'We missen twee weken produktie' Zomerbloem nu ook in hartje winter te koop Waterbedrijf roept op tot spreiding watergebruik Alphen controleert strenger Leiden Regio Asielzoekerscentrum Wassenaar gesloten Wassenaarse strand binnenkort opgehoogd ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1994 Conservenfabrieken lijden schade door het extreme weer Zo extreem als nu heeft manager-logistiek P. van Velzen van de Veense conservenfabriek Ruiten Troef het nog nooit meegemaakt. Dit jaar heeft de fabriek zo'n dertig tot veertig procent minder doperwten kunnen verwerken omdat ze veel sneller rijp waren. „Normaal komen ze verspreid over zes weken binnen. Nu was het met vier weken al gebeurd. We missen dus twee weken produk- rqelofarendsveen marieta kroft Woensdag begint de fabriek met het conserveren van sper ziebonen. Ook daarvan ver wacht hij er minder binnen te krijgen. ..Hoeveel minder is nog koffiedik kijken." Ruiten Troef is een van de groente-conservenfabrieken in Nederland die te lijden hebben onder de aanhoudende warmte. Met name de doperwten en de sperziebonen verspreid over een veel kleinere periode ge rijpt. ..Bovendien zijn we mini maal drie weken later vanwege het natte voorjaar, waardoor het zaaien ook verlaat was." De Veense conservenfabriek heeft ondanks het verhoogde aanbod, alle doperwten van de afgelopen vier weken wel kun nen verwerken. ,,De leverancier kon het werk niet aan", weet Van Velzen. „Die heeft stukken met erwten op het land over moeten slaan." Hoeveel de schade voor de fa briek bedraagt, kan Van Velzen niet inschatten. „Dat weten we pas aan het eind van het sei zoen, eind november. Verve lend is het wel allemaal, want de conservenindustrie staat toch altijd al een beetje onder druk door ondermeer de con currentie in Europa." In ieder geval is het niet zo dat Ruiten Troef zal profiteren van hogere marktprijzen door het lagere aanbod. „In maart en april ma ken we met onze klanten altijd al een prijsafspraak. Dat komt valt voor ons dit jaar erg nadelig Overigens sluit Van Velzen uit dat de fabriek het personeel in verband met de kortere verwer kingsperioden enige tijd naar huis stuurt. „Er is altijd wel werk want als de erwten, sper ziebonen en worteltjes zijn ver werkt, gaan we weer verder met de groente die wat minder weersafhankelijk is. Ontbijt voor olifanten van Berlijns circus roelofarendsveen Het Berlij rise circus Ara- mannt komt naar Roelo- farendsveen. Als voorproefje op de komende voorstellin gen is er dinsdag 16 augus tus rond elf uur een olifan- tenontbijt op het Noord plein. Onder de klanken van het Poolse circusorkest nut tigen olifanten hun ontbijt. Ook wordt er een kleine quiz gehouden waarbij vrijkaarten voor de voorstel lingen te winnen zijn. Deze vinden plaats op dinsdag 16 augustus om zo wel vier uur 's middags als acht uur 's avonds. Op woensdag 17 augustus wordt alleen 's middags om vier uur een voorstelling ge geven. De dierentuin is op beide dagen geopend tus sen 10.00 en 15.00 uur. De voorverkoop aan de circus kassa is van 10.00 tot 12.00 loek zuyderduin BURGERLIJKE STAND gouda/leiden ruud sep Het waterbedrijf Zuid-Holland Oost (WZHO) in Gouda roept zijn klanten op om het waterge- bruikt te spreiden over het et maal. De oproep is een aanvul ling op het verzoek van de sa menwerkende elektriciteits productiebedrijven (SEP) om minder elektriciteit te gebrui ken. Door het watergebruik meer te spreiden, worden de pieken in de elektriciteitscon sumptie afgezwakt. De energie- en watervoorziening Rijnland (EWR) in Leiden heeft nog geen oproep gedaan voor spreiding van het watergebruik. Door de aanhoudend hoge temperaturen is het oppervlak tewater zo warm geworden, dat milieu-problemen als vissterfte dreigen. Om te voorkomen dat het daadwerkelijk zover komt, kunnen de elektriciteitscentra les - die het oppervlaktewater gebruiken als koelwater - niet op volle kracht draaien. Aan de andere kant ligt het gebruik van water en elektriciteit ongeveer twintig procent hoger dan nor maal rond deze tijd. Het WZHO vraagt haar ge bruikers niet om minder water te gebruiken. Wel verzoekt het bedrijf de vaatwasser en de wasmachine pas 's avonds of 's nachts aan te zetten en de tuin pas 's avonds te-sproeien. De oproep die de SEP eerder deze week deed om het elektri citeitsgebruik te verminderen, heeft tot nu toe bijna geen ef fect gehad. „Je hoopt natuurlijk dat onze oproep wel effect heeft. Maar je kan de mensen niet dwingen", aldus woord voerder Y. Hafmans van het WZHO. De levering van drinkwater kost de EWR minder door haar grote watervoorraad energie dan het WZHO. Daarom roept deze leverancier voorlopig nog niet op tot de spreiding van het watergebruik. alphen aan den run ruud sep nieuwe wetering» Twee kinderen uit Lisse, een van macht over het stuur toen er iets van zijn dash- enkele maanden en een van drie jaar oud, zijn gis- boardkastje afviel en hij dat probeerde op te van- termiddag rond half drie bij een ongeluk in de gen. Zijn auto kwam tot stilstand tegen een boom. buurt van de rotonde in Nieuwe Wetering licht ge- Zowel de bestuurder als zijn vrouw raakten niet wond geraakt. Ze werden voor onderzoek naar het gewond. De auto moest worden weggetakeld. AZL overgebracht. De auto waarin zij zaten werd bestuurd door hun 32-jarige vader. Hij verloor de foto loekzuyderduin Alphense agrariërs die in strijd met het bestem mingsplan een sloot hebben gedempt of een stuk grasland hebben omgeploegd, kunnen binnen kort weieens op de vingers worden getikt. De ge meente Alphen gaat in de toekomst streng con troleren of de inwoners zich aan de bepalingen in het bestemmingsplan houden. Tot nu toe blijft de controle op de bestem mingsplannen beperkt tot de vraag of er ergens al dan niet mag worden gebouwd. Alphen gaat nu ook kijken naar het juiste gebruik van de grond: worden de agrarische bedrijfsgebouwen wel als zodanig gebruikt, wordt woonruimte boven win kels wel bewoond, zijn er geen winkels op be drijfsterreinen? Ook gaat de gemeente streng con troleren op het verbod op boomkwekerijen bin nen de gemeentegrenzen. Als de gemeente-ambtenaren een afwijking van het bestemmingsplan constateren, kan de ge meente optreden of de boel alsnog legaliseren. De plannen voor een strengere controle op de bestemmingsplannen komen aanstaande dinsdag aan de orde in de commissie plan- en beleidsvor ming. Daarna volgt een inspraakperiode van zes weken, waarin Alphenaren bezwaar kunnen ma ken tegen de plannen. 'Planten met korte steel snel in bloei gekomen leiderdorp monica wesseling De zomerbloem is niet langer alleen zomers te koop. De ver edelaars werken hard aan ras sen die hartje winter goede bloemen produceren. Het jaar rond telen van de zomerbloe men biedt voor de telers het voordeel dat ze zich in èén ge was kunnen specialiseren. Voor de consument betekent het dat ook in de donkere dagen de keuze ruimer is dan roos, chry sant en anjer. Vegmo-plant in Leiderdorp, onderdeel van het Amerikaanse veredelingsbedrijf Pan Ameri can Seed, is een van de bedrij ven waar nieuwe rassen het le venslicht zien. Drie van de vijf belangrijkste zomerbloemen zijn nu al jaarrond te telen. Ma tricaria en lisianthus kunnen het hele jaar in bloei komen. „Technisch is het mogelijk, maar bedrijfseconomisch moet er nog veel verbeterd worden. De teelt in de winter vraagt nu nog veel energie waardoor het niet voor alle telers financieel haalbaar is. We zoeken naar rassen die met minder belich ting toch goede bloemen pro duceren". In de kassen in Leiderdorp staan rijen matricaria's in alle stadia van bloei en in alle soor ten en maten. De onderzoeker zet uiteen dat er in deze zomer maanden de korte bloemen uit gehaald worden. „Planten met een korte steel zijn snel in bloei gekomen. Dat kunnen goede zijn voor in de wintermaan den." De onderzoeker/verede laars van Vegmo halen de op stengellengte geselecteerde planten eruit en winnen daar zaad van. Zo wordt een aantal keren achtereen uit een veld bloemen de besten geselec teerd. Leeuwenbek, violier en tra- chelium zijn beide nog niet jaarrond te telen. Twee maan den per jaar lukt het niet de planten in bloei te krijgen en wordt er op de veilingen import aangevoerd. De telers willen graag jaarrond kunnen telen. Niet alleen om de zaak op hun eigen bedrijf beter te kunnen regelen, ook omdat jaarrond een bepaalde bloem kunnen aanvoeren op de veiling, de kweker de kans geeft een be trouwbare naam op te bouwen. Miljoenen Vegmo is van origine een pro ductiebedrijf van jonge planten ten behoeve van de snijbloe menteelt. Jaarlijks worden vele miljoenen planten uit zaad op gekweekt en afgezet naar Ne derlandse (80%) en buitenland se telers. Dat neemt niet weg dat het onderzoeksteam van Vegmo naarstig zoekt naar be tere rassen. Een goede zomer bloem moet niet alleen jaarrond te telen zijn, het gewas moet ook uniform zijn. „Zo verschil len de bloemen van één ras nog steeds wat in stengellengte en bloeitijdstip." Selectie is het belangrijkste gereedschap voor de verede laars. Uit ene veld vol bloemen wojden de beste gehaald en daarmee wordt doorgekweekt. De echte kruisingen, waarbij doelbewust wordt getracht een nieuwe eigenschap te verkrij gen, is zeldzaam. In het zoeken naar nieuwe kleuren - Vegmo bracht dik twee jaar geleden als eerste een diepblauwe/paarse tracbelium - of het zoeken naar ziekte-ongevoeligheid, wordt het arbeidsintensieve kruisings- werk wel uitgevoerd. Genoeg werk Ook de zomerbloemen moeten, zo schrijft de overheid voor, met steeds minder bestrijdingsmid delen, worden geteeld. Ziekte ongevoeligheid is daardoor ook een van de belangrijkste selec tiecriteria. Zomerbloemen wor den ondermeer belaagd door luizen, maar door de beharing van een plant, of de dikte van de bladeren via kruising te wij zigen, kunnen luizen de plant aanmerkelijk minder aantrekke lijk gaan vinden. De rassen van nu zijn volgens De Graaf al stulcken beter dan ■de rassen van een aantal jaar geleden. Toch blijft er voor de veredelaars genoeg werk aan de winkel. De komende jaren moe ten ook de telers van zomer bloemen waarschijnlijk over schakelen op de zogeheten sub straatteelt. De planten groeien bijvoorbeeld in steenwol zodat er geen mest en bestrijdings middelen via de grond weg kunnen lekken. Specifieke steenwolrassen zijn er nog niet. „Ook een allergie-robleem vraagt nog om een oplossing. Veel telers van matricaria zijn allergisch voor het stuifmeel van de bloem. We zoeken naar vrijwel stuifmeelloze - rassen. Een beetje stuifmeel moet er wel zijn: voortplanting moet mogelijk blijven. En dan het violieren-probleem. Uit het zaad van de huidige rassen komt 50% enkele bloemen. Niet de mooie aren-zoals we gewend zijn. Die enkele bloemen moe ten eruit." LEIDEN - Geboren Arend, zv. A. van Ees en A. Bosman Helena Anna, dv. J.W. van Dorp en K.A. Hoek Noor, dv. P Boneschansker en C.A.M. de Groot Jessica Aleida Johanna, dv H. Haasnoot en C.A.M Blans* Sophie, dv. J.P. Barn- hoorn en J.A. Plug Luc, zv. J.P. Barn- hoorn en J.A. Plug Fatma, dv. A.B. Abd El Rasoul en K. Safsaf Ruben Cor nells Theodor, zv. H. Kuipers en A. van der Biezen Petra, dv. R. Barnhoorn en N.C. van der Meij Leonie, dv. R. Barn hoorn en N.C. van der Meij Stefan, zv. L.P.H. Zonneveld en.E.T. Visser Adria- na Wilhelmina, dv. A. de Mooij en G.W.J van Beelen Engelbregt Her man, zv. E.H. van der Plas en M J. van Leeuwen Viola Isidora, dv. A.F. Rein- dersen A.K. Dövelaar Nabil, zv. E.M. Bouhou en F. Aberkane Maud Doro- thée, dv. R. Oudshoorn en H.M.J.P." Doelman Emma Johanna Cecilia, dv. S.J.M. Huitema en J.A.M. van Beek Hugo Johan, zv. C.H. van Dooren en H. de Jong Saleh Rabbaniy, zv. Lukman Widjaja en M.D. Claassen Jessin, zv. A.H.A. Boukhrissaen K. Yaakoubi Ki- lian Thomas Mattheus, zv. L.B.J. Verte gaal en M.H.J. Stroot Anne Jacoba Esther, dv. P. van der Plas en A. Guijt Stefan, zv. J.W. Harland en S. van der Pluijm Reno, zv P.A. van Werkhoven en A.J. Peter Romano Giovanni Anto nio. zv. F.J.A. d'Orio en U. Chatrer Lin da Erica Jacoba, dv. A.A.J. Duivenvoor de en A.C.J, de Winter Michelle, dv. J. Singerlingen S.M.W. Siebert Kimber- ley Jamie, dv. D.S.M.M. Kramer en P. Rethmeier Arend, zv. A.R. de Vreugd en P.C. Ouwehand Jessy, dv. M. van derLuijtenE Houwaart*Ali, zv. M. 8attah en L. Nagui Sharon Daphne, dv. J. Stoute en J.C. Donker Maroesja Juanita, dv. A.W. Lommerseen M.M.E. Koster* Anna Lijdia, dv W de Best en- J.P. van Duijvenvoorde Nick Benja min, zv. D.C. Zandbergen en P.G. de Best Hidde Lennert Sebastiaan, zv. C. Maarsen en H.M.C. Wijchen Reijn Ja cob, zv. F.J. van Rooyen en A.E.M. War merdam Glenn, zv. A.J. van Ipenburg en W. Siera Segenet, dv. T. Tadese en T. Yohannes Remco Jacob, zv. H.L.T. Het Wassenaars asielzoekers centrum aan de Van Alkemade- laan is gesloten. De laatste 28 asielzoekers zijn deze week ver huisd naar een opvangcentrum in Nijmegen. De 500 asielzoekers in het Wassenaarsë opvangcentrum zouden oorspronkelijk al in maart vertrekken. Op herhaalde verzoeken van het ministerie van WVC om verlenging van de overeenkomst, wilde de ge meente niet ingaan. Na lang Samen met een collega-onderzoeker beoordeelt De Graaf (rechts) de verschillende zaaisels v stengel lengte. foto Rijkswaterstaat begint over twee weken met het ophogen van het Wassenaarse strand. Het op spuiten van het strand duurt ongeveer vier weken. De werk zaamheden vinden plaats tus sen de strandpalen 94 en 96,5, ten zuiden van Wassenaarse Slag. De verwachting is dat strand- bezoekers weinig hinder zullen ondervinden van de werkzaam heden. Het opspuiten gebeurt op een plek die niet druk wordt bezocht, een eind verwijderd van de strandafgangen. „Daar om was er voor ons ook geen reden om het strand niet mid den in zomerseizoen op te ho- de Bliek en K. Rodjan. Overleden J. Heemskerk, geb. 9 okt. 1930, man K. Prins, geb. 8 mei 1907, geh gew. met W de Ruijter W. Freeke. geb. 22 jan. 1922, man L.D. Brongersma. geb. 17 mei 1907, man M van Klaveren, geb. 17jun. 1929, man J. van Reeuwijk, geb. 21 feb. 1933, man J J. Veldhuijzen, geb. 7 feb. 1915, man J.G.M. Nagel, geb. 11 feb. 1900, man R.C.F. Turk, geb. 22 feb. 1937, man *M. Barnhoorn, geb. 16 nov. 1931, man P. Zuijderduijn, geb. 6 sep. 1926, man N.A. Hannaart, geb. 14 sep. 1917, echtg. van A H. Wirtz J.V. van Daim, geb. 18 mrt. 1918, man B.C.L.J. den Bleker, geb. 11 dec. 1899, vrl. P.l Sikorski, geb. 20 feb. 1920, echtg. van P. Ginjaar A. Swagers, geb. 12 mei 1936, man J,T. van den Barselaar, geb. 20 jun. 1941, man F.W. van der Maden, geb. 28 dec. 1922, man M van der Luijt, geb. 24 sep. 1924, geh. gew. met J.C. Schaart C. Hoogeboom, geb. 11 sep. 1921, man M.M. Hagoort, geb. 24 mei 1921, geh. gew. met K.P. van der Spek M. Zandvliet, geb. 23 dec. 1923, geh. gew. met P.F.M. Coenen C. Guldemond, geb. 17 mrt. 1909, vrl. I. Monteba, geb. 28 aug. 1922, man1* A. van Tongeren, geb. 18 aug. 1936, man J.C. van der Bent. geb. 30 apr. 1960, echtg. van C. van Rijn M C. van Hove, geb. 15 jul. 1943, echtg. van J.W. Filippo J.H.A.M. Snijers, geb. 28 jun. 1928, man H.J. Smits, geb. 14 jan. 1899, man M.H.J. Hansen, geb. 28 mrt. 1913, geh. gew met J. Onder water A. Louwerse, geb. 2 okt. 1925, geh. gew met B. Vonk G.J. van der Burg. geb. 2 apr 1919, man Gehuwd* M. GijsbersenC.M. IpVai Ching* DC. Ropes en C.M.H. de Jong* H.R. Pasma en L.M. van der Klugt J.G. Maris en H.H. Doove M.C. van der Arend en H.E. Barfoot R.P. Paarde- kooper en M.A. Zieliiiska B. Furth en J.M. Hofstee L.C. van Beelen en Y. Buitendijk D.W. Nieuwenhuijsen en S.K.D. Lecluese D.L. van Knippenberg en B.M. Wisse L.J.D. Zemel en A.C. vanGinkel. aandringen ging de gemeente wel akkoord met een langzame afbouw van de bevolking in het opvangcentrum. Daardoor is dat centrum, gehuisvest in kan toorbarakken op de grens met Den Haag, vier maanden langer open geweest. In april, mei, juni en juli zijn telkens honderd per- sonenen 'uitgeplaatst'. Na sluiting van het centrum aan de Van Alkemadelaan be schikt Wassenaar nog over een asielzoekerscentrum aan de Katwijkseweg, in het voormalige Hotel Wassenaar. gen," zegt een woordvoerster van Rijkswaterstaat. Het aan voeren van zand geschiedt 's avonds en 's nachts. Er wordt telkens een stuk van honderd meter strand onder handen genomen. Deze strand- delen blijven echter wel te pas seren door wandelaars, via een smalle strook langs de duinvoet. Verhoging van het strand is noodzakelijk om afkalving van de kust tegen te gaan. Het zand dat wordt gebruikt voor verste viging van de Wassenaarse kuststrook komt van de bodem van de Noordzee. Op ongeveer twintig kilometer van de kust wordt daarvoor ongeveer 8.000 kubieke meter weggezogen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12