Onze Top 5 van deze week. Agent vrijuit na doden van Purmerender Officier: misdaadbestrijder en zakenman Binnenland Klaar voor de keuring Wegens succes verlengd. Angst en wantrouwen bij gevangenispersoneel Justitie moet in beslag genomen auto's teruggeven Plankenkoorts Van Mierlo: Uitkeringen zijn nu geen groot probleem meer Bonden en directie RDM zijn het eens SGP niet vervolgd voor weren vrouw 99 j DINSDAG 2 AUGUSTUS 1994ira Speedboot boort zich in woonboot oosTvooRNEEen speedboot heeft gisteravond in de Geijsman- haven in Oostvoorne een woonboot geramd. De inzittenden van de speedboot, drie Rotterdammers van 29,30 en 31 jaar oud, zijn bij het ongeluk gewond geraakt. Op de ark raakte niemand gewond maar de schade is aanzienlijk. De politie vermoedt dat de speedboot veel te hard heeft gevaren, waardoor hij uit de bocht is gevlogen. Bankrovers komen uit plafond vallen purmerend» Twee overvallers hebben zich gisteren uit het pla fond van de ABN AMRO-bank in Purmerend laten vallen. De mannen braken 's ochtends in het bankgebouw in en ver schansten zich urenlang in het plafond. Om half elf kwam één van de mannen uit het plafond vallen met een vuurwapen. Hij dwong de vier personeelsleden te gaan liggen en graaide een niet nader genoemd bedrag uit de kas. Kort daarop kwam de tweede overvaller tevoorschijn. Het duo sloot het personeel op en is gevlucht. Wandelaars slachtoffer van steekpartij venlo Zonder enige aanleiding heeft een nog onbekende man gistermiddag in het Julianapark in Venlo twee wandelaars met een mes gestoken. Eén van de wandelaars, een 42-jarige man uit Venlo, heeft ernstige steekwonden in zijn buik opgelopen en is levensgevaarlijk gewond. Een tweede wandelaar raakte licht ge wond aan zijn arm toen hij wilde voorkomen dat de man op nieuw zijn slachtoffer stak. De dader is spoorloos. Schoten op ambassades raadselachtig den haag Er is een onderzoek ingesteld naar de vijf schoten die zondagnacht zijn afgevuurd op de ambassades van de Verenigde Staten en Indonesië aan de Tobias Asscherlaan in Den Haag. Er raakte niemand gewond en er is niets beschadigd. De toedracht is nog een raadsel. De politie hoorde schoten en vond lege pa- troonhulsen. De Israëlische ambassade, die na de recente aan slagen in Buenos Aires, Panama en Londen extra wordt bewaakt, zit niet aan de Tobias Asscherlaan. jere Onderzoek in De Grittenborgh wijst uit: Korpschef van Rotterdam wipt commissaris rotterdam anp Hoofdcommissaris Hessing van de Rotterdamse politie heeft commissaris T. Reitsma van al zijn taken ontheven. De Rotter damse politietop en Reitsma weigeren verder ieder commen- Reitsma mag niet meer optre den in zijn topfunctie als unit manager regionale operationele en ondersteunende diensten (ROOD). Hij zit thuis en zal zich volgens de koprsleiding voorlo pig wijden aan 'projectmatige werkzaamheden die betrekking hebben op de beleidscyclus'. Dat komt neer op een ordinaire degradatie. Hessing en Reitsma hebben al eerder in het openbaar een aan varing gehad. Reitsma mocht van Hessing geen voorzitter worden van een project voor drugverslaafden Stichting Via duct. Die stichting is een initia tief van dominee Visser van de Pauluskerk waar drugspuiters worden gedoogd. Automobilist rijdt in op asielzoeker harmelen anp Een man uit Harmeien heeft in de nacht van zaterdag op zon dag geprobeerd een asielzoeker dood te rijden. De politie moet de man nog aanhouden. De asielzoeker heeft aangifte ge daan van poging tot doodslag. De 34-jarige Iraanse asielzoe ker stond op de stoep van de Kalverstraat in Harmeien een si garetje te roken. Hij rustte uit van een fietstocht van Amster dam naar Zeist. Plotseling kwam de Harmelaar met zijn auto in volle vaart aanrijden. De Iraniër kon drie keer net op tijd wegspringen. Zijn fiets werd wel drie keer overreden. De politie weet wie de moge lijke dader is, want het kenteken van de wagen is genoteerd. De man kon zaterdag uit handen van de politie blijven, omdat een groepje jongeren zich met de zaak bemoeide waardoor de Harmelaar stilletjes wist weg te komen. De politie had gisteren 'geen agenten beschikbaar' voor een aanhouding. 'Aardbeving mogelijk gevolg van gaswinning' middelstum gpd De Groningse gemeente Lop- persum is zaterdag voor de der de keer in een jaar getroffen door een aardbeving. De beving had een kracht van 2,9 op de schaal van Richter en werd nau welijks opgemerkt. Het was wel de sterkste beving sinds 1987, en de 49ste sinds er in het ge bied gas wordt gewonnen. Vol gens de afdeling seismologie van het KNMI in De Bilt is er 'zeer waarschijnlijk' een relatie tussen de aardgaswinning en de aardbevingen in het Noorden. Dat betekent dat eventuele schade aan gebouwen kan wor den verhaald op de NAM, die de gasbel exploiteert. Familie eist openbaar proces OCflScharreleieren, o no klasse 3, doos 20 stuks nootpasta jzeift pot 150gra m ®s® 1.99 leeuwarden «gpd De officier van justitie van tegenwoordig moet niet alleen misdaadbestrijder zijn, maar ook zakenman. Aan de ene kant moet hij de verdachte achter de tralies zien te krijgen en aan de andere kant moet hij met hem onderhandelen over een vakkundig beheer van zijn vermo gen. Dat is een van de gevolgen van de Pluk-ze-wetgeving die in maart van kracht is geworden. In de binnenstad van Leeuwarden (de precieze locatie wordt om veiligheidsre denen stil gehouden) is sinds een half frijaar het Centraal Advies- en Beheersbu reau Beslag (CABB) gevestigd. Het bu reau is een coördinatiepunt voor politie en justitie en geeft adviezen over het kaalplukken van criminelen. .;In de praktijk komt het erop neer dat de •Bureaus Financiële Ondersteuning (BFO's) van de regionale politiekorpsen beslag leggen op alle waardevolle bezit tingen van een verdachte: huizen, auto's, geld, bankrekeningen, aandelen porte feuilles, bedrijven, speedboten, waarde volle schilderijen en renstallen. Het CABB adviseert onder andere hoe deze (on)roerende goederen het beste be heerd kunnen worden. Als gevolg van de Pluk-ze-wetgeving mo gen de opsporingsinstanties onmiddel lijk beslag laten leggen op het vermogen van een verdachte. De rechter kan de verdachte niet alleen tot een celstraf ver oordelen, maar ook tot verbeurdverkla ring van zijn vermogen, een boete of een schikking. Dat plaatst het Openbaar Mi nisterie wel voor een nieuw probleem: Hoe moet je omgaan met dat vermogen? Aandelenkoersen fluctueren, de waarde van een auto daalt naarmate die ouder wordt en ga zo maar door. Het CABB heeft daarvoor netwerken ont wikkeld, waarin makelaars, banken, be drijven, verzekeringsmaatschappijen en veilinghuizen deelnemen. In overleg met de officier van justitie en de verdachte gaan de netwerken het in beslag geno men vermogen beheren totdat de rech ter een uitspraak heeft gedaan, en des noods ook daarna. ,,De netwerken heb ben we ontwikkeld als zekerheid dat wij ons geld krijgen en dat de waarde van het vermogen niet daalt", zeggen officier van justitie mr. M.H. Geerds en CABB- directeur mr. A.R van der Winkel. Het beslag laten leggen op 'verdachte' vermogens kan variëren van enkele dui zenden tot honderden miljoenen gul dens. ,,Als een overvaller 100.000 gulden bij elkaar heeft geroofd, dan proberen de BFO's voor dat bedrag beslag te laten leggen", vertelt Van der Winkel. Tot voor kort was het zo dat een verdachte niet op z'n vermogen kon worden aangesproken als niet bewezen kon worden dat dat 'verdiend' was met criminele activitei ten. Na een x-aantal jaren gevangenis strafhad hij als troostprijs nog steeds zijn geld. „Dat is nu voorbij. Wij dienen ervoor te zorgen dat de verdachte in de zelfde situatie komt te zitten als voordat hij tot zijn daden kwam". Dat plaatst de betrokken officier van jus titie in een lastig parket. Hij is verant woordelijk voor de bewijslast tegen een verdachte en tegelijkertijd dient hij met hem te overleggen over zijn vermogen. „Het kan spanningen geven als een offi cier tegen een verdachte zegt dat zijn hechtenis met dertig dagen wordt ver lengd en daarna moet gaan praten over het beheer van zijn geld", kenschetst Geerds. De officier als zakenman? „Tja, daar komt het wel op neer". Het liefst heeft het Openbaar Ministerie dat alle waarden in geld worden omge zet. Geld zet je op een bankrekening en geeft geen zorgen. In overleg met de ver dachte worden vaak om waardever mindering te voorkomen auto's ver kocht, schilderijen bij veilinghuizen pn- dergebracht en aandelenportefeuilles in beheer gegeven bij banken. Geerds: „Het kan dus voorkomen dat de bank tegen de officier zegt dat het raadzaam is aan delen te voorkopen wegens een hoge koers. De officier moet daarover weer gaan praten met de verdachte". Het voorkomen van waardeverminde ring is belangrijk, omdat een verdachte die wordt vrijgesproken, schadeclaims kan indienen bij het Openbaar Ministe rie. Die kunnen oplopen tot miljoenen guldens. Geerds en Van der Winkel zeggen in dit verband dat de BFO's niet te snel moe ten toeslaan bij een verdachte. „De be wijslast moet toch enigzins vaststaan, anders loop je de kans datje schade claims aan je broek krijgt." Croky chips, diverse smaken, i er» zak 200 gram Js89" 1.0" 3 Halen, 2 betalen: CflAIbi alwas, appel of citroen, t ro 3 flacons d 500 ml Jk3T Ó.Oo Onze kristalactie is verlengd t/m 8 oktober a.s. Volle spaarkaarten kunt u inleveren t/m 5 november a.s.. Deze week krijgt u een extra kristalzegel bij... Blanchet, 'n heerlijke droge, c nc witte wijn uit Frankrijk fles 0.75 I 5" 3."O Ajax Compact Superreiniger, limoenfris of frisheid, r r»o duopak 2 flacons 250 ml JP& O."© Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 6 augustus as. 'Zolang de voorraad strekt 's Landsgrootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. De werksfeer in de Hoogeveen- 'se gevangenis De Grittenborgh is behoorlijk verziekt. Personeel wantrouwt elkaar en is bang. Er wordt een competentiestrijd ge voerd en er is geen sprake van goed beleid. Er moet hoognodig worden gereorganiseerd. Dat schrijft het organisatie adviesbureau MDE dat in op dracht van Dienstcommissie (ondernemingsraad) van De Grittenborgh onderzoek heeft gedaan. Het rapport staat haaks op een recent onderzoek in op dracht van de directie. Volgens difecteur Kranendonk werd dat onderzoek uitgeoverd om de or ganisatie 'na vier jaar eens te gen het licht te houden en te kijken naar zwakke plekken.' Deze onderzoekers constateer den personeelsproblemen maar de situatie was niet ernstig ge noeg voor een reorganisatie. Volgens MDE is het gevange- nismanagement 'niet in staat eenduidige besluiten te nemen' en 'worden er machtsspelletjes gespeeld om een mening door te drijven'.^,,Dan wordt de strijd beslecht op basis van persoon lijke macht, afhankelijWieden of sympathieën", aldus de rappor teurs. MDE stelt dat 'de cultuur bin nen De Grittenborgh blijkbaar niet toestaat dat er fouten wor den gemaakt'. Als mensen fou ten maken, wordt er 'individu eel met ze afgerekend'. Wegens gebrek aan bewijs tegen Brit Justitie moet zeven auto's die in 1992 bij een politie-actie tegen een drugsyndicaat in beslag werden genomen, teruggeven aan de eigenaar omdat hij niet wordt vervolgd. Een van de auto's is een Por sche 911 waarin destijds 126 broodjes goud met een waarde van 2,5 miljoen gulden werden aangetroffen. De vermoedelijke eigenaar is een 53-jarige Brit, een van de verdachten. Zijn zaak werd in juni geseponeerd wegens gebrek aan bewijs. "Op 'het goud ligt nog een fiscaal be slag. De politie trof in 1992 in een loods in Hardinxveld-Giessen- dam 1100 kilo hasj en in Am sterdam 1100 kilo cocaïne aan. Het syndicaat dat deze drugs zou hebben ingevoerd, bestond uit Colombianen en Nederlan ders. Vier Nederlanders en vijf Colombianen werden gearres teerd. De Brit werd in Los Ange les aangehouden. Justitie in Dordrecht vroeg de Verenigde Staten vorig jaar om zijn uitlevering, maar dat ver zoek werd ingetrokken toen bleek dat hij in Frankrijk bij ver stek tot een forse celstraf was veroordeeld en dat het Franse verzoek tot uitlevering werd af gewezen. De Amerikanen heb ben hem wel het land uitgewe zen. Waar hij nu is, is niet be kend. Enkele leden van het syndi caat zijn onlangs door het Ge rechtshof in Den Haag tot aan zienlijke vrijheidsstraffen ver oordeeld wegens in- en uitvoer van drugs. Maar het bewijs voor smokkel van een partij cocaïne met de schoener De Gefion, waarbij de Brit betrokken zou zijn, kon justitie niet rond krij gen. De agent die op 6 juli een 38-jarige Purmerender dood schoot, heeft gehandeld uit noodweer. Dat blijkt uit het onderzoek van de rijksrecherche. De Haarlemse hoofdof ficier van justitie L. de Beaufort heeft besloten de politie man niet te vervolgen. De moeder en de twee zusjes van de Purmerender, een Viet namese bootvluchteling, zullen zich bij het Amsterdamse ge rechtshof beklagen en om een openbaar proces vragen. Advo caat E. Hertoghs en de nabe staanden vinden dat niet de hoofdofficier, maar de rechter moet beslissen of de politieman rechtmatig heeft gehandeld. De rijksrecherche, die de kwestie op verzoek van de Haarlemse hoofdofficier onder zocht, stelde vast dat de agent volgens de geweldsinstructie van de politie heeft gehandeld. Op 6 juli probeerde hij de man eerst met praten en een waar schuwingsschot te stoppen. De man, die had ingebroken in zijn Geen nieuwe ingrepen WAO en Ziektewet In de sociale zekerheid liggen geen grote obstakels meer op weg naar een paarse coalitie. Volgens D66-leider Van Mierlo liggen er 'geen concrete voor stellen voor ingrepen in de hoogte en duur van de sociale uitkeringen'. WD'er Bolkestein noch PvdA-onderhandelaar Wallage wilden gisteren com mentaar geven op de medede ling van de Democraat. Formateur Kok wil niet op nieuw ingrijpen in de WAO en de Ziektewet en wil eerst de ef fecten van de nieuwe wetgeving afwachten. Door het invoeren van een eigen risico voor de werkgever bij de Ziektewet en de veel strengere (herkeurin gen in de WAO nemen ziekte verzuim en arbeidsongeschikt heid op het moment gestaag af. WD en D66 willen daarmee wel akkoord gaan, maar tevens vasüeggen wat er moet gebeu ren als de maatregelen toch on voldoende effect sorteren. De PvdA voelt daar niet veel voor. De werkloosheidsuitkeringen liggen wel onder vuur. Bolke stein liet vorige week nog weten dat hij de WW wil beperken van nü maximaal vijf tot maximaal twee jaar (daama volgt de bij stand). Bronnen melden dat de WD die eis zou willen inruilen tegen een volledige ontkoppe ling van lonen en uitkeringen voor in elk geval 1995. Kok heeft in zijn ontwerp-regeerakkoord een halve koppeling opgeno men, wat betekent dat de uitke ringen stijgen met de helft van de gemiddelde loonstijging in het bedrijfsleven. Volledige ontkoppeling levert volgend jaar honderden miljoe nen op en dat zou de begro tingsproblemen voor 1995, die door alle betrokkenen als 'zeer stevig' worden omschreven, kunnen ontlasten. Gisteren overlegde Kok al met demissio nair premier Lubbers over de begroting voor volgend jaar en de komende dagen praat hij daarover verder met Wallage, Van Mierlo en Bolkestein. Ove rigens is het viertal van plan de komende week een volstrekte 'radio-stilte' in acht te nemen. De Staatkundig Gereformeerde Partij wordt niet strafrechtelijk vervolgd'voor het niet toelaten van vrouwen. Het onderzoek dat Justitie in Den Haag instelde na klachten over discriminatie, is enige tijd geleden afgesloten. De procureur-generaal en de minister van justitie zijn het met het OM eens. Het SGP-besluit om vrouwen te weren, brengt inderdaad mee dat ze in hun keuze om lid te worden van een politieke partij, worden beperkt, zegt officier van justitie Zandbergen. Daar is niets aan te doen, omdat de wetgever de privé-sfeer van on der meer het verenigingsleven buiten het bereik van strafbepa lingen houdt. Ook is niet bewe zen dat de SGP openlijk tot dis criminatie heeft aangezet. De partij heeft in de media slechts haar standpunten 'voorzichtig' toegelicht. Cd Frans stokbrood, per stuk eigen flat die eerder op de dag ontruimd was, bleef echter op de agent afkomen met onder meer een groot mes. De agent schoot de man daarop in beide benen. Toen dat niet hielp, vuurde hij nog twee keer en trof het slachtoffer in buik en borst. De man overleed een dag later aan zijn verwondingen. Direct na het schietincident leverden de Alkmaarse advocaat C. Veraart en de nabestaanden forse kritiek op het gebruikte geweld bij de aanhouding. Zij vroegen om een openbaar pro ces. De familie rekent volgens advocaat Hertoghs op een lang durig juridisch gevecht. Als het hof op het verzoek van de fami lie ingaat en de zaak naar de rechter verwijst, moet de hoofd officier alsnog vervplgen. die de werf moeten verlaten, verhuizen op vrijwillige basis naar een uitleenbureau. Zij zul len werkzaam zijn voor de RDM en andere bedrijven in de regio. Voor de overige 160 medewer kers wordt ander werk gezocht. Het akkoord is alleen geldig als de 760 medewerkers instem men met flexibele werktijden. w opmeer» De veekeuring was gisteren een van de programma-onderdelen van de 86ste Noordhollandse Landbouwtentoonstelling in Opmeer. Vlak voor de keuring werden de deelneemsters gisteren nog even mooi schoongespoeld, werden de uiers gewassen met een mengsel van spi ritus en gasolie en vervolgens opgepoetst met vleeskleurige mascara. Op de jaarlijkse Fokveedag werden verder schapen en en geiten gekeurd en was er een concours hippique. foto anp Amsterdam Gespannen wacht een jeugdige artiest van het Duitse Zir- kus Giovanni achter de coulissen op het moment dat hij de piste in moet om zijn kunsten te vertonen. Gisteren ging in en om het Raam- plein in Amsterdam het Europese jeugdcircus van start. Driehonderd cir cusartiesten tussen de acht en twintig jaar van negen jeugdcircussen uit zeven Europese landen geven tot en met vrijdag 24 voorstellingen in de hoofdstad. Daarnaast is er ruim gelegenheid voor de deelnemers om zich te verpozen en ervaringen uit te wisselen. foto anp De vakbonden, de directie.van de Rotterdamse Droogdok maatschappij (RDM) en moe dermaatschappij Begemann hebben vanochtend een princi pe-akkoord bereikt over de re organisatie van de Rotterdamse werf. Dat heeft H. de Vries, be stuurder van de Industriebond FNV, laten weten. De Industriebond zegt dat het eindelijk is gelukt tot afspraken te komen om de nieuwe BV's waarin het oude bedrijf wordt gesplitst, de eerste paar jaar een zo goed mogelijke start te laten maken. De RDM stelt een ach tergestelde lening van 30 mil joen gulden beschikbaar. Hon derd van de 260 medewerkers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3