'Niet met twee maten gemeten' Rechter tikt Fasson op vingers Archeon opnieuw voor de rechter Leiden Regio Botulisme oorzaak ran stierensterfte Leyhof vanuit de lucht Groei cirkelbus Opbrengst muntjesactie - niet meer naar India Langeraar maakt zich op voor beddenrace stagneert Veense bruggen in slechte staat Hitte geen handicap voor Duinrell 12 IINSDAC 2 AUGUSTUS 1994 Gewipte contract-manager heeft nog 21 mille tegoed m-phen aan den rijn ruud sep Urcheon moet zich aanstaande vrijdag voor [de tweede keer in acht dagen voor de Haag se rechter verantwoorden voor het hals overkop opzeggen van een contract. Dit keer is het de Aiphense contract-manager Monique van Bijleveld die het archelogisch 5, themapark in kort geding voor de rechter sleept. Van Bijleveld voerde het manage ment over de zogenoemde 'Archeon shop' tot het park eind juni plotseling de samen werking opzegde. De Aiphense eist doorbe taling van het overeengekomen honorari um tot het eind van dit seizoen. Bovendien heeft zij nog ruim 21.000 gulden aan ach terstallige vergoeding van het park tegoed. Afgelopen vrijdag stond Archeon ook ^1 voor de rechter. Toen had de organisatie van een dansfeest een kort geding aange spannen nadat Archeon te elfder ure het huurcontract voor het hoofdgebouw had verbroken. Dat gebeurde nadat het thema park bij gerucht had vernomen dat het 5 dansfeest een house party zou zijn. Van Bijleveld en haar drie medewerkers ,t hadden twee jaar lang aan Archeon hun grootste opdrachtgever. Het management- bureau van de Aiphense zette de winkel in Archeon-produkten op en deed aan fond senwerving. Sinds de opening van het park vier maanden geleden had Van Bijleveld de leiding over het winkeltje. Zij regelde onder meer de inkoop en het personeelsbeleid. Als vergoeding zou zij daarvoor tien procent van de netto omzet krijgen, met een voor schot van ruim 10.000 gulden per maand. De Archeon shop liep na een paar maan den prima. De manager moest zorgen voor een omzet van omgerekend minimaal één gulden per Archeon-bezoeker. Het werd bij na anderhalf keer zoveel. De aan de kant gezette manager vemoedt dat zij mogelijk aan dat succes ten onder is gegaan. „Ik denk dat ik me een beetje overbodig heb gemaakt doordat het allemaal lekker liep. Ze moeten gedacht hebben: waar hebben we Monique nog voor nodig? Het loopt wel", aldus Van Bijleveld. De Aiphense stapt naar de rechter omdat het verlies van haar grootste klant erg hard aan komt voor haar bedrijfje en Archeon het contract officieel pas aan het eind van het seizoen zou mogen verbreken. Boven dien is zij het volstrekt oneens met de argu menten die Archeon aanvoerde om de band met haar te verbréken. „Er zouden te veel verschillende mensen in de winkel staan en ik zou te weinig aanwezig zijn. Maar bij het aannemen van mensen werkte ik samen met de afdeling personeelszaken van Archeon. Dat er veel verschillende mensen in de winkel stonden kwam door dat ik veel met stagiaires werkte, omdat die goedkoper zijn." Dat ze te weinig aanwezig geweest zou zijn, berust volgens Van Bijleveld op een misverstand. „Gemiddeld was er vier uur per dag iemand van ons op Archeon aan wezig. Bovendien kon ik heel veel werk al leen maar thuis doen. Als je iemand niet ziet, wil dat nog niet zeggen dat die persoon niets doet." De gewipte manager vermoedt daarom dat er puur financiële redenen ten grond slag liggen aan de opzegging van het con tract. „Ik heb begrepen dat ze achter liggen op de verwachte bezoekersaantallen. Overi gens hebben alle attractieparken daar last van: april is verregend, mei was redelijk, maar nu is het gewoon te heet om naar zo'n park te gaan. Maar ik heb het gevoel dat ze bij Archeon denken: help, waar blijven de bezoekers nou?" De kans om haar vermoedens na te trek ken heeft Van Bijleveld nog niet gehad. De Archeon-directie heeft haar de afgelopen maand ondanks verschillende pogingen niet te woord willen staan. Ook nu laat een woordvoerder weten dat het park geen me dedelingen wil doen, „omdat de zaak deels in de persoonlijke sfeer ligt". Alphenaar krijgt gelijk in conflict met werkgever den haag/hazerswoude valerie leenheer Voor de president van de Haag se rechtbank A. van Delden was de zaak glashelder. „Deze man heeft tijdens zijn werk een fout je gemaakt en Fasson Neder land BV heeft daar heel overdre ven op gereageerd door hem te degraderen tot een lagere func tie met een lager salaris." Al hoewel Van Delden gisteren nog geen definitief vonnis sprak in het kort geding van een Al phenaar tegen zijn werkgever Fasson Nederland BV maakte hij nu al duidelijk wat zijn von nis zal zijn. „Deze man moet zijn oude functie terugkrijgen en Fasson moet de proceskos ten betalen." Het was op zich al bijzonder dat het kort geding gisteren nog plaatshad. Fasson had vrijdag middag namelijk toegezegd dat de man alsnog zijn oude baan kon terugkrijgen. Maar de advo caat van de Alphenaar, R. Carli, stond erop dat de zaak toch nog door zou gaan. „Ik ben er na melijk van overtuigd dat Fasson gaat proberen via de kanton rechter mijn cliënt alsnog te ontslaan", zo legde hij uit. „Met een uitspraak van de president van de rechtbank in deze zaak staan wij dan sterker in onze schoenen." De Alphenaar is al veertien jaar in dienst bij Hazerswoudse vestiging van de stickerprodu cent. Hij werkte in ploegen dienst achter een machine die stickervellen snijdt. Totdat hij op tweede pinksterdag tijdens de ochtenddienst zijn machine niet goed had ingesteld. Met als gevolg dat ongeveer 3000 vellen beschadigd raakten en kreukel den. Volgens Fasson bedroeg de schade ruim 5000 gulden. De Alphenaar werd direct uit de ploegendienst gehaald en kreeg een lagere functie. Een functie, waarin de man na verloop van tijd ook geen ploegendiensttoe slag meer zou krijgen. Volgens raadsman Carli is dit een onrechtvaardige straf voor iemand die al veertien jaar goed zijn werk heeft gedaan en nu één foutje heeft gemaakt. De advocaat van Fasson, mr. E Kocke, was het daar niet mee' eens. „Deze man heeft zijn taak verwaarloosd. Hij moet de ma chine tijdens het snijden goed controleren Dat heeft hij niet gedaan. Hem is ernstige nalatig heid te verwijten." Van Delden vond ook wel dat de man mis schien beter had kunnen oplet ten maar degradatie was in zijn ogen een ongepaste straf. „Een waarschuwing was waarschijn lijk meer op zijn plaats", zo zei hij. De Alphenaar kan nu in elk geval weer aan de slag in zijn oude functie, in de ploegen dienst. Maar volgens de advo caat duurt dit niet lang meer. „Ik denk dat het hier gaat om een nasleep van de reorganisa tie van een jaar geleden. Ze wil len mijn cliënt kwijt en dat zal ze waarschijnlijk lukken ook. Maar zolang hij zijn oude func tie behoudt, met de toeslag, zal de schadevergoeding die hij bij zijn eventuele ontslag krijgt in elk geval hoger zijn." /oubrugge marieta kroft •otulisme type C, ongevaarlijk oor mensen, blijkt inderdaad e oorzaak te zijn van de mas- ale stierensterfte vorig week op en bedrijf in Woubrugge. Dat eeft een onderzoek van de üjksdienst voor Vee en Vlees RW) uitgewezen. Al het vlees ;at nog in het slachthuis lag op- ;eslagen is bovendien afge- eurd. Volgens een woordvoer- ler van de RW overweegt de ietrokken stierenhouder nog im in beroep te gaan tegen het lesluit van de rijksdienst om iet vlees af te keuren of om een lerkeuring aan te vragen. „Hij naakt mijns inziens niet veel :ans", aldus de RW'er. „De wet namelijk op 1 januari veran- lerd. Voor die tijd werd in som- nige gevallen het vlees nog wel jens goedgekeurd. Dit jaar is iet voor het eerst zo dat al het vlees van dieren met botulisme wordt afgekeurd." In totaal zijn volgens de RW 49 stieren vorige week naar het slachthuis vervoerd omdat ze symptomen van een botulisme- vergiftiging vertoonden. Daar naast vonden acht stieren op het bedrijf al de dood. Het ge vaar dat nog meer stieren ster ven, is nu geweken. De familie had in totaal 150 stieren in de leeftijd van een a twee jaar die een waarde hadden van tussen de 2500 en 5000 gulden. De botulisme-bacteriën moeten hebben gezeten in het horeca- afval dat aan de stieren werd gevoerd. De Woubruggenaren haalden voedselresten weg bij een snackfabriek en verzor gingshuizen. De RW-woord- voerder veronderstelt dat de bacteriën konden groeien door een verkeerde manier van op slag op het Woubrugse bedrijf. ■let geld van de muntjesactie lie na de zomervakantie op wintig Aiphense scholen wordt rehouden, gaat niet meer naar ndia. De afgelopen twee jaar jing de opbrengst - vorig jaar to'n 15.000 gulden - naar een Dootkliniek van de Indiase orga nisatie Aware, een zusterorgani- jatie van de Novib. Aware kwam onlangs in opspraak door financiële malversaties. De initiatiefgroep Steden band, de organisator van de inuntjesactie, is daarom op koek gegaan naar een ander doel. Dat werd gevonden in een lepra-project op het Indonesi sche Zuid-Sulawesi. Onder lei ding van de Nederlandse stich ting voor lepra-bestrijding (NSL) wordt hier de lokale be volking getraind in het vroegtij dig opsporen en bestrijden van de ziekte. Doordat een Neder landse projectleider persoonlijk verantwoording zal afleggen, is een goede besteding van het geld gegarandeerd. De muntjesactie wordt dit jaar gehouden van 9 tot 17 sep tember. Leerlingen van basis scholen en scholen voor spe ciaal onderwijs zullen in die tijd in Alphen langs de deuren gaan om buitenlandse muntjes die over zijn van de vakantie op te halen. Ondanks de fusiegolf in het basisonderwijs is het aantal scholen dat aan de actie deel neemt dit jaar gestegen van zes tien naar twintig. leiderdorp» Het nieuwbouwge- bied Leyhof in Leiderdorp is nu nog één grote zandvlakte, maar binnen enkele jaren moeten er 800 tot 1000 woningen verrijzen. Als het terrein, dat wordt be grensd door de Dwarswatering en de provinciale wegen N445 en N446, volledig bouwrijp is ge maakt en bekend is welke wonin gen er komen, begint de inschrij ving. Dat is vermoedelijk niet eer der dan aan het eind van dit jaar. Heet hangijzer bij de ontwikkleing van de nieuwbouwwijk is nog steeds het ontbreken van een langeraar» Voor deelname aan de inmid dels ingeburgerde beddenrace die tijdens de jaarlijkse kermis wordt gehouden, kan men zich nog tot 13 augustus opgeven. Een beddenrace bestaat uit een koppel van twee personen en een bed, waarvan een deelne mer van het koppel op het bed plaatsneemt en het andere lid het bed voortduwt. Er mag ge regeld door het koppel van plaats worden verwisseld. Het bed moet minimaal een echt bedspiraal, drie wielen en een stuur hebben. Het moet bo vendien stevig en veilig zijn. De maximale hoogte is drie meter en de maximale breedte ander halve meter. Opgeven kan bij Tinus van Tol, Paradijsweg 11, 2461 TK Ter Aar, telefoon: 01722-2600. De race wordt op vrijdag 26 au gustus gehouden. De start is om kwart voor zeven op het par cours rond de Aarhoeve. Een dag later wordt de wieler koers weer gehouden. Wielren ners van 16 jaar en ouder kun nen zaterdag 27 augustus om half elf starten op het parcours rondom de Aarhoeve. Maximaal 35 deelnemers kunnen mee doen aan de wielerronde. Opga ve voor 23 augustus bij Joop van der Meer, telefoon: 01722-4513. voorschoten frank buurman Een dansfeest in Alphen kan het beste maar gegeven worden in een schuur aan de rand van de stad. De ge meente moet vooral niet tevoren op de hoogte worden gesteld van het feest, want dan zou het wel eens tot mis lukken gedoemd zijn. Dat bleek het afgelopen weekeinde wel: The Modern Danceparty in Archeon werd afgebla zen, omdat de voorwaarden in de vergunning van de ge meente onmogelijk waren na te leven. Maar elders in Al phen kon een houseparty ongestoord plaatshebben. alphen aan den run marieta kroft Vrijdag bepaalde rechtbankpre sident Van Delden dat The Mo dem Danceparty, die zaterdag avond in Archeon zou worden gehouden, niet kon doorgaan. De vergunning liet zulke lage geluidsnormen toe, dat het niet mogelijk was om hieraan te vol doen. De vergunning liet slechts een geluidsnorm van 82 decibel toe aan de binnenkant van de gevel, hetgeen te vergelijken is met een kroeg met 60 mensen. De argumenten van Archeon om het feest af te blazen omdat de organisatie zich niet aan de contractuele verplichtingen zou hebben voldaan en het om een houseparty zou gaan in plaats van een dansgala, liet de recht bankpresident koud. De gemeente Alphen heeft absoluut niet het gevoel dat hier met twee maten wordt geme ten: het ene feest onmogelijk maken en een ander feest onge stoord door laten gaan. „We maken het Archeon absoluut niet moeilijk", benadrukt een woordvoerster van de gemeen te. „Een aanvaardbare maxima le geluidsnorm is 40 decibel bij de woonwijk gemeten. Als je te rugrekent kom je bij Archeon op een geluidsnorm van 82 de cibel aan de binnenkant van de gevel. Dat is een landelijk geac cepteerde geluidsnorm. Dat op enkele kilometers af stand wel ongestoord kon wor den gefeest met de ervaren housedeejays Angelo, Natha- naël en Frederic achter de draaitafels kwam, ómdat 'de ge meente helemaal niet van dit feest op de hoogte was', aldus de woordvoerster. „Wij hoefden hier ook niet van op de hoogte te worden gesteld, omdat het om een besloten feest ging, zo begreep ik van de politie", aldus de woordvoerster. In elk geval was de politie wel van op de hoogte van die ande re houseparty die aan de Oost- kanaalweg werd gehouden. Bij het station, recht onder de neus van vier politie-agenten in bur gerwagen, plakte een van de or ganisatoren zaterdagavond een routebeschrijving op naar de boerderij. Voor 20 gulden entree konden de bezoekers daar tot in de vroege uren dansen. Volgens groepschef D. Week hout van het politiedistrict Rijn en Aarlanden was er geen aan leiding om hier in te grijpen. „Het ging hier om een besloten feest. Wat familieleden en ken nissen hielden een feestje in een schuur die ze toevallig tot hun beschikking hadden." Twee klachten over geluids overlast kwamen die nacht bin nen van omwonenden. „Op ons advies hebben ze toen de ra men gesloten en de muziek zachter gezet. Daama hebben we geen klachten meer gehad." Ondanks het warme weer trekt Duinrell deze zomer meer be zoekers dan vorig jaar. Vergele ken met 1993 heeft het Wasse- naarse pretpark in juli ongeveer tien procent meer bezoekers ontvangen. Na een licht tegenvallend voorseizoen, met een groot aan tal regenachtige dagen, is het aantal bezoekers van Duinrell sterk gestegen. Het pretparkt meldt dat 'alle records' zijn ge broken. De aanhoudende hitte is blijkbaar geen handicap voor Duinrell, in tegenstelling tot veel andere attractieparken. De directie vermoedt dat bosrijke ligging en de vele 'water-attrac ties' een rol spelen bij de hoge bezoekersaantallen. Auto's opengebroken voorschoten Zes auto's, verspreid door heel Voorschoten, zijn het afgelopen weekeinde opengebroken. De dieven hadden het gemunt op radio's, cassette's, cd's en zon nebrillen. tweede volwaardige ontsluitings- weg. Een aantal omwonenden protesteerde de afgelopen tijd bij de gemeente tegen het hebben van één ontsluiting via de Buiten hoflaan. Ze vrezen grote verkeers overlast in hun buurt, als in Leyhof straks honderden mensen wonen. De gemeente gaat bin nenkort met de provincie om de tafel zitten om de ontsluiting op de N445 voor elkaar te krijgen. Eerder liepen onderhandelingen spaak om verkeerstechnische re denen. Leiderdorp wil daarom vragen om de de weg - en dus ook het onderhoud van het weg dek - van de provincie over te ne men en er dan een lagere maxi mumsnelheid in te stellen. Daar mee vallen de verkeerstechnische bezwaren weg. FOTO FRANS ROMBOUT Alphen laat houseparty ongestoord doorgaan Het gebruik van de cirkelbus in Voorschoten neemt nog steeds toe. Alleen niet zo hard als was verwacht, nadat een tweede bus in gebruik was genomen. Dat constateert E. van der Kraats van de Stichting Ouderenbus Voorschoten. Volgens hem komt dit, omdat de bus nog niet zo bekend is. Van der Kraats: „Toen we in februari gingen rijden op de verpleeghuizen, Prinsenhof in Leidschendam en Zuydtwijck in Leiden, hadden hadden we wat meer groei verwacht dan we nu hebben. En dan ligt er ook het feit dat we het vervoer ten be hoeve van de dagverzorging met een dag hebben uitgebreid. Maar over het algemeen zijn we niet ontevreden", aldus Van der Kraats. De Stichting Ouderenbus publi ceerde onlangs haar jaarverslag over 1993. Daaruit blijkt dat vo rig jaar ruim 10.000 personen werden vervoerd, tegen 8724 in 1992. Omdat ahet aantal abon nees steeg, werd een tweede bus ingezet. Maar die heeft nog capaciteit over. „We kunnen nog wel wat abonnees gebrui ken', zegt Van der Kraats. De Cirkelbussen zijn achtper- soonsbusjes, waarmee ook een rolstoel kan worden vervoerd. De bus rijdt van maandag tot en met vrijdag van 9-17 uur binnen de gemeentegrenzen van Voor schoten. De bestemming kan een familielid zijn, een vriend of bijvoorbeeld een winkelcen trum. De bus rijdt niet naar me dische bestemmingen. Aanmel ding moet bij het centrale meld punt in verzorgingshuis Ade- geest, tel. 614565. Een abonne ment kost tien gulden per maand. De bus vervoert op woensda gen gehandicapten uit het ge zinsvervangend tehuis aan de Zwaluwweg naar het zwembad en weer terug. Ook worden ou deren op nationale monumen tendag vervoerd. roelofarendsveenNiet alleen de Veense bruggen in de Noorderhemweg en de Floraweg verkeren in slechte staat, ook die in de Kerkweg is er niet best aan toe. „Het vervangen van die brug is echter erg duur", aldus directeur A. Peters van openbare wer ken. „Wel vier ton", zegt hij. De gemeente scha kelt daarom een bureau in dat de haalbaarheid van reparatie moet onderzoeken. De brug is in de jaren vijftig gebouwd, toen tij dens de ruilverkaveling de Geestweg en de Flora- weg werden aangelegd. Volgens Peters vertoont de brug aan de onderzijde beschadigingen aan het beton waardoor de bewapening zichtbaar is. De gemeente was daar al eens op geattendeerd door mensen die er met hun boot onderdoor vaarden. Overigens verwacht Peters 'elk moment' de re sultaten van een onderzoek naar twee andere in slechte staat verkerende bruggen in Roelofarends- veen. Begin januari liet de gemeente door Heide- mij een onderzoek uitvoeren naar de ernst van de situatie van de bruggen in de Noorderhemweg en de Floraweg. Deze vertoont niet alleen dezelfde mankementen als die in de Kerkweg, maar ook de verbinding tussen het wegdek en de brug verkeert in slechte staat. Vooruitlopend op de resultaten, wist Peters alleen te vertellen dat er geen direct gevaar dreigt voor de weggebruiker. FOTO PETER SCHIPPERS Vliegen en andere hinderlijke insecten? CRI-CRI vangt ze Ze vliegen er gewoon in! Afdoend, milieuvriendelijk en veilig. schoondergang sssiïrs?»ssïesïSfïï'n

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13