Sport Van Langen wil keihard knallen De regen gaat voor de paarden uit Louis van Gaal heeft genoeg aan boodsehappenmandje Autoruit stuk? Kc De Romijn heeft smaak te pakken bij Go Ahead ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1994 Pijnloze laatste test brengt atlete toch naar EK Monter, vrolijk, opgewekt. Het gezicht van Ellen van Lan- gen verraadde gisteren bij aankomst op de luchthaven in I Helsinki opluchting. Ze was opvallend fris, spraakzaam en had er duidelijk weer plezier in. „We gaan het probe ren., De voorbereiding was natuurlijk niet jippie-jippie, maar ik heb er weer vertrouwen in. Ik ben heel snel her steld en heb nog twee dagen rust. We kunnen er weer te genaan", was het veelzeggende commentaar van de olympische 800 meter-kampioene. simpel testje gisterochtend in de omgeving van Hilversum, ver weg van al te nieuwsgierige journalisten en fotografen die haar dachten aan te 'treffen op Papendal, gaf de doorslag. „Ik De 'evenwichtskunstenares', voordurend balancerend op het randje van overbelasting, heeft weer fiducie in zichzelf. Een heb wat 150-metertjes versnel ling gedaan. Niet knetterhard, maar op circa zestig procent van mijn kunnen. Dat ging vol komen pijnloos. Niets belette me toen meer om naar Helsinki af te reizen." Dinsdagmiddag openbaarde zich een hamstringblessure in het rechterbeen. Vrijwel direct na terugkeer uit een trainings kamp in Portugal, waar ze de laatste dagen al klaagde over stijve spieren. „Omdat je vlak voor een EK zit denk je: het is voorbij. Dat was effe schrikken en ik raakte in paniek. Maar ik heb daarna r om positief te gaan denken. Ook al gaf Peter Vergouwen (haar behandelend arts, red.) mij weinig kans. Woensdag was er echter al meteen progressie en donderdag ging het weer wat beter. Dat heeft me ontzettend veel vertrouwen gegeven." De kwetsuur is adequaat be handeld door Vergouwen op Papendal. Hij 'kalmeerde' de spierverrekking met een inten sieve waterstraalbehandeling. Van Langen vertoefde omwille van de 'kuur' bijna 24 uur op het sportcentrum. „Een leuke voorbereiding is het in elk geval niet geweest. Ik heb een week niet gelopen en dan al dat ge- sjor aan m'n benen. Maar straks als het startschot valt, probeer ik alles te vergeten. Dan gaat het maar om één ding: ouderwets knetterhard knallen Ellen van Langen zorgde al eerder voor een huzarenstukje door in 1992 rechtstreeks uit blessureleed olympisch goud te winnen. „Waarom zou dat dus nu niet kunnen? Ik hoop dat de series zondag en de halve fina les maandag niet al te zwaar zullen zijn, zodat ik nog wat re serves heb voor de finale op woensdag." KATWIJK» JANET V Ze is verbijsterd als ze het grijze hek voor zich ziet opdoemen, en verschrikt als ze de politie agent erbij ziet stajin. Verbaasd draait ze het raampje van haar auto open: „Staat het nu al vol? De zonnebaadster denkt dat er op het parkeerterrein bij de Zuidboulevard in Katwijk aan Zee geen plek meer voor haar is. Dat heeft ze goed gedacht. Al leen staan de vakken op deze vroege vrijdagochtend niet vol met strandgangers, zoals zij in eerste instantie veronderstelt, maar met volgelingen van de Endurance, de lange uithou- dingsrit voor paarden, die in het kader van de Wereldruiterspe- len wordt gehouden. De volgers komen naar het terrein van Quick Boys, waar de paarden worden gekeurd, waar - in jargon - de vetgate is. De dieren rusten hier twee keer tij dens de 160 kilometer lange rit: 's ochtends en 's middags. Er doen 104 paarden en 104 berij ders mee aan de race die ge deeltelijk over het strand voert, en het aantal verzorgers is gi gantisch. „Vijftienhonderd - vijftien per team", beweert W. Wichers,netgcite-manager. „Als je ervan uitgaat dat ieder team met vijf auto's komt, dan be grijp je waarom het een heksen ketel is rond de vetgates." De paarden worden onder weg overigens bijgestaan door gemiddeld nog eens vijf verzor gers. De begeleiding is opti maal, de zorg beter dan in wel ke tak van de paardensport dan ook, zegt Wichers. „Bij andere onderdelen is het de jury die beslist of een paard door mag gaan, bij de endurance hebben de dierenartsen het laatste woord." Op dat moment zijn 89 van de 104 paarden betast en be klopt door veeartsen. Vijf dieren mogen niet verder. Veearts Ma rianne Stoel heeft er inmiddels twee afgekeurd. Een paard was kreupel ('Het paardenwoord voor mank'), het andere maakte 'een verkeerde indruk', de hart slag kwam bijvoorbeeld maar niet onder de 64. En dat moet. De hartslag moet al laag zijn op het mo- i verlaten deel van het Katwijkse strand. Dit is geen dag mudjevol strand dat v ment dat de ruiter met het dier bij een van de artsen verschijnt. En dus staan verspreid over het terrein van de voetbalvereni ging de berijders met een stethoscoop klaar, te wachten tot het hart van het paard het sein op groen zet. Dan vervoe gen beiden en wat helpers zich bij een van de elf medici. De arts meet ook de hartslag, maar doet nog meer: hij controleert de vochtbalans door de huide- lasticiteit te meten en de kleur van het slijmvlies te bekijken, luistert naar de darmgeluiden, inspecteert of het paard wond jes heeft opgelopen of rare plek ken heeft onder het zadel, en kijkt of het dier nog goed loopt. „Of het nog rad is, heet dat." Om twee uur 's middags zijn reeds 22 strijders uit de koers gehaald. Sommige paarden moeten aan het infuus om weer op krachten te komen. Ge woonlijk valt de helft van de paarden onderweg af, maar dat betekent nog niet dat de sport extreem zwaar is, zegt de die renarts, die net als bijna alle an dere dertig vrijwilligers op de Katwijkse vetgate afkomstig is van de veterinaire faculteit van de Universiteit van Utrecht. Het heeft veel meer te maken met de strenge eisen die de artsen aan de paarden stellen. Ook Wi chers is ervan overtuigd dat de uithoudingsrit de dieren geen De omstreden paardenwissel Bij het wereldkampioenschap voor springruiters wordt sinds jaar en dag op het verkeerde paard gewed. Sinds 1953 zorgt de ingewikkelde formule voor een bizar slot. De ruiter die de grootste lastpak of het minst ge talenteerde knol berijdt, wint doorgaans het felbegeerde goud. De paardenwissel, zo is de WK finale gedoopt. De vier beste rui ters draaien morgen een carrou selletje op eikaars paarden. Het is een fascinerend spektakel voor het publiek. Steeds opnieuw moet de ruiter binnen enkele minuten de 'sleutel' van een hem onbekend paard vinden. De hip pische bobo's zien in de loterij de ideale formule om de beste rui ter te selecteren. In het Zuiderpark begin t de paardenwissel aan zijn dertien de voorstelling. Vier keer werd de springruiter met het minste paard wereldkampioen, vier keer het paard dat op een na de meeste steken liet vallen. Zo won in 1954 Hans Winkler, nadat zijn merrie Iialla de concurren tie 34 strafpunten aan cle rij broek hacl gesmeerd. In 1956 profiteerde Raimondo d'Inzeo, een van de beroemde Italiaanse broers, van de dodelijke ritten van zijn Gowran Girl (44 straf- punten, waarvan slechts vier voor Raimondo zelf). En ook in 1986 was het Mr. T, een paard waarvan later zelden meer iets werd vernomen, die het kam pioenschap in het voordeel van zijn amazone (Gail Greenough) besliste. De ruiters en de eigenaren pro testeren al jaren tegen het onei genlijke sluitstuk van het kam pioenschap. Jos Lansink maakte zich al zorgen hoe een brute roodjas zijn gevoelige lieveling Libero de vernieling in zou rij den. Dat is gelukkig niet meer aan de orde. Maar Franke Sloothaak - uit blinker tot nog toe - is al somber gestemd bij de gedachte hoe hij ten ondergaat in de tombola. „Man en paard trainen jaren samen om een ideaal koppel te vormen. Dat is de essentie van paardesport. En clat telt bij een wereldkampioenschap opeens niet meer.Bovendien is elke ruiter zeer afhankelijk van zijn voorgangers. De kans dat de on handige piloot A het paard B verkracht, waarna de favoriete pilootB met niet te lijmen brok stukken achterblijft, is groot. i Sloothaak vreest dat zijn werk voor niks is geweest. De Fries wijst er fijntjes op hoe hij een jaar lang Weihaiwej spaarde in de zware wedstrijden. Metals enige doel uitgerust te zijn voor de beproevingen van Den Haag. „Ik blijk perfect te hebben ge piekt. Maar straks zullen andere ruiters daarvan kunnen profite ren. Het is een onding, die paar denwissel. Kermis die niet thuis hoort op een groot kampioen- PAARDESPRONGEN schap. Sloothaak noemt zijn blauwogi ge engel Weihaiwej een 'fijn te rijden paard'. Vaak profiteren de rivalen van zo'n edele viervoeter. Zoals vier jaar geleden. Toen Gein Twisten Milton, de beide wonderschimmels, zonder pro blemen vreemd gingen met Eric Navet, de latere kampioen. Maar cle geschiedenis leert ook clat Sloothaak nog enige hoop mag koesteren. Twee landgeno ten gaven in 1974 en 1978 het goede voorbeeld. De brave Ro man weigerde vier rondjes lang een fout te maken en zag ook zijn ruiter, Gerd Wiltfang, win nen. En Har twig Stee n ken had in Simona ook het beste paard van stal. Dat is misschien nog wel de meest betreurenswaardige scha duwzijde van de even spectacu laire als omstreden paardenwis sel. De ruiter wordt de gelauwer de vorst van het hippisch rijk. Zijn wonderpaard is op de dag cles oordeels slechts een nar, met wie wordt gesold. kwaad doet. „Paarden zijn loop- dieren. Ze zijn alleen niet ge maakt om er op te zitten. Maar dat is in de loop der eeuwen een gewoonte geworden, daar hebben ze geen problemen meer mee." Meer hinder lijken de dieren vrijdagochtend te ondervinden van de warmte. Zwetend komen ze aan bij de veterinaire post, waar veel water voor ze klaar staat en vier ton ijs. Uit voor zorg heeft de organisatie het langzaamste tijdschema aange past: de minimumsnelheid be draagt negen in plaats van de gebruikelijke tien kilometer per uur. Later op de dag wordt het beter weer voor de paarden, Valerie Kanavy bidt en wint Valerie Kanavy heeft gisteren de wereldtitel endurance behaald. De 48-jarige Ajnerikaanse legde samen met Pieraz de 160 kilo meter af in twaalf uur en acht minuten. Voor de combinatie uit Fort Valley, Virginia was het de eerste grote overwinning. Kanavy rijdt al twintig jaar lange afstanden te paard, haar grijze Arabier is twaalf. „Ik heb onder weg vele malen omhoog geke ken en gebeden. Thank you, Lord. Het was zo verschrikkelijk zwaar", zei de winnares. Zij ver trok om 06.30 uur van de ren baan Duindigt en belandde via Wassenaar, Katwijk, Noordwijk, Scheveningen en Kijkduin in het Zuiderpark. „Vooral de laatste kilometers, door de stad, waren gevaarlijk. Dwars door het verkeer heen." Onderweg geklaagde Kanavy zich vooral over het mulle zand op de ruiterpaden in de Zuid hollandse duinreservaten. „Mijn paard wafc ongelukkig, ik was heel erg ongelukkig." Kanavy nam de wereldtitel over van haar landgenote Becky Hart, die bij de derde veterinai re stop (in Katwijk) afhaakte. Haar paard Grand Sultan liep bij een valpartij een knieblessu re op. slechter weer voor de op het strand. Dit is geen dag voor een mudjevol strand dat van de Endurance een hindernisbaan maakt. De paarden hebben nauwe lijks last van de Katwijkse bad gasten, en zij merken op hun beurt nauwelijks iets van het spektakel. Wie zich om een uur tje of elf neervlijt op het strand aan de Zuidboulevard kan nog net de staart van het laatste paard zien wapperen dat koers zet naar de Langevelderslag. Als de paarden zich voor de tweede keer bij de vetgate bij Quick Boys melden, zijn de meeste badgasten al naar huis. Het is gaan regenen. De GlasGarage vervangt goed en snel. U krijgt ƒ150,-* korting op uw eigen risico (*alleen op voorruiten) m De GlasGarage' GPD-VERSLAGGEVER Met een vette knipoog naar PSV, zo leidde voorzitter Mi chael van Praag gisteren de perspresentatie van Ajax in. In navolging van zijn Eindhovense collega Bill Maeyer had de prae- ses ook een dia-projector laten aanrukken. Via de eerste dia heette de gastheer de bezoekers hartelijk welkom. De tweede en tevens laatste dia werd een klein uur later vertoond met daarop de tekst 'Bedankt voor uw komst'. Niet alleen de dia-presentatie van Ajax stak schril af bij die van PSV. Ook wat betreft het aankoop-beleid voor komend seizoen is er een wereld van verschil. Waar PSV-trainer Aad de Mos zijn boodschappen-kar- retje rijkelijk vulde met aanko pen ter waarde van ruim twintig miljoen gulden, kon Van Gaal met een mandje volstaan. Groot genoeg om de enige aankoop van betekenis, de nieuwe twee de keeper Fred Grim, in te ver voeren. De opengevallen plaat sen in de selectie, ontstaan door het vertrek van Stefan Petters- son (IFK Göteborg) en Dan Pe tersen (AS Monaco), worden opgevuld door talentvolle jon- geren als Clyde Wijnhard, Mi chael Reiziger, Olaf Linden- bergh, Mendel Witzenhausen, Martijn Reuser en Patrick Klui- vert. Natuurlijk had Van Gaal graag het Braziliaanse talent Ronaldo Nazario Luis de Lima, roep naam Ronaldo, aan zijn selectie toegevoegd. Daar deed de Ajax- trainer niet moeilijk over. De landskampioen was bereid om diep in de buidel te tasten voor de Zuidamerikaan (naar ver luidt ruim tien miljoen gulden), maar PSV ging nog wat guldens verder. Van Gaal: „Ik ben zeer teleurgesteld dat Ronaldo niet naar ons toekomt. We hadden uiteraard onze twijfels. Je weet nooit hoe een 17-jarige jongen zich ontwikkelt in een andere cultuur, maar ik had het risico graag genomen. Nu liggen de twijfels bij PSV. Wij gaan verder met Patrick Kluivert. Ook een groot talent, maar niet zo uit zonderlijkals Ronaldo." Weerstand Met het 'PSV-offensiefzoals het in 'De Meer' heet, heeft Van Gaal weinig moeite. „Dit werkt alleen maar positief. Hoe meer goede voetballers er in de com petitie rondlopen, hoe meer weerstand de spelers van de topclubs krijgen. Dat verhoogt op alle fronten het niveau. Maar we zullen op ons hoede moeten zijn voor PSV." Overigens sluit de oefen- meester een aankoop op korte termijn geenszins uit. „We hou den onze ogen open. De finan ciële middelen zijn aanwezig, alleen het moet wel iemand zijn die wat toevoegt aan het spel van Ajax." Voorlopig lijkt Ajax '94-'95 verdacht veel op Ajax '93-'94. Als nooit tevoren vertrouwt Van Gaal op de eigen opleiding. „Dat houdt een bepaald risico in, dat geef ik toe, maar het is een bewuste keuze. Je kan wel een paar gearriveerde spelers aantrekken en je selectie uit bouwen tot 25 man, maar dan moet je elke wedstrijd een paar jongens op de tribune zetten. En dat ligt nogal gevoelig in on ze voetbalcultuur. Daar kunnen spelers heel moeilijk tegen. Kijk naar Stefan Pettersson, voor mij hét voorbeeld van een prof. Die presteerde vorig seizoen opeens ook een maand onder de maat. Ik heb gekozen voor een mix van talent en routine. Wij heb ben heel veel vertrouwen in de jeugd, meer dan waar ook ter wereld." Het pessimisme van Johan Cruijff over de toekomst van het Nederlandse voetbal, na het zien van het UEFA-team on langs tijdens het EK in Spanje, deelt Van Gaal niet. „Ach, zei Cruijff twee jaar geleden al niet eens dat er geen toekomst was voor het Nederlands elftal? Nu hoorde ik hem opeens zeggen dat hij met Oranje wereldkam pioen had kunnen worden. Ton Pronk (hoofd scouting, red.) heeft elke wedstrijd van het UEFA-team gezien en hij was vooral over de prestaties van de Ajacieden zeer te spreken. Dat telt voor mij zwaarder dan zo'n uitspraak van Cruij ff. De Ajax-mix van jeugd en er varing zal op nationaal gebied weer hoge ogen gaan gooien, dat is duidelijk. Maar hoe zit het op Europees niveau? Kan dit elf tal wat uitrichten in de van top- ploegeii overlopende Cham pions. League? De teleurstellend verlopen kwartfinales van de af gelopen twee EC-seizoenen, te gen Auxerre en Panna, staan bij velen nog vers in het geheugen. „Na AC Milan weet je meteen hoe je ervoor staat", blikt Mare Overmars alvast vooruit naar de confrontatie met de Italiaanse topploeg, op woensdag 14 sep tember.' „Dat zijn de wedstrij den. Ik denk dat Ajax sterker is dan vorig seizoen. Iedereen is weer een stap verder, heeft zich weer verder ontwikkeld." „Met deze selectie zullen we het moeten doen", aldus Frank Rijkaard, die gisteren aangaf dat hij nog één jaar doorgaat als profvoetballer. „Veel talenten zijn doorgebroken, er staat nu een goeie, evenwichtige groep. De trainer heeft er vertrouwen in, ik ook." De kans is groot dat Hennie de Romijn komend seizoen niet meer bij FC Den Haag speelt, maar bij Go Ahead Eagles. De Leidenaar is twee weken op proef bij de eredivisieclub uit Deventer. Nu die periode bijna voorbij is, is'De Romijn opti mistisch gestemd over zijn kan sen: „Het gaat naar behoren, ei genlijk gaat het wel goed." Wat De Romijn ook hoop geeft, is dat trainer Henk ten Cate van Go Ahead hem ook al wilde aantrekken toen hij trai ner was van Heracles. De Ro mijn speelde destijds bij Excel sior, maar koos voor NEC. Ten Cate heeft tegen de Leid- se voetballer gezegd dat er voor hem plaats is in Deventer, de overstap kan alleen afketsen als De Romijn niet goed presteert, of als FC Den Haag een te hoge transfersom vraagt. De Romijn hoopt dat dat niét gebeurt. „Nu ik even aan Go Ahead heb gero ken, zou het wel een domper zijn als het niet doorgaat. Het is tenslotte een eredivisieclub." Ook al heeft De Romijn het 'heel goed' naar zijn zin gehad bij FC Den Haag, de kans dat hij daar blijft is vrij klein. Club en speler konden het niet eens worden over een nieuw con tract. „De club moet zo bezuini gen vanwege de financiële situ atie, dat ik er behoorlijk op ach- 'teruit zou gaan. Ik heb wel wat water bij de wijn gedaan, maar ik heb ook gezegd: lager ga ik niet. En op dat voorstel gingen ze niet in." De onderhandelingen ketsten twee weken geleden af. Een paar dagen later kreeg De Ro mijn een telefoontje dat hij zich onmiddellijk moest melden in Den Helder, waar Go Ahead Eagles een trainingskamp had belegd, bochten ze hem in De venter niet willen hebben, dan zijn er nog wat andere clubs ge ïnteresseerd, weet De Romijn. Het betekent dat hij zo goed als zeker bij Den Haag weggaat, al wil de Leidenaar daar zelf niets over zeggen: „Je weet het nooit. Ik ben nu zeven jaar prof en ik weet nu inmiddels wel dat de voetbalwereld een heel raar we reldje is. Ze zeggen weieens: het is een jungle, nou, dat is het ook."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15