Leiden 'Straks houdt alles op' MEUBELPLEIN LEIDERDORPS MEUBELPLEIN OPRUIMPLEIN! 'We zijn er voor alle leerlingen' 3 Weinig klachten over terrassen Vliegeren en swingen tijdens vakantiefeesten Stevenshof Inspectie van panden voor herstel riool Flinke celstraffen geëist voor mislukte beroving _!iVRIJDAG 5 AUGUSTUS 1994 fAN E Archeon schikt De gewipte manager en Ar- I cheon zijn tot een schikking gekomen. Hiermee voorkwam het themapark dat het twee keer in een week naar de rechter moest. Bejaarde fietser gewond leiden» Een 79-jarige Voorschotenaar is gistermiddag met schouderletsel overgebracht naar het AZL. De man werd rond twee uur aangereden door een 34-jarige Haagse automobiliste op de hoek Oranjeboomstraat/Geregracht. De vrouw sloeg rechtsaf en verzuimde de man op de fiets, die,in dezelfde rich ting reed, voorrang te verlenen. Ziekenhuis uit, cel in leiden Een 56-jarige Leidenaar die gistermiddag naar het zie kenhuis moest na een ongeluk op de Herensingel, dreigde enke le uren later in de gevangenis te belanden. De man bleek nog tien dagen celstraf uit te moeten zitten. Het alternatief was een boete van 630 gulden betalen. Dat geld had hij niet meteen. De politie, die het wat sneu vond voor de man, sprak met hem af dat hij volgende week komt betalen. De Leidenaar reed rond half vier met zijn bromfiets tegen een boom, nadat plotsklaps een kat de weg overstak. Hij droeg geen helm en had ook veel te diep in het glaasje gekeken. Zijn verwondingen vielen mee: schaaf- plekken en een wond in een onderarm. Tom Jones 'lookalike' steelt ringen leiden Bij een juwelier aan het Kort Rapenburg zijn gisteroch tend twee gouden ringen van duizend en vierhonderd gulden gestolen. Om half twaalf kwam een man de winkel binnen die met een licht Amerikaans accent sprak en direct zijn goedgevul de portemonnee aan het personeel toonde. Hij vroeg of enkele ringen konden worden uitgestald. Plotseling griste hij twee exemplaren weg en zette het op een lopen. Volgens het winkel personeel leek de man op Tom Jones. Drukte bij steunpunt studiefinanciering leiden erna straatsma Ook in de zomermaanden is het druk bij het Leidse steunpunt studiefinanciering. Studenten weten de weg te vinden naar het nieuwe, grotere pand aan de Parmentierweg. ,,We zitten weliswaar in de vakantieperio de," zegt Len Buis, „maar dit is voor veel leerlingen ook een overgangsperiode tussen twee verschillende scholen. De dozen zijn nog niet alle maal uitgepakt, de' standaards met informatiefolders nog niet geplaatst en de balie heeft een voorlopige plaats. Een duidelijk naambord ontbreekt nog, eve nenals een goede bewegwijze ring. Het is dus even zoeken naar het nieuwe steunpunt, dat sinds 1 juli is vertrokken van de Stationsweg. Op deze donder dagmorgen loopt een handvol studenten langdurig te zoeken naar nummer vier, dat verscho len ligt in een groot, rood kanto rengebouw. Het nieuwe steunpunt is uit gebreid door samenvoeging met Haarlem. In totaal tien per sonen staan in het nieuwe ge bouw klaar voor beantwoording van vragen en het oplossen van problemen op het gebied van studiefinancieringen. De samenvoeging van Haar lem en Leiden is het gevolg van een landelijk plan dat Instituut voor Lucht- en Ruimterecht weggevaagd door bezuiniging Het instituut voor Lucht- en Ruimterecht wordt bij de komende bezuinigingsronde van de Leidse universiteit ontdaan van alle slagkracht. Het aantal formatieplaatsen van het weliswaar kleine, maar wereldwijd hoog aange schreven onderdeel van de vakgroep Internationaal Pu bliekrechtelijke Vakken wordt gehalveerd. leiden-annetv „We gaan ruwweg van twee naar minder dan één formatie plaats", zegt de hevig teleurge stelde wetenschappelijk mede werker drs. F.G. von der Dunk. „Het instituut blijft een insti tuut, maar veel zal het niet meer voorstellen." Hij vindt net - zoals hij zelf zegt - „dood en doodzonde". „De universiteit gooit nu met een heel klein beetje badwater - één formatie plaats is een relatief kleine be zuiniging - een heel groot kind weg." Het instituut neemt een unie ke plaats in. Vanuit de hele we reld komen er jaarlijks weten schappers en studenten naar Leiden toe om zich in de mate rie van het lucht- en ruimte recht te verdiepen. „Er zijn in de wereld maar twee instituten vergelijkbaar met de onze. Eén in Montreal, die staat op num mer 1. Dan komen wij en ver volgens zit er nog één in Keu len. Maar dat telt in deze barre wereld kennelijk niet voor de fa culteit", zegt Von der Dunk. „Het aantal studenten dat zich jaarlijks inschrijft voor de colle ges is namelijk laag. Ja hoor, ze vinden het jammer bij de facul teit, maar ze zeggen dat ze geen andere mogelijkheden zien. De faculteit beschouwt het insti tuut, denk ik, een beetje als een luxe." Het instituut werd in 1986 formeel opgericht in een perio de dat het budget van de uni versiteit een stukje ruimer was. Het waren de jaren dat de uni versiteit iets verder kon gaan dan haar basistaak, het onder wijzen van studenten. Maar die periode lijkt nu definitief voor bij. In beweging Tot grote treurnis van de be trokkenen, want, zo zeggen zij, het instituut houdt zich bezig met een zeer actueel onder zoeksgebied. Onderwerpen zijn bijvoorbeeld luchtvaartverdra gen tussen diverse landen, rege lingen die op luchtvaartgebied binnen de EG gelden, maar ook de juridische haken en ogen achter telecommunicatie per sateliet. „Lucht- en ruimterecht zijn terreinen die momenteel volop in beweging zijn. Wij staan als instituut met onze kennis vooraan, maar dat zal straks ophouden. Dan klopt niemand meer in Leiden aan", vreest Von der Dunk. De bezuiniging, die per 1 ja nuari 1996 in zou gaan, houdt in dat het instituut vele aanvra gen voor onderzoek zal moeten weigeren. De unieke bibliotheek kan straks volgens Von der Dunk bovendien niet meer wor den bijgehouden, zodat deze al snel waardeloos zal zijn. Het or ganiseren en bijwonen van se minars en studiedagen over de hele wereld - een van de be langrijkste taken van het insti tuut - zal ook een stuk minder worden. Duur Directeur P. Mendes de Leon van het instituut is van plan de huid duur te verkopen. „We zul len er alles aan doen om de uni versiteit er van te overtuigen dat dit geen goede zet is. We probe ren de faculteitsraad te bewe gen het tij te laten keren", zegt hij. „Het zou jammer zijn om dit instituut verloren te laten gaan. Alle investeringen zouden voor niets zijn geweest." in het terugdringen van het aantal kleine steunpunten. De Informatie Beheer Groep te Groningen (IBG) - voorheen de Informatiseringsbank - wil de 25 relatief kleine steunpunten terugbrengen tot 16 grote regio kantoren. Leiden is de zevende stad waar een nieuw regiokan- De centralisatie is volgens Buis niet het gevolg vart een be zuiniging. „Met een groter kan toor kun je efficiënter werken. Als je een steunpunt hebt waar twee of drie man aanwezig zijn, dan geeft dat soms problemen. Is er eentje naar Groningen of een dagje vrij, dan sta je er al leen voor. Dat soort problemen heb je niet met een man of tien." Specialiseren Voordeel van de uitbreiding is ook dat het personeel zich enigszins kan specialiseren. „Je moet allround zijn, maar daar naast is het handig als er ie mand gespecialiseerd is in les geld of het innen van studie schulden." Studiefinanciering is een complexe materie, die om voortdurende bijscholing vraagt. De steunpunten, opge richt in 1988 na het van kracht worden van nieuwe wet Studie financiering, hebben de afgelo pen jaren 35 wetswijzigingen De dozen zijn nog niet allemaal uitgepakt onder ogen gekregen. „Van hele kleintjes tot hele grote," zegt Buis. „Maar alles bij elkaar heb ben ze het systeem wel versim peld." Daarnaast is een hele stapel jurisprudentie geproduceerd, waar de medewerkers ook van op de hoogte moeten blijven. Tot slot zagen de medewerkers van de steunpunten ook hun klantenkringen groeien. Het is, in tegenstelling tot in de begin tijd, niet langer zo dat alleen universitaire studenten welkom zijn bij de steunpunten. Buis: „We zijn er voor alle leerlingen in het voortgezet onderwijs. Kinderen vanaf elf jaar en ou ders komen hier langs met vra gen." Omlaag De 'uitbreiding van het steun punt valt nagenoeg samen met het door formateur Wim Kok geopperde plan om de studiefi nanciering flink in te krimpen. In het ontwerp-regeerakkoord is een bezuiniging van een miljard gulden opgenomen. Buis vreest echter niet dat zijn baan op het spel staat. „De basisbeurs gaat misschien nog verder omlaag, maar dat verandert voor ons niets. Het betekent alleen dat de Hoe spectaculair vliegeren kan zijn, laten drie stuntteams za terdag 13 augustus zien tijdens de tweede aflevering van de va kantiefeesten in de Leidse Ste venshof. Het vliegerfestijn is net als vorig jaar een belangrijk on derdeel van de feesten. Omdat 1994 het jaar van de tulp is, looft de organisatie onder het motto 'laat eens een tulp op' In drie Leidse buurten komt binnenkort een medewerker van een door de gemeente inge schakeld bureau de panden in specteren. Die inspectie gaat vooraf aan werkzaamheden aan de riolering. Voor dit werk wordt een verzekering afgeslo ten. De gemeente wil voordat er ook maar een schep de grond in gaat, weten wat de huidige bouwkundige staat van de pan- I den is. De gemeente betaalt de in specties. Belangstellenden voor de onderzoeksresultaten kun nen terecht bij de opzichter van het werk. De drie buurten zijn: 5de Binnenvestgracht en omge ving, Doezastraat/Moelensteeg/ Garenmarkt en Bakhuis Roo- zenboomstraat/Van Bemme- lenstraat. een prijs uit voor de mooiste vlieger. Kinderen tot en met ne gen jaar kunnen tijdens het fes tijn hun eigen teddybeer para chute laten springen. De teddy beer krijgt een parachute om en wordt via een vliegerlijn naar boven gebracht. De knuffel beesten springen van zestig me ter hoogte en kunnen daarmee een berenspring-diploma ver dienen. De kleintjes kurtnen verder hun hart ophalen op de kinder kennis en de kindervrijmarkt. Handelaartjes moeten zich om 8.45 uur melden voor Albert Heijn. Daar krijgen ze een plek je toegewezen. Voor de ouderen is er een braderie en zijn er op tredens van Gina's Band of Blues en That Crazy Beat. Ove rigens doen de rolstoelatleten dit jaar de Stevenshof tijdens de feesten niet aan, omdat de Bloemenmarathon een jaar is uitgesteld. Nieuwe omleidingen bij Lammenschansweg De bouwvakvakantie bracht even rust aan de Lammenschans weg maar vanaf dinsdag 16 augustus wordt er weer volop opge broken en geasfalteerd. De oostelijke rijbaan tussen het Kamer- lingh Onnesplein en de Zoeterwoudse Singel zal worden open gebroken; daarvoor wordt het verkeer stad-in op het Kamerlingh Onnesplein omgeleid naar de westelijke rijbaan. Ter hoogte van de Koninginnelaan is dan een tijdelijke verkeersheuvel gemaakt ten behoeve van een veilige oversteek. De kruisingen van de Lammenschansweg met de Zeemanlaan en de Lorentzkade worden na de bouwvakvakantie afgesloten. Het verkeer van en naar deze twee straten zullen via de ventweg worden omgeleid. BLANKE HUID De natuur geselt ons bestaan. De aanhoudende hete zon zorgt voor heel wat misère. Wie in de binnenwateren zwemt, loopt het risico op etterende wonden en zware oor ontstekingen. Wie vaak zijn lichaam blootstelt aan de knet terende koperen ploert, heeft verhoogd risico op huidkan ker. Wij Nederlanders en het weer, het is een harde strijd. Is het warm, dan brandt ons lichaam weg. Regent en waait het, dan hoesten we onze longen er uit. En als het vriest, lopen we rond als tonronde ledenpoppen, knarsetandend en kra kend. Het is niet zo gek dat het weer gespreksonderwerp nummer één is. Soms, een enkele keer maar, kom je iemand tegen die niet wil praten over het weer. Dat is dan beneden zijn stand, vindt dat te onbenullig. Meestal is dat een eenzaam mens. Wie niet over het weer praat is geen Hollander, hoort er niet bij, begrijpt niets van onze volksaard. Als kuddedieren laten wij ons leiden door de weersvoorspel ling en soms door waarschuwingen. We slaan op de vlucht na alarmberichten over de kwaliteit van het binnenwater. We pakken meteen ons boeltje op om in nog langere files naar zwembaden en stranden te stromen. Een binnen strandje dat dinsdag nog vol zat, was woensdag na meldin gen over slecht binnenwater vrijwel verlaten. Radeloze on dernemers, bijna brodeloos en boos over volgens hen over trokken waarschuwingen. Van andere waarschuwingen daarentegen trekken we ons weinig aan. Dat zonnen een groter gevaar oplevert huidkan ker te krijgen, gaat aan veel mensen voorbij. Het lijkt wel of velen van ons een hekel hebben aan hun blanke huid. Want op het moment dat de zon nog twijfelachtig om de wolken gluurt, gaan nagenoeg alle kledingstukken uit om de huid te laten bronzen. In tegenstelling tot etterende wonden door slecht binnenwater, wordt de dreiging van huidkanker ken nelijk niet als acuut gevaar be schouwd. De gevolgen van de brandende zon worden immers pas later, over jaren soms, dui delijk. Mijn vader zegt vaak dat de blanken blank moeten blijven. Dat is niet omdat hij discrimi neert, maar omdat hij als echte landsman wezenlijk begrijpt dat ons dunne, perkamentwitte huidje voor langdurige bloot stelling aan de zon ongeschikt is. Ik houd mij strikt aan zijn wijze raad. het steunpunt studiefinanciering. FOTO HIELCO KUIPERS persoonlijke leningen van stu denten omhoog gaan." Studenten in financiële nood komen zelden of nooit bij het steunpunt terecht. „De mensen komen hier niet om over de hoogte van hun beurs te praten maar met vragen over de com plexiteit van regels. Het is heel vreemd, maar met klachten over een lagere beurs komen ze hier zelden." den haag/leiden valerie leenheer Over één ding was iedereen het gisteren in de rechtszaal van de Haagse rechtbank eens: het ging hier om twee knullige on professionele boefjes die op een stomme manier hebben gepro beerd twee vrouwen te beroven. Toch eiste officier van justitie Van Belzen behoorlijke celstraf fen tegen het Leidse duo. Tegen de oudste, een 21-jarige Leide naar, eiste zij vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Tegen de andere, een 20-jarige Leide naar, die ook nog terecht stond voor ondermeer mishandeling en bedreiging in huiselijke kring, een gevangenisstraf van twintig maanden, waarvan zes voorwaardelijk. De officier acht te bewezen dat de twee jongens in de nacht van 26 april in de Van der Werfstraat hadden ge probeerd twee vrouwen te bero ven. Ze hadden geld nodig om hun gokverslaving te bekosti gen. Met zwarte bivakmutsen op en messen en traangas op zak hadden de jongens de vrou wen om geld gevraagd. Maar doordat één van de vrouwen zich kranig verweerde en riep 'ja hoor, rot maar lekker op', werden de jongens bang er ren den ze weg. Later werden ze door de politie opgepakt. De jongens ontkennen de i echt te hebben willen beroven. „We waren het wel van plan, hoor", zei de oudste van het stel. „Maar toen we achter de vrouwen liepen en één van hen zich plotseling om draaide, zagen we in dat het niet goed was wat we deden en liepen we weg. Het was wel de bedoeling, maar we hebben niks gedaan." De advocaten van de twee vrienden ondersteunden dit verhaal. „Ze waren wel van plan de vrouwen te beroven, maar ze zijn op tijd tot inkeer geko men", zo zei één van hen. „Ze hebben geen geweld en geen messen gebruikt. Ze hebben de vrouwen gewoon weg laten lo pen. Er is dus eigenlijk niks ern stigs gebeurd. Dit was zeker geen professionele poging." De advocaten vonden dan ook een voorwaardelijke straf en een verplichte 'stoppen met gokken' cursus meer op z'n plaats. De officier van justitie had echter geen goed woord over voor het criminele duo. „Het geweld op straat wordt steeds erger, dus daar moet streng op gereageerd worden", zei zij. „Of ze er nou mee doorgegaan zijn of niet, ze hebben die twee vrouwen wel bedreigd en erg bang gemaakt. De jongens kun nen er wel laconiek over doen, maar ze moeten er toch flink voor gestraft worden." De rechtbank doet op 18 augustus uitspraak. Ondanks de elkaar opeenvolgende hittegol ven, overvolle terrassen en een verruimde sluitingstijd zijn er deze zomer nauwelijks klachten over geluidsoverlast. Opmerkelijk, omdat de politie vanwege het warme weer niet al te streng optreedt tegen café- en res tauranthouders die de sluitingstijden voor terrassen overschrijden. Er is de afgelopen maanden geen enkele 'gele' of 'rode kaart' uitgedeeld aan overtreders. „Er zijn verrassend weinig klachten," zegt gemeentelijk milieu-ambtenaar L. van Mourik, verantwoordelijk voor controle op geluidsoverlast en illegaal ingerichte terras sen. „Misschien dat alle klagers nu zelf op het terras zitten; ik zou het niet weten waar ;t aan ligt." Dat de politie, in tegenstelling tot voor gaande seizoenen, nog geen enkel proces verbaal heeft opgemaakt tegen overtreders heeft mogelijk te maken met de verruiming de sluitingstijden. De terrassen mogen dit jaar voor het eerst tot middernacht open blijven. Voorgaande s stoelen en tafels al om elt uur naar binnen. Van Mourik: „We horen nu niets meer van ondernemers die klagen over sluitingstij den." De politie heeft de controle op sjoeme lende caféhouders uitgebreid, maar treedt vanwege het warme weer niet al te streng op. Alleen bij 'excessen' komen de politie mensen in actie. Het is een beetje een sa menspel. Als je om kwart over twaalf ziet dat men bezig is met de afbraak van een terras dan doen we niets. Maar het is aan de andere kant ook niet de bedoeling dat er om een uur of twee nog vrolijk wordt geser veerd." De uitbreiding van de politiecontrole op sluitingstijden heeft te maken met de reor ganisatie van het Leidse politiekorps. „De reorganisatie is achter de rug en de afdeling bijzondere wetten is weer volledig be mand", zegt politievoorlichter R. Blom. Er worden volgens hem, in tegenstelling tot de afgelopen jaren, regelmatig controles op de sluitingstijden gehouden. „Met de regel maat van de klok surveilleren we. We letten er scherper op." Voorgaande seizoenen is dat, wegens personeelsgebrek, veel minder vaak gebeurd. „Toen zaten we midden in de reorganisatie." De afgelopen weken zijn in totaal wel drie rode en dertien gele kaarten uitgedeeld aan ondernemers die de sluitingstijden voor ac tiviteiten binnenshuis niet in acht namen. Een koffieshop en twee shoarmazaken moeten tijdelijk hun deuren sluiten. Dertien andere zaken hebben een laatste waarschu wing gekregen. werd slechts één gele kaart de Leidse horeca, wegens n sluitingstijden. Dit lage verband gebracht met het slechte weer, waardoor de terrassen nauwe lijks werden bezocht. In 1992 werden tien tallen processen-verbaal opgemaakt tegen ondernemers die het mei de sluitingstijh- den niet zo nauw namen. In dat jaar kwa men bij gemeente en politie veel klachten binnen over geluidsoverlast als gevolg van terrasbezoek. Vorige 2 uitgedeeld a; overtreding aantal werd i

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11