Sla uw slag! Meer aandacht voor alcoholist Opvangcentra al jaren goedkoop vakantieadres Binnenland Ingenieur weigert halve ton schadevergoeding Koninklijk genieten bij Ruiterspelen Straffen tot drie jaar in derde Epese zedenzaak Zaterdag a.s. tussen 9.00 en 12.00 uur. Elke tweede fles witte wijn van dezelfde soort voor de halve prijs.* 'Wemoeten hier maar, eh, to marry' Met het paard op vakantie VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1994 Diefstal kabels ontregelt treinverkeer gouda Diefstal van vier koperen kabels heeft het treinverkeer in de Randstad gisteren ernstig gehinderd. Pas vanavond zal de storing helemaal opgeheven zijn, zo verwacht een woordvoer ster van de NS. Ter hoogte van Gouda werden koperen kabels voor de bediening van seinen en wissels doorgeknipt en meege nomen. Dat gebeurt overigens wel eens vaker. Het ging om vier kabels tussen de twintig en vijftig meter lang. Rechtstreeks trein verkeer tussen Utrecht en Rotterdam was niet meer mogelijk. Prinses Irene vandaag 55 jaar Prinses Irene, de oudste doch ter van de Nederlandse konink lijke familie, is vandaag 55 jaar geworden. foto archief Verdachten bevrijdingspoging vast den haag De politie in Den Haag heeft gisteren ze aangehouden die ervan worden verdacht betrokken te zijn bij een bevrijdingspoging met een helikopter uit de gevangenis van Scheveningen. Vandaag zou een nieuwe poging worden ge waagd. De gevangene die zou worden bevrijd is een 30-jarige man, die zestien jaar moet zitten wegens moord. De helikopter werd begin juli door een onbekende bij het Belgische Turnhout gehuurd. Bij Scheveningen dwong hij de piloot naar de gevange nis te vliegen, maar die wist hem ervan te overtuigen dat de heli kopter niet in staat was een derde persoon te vervoeren. Nadat de helikopter was geland op een golfterrein, verdween de man. SGP: Vervolg 'euthanasie-artsen' den haag Als het waar is dat in Nederland artsen rondtrekken om ernstig zieken te helpen met euthanasie, dan moet Justitie hen opsporen en vervolgen. Dat stelt de SGP-fractie in de Twee de Kamer gisteren in een brief aan de ministers Kosto (Justitie) en Ritzen (Onderwijs en WVC). Het ministerie van justitie, de medische wereld en de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie zeggen dat het verschijnsel niet bestaat. Geding gevangenen over 06-nummers Rotterdam De gevangenen van het huis van bewaring De Schie in Rotterdam protesteren tegen de afsluiting van 06-nummers op de telefoons. Zij hebben een kort geding aangespannen tegen de Staat. De directie besloot tot afsluiting van de 06-nummers omdat vooral de babbelboxen werden misbruikt. Het personeel had ontdekt dat gevangenen deze speciale nummers gebruikten om contact met minder gewenste personen te zoeken. Geld compenseert blunder BVD jaren tachtig zijn dossier open baar werd, bleken de BVD-ge- ruchten op niets gebaseerd. In 1975 werd besloten Wil man, op 'menselijke gronden', een door het ministerie van WVC opgestelde studie-op- dracht te verstrekken. ,,We kon den echter geen opdracht voor hem vinden", weet een woord voerder van Binnenlandse Za ken. „Daarom dat aanbod van 50.000 gulden. Het is zeker geen afkoopsom, zoals is gesugge reerd." „Dat bedrag is flauwekul", zegt Wilman. „Hoeveel het dan wel moet zijn? Mijn vrouw zei dat ze zijn vergeten er twee nul len achter te zetten. Dat klopt. Als ik achttien jaar geleden als nog op gang was gekomen, had ik me nog behoorlijk kunnen redden. Tel maar eens op, al die jaren salaris plus de immaterië le schade." De Rotterdamse werktuigkun dig ingenieur J.T. Wilman is niet van plan de 50.000 gulden, die Binnenlandse Zaken hem heeft geboden ter compensatie voor het niet doorgaan van een stu die-opdracht in de jaren zeven tig, te accepteren. De Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) legde begin jaren vijftig een dossier aan over de nu 71-jarige Wilman, waarin hij onder meer als 'communist' wordt bestempeld. De BVD speelde die informatie door aan potentiële werkgevers. Daar door was het voor Wilman on mogelijk om, na zijn diensttijd bij de Koninklijke Marine, terug te keren bij zijn oude werkge ver, de Nederlandse Spoorwe gen. Op een korte periode na, heeft Wilman daardoor nooit meer werk gevonden. Toen eind den haag Koningin Beatrix, de Noorse prinses Martha Louise, prins Willem Alexander en prins Bernhard genieten van de landen- hard was speciaal voor het evene wedstrijd tijdens de Wereldruiter- ment van zijn vakantieadres in Ita- spelen in Den Haag. Prins Bern- lië overgevlogen. foto anp Stichting roept politiek op alcoholprobleem serieus te nemen Het alcoholprobleem in Nederland wordt weggedrukt door de grote aandacht voor drug- en gokverslaafden. De Stichting Informatievoorziening Verslavingszorg (IW) roept de politiek op de omvangrijke alcoholverslaving in Nederland eindelijk serieus te nemen. (CAD), is gedaald van 25.000 in voorgaande jaren naar 21.500 in 1993. Dat lijkt goed nieuws, maar IW-directeur A. Ouwe hand weet beter. „Nederland telt heus niet minder alcohol verslaafden. Integendeel. De cij fers laten zien dat het probleem alcohol wordt weggedrukt door De jaarcijfers over hulpverle ning aan verslaafden baren de IW grote zorgen. Het IW maakte vandaag bekend dat het aantal alcoholcliënten dat is in geschreven bij de Consultatie bureaus voor Alcohol en Drugs drugs en gokken. Gemeenten bepalen in toenemende mate de bestemming van de gelden. En zij vinden het kennelijk be langrijker aandacht te besteden aan drugverslaafden dan aan al coholici, terwijl het alcoholpro bleem in Nederland ten minste vijftien maal groter is". Nederland telt ongeveer 25.000 drugverslaafden, 300.000 alcoholverslaafden en 600.000 probleemdrinkers. De maat schappelijke schade van over matig alcoholgebruik wordt ge schat op ongeveer twee miljard gulden. Veertig procent van alle agressie-delicten gebeuren on der invloed van alcohol. Daar naast ontwricht 'de fles' duizen den gezinnen. Speciale klinieken noteren jaarlijks 6.500 opnames vanwe ge overmatig alcoholgebruik. Bij de CAD's in Nederland zijn 21.500 alcoholverslaafden in be handeling. Een druppel op een gloeiende plaat. Ouwehand: „Driekwart van alle druggebrui kers komt bij ons. Van alle alco holverslaafden zien we er vier, hooguit zeven procent". Omdat in veel gemeenten drug- en gokverslaafden voor rang krijgen, zijn inmiddels wachtlijsten ontstaan voor alco holcliënten. „Dat kan fataal zijn. Heb je na jaren eindelijk erkend dat je verslaafd bent en besloten er wat aan te doen, en dan hoor je op het CAD dat er even geen plek is". Ouwehand verklaart de lauwe aandacht voor alcoholversla ving uit de hoge acceptatie graad. Op 60.000 plekken in Ne derland kun je alcohol kopen. De gemiddelde drinker slaat jaarlijks ruim negenhonderd glazen achterover. Bedrijfsschap: Niet-roken moet de norm zijn Beperkingen op het roken moeten normaal zijn in een horecabedrijf. Het niet-roken moet de nonn zijn. Roken zou eigenlijk alleen in specia le ruimten moeten worden toegestaan. Dat staat in het gisteren bekend geworden concept van het rapport 'Ge- dragsadviezén roken in de horeca' van het Bedrijfsschap Horeca. De ruim vier miljoen rokers in ons land hoeven echter niet bang te zijn dat ze ner gens meer een sigaar, sigaret of pijp mogen opsteken. De regels zijn vrijblijvend en die nen vooral als aansporing aan horeca-ondernemers. Eind augustus brengt het bedrijfsschap een folder over het onderwerp uit met tips en adviezen hoe ondernemers een binnenklimaat kunnen creëren waarin zowel niet-ro- kers als rokers zich thuis kun nen voelen. Het bedrijfsschap realiseert zich dat een alge heel rookverbod niet mogelijk is, en wijst er daarom op dat het ook mogelijk is om Ma elektrostatische luchtreini- gingssystemen een zuiverder klimaat te creëren. In het advies wordt verder voorgesteld om fastfood-be- drijven en horecagelegenhe den bij sport- en vrijetijds centra geheel rookvrij te ma ken. Ook zou er een rookver bod moeten komen in alle openbare ruimtes waar kin deren en jongeren komen. Het bedrijfsschap stelt dat mensen recht hebben op schone lucht en passief roken schadelijk kan zijn voor de gezondheid. Het constateert dat een meerderheid van de bevolking niet rookt en er een groeiende vraag is naar rook vrije ruimten. De zes verdachten in de om vangrijke Veluwse zedenzaak die bekend staat als Epe-3, zijn door de rechtbank in Zutphen veroordeeld tot forse celstraffen. De ouders van drie misbruikte kinderen werden het zwaarst gestraft: zij kregen elk drie jaar. Tegen de 46-jarige moeder van de slachtoffers werd twee weken geleden nog vijf jaar ge ëist. De vrouw heeft altijd ont kend. Toen het misbruik begon, waren de kinderen twee, negen en veertien jaar oud. Volgens de rechtbank is de moeder actief betrokken geweest bij het mis bruik van haar kinderen. Ze zou bij herhaling hebben meege daan als haar dochter en zoon werden verkracht. Tegen de 52- jarige vader van de kinderen was vier jaar geëist. Hij heeft zich eerder ook vergrepen aan Yolanda en haar zus Evelien, de slachtoffers van 'Epe 2'. De ex-man van Yolanda, die ook in Epe-3 terecht stond, heeft twee jaar cel gekregen. Te gen hem was drie jaar geëist. De advocaat van de man heeft van de Staat nu twee ton schadever goeding gëëist, omdat zijn cliënt een jaar lang onschuldig in de gevangenis heeft gezeten. Hij is twee maanden geleden in hoger beroep vrijgesproken van hulp bij illegale abortussen bij Yolanda en de moord op haar pasgeboren baby's. Drie broers die zich meerdere malen hebben vergrepen aan de kinderen, kregen celstraffen van drie jaar tot zes maanden en TBS. Eén van de broers heeft het misbruik bekend. Hij heeft geruime tijd verkering gehad met het oudste, geestelijk sterk achtergebleven, slachtoffer. Hij wil behandeld vVorden voor zijn 'pedofiele lusten'. De hoogste straf was voor de broer die het oudste slachtoffer herhaaldelijk heeft verkracht. Volgens de rechtbank is niet bewezen dat het jongste slacht offer is verkracht. Volgens een arts hadden daar zeker sporen gevonden moeten zijn maar on derzoek leverde niets op. De rechtbank vond dat onderzoek wel 'zeer summier'. Twee ande re verdachten die terechtston den, de moeder van de drie broers en haar ex-vriend, zijn vorige week vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. Een aantal advocaten heeft al ge zegd in hoger beroep te gaan. Het Openbaar Ministerie is te gen de twee vrijspraken in be roep gegaan. GALL13GALL Altijd iets bijzonders. *Port, Sherry en Verr maar drink met mate. Voor 02503-60555. (Aanbieding outh uitgezonderd, w dichtstbijzijnde Gall Gall bel: geldig op 6 augustus a s Je hoeft alleen maar te zeggen: Ik vraag asiel aan Plotseling worstelt Nederland met een nieuw probleem: het asieltoerisme. Volgens Justitie stromen wekelijks 250 jonge Oosteuropeaanse vakantiegan gers de asielzoekerscentra bin nen. Ze vragen zogenaamd asiel aan, krijgen eten, een dak bo ven hun hoofd en dertig gulden zakgeld per week op de koop toe. 's Avonds gaan ze 'loltrap- pen' in de omgeving van het centrum, ze pikken drank en vernielen auto's. Dat maakt bonafide asielzoekers impopu lair. Door deze problematiek over mand, sloegen de directeuren van de asielzoekerscentra deze week paniekerig alarm. Justitie kondigde daarop noodmaatre gelen aan: sinds gisteren wor den jonge profiteurs met voor rang het land uitgewerkt. Dat klinkt voortvarender dan het is. Een asieltoerist die zijn rechten kent en het onderste uit de kan wil halen, kan zijn verblijf nog steeds wekenlang rekken. De autoriteiten wekken de in druk dat liet om een nieuw fe nomeen gaat, maar dat is niet zo. Jaren geleden ontdekten de eerste Oosteuropese jongeren al dat het een koud kunstje was om in een asielzoekerscentrum een eenvoudig, maar gratis va kantieonderkomen te boeken. Je hoeft alleen maar te zeggen 'Ik vraag asiel aan' en de rest gaat vanzelf. De asielaanvrager krijgt een bed voor de eerste zes dagen. Zo lang duurt het tot een ambte naar van het overbelaste onder zoeksapparaat opdraaft om te bekijken of het om een serieuze aanvraag gaat. Wie daarna wordt afgewezen, kan zijn ver blijf nog weken, soms maanden, rekken. Je hoeft alleen maar te zeggen: 'Ik ga in beroep'. Twee jaar geleden telde Vluchtelin genwerk 's zomers in totaal al ongeveer honderd asieltoeristen in de opvangcentra. Op de mi nisteries was het verschijnsel ook toen al bekend. Daar werd het, afgezet tegen de aanzwel lende stroom bonafide asielzoe kers, als een te verwaarlozen probleem gezien. Het was te voorzien dat die eer ste asieltoeristen, eenmaal terug in eigen land, in geuren en kleu ren over hun gratis vakantie adres zouden vertellen. En dat hun reis- en vakantiegedrag dus massaal navolging zou vinden. Pas nu, twee jaar later, zien Jus titie en WVC dit feit onder ogen. Door het asieltoerisme is het aantal zomerse asielaanvragen (normaal duizend per week) in middels met een kwart geste gen. In juni ging het landelijk nog om enkele tientallen toeris ten per week, sinds half juli melden zich bij zowat ieder asielzoekerscentrum wekelijks tientallen toeristen aan, meestal in groepsverband. Zoals op de grens van de Noordoostpolder en Flevopolder, waar enige tijd geleden zelfs een hele bus vol Slowaakse jongeren, mèt rug zak, arriveerde. In de omringende landen, zoals Duitsland, is het probleem uit de wereld omdat Duitsland een lijst met veilige landen hanteert. Aangezien Oosteuropese bur gers in veilige landen wonen, worden ze meteen terugge stuurd. Directeur B. Schuster van eèn klein asielzoekerscen trum bij Osnabriick: „In vorige zomers was de helft van de mensen in dit centrum asieltoe rist. Die mensen zorgden voor veel problemen. Winkeldiefstal len, vechtpartijen... Niks was hun te gek. Nu is dat afgelopen. De mensen die nu in het cen trum worden opgevangen ge dragen zich fatsoenlijk. Zij wil len écht blijven." Nederland heeft ook zo'n lijst met 'veilige landen', maar de Kamer moet daar nog mee ak koord gaan. Er komen twee aanmeldcentra in Rijsbergen en Zevenaar. Daar worden alle asielaanvragers binnen 24 uur gecontroleerd. Mensen die de boel bedotten, worden meteen uitgezet. De centra worden ech ter pas in oktober geopend. Maar niet te vroeg gejuicht: vol gens mr. Hamerslag, voorzitter van de adviescommissie Vreemdelingen van de Orde van Advocaten, zijn de aanmeldcen tra 'gedoemd te mislukken'. Hij voorspelt dat ze de toeloop niet aankunnen, waardoor een snel le en goede beoordeling van asielaanvragen onmogelijk is. „Justitie heeft de problemen -aan zichzelf te wijten. Doordat binnen vier jaar vijf keer gereor ganiseerd is, zijn ontzettende achterstanden en vertragingen ontstaan. Daardoor kan het asieltoerisme gedij en Roemeense asieltoeristen komen hun geluk in Nederland beproeven Twee opgeschoten jongens zitten op de vluchtheuvel van een kruispunt, vlakbij het opvangcentrum voor asielzoekers in Zee- wolde. Ontbloot bovenlijf, spijkerbroeken aan. Ze gooien steentjes in het gras langs de weg. Lamlendig in de hete zon. Ze komen hun geluk beproeven in Ne derland, deze jonge Roemenen van 20 en 22 jaar. „Het leven in Roemenië is hard", zegt de jongste met een ernstig gezicht. „Zwaar werk en weinig verdiensten. Deze spijkerbroek", zegt hij, trekkend aan zijn pijp, „kost een maandloon. Een maand werken voor één broek." Hij heeft zich uit Roemenië naar Neder land laten smokkelen in de laadruimte van een vrachtwagen. Samen met twee vrien den. „We wisten wel dat alle Roemenen in Nederland worden teruggestuurd. Twee maanden kun je hier ongeveer blijven, en dan word je op het vliegtuig gezet, terug naar Roemenië. De enige mogelijkheid om te blijven is..." Hij kan het woord zo jjnel niet vinden, zijn Engels is gebrekkig. Hij schuift de vingers van zijn ene hand heen en weer om de ringvinger van de ander. Hij lijkt argeloos. 'To many'. Trouwen met een Nederlands meisje, dat is de enige mo gelijkheid om in Nederland te blijven. Dat willen ze proberen. Ze gingen naar Nederland omdat ze dat 'van horen zeggen' hadden. „Ik ben legaal gereisd via Hongarije en Polen. Vervolgens ben ik illegaal de grens overgestoken naar Duitsland. Ik heb daar een auto gekocht en ben naar Nederland gereden. Hier in het centrum is het niks. In Roemenië is het niks en liier is het ook niks. Eten, drinken en onderkomen zijn hier slecht. Maar als je het vergelijkt met Roemenië, is het leven hier toch beter." Zijn onrust groeit. Dan vertelt hij dat hij zich drie keer per dag moet melden in het centrum. Drie keer per dag, terwijl alle an dere asielzoekers één keer per dag voor de vreemdelingendienst moeten verschijnen. Over het waarom van die maatregel laat hij zich wijselijk niet uit. GEEUWENBURG Het echtpaar De Fles uit het Drentse Geeu- wenburg, tussen Steenwijk en Assen, heeft geen last van stijgende benzineprij zen. Ze gaan namelijk al dertien jaar met hun paard op vakan tie. Het enige dat de viervoeter nodig heeft, is een groen stukje weiland en veel emmers water. foto anp Een in Nederland ontworpen koffer die ook dienst kan doen als step en als zitbank, is tij dens een grote beurs in Japan in de prijzen gevallen. De step- koffer, de zogeheten Jet Step, is volgens de vier Groningse ont werpers speciaal gemaakt voor steden die na het jaar 2000 vrijwel uitsluitend nog via het openbaar vervoer bereikbaar zullen zijn. Om zich in deze steden te kunnen verplaatsen, is aange paste bagage nodig, en daarom schreef de International Lug gage Design Fair Toyooka Ja pan een wedstrijd uit voor ont werpers van bagage voor de reiziger in het jaar 2000. Er werden 1.912 ontwerpen inge zonden uit 37 landen. Volgens Coen en Lex Bekink, Annema- rie Smith en Saskia Mars is hun koffer met een snelle be weging om te bouwen. „Geen eindeloos gesleep op vliegvel den of in lange gangen. De nieuwe generatie stept straks op onze step-koffer van A naar B", aldus Smith. Japanse prijs voor koffer annex step en zitbank

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3