Van Langen zit in doodlopende straat Zege Duitse ploeg komt hard aan bij Hollanders Quick Boys heeft dit seizoen keuze genoeg Sport —Clubman Jacques Key verzoekt om overstap naar rivaal Van Utrecht naar Cambuur Gratis autoruit graveren! Overplaatsing Lex Muller ^RIJDAG 5 AUGUSTUS 1994981 ROB ONDERWATER, C lacques Key begon een week geleden Jrtner)an de training bij ARC. Als over een maand de competitie begint, is hij echter uur (rijwel zeker speler van Alphense Boys. [let kan raar lopen. De 29-jarige spits pan de zaterdageersteklasser heeft een nieuwe baan gevonden als verkoper in feen meubelzaak en kan daardoor niet meer op zaterdagmiddag voetballen. Hij /raagt nu overschrijving aan naar de 00 tondaghoofdklasser. Het lot van de aanvaller ligt in handen .9.00 ran de KNVB, die dispensatie moet ver enen voor deze verlate 'transfer' die na de vervaldatum plaatsvindt. De bond willigt hoogstwaarschijnlijk het verzoek van Key in. In soortgelijke gevallen, waarbij verandering van werkkring als argument werd aangedragen, werd over schrijving goedgekeurd. De verhuizing van sportpark Zeger- sloot naar het complex van De Bijlen mag opmerkelijk worden genoemd. De twee rivaliserende clubs die op het hoog ste amateumiveau spelen, hebben een 'herenakkoord' waarin is vastgelegd dat ze niet bij elkaar spelers ronselen. In dit speciale geval verleent ARC alle mede werking aan Key en Alphense Boys om tot een bevredigende oplossing te ko men. Key: ,,Maar er zullen heus nog wel zijn die moeite hebben met de ze stap van mij, daar heb ik helaas even geen boodschap aan." Key speelt vanaf zijn achtste bij ARC en is een echte clubman. „Als die over schrijving niet doorgaat, wat ik overigens niet verwacht, blijf ik ook gewoon ARC- lid. Maar omdat ik nog twee jaar op het hoogste amateurniveau wilde voetbal len, heb ik voor deze oplossing gekozen. In verre reizen had ik geen trek, dus rol de er Alphense Boys uit. Dat zullen de mensen toch begrijpen mag ik hopen." Key, die zelf het initiatief nam voor de overgang, is bepaald geen onbekende bij de 'Boys'. Hij staat vaak langs de lijn op zondagmiddag. „Ik ken eigenlijk alle spelers goed, behalve de nieuwkomers. Het zal best klikken. Trouwens: van die onderlinge rivaliteit is bij de spelers toch al jaren geen sprake meer. We gaan goed met elkaar om. Misschien hebben men sen eromheen meer last van rivaliteit dan de voetballers." Jacques Key is altijd een behoorlijk scorende spits geweest voor de Alphense Racing Club. Met 79 goals voor het vaan delteam is hij zelfs clubtopscorer. Vorig seizoen maakte hij er dertien. In het sei zoen '89-'90 werd hij tweede op de top- scorerslijst van de eerste klasse. In dat jaar scoorde hij achttien goals, Wim Tol van Marken bleef hem net voor met ne gentien. i/virir Leonard van Utrecht blijft in de eerste divisie voetballen. De Noordwijkse Excelsior-spits bereikte gisteren een akkoord met Cambuur, waarvoor hij de komende twee jaar uitkomt. De club uit Leeuwarden degradeerde het afgelopen seizoen uit de eredivisie. Van Utrecht, die in Friesland gaat wonen, toonde zich verguld met de aanbieding van Cambuur. „Ik was ook in onderhandeling met AZ, maar die club bood de helft minder." Weer verlies Nederlandse honkballers Het Nederlandse honkbalteam heeft ook de tweede wedstrijd van het WK in Nicaragua verloren. Donderdag verloor de ploeg van bondscoach Leurs met 9-2 van de Verenigde Staten.In Managua profiteerden de Amerikanen voor 250 toeschouwers van vier veld- fouten van de Nederlandse formatie. Jos Lansink kon de Nederlandse ploeg met Bollvorm's Easy Jumper niet verder brengen dan de achtste plaats in het landenklassement. FOTO ANP Debacker vond dat allemaal hebben. Voor Holland Promotie flink meevallen. „Een paard kan moet men in het Zuiderpark bij beter tegen de warmte dan een een verdwaalde Fries zijn. mens. Ik heb geen overdreven vermoeide dieren gezien." Natuurlijk beaamde Sloot haak dat. Zijn overhemd was doorweekt, maar hij voelde zich okselfris. Op zondag kan hij zijn carrière belaonen met individu eel goud. „Maar dan beginnen we allemaal op nul." Concur rentie dreigt van twee landge noten. En van Nelson Pessoa, de man zonder leeftijd. Van Lansink zal hij niets te duchten 0e GlasGarage lasseifWe hebben zelfs dezelfde maat rijbroek' lu CPD-VERSLAGGEVER lacques van Leeuwen, de meest geplaagde man van de Wereld ruiterspelen, kon er ditmaal hiets aan doen. Maar dat Fran ke Sloothaak - de Fries - en Ra- voor_ jtina Z - de ex van Raymakers - j. gisteren aartsrivaal Duitsland naar de wereldtitel voerden, nerinLas een wreed staaltje Holland °de Promotie. De zon boven het Zuiderpark woe wees gisteren de weg naar het e ma-strand. Wie zich op de tribunes met waagde, werd gegrild. Wie zich fmet in de ring waagde, moest vrezen ior. voor een zonnesteek. Zelfs het nshirt van het zondagskind onder het ruitervolk, de jonge Rodrigo O, Pessoa, droeg de sporen van in spanning. De ventilatoren in de stallen draaiden op volle toeren, de atleten verdrongen zich in de zo koelere catacomben om te overleven. Maar het was niet de hitte, 3, die als een doem boven deze [Wereldruiterspelen hangt, die de Nederlandse springruiters al \Toeg deed verlangen naar het einde van de dag. Het was de wetenschap dat de thuisfavoriet niets te zoeken had tussen de mondiale elite. Hans Horn, de j bondscoach, telde de vele bal en zei: „Dit is de plaats r we nu thuishoren. Zesde, zevende, achtste." Achtste dus. Op de eigen Wereldruiterspelen veroverde Nederland zijn slechtste klassering tijdens vijf WK's. Hoewel springruiters zich zonder morren neerleggen bij de loop der dingen, deed de eu forie in het Duitse kamp pijn. ,De beste paarden winnen", zei Jos Lansink met een gezicht als Sloothaak beves tigde dat graag. „Dit is meer dan onze eerste wereldtitel", sprak hij, „dit is veruit het beste team dat de Bondsrepubliek ooit heeft gehad. Formidabele paarden, ervaren ruiters en goe de harmonie." Dit Duitsland was zo superi eur, dat het niet eens de laatste minuut nodig had om de lan- denwedstrijd in zijn voordeel te beslissen. Plet was al snel uit het zicht van Frankrijk (zilver), Zwitserland (brons) en Brazilië (vierde) verdwenen. Sloothaak: „Het klikte bij ons. We hebben alle vijf zelfs dezelfde maat rij broek." Sloothaak is het gezicht van het nieuwe Duitsland. Geen knecht die in vrije uurtjes de stallen veegt, maar een mana ger met een vorstelijk salaris, in dienst van een onwaarschijnlijk vrijgevige sponsor. De portable telefoon steekt uit de zak van zijn rijbroek, altijd beschikbaar om zijn bazen te overtuigen om weer een nieuw toppaard aan te kopen. En ondertussen staat hij in alle rust de Friese televisie te woord. Een wereldkampioen die zijn afkomst niet verloo chent. „De wereldtitel is een be kroning, maar meer dan Fries kan een mens niet worden." Soms klinkt het alsof hij spijt heeft voor een nieuw vaderland te hebben gekozen. Eens was Sloothaak de be schermeling van Paul Schoc- kemöhle, een geldmagnaat die heel de Duitse paardesport in handen had. Schockemöhle wikte en beschikte, Sloothaak was slechts een brave werkne mer. Hij liet zich in 1979 over halen om van nationaliteit te wisselen en het talent uit Rots- erhaule was voorgoed voor Ne derland verloren. Maar het im perium brokkelde in de jaren negentig af. Schandalen en een uittocht van de beste ruiters sloegen Schockemöhle terug. Uiteindelijk verliet ook Sloot haak uit arrenmoede zijn baas toen in 1992 het mysterieuze San Patrignano hem benaderde. Die overstap is de beste uit zijn leven geweest. De Italiaanse gemeenschap San Patrignano beslaat een enorm gebied, waar drugsverslaafden afkicken en een nieuw leven beginnen. Met de investeringen van weldoener Vincenzo Muscioli begon ook Sloothaak een nieuw leven. Dat Weihajwei, de peperdure merrie met de blauwe ogen, droeg hem als een vorst over de hindemissen. Als enige zonder een hapering. „Beter kan ze het niet doen. Maar ik had hier zelfs met twee paarden in de equipe kunnen rijden", zei Sloothaak. „Ik ben niet de enige met wie het goed gaat, heel Duitsland bloeit op. Achter deze equipe staan nog vijf ruiters klaar." Van zo veel luxe mogen de Nederlandse miters slechts dro men. Lansink was de enige van het Oranje-kwartet die zich bij de beste twintig combinaties plaatste. De topruiter moest zich behelpen met de wat on handige Easy Jumper. Lansink viel zijn beest echter niet af. „Een paard is geen machine, die na een druk op de knop er over springt. Het waren een paar foutjes." Net als de andere verliezers sprak hij over een slijtageslag. „Ik heb veel goede paarden fou ten zieft maken. De hitte sloop te hen." Maar veterinair Leo DOVO vergeet afspraak in Alphen LEIDEN De spelers van Alphense Boys hebben vergeefs gewacht op hun collega's van DOVO. Als ge volg van een communicatiesto ring kwam de ploeg uit Veenen- daal gisteravond niet opdagen op het Alphense sportpark De Bijlen voor een oefenduel, dat een jaar geleden was afgespro ken. Katwijk "daarentegen ontving zondag-tweedeklasser Rooden- burg. Dat nam via Marcel van den Burg in de tweede helft zelfs brutaal de leiding tegen het Katwijkse gelegenheidself tal. John van der Plas, Arie van Beele en Dick Krommenhoek bepaalden de eindstand echter op 3-1. Een andere zaterdag eerste klasser, FC Lisse, won op eigen terrein met 6-0 van DOSR. Nieuwkomer Peter Wubbe (2x) en Jeroen Smakman scoorden voor de pauze. In de tweede helft troffen Mark Ens, Bert van Duivenbode en John Vermeulen doel. ROTTERDAM ANP Lex Muller, de verslaggèver van het Algemeen Dagblad die tij dens het voetbaltoernooi om de wereldtitel voor opschudding zorgde wegens een valse bom melding in het vliegtuig van het Nederlands elftal, moet op last van de hoofdredactie van de krant zijn loopbaan voortzetten bij de binnenland-buitenland- redactie. Muller (54), voormalig chef-sport van het AD, kwam in het nieuws door voor de vlucht van het Nederlands elftal van Orlando naar Dallas na een uur wachttijd in het vliegtuig tegen een stewardess een opmerldng te maken dat zich in één van de aan boord zijnde tassen een atoombom zou bevinden. Fragiele atlete holt van blessure naar blessure Pakistan is door de FIFA geschorst voor het spelen van internatio nale wedstrijden. Hiertoe werd besloten omdat de Pakistaanse bond een interne ruzie voor de rechtbank heeft uitgevochten. Een FIFA-official maakte de schorsing donderdag bekend. „Volgens on ze reglementen moeten ruzies intern opgelost worden." Gemakkelijke zege in eerste oefenduel tegen Tonegido catastrofaal. Ellen van Langen is dan weliswaar nog tot Atlanta de regerend olympisch kam pioene, haar marktwaarde is door alle lichamelijke tegenslag flink gezakt. Vorig jaar werd er al dertig, veertig procent op haar startgelden gekort. Dit jaar zal ze nog eens eenzelfde per centage moeten inleveren. Om dat ze sinds Barcelona nog maar weinig wapenfeiten achter haar naam heeft. „Ik ben eigen lijk door de reserves heen," liet ze eerder deze jaargang weten. Wellicht zal ze zich de komende weken gaan bezinnen over de toekomst. Kwetsuur Wil ze haar loopbaan continu eren dan zal ze medisch gezien nog beter begeleid moeten wor den. Dan zal ook haar trainings- aanpak een verandering moe ten ondergaan, want nu holt ze van de ene naar de andere kwetsuur. Dat zal ook trainer Frans Thuys beseffen. „Er moet al een klein wonder gebeuren als ze bij de EK fit aan de start zal verschijnen in de fi nale," liet Thuys weten. Ellen van Langen wacht eerst nog de test van hedenochtend af. Daar na zal ze zelf beslissen of ze als nog naar Helsinki zal afreizen. Prestige en geld staan op het spel. Want een Europese titel zou haar marktwaarde weer kunnen verhogen. Een neder laag daarentegen zou extra pijn lijk zijn. Het is dus ook nu weer een wikken en wegen. Maar de angst voor blessures zal ze nooit kwijtraken. „Het is soms om gek van te worden." De selectie van Quick Boys telt dit jaar 28 spelers. Het Katwijk- se publiek kon gisteravond twaalf man van die achtentwin tig-koppige selectie in actie zien in het eerste oefenduel van het seizoen tegen Tonegido (3-1). De toeschouwers zagen een bij zonder gretige ploeg in actie op Nieuw-Zuid. Want de concur rentiestrijd in het eerste team van Quick Boys lijkt toegeno- Vooral in de voorhoede zal er een heftige strijd ontstaan om de beschikbare plaatsen. Nieuwkomer Peter Kruit liet gis teren op de linkervleugel een prima indruk achter. Dat deed ook Leen van der Plas. Hij was twee jaar lang door de voorma lige trainer Hans van der Zèe over het hoofd gezien, maar Hans Wisman, de nieuwe oe- fenmeester, gunde Van der Plas gisteren een kans. Omdat Martin Steenvoorden de andere spitspositie bezette, was er voor Marcel Harteveld een rol vlak achter de spitsen aan de rechterkant weggelegd. Voeg daarbij dat Fred Kanbier gisteren nog ontbrak en de van Feyenoord-jeugd overgekomen Pieter Slootweg gisteren in het tweede een prima indruk maak te, dan is duidelijk dat Wisman keuze genoeg heeft in de voor hoede. Over de vraag of de Amster damse trainer met twee, drie of vier spitsen gaat spelen, wilde hij zich na afloop van het duel nog niet uitlaten. Wel lijkt dui delijk dat Wisman - wiens naam door de spelers al tot 'wise guy' (slimme vent) is verbasterd - voor een aanvallender systeem kiest. Tegen Tonegido was al te zien dat Quick Boys meer op de helft van de tegenpartij verdedigde. De eerste 20 minuten hadden de Katwijkers nog problemen met de organisatie - die fase kwam Tonegido ook op 0-1 - maar daarna werden de Voor- Marcel Harteveld speelt de bal langs Tonegido-doelman Knijf. De bal zou door Leen van der Plas tegen de paal worden gegleden. FOTO DICK HOCEWONING burgers, vorig seizoen kam pioen in de hoofdklasse A, van de mat gespeeld. De ploeg mocht de handen ineen knijpen dat het slechts 3-1 werd door doelpunten van Hans van der Plas (strafschop) en Gert Aande- wiel en een een 'beauty' van Jaap van Duyn. Verdedigend kwam Quick Boys de tweede helft nauwelijks nog in de problemen. Nieuwko mer Ton Fens ontbrak overi gens nog in de laatste linie we gens een blessure. Hij maakt zijn debuut komende zaterdag in het duel met DOVO. Wisman zegt dat ook Fens niet zeker is van een plaats in het elftal. „Hij heeft een even grote kans als de andere spelers van de selectie." De keuze voor een ruime se lectie van 28 mensen is in het amateurvoetbal ongebruikelijk, maar Wisman heeft het bij zijn aanstelling in Katwijk bedon gen. „Ik wil in de eerste plaats elke positie dubbel bezetten en bovendien wil ik ook de rechts back van het tweede op de trai ning regelmatig in actie zien." Op de training verdeelt hij de groep, waarbij de helft van de spelers onder leiding van assis tent-trainer Arjan van der Werf oefent. De Amsterdammer denkt dat hij in de praktijk een keuze maakt uit een groep van acht tien spelers. „Er zijn natuurlijk altijd jongens die het wel best vinden dat ze in het tweede spelen." Wisman gunt de komende wedstrijd nog een flink aantal spelers de kans om zich in de basis-elf te spelen. De voormali ge trainer van Zeeburgia rekent ook de wedstrijden om de Am- stel-Cup (de voormalige KNVB- beker) tegen RKC, Den Bosch en Katwijk tot de oefenperiode. „Ik heb dat meteen op de eerste training al tegen de jongens ge zegd. Je kan niet verwachten dat je in drie weken klaar bent voor deze wedstrijden. Boven dien moet de competitie de eer ste prioriteit hebben. We moe ten niet opgebrand zijn als die begint." Quick Boys - Tonegido 3-1 (1-1) 10 Lodder 0-1, 40 Hans van der Plas (strafschop) 1-1, 55 Aandewiel 2-1, 75 Van Duyn 3-1. Scheidsrechter: Kemp. Toeschouwers: 400. Geel: Van der Plas. Opstelling Quick Boys: Ruwaard, Aan dewiel, Rog, Heringa. Hans van der Plas; Harteveld, Jaap van Duyn, Floor van Duyn, Steenvoorden, Leen van der Plas (46. Schaap), Kruit. „Topsport is een dans op de smalle evenwichtsbalk. De ene keer blijf je overeind, de andere keer donder je er ge nadeloos vanaf." Ellen van Langen weet waar ze het over heeft. Het is een voortdurend wikken en wegen. „Hoe diep kan ik gaan in een training?" De rustelozé olym pisch kampioene op de 800 meter overschreed opnieuw de grens en kan een aanval op een Europese titel zeer waarschijnlijk vergeten. Een nieuw drama tekent zich af. Wereldvoetbalbond schorst Pakistan ZÜRICH «RTR riode van een aantal dagen voor, maar zo vlak voor de EK is dat natuurlijk fataal. Bij de eer ste lichte tempoversnelling kan het weer mis gaan." Dubieus Sindsdien wordt de 28-jarige Hilversumse atlete vrijwel con tinu behandeld door bondsarts Peter Vergouwen op Papendal. „De blessure geneest goed, maar het is zeer dubieus of ze op tijd is hersteld. Maar ik heb er een hard hoofd in," sprak Thuys zijn bezorgdheid uit. Het is telkens weer hetzelfde liedje. Het fragiele lijf van Van Langen kan al die inspanningen niet verstouwen. „Je traint con stant tegen die grens aan," zegt Van Langen, die halfslachtig heid verfoeit. Ook in wedstrij den wil ze altijd knetterhard knallen. „Dan loop ik me altijd dood." Ellen van Langen probeert de inspanningen te compenseren met verplichte middagdutjes of poedelt zich langdurig in bad. Het is de vraag of dat voldoende is. Wellicht moet de handrem nog steviger worden aangetrok ken. Ze vergt veel van haar li chaam, vrijwel het hele jaar door. De gevolgen zijn in elk geval Mooi maar zwaar parcours Tijdens de verkenning door de deelnemers van het marathon traject kreeg parcoursbouwer Harry Buurman al de nodige pluimen op zijn hoed. Een WK- waardig par cours luidde de opvatting van gerenom meerde vierspanrij- ders, onder wie IJsbrand Chardon. Voor de als perfectionist omschreven Buurman een opsteker voor zijn zeven fantasierijke bouwsels met fraaie namen zoals het sprookjesbos, de tun nel en de tradionele schaaps kooi. De marathon wordt mor gen verreden op militair oefen terrein De Vlasakkers bij Amers foort. Alvorens de rijders met hun on getwijfeld verhitte paarden het hindernis-deel van de mara thon (het E-traject) bereiken, hebben ze er reeds een fikse tocht opzitten. De marathon bij de vierspannen is namelijk ver deeld in vijf etappes. Traject A is de warming-up. De 6,5 kilome ter mag in een willekeurig tem po worden afgelegd. De paar den moeten de trajecten B en D stapvoets af te leggen. Telkens gaat het daarbij om een afstand van bijna 1200 meter. De eerste serieuze inspanning wordt ge vraagd in traject C, waarbij de paarden in een fikse draf 4200 meter overbruggen. Als afslui ting volgt de hindernisbaan, waar opnieuw tempo maken een vereiste is. in traject E staan de zeven obstakels opgesteld. Al met al omvat de marathon een afstand van 21 kilometer. Volgens Buurman lijkt dat niet veel, maar het heuvelachtige terrein is al selectief genoeg. Door de aanhoudende warmte wordt overwogen de rit nog wat in te korten. Die beslissing is tot van avond uitge steld om de laatste weers voorspelling af te wach ten. Daarna krijgt Piet den Hartog, het veterinai re opper hoofd bij de vierspannen, het woord. Zijn advies over het al dan niet schrappen in de marathon weegt zwaar. Den Hartog waar schuwde reeds bij voorbaat: „Tijdens de twee rustpauzes van vijftien minuten is het voor al zaak dat de temperatuur van het paard ten minste één graad daalt. Is dat niet het geval gaat het dier uit de wedstrijd. Dan is er iets niet goed." De Nederlandse toprijder Char don meende gisteren dat het zo'n vaart niet zal lopen met het inkorten van de marathon. Zijn Belgische collega Felix Brasseur, winnaar van de dressuurproef, vond daarentegen maatregelen noodzakelijk. Hij is er voorstan dervan om het verlangde tem po te verlagen: „Anders gaan er doden vallen onder de dieren." Aan zijn bouwwerken zal het niet liggen, weet de gerouti neerde Buurman. De tuinarchi- tekt en directeur van een groen- voorzieningsbedrijf vindt dat hij paard-vriendelijk in de weer is geweest. „Een beetje koetsier moet er zijn dieren zonder pro blemen door kunnen laveren." TOM VAN DEN BERG PAARDESPRONGEN Kuitbeenblessure, achillespees kwetsuur, verrekking kuitspier, stressfractuur, hamstringpro blemen. Voor en vooral na haar olympische epos in Barcelona wordt Ellen van Langen gecon fronteerd met een bizarre aan eenschakeling van fysiek mal heur. Problemen die ze groten deels aan zichzelf te danken heeft. Het is namelijk allemaal het gevolg van overbelasting. Van Langen miste daardoor vrijwel het gehele seizoen 1993, de lucratieve Grand Prix- meetings en WK incluis. En ook voor de komende EK in Helsinki ziet het er allerminst florissant uit. „Ik reis alleen af als ik tij dens een laatste test pijnloos kan draven." In de nacht van maandag op dinsdag kwam Van Langen thuis van een trainingskamp in Portugal. Ze had daar hard ge traind en de puntjes op de i ge zet. „Maar ze klaagde over stijve spieren", aldus trainer Frans Thuys. „Tijdens het loslopen dinsdag ging het mis. Het schoot er opeens in. Tijdens een onschuldige oefening. Pijn in de hamstring van het rechterbeen. Daar staat normaal een rustpe-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15