V&TERKRANT 'Het kan hier af en toe flink spoken' 'Alles geweest, behalve dominee' Bestemming: Katwijk 'Leiden moet geen jachthaven worden' ANWB: mestprobleem is oorzaak vies zwemwater VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1994 9 De boot van het Leidsch Dag blad vaart vandaag en morgen in Katwijk en omgeving. Wie tips heeft voor de bemanning kan bellen naar het speciale te lefoonnummer op de redactie van het Leidsch Dagblad: 071- 356401 of rechtstreeks met de schipper aan boord: 06- 52801476. AGENDA VRIJDAG 5 AUGUSTUS Katwijk Open avond Boothuis KNRM, Rijnmond, 19.00 tot 21.30 uur. Noordwijk s op trottoir Vuurtorenplein. ZATERDAG 6 AUGUSTUS Bollenstreek Open dag agrarische bedrijven in de ran 10.00 tot 16.00 u ter zee en in de lucht, org. Katwijkse Reddingsbrigade, 10.00 uur. Leiden Corso-wandeltocht over 10, 15 of 20 km, start vanaf VVV, Stationsplein, tus sen 9.00 en 14.00 uur. Rijnsburgs Bloemencorso in de binnen stad, tussen ca. J2.00 en 13.00 uur. Rijnsburg Vertrek Rijnsburgs Bloemencorso vi Noord wijks so; Tl .00 uur. Warmond Zomerkunstmarkt op het Pleintje bij Pomp, demonstraties en verkoop kur 11.00 tot 16.C LOGBOEK Donderdag 4 augustus, Rijn Je hebt letterlijk je handen vol, zo'n eerste dag aan boord van het MS Leidsch Dagblad. Wen nen aan de boot, wennen aan je mede-varensgasten, de route in de gaten houden en tegelijk nog zwaaien naar alle passanten en andere omstanders die vriende lijk groeten of enthousiaste blij ken van herkenning ten beste geven. Want de inmiddels bijna vier weken durende zwerftocht van de Waterkrant-boot is bepaald niet onopgemerkt gebleven. Meelevende toeschouwers die de logboek-bijdragen van mijn ervaren collega's hebben gele zen vragen bijvoorbeeld of het inmiddels beter gaat met het af meren. Zij zijn er nu van over tuigd dat het nooit meer wat wordt met dat afmeren. Wennen aan de boot betekent namelijk vooral wennen aan de besturing die de afgelopen we ken kennelijk veel te lijden heeft gehad. Op het eerste gezicht werkt die hetzelfde als bij ande re gemotoriseerde voertuigen, namelijk met een stuurwiel. Maar die gelijkenis is bedrieg lijk. Wie eenmaal aan het wiel begint te draaien, is vervolgens geruime tijd zoet met het vin den van een vloeiend, maar wankel, evenwicht tussen de ei gen actie en de reactie van de boot. Zo kon het gebeifren dat de dag al vroeg een zwalkende wending nam, zonder dat er een druppel alcohol aan te pas 'was gekomen. Dan nog iets over het zwaaien en groeten. Blijf dat doen! Het geeft een ongekend gevoel van populariteit. Mocht niet direct worden teruggezwaaid dan heeft de stuurman op dat mo ment even de handen vol. Vei ligheid gaat uiteindelijk boven alles. Een gedachte die meer mensen zich zouden kunnen aantrekken. Daarbij kan worden gedacht aan de fietsende vrouw die in Voorschoten al wuivend bijna in de Vliet terecht kwam. Maar ook aan de vier jonge Lei- denaars die het verkeer in ge vaar brachten door uit alle raampjes van hun Opel Kadett te hangen om de onschuldig voorttuffende bemanning van de LD-boot van zo dichtbij mo gelijk hun opgestoken middel vingers te laten zien. Maar ook dat liep gelukkig goed af. VISWATER Voor de visstek van vandaag trekken we de polder in. En een wel heel beroemde, namelijk het Rietveld, in het waterrijke weide- en tuinbouwgebied even buiten Hazerswoude-Dorp in de richting van Boskoop. Grote hengelsportcoryfeeën als de in middels overleden Hans van Onck en de Amsterdamse vis sport-nestor Jan Schreiner heb ben er in hun boeken lyrische hoofdstukken aan gewijd. In de jaren na de Tweede We reldoorlog kwamen de toen nog weinig mobiele hengelaars uit de Haagse regio met een spe ciale bus naar het Rietveld. En ze werden tegen de avond ook weer keurig opgehaald voor de thuisreis naar de Residentie. Anderen kwamen van heinde en verre op de fiets. Meestal be zochten ze het Rietveld in het najaar om daar de massaal aan wezige snoek te belagen. Maar ook rietvoorn, baars en zeelt was rijk voorhanden in de lange Rietveldse vaart en de vele klei ne zijslootjes en poeltjes. En niet te vergeten flink uit kluiten gewassen brasem. Centrale startpunt vormde de uitspanning 'Klein Giethoorn', waar visbootjes werden ver huurd, aasvisjes altijd voorradig waren en voor de jeugd een speeltuin beschikbaar was. Hoewel de entourage inmiddels ingrijpend gewijzigd is - het on verharde vaak modderige weg getje er naar toe werd verbreed en geasfalteerd - kunnen er nog steeds bootjes worden gehuurd. Ze kosten 15 gulden per dag en u doet er goed aan een bootje vooraf te bestellen (tel. 01728- 9190).' Hoewel de snoekstand niet meer is wat hij ooit is geweest, wordt er door geregelde uitzet ting van kleine snoekjes toch gepoogd de stand op peil te houden. Daarin is men tot op heden aardig geslaagd. Ter be scherming van diezelfde snoek stand is ook de periode waarin mag worden gesnoekt beperkt. Begint het snoekseizoen in de meeste wateren op 1 juli, in het Hazerswoudse Rietveld is dat pas op 1 oktober. Wat in al die jaren gehandhaafd bleef, is de rust die er heerst. Geen mo ment waan je je in de overvolle Randstad. Of het moet de skyli ne van Alphen zijn met de PTT- toren als beeldbepalend ele ment. BRAM VAN LEEUWEN Regionale verwachting v zaterdag 6 augustus 24 graden Noordwest 5 Het kleinste rondvaartbootje van Zuid-Holland vaart op Vlietland Hij zegt het kleinste rondvaart bootje van Zuid-Holland te hebben. Leidenaar Rob Kruijs doorkruist met zijn salonbootje De Barkas het Vlietland-gebied. Maximaal tien mensen kunnen mee en zoveel zijn er ook bijna elke middag. „Klein is knus. En dat valt vooral bij ouderen en bij gezinnen met kinderen in de smaak", weet schipper Kruijs te vertellen. Het salonbootje dateert uit de jaren dertig. „Een tijd dat men sen van gegoede huize hun huiskecht inschakelden als schipper en zich lekker een eindje lieten rondvaren. Het bootje was toen nog rondom dicht, met geslepen ruitjes en mahonie-houten betimme ring." Kruijs kocht ruim vier jaar geleden het bootje. „Ge woon omdat ik altijd al gek ben geweest op scheepjes." In de zomermaanden vaart hij 's mid dags op de plas van Vlietland. In de ochtenduren werkt hij 'ge woon' in de thuiszorg. De schipper van De Barkas steekt meteen van wal zodra hij die achter zich heeft gelaten. Hij vertelt dat Vlietland is ontstaan door de winning van zand en dat het nu een prima recreatie gebied is. „Maar wel een voor mooi weer. Zodra het regent, is het hier uitgestorven. En dan waag ik me zelf ook niet met mijn bootje op het water, trou wens. De plas is dertig meter diep en het kan hier af en toe flink spoken." Af en toe geeft Kruijs een spel- deprikje in de richting van de provincie, de partij die vergun ningen voor zandwinning ver- De Barkas tuft over de plas in het Vlietland. „Het bootje is klein en knus strekt. „Waar nu water is, was vroeger moeras. Een broed plaats voor vogels van Europees belang. Er is wel een vervangen de plas (de Starrevaartplas) voor die dieren gemaakt, maar het duurt nog wel een fiks aantal ja ren voor ze het daar naar hun zin hebben." Via de Vlietlandplas tuft het bootje, met een bescheiden pruttelend geluid inderdaad de knussigheid ten top, naar de Meerburgerwatering. Deze vaart is dankzij de aanwezig heid van bruggen voorbehou den aan boten met een hoogte van maximaal 1,60 meter. Die beperking zorgt ervoor dat het aangenaam rustig is op de FOTO HIELCO KUIPERS De Meerburgerwatering ligt hoog in het landschap. De sloot gaat je letterlijk boven je pet. De boot vaart op slaapkamerhoog te langs de huizen op de kade. Prettig voor voyeurs, interessant voor weg- en waterbouwers. De Barkas ligt heel diep in het wa ter. Zelfs als er geen passagiers aan boord zijn. De opvarenden kunnen de voorbijzwemmende meerkoeten recht in de ogen kijken. Het salonbootje draait de Nieu we Vaart op, langs de molen 'Zelden van Passé'. „De molen werd in 1642 als grondzeiler ge bouwd en moest het waterpeil in de polder regelen", vertelt Kruijs zoals het een rondvaart - bootkapitein betaamt. „Het luk te de molenaar nooit alleen maar tevreden klanten te krij gen. Als het waterpeil voor de s het v r de ander te laag. De molen heeft tot 1955 gewerkt. Toen is de molenaar inclusief zijn twaalf kinderen vertrokken: zijn werk werd overgenomen door een elektrisch gemaal aan de over zijde van de polder." Bij het draaipunt nabij de Om- medijkse Watering keert Kruijs de boot en wordt de terugtocht aanvaard. Tussen vertrek en aankomst is een uiterst aange naam uurtje verstreken. Rob Kruijs vaart elke dag, behalve maandag, vanaf twee uur 's middags. Op dinsdag en don derdag zijn er excursies naar de Noord-Aa en een kaas- en gei tenboerderij. De andere dagen wordt de poldertocht afgelegd. De boot huren voor bruiloften en partijen is ook mogelijk. Voorinformatie: R. Kruijs, tele foon: 071 - 413240. MONICA WESSELING Het rusteloze leven van pontbaas Arie van Wijk Boot leeggeroofd Een bootje in de Veerponthaven aan de 3e Poellaan in Lisse is gisteren door inbrekers bezocht. Zij namen een hengel, een rub berboot en een viskoffer mee. De schade bedraagt 1200 gul den. De tatoeage op zijn gebronsde bovenarm stelt een zeemans grafvoor. „Ach da's flinkdoene- rij geweest. Heb ik in Noord- Affika laten doen, toen ik nog voer. Ik was jong. Later had ik er spijt van.Katwijker Arie van Wijk is'nu 54 jaar, maar varen doet hij nog steeds. Al is pont baas zijn in Valkenburg natuur lijk heel andere koek. Op zijn lijf komt er geen tatoeage meer bij nu hij - vijfenhalfjaar alweer - met het piepkleine schuitje wandelaars, fietsers en brom fietsers naar de overkant helpt. Op een warme dag als vandaag loopt het geen storm voor de pont. „Kijk, is het wat koeler dan gaan de mensen fietstoch ten maken, hè. En daar moeten we het van hebben," zegt Van Wijk. In een roestig koekblik op de schuit liggen kwartjes, gul dens en een enkele riks. Rijk worden is er niet bij, op de pont. De overtocht kost 75 cent zonder fiets, 85 cent met. Maar of er nu veel of weinig geld bin nenstroomt, Van Wijk krijgt ge woon zijn salaris via werkvoor zieningschap 't Heen. Daar kwam hij terecht nadat hij was afgekeurd vanwege zijn rug. „Ik dacht eerst: dat gaat nooit, op de pont. Maar ik heb geen last." De stille dagen, het vele wach ten, daar kan Van Wijk soms van balen. „Ik wil wat te doen hebben. Ben iemand die niet lang stil kan zitten." Dat ruste loze zat er altijd al in. Hoeveel baantjes hij in zijn leven heeft gehad, weet-ie niet meer. „Bad meester, conciërge, ik ben alles geweest, behalve dominee." Een langdurig huwelijksleven was ook al niet aan hem be steed. Vriendinnen waren er wel, al is hij nu weer alleen. „Je zet mijn leeftijd toch niet in de krant, hè. Anders krijg ik nooit meer verkering," grapt Van Wijk. Als niemand met de pont mee- wil, dan zit Van Wijk meestal in zijn minuscule huisje, vlak bij de steiger. Binnenkort krijgt zijn onderkomen een flinke opknap beurt. Daar is de pontbaas erg mee in zijn sas. „Het is steeds beloofd, maar over twee weken gaat het echt gebeuren, heb ik begrepen. Het is trouwens wel nodig ook, want het valt bijna uit elkaar." Rondom het huisje hoeft er trouwens niets te ge beuren. Daar is het al zo keurig als wat. Van Wijk heeft er een weelderige bloementuin aange legd. „Doe me een plezier en schrijf eens in de krant hoe mooi die tuin is. En het was eerst een puinhoop. Echt, ik ben trotser op die tuin dan op die hele pont." Voordeelcheques van de Waterkrant Speciaal voor lezers van de Waterkrant heeft het Leidsch Dag blad een boekje met voordeelcheques samengesteld. De totale korting in het boekje loopt op tot ruim 150 gulden. De cheques worden uitgedeeld door de bemanning van de boot, maar kunnen ook worden afgehaald bij het kantoor van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat. Tevens is het mogelijk een aan zichzelf geadresseerde envelop te sturen naar: Leidsch Dagblad, t.a.v. Manon van Schaik, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Het boekje wordt dan toegestuurd. Hij woont er al langer dan twin tig jaar, maar nu pas kwam Her man Huntelman erachter dat hij zijn bootje ook voor zijn huisdeur had kunnen aftneren. De bewoner van de Rijn- en Schiekade heeft zijn vlet al jaren in een jachthaven in Warmond liggen, omdat hij vindt dat zulke vervoermiddelen eigenlijk niet in de Leidse grachten thuisho ren. En omdat hij dacht dat in de Leidse binnenwateren geen ligplaatsen werden verhuurd. „Maar vorige week raakte ik aan de praat met een man van bui ten de stad die zijn jachtje al een tijdje bij ons voor heeft lig gen. Die vertelde dat hij een lig plaats huust. Voor 150 gulden per kwartaal." Omdat Huntelman daar het fij ne wel even van wilde weten belde hij de Leidse Haven dienst. Aan de lijn Martin Welsh, die het verhaal meteen bevestigde. „De gemeente ver huurt inderdaad plekken in de Leidse grachten. Voor 17 gulden per vierkante meter. Zonder restricties, al houden we wel re kening met de doorvaarbaar- heid. Er zijn slechts twee uit zonderingen: de Witte Singel en de Zoeterwoudse Singel." „Iedereen kan dus zomaar zijn bootje neerleggen, op elke plek in de Leidse grachten. Dat is voor mij compleet nieuw", zegt Huntelman. „Ik vind ook eigen lijk dat het niet kan. Daar zijn de Leidse grachten te mooi voor. Want hoe gaat dat? Er komt een gezin naar zo'n boot, de auto wordt geparkeerd, de koelboxen worden uitgeladen, het motortje wordt gestart. Er moet worden getankt. Kortom, er gebeurt van alles. Dat geeft toch overlast." Zulke dingen doe je in een jachthaven, die is daar beter op ingericht, vindt Huntelman. „Daar is plek om de auto te par keren, daar zijn mogelijkheden om te tanken, daar is water om de boot schoon te maken en de accommodatie om een mo tortje te reviseren." Maar dat is natuurlijk nu ook weer de bedoeling niet van het gemeentelijk beleid, zegt Martin Welsh van de Havendienst. „Een ligplaats is een ligplaats en geen plek om op de kant te bar becuen, of om je bootje op te knappen. Leiden is natuurlijk geen jachthaven. Het komt wei eens voor dat mensen de plek voor genoemde zaken gebrui ken maar het aantal klachten daarover valt erg mee. Als er een komt, dan wordt er opge treden door de wijkagent". PAUL DE TOMBE Het falend mestbeleid is er de werkelijke oorzaak van dat r ten niet langer kunnen zwemmen in meren en plassen. Dat schrijft de ANWB in een brief aan landbouwminister Bukman. De ANWB zegt dat de algenbloei in natuurlijk zwemwater ten on rechte toegeschreven wordt aan het extreem warme weer. De wer kelijke oorzaak is het mestprobleem, zo stelt de vereniging. Door overbemesting van het land spoelt fosfaat uit naar het oppervlakte water. Het fosfaat is een voedingsbron voor de algen die met warm weer tot bloei komen. Volgens milieu-medewerker van de ANWB S. Engelsman zijn de recreanten momenteel de dupe van het falend mestbeleid. „Wij waarschuwen al tien jaar voor wat er nu gebeurt. Het wordt tijd dat het mestoverschot op structurele wijze wordt aangepakt om een eind te maken aan de problemen." Engelsman ziet hierin een taak weggelegd voor het nieuwe kabinet.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9