'Asieltoerist' geweerd <9 Binnenland Roerend afscheid Yoghurt met darmbacteriën is zeer populair in Nederland Als je hoofd maar koel is Optimisme over snelle komst paarse coalitie Verzekeraars niet extra soepel bij dit warme weer Big Brother populair bij ondernemers Schadevergoeding borstprothese kan lang duren Twaalf jaar voor moord na drugruzie 1 DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1994 Tiener blijft in cel na dood jongetje Maastricht De 13-jarige jongen uit Susteren, die verantwoorde lijk wordt geacht voor de dood van een 5-jarig jongetje uit Echt, wordt nog minstens een maand langer vastgehouden. De Maastrichtse kinderrechter heeft zijn voorlopige hechtenis giste ren met dertig dagen verlengd. De jonge verdachte wordt ervan verdacht het jongetje in het zwembad van een camping in Sus- teren zo te hebben mishandeld dat de kleuter later in een zie kenhuis is overleden. Reitsma vecht degradatie aan Rotterdam De Rotterdamse politiecommissaris T. Reitsma zal het besluit van de korpsleiding om hem uit zijn functie te zetten langs juridische weg aanvechten. Dat heeft de commissaris gis teren besloten na overleg met zijn vakbond CMHF. Reitsma was manager van de Regionale operationele en ondersteunende diensten (ROOD) van het Rijnmondkorps. Met hoofdcommissa ris Hessing verschilt hij van inzicht over de reorganisatie van zijn afdeling. Man (23) steekt zichzelf in brand scheveningen» Een 23-jarige Amsterdammer heeft zich gisteren bij een benzinestation in Scheveningen in brand gestoken. De man kwam aanlopen, pakte de tankslang, overgoot zich met benzine en stak zichzelf aan. Personeel van het benzinestation en politiemensen wisten hem snel te blussen. De man is met vrij ernstig letsel overgebracht naar het ziekenhuis. Waarom hij zichzelf in brand stak, is nog onbekend. woensdrecht» Een militair neemt in de kantine van de vliegbasis Woensdrecht afscheid van een dierbare. Hij is één van vijftig militairen die gaan helpen in vluchtelingenkampen in Zaïre waar de slachtoffers van de bur geroorlog in Rwanda worden opgevangen. F RUBEN SCHIPPER De Nederlandse consument blijkt z met het wel en wee van zijn darmflora. Zowel het Japanse drankje Yakult als Vifit-yoghurt van Mo- na zijn een veel groter succes dan was gedacht. Yakult zit met zo'n 100.000 dagelijkse drinkers veertig procent boven de verwachting, terwijl Vifit van Mona tien maal zoveel verkoopt als gepland. Yakult en Vifit zijn verrijkt met bacteriën die van nature in de darmen voorkomen. De bacte riën in de yoghurt moeten een bijdrage leveren aan een gezonde darmflora. Ze zijn volgens de producenten goed voor de spijsvertering en be schermen de mens tegen infectieziekten. Yakult kwam in april op de markt. Nederland is het eerste Europese land waar het drankje wordt verkocht. Mona, dat al jaren op de hoogte was van de plannen van Yakult, kwam niet lang daar na met Vifit. Het was voor Mona meer een defen sief produkt; mocht Yakult een succes worden, dan kon Mona met Vifit daar een graantje van meepikken. Een gelukkige greep, zo blijkt inmiddels. In middels is het bedrijf begonnen met voorzichtige export naar België, Frankrijk en Groot Brittannië. Binnenkort komt Duitsland aan de beurt. Bij Mona hebben ze de handen vol aan de bin nenlandse vraag. Oorspronkelijk dacht Mona van Vifit, dat in drie varianten op de markt verschijnt, 1,8 miljoen pakken per jaar te verkopen. Inmid dels ligt de consumptie al op 18 miljoen pakken De markt blijkt ook groot genoeg voor de twee drankjes. Beide produkten zijn dermate verschil lend dat de bedrijven ze op een andere manier op de markt zetten. „Mona is een naam die consu menten associëren met zuivelprodukten van goe de kwaliteit. Vifit wordt dan ook nadrukkelijk als zuivelprodukt op de markt gezet. Gezond en fris is het imago dat we aan Vifit meegeven", verdui delijkt Feldman. Yakult profileert zich als een 'aanvulling' op de dagelijkse voeding. De 100.000 Nederlanders drinken dagelijks een flesje naast hun normale eten. De in Vifit gebruikte bacterie is in Finland uit gebreid onderzocht. Uit die onderzoeken kwam naar voren dat de bacterie een gezondheidsbe vorderende werking heeft. Yakult heeft een ande re bacterie in haar drankje zitten en daarvan is veel minder bekend. Schadelijk is de bacterie overigens niet, maar of de Yakult-bacterie de ge zondheid echt verbetert, is 'Honderden jonge Oosteuropese goedkoop op vakantie1 ■-j haag/haarlem Justitie gaat 'asieltoeristen' uit Oost-Europa weren. Deze honderden voornamelijk Roemeense jongeren zouden onder het mom van vluchteling uit zijn op een goedkope vakantie in een van de veertien asielzoekerscentra. Justi tie wil hun 'asielverzoek' binnen een paar dagen afwer ken. Nu duurt deze procedure een week of zes. aldus H. Halfweeg van het Cen traal Orgaan Opvang Asielzoe kers (COA). „De opvangcentra zitten bom- en bomvol. Mensen die écht op asiel wachten, krij gen natuurlijk in de gaten dat zij door dergelijke lieden pas later aan de beurt komen. Dat leidt tot spanningen en dus tot extra zware omstandigheden voor onze medewerkers. We zijn blij dat er nu iets aan wordt gedaan. Misschien neemt daardoor de hoge druk op het aantal plaat sen dat we hebben wat af." Naar schatting zitten mo menteel nog enkele honderden Roemeense jongeren in de cen tra. Alleen al de laatste twee we ken hebben zich nog 250 jonge ren gemeld. De meesten komen in het centrum omdat ze asiel hebben aangevraagd bij een douanier, agent van de vreem delingenpolitie of marechaus see. Een enkeling meldt zich bij de poort van het asielzoekers- De jongeren melden zich aan als vluchteling. Vervolgens ko men ze in de normale asielpro cedure die al gauw een paar we ken duurt. Ze wachten hun asielverzoek af in een van de centra en krijgen daar gratis on derdak en eten plus dertig gul den zakgeld per week. Volgens Justitie misdragen de jongeren zich in en bij het asielzoekers centrum. Ze drinken te veel, maken lawaai, stelen uit winkels en vernielen dingen. Dat veroorzaakt spanningen, De ervaring van het COA is dat de jongeren vertrekken als vele weken later hun asielver zoek wordt afgewezen of als ze hun vakantie beëindigden of el ders voortzetten. Volgens Half weeg is het niet zo dat de jonge ren van het ene naar het andere trekken, wat ook al is Ook in het Haarlemse op vangcentrum in de Ripperdaka- zeme verblijven mensen die waarschijnlijk niet van plan zijn asiel aan te vragen. „Asielzoe kers die hier zitten, twijfelen aan de oprechte bedoelingen van sommige anderen", zegt H. Vermeulen, hoofd van de vreemdelingendienst op het ter rein. Om hoeveel mensen het gaat, is onduidelijk. „Het is een landelijk probleem. Asielzoekers worden verdeeld over de veer tien opvangcentra, dus ik ga er van uit dat een véertiende deel van de asieltoeristen hier zit." Er zijn geen klachten binnen gekomen uit de buurt, zegt Vermeulen. M. Knops, één van de vertegenwoordigers van wijkraden in Haarlem Noord die regelmatig overleggen met de directie van het opvangcen trum, bevestigt die indruk. „Oosteuropese jongeren die overlast bezorgen, zijn hier niet gesignaleerd." Woordvoerders van drie opvangcentra in de re gio Leiden vermoeden dat zich daar nog geen asieltoeristen hebben gemeld. Nog beperkt kaarten beschikbaar voor zo 7, di 9, wo 10, do 11, vr 12 augustus! The PHANTOM PHANTOM OPERA PHONE 06 - 300 100 ft 40cl p.n VSB CIRCUSTHEATER SCHEVENINGEN M Geen uitkering als men de deur openlaat sterdam. Een versoepeling van de richtlijnen vanwege het tropi sche weer hanteren de verzeke raars niet. Een woordvoerder van Amev: „Onze richtlijnen zijn al redelijk flexibel. Ze wor den niet aangepast aan het sei zoen. Of het nu tropisch heet of extreem koud is, maakt geen verschil." Bedrijven die met dit weer vergeten een raam te sluiten en bezoek krijgen van inbrekers zijn volgens Delta Lloyd zonder meer de klos. „Alleen particulie ren kunnen zich tegen inslui ping verzekeren. Bij bedrijven en kantoren zijn altijd braak sporen nodig voor het afhande len van schadeclaims." De onvoorzichtige bewoner die met dit mooie weer zijn deur open laat staan en wordt verrast door een insluiper, hoeft niet te rekenen op clementie van zijn verzekeringsmaatschappij. „Speciale zomer- of 'mooi weer'-richtlijnen hanteren we niet. Tegen insluiping kun je je verzekeren maar bij onzorgvul dig handelen wordt er niets uit zeggen de verzeke- Even buiten de plantjes water geven en later constateren dat iemand door de achterdeur is binnengekomen en de porte feuille van tafel heeft gegrist zonder braaksporen achter te laten. Dat hebben talloze land genoten de afgelopen weken al meegemaakt. In Utrecht is het aantal woninginbraken de afge lopen maand zelfs met maar liefst vijftig procent gestegen. Bij alle inboedelverzekeraars is het mogelijk om je als parti culier hiertegen te verzekeren. „Insluiping zit in onze zoge naamde 'extra uitgebreide dek king'. Negentig procent van on ze particulier verzekerden heeft zo'n inboedelverzekering. Al leen bij 'ernstige nalatigheid en onzorgvuldigheid' wordt er ook bij zo'n uitgebreide dekking niets uitgekeerd", aldus een woordvoerster van Reaal verze keringen in Utrecht. Waar ligt precies de grens tus sen pech en nalatigheid? „Als je met dit warme weer een half uurtje gaat winkelen en je laat je achterdeur of raam gewoon openstaan, dan krijg je bij in sluiping niets van ons vergoed. ITet is een ander verhaal als je op de tweede etage aan het stofzuigen bent en dan wordt verrast. In dat soort gevallen ke ren wij wél uit", vertelt R. Bie- mans van Delta Lloyd in Am- Het optimisme over een voor spoedig verloop van de formatie van een paars kabinet groeit. Ingewijden lieten gisteren door schemeren dat er tussen de drie onderhandelaars, Wallage (PvdA), Bolkestein (WD) en Van Mierlo (D66), nauwelijks nog grote struikelblokken be staan. Wallage suggereerde na af loop van een onderhandelings sessie onder leiding van infor mateur Kok dat morgen wellicht al een 'concluderende' dag zou kunnen zijn. De woordvoerder van de WD-fractie temperde dat optimisme gisteravond ove rigens. De drie onderhandelaars zijn het gisteren het grotendeels eens geworden over een reeks zogeheten immateriële onder werpen, zoals de infrastructuur, de euthanasie en liet drugsbe leid. Andere onderwerpen, met name het beheer van de politie en het immigratie-beleid zullen in de komende dagen nog een keer moeten worden bespro ken. Ook wat betreft de financiële en sociaal-economische onder werpen groeien de drie onder handelaars steeds dichter naar elkaar toe. Dat ze ook op dit ter rein snel de laatste knopen wil len doorhakken, kan worden af geleid uit het feit dat Wallage, Bolkestein, Van Mierlo en for mateur Kok voor vandaag en vrijdag zowel ochtend-, mid dag- als avondvergaderingen hebben afgesproken. Daarmee zou nog voor het weekeinde een ruwe versie van het paarse re geerakkoord gereed kunnen ko men. Begin volgende week zou dan de definitieve versie aan de fracties van de drie paarse par tijen kunnen worden voorge- Steeds meer mensen besluiten samen te scheiden voorburg. anp Het aantal getrouwde dat samen tot echtscheiding be sluit neemt opzienbarend toe. Van alle verbroken huwelijken eindigde in 1993 ruim veertien procent op deze manier. Jaren lang is dat niet meer dan vijf procent geweest. Bijna alle scheidingen werden tot ander half jaar geleden uitgesproken op verzoek van een van beide partners. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gisteren materiaal gepubliceerd dit blijkt. Het Nederlandse bedrijfsleven hoort volgens de internationale vakfederatie ILO bij een min derheid die denkt dat arbeids prestaties kunnen worden ver hoogd door de werknemers elektronisch in de gaten te hou den. Volgens de ILO zijn de meeste van 393 onderzochte bedrijven in Europa en de VS daarvan al lang teruggekomen. Meer dan de helft van de on derzochte bedrijven vindt dat elektronische bewaking niet werkt en soms zelfs de produk- tiviteit verlaagt. In Amerika wordt 80 procent van het perso neel in de telecommunicatie, het verzekeringswezen en het bankbedrijf via een elektroni sche Big Brother in de gaten ge houden. De Stichting van de Arbeid bepleit in een zojuist versche nen richtlijn de ontwikkeling van een bedrijfscultuur waarin alle betrokken personeelsleden zeggenschap hebben over infor matie die over hen wordt verza meld. Volgens de vakfederatie FNV mag privacy nooit worden overgelaten aan een klein gezel schap van techneuten met ver stand van computers, zoals nu vaak gebeurt. Het elektronische net sluit zich steeds vaster om de werk nemer. Chip-geheugens van te- Fabrikanten hebben vier miljard aan smartegeld klaarliggen m haag marieke de vries De medische dossiers zijn meestal ver nietigd. Onbekend is vaak welk merk si liconen borstimplantaten zijn inge bracht. Desondanks hebben vrouwen met borstprotheses nu de kans een schadevergoeding te krijgen. Een aantal grote Amerikaanse producenten heeft vier miljard gulden voor schadevergoe dingen beschikbaar gesteld voor vrou wen die last hebben van hun implanta ten. Bij de Consumentenbond staat de tele foon al geruime tijd roodgloeiend. Nog steeds bellen verontruste vrouwen om informatie. Zo'n 1.700 slachtoffers eisen geld. De Bond voert de procedure voor alle gedupeerden. In Nederland hebben zo'n 25.000 vrouwen siliconen borst protheses. Een grote groep heeft klach ten als reuma, spier- en huidontstekin gen, extreme vermoeidheid en weefsel verharding. Anderen hebben borstmis- vormingen, spierafwijkingen of afsto tingsverschijnselen „Met die hele siliconenzaak is iets vreemds aan de hand", zegt P. de Klerk, jurist bij de Consumentenbond. „In Ne derland krijgen nog steeds vrouwen de bewuste protheses ingeplant. De over heid vindt dat zolang onderzoek geen verband oplevert tussen siliconen borstprotheses en de schadelijke gevol gen, de middelen gewoon gebruikt kun nen worden. Maar de Amerikaanse fa brikanten voelen nattigheid. Ze zeggen overtuigd te zijn dat er niets mis is met hun produkt, maar ze zijn blijkbaar wel bang dat wetenschappelijk onderzoek in de toekomst iets anders uitwijst", al dus De Klerk. Hij heeft de indruk dat de fabrikanten af willen van de vele individuele rechts zaken die in de Verenigde Staten tegen hen worden gevoerd.Al verliezen ze niet vaak, toch kost het handenvol geld. Ze hebben nu een enorm bedrag op ta fel gelegd om er voor eens en altijd van af te zijn", aldus De Klerk. Het gros van vier miljard gulden gaat naar Ameri kaanse vrouwen, slechts 120 miljoen is voor slachtoffers buiten de VS. De Bond wil meer geld losweken voor Neder landse slachtoffers. Volgens de Bond is het geen onoverko melijk probleem als vrouwen niet we ten welk merk borstprothese ze in heb ben. Ook hoeven de vrouwen niet zelf te bewijzen dat hun klachten verband houden met de implantaten. Er is na melijk een lijst met erkende klachten. „Slachtoffers moeten vooral geduld hebben want de kwestie kan heel lang gaan duren. En dan nog zullen vrouwen geen tienduizenden guldens op hun re kening krijgen", zegt De Klerk Hij herinnert aan het voorbehoedmid del uit de jaren '70, het Dalkonschildje, dat voor ernstige ontstekingen zorgde en sommige vrouwen onvruchtbaar maakte. De Bond heeft het toen ook opgenomen voor slachtoffers. De pro cedure duurt al acht jaar. Van de 1.500 slachtoffers hebben er inmiddels 1.400 een schadevergoeding gekregen die uit eenloopt van duizend gulden tot een paar ton. Honderd vrouwen met ge compliceerde claims, wachten nog af. lefooncentrales registreren hoe veel gesprekken, wanneer en hoe lang een verkoper heeft ge voerd. In kantoren met elektro nische sloten kan van elke werknemer tot op de seconde nauwkeurig worden vastgesteld hoe laat hij kwam, ging, lunchte hij naar het toilet De Nederlandse wetgeving stelt via de Wet Persoonsregi straties beperkingen aan het re gistreren van persoonlijke infor matie. Een bedrijf dat zijn pro- duktiepersoneel mét een video- liet filmen moest die de rechter weghalen. Verzekeraar geeft aanstaande vader pieper De verzekeringsmaatschappij Geóvé in Velp heeft voor al haar verzekerden een opmerkelijke service geïntroduceerd: een pie per voor aanstaande vaders. Met deze semafoon is de vader altijd en overal bereikbaar en kan hij na een oproep onmid dellijk naar huis als de geboorte begint. Door onbereikbaarheid loopt de aanstaande vader volgens Geové het risico het 'schitteren de moment van de geboorte van zijn kind' te missen. Boven dien is de angst van de aan staande moeder dat de vader niet op tijd wordt bereikt, ook niet bevorderlijk voor een har monische geboorte, aldus de verzekeringsmaatschappij. De rechtbank in Assen heeft gis teren twee broers uit Assen ver oordeeld tot twaalf jaar cel voor de moord op een 27-jarige stad genoot bij een drugruzie. Het slachtoffer had een halve gram heroïne ter waarde van vijftig gulden bij de broers gekocht, maar betaalde niet. Vervolgens ontkwam hij in een vluchtauto. De broers reden de man klem en staken hem neer. Het slacht offer overleed aan een messteek in zijn hart. Tegen de jongste broer werd twee weken geleden twaalf jaar cel geëist omdat hij de fatale steek toediende. De oudste hoorde tien jaar cel eisen omdat hij het slachtoffer vasthield, zo dat zijn broer op hem kon inste ken. Volgens de rechtbank zijn beiden in gelijke mate schuldig. 'Beschonken burgemeester had problemen' Privé-problemen waren voor CDA-burgemeester J. van Dun van Loon op Zand aanleiding om de gemeenteraad niets te zeggen over zijn dronkemansrit begin juli. Dat heeft fractievoor zitter P.M.Th. Roeien van Ge meentebelangen meegedeeld namens de voltallige raad plus wethouders. Zij accepteren het verhaal van de burgemeester. Van Dun reed in de nacht van 1 op 2 juli met zijn auto bij Breda in een sloot. Uit een blaastest bleek dat hij teveel alcohol had gedronken. Voor de gemeenteraad en de wethouders kwam het nieuws over het ongeluk als onaange name verrassing, maar Van Dun hoeft van hen niet weg. Dat moet de minister van binnen landse zaken maar uitmaken, aldus Roeien. Weer racistische aanslag op pand van advocaat Er is vannacht opnieuw een ra cistische aanslag gepleegd op het kantoor van de Rotterdamse advocaat mr. W. Venema. De daders hebben geprobeerd brand te stichten. Venema trof vanmorgen een zwart geblaker de deur aan. Achter de deur la gen een tuinfakkel en een stapel verbrande kranten. Ook was twee keer 'Weg Afrikanen Vene ma' op de muren van het advo catenkantoor gespoten. De poli tie stelt een onderzoek in. Afgelopen zondagnacht wer den ook racistische leuzen op het kantoor gekalkt. Venema is bang dat de aanslagen in hevig heid zullen toenemen. „Mijn gevoel dat de daders stapsge wijs werken, is met deze aanslag bevestigd," zegt hij. „Ik ben bang. Bang ook voor lijfelijk ge weld". Venema heeft geen idee wie de daders zijn, maar denkt dat de samenstelling van zijn prak tijk met de aanslagen te maken heeft. Als specialist vreemdelin genrecht behandelt de Rotter damse advocaat veel zaken van buitenlanders, onder wie men sen uit Afrikaanse landen. Bo vendien komt Venema nogal eens in het nieuws. Sinds het begin van dit jaar behartigt hij de belangen van het Zaïrese meisje Francine dat direct na haar aankomst op Schiphol het land werd uitgezet.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3