Politie pakt in Frankrijk Algerijnse militanten op Buitenland MMM-kantoren gesloten, directeur achter de tralies Aanhoudende rellen nopen regering Iran tot concessies Lidstaten VN staan voor miljarden in het krijt VN vragen opnieuw om troepen voor vredesmissie in Rwanda Verontwaardigd en strijdbaar staan Bosnische Serviërs alleen VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1994 Ex-premier Italië Spadolini (69) dood rome» In een kliniek in Rome is gisteren de Italiaanse ex-pre mier Giovanni Spadolini (69) overleden. Hij leed al geruime tijd aan een tumor. Spadolini, van oorsprong historicus en journa list, was lid van de republikeinse partij PRI. Hij was minister en in 1981 de eerste niet-christendemocratische premier van Italië. Hij onderscheidde zich, samen met de socialistische president Pertini, in de strijd tegen het terrorisme.In 1987 werd hij geko zen tot voorzitter van de Senaat, een functie die hij tot dit voor jaar vervulde. Veel minder asielaanvragen Duitsland bonn Het aantal buitenlanders dat in Duitsland asiel aanvraagt is sinds de hereniging van de twee Duitslanden niet zo laag ge weest als de afgelopen maand. Dat heeft de Duitse regering gis teren gezegd. De strenge asielwetgeving die vorig jaar werd aan genomen zou de belangrijkste oorzaak zijn voor de daling. Sindsdien worden de meeste asielzoekers bij de grens terugge stuurd. In juli vroegen 8.730 mensen asiel aan; vorig jaar waren dat er 20.658. Raket tussen een vracht bananen De politie in Hamburg is gisteren gestuit op een drie meter lange raket van de Amerikaanse marine. Zij deed de vondst bij het doorzoeken van een lading bananen van een Let se vrachtboot. De Duitse politie had het vermoeden dat het schip drugs smokkelde. Die werden niet aangetroffen. Meer genoemd naar Jackie Kennedy new york» Het gemeentebestuur van New York heeft het water reservoir in Central Park vernoemd naar de in mei overleden Jacqueline Kennedy Onassis. Het was een van de favoriete plek jes van de weduwe van president Kennedy, die er vanuit haar appartement aan Fifth Avenue op kon kijken. Cubanen kapen veerboot De Amerikaanse kustwacht heeft gisteren een groep kapers van een Cubaanse veerboot aangehouden. De kustwacht trof het schip stuurloos aan in internationale wateren, 50 kilometer ten noorden van de Cubaanse hoofdstad Havana. De groep van 15 zwar bewapende kapers, had de bemanning ge dwongen koers te zetten naar de Verenigde Staten. Bankrovers maken tien miljoen buit Tokyo» Bij een bankoverval in Japan is vanmorgen het record bedrag van 541 miljoen yen (9,7 miljoen gulden) buitgemaakt Twee overvallers sloegen hun slag in de westelijke stad Kobe, toen medewerkers van de bank drie cassettes voor transport naar een geldwagen droegen. Onder dreiging van een pistool grepen de rovers de cassettes. Ze ontkwamen met een busje. Het dubieuze Russische beleg gingsfonds MMM heeft gisteren al zijn kantoren gesloten. Direc teur Sergei Mavrodi is gearres teerd. Gadegeslagen door tallo ze Moskovieten werd een wui vende Mavrodi in een geblin deerde auto gezet. Eerder op de dag zei hij dat de sluiting van de MMM-kantoren een reactie is op de pogingen van de Russi sche autoriteiten om hem te ar resteren. „De autoriteiten weten heel goed dat ze niet juridisch tegen me kunnen optreden en daarom zijn ze overgegaan tot provocatie", aldus de MMM-di- recteur. Mavrodi deed deze medede lingen per telefoon vanuit zijn flat in Moskou, die gisteren werd omsingeld door fiscale op sporingsambtenaren. Enkele omstanders in het publiek rie pen daarbij 'handen af van Ma vrodi'. Het beleggingsfonds MMM is de belastingdienst 24,5 miljard roebel (21,2 miljoen gulden) verschuldigd. Gisteren klopte de fiscus met een bevel tot huis zoeking aan bij Mavrodi's flat, maar de ondernemer weigerde toegang tot zijn woning te ver schaffen. De fiscale politie kwam binnen via een touw van de bovenliggende verdieping. Bang dat de bloedige rellen overslaan naar andere delen van het land, heeft Iran gisteren toegegeven aan de eisen van een agrarische regio om de le vensomstandigheden te verbe teren. Tientallen mensen zou den zijn gedood bij onlusten die woensdag uitbraken in de noordwestelijke stad Qazvin, nadat het parlement een ver zoek om afscheding van de pro vincie Zanjan had afgewezen. In een plotselinge medede- Vakbond schort staking tegen junta Nigeria op Mijnexplosie in China kost zeker 120 levens Door een explosie in een Chine se zinkmijn zijn zeker 120 men sen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde woensdag in de Zuidchinese provincie Gu- angxi, zo heeft de regionale om roep vanmorgen gemeld. De ex plosie kostte 67 mijnwerkers onmiddellijk het leven. Tot van morgen zijn nog zo'n 50 men sen aan hun verwondingen be zweken, onder wie inwoners van een naburig dorp, waar tal rijke huizen instortten. Over de oorzaak van de ont ploffing is niets bekend. De Chi nese mijnen staan bekend als onveilig, omdat de mijndirec- ties vaak meer waarde hechten aan hoge winstcijfers dan aan het welzijn en de werkomstan digheden van de arbeiders. Vol gens officiële cijfers zijn vorig jaar door ongeluJcken in mijnen meer dan 5000 arbeiders omge komen. Fransen bijeen in ambassade Algiers Nederland sluit missie De Franse politie heeft vanmorgen elf mensen aange houden die ervan worden verdacht tot Algerijnse funda mentalistische kringen te behoren. Een dag eerder waren zeven vooraanstaande Algerijnse fundamentalisten over gebracht naar een kazerne in het noorden van Frankrijk. Negen van de vanmorgen aangehouden fundamentalis ten zullen daar ook worden ondergebracht. PARUS-ALGIERS AP-Rtr-^ Frankrijk heeft gisteren de Fran sen in Algerije bij elkaar ge bracht in de ambassade om ze beter te kunnen beschermen. Ook heeft de Franse regering extra militairen gestuurd. Woensdag kwamen bij een goed voorbereide aanslag in de Algerijnse hoofdstad Algiers vijf Fransen om het leven. Ook andere Euroepse landen hebben na de bloedige aanslag van woensdag extra veiligheids maatregelen genomen. Neder land heeft gisteren de ambassa de in Algiers uit veiligheidsover wegingen gesloten en België heeft alle Belgische burgers op geroepen Algerije te verlaten. „We kunnen de veiligheid van ons ambassadepersoneel niet garanderen", zei woordvoerder Van de Geer van het ministerie van buitenlandse zaken. De drie Nederlandse ambassadefunc tionarissen werden thuis telefo nisch op de hoogte gesteld. De dertig Nederlanders van wie be kend is dat ze in Algerije verblij ven, is aangeraden het land te verlaten. Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heeft een negatief reisadvies voor Algerije uitgegeven. Volgens een woord voerder wordt met andere Eu ropese landen overlegd om ge zamenlijk de ambassades in Al gerije te sluiten. Daarover is echter nog geen beslissing ge nomen. Sinds september zijn in Algerije 56 buitenlanders ge dood door fundamentalistische moslims. Frankrijk heeft Duitsland, Groot-Brittannië en de Verenig de Staten er gisteren van be schuldigd toe te staan dat Alge rijnse fundamentalisten op hun grondgebied verblijven. Minis ter Pasqua (binnenlandse za ken) zei dat Frankrijk alert is op het indammen van activiteiten van fundamentalistische mos lims op zijn grondgebied. Maar Londen, Bonn en Washington zijn volgens hem niet genoeg in actie gekomen na tips over soortgelijke activiteiten binnen hun grenzen. Maffia actief in Poolse hoofdstad WARSCHAU Rtf-ANP Het stadscentrum van War schau raakt steeds meer in han den van criminelen. Een Poolse variant van de Italiaanse maffia chanteert en bedreigt een groei end aantal restauranteigenaren in de bij toeristen geliefde bin nenstad. De Poolse krant Gaze- ta Wyborcza waarschuwt voor toestanden vergelijkbaar met Moskou of het Chicago van de jaren dertig. „Voor het eerst is er in de Ou de Stad sprake van gangster praktijken op dergelijke schaal", aldus een woordvoerder van de politie. Zo perste bij voorbeeld een groep van ongeveer 25 jon ge mannen de afgelopen twee dagen restauranthouders geld af. De slachtoffers moesten tus sen 1.000 en 14.000 gulden be talen in ruil voor een maand be scherming, meldden kranten. In een restaurant sloegen de mis dadigers een Franse toerist in elkaar, in andere eetgelegenhe- den vernielden zij meubilair. Excuses Israël voor aanval op burgerdoel DEIR ZAHRANI-JERUZALEM AP-DPA Het Israëlische leger heeft giste ren zijn excuses aangeboden voor een bombardement op een Shi'itisch dorp in Zuid-Li- banon. Bij de actie zijn zeven burgers om het leven gekomen. In een zeer ongebruikelijke verklaring zei het leger dat er per ongeluk een bom op een woonhuis in Deir Zahrani was beland. Het bombardement volgde op twee luchtaanvallen op een basis van de fundamen talistische groepering Hezbol lah. Bij de eerste aanval namen Is raëlische bommenwerpers gis teravond een Hezbollah-basis in het dorpje Ein Bouswar on der vuur. Een uur later vuurden Israëlische gevechtsvliegtuigen opnieuw een raket af op hetzelf de doel. Bij de derde aanval werd het woonhuis in Deir Zahrani geraakt. Het Israëlische leger heeft toegegeven dat er per ongeluk een burgerdoel was geraakt tij dens aanvallen op 'terroristi sche doelen'. In het verleden heeft Libanon Israël er vaker van beschuldigd burgerdoelen te raken bij luchtaanvallen op Hezbollah. Israël kaatst ge woonlijk de bal eenvoudigweg terug door te zeggen dat de ba ses van de guerrillastrijders te dicht bij bevolkte gebieden lig gen. Reddingswerkers zijn in de puinhopen op zoek n militante beweging Hezbollah. r overlevenden. Het huis ii Het Nigeriaanse vakverbond NLC heeft gisteren de algemene staking in het land opgeschort. Werknemers in de oliesector zetten hun acties tegen het mili taire bewind echter voort. Zij ei sen de vrijlating van oppositie leider Abiola en zijn benoeming tot president. „Het centrale comité van de NLC heeft alle leden opdracht gegeven weer aan het werk te gaan", zo liet het vakverbond in een verklaring weten. De leiding wil zo 'op verzoek van de rege ring' ruimte maken voor een 'vruchtbare dialoog' met de junta. Morgen zal het vakver bond een definitief besluit ne men over voortzetting van de staking. De bonden in de olie-indu strie trekken zich niets aan van het besluit van de NLC en zet ten hun staking vooit. De nu al een maand durende acties heb ben ertoe geleid dat de brand stofvoorziening vrijwel tot stil stand is gekomen en de olie-ex port drastisch is teruggelopen. Olie vormt de enige inkomsten bron van betekenis voor het 102 miljoen inwoners tellende land. ling op Radio Teheran zei mi nister van binnenlandse zaken Ali Mohammad Besharati, dat de regering alsnog zal toestaan dat Qazvin zich losmaakt van de provincie Zanjan en inge deeld zal worden bij de provin cie Teheran. Aangenomen woïdt dat de regering erg bang is dat de rellen escaleren. Er heerst in Iran toch al grote on rust vanwege de slechte econo mische en sociale omstandighe den. Qazvin en omgeving is een van de vruchtbaarste delen van Iran en heeft een sterke land bouwsector, maar ook veel in dustrie. De inwoners vinden dat ze een aanzienlijk deel van het nationale inkomen produceren maar daar bijna niks voor terug krijgen. Indeling bij de provin cie Teheran is gunstig, omdat die provincie door de centrale regering veel rijker wordt be deeld. De lidstaten van de Verenig de Naties staan meer dan 5,5 miljard gulden in het krijt bij de De Verenigde Staten en Rusland samen zijn 3,4 miljard gul den achter in hun bijdragen aan de kosten voor de begro ting en vredesoperaties van de VN. Een woordvoerder van de organisatie meldde gisteren dat de VN nog noge- veer I, 4 miljard gulden aan contributie voor dit en vorig jaar tegoed hebben. Voor vredesoperaties komen de VN volgens de laatste gege vens meer dan 4,3 miljard gulden tekort. De achterstand van de Verenigde Staten (in totaal ruim 2,5 miljard gulden) be staat voor ruim 900 miljoen gulden uit contributie en voor meer dan 1,5 miljard aan betaling voor vredesope raties. Het deficit van Rus land beloopt ongeveer 1 mil jard gulden. Het leeuwedeel van dit bedrag moet Moskou nog aan de vredesoperaties betalen. Op het vlak van de contributie is Rusland vrij wel bij: het gat is maar 50 miljoen gulden. Andere landen die nog be hoorlijk in de buidel moeten tasten willen de VN hun ope raties voor vredeshandha ving kunnen voortzetten, zijn Japan (340 miljoen gul den - geheel voor vredesope raties), Oekraïne (300 mil joen), Italië (190 miljoen), Zuid-AMka (170 miljoen), Duitsland (140 miljoen), Frankrijk (100 miljoen), Wit- rusland (75 miljoen) en Groot-Brittannië (70 mil joen). NEW YORK-DEN HAAG AFP-GPD De Verenigde Naties hebben opnieuw een op roep gedaan aan de internationale gemeenschap om manschappen beschikbaar te stellen voor de VN-missie in Rwanda. De VN zijn van plan 5500 militairen te sturen, mede om de in het zuidwes ten gestationeerde Franse troepen af te lossen. De organisatie beschikt vooralsnog over nauwelijks meer dan duizend man. Secretaris-generaal Boutros Ghali wijt in een woensdag aan de Veiligheidsraad gerichte brief de traagheid bij de uitvoering van de missie in Rwanda aan 'de terughoudendheid van regerin gen die voldoende middelen hebben, maar deze niet ter beschikking stellen van de Verenigde Na ties'. De trage reactie van de lidstaten en de bu reaucratie bij de VN 'heben bijgedragen aan de catastrofe die we nu gedogen", zo schreef de se- Boutros Ghali herinnert aan een lijst van belof tes die meer dan 5500 man in het vooruitzicht stelt, maar waarbij geen uitrustingen zijn inbe grepen. Dit maakt feitelijke stationering van de toegezegde troepen uiterst moeilijk. De commandant van de VN-Missie voor Hulp aan Rwanda (Unamir), generaal Dallaire, zei woensdag dat hij hoopt dat de Franse troepen voor 22 augustus kunnen worden afgelost. De Franse regering wil haar manschappen voor die datum uit Rwanda terughalen. Gisteren zijn 150 Ghanese blauwhelmen aange komen in het zuidwesten van Rwanda. Ghana heeft in totaal vijfhonderd man in het geruïneer de land. Canada heeft 250 soldaten gestuurd. Unamir krijgt voorts versterking van Australische en Britse verkenningseenheden. In de vluchtelingenkampen in Zaïre is het ge vaar groot dat Hutu-extremisten de macht zullen overnemen. Dat zegt voorzitter De Milliano van Artsen zonder Grenzen (AzG). Hij pleitte gisteren tijdens een bijeenkomst op de Amerikaanse am bassade in Den Haag voor het stationeren van een VN-politiemacht in de kampen. „Als we niets doen, zal zich de komende vijf jaar in dat gebied ramp op ramp stapelen", zo meent de AzG-voor zitter. Hij verwees naar de situatie in een vluchtelin genkamp in Bemako (Tanzania), waar Hutu-mili- ties al de macht hebben overgenomen. Ze be- zich met de voedselverdeling en dwingen de kampen te blijven. DEN HAAG THIEU VAESSEN Algehele verontwaardiging. Iedereen voelt zich verraden. Dat kenmerkt volgens Servische jour nalisten de sfeer in Pale, het bolwerk van de Bosnische Serviërs, die gisteren dan ook de steun verloren van hun laatste en belangrijkste bondge noot: Slobodan Milosevic, de drijvende kracht achter de realisering van de Groot-Servische droom. De Bosnische Serviërs staan er nu alleen voor, na dat zij eerder de aarzelende Russen van zich had den vervreemd. Hun leider Radovan Karadzic trok woensdag al de conclusies. Strijdlustig kon digde hij aan dat de complete isolatie van zijn re- publiekje Sprska zal leiden tot een totale oorlog, inclusief een algehele mobilisatie en rantsoene ring. De dichter-psychiater houdt al ruim twee jaar stand in de Bosnische orgie van geweld en maakt zich nu op voor een confrontatie met zijn gewe zen beschermheer Milosevic. Kennelijk voelt Ka radzic zich sterk genoeg. Zeker is dat hij bij zijn weigering om het jongste vredesvoorstel te aan vaarden, kan rekenen op de steun van zijn ach terban. Het referendum van eind augustus heeft alleen de bedoeling dat nog eens aan de buiten wereld te tonen. De gebeurtenissen van deze week herinneren sterk aan de ondergang van het roemruchte Van- ce-Owen-plan vorig jaar. Karadzic zette toen on der zware druk nog wel formeel zijn handteke ning, maar liet die vervolgens ongedaan maken door het zelf-benoemde parlement in Pale. Dit keer liet de leider van de Bosnische Serviërs zich zelfs niet tot een tijdelijke knieval bewegen. Vanaf het begin heeft hij zich verzet tegen het plan van de contactgroep, dat hem te weinig perspectief biedt op een snelle aansluiting bij Servië en te weinig garanties voor een goede verbinding met het westen van Bosnië. Onder druk van internationale sancties, (lie de Servische economie steeds grotere schade toe brengen, reisde Milosevic vorig jaar nog naar Pale om de Bosnisch-Servische parlementsleden te overreden. Vergeefs. Halsstarrig hielden de Bosni sche Serviërs vast aan hun verzet. Milosevic toon de zich ook toen verontwaardigd en kondigde aan dat hij de steun aan Karadzic en de zijnen zou opzeggen. Milosevic weigerde echter de stationering van in ternationale waarnemers aan de grens. En al snel bleek de soep minder heet te worden gegeten dan hij was opgediend: de vrachtwagens reden weer af en aan en de Bosnisch-Servische leiders kon den weer ongestoord hun bezoeken afleggen aan Ook nu bestaan in het westen gerede twijfels aan de oprechtheid van Milosevic. Duitsland reageer de gisteren als eerste met de constatering dat het verbreken van de politieke en economische rela ties weliswaar een 'opmerkelijke' ontwikkeling is, maar ook een waarvan de uitvoering wel contro leerbaar moet zijn. Ook Nederland toonde zich sceptisch. Diplomaten en andere waarnemers in Belgrado houden er rekening mee dat Milosevic dubbel spel speelt en in werkelijkheid zijn bondgenoten wil blijven steunen. Door zijn relatie met Pale al thans formeel op te zeggen, maakt hij het de con tactgroep onder aanvoering van Moskou en Was hington voorlopig wel erg moeilijk om over te gaan tot de aangekondigde verscherping van de sancties. Verbreking van alle relaties heeft ook vergaande gevolgen. De republiek Sprka zou geheel afhan kelijk worden van smokkelroutes, met name voor de aanvoer van benzine, militair materieel en munitie. Bovendien betekent sluiting van de grenzen dat Karadzic en zijn adviseurs gevange nen in eigen land worden en voor vredesoverleg niet meer naar Genève kunnen. Karadzic beschikt echter over een aantal duidelij ke aanwijzingen dat het Milosevic dit keer me nens is. Belgrado's geheime politie infiltreert in de republiek Sprska en Milosevic is ook begonnen met de opbouw van een eigen politiek netwerk. De Servische president heeft ook een belangrijk lokkertje gehad van Moskou, dat versoepeling van de sancties in het vooruitzicht heeft gesteld indien Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) besluit tot verbreking van de band met de Bosni sche Serviërs. Belgrado heeft met zijn beslissing de contact groep ook een dienst bewezen. De pijnlijke en moeizame discussie tussen de Verenigde Staten, Rusland, Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië over opheffing van het wapenembargo ten gunste van de moslims kan voorlopig weer in de ijskast. De bemiddelaars kunnen zich nu beraden over de toekomst van de sancties en vooral over de beste mogelijkheden om toe te zien op nauwkeu rige afgrendeling van de grens tussen Klein-Joe- het Bosnisch-Servische territorium. 'Turkse leger sluit Koerden in kampen op' KEULEN-ANKARA AFP-DPA Het Turkse leger heeft interne ringskampen opgezet voor de Koerdische bevolking. Dat meldde het Duitse ARD-pro gramma Monitor gisteren. Het leger beschikt inmiddels over vijf kampen voor in totaal tienduizend mensen. Volgens verklaringen van ontsnapte ge vangenen vinden in de kam pen ondervragingen plaats waarbij martelmethodes zijn gebruikt. Daarbij zouden en kele gevangenen om het leven zijn gekomen. Het programma berichtte verder dat complete dorpen ten noorden van de stad Diyar- bakir in brand zijn gestoken en dat de bevolking is overge bracht naar de kampen. De Turkse militairen gingen er namelijk vanuit dat in de ne derzettingen zich ook verzets strijders ophielden van de ver boden Koerdische Arbeiders partij PKK. Commissie wil extra controle op tonijnvisserij De Europese Commissie wil ex tra controlemaatregelen voor de tonijnvisserij. „Alleen dan kan worden voorkomen dat vissers te lange drijfnetten gebruiken", aldus de Commissie gisteren in een verklaring. Aanleiding is de oplaaiende tonijnoorlog tussen Britse en Spaanse vissers. De Britse marine stuurde gis teren een schip naar de Golf van Biskaje om Britse vissers te be schermen tegen Spaanse colle ga's. Elf Spaanse vissersschepen hadden een dag ervoor de to- nijnvaarder Pilot Star omsin geld en de netten afgehakt. De Britten zouden drijfnetten van zes kilometer lengte hebben ge bruikt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5