VATERKRANT Als u de boot hebt gemist! 'Drenkeling moetje behandelen als glas' Vlietland heeft dringend inkomstenbronnen nodig Bestemming: Katwijk Algen blauw, patatboeren flauw RIVM onderzoekt verdachte bacterie in open zwemwater Toezicht terug op naaktstrand DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1994 De boot van het Leidsch Dag blad vaart vandaag in Valken burg. Morgen wordt koers gezet naar Katwijk. Wie tips heeft voor de bemanning kan bellen naar het speciale telefoonnum mer op de redactie van het Leidsch Dagblad: 071-356401 of rechtstreeks met de schipper aan boord: 06-52801476. AGENDA DONDERDAG 4 AUGUSTUS Alphen aan den Rijn Zomermarkt in het centrum. Kinderkermis op trottoir Vuurtorenplein Rabo/Novo strandloop, aanmelden op het strand ter hoogte van de politiepost, 19.30 uur. Zomerbridgedrive in De Rank, Golfbaan 97, inschrijven tot 19.45 uur. Optreden van Gert en Hermien, Dans en speelcafé Foetsie, Picképlein, ca. 21.00 uur. erspelen, onderdeel Enduran ce, paarden starten om 05.00 uur in Den Haag, ruiters komen ook langs Kat- wijkse strand, info VVV. Open avond Boothuis KNRM, Rijnmond, 19.00 tot 21.30 uur. Nieuwkoopse Plassen 13.15 Noordwijk Kinderkerrhis op trottoir Vuurtorenplein. Vliegers maken, op het strand tussen politiepost en ZVN, van 14.00 tot 15.00 Wereldruiterspelen, onderdeel Enduran ce, paarden starten om 05.00 uur in Den Haag, ruiters komen ook langs Noordwijkse strand, info VVV. Wassenaar Wereldruiterspelen, onderdeel Enduran- n 05.00 u k langs Was- LOGBOEK Wie ook vandaag weer aan dit Logboek begint in de hoop een volgende aflevering van 'De dreigende ondergang van het motorschip Leidsch DagblacT tot zich te kunnen nemen, moet ik teleurstellen. Nou ja, teleur stellen. Een feit is dat we giste ren op de Leidse binnenwateren zijn vastgelopen in het water langs de Rijn en Schiekade, di rect na de Groenhovenbrug. Als een snijbonenmolentje maalde de schroef zich eerst geruime tijd door een flinke laag bodem begroeiing, om daarna - om maar even in landbouwtermen te blijven - als een aardappel- rooimachine de grond om te ploegen. In de aldus ontstane variant van Leidse hutspot nam de snelheid af tot een niveau waarop nog slechts een zeer be perkt aantal vormen van water recreatie mogelijk was. En wa terskiën hoorde daar absoluut niet bij. We gaan er geen gewoonte van maken, maar het opmerkelijke was dit keer dat we ons deze moeilijkheden niet zelf op de hals haalden. De kapitein van de Leidsch Dagblad-boot liet zich gisteren varen. In de stalen motorsloep van de gebroeders Groenewegen, met meer dan 100 jaar schipperservaring aan het roer. Het eigen vaartuig bleef aan de binnenstadsgrenzen achter. De Engelsen spanden in de Gou den Eeuw nog een ketting over de Thames om die vermaledijde Hollanders de weg te versper ren, maar de gemeente Leiden hanteert effectievere middelen om het doorgaande scheepsver keer te weren. En dat wilde de Groenewegens ons met hun sloep wel eens laten zien. Het bootje heeft een zodanige hoog te dat veel van de bruggen geen probleem vormen. Al moet je daarbij noodgedwongen wel zo vaak met het hoofd tussen de knieën dat het lijkt alsof aan boord een kwaadaardige vorm van buikloop is uitgebroken. Wat de gemeente Leiden met het decimeren van de door- vaarthoogte niet voor elkaar krijgt, weet ze wel te bewerk stelligen met het opwerpen van dammen, het plaatsen van dwarsbalken of het compleet la ten dichtslibben van de water wegen. Het is maar een kleine stap van het zooitje ongeregeld aan boord van de Leidsch Dagblad boot naar dat andere zooitje ongeregeld. Als de Watergeuzen destijds met deze beperkingen waren geconfronteerd, kon je op het terras van AnnieJs Ver jaardag nu nog maar in één taal je bestelling doen. In het Spaans. I Hebt u 'm zien varen vanaf de kant? De boot van het Leidsch Dagblad Welnu, bij I McDonald's kunt u de boot alsnog meepikken Door te profiteren van déze aanbieding: i Gratis Kwartliter MacShaké" bij Big Mac" 1 of Quarter Pounder" met Kaas! 2 i Geldig t/m 30 september 1994 L Eén bon per persoon. Niet geldig samen met andere McDonald's aanbiedingen. Alléén ge bij McDonald's" restaurants Beestenmarkt 6 Leiden- Centrum en met McDrive™A4, afslag Leiderdorp. 2°ed /L//0 lil ICïDnr Regionale verwachting v vrijdag 5 augustus 24 graden West/noordwest 3-4 Duikers Leidse brandweer oefenen reddingsactie in de Rijn Leiden moet onder water een angstwekkend klein wereldje lij ken. Je ziet er geen hand voor ogen, iedere handeling moet op de tast gebeuren en als een klei ne boot zelfs op betrekkelijk grote afstand voorbijvaart, is het geluid van de schroef als een oorverdovend gebonk te horen. Duiken in de wateren van Lei den en omgeving is even wat anders dan visjes kijken in de Middellandse Zee. Zeker als er onder grote tijdsdruk moet wor den gewerkt, zoals meestal geldt wanneer de duikers van de Leidse brandweer in het water liggen. En in het water liggen doen ze vandaag ook. Bij wijze van oefe ning. Speciaal voor de Water krant wordt een auto de Rijn in geduwd, ter hoogte van de En- gelberthahoeve. Op de bestuur dersstoel is een pop vastgebon den. ,,Die boten zijn heel vervelend", zegt Rieneke - vandaag op de lijst als eerste duiker - als ze in afwachting is van het begin van de oefening. ,,En het allerlastigst is dat de roergangers vaak niet weten wat de blauwe vlaggen betekenen. Hebben ze niet door dat er gedoken wordt en gaan ze vlak over je heen. Het ge beurt nooit bij beroepsvaart maar de pleziervaart kent de re gels en tekens vaak niet." Om half elf komt bij de kazerne aan de Langebrug de melding 'auto te water' binnen. De dui kers weten al dat dit zou gebeu ren. Drie keer per week wordt er geoefend, zegt duikmeester Roos, die Rieneke en tweede duiker René begeleidt. Geplan de trainingen, de duikers zien e aankomen. Een verrassings oefening- alsof het een echte oproep is - achten ze bij de brandweer niet verantwoord. ,,Dan moetje met sirenes en hoge snelheden de stad door rij den en loopt de hartslag van de duikers door de spanning op tot tweehonderd per minuut." Buiten de wagen trekken de duikers hun kleding al uit en de pakken aan. Rieneke hijst zich en droogpak, waterdicht zo dat de huid absoluut niet in aanraking komt met het water. In de nabije toekomst zal de brandweer daar standaard mee gaan duiken, een nieuwe eis volgens de Arbo-wet. Met de droogpakken wordt inmiddels al een halfjaar geoefend, maar René geeft nog steeds de voor keur aan een 'wetsuit'. een nat- pak dus. De wetsuits - vergelijk baar met een surfpak - worden nog steeds gebruikt tijdens red dingen. In de speciale wagen hangen de twee duikers flessen met perslucht, loodgordels en aanverwante zaken om, bijge staan door de duikmeester. Als de duikers op de 'plek des onheils' aankomen, is van de auto die tien minuten daarvoor naar de bodem van de Rijn zonk, niets meer te bekennen. In allerijl wordt een ladder het water ingeduwd. Eerste duiker Rieneke ligt even later in het midden van de rivier. Via een touw houdt ze contact met duikmeester Roos. Hij geeft aanwijzingen. Eén ruk aan het touw is naar voren, verder het water in, twee rukken een stukje naar rechts, drie meer richting walkant en vier naar links. Vijf rukken betekent dat de duiker met gepaste spoed naar boven moet komen. Roos steekt zijn duim omlaag, Rieneke kopieert dit gebaar en is even later onder het wateroppervlak verdwenen. Van wat zich onder water af speelt, is niets te zien. Alleen de luchtbelletjes geven aan waar zij zich bevindt. In Veertig keer per jaar noodsituatie Gemiddeld veertig keer per jaar moeten de duikers van de Leidse brandweer uitrukken voor een echte noodsituatie. Ze werken in de Leiden en omstreken en in de Duin- en Bollenstreek. Op de twee brandweerkazernes in Leiden, die aan de Langebrug en die aan de Gooimeerlaan, zijn iedere dag twee duikers aanwezig. In totaal heeft de brandweer Leiden 25 duikers in dienst, allen in het bezit van het rijksdiploma 'Brandweerduiker'. De duikers gaan niet dieper dan vijftien meter, in de zomer voor maximaal 35 minuten en in de winter voor twintig minuten. Door de temperatuur van het water treedt dan namelijk al snel onder koeling op en gevoelloosheid, waardoor het 'op de tast zoeken' niet meer mogelijk is. Ook de politie roept nogal eens de hulp van de brandweerduikers in wanneer bijvoorbeeld bewijsmateriaal in het water is gevallen. Particulieren hebben er ook een handje van dingen in het water te laten vallen, maar die moeten voor het inhuren van een duiker 300 gulden per uur betalen. „Anders zouden we de hele dag bezig kun nen blijven. Als je eens wist hoeveel buitenboordmotoren in het water belanden...", aldus A. van den Berg van de Leidse brandweer. moeten worden ge red - begint nu voor de mensen aan de kant het voor het gevoel lange wachten. Maar ook tij dens deze oefening lijkt de actie langer te duren dan in werke lijkheid het geval is. Iedereen tuurt gespannen naar de lucht belletjes. Dan, na vijf minuten, komt Rieneke boven water. Deskundig wordt de 'drenke ling' op de brancard gelegd, die in het water ligt te drijven. Even later, wanneer de pop op het droge is gehezen, is de redding compleet en hoeft de tweede duiker nog slechts een band om de wagen te leggen zodat ook deze weer op de wal kan wor den getakeld. „Hoelang?", vraagt Rieneke. „Ik heb geen idee. Onder water ver lies je het begrip voor tijd. Je weet dat het zo snel mogelijk moet gebeuren maar je moet ook zorgvuldig te werk gaan. Een drenkeling moetje behan delen als glas. Dat betekent dat je heel voorzichtig met zo ie mand moet omgaan, de nek goed moet beschermen. Een slachtoffer is er vaak meer bij gebaat dat je voorzichtig en dus iets langzamer te werk gaat dan je hem zo snel moge lijk en dus nogal ruw boven wa ter haalt." Duikmeester Roos geeft aanwij zingen aan eerste duiker Rieneke. Tijdens de zoekoperatie blijft zij met hem in contact staan via een lijn waarmee signalen worden ge geven. FOTO'S LOEK ZUYDERDUIN Vrouwen bloot, handel dood. De bloemenhandel weet precies wat met deze zomerwet wordt bedoeld. Voor de ijs- en patatverkopers aan de recreatiepias sen geldt sinds twee dagen een nieuwe wetmatig heid: algen blauw, patatboeren flauw. Het advies van de provincie Zuid-Holland om in verband met de blauwalgen niet in open water te gaan zwemmen, lijkt op grote schaal te worden opgevolgd. De patat- boer op de Klinckenbergplas baalt er goed van. „Normaal gésproken zitten er met dit prachtige weer vijftienhonderd tot tweeduizend mensen op het strand. Maar met dat zwemadvies houdt het met tweehonderd wel op", klaagt hij. „En de plas ziet er helemaal niet smerig uit. Deze toestand scheelt enorm in de omzet." Ook op het strandje op het Warmondse eiland Koudenhoorn viel gisteren wei nig te beleven. Op het heetst van de dag was er slechts één sterveling te bekennen. FOTO DICK h Boot in brand Kortsluiting was vermoedelijk de oorzaak van een brandje dat gisteren uitbrak in een vlet die lag afgemeerd in de Ade in Rijp- wetering. Het vuur werd om on geveer half vijf ontdekt. De brandweer was snel te plaatse, maar kon niet voorkomen dat de boo't volledig uitbrandde. Een 47-jarige Hagenaar raakte zijn boot gisteren op geheel an der wijze kwijt. Zijn roeiboot met buitenmotor werd gestolen van een steiger aan de Huigslo- terdijk in Buitenkaag. De man had zijn bootje dinsdagavond om elf uur afgemeerd. Toen hij na anderhalf uur terugkwam, was het vaartuig verdwenen. Er komt een onderzoek naar de verdachte bacterie die bij zwemmers in open water de mogelijke veroorzaker van een oorontsteking is. Gisteravond heeft de Geneeskundige Inspec tie van de Volksgezondheid daartoe het RIVM de opdracht gegeven. Aan het onderzoek, dat eind september moet zijn afgerond, werken ook huisart sen en de lokale GGD'en mee. In het laboratorium van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RI VM) te Bilthoven zullen water monsters van plassen en meren nauwkeurig worden onderzocht op het voorkomen van bepaal de bacteriën. Tegelijkertijd zul len de patiënten die de afgelo pen weken met oorklachten na een zwempartij in zoet water thuiskwamen ook nader wor den gehoord en onderzocht. Op deze wijze hoopt de Inspec tie, onderdeel van het ministe rie van Volksgezondheid, boven water te krijgen of er verband bestaat - en zo ja welk - tussen de kwaliteit van het natuurlijk zwemwater en de klachten. Hotel, vakantiehuisjes en golfbaan bij recreatiepias „Als er geen extra gen komen in Vlietland, bete kent dat het einde van dit recre atiegebied in deze vorm. Dan moeten we entreeprijzen gaan heffen en parkeer geld vragen." Dat zegt A. Carpentier Alting, directeur van Vlietland bv. Hij hoopt volgend jaar te kunnen beginnen met de bouw van on der meer een hotel, vakantie huisjes, een golfbaan en een sportcomplex. Komen die voorzieningen er niet dan is het volgens hem wel licht binnenkort afgelopen met het kosteloos bezoeken van de recreatiepias tussen Voorscho ten, Leiden en Leidschendam. Want het geld voor beheer en onderhoud van het gebied moet ergens vandaan komen. De kos ten groeien de provincie, die ei genaar is van het recreatiege bied in Leidschendam, boven het hoofd. Het gebied moet 'self-supporting' worden, vindt Zuid-Holland. Dat kan volgens Carpentier Alting alleen als er meer voorzieningen bijkomen, die ook buiten het zomersei zoen publiek naar Vlietland lok ken. Carpentier Alting is directeur van de club die de commerciële rechten van het recreatiegebied heeft. Hij is een geboren opti mist. Want de plannen voor het hotel, de vakantiehuisjes en de sportvoorzieningen dateren al van jaren terug. Maar gebeurd is er nog niets. De partner die hij vier jaar geleden vond om het project te financieren, een Friese ondernemer, is al even Het uitblijven van goedkeuring voor de bouwplannen heeft in middels handenvol geld gekost. Zo moesten Carpentier Alting en zijn compagnon onlangs op nieuw marktonderzoek laten doen naar de haalbaarheid van het project. Het vorige onder zoek was zes jaar geleden ge daan en daarom helemaal ver ouderd. Carpentier Alting: „We hebben steeds te maken met de ambtelijke besluitvorming van de provincie, maar ook van de gemeente Leidschendam. Het zijn lange trajecten." Aanvankelijk vreesden sommi gen bij provincie en gemeente dat de plannen de natuur in het gebied zouden aantasten. Vol gens Carpentier Alting heeft hij inmiddels wel voldoende duide lijk kunnen maken dat daarvan geen sprake is. „We bebouwen maar een heel klein deel van het gebied." Het lange wachten heeft overigens ook voordelen gehad, weet de directeur van Vlietland bv. „De plannen zijn er alleen maar beter op gewor den omdat we ze steeds hebben kunnen bijschaven." Denkt Carpentier Alting vol gend jaar met de bouw van het project te kunnen beginnen, volgens ambtenaar L. Bancken van de provincie Zuid-Holland is dat wel erg optimistisch ge dacht. Het is volgens hem nog maar de vraag of alle overheden die zich erover moeten buigen - gemeente, provincie en Rijk - het project in zijn huidige om vang zien zitten. Bancken verwacht wel dat er dit jaar en volgend jaar principe besluiten worden genomen over het project. De procedures op het gebied van ruimtelijke ordening die dan volgen, slok ken echter ook weer de nodige tijd op. „Maar misschien dat er volgend jaar een start kan wor den gemaakt met de bouw van bepaalde onderdelen. Bijvoor beeld de golfbaan. Want het duurt na de aanleg immers weer een jaar voordat er ge speeld kan worden." Dat er voorzieningen bijkomen in Vlietland lijkt Bancken wel duidelijk. Uitgangspunten van de provincie en gemeente zijn datr het gebied moeten gaan bezoeken, Vlietland zoveel mogelijk self supporting moet worden en ie dereen er gratis naar toe kan. Liefhebbers van naakt zonnen en zwemmen moeten volgend jaar wellicht weer een toegangskaartje kopen voor het naaktstrand van Vlietland. Als het aan directeur A. Carpentier Alting ligt, gaan de medewerkers van de Nederlandse Federatie voor Naturisten (NFN) er weer toezicht houden. Hoewel Carpentier Alting vindt dat recreatiegebied Vlietland vrij toegankelijk moet blijven, is hij een warm voorstander van een 'be waakt' naaktstrand, waarvoor de bezoekers een kleine entreeprijs moeten betalen. Vorig jaar was dat ook even het geval nadat het naaktstrand in opspraak was geraakt door prostitutie. Om verdere uitwassen te voorkomen werd toen in allerijl de hulp van de NFN ingeroepen. De federatie richtte in augustus op een deel van het naaktrecreatiegebied een naturistencamping in en zorgde er voor toezicht. Het leek een prima oplossing. De camping bleek echter in strijd met het bestemmingsplan en moest weer ver dwijnen. „Door de publiciteit en de verscherpte controle door de politie hebben we geen last meer van de prostitutie", zegt Carpentier Al ting. „Maar we zijn bang dat het terugkomt." Hij ziet de medewer kers van de NFN graag terugkeren. Het is volgens hem de bedoe ling dat het bestemmingsplan wordt aangepast.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9