Een aanslag op ogen en oren »_^Dewonderi ng 99 99 Cultuur&Kunst Fonds podiumkunsten wil meer geld van Kok Baljurken gesmolten 'Italiaans' licht in aanwinsten Boymans DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1994 '1-356471, PLV -CHEF* La Fura dels Bans keert zich genadeloos tegen manipulatie Spectaculaire, sensuele en soms tegen het shockerende aan, met dergelijke theaterbeelden hebben gezelschap pen als Semola Teatre en La Fura dels Baus (vrij vertaald: Ratten van het Riool) het in hun totaaltheaterstukken over diverse vormen van macht en vooral over misbruik daarvan. Pavarotti arriveerde in een ViP-wagentje bij de VIP Bliksembezoek van Pavarotti Ook maestro Luciano Pavarotti moest gisteren ervaren hoe de organisatie van de Wereldrui- terspelen fout aan fout schakelt. De Italiaanse opera-ster kwam voor een bliksembezoek naar Den Haag. Zijn vliegtuig landde op Zestienhoven, de limousines wachtten op Schiphol. Met taxi's arriveerde Pavarotti met diens gezelschap alsnog in Den Haag. De zanger maakte reclame voor het CSIO van San Marino, half september in Mo dena, waaraan hij zijn naam verbond. Pavarotti is paardegek, al moet hij door een allergie wel afstand bewaren. Te dicht bij het hooi en zijn stem lijdt eron der. Op het paard zitten durft de Italiaan wel, hij volgde er zelfs een vermageringskuur voor. De extra-large-stoel, die in de VlP-tent was opgesteld, liet hij links liggen. Pavarotti was nog geen et maal in Nederland. Hij hoopt binnen een jaar nog eens terug te komen, dan om te zingen. Iran ruilt manuscript tegen schilderij teheran Iran heeft tijdens een supergeheime operatie een naaktschilderij van de in Nederland geboren Amerikaanse schil der Willem de Kooning (1904) geruild tegen een geïllustreerd manuscript van het Boek der Koningen uit 1568 van de episché dichter Firdowsi. Het manuscript werd gisteren in Teheran aan de pers getoond. Het was in het bezit van de erfgenamen van de Amerikaanse verzamelaar Arthur Houghton die in 1992 is over leden. Zijn familie heeft de Iraanse regering gevraagd of deze het wilde kopen. Dat werd geweigerd, maar de regering stelde wel voor het manuscript te ruilen tegen het doek van De Kooning. Meubelmaker van Rietveld overleden de bilt Gerard van de Groenekan, de meubelmaker die de eer ste, maar ook latere meubelontwerpen van Gerrit Rietveld uit voerde, is naar nu pas bekend is geworden, maandag in zijn woonplaats De Bilt overleden. Hij is 90 jaar geworden. Als jon gen van dertien trad Van de Groenekan in 1917 in dienst bij Rietveld. Kort daarna ontstond de eerste stoel, de zogenaamde Rood-Blauwe stoeL Toen Rietveld zich in 1923 volledig op de ar chitectuur toelegde, deed hij zijn meubelmakerij over aan Van de Groenekan. Na Rietvelds dood verkochten diens erven de rechten van de Rood-Blauwe stoel aan de Italiaanse firma Cassi- na. Dat bedrijf kreeg daardoor het alleenrecht om de stoel te maken. Voor Van de Groenekan werd soms een uitzondering ge maakt, bijvoorbeeld voor een opdracht van museum Boymans- van Beuningen in Rotterdam. Het ligt voor de hand om het vooroordeel te bevestigen: het zijn Spaanse gezelschappen, Catalaanse groepen om exact te zijn, en dat zou het tempera mentvolle en het heroïsche van hun sterk fysieke en voor hen zelf niet ongevaarlijke vertolkin gen weieens kunnen verklaren. Vuur en water, halsbrekend stuntwerk en simpel mimisch spel, wrang in hun levensopvat ting maar ook poëtisch in het sprankje hoop dat ze deson danks nog koesteren, dat zijn karakteristieke kenmerken van de haast rituele opvoeringen van beide ensembles. Overal waar ze zich manifesteren, ook in het buitenland, kunnen ze re kenen op een groot publiek dat niet onaangedaan blijft na het zien van hun deels theatrale, deels circusachtige verrichtin gen. Op de Boulevard in 's-Herto- genbosch heeft Sémola Teatre in 1992 met 'Hibrid' veel ge spreksstof opgeleverd. Dit jaar zijn ze niet op dit theaterfesti val. Wel is La Fura dels Baus wel opnieuw present. En hoe! Wie getuige wil zijn van hun spekta kel 'M.T.M.' dient zich mentaal sterk te voelen. De gigantische performance is nogmaals 'een aanslag op uw ogen, oren, bloedsomloop en hersen schors', zoals er waarschuwend in de speciale programma-krant van de Boulevard staat geschre- Het decor in de Maaspoorthal bestaat uit een metershoge, keurige opeenstapeling van honderden kartonnen dozen. Aanvankelijk lijkt het op een ge zellige samenkomst met video projecties en via band afge speelde zoetgevooisde muziek Maar het is snel afgelopen met de knusse sfeer. Plotsklaps wringen geüniformeerde man nen zich ruw tussen de aanwe zigen en schijnen geheel naar willekeur toeschouwers weg te sleuren. Er ontstaat dubbel zo veel consternatie wanneer ze intussen woest de kleren van hun slachtoffers van het lijf scheuren. De toeschouwer voelt zich er allesbehalve behaaglijk bnder. Is dit echt? Is hij of zij het vol gende moment de dupe? La Fu ra dels Baus jongleert in 'M.T.M.' met schijn en werke lijkheid en met persoonlijk ge tinte interpretaties van waarge nomen voorvallen. Wat voor de een eng is, blijkt voor een ander bijvoorbeeld prikkelend opwin dend te zijn. Om het beoogde effect zo radicaal mogelijk te kunnen bereiken, vertolken en kele acteurs de rol van belaagde kijkers. En zij zijn het die zich de gewelddadigheden laten welgevallen. Er zijn nog meer uitingen van aanvallend gedrag. Een onbere kenbare en ruig brullende on verlaat rijdt met zijn wagen ver vaarlijk op de samengedromde toeschouwers in. Twee gei laards randen een half bloot meisje aan. Een amokmakende terrorist jaagt zich bloederig en met een oorverdovende knal een kogel door het hoofd. Manipulatie In hun beestachtige strijd om de hegemonie gebruiken de op- voerenden de dozen om er al tierend en krijsend onder meer bastions, dekking gevende over bruggingen en projectielen van te maken en er toegeëigende territoria mee af te bakenen. Een cameraman geeft een oog getuige-verslag van de cyclische strijd. triomferen/verslagen worden, hernieuwd elkaar be vechten, wat nogmaals tot over winnaars en verliezers leidt en weer agressie genereert. Maar hoe waarheidsgetrouw zijn de tv-beelden. is die nieuwsverslaggeving? Is de ca meraman niet met politiek be zig? Laat hij dingen opzettelijk dubbel en dwars zien, of juist niet zien, omdat hij bijvoor beeld partij kiest voor deze of gene? Blaast hij ten gunste van de kijkcijfers niet doelbewust sommige zaken op tot sensatio nele of scandaleuze nieuwsfei ten? Behalve de zucht naar macht - in welke vorm dan ook - dat in ieder mens omsloten ligt, is het aspect van publieksmanipulatie door de media eveneens een hoofdthema in 'M.T.M.'. La Fu- Vuuren water, halsbrekend stuntwerk rituele opvoeringen van La Fura dels Baus. ra dels Baus toont dat in princi pe elke vorm van communicatie manipulatieve tendenzen heeft. Volstrekte objectiviteit bestaat Om je van deze overweldi gende beeldspraak te vrijwaren moet je over een wilskracht be schikken die haast niet van deze wereld is en als super-individu alist door het leven gaan. Die prijs kan haast niemand op brengen. Om dit aanschouwe lijk te maken, wordt er een vrouw ten tonele gevoerd die weigert deel te nemen aan die onderlinge, in de kern, boosaar dige rivaliteit en kwaadaardige verlakkerij. Het is niet verwonderlijk dat alle agressiviteit zich dubbel en dwars tegen haar, de bijna heili ge uitzondering op de satani sche regel, keert. Ze wordt door de anderen op een rijdend schandblok vastgesnoerd en ge- In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij direct, hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Pablo Cabenda, discjockey van het LVC en cd-verkoper bij Velvet Music, zijn bewondering uit voor zijn favoriete nummer van The Smiths: 'Please Please Please Let Me Get What I Want'. ,,Ik draai het meestal als ik me klote voel." - De platen van The Smiths dateren allemaal een beetje uit mijn pubertijd. Ik behoorlijke fan van ze. 'Please please please...' staat op de LP Hatful of Hollow* uit 1984. Het is de oudste plaat die ik van ze heb. Echt een juweeltje. Er staan een heleboel mooie nummers op. Please please please...' is het laatste nummer van kant B. Het duurt maar heel kort. Als je denkt 'wat goed' is het al weer afgelopen. Ik vind het zo mooi omdat het ongegeneerd gevoelig is. De poëtische tekst en de weemoedige, melancholische stem van Morrissey zijn prachtig. En dan die banjo's of bazoukies, ik weet niet wat het zijn, op het eind, dat maakt het nog theatraler. Ik draai het nummer meestal als ik me klote voel. Dan zet ik het op en voel ik me als het afgelopen is nog slechter. Ik knap er niet van op, maar heb daarna wel het gevoel dat ik niet de enige ben die zich rot voelt, en dat maakt het toch minder trg. De reden waarom The Smiths altijd zo goed aanslaan bij een jong publiek is denk ik dat een heleboel teksten gaan over dingen die pubers bezighouden. Het Fonds voor de Podiumkun sten wil dat het nieuwe kabinet het budget met zeven miljoen gulden verhoogt. Ook pleit het voor de instelling van een sti pendiumregeling voor ten min ste 1200 beginnende podium kunstenaars, vergelijkbaar met de bestaande situatie voor beel dende kunstenaars. Het Fonds zou die regeling, waarvoor een budget van 20 miljoen gulden nodig is, moeten uitvoeren. Dat blijkt uit een brief die de Stichting Fonds voor de Po diumkunsten gisteren heeft ver zonden aan formateur Kok. Het Fonds beheert sinds 1993 de subsidiebudgetten van het Rijk voor de Podiumkunsten. Het totale budget bedraagt jaarlijks 11 miljoen gulden. Van de extra zeven miljoen gulden wil het Fonds vijf mil joen gebruiken voor de verho ging van het budget voor pro jecten, manifestaties, werk plaatsen en festivals op het ge bied van de podiumkunsten. THEATERS 'M.T.M.' door La Fura dels Baus in het kader van het festi val de Boulevard in 's-Herto- genbosch. Opvoering: Maas poorthal, za 6 t/m wo 10 aug. DEN HAAG CIRCUSTHEATER dag(beh ma), 20.00 u CONCERTEN molesteerd. Geestelijk krijgen ze haar echter niet klein en het lukt haar zich te bevrijden. Lou ter en alleen destructief is La Fura dels Baus dus niet. Ergens hebben ze nog een tikkeltje ver- de mensheid. Daarvoor is nu acht miljoen be schikbaar. Vóór de invoering van het Kunstenplan 1993-1995 was twee miljoen meer te verge ven. Het huidige budget is volgens het Fonds onvoldoende. In de praktijk blijkt dat minder dan de helft van de door het fonds positief beoordeelde aanvragen daadwerkelijk in aanmerldng komt voor subsidie. De gevol gen daarvan zijn volgens het Fonds „buitengewoon ernstig". De ontwikkelingsmogelijkheden van jonge kunstenaars worden beknot, waardoor de continuï teit van het aanbod voor de toe komst op de tocht staat. Ook komt er niet veel terecht van het plan om meer dan voorheen initiatieven van buiten de Rand stad te steunen. Ook het budget voor het in ternationale cultuurbeleid moet in de visie van het Fonds om hoog. In vergelijking met lan den als Duitsland, Frankrijk en Engeland heeft ons land" weinig geld beschikbaar om die cultu rele export te ondersteunen. LEIDEN HOOGLANDSE KERK Zaterdag 6 augustus Orgelconcert door Francesco Cera, Gesloten t/m 14 augustus. KATWIJK NIEUWE KERK Vrijdag 5 augustus Orgelconcert door Herman van Vliet; werken van Bach, Reger, Jongen en Zwart, 20.15 uur. VREDESKERK Dinsdag 9 augustus Vrijdag 5 augustus Novosibirsk Philharmonisch Orkest olv Arnold Katz; werken van Moes- orgsky, Tsjaikowsky en Sjostakowitsj, Finnish Chamber Orchestra olv Juk- ka-Pekka Saraste, solist Alexei Lubi- mov, piano; werken van Rautavaara, Beethoven en Schubert, 20.15 uur. Maandag 8 augustus i Musici, solisten Mariana Sirbu, An tonio Perez en Claudio Buccarella, viool, Massimo Paris, altviool, Teresa Garatti, klavecimbel; werken van Handel, Telemann, Mozart en Bach, The National Youth Orchestra of Scotland olv Jun'lchi Hirokami, solist William Bennett, fluit; werken van Stravinsky, Iberten Tsjaikowsky, 20.15 uur. Donderdag.il augustus Nikolay Luganski, piano, Oxana Ja- blonskaya, piano: 'In memoriam Ta- tiana Nikolayeva'; werken van Tsjaikowsky, Sjostakowitsj, Rach- n Skrjabin, 20.15 uur. meppel gpp De tentoonstelling van drijven de baljurken in de vijver van het Wilhelminapark in Meppel gaat niet door. Door de warmte is het rondreizend kunststuk ka pot gegaan. De jurken, gemaakt van paraffine, zijn gesmolten. Het kunstwerk werd verleden jaar gepresenteerd in de Hofvij ver in Den Haag en vervolgens in Alphen aan de Rijn en in Gent. In Meppel zouden de jur ken van half augustus tot half september te zien zijn. In Gent bleken de jurken al niet bestand tegen de tropische temperatu ren. Met water probeerde men ze nog af te koelen, maar de in spanningen van de brandweer ten spijt smolt de paraffine toch en vervormden de jurken. Rijk de Gooijer maakt ernstige val van platje amsterdam gpd Acteur Rijk de Gooijer is van nacht in Amsterdam ernstig ge wond geraakt bij een val van vier meter vanaf zijn platje op straat. Oorzaak was een misluk te poging zijn kat van het platje van de buurvrouw te halen. De buurvrouw had al eerder ruzie gezocht over deze ongewenste bezoekjes zodat Rijk besloot haar woede te voorkomen en het dier gauw terug te halen. De 68-jarige acteur verloor daarbij zijn evenwicht en liep bij zijn val gebroken armen, een be schadigde heup en andere ver wondingen op. Rijk werd naar het VU-ziekenhuis gebracht waar een operatie van zes uur noodzakelijk bleek. rotterdam gpd Morissey is volgens mij de oudste en meest miserabele puber van de hele wereld. Sommige teksten zijn bijna gênant, van 'Oh ik ben zo eenzaam', bij het kleffe af, maar er zit toch ook een flinke dosis humor, een dubbele bodem in. Het is heel pure, harmonische muziek. Als je een beetje gevoel in je donder hebt kun je niet zeggen datje de muziek van The Smiths haat. Nummers waar een goeie beat in zit draai ik af en toe wel in het LVC. 'Big Mouth Strikes Again' en 'The Queen Is Dead' staan altijd garant voor een volle dansvloer. The Smiths waren ook meester in het verzinnen van mooie songtitels. Morrissey heeft ook na de ontbinding van The Smiths nog wel een aantal goeie platen gemaakt. 'Every Day Is Like Sunday' was ijzersterk. Maar ik rind niet al zijn solowerk een •succes. Er staan meer zwakke nummers op zijn cd's dan op die van The Smiths, al was het laatste groepsalbum ook wel wat minder dan de vorigen. Morrissey zelf is intussen ook een beetje een dubieus figuur aan het worden. Zijn gezwaai met de Engelse vlag, tijdens concerten, appelleert aan de Engelse, nationalistische gevoelens dat alles wat uit het buitenland komt niet kan deugen. Er komen daardoor steeds meer extreem nationalistischegroeperingen op zijn concerten af. Als hem daarnaar gevraagd wordt in interviews geeft-ie niet thuis of doet het af met nietszeggende statements. Dan draai ik maar liever de oudere muziek van The Smiths. 'Please please please' heb ik eigenlijk nooit op cd gehoord. Zo'n oude elpee vergroot het nostalgische gevoel dat ik toch welg heb bij de muziek The Smiths. tekst «jan rusdam Bij binnenkomst in het zaaltje in Museum Boymans-van Beu ningen springt 'ie meteen in het oog: de woeste stier die, aange vallen door een hond, zijn kop al buigt voor de eerste stoot met zijn vervaarlijke horens. Een oer-Hollands tafereel eigenlijk, ware het niet dat het landschap zeer Italiaans is: golvende heu vels in warme kleuren en vloei ende overgangen. Het doek straalt, net als veel andere wer ken in het zaaltje, een atmosfeer uit waarin de zonnestralen haast voelbaar zijn en de geuren van tijm en oregano bijna te ruiken. De stier maakt deel uit van een kleine tentoonstelling van foto loek zuyderduin ïhet r seum. Dit voorjaar kreeg de af deling oude kunst van Boy- mans-van Beuningen een schenking van A. Westers: een olieverfschets van de 19de eeuwse schilder Willem Bo deman. Dat inspireerde tot de aankoop van werken van twee verwante schilders: Abraham Teerlink (1776-1857) en Hen drik Voogd (1768-1839). Deze drie samen geven een representatief beeld van de stijl van de Nederlandse schilders die aan het eind van de 18de, begin 19de eeuw in Italië werk ten. Ze financierden hun verblijf met schenkingen of studiebeur zen, verstrekt door Lodewijk Napoleon. In Rome kopieerden ze de oude meesters en bestu deerden de antieken. Buiten de stad vonden zij een overvloed aan onderwerpen in de ruige rotspartijen, watervallen en woeste bosschages, waarbij het zo typische 'Italiaanse' licht een grote rol speelde. Een goed voorbeeld daarvan is Teerlinks 'Gezicht op Bagna di Lucca', waarop een half in zacht zon licht, half in schaduwen gehul de berg zich verheft boven pit toreske witte huisjes. Onder de nieuwe aanwinsten bevindt zich ook een aantal te keningen. Het prentenkabinet van Boymans-van Beuningen had maar weinig bladen van Nederlandse kunstenaars die eind 18de, begin 19de eeuw in Italië werkten. Om die leemte op te vullen werd een paar jaar geleden een potloodschets van Hendrik Voogd aangekocht, en vorig jaar één van zijn zeldzame aquarellen: 'Landschap bij Ciri- ta Castellana'. Van Teerlink had het museum tot voor kort hele maal geen tekenwerk. Nu prijkt bij de nieuwe aanwinsten zijn tekening 'Brug bij Bagna di Luc ca'. De tekeningen en schilderij en van Voogd, Bodeman en Teerlink, naast werken van Da niël Dupré, Jean Grandjean en Joseph Augustus Knip, zijn nog de komende twee maanden te

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14