtlohn (Dui). Toernooi: Bayer Lever- kusen - Vitesse 1-0 (0-0), FC Kóln - Ever- ton 2-0. °B_ TENNIS NEC 3-1. Doelpunten Van demotivatie is bij Jejfrey Talan geen sprake Tammer. Boudesteyn :rafsc' Bijzonderheid: I itrafschop). Gi heid: Huizingh en Ki i strafschop voor Gron 3-1 (2-0). Doelpi Jhoonens en Bran De Graafschap: Oostei RKC - De Graafsc i RKC: Boogers wëel^cffrey Talan kwam woensdag |embuit het ziekenhuis na een kleine operatie aan zijn linkerknie, en donderdagmiddag stond hij al- j^arxlveer op het veld van FC Lisse, MWvaar zijn ploeggenoten van FC jnci ben Haag jeugdige spelers voet nota balles gaven. Het toont de inzet Ian de 22-jarige Katwijker. Van lemotivatie is bij hem geen prake, ook al zijn het moeilijke ijden voor zijn club. Enkele weken geleden hing iet voortbestaan van de Haagse 3) jeerstedivisieclub nog aan een zijden draad, omdat de KNVB M weigerde een licentie te ver- ït strekken. Die vergunning is er gpmnu toch, mede dankzij een fors ingekrompen begroting. Trainer Mol de Ruiter werd met een af koopsom weggestuurd, hij werd opgevolgd door Lex Schoenma ker. Sommige spelers moesten deel van hun salaris inleve- Maar op de sfeer in de groep hebben deze ontwikke lingen totaal geen invloed, zegt Talan, ex-speler van Katwijk. ,De sfeer is heel goed, dat was onder De Ruiter al zo. We gaan vaak met een paar jongens op stap na de wedstrijd, of als we en weekeinde vrij zijn. Ik ben met Anton Vriesde op vakantie geweest, daaruit blijkt wel hoe >ed we met elkaar om gaan." Ook toen de toekomst er somber uitzag, hielden de spe- de moed erin. Misschien, zegt Talan, omdat er zo ontzet tend veel verhalen over de club werden geschreven. De spelers wisten op een gegeven moment niet meer wat waar was en wat niet waar was, ze lazen de ver halen zelfs niet meer. De Katwijker heeft er al die weken geen nacht wakker van gelegen. .Ik had zoiets van: krij- geen licentie, dan is er misschien wel een andere club die interesse voor me heeft. En anders was ik teruggegaan naar 'ug Katwijk. Dat had ik ook niet zo erg gevonden. Katwijk speelt immers op het hoogste ama teurniveau. Dus echt een grote achteruitgang was het niet ge weest, als het al een achteruit gang was." Talent Het komt misschien ook wel door de manier waarop hij te gen zijn huidige werkgever aan kijkt. De linkerspits zou FC Den Haag niet voor een andere eer- stedivisieclub willen ruilen, maar om nu te zeggen dat het zijn club is, nee. Dat is de ver eniging waar zijn geschiedenis ligt, zijn amateurclub w Kat wijk. Bovendien wil Talan ei genlijk niet al te lang meer bij FC Den Haag spelen. De eredi visie lonkt. Het afgelopen jaar kon hij zich niet echt manifeste ren, door zijn knieblessure, maar dit seizoen moet dat van de grote doorbraak worden. „Dat heeft de trainer ook tegen me gezegd. Ik sta bekend als een talent en dat moet er nu ook uitkomen." Het moet luk ken, als zijn knie tenminste ook wil. „Als ik helemaal fit ben, moet ik het niveau van de ere divisie aankunnen, daar twijfel ik niet aan." Wat allemaal niet wegneemt dat Jeffrey Talan er veel moeite mee zou hebben gehad als FC Den Haag er niet meer was ge weest. „Het is een club met ge schiedenis, die speelt in de der de stad van Nederland. Die moet toch eredivisievoetbal hebben? Het is onbegrijpelijk dat er helemaal geen geld is. Er zouden toch zat sponsors moe ten zijn te vinden?" Maar dat is niet zo, de club kan nu net de eindjes aan elkaar knopen. Talan denkt dat dat komt door het 'randgebeuren', de problemen met supporters, die volgens hem overigens schromelijk worden overdreven. Hij heeft het in zijn tijd bij FC sistent-trainer Lex Schoenma ker voor de groep. „Er werd ei genlijk niet eens over gepraat. Het is zo soepel gegaan." En dat Den Haag maar een enkele keer meegemaakt, dat er narigheid was. „En dat kwam dan heel groot in de krant." En toch: „Ik vind Den Haag dé club van de eerstedivisie. Er gebeurt hier al tijd wat, het is nooit saai." Dat geldt zeker voor het einde van vorig seizoen en voor het begin van deze nieuwe compe titie. Talan maakt nu voor de zesde maal de voorbereiding mee van de Haagse club, en voor hem is er ondanks alles geen verschil met andere jaren. „Ik begin altijd weer met frisse moed. Dus ook nu. Je wilt er toch altijd het beste van ma ken." Ook de plotselinge trainers wissel ging bijna ongemerkt aan hem voorbij. Op een dag zei Nöl de Ruiter dat hij zou vertrekken en de volgende dag stond de as- tenues, waardoor het elftal waarschijnlijk in oude shirts van FC Den Haag moet spelen, ook daar kan Talan zich niet over opwinden. Meer zorgen maakt hij zich over het publiek, dat het Zuiderpark (waar FC Den Haag voorlopig overigens geen ge bruik van kan maken in ver band met de Wereldruiterspe- len) duidelijk links laat liggen. De ploeg speelde vorig seizoen nacompetitie, maar er kwamen niet meer dan duizend, vijftien honderd mensen kijken. „Dat is natuurlijk niet leuk, zo'n leeg stadion... Het is ook wel frustre rend om te zien dat er bij Kat wijk veel meer mensen zijn." Publiek Het publiek wat laten zien en zo hoog mogelijk eindigen, zijn volgens de Katwijker de doel stellingen van de ploeg. Het moet ook allemaal wel lukken, het merendeel van de spelers van vorig jaar is er nog, boven dien zijn de verschillen in de eerstedivisie niet zo groot. „Je weet het nooit." Voor de nieuwe hoofdtrainer Lex Schoenmaker ligt de zaak wat eenvoudiger. „Als we in de cember weer een licentie krij gen voor volgend jaar, is dit sei zoen geslaagd." Ook hij consta teert noch bij hemzelf, noch bij de spelers een gebrek aan moti vatie. „We zijn drie weken gele den heerlijk fris begonnen. Het is jammer dat Jeffrey steeds klaagde over zijn knie. We wil den hem zo snel mogelijk weer laten nakijken door de arts die hem opereerde. Dat is gelukt. En moet je zien: gisteren is hij nagekeken, vandaag is hij er al weer. Dat tekent de FC Den Haag." Volendam - Betis Sevilla (Spa) 1-1 (0-0). GOODWILL GAMES (Fra) 3.0. Vrouwen, stand na technisch programma: 1. Bonaly (Fra) 0,5 pnt, 2 Markova (Rus) 1,0,3 Leray (Fra) 1,5. 6-0 6-1, Singer (Dui) - Appel- 0. Whitlinger-Jones (VSt) - Gavaldon (Mex) 6-2 3-0 op (Bel/7) 6-4 6-0, and: 1. Mishkutyonok/Din 'riyev (Rus) 1,5, 2. Eltsova/Bushkov (Rus) 3,5, 3. Shishkova/Naumov (Rus) 4,0 Schoonspringen. Mannen, 3 meter-plank: 1 Saoetin (Rus) 653,16, 2 Chen (Chi) 611,25, 3. Hempel (Dui) 604,80 Martinez (Spa/3) - Helgescn (VSt) 6-4 6-3, dvedeva (Oek) 6-2 6-3 WIELRENNEN Sprong: 1 Misjoetin (Oek) 9.550, 2 Sha- baiev (Rus) 9.512. 3 Voropajev (Rus) 9,500. Brug: 1 Shabajev en Dun Chjon (Chi) Volleybal Vrouwen, finale: Rusland - Vere ten 3-0 (15-8 15-10 15-4), plaats: Japan 19.19 40. 2 Gamitt Spaenhoven (Bel). 3 PAARDESPORT WERELDRUITERSPELEN 12.31.35. 12.47 15. 5 David (Fra) Nelson I 12 52.01, 6. Atger (Fra) Sunday d'Aurabelle, 7. Arnould (Bel) Belle 13.09.29, 8. Sample (Aus) Sharahd Cava- 13.31 25, 26. Van Wijk/Malou. Landenwedstrijd: 1. Frankrijk, Brunel-Chavanne(Fra. Algemeen klassement: 1 Polhanov 31 15 04,2 Jolanta Polikjavitsjoete0.4 der Heide, 17 n Smoorenberg 0.36. ZWEMMEN SCHAKEN Sanghf Nagar (India) FIDE-kandidatentweekampen. kwartfinale over maximaal acht partijen. Salov (Rus) - Timman (Ned), zevende pai tij 1-0. Stand: 4-3 voor Salov. Kamsky (VSt) - Anand (India), achtste pai tij: 1/2-1/2. Eindstand: 4-4, verlengin Jacqueline Poelman: „Het sprinten gaat me steeds gemakkelijker af." FOTO GPD lands kampioene. Desondanks zoek ik volgend jaar de tegen stand op. In buitenlandse wed strijden. Dat gaat Jos Hermens voor mij regelen. Maar meer meetings en trainen betekent ook een groter risico. Ik heb angst voor blessures. Het is een voortdurende afweging. Hoe ver kan je gaan?" Poelman is een gevoelsmens. Zij kan niet gedijen in een com mandocultuur met strakke schema's. „Die pas ik dan ook regelmatig aan. Ik train ook nooit met een stopwatch." Haar persoonlijke records op de 100 en 200 meter zijn respectievelijk 11.27 en 23.17. Ze maakt ge staag progressie. Maar wat stelt 11.27 mondiaal eigenlijk voor? „Ik sta nog redelijk hoog op de Europese ranglijst, maar om bij de top van de wereld te zitten moet je onder de elf seconden lopen. Katrin Krabbe was inder daad 20 toen ze 10.89 liep. Maar die is dan ook gepakt. Ik heb ge kozen voor de weg van de gelei delijkheid." Atletiek heeft haar leven ver anderd. Ze is nu werkloos, op zoek naar een deeltijdbaan. „In een sportschool of zo." De atle tiek mag er in elk geval niet on der lijden. Want ze heeft nog zoveel ambities. Hoe korter de inspanning, des te groter zal de blijdschap zijn in Helsinki. Uw huis verkopen? Dan is de volgende vraag: Welke make laar kiest u? Wees kntisch. Het gaat immers om grote bedragen. Dan zijn kennis van zaken, optimale ser vice en correct handelen ver eist. Immers, de makelaar zal u in de contacten met aspirant kopers vertegenwoordigen. Bezoek de makelaarskantoren waaruit u een keuze wilt maken. Let op de uitstraling en de wijze waarop u wordt ontvangen. Bij Eigen Haard zijn 10 medewer kers gedurende 6 dagen per week beschikbaar om u van dienst te zijn. U kunt rekenen op onze actieve werkwijze. MDC, Makelaars Dienstencentrum Dagelijks wordt het nieuwe huizenaanbod in de computer van het MDC ingevoerd. Alle bij het MDC aangesloten collega's kunnen zo beschikken over een up-to-date overzicht van het huizenaanbod. (Ned) - Hellers (Zwe) 1/2-1/2, Rus) - Alterman (Isr) 1-0, Jakovitsj Beim (Isr) 1-0, Hodgson (Eng) - Sjerbakov (Rus) 1/2-1/2, Sokolov (Bos) - Remderman (Ned) - /an Wely (Ned) - Poe- Kharlov (Rus) - Ci vic en Carbonell. PRAAG Halve finales: Bruguera - Costa, Dosedel - Derde ronde: Davenport (VSt/4) - Grossman (VSt) 6-1 6-2. Sanchez-Vicano (Spa/2) - Werdel (VSt) 0-6 6-4 6-4, Novotna (Tsj/6) - Fotopresentatie Van elk pand dat in de verkoop is genomen wordt een foto presentatie gemaakt, voorzien van uitgebreide gegevens over indeling en ligging. Exemplaren daarvan worden aan collega's in de regio gezonden. - De Eigen Haard woningkrant Regelmatig verschijnt de woningkrant, een zelfstandige uitgave van Eigen Haard met ons actuele aanbod. Ook uw huis wordt daarin gratis ver meld. De woningkrant wordt in een grote oplage in de regio verspreid en toegezonden aan "zoekers" in binnen- èn buiten land. Ook een groot aantal be drijven, instellingen, ministeries e.d. ontvangen een exemplaar. im ment: 1 Rodrigues (Por) Beeld en geluid in onze etalage Van huizen die wij in verkoop hebben wordt desgewenst een kleurenfoto met omschrijving in de etalage gehangen. Ook in onze etalage: een doorlopende videopresentatie over onze werkzaamheden als makelaar. Eigen Haard, bij velen al van oudsher bekend, kent het hart van Holland als geen ander. Neem de proef op de som. U bent van harte welkom. 50.85 (Ned. aspirante 1 Veens(Ned)52,86 200 rug: B-finale: 5 Bosch (Ned) 2.09.54 4x200 vrij: 1. Italië 7.37.40. 2 Rusland 7.38,41. 3 Zweden 7.39.30. 6. Neder land 7 46.83 200S|6vlinder 8. Marieke Smit (Ned) 2 22,93. 4x100 vrij: 1 Roemenië 3.52,74, 2. Gi braltar 3.55,26, 3. Rusland 3 56,05, 6. Nederland 3.59,12. rtsmi Inlichtingen: Makelaardij Eigen Haard, Geversstraat 63, Oegslgeest, Tel. 071-1751 51, Fax. 071 -175634

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17