Nederlands elftal genadeloos op snijtafel Sport Noordwijk moet öp zoek naar een nieuwe keeper 9Met paarden van dezelfde kleur scoor je beter bij de jury9 Johan Cruijff begrijpt Ruud Gullit wél Romario mag voor vijftien miljoen wel wegblijven DOORWERTH Ve hoeven met zijn allen niet zo te bescheiden te zijn en Jkunnen meteen de vragen afvuren. 'Zullen we het dan Imaar gelijk over het WK hebben', is het voorstel aan Jo han Cruijff. Waarom niet. De hogepriester van het voet bal houdt van een korte mis en een lange metworst. )|„Technisch gezien was het een vrij zwak toernooi. Te leurstellend. Het balverlies was enorm hoog. Dan kom je automatisch terecht bij de technische tekortkomingen." ORWERTH ALBERT CEESING D-VERSLAGGEVER Die zit. Al die trainers, journalis- supporters en thuisblijvers e dachten in Amerika een leuk amusant wereldkampioen- chap te hebben meegemaakt, orden in Doorwerth in vier sn op hun nummer gezet. de vakman Johan Cruijff, 3 bij een voetbalwedstrijd per "[definitie een andere bril opzet i de doorsnee-toeschouwer. Maar kennelijk ook een ande- 3 dan de meeste WK-coaches, bijna unaniem repten over leuk toernooi. „Trainers", houdt Cruijff de stampvolle ,|zaal in parkhotel De Branding „moet je zien als partij. tjDie verdedigen zich." Maar zeker in de eerste ronde ulwerd er toch heel aardig gevoet bald, houdt een taaie volhouder „Noem mij dan eens één n moment of een spraakmakende actie die jij je nu nog herin- overvalt de perfectionist lpur sang de zaal. Iedereen I zwijgt. „Wat was er nou zo leuk i het WK? Er was toch geen I speler waar de mensen een J week achterèen over hebben gepraat." De mooiste jaren uit het leven i Cruijff zijn de even jaren. 5jDe dag des oordeels na een ij groot titeltoernooi. Met Oranje '1 welteverstaan. Dat was in 1990 a het geflopte WK in Italië, 1992, na het EK in Zwe iden. Het was gistermiddag niet anders. Ook nu vlogen de vonken er soms af en legde 'Jo- pie' hel Nederlands elftal op de snijtafel. Met de precisie van een chirurg. En met de slimheid van een afgestudeerde acade micus. Altijd amusant en leer zaam. Johan Cruijff heeft in elk geval een mening. Daarmee kun je het eens zijn of niet. Geluiden Brazilië was in zijn ogen de te rechte winnaar, 'maar geen su per-kampioen'. „Dat land was er als enige mentaal op inge steld om te winnen. Dat kon je aan alles zien. Aan elk woord dat de spelers zeiden, aan elk gebaar dat ze maakten." En het Nederlands elftal, hoe stond het daarmee? „Ik heb uit Nederland nauwelijks kritische geluiden gehoord, iedereen schijnt tevre den te zijn. Het was toch zo'n /riendenploeg. Maar wie n, gaat niet naar een vrienden te maken, maar om te bloeden. Het uit gangspunt was om niet af te gaan en lang mee te doen. Maar Nederland heeft op mij geen moment de indruk gemaakt dat het wilde winnen. Die instelling is onontbeerlijk, die heb ik ge mist." Cruijff maakte een uitzonde ring voor de wedstrijd tegen Brazilië 'waarin uitstekend werd gespeeld'. Maar pas toen Oranje op een 2-0 achterstand kwam. „Toen was het ineens 'God ze- gene de greep' en deed iedereen wat hij wilde en wat hij kon." Aan de kwaliteit lag het volgens leuke WK Pettenparade in Zuiderpark Zijn pet bij de Wereldru iterspe len is oranje. En onder die pet huisteen gespleten persoonlijk heid. Hans Hom vervult alle denkbare functies binnen de paardesport. Eigenaar van Easy Jumper en PAARDESPRONGEN Zangershei- de, adviseur vanfokkerij Bollvorm 's, handelaar in springpaarden-, in structeur; dat maakt zeven. En bondscoach natuurlijk, dat is acht. Het is een wonder clat Hom nooit van zichzelf in de war raakt. Hij kan, zoals de konin gin, in meervoud spreken. Wij, Hans Hom, hebben besloten... ,,Ik kan die dingen nu eenmaal heel goed scheiden zegt hij. Dat andere mensen clat niet ge loven, is hun probleem. Deze Wereldruiterspelen heeft Horn weer vaak van pet gewis seld. De bondscoach Hom, voor een aardig inkomen in dienst van de Nederlands Hippische Sportbond, zou graag Libero IJ in zijn team hebben. De werkge ver Horn leek dat ook een prima plan. De hengstenhouder Horn twijfelde. Maar cle eigenaar Hom sprak zijn veto uit. Geen Libero in het Zuiderpark. Zo simpel is het. Het aanwijzen van een reserve leek ook een hachelijke zaak. Het was een tweestrijd tussen PietRaymakers en Wout-Jan van der Schans. Het paard Ama- deus van Raymakers heeft de Horn die lid is van de keurcom- missie van het 'Studbook Zan- gersheicle', zelfgoedgekeurd. Zijn hem niet. „Die is altijd aanwe zig geweest." Maar slechts die ene keer zag Cruijff een elftal aan het werk dat hartstocht en passie bezat om een ronde ver der te komen. Toen het in feite al te laat was. „Maar je hoort bij het begin te beginnen. Niet bij het einde. Je kunt nu wel roe pen dat Nederland tegen Ier land zo leuk gespeeld heeft, maar Ierland kan nooit wereld kampioen worden. Zo'n over winning is geen graadmeter." Gullit Hij heeft hem niet gesproken, maar Cruijff denkt te weten wat Ruud Gullit ertoe heeft bewo gen het trainingskamp van Oranje de rug toe te keren. „Hij kwam met de vaste overtuiging het toernooi te winnen. Maar na een week zag hij het debacle al aankomen. Ik had dat een half jaar eerder al gezien. Gullit wilde niet nog eens dezelfde el lende meemaken als vier jaar geleden. Hij kwam met een ide aal, maar hij begreep al snel dat er niets te halen viel. Daarom is hij opgestapt. Dat had met het systeem niet zo veel te maken." Wat het verschil was met 1990, wil iemand weten. „Het verschil is dat er in vier jaar niets is geleerd." En dat de voetbalbond nog steeds wordt aangevoerd door brave borsten en hardwerkende mensen, maar met te weinig verstand van voetbal. Cruijff sluit niet op voorhand uit dat hij ooit nog eens bondscoach wordt, 'maar het wordt wel steeds moeilijker'. Als speler had Cruijff het al niet erg begrepen op voorzit ters, als trainer helemaal niet. „Ik ben professioneel trainer, maar ik heb nog nooit een pro fessioneel voorzitter meege maakt. Daarom moeten ze het nemen van beslissingen aan mij overlaten. Ga ik mee, dan be paal ik wat er gebeurt. Als ze dat niet willen, is dat hun goed recht. Even goede vrienden, maar dan doe ik niet mee. In het gesprek dat ik met Staatsen heb gehad, vertelde hij mij dat vijf van de tien personen rond het team niet goed genoeg wa ren voor het hoogste niveau. Maar toen ik tijdens het WK de TV aanzette, zag ik al die types vrolijk door het beeld lopen." Voor Johan Cruijff telt maar één ding, zegt hij. 'Ik wil win nen'. Met Barcelona en met het Nederlands elftal. „Het zal toch geen toeval zijn dat altijd de zelfde mensen succes hebben", sneert hij in de richting van zijn sceptici. „Maar als de eerste stap niet goed is, kun je alles vergeten." Het steekt hem daarom, zegt hij, dat Staatsen rond de kerst van hem het beeld heeft ge schapen van de geldwolf. En de publieke opinie zich daarop te gen hem keerde. „Door dat hele verhaal en de poppekast er om heen over mijn kledingmerk is mij vrij veel schade berokkend." Hij kijkt licht beschadigd voor zich uit. Links en rechts omge ven door zijn eigen kleding merk. Op de achtergrond een zwart doek met drie keer de naam Cruijff Sports, links van hem een rek met ballen en schoenen, rechts drie rekken met trainingspakken in alle soorten en maten. Maar heeft Cruijff zoëven niet gezegd dat hij nooit met zijn kledingmerk te koop heeft gelopen? En die 75.000 gulden, dat was ook al zo'n onzinverhaal. De schijn is tegen hem. Maar hij is wel een vaJunan. Net als Gullit. Daarom hadden beiden er in Amerika bij moeten zijn. „Ach, waar zeuren we nou over? Nederland is als achtste geëindigd en heeft een winst van twee miljoen ge maakt. Perfect toch." Romario is nog steeds in geen velden of wegen te be kennen. Iedereen bij Bar celona maakt zich er druk om, behalve Johan Cruijff. „Je denkt toch niet dat ik 's morgens wakker word en denk: 'Romario is er niet, wat ga ik nou doen?' Romario is een hele goede voetballer, die met zijn kwaliteiten per fect past in het systeem van Barcelona. Maar ook zonder Romario hebben wij een fan tastisch elftal. Hij moet heel blij zijn dat hij daarin mee mag doen." Cruijff beweert bij hoog en laag dat het hem geen mo ment bezighoudt of de Brazi liaanse goalgetter nu wel of niet terugkeert. „Hij hoeft zelfs niet eens terug te ko men. Iedere speler heeft in zijn contract een afkoopsom staan. Als hij morgen vijftien miljoen gulden overmaakt, kan hij doen en laten wat hij wil. Dan hoeft hij zich in Bar celona niet eens te laten zien. Dat kan hij zelfs telefonisch doen, maar hij kan de che que ook aan de postbode meegeven. Zo zijn de regels in Spanje. Daar kan ik ook niets aan doen." De trainer-coach vindt het de normaalste zaak van de wereld dat hij er zich niet druk om maakt of Romario nu wel of niet in Nou Camp terugkeert. „Ik heb 22 fantas tische spelers tot mijn be schikking. Die kan ik het toch niet aandoen om over Roma rio te gaan praten. Klopt, we zijn vorig seizoen met hem kampioen geworden. In de laatste minuut. Maar we zijn daarvoor ook drie keer kam pioen geworden zonder Ro mario. En we hebben met Romario de Europa Cup-fi nale verloren van Milan. Bar celona is van niemand af hankelijk. Ook niet van Ro- Jordi kandidaat voor Jong Oranje ROTTERDAM GPD Jordi Cruijff ontvangt binnen kort een uitnodiging voor de se lectie van Jong Oranje. Jordi, zoals hij in Spanje wil worden genoemd om de druk van de naam Cruijff te ontlopen, ves tigde dinsdag- en gisteravond de aandacht op zich met drie treffers tegen zowel FC Gronin gen als tegen De Graafschap. Cruijff senior: „Het was de be doeling dat Jordi dit seizoen op nieuw in de tweede selectie te recht zou komen, dus met de reserves in de tweede divisie. Maar door zijn ontwikkeling kan het er op uitdraaien dat ik hem in de A-selectie opneem. Hij moet elke keer een niveau hoger zien te komen. Wat hij dezer dagen laat zien is in elk geval heel goed." Jordi Cruijff profiteert van het feit dat Romario is weggeble ven. Nu staat hij in de spits en scoort met grote regelmaat. De bekende voetbalzoon gaf eerder dit jaar al eens aan niet zeker te weten of hij aan de uitnodiging voor Jong Oranje gevolg zal ge ven, omdat de zoon van Cruijff wil voorkomen dat hij in de toe komst niet voor het Spaanse elf tal kan uitkomen. Hij voelt zich meer Spanjaard dan Nederlan der. Jordi: „Al mijn vrienden zijn Spanjaarden, ik heb met Nederland nog maar weinig binding." koppl NOORDWIJK D°a Voetbalvereniging Noordwijk moet op zoek naar een nieuwe kee per. De doelman van de eersteklasser, Max de Jong, heeft een con tract getekend bij FC Den Haag. De Jong was door Noordwijk aan getrokken als opvolger van Arjan van Heusden, die naar het Engel se Port Vale is getransfereerd. Noordwijk wil nu een nieuwe doelman aantrekken. De techni sche staf durft de gok niet aan met de andere keepers in de selectie Ronald van Kesteren en Michel Groenendaal, die gisteren in het oefenduel tegen Noordwijk onder de lat stond. Hij is dit jaar over gekomen van Velsen, maar lijkt weinig kans op een plaats in het eerste te hebben, ook al omdat hij deze week op vakantie gaat. De zaterdagclub is nu aangewezen op werkloze keepers uit het betaalde voetbal. Trainer Ruud Bröring vindt het gek dat de regle menten toestaan dat betaalde clubs vlak voor de start van de com petitie spelers wegplukken bij amateurclubs. „Ik heb dat vorig jaar ook al gezegd toen bij FC Lisse Werner Kooistra plotseling naar een buitenlandse club vertrok. In het voetbal spelen duizend leden van de profsectie de baas over een miljoen amateurs." Behalve De Jong dreigt ook het vertrek van middenvelder Leo nard van Utrecht. Hij heeft contacten met Cambuur. Populaire equipe stelt teleur in eerste mars 'Endurance Niemand kan de driftige dame doen vergeten s»*badgasten «/o o vervelen DEN HAAG GPD WASSENAAR banden met de eigenaar, Leon Melchior, zijn nauw. Het biedt kwaad willenden alle kans om Hom nu een valse keus te ver wijten. Hom haalt slech ts zijn schouders op. ,,Als bondscoach vond ik het geen moeilijke keuze. Als het de equipe be treft, beslis ik als bonds coach. Het hippisch bondscoach- schap is een hachelijke zaak. Neem Henk Nooren, hij dient vele vaderlanden. Hij was als bondscoach van Ne derland bij de Olympische Spe len van 1988, loodste het Spaan se team door de Olympische Spelen van 1992 en gaat nu met Italië naar de Olympische Spe len van 1996. Jacques van Leeuwen, als direc teur van deNLIS sinds januari 1991 Homs werkgever, heeft momenteel wel wat anders aan zijn hoofd dan de discussies over petten. Toch steekt hij graag even voor Hom een hand in het vuur. We zullen er mee moeten leven dat een bondscoach bij ons altijd ook andere heren dient. Alleen dan kun je een kenner in huis nemen. Het vakmanschap van IJom zal nooit ter discussie staan. Wij zijn heel blij met hem. "Hom heeft zo zijn voor keuren, zijn paradepaardjes en zijn bindingen. Hij draagt pet ten in talloze kleuren. Maar hoe gek de buitenwereld ook opkijkt van zo veel belangenverstrenge lingen hoe zeer achter zijn rug sprns gemopperd wordt door de verliezer: zijn keuzes zijn altijd verdedigbaar geweest. En vaak succesvol. Dat komt omdat Horn nog een negende pet draagt, een hele grote. De pet van 'paarde- man in harten nieren'. De jongeren die de paden schoon vegen, mochten alle maal op de foto met 'onze equi pe'. Jos Lansink kraste zijn naam op wel honderd oranje T- shirts. Piet Raymakers - Pietje voor de fans - poseerde voor ie der die maar wilde. De Neder landse springruiters werden liefdevol in de armen gesloten na een treurige eerste mars door de Wereldruiterspelen. „Alleen al voor dit circus had ik zo graag goed gereden", zei Raymakers. „Voor de medewer kers die de hele dag sjouwen en zwoegen." De boerenzoon uit Asten, een gevoelsmens toch, had gisteren niet het goede gevoel. En Ama- deus, de hengst die hij bereed, had al helemaal geen gevoel. „Ik moest het van ver halen, een beetje schoppen." Raymakers was radeloos, al bleef hij lachen. „De oorzaken, ik ken ze niet. Ge hebt 't allemaal kunnen zien. Het was banzai op de laatste paal:.." Het was de doodsteek voor de Nederlandse equipe, die zich versuft terug vond op plaats tien in de tussenstand, een histo risch dieptepunt. Ondanks het feit dat Lansink met een ijzer- sterke rit het maximale uit Easy Jumper haalde (twaalfde). Het was alsof Piet Positivo niet lekker in zijn vel zat, daar in het zwetende Zuiderpark. „Een wereldkampioenschap ligt me niet, heeft 't nooit gedaan", zo sloeg hij er een kwinkslag naar. Maar de excuses van bonds coach Hans Hom sneden hem door zijn ziel. De drie ruiters (Lansink, Raymakers, Tops) wonnen eerder olympisch goud. Maar, sprak Hom onbe wogen, de paarden zijn veel minder. „Amadeus is geen Rati- na, Easy Jumper is geen Egano en de Top Gun de Top Gun vai makers voelde c na, die had toch zijn? Loondienst In 1991 gaf Raymakers zijn be staan van vrije jongen op. Hij trad - voor een vorstelijk salaris - in loondienst bij Leon Mei- Piet Raymakers jaagt Visa Amadeus Z i hindernis tijdens het jachtspringconcours. 1992 is niet En Ray- steek: Rati- hem horen chior, de geldmagnaat die stoe terij Zangershëide beheert. Een tirannieke baas, volgens de werknemers die hem verlieten. Maar de vrolijke Raymakers trof op stal een hitsige merrie aan, temde haar en werd ongekend succesvol. Tot Ratina Z twee jaar later werd 'uitgeleend' aan Duits land. De opvolgers, Rinnetou en Amadeus, kunnen die driftige dame nooit meer doen verge ten. Raymakers weet dat. Het gemis van een 'crack' schrijnt. Het wordt nooit meer zo mooi als toen. „Maar bekijk het posi tief: ik ben al blij dat ik een keer in mijn leven zo'n paard heb gehad." Zijn toekomst in de topsport is echter ongewis. Op stal staan geen superieure ta lenten meer. „Het zal me ver rekte pijn doen, als ik op dit ni veau er niet bij kan zijn." Raymakers had het gisteren moeilijk in de ring. De fraaie, oer-Hollandse hindernissen groeiden de snelheidsmaniak - door zijn vechtlust en durf door de bondscoach zeer gewaar deerd - boven het hoofd. Ama deus schampte met zijn achter benen de fiets (een steilsprong), plofte pardoes naar beneden boven de kaasdragers uit Alk maar (een oxer) en legde met een wilde sprong de polder met zijn molens droog (de sloot). Daar kwam zijn ruiter boven dien tot de ontdekking dat de jonge hengst een hoefijzer had verloren. „Dat is alsof je een hoogspringer vlak voor de afzet zijn schoenen uittrekt." Dus sprong Amadeus zonder zijn gympie dwars door de mooie haringkar (een oxer), ontsnapte bij het Vredespaleis en brak ver volgens het Binnenhof (de laatste hindernis van de drie sprong) tot de laatste steen af. „Zo dichtbij huis en dan lukt het niet", treurde Raymakers. Het was een geluk bij een onge luk dat er zo ontstellend weinig publiek op de tribunes zat. Hoewel de folkloristische ob stakels nauwelijks hoger waren dan Madurodam, keerden ook Jenny Zoer en Jan Tops bescha digd terug van hun toeristische uitstapje. Zoer begon overtui gend, maar vond haar Waterloo op de sloot, Tops ging al na tien seconden in de fout. „Dat had ik van hun paarden niet ver wacht", zei Hom. Hij verklaarde Nederland kansloos voor een medaille in de landenwedstrijd die vandaag wordt verreden. „De andere kanshebbers heb ben geen fout gemaakt. We moeten ons richten op het indi viduele resultaat." Lansink moet de eer redden. Zonder Libero, met Easy Jum per. „We wisten dat we geen equipe hadden van absolute wereldklasse", zei hij somber. „Maar dit is eèn teleurstelling." Waarna de enige Nederlandse springruiter met vlekkeloos bla zoen nog maar wat handteke ningen uitdeelde. Raymakers bezag het met zijn onbezorgde roze bril. „De fans hebben er nog vt De Wereldruiterspelen doen morgen de Leidse regio aan. In de vroege ochtenduren trekken de deelnemers aan de lange-af- standsloop van 160 kilometef van Katwijk naar Langevelder- slag en terug. In Katwijk (bij het terrein van Quick Boys) is ook een veterinaire post, waar de dieren 's ochtends van 8.30 uur tot 11.00 uur worden gecontro leerd. 's Middags doen de paar den nog eens die post aan, tus sen 13.00 en 18.00 uur. Wie denkt morgen galoppe rende paarden langs het strand te zien rennen, komt bedrogen uit De lange-afstandsloop is een uithoudingsproef. Grote de len van het traject worden door de paarden stapvoets afgelegd. Daarom denkt de organisatie dat de deelnemers weinig hin der ondervinden van de bad gasten. In gebieden waar het druk is, passeren de paarden stapvoets. De deelnemers weten niet of het allemaal wel zo gemakkelijk gaat. De Nederlandse deelne mer Lei Römer denkt dat de badgasten het nog wel aardig vinden wanneer enkele paarden voorbijtrekken. „Maar vergeet niet dat er tussen de eerste en laatste van de 100 deelnemers wel drie uur zit. Het is te hopen dat dat niet gaat vervelen." De paarden worden onder weg vier keer gecontroleerd door dierenartsen. Als de hart slag van de paarden niet onder de 64 komt, wordt het dier uit de strijd genomen. Daarnaast besteden de deelnemers zelf veel aandacht aan de verzorging van hun paard. Römer heeft in zijn auto een watertank van 400 liter ingebouwd. „Probleem is echter dat je met je auto niet in de duinen kunt komen. De zandgrond in de duinen zou de buitenlanders parten kunnen gaan spelen. Die zijn dat niet gewend. Volgens mij zijn er bij de eerste 'vetstop' na 50 kilome ter al veel uitvallers." r bij r Katwijk. Vanaf Katwijk via het De Nederlandse vierspanners zijn op de Wereldruiter spelen behoorlijk van start gegaan. Gisteren kwamen in het Haagse Zuiderpark op het eerste onderdeel, de dressuur, vijf van hen in actie; de andere vier deelne mers, onder wie wereldkampioen IJsbrand Chardon, komen vandaag aan bod. Zaterdag heeft op de Vlasak kers in Soesterberg de marathon plaats en het afslui tende onderdeel, kegeltjesrijden, wordt zondagmorgen Den Haag. Op de dressuur zorgde Harry de Ruyter, die samen met Chardon en Aarts de Nederlandse equipe vormt, met de derde plaats in de tussenstand voor de beste prestatie. Hij wordt op zijn hielen gezeten door Theo Weusthof die beslag legde op de vierde stek. Jan Ruine mans, Theo Timmermans en Co van Hoof bezettén na één dag respectievelijk de 9de, 14de en I7de plaats. De Duitser Michael Freund voert de ranglijst aan. Hans- Peter Rüschlin uit Zwitserland staat tweede. Weusthof keek tevreden terug op zijn proef. Hij scoorde een puntentotaal van 51,40. „Daar had ik voor af op gehoopt, maar zeker niet op gerekend. Mijn span heeft namelijk op het laatste moment een wijziging moeten ondergaan. In plaats van Pascal heb ik mijn re- servepaard Dion moeten inzetten. De consequentie van die verandering is op het eerste gezicht onbenullig, maar voor de bakkerszoon uit Ros- sum van essentieel belang. Dion is een spierwitte schimmel, terwijl Pascal, net als de andere drie paarden in het span, een blauwe schimmel is. „Met allemaal hetzelfde gekleurde beesten scoor je bij de jury beter. Het oog van de juryleden is daar gevoelig voor." Sterretje in uw voorruit? De GlasGarage

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17