Paus eerst naar Zagreb, bezoek Sarajevo onzeker Heimwee naar verscheurd land Kerk Samenleving DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1994 t het Dat BUITENLAND KORT Emiraten De Verenigde Arabische Emiraten hebben de ver koop van zilveren en gou den borden verboden waar in een beeltenis staat gegra veerd van de profeet Mo hammed. Deze borden zijn gemaakt door de Japanse firma AGB. Dat is gisteren door zegslieden uit de han delswereld bekendgemaakt. De orthodoxe soennietische stroming binnen de islam verbiedt afbeeldingen van de profeet en van islami tische heiligen. In een brief aan bedrijven schreef de fe deratie van Kamers van Koophandel dat het minis terie van islamitische zaken 'hoopt alle mogelijke proce dures aan te spannen tegen het bedrijf. Het ministerie zal dc borden confisceren als ze op de lokale markt worden gesignaleerd. Waldheim (1) Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft bij het Vaticaan geïn formeerd of de \Toegere bondspresident van Oos tenrijk. Kurt Waldheim. re centelijk is onderscheiden tot ridder in de orde van Pi us XI. Als de berichten daarover kloppen, is dat 'een smakeloze grap', aldus woordvoerder Rafi Gamzu Kerkvorst uitgenodigd om 900e verjaardag aartsbisdom te vieren. VATICAANSTAD AFP/KNA Paus Johannes Paulus II brengt op 11 september een be zoek aan de Kroatische hoofdstad Zagreb. Dat heeft de woordvoerder van het Vaticaan, Joaquin Navarro-Valls, gisteren bekendgemaakt. 'Als de omstandigheden dat toestaan' zal de paus deze reis combineren met een be zoek aan Sarajevo, voegde hij er aan toe. Tucci en Monterisi vliegen nu vandaag vanuit Rome naar Za greb en hopen daarna naar Sa rajevo te reizen om het bezoek van de paus voor te bereiden. Samen met Monterisi en enkele medewerkers zal hij onderzoe ken of de veiligheid van de paus in Sarajevo gewaarborgd kan worden. Zij bereiden ontmoe tingen voor met plaatselijke ker ken. andere geloofsgemeen schappen en met de burgerlijke De organisator van de reizen van de paus. Roberto Tucci, moest volgens hem een voorbe reidend bezoek aan Sarajevo uitstellen. Hij zou gisteren met de nuntius van Bosnië-Her- zegowina, aartsbisschop Fran cesco Monterisi. naar de Bosni sche hoofdstad vliegen, maar die is om veiligheidsredenen gesloten. De paus, die voor een bezoek aan Sarajevo is uit genodigd door aartsbisschop Vinko Puljic en door de 'burger lijke autoriteiten' van het land. 'zou de uitnodiging graag willen aannemen, om bij te dragen aan een waarachtige en duurza me vrede die een beter samen leven van verschillende etnische en religieuze groepen mogelijk maakt'. Het eventuele bezoek aan Sa rajevo 'maakt deel uit van een project, dat al lang een wens is van de paus, om een pastoraal bezoek te brengen aan Belgra do, Sarajevo en Zagreb'. On danks de toenaderingspogingen 'lijkt een bezoek aan Belgrado te moeten worden uitgesteld'. De hebben laten weten dat de tijd nog niet rijp is voor een dergelijk bezoek, aldus Na- varro-Valls. Bij een eventueel bezoek van de paus aan Sarajevo zijn de Verenigde Naties verantwoor delijk voor de veiligheid van Jo hannes Paulus II. Normaal ge sproken nemen de landelijke autoriteiten die verantwoorde lijkheid op zich, maar Sarajevo staat momenteel onder be scherming van de VN, die daar mee volgens de woordvoerder van het Vaticaan zijn veiligheid dienen te garanderen. De kerkvorst is op 11 septem ber in Zagreb uitgenodigd om de 900e verjaardag van het aartsbisdom te vieren. hij gisteren in het Israëli sche dagblad Jerusalem Post. YValheim is omstreden wegens zijn naziverleden. Hij was als Duitse officier op de Balkan op zijn minst op de hoogte van oorlogs misdaden tegen joden en partizanen. Die schuld mag niet vergeten worden, aldus Gamzu. Volgens een onder zoek van de Oostenrijkse regering was Waldheim niet zelf bij de oorlogsmisdaden betrokken. Waldheim (2) De oud-president heeft de hoogste onderscheiding van de Piusorde, de Gou den-Keten, op 6 juli ont vangen van de pauselijke nuntius in Wenen, aartsbis schop Donato Squicciarini. Namens de paus eerde de nuntius op die wijze de 'bij zonder waardevolle dien sten' van Waldheim, 'voor het algemeen welzijn van de mensheid' tijdens zijn werk als secretaris-generaal van de Verenigde Naties van 1972 tot 1980. Vorig weekend heeft de joodse wereldorganisatie 'Anti- Laster-Liga' tegen het op spelden van de versierselen geprotesteerd. De voorzitter van de Liga. Abraham Fox man, noemde de onder scheiding 'een belediging voor de gedeporteerden in de nationaal-socialistische kampen'. Oostduitse scholen Meer dan 14.000 bijbels zijn het afgelopen jaar aan Oostduitse scholen ver kocht. Vooral de 'Goed Nieuws'-bijbel is populair. Dat is een bijbelvertaling in modern Duits, die bedoeld is voor gebruik in gods dienstlessen. Dat heeft het protestantse hoofdbijbelge nootschap in Berlijn be kendgemaakt. Uit het jaar verslag van de actie 'Bijbels voor onze scholen' blijkt dat het bijbelgenootschap in Berlijn vorig jaar 3300 bijbels en zijn zusterge- nootschap in Dresden 10.700 bijbels aan het gods dienstonderwijs geleverd heeft. De uitgave werd voor sterk gereduceerde prijzen van tien en twaalf mark (ongeveer elf en 13 gulden) verkocht. Bosnische imams bezinnen zich op voortdurende burgeroorlog KEULEN BERT POLGPD Duitse politiemensen en Bosni sche agenten bewaakten één van de Turkse centra in een snikheet Keulen, waar vorige week ongeveer honderd Bosni sche imams bijeenkwamen voor een \ierdaags congres. Meer dan de helft van de aan wezige geestelijken heeft zijn toevlucht moeten zoeken in het buitenland omdat Bosnië voor hen niet meer veilig is. Zelfs uit Australië en Canada zijn jonge en oudere imams overgekomen naar het Seminar Imama Bos- jnaka, waar veel heimwee valt te bespeuren naar het verscheurde Bosnië. Sleutelhangers met het em bleem van Bosnië liggen op de tafels, evenals speldjes en stic kers waarop staat 'I love BiH' (afkorting voor Bosnië en Her zegovina). De verkoop is na tuurlijk mooi meegenomen, maar daar gaat het in de eerste plaats niet om tijdens dit con gres. Dit is een seminar van imams die elkaar vanwege de oorlog een paar jaar niet meer hebben gezien en Keulen heb ben uitgezocht als ontmoe tingsplaats. De meeste imams zijn civiel gekleed, al of niet in. jeans en een openstaand overhemd. ..Ook dat toont aan dat we bij Europa behoren", zegt Salim Hadzic uit Wenen, die min of meer de woordvoerder is van dit congres. ,,Wij weten dat er veel Bosnische moslims zijn die varkensvlees eten, alcohol drin ken en niet meer de dagelijkse gebeden onderhouden. Maar dat zijn geen echte moslims. Wij zijn hier bij elkaar gekomen om elkaar weer eens te zien en van gedachten te wisselen over allerlei zaken. Wij bedrijven geen zending, maar willen wel het islamitische gedachtengoed in ere houden. Wij hopen door deze bijeenkomst de gelovige moslims uit Bosnië te bereiken. Daarvoor doen wij een beroep op de imams die in verschillen de gebieden wonen en werk zaam zijn. Zij moeten er mede voor zorgen dat de Bosnische moslims ook daadwerkelijk moslim blijven". Natuurlijk krijgt het geestelijk aspect alle aandacht op dit con gres. Maar daarnaast wordt toch veel gesproken over de si tuatie van Bosnische moslims in Europa (van wie velen vluch teling zijn) en die van de mos limbevolking in Bosnië in het bijzonder. „Hoe is het toch mo gelijk dat Europa toekijkt bij wat er in Bosnië, een Europees land, s zoeken verkoeling onder de bomen de congreszaal. FOTO GPD gebeurt? Er vindt regelrecht een volkerenmoord plaats, een ge nocide". aldus Hadzic. Hadzic is ervan overtuigd dat in een 'vrij Bosnië' ook verzoe ning mogelijk is met de Ser viërs. Een prachtige gedachte natuurljk, maar realiseert hij zich wel dat er al meer dan 200.000 doden in dit land zijn, ongeveer een miljoen gewon den en twee miljoen mensen op de vlucht? „Jazeker, maar de is lam is een tolerante religie er dat betekent dat wij ook na dt oorlog moeten streven naar ver zoening met de Servische be volking." Britse vakbond richt zich op rechten van geestelijken Eén van de grootste Britse vak bonden gaat zich inzetten voor de rechten van geestelijken in dienst van de Kerk van Enge land. Zij worden binnenkort be roofd van een aantal bestaans- zekerheden. Dat maakte het En gelse dagblad Daily Telegraph bekend. De Industrie-, Wetenschaps- en Financiële Vakbond (MSF), één van de grootste werkne- mersorgasaties (500.000 leden), is bezig met de oprichting van een afdeling, gericht op de be scherming van de rechten van geestelijken. Dat is nodig omdat de Kerk van Engeland een rege ling voorbereidt die priesters niet langer verzekert van werk en gratis woonruimte tot hun pensioen. Als er massale ontsla gen gaan vallen, wil de vakbond actie voeren om collectief eisen af te dwingen, evenals een 'rechtvaardige' behandeling van de getroffen priesters. Een woordvoerder van de vakbond verwees naar het geval van Anthony Freeman, die vorige week door zijn bisschop werd ontslagen omdat hij niet in God geloofde. De beslissing van de vakbond is met name ingegeven door verzoeken van de Cost of Con science-beweging. Dat is een organisatie van conservatieve priesters die vrezen dat zij het slachtoffer zullen worden van het recente besluit van de Kerk van Engeland om priesterwij ding van vrouwen toe te staan. Deze beweging nodigt haar 5.000 leden uit zich aan te slui ten bij de MSF. „Wij denken dat het een goed moment is om druk uit te oefenen. Wij voelen ons het doelwit van de financië le situatie (van de Kerk van En geland)", lichtte pastor Stephen Trott het besluit van zijn bewe ging toe. Rector benoemd tot ereprelaat DEN BOSCH.ANP Drs. A. Hurkmans, rector van het seminarie Sint-Janscentrum en vicaris-generaal van het bis dom Den Bosch, is gisteren be noemd tot ereprelaat van de paus. De onderscheiding bete kent een pauselijke erkenning voor het werk dat Hurkmans heeft verzet sinds de oprichting van de priesteropleiding in Den Bosch. Het Sint-Janscentrum begon in 1987 met een handvol stu denten in een tijdelijk onderko men bij de Zusters van het Kostbaar Bloed in Aarle-Rixtel. Het is inmiddels een volwaardig kerkelijk opleidingsinstituut met rond de vijftig priesterstu denten en tientallen andere cursisten. Het zit in het voor malige klooster van de Fraters van Tilburg in het centrum van Den Bosch. Sinds de opening van het se minarie zijn er 31 priesters ge wijd. De laatste jaren kampt Hurkmans met ruimtegebrek en met financiële zorgen. Die han gen samen met het feit dat de priesteropleiding in Den Bosch niet in aanmerking komt voor studiebijdragen van de staat. De kosten worden voor een groot deel gedragen door giften van gelovigen. Behalve rector van het semi narie is Hurkmans ook vicaris- generaal van het bisdom. In die hoedanigheid is hij de rechter hand van bisschop J. ter Schure. Deze bracht hem bij zijn vijftig ste verjaardag op de hoogte van zijn benoeming tot ereprelaat van de paus. Dat houdt in dat zijn aanspreektitel 'monseig neur' wordt en hij een paars ge waad mag dragen. HET WEER Zomer vrolijk verder Zomers die in De Bilt een gemid delde etmaaltemperatuur scoren van 18 graden of meer worden in de categorie heet geplaatst. Men spreekt dan van grote zomers. In deze eeuw mochten 1947, 1976 en 1983 met die eer strijken. Als er op korte termijn geen meteorolo gische aardverschuiving plaats vindt, kan 1994 zich bij die 'grote zomers' scharen. Voor mij is dit seizoen al uitge groeid tot een 'mammoet-zomer', zeker gelet op de warmteproduktie sinds de langste dag. Pas toen is de zomer echt op toeren gekomen. Dit seizoen duldt in geen enkel op zicht inmenging van koele Atlanti sche stromingen en de adempau zes in de hittegolf duren slechts één of twee dagen. De komende 36 uur wordt het op nieuw zeer warm, zeg maar gerust heet. Een nieuw bolwerk van hoge- druk heeft zich genesteld boven het zuiden van Scandinavië en sa men met een Ierse depressie wordt een zuidoostelijke stroming op gang gehouden. Daarmee wordt een vers portie zeer warme lucht oj transport gezet in onze richting. Vandaag gooit het kwik er nog een warm schepje bovenop. Offenbach berekende voor deze donderdag temperaturen van ruim 30 graden in ons gebied, ook langs de stran den. De onweerskansen zijn be trekkelijk klein. Morgen wordt die kans groter. Er nadert vanuit het zuidwesten een convergentielijn, een scheidings lijn tussen twee verschillende luchtsoorten en dan kan er een re gen- of onweersbui tot ontwikke ling komen. Daardoor zal de tem peratuur wat lager uitkomen. Tijdens het weekeinde valt er voor al in het binnenland een enkele bu en het kwik zet een stapje terug. Toch zal het nog altijd tot rond of iets boven de 25 graden kunnen stijgen. Zodat de zomer vrolijk ver der gaat. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur in het noorden iets onder de 20 graden, langs de westkust jroog en flir In wat zon Maximumtempe- den ongeveer 18 graden verder op de meeste plaat sen van 24 tot 28 graden. Denemarken: Veel zon. Morgen aan hel tansfop onweer ^dÖa^t^mperatuur op lopend tot circa 30 graden morgen. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: i van tijd tot tijd buiige regen, som zuidoosten van Engeland zon. Middagtemperatuur tussen 1 23 graden; in zuidoost-Engeland nog 28 graden België en Luxemburg: Vrij zonnig. In de loop van morgen op een regen- of onweersbui, rond 30 graden, maar morgen Maxin Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. s flink wat zon. Kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur vandaag op veel plaatsen tussen de 29 en 35 gra den. morgen in de westelijke departe menten iets lager, maxima langs het Ka naal rond 24graden. Spanje: Flinke perioden met zon en droog. In het noorden ook bewolking en een kleine kans op regen of onweer. Middagtempe ratuur langs de Golf van Biskaje rond 25 graden. Op de stranden in het zuiden en Spaanse binnenland aanhoudend erg warm met maxima rond 37 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilanden wol kenvelden en een kleine kans op wat re gen. Maximumtemperatuur geleidelijk oplopend; op de boven 30 graden. Marokko: WEERRAPPORTEN VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.06 Zon onder 21.2) Maan op 04.03 Maan onder 19.51 Waterstanden Katwijk Hoog water 02.49 15.19 Laag water 10.45 23.30 Weerrapporten 03 augustus 20 uur: t peri< overwegend droog; kans op een lokale onweersbui. Middag temperatuur viak aan zee tussen 25 en 30 graden, landinwaarts veel warmer. Overwegend zonnig, maar eerst nog een kleine kans op een lokale onweersbui Maximumtemperatuur langs de kust ;o3 22 14 0 Veel zon maar ook kans op een lokale regen- of onweers bui. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen rond 30 graden; ten zuiden van Lyon plaatselijk 35 graden. Na vandaag in het westen tijdelijk iets koeler. Mallorca en Ibiza: Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur ongeveer 33 graden. Italië: Zonnig Middagtemperatuur meest tus sen de 30 en 35 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig. Middagtemperatuur 30 graden of iets hoger. Griekenland en Kreta: Veel zon, op het Griekse vasteland een kleine kans op een lokale onweersbui. Op de Egeï^che Zee plaatselijk vrij veel wind. Middagtemperatuur op.de s den van 28 tot 33 graden, li vandaag nog enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig. Langs de Turkse plaatselijk vrij veel wind. Maxi mumtemperatuur op de meeste plaat-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10