Leiden Acht kandidaten voor avondwinkel in Leiden Vergeefse zoektocht naar sekscampers Leidse Hout wil er een tennisbaan bij ieuwe banen? -I) ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1994 11 Acht ondernemers hebben belangstelling om in Leiden een avondwinkel te openen. Ze hebben zich als kandi daat bij de gemeente aangemeld. Het gaat om kleine zelfstandigen, van wie een deel al een pand op het oog heeft. Bij de acht aanmeldingen zitten vooralsnog geen grootwinkelbedrijven als Albert Heijn en Klaver-Rand stad. Deze concerns hebben wel interesse voor het vesti gen van avondwinkels in de Randstad. Vanaf 1 septem ber mag elke gemeente in Nederland een vergunning per 15.000 inwoners voor een avondwinkel afgeven. 'koopzondagen', van vier naar acht per jaar. Het ziet er ondanks de wets wijziging niet naar uit dat de avondwinkels er in Leiden snel komen. Het wachten is eerst op een gemeentelijke nota waarin de verschillende 'voorkeursvari- anten' worden opgesomd. „Di rect na hetzomerreces hopen we deze nota te presenteren", aldus een woordvoerder van de afdeling economische zaken van de gemeente Leiden. De politiek moet zich vervolgens De gemeente Leiden studeert al tijden op de mogelijkheid om enkele avondwinkels te openen. De plannen zijn echter ge blokkeerd, omdat een verande ring van de winkelsluitingswet is vertraagd. Volgens de regels, die per 1 september van kracht zijn, kan Leiden maximaal ze ven avondwinkels toestaan. De wetswijziging voorziet ook in een verdubbeling van het aantal uitspreken over de spreiding van avondwinkels. De afgelopen maanden is in de gemeenteraad de voorkeur uitgesproken voor het vestigen van een of meer avondwinkels rondom het nieuwe station. Dat zou de veiligheid van het gebied vergroten. Bij de discussie over spreiding gaat het onder meer over de vraag of er alleen avondwinkels in het centrum moeten komen. „Je kunt een voorkeur hebben om alleen avondwinkels binnen de singels toe te staan", aldus de woordvoerder economische zaken, "maar misschien moet er ook een in de Merenwijk ko men. Bij het spreidingsbeleid moet je je verder bijvoorbeeld afvragen of avondwinkels met de auto goed bereikbaar moe ten zijn. Dat zijn dingen waar de politiek zich over moet uit spreken." Albert Heijn wil op proef be ginnen met een avondwinkel in Den Haag. Dat deze grootgrut ter zich op de avondmarkt be geeft is opvallend, omdat het bedrijf na proeven in Rotterdam en Amsterdam, enkele jaren ge leden, te kennen gaf er 'geen heil in meer te zien'. De om standigheden zijn inmiddels veranderd, zegt een woordvoer der van het Ahold-concem. „Aan de andere kant: avondwinkels zijn straks toege staan en we kunnen het ons niet veroorloven dat marktseg ment bij voorbaat links te laten liggen." De levensmiddelengroothan del Klaver Randstad heeft 70 aanvragen voor een vergunning uitstaan in Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Brabant. Klaver Rand stad wil overigens zelf geen winkels exploiteren, maar zoekt zelfstandige detaillisten, die naar buiten toe hetzelfde beeld uitdragen. Binnen twee jaar wil het bedrijf een keten van mini maal 25 franchise-zaken heb ben. Parkeercontroleur raakt wapenstok nog niet kwijt De controleurs van de dienst Parkeerbeheer in Leiden blij ven voorlopig hun wapenstok houden. Anders dan in de grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, waar de parkeercontroleurs de rubberen lat hebben moeten inleve ren. staat de dienst in Leiden nog steeds onder leiding van politie-agenten. In Amsterdam kregen de parkeercontroleurs gisteren van de procureur-generaal te horen dat ze de korte wapenstok moeten inleveren. Eerder gebeurde dat in Arnhem, Rotter dam en Den Haag. De maatregel was het gevolg van het feit dat de diensten Parkeerbeheer onder het gemeentebestuur zijn komen te vallen waardoor volgens de nieuwe politiewet een speciale vergunning nodig is voor het dragen van de wapenstok. De diensthoofden en de parkeercontroleurs wa ren in deze steden niet blij met de beslissing. Ook in Leiden valt de Dienst Parkeerbeheer onder de ge meente maar de dagelijkse leiding is in handen van twee door de gemeente ingehuurde politie-functionarissen. Wel zouden er momenteel besprekingen gaande zijn tussen de korpschef van het district Hollands Midden en het gemeen tebestuur over een complete loskoppeling van Parkeerbe heer en de politie. „Als dat doorgaat, zouden we wel een speciale vergunning nodig hebben als waar nu in Amster dam over gesproken wordt", zegt hoofd H. Gelderman van de dienst. Hij en zijn medewerkers willen de wapenstok niet kwijtra ken. „De wapenstok wordt weliswaar niet of nauwelijks ge bruikt, maar het geeft toch een stukje zekerheid. De r zijn goed opgeleid, ze oefenen elke veertien dagen, met de politie." Tennisclub De Leidse Hout heeft plannen voor een uibrei- ding van het aantal banen van vier naar vijf. De vijfde baan zou moeten komen op het terrein van korfbalvereniging De Alge mene. „Er is een stroming bin nen het bestuur die zegt dat een vijfde baan geen slecht idee zou zijn", zegt voorzitter H. van Beers van de tennisvereniging. „We hebben te kampen met een lange wachtlijst van meer dan tweehonderd man." De plannen zijn nog niet con creet, aldus Van Beers. „Het is een voorzichtige wens. We heb ben nog niet met de buren ge praat en er zijn geen tekeningen of iets dergelijks. We willen die vijfde baan wel maar we zullen de zaak pas aankaarten als het seizoen in oktober, november is afgesloten. Als we het al aankaarten." Volgens Van Beers zou het op zich niet heel erg problematisch zijn om veranderingen aan te brengen in een park, dat inder tijd door een architect is ont worpen. „Een tennisbaan is nog wel te realiseren, dat is heel wat anders dan een gebouw", doelt hij op de lange strijd die de Ver eniging Vrienden van de Leidse Hout een paar jaar geleden voerde tegen de nieuwbouw van basisschool Woutertje Pie- tcrsc in het park. „Het zou er op neerkomen dat in een stukje park, waar al een sportveld ligt, een ander sportveld zou komen. Een tennisbaan dus." Bij korfbalvereniging De Alge mene zijn ze nog niet op de hoogte van de uitbreidingsplan nen van hun buren. „We heb ben er nog niets over gehoord", zegt secretaris A. Dekker-De Graaf. „Maar ik kan nu al zeg gen dat we er niet blij mee zul len zijn." De Algemene raakte door de bouw van het Wouter tje Pieterse al een stuk van zijn sportvelden kwijt. De sector sport en recreatie, die een verkennend gesprek heeft gevoerd met de tennisver eniging, staat in principe niet onwelwillend tegenover het ver langen van de tennisclub. Maar er moeten eerst tekeningen op tafel komen, zegt sectorhoofd J. Duivesteijn. Als de uitbreiding inpasbaar zou zijn, wil hij even tueel het plan wel bepleiten bij De Algemene. Uit de lucht gezien: binnenstad leiden Als een oase van rust ligt de uitbundig van groen voorziene Burcht ingeklemd tussen de vele oude huizen in de Leidse binnenstad. Geen verkeersgeluiden, geen geroezemoes vanaf de volle terrassen en vanuit de drukke winkelstraten bereiken de eeuwenoude ruïne. In de Rijn die zich net beneden het terras aan het water van Annie's Verjaardag splitst en de Oude (links) en de Nieuwe Rijn (rechts) is van boven af gezien niets te bespeuren van vervuiling en zwerfafval. Ondoorgrondelijk donker gekleurd slingert de rivier zich door de stad. Direct tegenover de overdekte Koombrug over de Nieuwe Rijn ligt het nu nog kale stadhuisplein te wachten op een opknapbeurt. De ge meente Leiden vindt het plein te klein en onopvallend bovendien. Hoewel een prijsvraag over de herinrichting van het plein twee winnaars op leverde heeft de gemeentelijke werkgroep stadhuisplein nog steeds geen definitief plan op tafel gelegd. De gedachten richten zich voorlopig op de aanleg van een terras en het aanbrengen van faciliteiten voor manifestaties en concerten. Bovendien zou er wellicht een doorgang ko men naar de binnentuin van het stadhuis. foto frans rombout Duincursus-IVN-Leiden start op 7 september met een na- jaarsduincursus. In zes avonden en vijf excursies zullen de deel nemers worden bekendgemaakt met de flora en fauna van het duingebied. De kosten bedra gen 85 gulden. Inlichtingen: 01718-14864 of 071-174175. 1 m 1 I door: Wim Koevoet jCHTERGROND Alleen burgers kunnen nog referendum afdwingen 'Even lekker uit defile' in regio Leiden onmogelijk leiden/regio henny van egmond vervolg voorpagina Sandra en Carolien, twee ex- verpleegsters van het Acade misch Ziekenhuis Leiden, zijn het wassen van geslachtsdelen 'voor weinig geld' zat. Ze verhu ren nu hun eigen lichaam in een camper op het terrein van de Leidse Holiday Inn. Elke werkdag zijn ze er te vinden. „Als het groene lampje brandt, kun je binnenkomen", vertelt Carolien vrolijk op een bandje dat wordt afgedraaid via de 06-Seks langs de Snelweg-lijn. „Even lekker uit de file." Hoewel de dames zeggen elke werkdag aanwezig te zijn op het parkeerterein van het hotel langs de A44, blijkt dat niet te kloppen. Driemaal werd tever geefs een poging gedaan de da mes op te zoeken. En driemaal geen camper op de parkeer plaats. Gelukkig, zo valt te beluiste ren op de 06—lijn, staat er ook een camper aan de Weddeloop nabij het sportpark Adegeest op een paar honderd meter afstand van het Voorschotense zwem bad Het Wedde. De camper is te herkennen aan het koalabeertje en is de werkplek voor 'twee zusjes die ook niet van elkaar kunnen afblijven'. Elke dinsdag en donderdag zijn de vrouwen aanwezig, maar ook hier over heerst de grote leegte. De zoektocht gaat gewoon verder. Op naar Zoeterwoude- Dorp. De Laan van Oud Raad wijk is elke donderdagmiddag de werkplek van een prostituee. De kampeerwagen moet er staan. Op de plek aangekomen blijkt de Laan van Oud Raad wijk een stille, doodlopende polderweg. Geen kampeerwa gen te bekennen. En de oudere meneer die de kranten bezorgt weet er ook niets van: „Ik zou het moeten weten. Want als er een vreemde wagen staat, schrijf ik altijd het nummer op", vertelt hij. Burgemeester Houdijk, ge confronteerd met de medede ling dat in zijn dorp tegen beta ling de liefde zou worden be dreven, reageert verbaasd: „Aan die laan zitten alleen de volks tuinen. Dat zijn allemaal men sen uit het dorp." Wat hij pre cies moet doen als blijkt dat een rijdend bordeel daadwerkelijk zijn dorp aandoet, weet hij niet direct. „Ik heb dit nooit bij de hand gehad. Ik zal het zeker on derzoeken." Twee minuten la ter belt Houdijk terug: hij heeft het antwoord gevonden. De ge legenheid bieden tot prostitutie, het bedrijven van prostitutie en het bezoeken van dames van lichte zeden is allemaal in de Al gemene Plaatselijke Verorde ning verboden. „We zullen het onderzoeken en indien nodig optreden", belooft Houdijk. Annelies, te vinden op maan dag, donderdag en vrijdag vanaf twee uur op een parkeerterrein bij de Wassenaarse Slag, is er niet. De dame die langs de duinweg van Noordwijk naar Haarlem de derde par- keerstrook in gebruik heeft (ge rekend vanaf Noordwijk) werkt alleen op vrijdag- en zaterdag avond en kon nog niet worden gecontroleerd. Blijft over de parkeerplaats van renbaan Duindigt. Haar crèmekleurige camper is er te vinden op don derdag. „Je kunt mijn camper herkennen aan de gifgroene mountainbike die altijd ervoor De parkeerplaats bij renbaan Duindigt: veel caravans, campers e zijn. staat. Weer of geen weer", ver telt Marijke, die 'voor alles in is'. Hebben we dan toch geluk? Bij benadering van de parkeer plaats blijkt deze helemaal vol te staan met kampeerwagens, caravans en tenten. Het is een drukte van belang. Zou er een congres zijn over camperseks, zo is de eerste gedachte. Helaas. Het zijn allerlei teams die mee doen aan de Wereld ruiterspelen in Den Haag.en hier bivakkeren. De gifgroene mountainbike noch de camper wordt gevon den. Na enig zoeken krijgen we van de PTT te horen dat de sekslijn wordt geëxploiteerd door het Rotterdams bedrijf Kennemer reclame en advies bureau van Menno Buch, uit vinder van de 06-sekslijnen. Het Rotterdamse bedrijf is een filiaal van zijn Dutch Telegroup dat in Overveen is gevestigd. Gecon fronteerd met de resultaten van de zoektocht reageert Buch ge laten: „Het is ondoenlijk alle plaatsen te controleren. Ik vind het spijtig voor u, maar ik kan u zo een aantal locaties geven waar wel degelijk campers staan: Maar er zijn 5.000 loca ties, dat er wel eens wat fout gaat is mogelijk." Op het bandje is overigens wel te horen dat de informatie dagelijks wordt aangepast. Hoe kan het dan toch dat alle plek ken in de regio Leiden leeg zijn? ,,Ach", zegt Buch, „in deze branche wordt nogal snel van plek gewisseld. Ik heb drie re gisseuses die dagelijks bezig zijn met het actualiseren van de lijn. Maar als de vrouwen niet bellen dat ze elders staan, dan kunnen wij er ook niets aan doen." Hij kan zich wel voorstellen dat mannen teleurgesteld zijn als zij eerst twintig minuten hebben gebeld a raison van een gulden per minuut en dan voor niets allerlei plekken langsrijden, „Nogmaals: we bieden alleen maar de mogelijkheid aan om boodschappen in te spreken. Ik heb verder geen boodschap aan de inhoud van de boodschap." Wil de stichting tot behoud van dit voormalig Koninklijk Militair Invalidenhuis Leidse kiesgerechtigden een uitspraak ontlokken over de aanbouw en de bomen aan de achterzijde van het monument, dan zal ze het heft zelf in handen moeten nemen. De 13 van de 39 stemmen die minimaal zijn vereist voor een door de gemeenteraad aangezwengeld referendum zijn onhaalbaar. Margje Vlasveld (LeidenWeerGezellig/De Groenen) zal haar eigen voorstel steunen. Misschien dat de CD en de SP een handje helpen maar veel meer voprstemmers zijn er niet te vinden. Zelfs niet bij het aan referenda verslaafde D66. Die partij steunt net als de andere grote partijen de bouw van twee flats aan de achterzijde Van het monument al jaren. De fracties'kunnen nu de slepende ruimtelijke ordeningsprocedure en de talloze beroepszaken bijna zijn afgerond moeilijk zelf een nieuwe barricade opwerpen. Op de achtergrond speelt ook mee dat in dat geval een forse schadeclaim van bouwer Van der Plas, die zo langzamerhand in het bezit is van alle vereiste vergunningen, tegemoet kan worden gezien. En ook al mag dat in een democratie niet doorslaggevend zijn, het speelt uiteraard wel mee, zeker in een stad waar het ene tekort na het andere de kop opsteekt. Waal en zijn club kunnen beter maar alvast beginnen met het verzamelen van 1500 handtekeningen van kiesgerechtigde Leidenaars. Die zijn nodig om de referendumaanvraag vanuit de bevolking geldig te maken. Toch moet daarna weer de hobbel 'gemeenteraad' worden genomen. Vraag is ofin tweede instantie we'l minstens dertien raadsleden voor het referendum zullen stemmen. Nu al verzamelen gemeente- Voor de initiatiefnemers van het tweede Leidse referendum zijn de eerste reacties van de gemeentepolitiek zeer ontmoedigend. Toch is dat geen reden om de actie af te blazen. Oud-wethouder C. Waal en zijn medestanders kunnen heus wel verder zonder steun van Leidse raadsleden. Steun waarop ze, zo was al lang duidelijk, toch niet hoefden te rekenen. Sterker nog, Waal zélf heeft meer dan eens te kennen gegeven zijn vertrouwen in het democratisch gehalte van Leidse stadsbestuur te zijn verloren. Vooral de wijze van besluitvorming over het gebied Hoge Rijndijk 25 is daar debet ambtenaren en niet- vakantievierende politici tegenargumenten die straks kunnen worden gehanteerd. De besluitvorming over het bestemmingsplan Hoge Rijndijk 25 zou al te ver zijn gevorderd en de bomen plus aanbouw gaan niet heel Leiden aan en kunnen daarom niet dienen als onderwerp voor een referendum. Maar in een debat over een referendum-aanvraag die door burgers is ingediend kunnen partijpolitieke zaken wel eens veel belangrijker worden dan de juridisch-technische kwestie of Waal en de zijnen wel een geschikt onderwerp bij de kop hebben. Stemt bijvoorbeeld D66 ook tegen een referendum-aanvraag als daar 1500 handtekeningen bij zitten en als er zicht is op later nog eens 3000? Dergelijke aantallen vormen het sluitende bewijs van Waals stelling dat niet alleen omwonenden hun zegje willen doen over de toekomst van het Koninklijk Militair Invalidenhuis. En wat doet de PvdA? Laat die haar vroegere, hogelijk gewaardeerde wethouder twee keer op zijn gezicht gaan? Wat zal de achterban daar wel niet van denken? Daar komt nog bij dat in zowel het college-akkoord als in de verkiezingsprogramma's veel mooie woorden zijn besteed aan bestuurlijke vernieuwing en communicatie met en participatie van de burger. Het lijkt uiterst onwaarschijnlijk dat als het eerste het beste initiatief tot een referendum de nek wordt omgedraaid er ooit nog een groep burgers zich met een aanvraag tot het gemeentebestuur wendt. En dan is er ook nog de verleiding van een landelijke primeur - de bevolking die om een referendum vraagt. Dat is een uitgelezen kans om de landelijke aandacht op Leiden te vestigen. Daar zijn de ijdele Leidse politici zeer gevoelig voor. De kansen op een referendum zijn nog niet verkeken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11