'Vrij van het juk van hoge huur' New Age-kopstukken bundelen krachten Kerk Samenleving ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1994 KORTWEG Leiden zoals het was De tiende aflevering van de serie 'Leiden zoals het was' heeft als onderwerp 'Kerk en Geloof. In deze uitgave wordt een boeiend beeld geschetst van 'al wat de Lei- denaars in deze eeuw heilig was'. Duidelijk wordt dat zelfs 'eeuwige waarden' van kerk en geloof aan grote veranderingen onderhevig zijn. De tekst van deze afle vering is van de hand van S.J. de Groot, voormalig re dacteur geestelijk leven van het Leidsch Dagblad. De vele tientallen illustraties komen onder meer van het Leids Gemeentearchief. Medio augustus verschijnt de volgende aflevering van 'Leiden Zoals het Was', die als onderwerp heeft 'Leide- naars in rangen en stan den'. Moker Een keuze uit religieuze muziek van Moker-mede- werker Bernard Warmer dam staat morgen centraal tijdens de radio-uitzending van Moker, het media-over leg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek. De overdenking is van domi nee H. Hortensius, emeri tus-predikant in Oegst- geest. Op 10 en 14 augustus wordt het programma ge vuld met 'Joodse wijsheden: korte verhalen, afgewisseld met muziek uit de musical Fiddler on the roof. De overdenking is opnieuw van Hortensius. Moker zendt op woensdagen uit van 16.30 tot 17.00 uur en op zondagen van 19.00 tot 19.30 uur (een herhaling). Het programma is te ont vangen op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88. Evangelisatiebus Vanuit een verbouwde stadsbus organiseert een team van de vereniging Evangelisatie en Recreatie van 8 tot en met 13 augus tus op de Katwijkse Boule vard (ter hoogte van hotel Savoy) allerlei activiteiten. Dat gebeurt in samenwer king met leden van de Ge reformeerde Kerk Vrijge maakt. Door middel van dit project willen de medewer kers vertellen over het evangelie van Jezus Chris tus. Het is voor de tweede keer dat de bus Katwijk be zoekt Het aangeboden pro gramma is voor 'jong en oud'. Zo is er vanaf dinsdag iedere morgen om half tien kinderclub voor de jeugd van vier tot acht jaar. An derhalf uur later komen de kinderen van acht tot twaalf jaar aan bod. Aan het begin van de middag (om 14.00 uur) is er een jongerenclub, waarin over levensbeschou welijke thema's wordt ge sproken. Direct daarna worden spelactiviteiten ge organiseerd. Ook 's avonds wordt een programma af gewerkt er wordt muziek gemaakt of mime gespeeld. Opwekking Evangelist Paul Olson uit Minnesota (USA) verzorgt op woensdag 10 augustus een bijzondere opwek kingssamenkomst met Bij belprofetie in de Bethle- hemskerk aan de Lammer markt 57 in Leiden. Olson is een evangelist die al op vele continenten zijn boodschap bracht. De organisatie van deze bijeenkomst is in han den van de stichting Johan Maasbach Wereldzending in Den Haag. Het program ma begint om 19.30 uur. le dereen is welkom, de toe gang is gratis. Voorhoutse pater Jac. Prins helpt allerarmsten in Brazilië onder dak Wie huur be taalt lijdt honger, zo luidt een Braziliaans gezeg de. In de steden van Brazi lië zijn de huren schandalig hoog. De inwoners betalen bijna de helft van veelal magere loontjes aan de huisjesmelkers. De droom van iedere arme Braziliaan is dan ook het bezit van een eigen huisje. Wie aan dit probleem daadwerkelijk iets doet, is de Voorhoutse pater Jac. Prins, in Brazilië bekend onder de naam 'Padre Tiago'. voorhout wil goslinga-van der kroft Pater Prins woont en werkt al 32 jaar in de omgeving van Rio de Janeiro. Zo'n twee jaar geleden is hij begonnen met een project om samen met arme Brazilia nen huisjes te bouwen. In de woonkamer van zijn broer Herman, in Voorhout, waar hij momenteel vakantie houdt, vertelt hij de voorge schiedenis. „Toen ik in 1990 werd benoemd in Nossa Senho- ra Aparecida, een arbeiderspa rochie in de stad Muriae, onge veer 280 kilometer boven Rio de Janeiro, zag ik dat er een mo derne kerk was, plus nog drie kapellen in de buitenwijken. In mijn vorige parochies had ik die allemaal zelf moeten bouwen, dus dat scheelde weer. Maar de woonden in krotten ze nog een enorme hoge huur moesten betalen. Ik dacht: Onze Lieve Heer heeft hier wel een huis, maar deze mensen niet. De gedachte groeide om samen met deze pa rochianen iets te ondernemen. Ik heb eerst een paar schoenen versleten in de richting van de autoriteiten, want er komt heel bij zo'n plan kijken. Gezocht werd naar een terrein vlakbij de stad met een minimum aan in- fra-structuur, zodat betrekkelijk eenvoudig water en riolering kon worden aangelegd. Vervol gens was het zaak de bouwma terialen te regelen en daarna de arbeidskrachten. Uiteindelijk hebben we het zover gekregen dat de gemeente zorgde voor de eerste randvoorwaarde en onze sponsors samen met familie en vrienden in het buitenland voor de tweede. De huisvaders en soms ook hun vrouwen kunnen tijdens de weekeinden en op hun vrije dagen samen arbeid leveren. Dan ga je wat mensen bij elkaar zoeken en je vertelt ze dat ze een schep en een truffel mee moeten brengen. In janua ri 1992 zijn we begonnen nadat de gemeente na lang aandrin gen een strook grond van 6000 vierkante meter had afgestaan." Mini-woning Pater Prins richtte een non-commerciële woning bouwvereniging op, met in het bestuur een voormalig bankdi- Pater Jac. Prins: „Ons project moet een voorbeeld rekteur, een oud-politieman, een zakenman, een advocate en wat geïntereseerde bewoners. Zelf is hij voorzitter. De eerste bouwmaterialen kon hij kopen van een klein reserve-kapitaal tje dat gebruikt werd om te zien of het experiment zou lukken. „En of het lukte!", vertelt de pater. „Er werd met zoveel en thousiasme gewerkt dat binnen drie maanden de eerste tien huisjes opgeleverd konden wor den. Tien gezinnen met kleine kinderen in hun eigen huisje, vrij van het juk van de hoge huur. Fantastisch was dat!" Via de plaatelijke radio, televi sie en krant werd het project bekend en de gemeenschap van Muriae bleef niet achter. Bedrij ven, welgestelde inwoners en ook groepjes uit de middenklas se werden 'sponsor' en betaal den de benodigde 500 dollar voor het materiaal van een huisje. In 1992 werden er al 32 huisjes opgeleverd, het jaar daarop volgde er nog eens 68 en dit jaar zijn er al weer 30 ge bouwd. Bovendien zijn er ook nog tien in aanbouw. Vier volle maanden kost het bouwen van zo'n mini-woning. Ieder week einde, alle vrije dagen en zelfs met de carnaval moeten de bouwen. Maar ze doen ;t plezier en wie eenmaal moet ook nog een week einde per maand mee bouwen aan de huisjes van anderen. „Dat is om de solidariteit te ver groten", zegt pater Prins. „Natuurlijk bouw je geen pa leis voor die 900 gulden", zo gaat hij verder. „Maar het is een basis van 25 vierkante meter en het perceel is 130 tot 180 vier kante meter groot. Men leeft dankzij het klimaat ook meren deels buiten. Wel kunnen de mensen later, als ze weer wat geld hebben, er een kamer aan bouwen. Sommigen hebben zelfs een groentetuintje. Je ziet de gezinnen als ze eenmaal wo nen ook zienderogen vooruit gaan. En daar doe je het natuur lijk voor." Vanzelfsprekend zijn er ook voorwaarden aan.dit 'huizenbe- zit'. „Voor de eerste tien jaar blijft de coöperatieve bouwver eniging eigenaar van de wonin gen. De families, grotendeels laagbetaalde arbeiders met meestal maar een paar jaar la gere school en soms analfabeet, wonen vrij. Zij mogen het huisje uitbreiden maar niet verkopen. Dat is om speculanten niet de kans te geven deze goedkope huisjes op te kopen en er een handeltje van te maken. Na tien jaar mogen de bewoners hun huisje kopen. De kinderen zijn dan veelal groter, verdienen meer en dan kunnen zij in ter mijnen de 500 dollar (900 gul den) afbetalen. Met het terugge keerde kapitaal kunnen dan weer andere huisjes gebouwd worden. En er is nog een be langrijke voorwaarde; in het contract dat de ouders tekenen - soms met een vingerafdruk - staat ook dat zij hun kinderen naar school moeten sturen. Het onderwijs is gratis in Brazilië, dus dat kan geen bezwaar zijn. Maar het merendeel van deze mensen komt uit de binnenlan den, waar geen scholen waren of waar het onderwijs moeilijk bereikbaar was. Dus vanweg het contract gaan hun kinderen nu wel naar school. En omdat er nu ook geen zware huurlast meer is, hoeven die kinderen niet meer te bedelen in de stad." Ontwikkeling Eigenlijk is het bouwen van de huisjes nog maar slechts het be gin van een hele ontwikkeling, meent Prins. „De bouwvereni ging legt een basis van saamho righeid. We hebben een eigen verenigingslokaal gebouwd en daar wordt aan kinderzorg ge daan, ook houden we een kin dercrèche en worden er naai en borduurlessen gegeven. Ver der worden er met de gezins hoofden regelmatig besprekin gen gevoerd over de problemen in de gemeenschap. De mensen BEN DE BRUYN worden zich dan bewust van de kracht van het samen doen. Ook wordt er aan religieuze vor ming gedaan, al maakt het bouwproject geen onderscheid tussen rassen en godsdiensten." Al zijn de eerste 130 huisjes gereed en is Padre Tiago - 'Het Portugese woord voor Jacobus' - best trots op het geheel, er moeten nog veel meer huisjes komen. „En daarbij hebben we financiële hulp nodig, ook vanuit Nederland", zegt de ac tieve Voorhoutse missionaris. „Onze eerste zorg is weliswaar nu een aansluitend stuk land te verwerven. Maar deze grond kan niet zonder meer onteigend worden. Het land is allemaal privé-bezit, van 2 tot 4 hectare groot en de eigenaren zijn vaak ook eenvoudige mensen. Nu is de redelijke marktwaarde van deze grond 60.000 gulden. Op dit land kunnen in de komende twee jaren 300 huisjes worden gebouwd en wij hopen van har te dat Nederlandse instanties ons daarbij willen helpen. Het is de bedoeling dat ons project uitgroeit tot een woningbouw corporatie, een voorbeeld en stimulans voor heel Brazilië. Door een veelvoud van deze woningcorporaties zou het gro te sociale probleem van het wo nen in krotten opgelost kunnen worden." laag soeren anp Vertegenwoordigers van New-Agegroeperingen hebben besloten tot oprichting van het Platform Spiritueel Cen trum Nederland. Met gebundelde krachten hopen zij te werken 'aan een doorgaande vernieuwing van mens en samenleving'. Eind deze maand wordt het initiatief nader uitge werkt, zo meldt de stichting Soeria die in Nederland de transcendente meditatie propageert. Een maand later wordt op haar landgoed in Laag Soeren voor het eerst een 'spirituele landdag' gehouden, waar vele kopstuk ken van de partij zullen zijn. 'In het platform zullen onder anderen zitting hebben Jacques Uijen van de Natuurwetpartij (één zetel in de gemeenteraad van Lelystad), psychosofe Zohra Ber- trand, New Age-pater Karei Douven, Albert Kamphuis van Transformatie Denken Bedrijfsleven en het 'medi um' Jannie Post. Laatstgenoemde ziet het als 'spiritueel koppelaarster' als haar taak om personen en groepen die de Nieuwe Tijd zien naderen met elkaar in contact te brengen. „Als alle mensen die geloven dat we door liefde en positivi- teit een nieuwe wereld kunnen bouwen, de handen in eenslaan, zal het paradijs niet lang meer op zich laten wachten", zo sprak zij onlangs op een bijeenkomst. Het platform zal zich niet alleen met de geestelijke ontwikkeling van Nederland bezighouden. De deelne mers willen ook duidelijk maken hoe talrijke 'vernieu wende principes' ook op het gebied van onderwijs, ge zondheidszorg, politiek, economie, landbouw, migran- tenzorg en milieu hun vruchten kunnen afwerpen. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON ffiBr.sfssjsfs; Kiel (adj); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoo Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN; R D Paauw, tel dag 30 uur 071-356215. of per post Advertenties071-323508 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18.00-19.30 uur, zat 10 00-12 00 uur. Tel. 071 -143241 HET WEER Milde Noordzeelucht Er is de afgelopen tien jaar druk gespeculeerd over de gevolgen van een 'versterkt broeikaseffect'. Met behulp van computermodellen is de opwarming van de aarde voor de komende 100 jaar in kaart ge bracht. De resultaten doen inder daad vermoeden, dat het wereldkli maat warmer gaat worden; in feite is de temperatuur op aarde in deze eeuw al met ongeveer 0.5 graden gestegen. De toekomst-modellen laten de aarde in de volgende eeuw opwarmen met 1.5 tot 4.5 graden. Daar moet wel bij worden gezegd, dat de modellen verre van vol maakt zijn en ongetwijfeld weer worden bijgesteld. Het is nog altijd niet bewezen, dat de aarde door de toename van kooldioxide aan het opwarmen is. De geconstateerde opwarming van deze eeuw kan evengoed een natuurlijke schom melingzijn. De verbazingwekkend warme zo mer in Europa heeft de discussie over een vermeende klimaatsveran dering weer doen oplaaien. Na vijf jaren van ongekende warmte, trad in 1993 een afkoeling op en nu lijkt de warme lijn weer te worden opgepakt. Mogelijk speelt de afna me van het vulkaanstof van de Pi- natubo-eruptie in de stratosfeer, een 'stimulerende' rol. De enige, echt aanwijsbare oorzaak voor de grote warmte van de laatste weker is de hardnekkige hogedrukblokka de in dit deel van de wereld, waar door koele oceaanlucht wordt te gengehouden. Een interessant gegeven isdat de mooie zomer in Europa samen-; valt met de koudste Braziliaanse winter in 20 jaar. Ook elders op he zuidelijk halfrond was het onlangs! erg fris; in New South Wales, Australië werd op 29 juni een ab soluut kouderecord gebroken (-23; graden.) Vrijdag hadden we een minimalj inzinking; er vielen wat buien en d temperatuur viel terug naar het prettige niveau van 25 graden. Eei nieuw hogedrukgebied staat in de startblokken, maar door zijn positii bij Schotland keert de tropische warmte voorlopig niet terug. Dit weekeinde voeren noorden winden milde Noordzeelucht aan met flinke zonnige perioden, waar bij het kwik waarden aanwijst van 23 graden aan zee en 27 graden in het binnenland. Begin volgende week', als de wind noordoost wordt! kan het weer (iets) opwarmen. Zo lang de warmte gematigd blijft, is de kans op een bui gering. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Zaterdag wolkenvelden en ten noorden van Bergen enkele buien, mogelijk met onweer. Bij Oslo pe- schijnlijk droog. Zondag alleen in het noorden nog perioden. Zaterdag wolkenvelden en eerst nog op veel plaatsen enkele buien, soms met gend droog en meer zon. Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot ongeveer 24 in het zui- Denemarken: droog. Middagtempera tuur ongeveer 23 graden. Engeland, Schotland, Wales i Afwisselend wolkenvelden en zon. Zater dag droog, zondag in het zuiden van En geland en Ierland kans op een bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 20 graden, in het noordwesten van Schotland enkele graden lager, in zuidoost-Engeland en kelegraden hoger. België en Luxemburg: n Ierland: Gemiddeld over Nederland Perio kans op een regen- of o weersbui. Middagtemperatuur van graden aan zee tot ongeveer 26 gradi ;n dan wolkenvelden e egen- of onweersbuien. Middagtempe- atuur van 26 graden in de Vendee t ond 33 nabij Annecy; langs het Kanaal iets boven de 20 gra Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind vlak den. Portugal: Droog en in het algemeen veel zon. Aai de kust middagtemperatuur van 22 gra Flinke perioden met zon, -ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden. ook bewolking en een kleine kans op re gen. Middagtemperatuur langs de Golf van Biskaje rond 22 graden. Op de ma van 30 tot 35 graden. In het Spaan se binnenland middagtemperaturen lo kaal circa 40 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilanden eerst nog enkele wolkenvelden, in het zuiden veel zon. Droog. Maxima oplopend tot boven de30'graden. Marokko: Aan de westkust flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur vlak aan zee tussen 25 en 30 graden, landin- Overwegend zonnig. Maximumtempera tuur vlak aan zee tussen 30 en 35 gra den, landinwaarts plaatselijk 40 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag flinke perioden me voornamelijk in de bergen een gen- of onweersbui. Zondag bewolking en toenemende houdend zonnig en droog. Middagtem peratuur aan de Atlantische kust tussen 22 en 27 graden. Elders heet met maxi ma zaterdag tussen 33 en 38 graden, zondag iets minder warm. Mallorca en fbiza: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 34 graden. Italië: Zonnig, in de bergen in het noorden een kleine kans op een lokale onweersbui. Middagtemperatuur meest van 31 tot 36 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig. Middagtemperatuur 30 tot 35 Griekenland en Kreta: Veel zon en waarschijnlijk overal droog. Middagtemperatuur op de stranden rond 28 graden, landinwaarts iets hoger. Op de Egeïsche Zee waait een stevige noor- WEERRAPPORTEN ZONDAG 7 AUGUSTUS 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.09 Zon onder 21. lf Maan op 06.23 Maan onder20.5( Waterstanden Katwijk Hoog water 03.59 16.24 Laag water 00.08 12.26 MAANDAG 8 AUGUSTUS 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.11 Zon onder 21. IE Maan op 07.38 Maan onder21.1ï Waterstanden Katwijk Hoog water 04.34 17.00 Laagwater 00.47 12.55 Weerrapporten 05 augustus 17 uur: Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Brussel Cyprus Dublin w 1 29 18 0.0 zzo 6 26 19 0.0 w6 28 17 0.0 nno3 30 19 0.0 and 30 18 3.0 iw 3 34 17 0.0 HEINZ EN ALS JE PE \ADOOEMAN N/EZP /HET Z'N PAP PE 0PUG OP OUWEN ACPEE& JE EEN STUfUEP EN OAAJ «POrT JE EEN ■ZAKJE ZWAJPT-OP.WfT EN ALS JE OAT OP NAD NON J£ £P NOG EEN T/JOJE OP SABBELEN EN PAN WEPO J£ /HOEPEP NWAAO ONOAT j£ EEN GAT /N JE BPOEA NAP EN PAN /HOEST JE- ZONOEP ETEN f NAAP BED MAAP DAT GAP NfACS WANT N£7 WAS 1

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10