'Of je wordt volwassen, óf je sterft' 'Het was een mens met humor' Cultuur&Kunst De Hollandse Tuin >CHONE ïcHIJN Schoonheid heeft vele vijanden 12SATERDAG 6 AUGUSTUS 1994 Getekend naar de Oudheid alphen aan den run In het hoofdgebouw van Archeon in Alphen is tot 21 augustus de groepsexpositie 'Tekenen in de Oudheid' te zien. Zestien cursisten van Expressie '70 werkten onder leiding van kunstenaar Willem van den Broek in het archeologisch themapark en verbeeldden hun visie op de oudheid. De exposi tie in het entreegebouw is te bezichtigen tijdens de ope ningsuren van Archeon. Cursus primitieve kunst K&O leiden Kunst uit Afrika en Oceanië staat centraal op een nieuwe cursus kunstgeschiedenis bij K&O Leiden. In 10 weken tijd ver telt drs. Eelco Bruinsma over de voorwerpen, beelden en mas kers. Deze werden vaak niet zozeer als kunstobject gemaakt maar als ritueel voorwerp om in contact te komen met hogere machten en de wereld van de voorouders. Voor inlichtingen en inschrijving: K&O, Oude Vest 45, telefoon 141141. Keramiek, foto's en schilderijen In galerie De Pomp in Warmond zijn tot 26 augustus olieverven van Froukje van Willigen en beelden van Karin van Wijk te zien. Beide hebben zich toegelegd op het portret. Suzan Lucassen ex poseert haar keramiek en aquarellen tot 28 augustus in de bi bliotheek in Hillegom Michel Beussen en Egbert van Weeren tonen hun foto's tot 30 augustus in de bibliotheek in Sassen- heim. Leonard Cohen50.000 sigaretten en 100.000 glazen whiskey later Volgende maand wordt hij zestig, maar Leonard Co- hen heeft het gevoel dat hij nog maar pas volwassen is. „Voor mij is deze tijd het einde van een periode die begon in 1983. Het was de tijd waarin ik tot volwas senheid kwam. Dat is de periode tussen je 50ste en 60ste toch: öf je wordt vol wassen of je sterft. Mannen worden laat volwassen. amsterdam theo hakkert ,,Ik mag niet klagen", zegt de man op de bank. Zo te zien is daar ook geen reden toe. Strak in het grijs, kwajongensblik in de ogen. Goed geconserveerd heet dat, zeker voor een 'ladies man' van zijn reputatie. Hij klaagt ook inderdaad niet. „Al leen ben ik niet 'groot' genoeg. De platenmaatschappij wil geen miljoenen aan advertenties uit geven. Dus laten ze mij de we reld rond vliegen om over mijn plaat te praten. Maar at er nu te popelen om egeven?" Die plaat, dat is 'Cohen Live'. Zijn tweede live-album sinds hij in 1967 zijn debuut maakte. „Dit album is het laatste hoofd stuk van een periode." Toch is 'Cohen Live' niet echt een sa menvatting van wat hij de laatste jaren aan nieuw materi aal heeft uitgebracht. Daarvoor ontbreekt een essentieel Cohen- lied als 'Tower of Song', terwijl 'Bird on a wire' en 'Sisters of Mercy' juist van ver voor deze periode stammen. En wat doet toch in hemelsnaam 'Suzanne', dat doodgespeelde 'Suzanne' op deze plaat? „Ik wilde 'Suzanne' er eigen lijk niet op hebben. Ik zong het ook alleen maar als het publiek er om vroeg. Deze versie is op genomen tijdens het één na laatste concert. De band was op dat moment vreselijk moe, ge broken, afgepeigerd. We dron- Leonard Cohen: „Vroeger zeiden ze dat ik scheermesjes bij mijn platen moest stoppen." ken die dagen enorme hoeveel heden peperdure Franse wijn. Sloten. Als we op het moment dat we het podium opstapten de Chateau La Tour door de aderen voelden pompen, ging het fantastisch. De bijdrage van de Franse grond, zon en drui ven aan dit album kan niet ge noeg benadrukt worden. Lang leve de Franse wijngaarden." Goed, maar waarom nou 'Su- „Een vriend van mij wilde per se dat ik deze 'Suzanne' op de cd zou zetten. 'Je klinkt volledig verwoest. Want je bent ook ver woest', zei hij. Hij vond dat er van mij niks anders over was dan het liedje. Mijn stem is ge broken. Je kunt de 50.000 siga retten horen en de 100.000 gla zen whiskey." Rechten Cohen is nu op een leeftijd dat hij alle activiteit rondom zijn liedjes als een erkenning ziet. „Ik kan je wel vertellen: ik hou van iedere cover die van mijn liedjes wordt gemaakt. Mijn kri tische vermogen verlaat me on middellijk zo gauw iemand een nummer van mij uitvoert. Ik hou daar gewoon van. Het geeft mij het gevoel dat ik niet dood ben". „Een van de interessante as pecten aan de historie van 'Su zanne' is dat ik al vrij snel de rechten van het lied kwijtraakte. Ik heb er bijna niks aan ver- foto gpd/dirk de jong diend. Toen de 'eigenaar' dacht dat mijn carrière voorbij was, wilde hij me de rechten op 'Su zanne' wel verkopen. Ik moest een behoorlijk bedrag neerleg gen voor een lied waarvan hij dacht dat het niks meer op zou leveren. Hij wilde er een laatste slaatje uit slaan." „Hij wist alleen niet dat ik wist dat ik net een hele goede nieuwe plaat had opgenomen: 'I'm Your Man' (cd uit 1988). Een plaat waar ik zeker van wist dat hij mijn carrière weer een opwaartse curve zou geven. Hij vroeg hoeveel ik bereid was te betalen. Ik zei: 'One dollar, mo therfucker'. De advocaten heb ben toen verder onderhandeld." Voorvader Ook om andere redenen gaat het goed met Leonard Cohen. Hij krijgt van alle kanten opeens de erkenning waar hij zo lang om gevochten heeft. Twee jaar geleden verscheen er een tribu- te-cd waarmee een generatie jonge popmusici als Nick Cave en Sisters of Mercy, die zich noemden naar het lied van Co- hen, hem als een voorvader aanwezen. Eind dit jaar komt er nog zo'n cd uit. Deze keer met wereldsterren als Elton John, Billy Joel, Aaron Neville en Sting. Maar. de meeste voldoening schenkt hem toch dat hij in maatschappelijk opzicht zijn gelijk heeft gekregen. „Mensen noemden me in mijn beginda gen neurotisch, melancholiek en depressief. Vroeger zeiden ze dat ik scheermesjes bij mijn platen moest stoppen. Mijn vi sie van twintig jaar geleden werd afgedaan als een neurose. Waarom ik toch zo zat te kla gen. Ik had geld zat. Ik kon de vrouwen niet van me af slaan. Mijn faam kende geen grenzen. Waarom ik toch zo mistroostig was. Wat me toch dwars zat?" „Nou, waar ik me zorgen over maakte, was dat ik me niet lek ker voelde. Ik heb mezelf nooit als pessimist gezien. Ik ben een realist. Op dit punt van mijn le ven voel ik me dus goed. Ik heb geen idee hoe mijn oude dag er uit ziet, maar dit maak ik toch maar mooi mee. Ik sta nu op de rand van ouderdom, en de tijd is goed. Ik ben gezond. Eind van een periode wil voor mij zeggen dat Uc nooit weer zo zal klinken als de afgelopen jaren. Gek, maar ik ben minder zeker over welke kant ik opga dan ik ooit geweest ben en ik voel me daar beter bij dan ooit tevoren." leiden In de rubriek 'De Hollandse Tuin', gisteren op de cultuur kunstpagina, is bij het verhaal van Theo Houthoff, tuinman en col lectiemedewerker van de Leidse Hortus Botanicus, een verkeerde foto geplaatst. De juiste foto, waarop Houthoff poseert bij een bronzen verhuisdoos van kunstenaar Peter Kattenberg, staat hier boven-. De doos verwijst naar het verhuizen van de oranjerieplan- ten. Houthoff vertelde wel waardering te kunnen opbrengen voor het intitiatief van het Centrum Beeldende Kunst om in tuinen kunstwerken te plaatsen. Hij verwacht dat door dit initiatief meer mensen naar de Hortus zullen komen. „Het maakt nieuwsgierig, je wilt toch kijken wat er staat." foto ben de bruyn Gala-voorstelling 'Phantom' den haag gpd In het VSB Circustheater in Scheveningen zal donderdag 25 au gustus een exclusieve gala-voorstelling van de succesvolle musi cal The Phantom of The Opera worden gehouden. De opbreng sten van de voorstelling, die gevolgd wordt door een groot bal, komen ten bate van het Nederlandse Rode Kruis. De organisatie wil met de speciale voorstelling het feit vieren dat het Circustheater een jaar geleden haar deuren opende èn dat de musical even lang loopt. De toegangsprijzen zijn voor de gala-voorstelling fiks verhoogd: kaarten zijn verkrijgbaar vanaf 200 gulden. Dokter Van Lennep uit Medisch Centrum West nu Rembrandt op toneel: Als u in Leiden een pand ziet met een slonzige aanblik, tien tegen één dat het ten proói is gevallen aan krakers of graffiti vandalen. De enige andere mo gelijkheid is dat een winkelier er zijn intrek heeft genomen. Want, de winkelstand is niet meer wat het geweest is. Zelfs in de Breestraat, ooit een sjieke winkelstraat, rukken de uitdra gerijen op. Kijkt u maar eens naar het pand waar vroeger het keurige mode huis Lampe was gevestigd. Mo menteel zit daar de firma Horn. Kijk eens naar die winkelpui. Of je nu een zooitje ongeregeld met spuitbussen tekeer laat gaan of meneer Hom z'n win kelpand van reclame-uitingen laat voorzien, verschil is er niet. De gevelreclames van Hom, uit gevoerd in kanariegeel en schreeuwend rood, zijn grof, smakeloos en wanstaltig. Op de wallen prijzen de bordelen op precies dezelfde manier, met even weinig gevoel voor nuance en in dezelfde kleurencombina tie, hun live-shows aan zodat ik mij bijna een hoerenloper voel als ik bij Hom naar binnen ga. En dan heb ik het nog niet eens over de Haarlemmerstraat. He- remejee, wat een opeenhoping van gebrek aan goede smaak. Waar en wanneer je ook komt, het is er altijd uitverkoop. Overal het woord 'goedkoop'. Overal die ordinaire reclames. Overal de uitstallingen van tex tiel die, nog voordat het is ge dragen, rijp is voor 'de zak van Max'. En, overal schalt de Vero- nica-herrie je tegemoet. Je ogen en oren doen er pijn van. Wat een geluk dat de gemeente Leiden de reclame-belasting heeft uitgevonden om al die le lijke reclame-uitingen een beetje terug te dringen. Per slot van rekening heeft de overheid de afgelopen 25 jaar voor hon derden miljoenen in de monu mentale binnenstad geïnves- teerd, dus énig recht van spre ken op het gebied van stads- schoon mogen we het gemeen tebestuur niet ontzeggen. Natuurlijk kun je als gemeente bestuurder ook met de winke liers of de ondernemersorgani saties gaan praten over de vraag of er niet op een andere manier iets te doen is aan de lelijke re clames en uitstallingen. Maar ja, vraag de gemiddelde nering doende naar de betekenis van het woord 'schoonheid' en hij krijgt terstond visioenen over parkeergarages. Zo'n Kamer van Koophandel, die zal beslist niet rusten voordat de historische Leidse binnenstad er uitziet als i Leidschenha- Schoonheid heeft vele vijanden. Neemt u maar van mij aan dat de enige manier om de roofrid ders van het beschermde stads gezicht er toe te bewegen enig oog te ontwikkelen voor het stadsschoon is het rammelen aan de geldbuidel. Het was na tuurlijk te voorspellen dat de nieuwe belasting tot heftige re acties zou leiden. De Leidse middenstand behoort immers, nog meer dan de gemeentebe stuurders zelf, tot de orde van Zeeuws meisje ('ons bint zuunig'). Zijn er nog ondernemers die beschikken over goede smaak en die op een fatsoenlijke ma nier hun waren aan de man brengen, vraagt u zich mis schien af? Gelukkig wel. Kijk naar de nieuwe winkel van Lun- dia aan de Breestraat, naar de prachtige gevel van Bleijenberg, naar de modezaak van Gerda's, naar de stijlvolle gevel van Licht en Interieur of naar de onlangs fraai verbouwde zaak van Bert Schier, om er maar een paar te Het is de hoogste tijd dat onder- t smaak de koppen bij elkaar steken. Winkeliers verenig u. Laat u niet langer rin geloren door de krentewegers in uw ondernemersorganisaties. Doe niet langer mee met de broeders die zich gedragen als de hoeders van de slechte smaak. Verzet u tegen de blinde sukkels van de Kamer van Koophandel die niet zien hoe het sjieke gezicht van u winkel straat wordt omgetoverd in een tronie uit een griezelkabinet. Stijg uit boven de firma's 'gratis' en 'goedkoop' met hun schreeuwend lelijke reclames. Maak een eind aan de kfbraak van uw winkelstraat door rom- melwinkels en uitdragerijen. Kortom: pléit voor een forse verhoging van de reclamebelas ting. Maar... doet u dat pas na dat de gemeente het principe 'de vervuiler betaalt' heeft inge voerd bij de bepaling van de hoogte van de aanslag. Als dat niet helpt yveet ik het niet meer. amsterdam franchise ledeboer Zeven seizoenen was hij dokter Dick van Lennep in Medisch Centrum West (MCW). De ko mende tijd timmert Klaas Hof- stra aan de weg met een voor stelling over Rembrandt. De 44- jarige acteur weet nog als de dag van gisteren hoe hij als jon gen op het schellinkje van de Haarlemse Stadsschouwburg grote spelers als Charlotte Ko hier' zag. „Ik had toen al een passie voor theater en had on middellijk op het toneel willen springen om mee te doen." Hij wijt het aan zijn verlegenheid dat het daar aanvankelijk niet van kwam: „Ik koos voor zeker heid en werd leraar Engels op een middelbare school, wat Uc overigens altijd heel leuk heb gevonden. Intussen regisseerde ik wel voorstellingen van stu denten." Als eerste stap nam hij een jaar onbetaald verlof om in New York theaterworkshops te vol gen. Na zijn terugkeer besloot hij zichzelf vijf jaar te geven om te kijken of hij als acteur zijn hoofd boven water kon houden. Hofstra herinnert zich uit die eerste tijd vooral het zenuwslo pende gesappel. „Ik heb heel wat 'afgezien' maar via een bij rolletje in 'Zeg 'ns AAA' werd ik tenslotte uitverkoren voor Me disch Centrum West. Toen be gonnen mijn zeven vette jaren en Uc hoop natuurlijk dat er nu niet zeven magere volgen." Rijstvelden Naast Medisch Centrum West maakte Hofstra de afgelopen ja ren enthousiast ontvangen voorsteüingen over de kunstver valser Han van Meegeren en Vincent van Gogh, stukken die hij tegelijk in het Engels vertaal de. Behalve voor Nederlanders in den vreemde kon hij zo ook voorstellingen voor anderstali gen spelen. Zijn Rembrandt-voorstelling is een logisch vervolg op deze eerdere projecten en heeft hij in het Engels al tussen de rijstvel den op Bali gespeeld. „De keus voor schUders is natuurlijk com mercieel omdat je in het bui tenland nu eenmaal niet met een stuk over Couperus hoeft aan te komen", geeft Hofstra toe. Minstens even doorslagge vend was echter zijn grote be langstelling voor schilderkunst. „Als jongen ging ik al geregeld naar het Rijksmuseum waar ik 'Het Joodse Bruidje' van Rem brandt altijd het mooiste schU- derijvond." Om goed beslagen ten ijs te komen, las hij een dikke stapel boeken en ging vele keren naar Klaas Hofstra: „Als jongen ging ik al geregeld naar het Rijksmuseum." met name Rembrandts zelfpor tretten kijken. „In tegenstelling tot Van Gogh, van wie we veel weten door zijn brieven, is er helaas niets over zijn karakter bekend. Ik moest daarom een andere weg bewandelen." Hof stra zet Rembrandt neer als een zeer gedreven kunstenaar die consequent zijn eigen weg ging en niet vrij van arrogante trekjes was. Blijkens de pracht en praal op zijn schilderijen hield hij veel van mooie voorwerpen als ju welen en dure stoffen. „Ik ont dekte in zijn werk ook details die wijzen op gevoel voor hu mor en zijn moeder heeft hij bij voorbeeld heel liefdevol gepor tretteerd. Ik vermoed dan ook dat hij van mensen hield." Uit deze ingrediënten stelde hij een portret samen van een kunstenaar die hij inmiddels een warm hart is gaan toedra gen. Net als bij zijn Dick van Lennep het geval was, hoopt Hofstra natuurlijk ook voor zijn Nederlandstalige voorstellin gen van 'Rembrandt, een por tret' door Klaas Hofstra (Stads schouwburg, Leideseplein, Amsterdam) zijn op 30 en 31 augustus en 1 september. In het Engels speelt Hofstra de voorstelling daar van 16 tot en met 20 en van 23 tot en met 27 augustus. Aanvang 20.15 uur. Daarna op ti

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13