Flats in Ridderveld staan maanden leeg 'Veenweidekaas onderstreept belang uniek weidelandschap' Leiden Regio Struikelblokken Dienstverlening voor 'begrijpelijke' fraude Oorworm laat zich vangen Controle Leiderdorpse vijver blijft dit jaar uit Actie voor nieuwe uniformen Honderdduizendste bezoeker De Hoorn DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1994 Presentatie op 7 september warmond/zoeterwoude De eerste veenweidekaas wordt op woensdag middag 7 september gepresenteerd op het bedrijf van Jan en Roos van Schie in Warmond. Na een korte inleiding door Cees van Gaaien, initiatiene mer van het project, volgt een dia-presentatie, waarna de onthulling van het beeldmerk volgt. Vervolgens wordt de eerste veenweidekaas aan geboden aan Jantine de Jonge, presentatrice van het programma Van Gewest Tot Gewest. Verder verleent schrijver en columnist Koos van Zomer en die middag zijn medewerking. Vanaf 10 sep tember liggen de kazen te koop in de kaasspe ciaalzaken in heel Nederland. Na drie jaar van oriëntatie, studie, vergaderen en organiseren is het afgelopen voorjaar begon nen met de produktie van deze nieuwe kaas. Een twaalftal bedrijven uit het Utrechtse en Hollandse veenweidegebied - waaronder bedrijven uit War mond en Zoeterwoude - zijn met de produktie van deze nieuwe kaas begonnen. Zo ook Lydia van Leeuwen uit Zoeterwoude. Zij legt uit wat het verschil is tussen boerenkaas en veenweidekaas: „Boerenkaas kan ieder bedrijf in Nederland ma ken. Om het predikaat veenweidekaas te krijgen, moet je voldoen aan twee voorwaarden. De eer ste is dat het land waarop de koeien lopen in het westelijk veenweidelandschap ligt. De andere voorwaarde is dat de bedrijven aan natuur-, milieu- en landschapsbeheer doen. Veenweide kaas wordt wel op precies dezelfde manier ge maakt als boerenkaas." Het streven is nog dat de veenweidekaas ook een specifieke smaak krijgt, maar zover is het nog niet, aldus de Zoeterwoud- Van Leeuwen verwacht wel dat de consument bereid is om enkele guldens extra te betalen voor de veenweidekaas. „De mensen worden zich steeds bewuster van de teloorgang van veenwei- degebieden. De produktie van deze streekeigen produkten bewijst de waarde van zo'n gebied. Veel consumenten zullen de boeren willen on dersteunen in het behoud van het veenweidege bied." De woningbouwvereniging Alphen (WVA) kan haar duur dere flatwoningen in de wijk Ridderveld niet volledig kwijt aan inwoners van de Rijnstreek. Flats rond de Stor- temelk, het Marsdiep en het Aïdaplein staan daardoor vaak maanden lang leeg. Om aan die leegstand een halt toe te roepen, heeft de gemeente nu toestemming gege ven om de woningen ook aan mensen van buiten de re gio te verhuren. De ontheffing geldt tot 1 mei volgend jaar. alphen aan den run zijn", aldus hoofd algemene za- ruud sep ken G. Dekker van de WVA. Op dit moment staan enkele tientallen woningen leeg. De si tuatie is echter nog lang niet zo dramatisch als een jaar of tien geleden, toen de WVA op een gegeven moment niet minder dan 180 leegstaande woningen telde. Om daar een eind aan te maken, heeft de WVA toen drif tig geadverteerd buiten de re- Het zijn de grotere, vier- of vijf- kamerflats waarvoor de WVA geen huurders kan vinden. De ze flats met een huur van tussen de 700 en 800 gulden per maand moeten sinds vorig jaar uitsluitend aan inwoners van de regio en economisch gebonde- nen worden aangeboden. „Die markt blijkt net iets te krap te Man en hond rekenen dief in warmond De 53-jarige eigenaar van een bedrijf aan de Veer- polder in Warmond heeft een dief in de kraag gegrepen die zijn pand had verlaten met een geldkistje. De eigenaar was er als de kippen bij om de man in te rekenen. De dief werd daarbij een paar keer gebeten door de hond die op het bedrijfsterrein de wacht houdt. Verlichting langs Leidseweg oud ade De Leidseweg in Oud Ade krijgt openbare straatver lichting. Dat hebben B en W besloten. Het is nog niet bekend hoeveel geld hiermee gemoeid is. In ieder geval betaalt de pro vincie de helft van de kosten. Geregeld werd er geklaagd over d slechte verlichting langs de Leidseweg. Doordat het fietspad la ger ligt dan de ernaast gelegen rijweg, werden fietsers verblind door uit tegenovergestelde richting komende auto's. Brandkast gekraakt weg i! an den run Bij een bedrijf aan de Alpheuse Vennoots- de nacht van dinsdag op woensdag de brandkast ge kraakt. De dieven maakten volgens de politie een aanzienlijk geldbedrag buit. Hoe de brandkastkrakers binnen zijn gekomen is niet duidelijk. In de nacht waarin de kraak werd gepleegd, werd er bij het bedrijf gewerkt. Autodief slapend gevonden ter aar Een 32-jarige man uit Ter Aar heeft weinig plezier ge had van de Opel Kadett die hij gisteren in zijn woonplaats heeft gestolen. Hij had de wagen weggenomen aan de Westkanaal- weg. In Uithoorn viel hij in zijn zojuist verkregen voertuig in slaap, om nog dezelfde nacht door de politie te worden gevon den. Tas gestolen uit winkelwagentje leiderdorp Een inwoonster van Leiderdorp is gistermiddag tij dens het winkelen in winkelcentrum Winkelhof bestolen van haar schoudertas. Zij had de tas in haar winkelwagentje gelegd, en ontdekte op een gegeven moment dat het ding was verdwe- Met vals geld betaald in Duinrell wassenaar Het is een bezoeker van Duinrell in Wassenaar dins dagmiddag gelukt om te betalen met een vals biljet van 250 gul den. De onbekende man rekende de consumpties ermee af, die hij in een druk bezochte eettent in het attractiepark had genut tigd. Pas bij het opmaken van de kassa bleek dat het een waar deloos papiertje was. Winkeldievegge gesnapt wassenaar Achttien kinderonderbroeken en drie paar sokken. Met die buit dachten een 21-jarige Wassenaarse en haar vrien din gistermiddag de Hema aan de Wassenaarse Langstraat te verlaten. Medewerkers, die de diefstal hadden gezien, konden de 21-jarige vrouw echter in haar kraag grijpen. De andere vrouw wist te ontkomen. Paard bijt in auto's wassenaar Een paar flinke beten van een paard heeft gisteren voor schade gezorgd aan twee geparkeerde auto's op Duinrell in Wassenaar. Het op Duinrell gestalde dier, dat luister naar de naam Schizzo-Cavallo, vertegenwoordigt San Marino op de We- reldruiterspelen in Den Haag. Het paard mocht even loslopen en liep in plaats van op zijn voer af naar de auto's toe. Burgemeester en wethouders staan niet te trappelen om de regels voor de WVA nu te ver soepelen. De kans is niet denk beeldig dat de gemeente binnen afzienbare tijd allerlei nood voorzieningen moet treffen voor de opvang van asielzoe kers. In dat geval is het wel erg vreemd om nu met de beschik bare woningen te gaan leuren. De gemeente eist daarom van de woningbouwverenigihg dat er maatregelen komen om de woningen weer aantrekkelijk te maken voor de eigen mensen. De WVA liep overigens al met plannen rond om de flats op te knappen. De wooningbouwver- eniging maakte vorige maand bekend hiervoor 2,6 miljoen te hebben uitgetrokken. Boven dien zijn de huren van de hoog- bouwflats in juli slechts mini maal verhoogd. VRIJE TIJD Expositie In de bibliotheek aan de Thor- beckestraat la in Alphen aan den Rijn is tot 21 augustus een expositie met werk van kunste naar Wim Aanen uit Alphen te zien. Hij exposeert met portret en naaktstudies, microprints en collages die soms van proza- en poëzieteksten zijn voorzien. Wandeling Het Historisch Genootschap Warmelda houdt op zondag 7 augustus een wandeling van zo'n twee uur langs monumen ten en andere bezienswaardig heden in Warmond. De start is om 14.00 uur vanaf het Pleintje bij de Pomp. den haag/alphen a Het magf natuurlijk niet, naast een uitkering nog wer ken zonder dat op te geven aan de belasting. Maar in het geval van de Alphense vrouw die gisteren voor de Haagse politierechter terecht stond, vonden zowel de rechter als de officier van justitie deze vorm van steunffaude wel 'begrijpelijk'. De Alphense kreeg daardoor voor de ja renlange fraude die haar tus sen 1987 en 1993 zo'n 70.000 gulden opleverde, slechts 180 uur dienstverlening opge- De haar moest eentje opdraaien voor de zorg voor haar zwakbegaafde kind. Voor haar kind ontving ze geen kinderbijslag of stu diebeurs; haar enige officiële bron van inkomsten was een uitkering op veau. Dat je op die niet kunt rondkomen, kon den officier van justitie C. van der Voort en politierech ter J. Scholten zich levendig voorstellen. De situatie van de Alphen se was niet alleen extreem moeilijk, toen de steunffaude vorig jaar uitkwam, was de vrouw ook extreem berouw vol. Zij schaamde zich bijna letterlijk dood, kreeg zware maagklachten en moest uit eindelijk worden geopereerd. Onder normale omstan digheden zou de Alphense voor het bedrag dat zij in de loop der jaren bij elkaar frau deerde gemakkelijk vijf tot zes maanden achter de tra lies zijn verdwenen. Maar de bijzondere omstandigheden maakten dat de officier van justitie niet meer dan 210 uur dienstverlening eiste. De rechter was nog coulanter en deed de zaak af met 180 uur. monica wesseling De camping Zuidduinen in Kat wijk is bijna oorworm-vrij. De afgelopen weken zijn er vele duizenden beestjes gevangen door de planteziektenkundige dienst (PD) uit Lisse/Wagenin- gen. Volgens bedrijfsleider P. Aarse van de camping is de oor wormpopulatie nu op een aan- vaarbaar niveau. „Je ziet nog wel eens een oorworm lopen, maar niet meer zoals vroeger, op elke moment en overal." Begin van deze, maar ook af gelopen zomer was het aantal oorwormen op de camping zo groot, dat er van overlast sprake was. Overal kropen de beesten: in de melk, de slaapzak, het wa terreservoir en de sokken. Op aanraden van de PD zijn op de camping plastic zakjes met houtwol neergelegd. De oor wormen kruipen hierin om een schuilplaats te vinden. De afge lopen weken zijn wekelijks de zakjes opgehaald door de PD. Volgens entomoloog Stigter van de PD-Wageningen werden er begin juni duizenden exempla ren per week opgehaald. „Nu zitten we nog op honderden." leiden Wortels van bomen hebben geen boodschap aan de bestrating van de Niels Bohrweg in Leiden. Zonder enige probleem drukken ze de zware tegels omhoog. En zo worden het struikelblokken. roelofarendsveen Nu de muziekvereniging de in komsten van de carnavalsfees ten definitief kwijt is, zet Liefde voor Harmonie andere activitei ten op touw om geld in het laatje te krijgen. Het streven is volgens voorzitter K. van Ger- wen om in 1998, als de muziek vereniging 110 jaar bestaat, ie- worden gehouden, weet Van Gerwen nog niet. De kleding waarin de leden nu rondlopen werd in 1978 aan geschaft en is inmiddels afge schreven, zegt hij. „Van slijtage is geen sprake, maar ja, je moet wat als sommigen hun knopen pak niet meer kunnen dichtkrijgen. s er Dat heb je na zoveel jaar." haald. Ondanks de hoge bezoekersaantallen, gaat de gemeente Alphen aan den Rijn door met de plannen De Hoorn om te bouwen tot een gecom bineerd binnen- en buitenbad. Op dinsdag 30 au gustus vanaf 20.00 uur houdt de gemeente in het Stadskantoor een informatie-avond over de nieuwste plannen. Het Alphense openluchtbad De Hoorn heeft gis termiddag de honderdduizendste bezoeker van dit seizoen verwelkomd. De mijlpaal werd dit sei zoen drie dagen eerder bereikt dan in 1992, het laatste jaar dat de 100.000 in De Hoorn werd ge- leiderdorp j udy nihof Er is dit jaar niemand die kan vertellen of poedelen in de speelvijver aan de Leiderdorpse Buitenhoflaan wel verstandig is. Dat komt doordat het Hoog heemraadschap van Rijnland de kwaliteit van het water in de vij ver niet controleert. De provin cie Zuid-Holland, die het hoog heemraadschap opdracht geeft om onderzoek te doen, heeft besloten de vijver in 1994 over te slaan. De kans dat zwemmers er ge vaarlijke blauwe algen naar bin nen krijgen, is echter niet zo heel groot, zegt P. van der Wee van het hoogheemraadschap uit ervaring. „De vijver is erg ondiep. Blauwe algen ontstaan vooral in diepe meren en ver spreiden zich vervolgens over de wateren die ermee in verbin ding staan." Bij het hoogheemraadschap is niet bekend waarom de vijver dit jaar niet in de 'bemonste ring' is opgenomen. „Ik denk dat de provincie de vijver uit het programma heeft gehaald om dat het een niet zo frequent be zocht zwemwaterpunt is," aldus Van der Wee. Volgens hem kun nen de mensen de situatie aan de Buitenhoflaan echter vrij ge makkelijk zelf beoordelen. „Je ziet het snel. Is het water erg troebel en lijkt het alsof er een groene verflaag op ligt, dan is het mis." Maar wie absoluut geen risico wil lopen om ziek te worden, kan er volgens hem be ter niet zwemmen. De gemeente Leiderdorp zou, om meer duidelijkheid over de waterkwaliteit te krijgen, het hoogheemraadschap of een an dere instantie kunnen vragen om een eenmalig onderzoek te doen op kosten van de gemeen te. Leiderdorp is dat echter niet van plan. „De provincie raadt het zwemmen in alle wateren in de omgeving momenteel af. We gaan uit van dit advies", aldus een woordvoerder. Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volgeschreven ansichtkaart, niet uit een ver land, maar uit onopgemerkte plekken in Leiden en de regio. Vadertje Tijd breekt met vaste hand de Voorschotense Laurentiuskerk af. Een brokje klokketoren, een stukje pleisterwerk hier, een gipsen ornament daar, het verval grijpt steeds verder om zich heen. De tijd lijkt niet ver meer dat de parochianen alleen nog met een veiligheidshelm op de eucharistievieringen kunnen bijwonen, maar zover zal het niet komen. De 126 jaar oude kerk zal worden gesloten, als het geld voor de restauratie uitblijft. Het kerkbestuur blijft echter hopen op een oplossing, waardoor het karakteristieke neogotische kerkgebouw aan de Leidseweg voor het nageslacht bewaard kan blijven. Het is niet moeilijk om de tekenen van verval bij de Laurentiuskerk te herkennen. Aan de buitenkant is al van enige afstand te zien dat het kruis op de kerk scheef staat, het werk van een van de westerstormen die regelmatig het dak geselen. Het voegwerk heeft zijn beste tijd gehad, de dakgoot is verroest, de top van een sierlijk kapiteeltje staat op het punt naar beneden te storten. Binnen is de situatie niet veel beter. De klokketoren ligt vol puin, stukjes muur die naar binnen zijn gevallen. De klokken mogen, gezien de slechte staat waarin de toren zich bevindt, sinds een jaar niet GROETEN UIT VOORSCHOTEN De Laurentiusklokken luiden niet meer De pilaren in de kerk, die het dak steunen, zijn niet van steen, maar van hout dat is bekleed met een laag gips. Veel neogotische kerken zijn op deze manier gebouwd: de gotische kerken uit het verleden werden met goedkopere materialen nagebouwd, omdat ze anders onbetaalbaar zouden zijn geworden. Het gips heeft zijn beste tijd gehad: het scheurt en op een enkele plaats is het hout al zichtbaar. Voorin zijn al enkele schilfers van het plafond naar beneden komen zetten. Het proces is met lapwerk gestopt, maar de noodmaatregelen beginnen kostbaar en zinloos te worden; alleen een totale restauratie kan de kerk van de ondergang redden. Een prachtig altaar, voorzien van veel houtsnijwerk, staat nu nog achterin de kerk. Het is gered uit een gesloopte kerk en zou voorin de kerk terecht moeten komen. Als de Laurentiuskerk blijft bestaan, natuurlijk. Sommige parochianen hebben de alarmerende berichten van het kerkbestuur verkeerd begrepen en denken dat de kerk over een maand al dichtgaat. Zover is het nog niet, maar als Een pilaar van hout en gips in de Laurentiuskerk. C. Onderwater meer worden geluid. Alleen het Het klassieke Mittenreiter-orgel uurwerk slaat nog. De achterin de kerk ziet er goed uit, parochianen kunnen op zondag maar schijn bedriegt. De hete dan ook niet meer door de luchtverwarming heeft het orgel luidklokken ter kerke worden onherstelbaar beschadigd en geroepen. Het lijkt een slecht het is sinds 1972 niet meer in voorteken. gebruik. Voor in de kerk staat nu een compact, modern orgel. De glas-in-lood-ramen zijn zorgenkinderen. Het lood wordt slecht waardoor het glas gaat bollen, de monstransen, een soort raamstijlen, brokkelen af aan binnen- en buitenkant. Er FOTO LOEK ZUIJDERDUIN mogen om veiligheidsredenen geen stoelen meer worden geplaatst nabij de ramen. Eigenlijk had hier al een hek moeten staan, volgens de voorschriften van bouw- en woningtoezicht. Monumentenzorg over een week weer geen enkel uitzicht biedt op de toegezegde miljoenen van het Rijk, ziet de toekomst er somber uit. Voor de Voorschotense katholieken is er dan nog de Moeder Godskerk aan de Van der Oyelaan, die maar 25 jaar oud is en groot genoeg om alle parochianen op te vangen. Maar dan zou een belangrijk stuk kerkhistorie in Voorschoten verloren gaan. Niet alleen het kerkgebouw, maar ook de plaats, waar - voordat de kerk werd gebouwd - eeuwenlang diverse schuilkerken hebben gestaan. frank buurman

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13