'Huur een priester' Predikant op vakantie en de duivel lacht Kerk Samenleving Ex-voorzitter hervormde synode De Ru overleden Islamic Relief uitgesloten van landelijke actie Rwanda Nieuwe warmtegolf DINSDAG 2 AUGUSTUS 1994 BUITENLAND KORT Rechtspraak Het kabinet van Koeweit heeft een wetsvoorstel goedgekeurd dat het bur gerlijk recht in overeen stemming moet brengen met de islamitische wet. Doel is om de rol van de is lam in het dagelijks leven te versterken. Dat hebben kranten in Koeweit gisteren bekendgemaakt. Een comi té van academici en ambte naren heeft meer dan twee jaar bestudeerd hoe de 1100 wetten van de burger lijke rechtspraak in over eenstemming zouden kun nen worden gebracht met de islamitische wet. Het voorstel moet nog door het parlement worden goedge keurd. alvorens het tot wet verheven wordt. Het is niet bekend wanneer hierover wordt gestemd. Het wets voorstel houdt onder meer in dat de islamitische wet de belangrijkste bron voor rechters wordt om naar te verwijzen als er geen bur gerlijke wet voorharden is. een strenge controle van de media en de instelling van een openbare strikt islamitisch Huwelijkscontract Bij opgravingen in de plaats Mareschal ten zuidwesten van Jeruzalem, is het oud ste tot nu toe bekende joodse huwelijkscontract gevonden. Dat maakte het dagblad Jerusalem Post gis teren bekend. Een Ameri kaanse opgraver ontdekte het document, dat dateert van 200 jaar voor Christus, in een tegel van keramiek. Volgens Israëlische archeo logen wijkt de formulering van het contract in de Ara mese taal in essentie niet af van de tegenwoordig ge bruikelijke vorm. Amerikaanse sekte (1) Politici en kerkelijke instel lingen in Polen hebben een onmiddellijk verbod geëist op de van oorsprong Ame rikaanse sekte 'De Familie', die bekend staat onder de naam 'Kinderen van God'. In sek- officieel geregistreerd worden als religieuze ver eniging zoals ze nastreeft, aldus een verklaring van het Poolse bureau voor reli gieuze aangelegenheden. Het aartsbisdom Warschau wees op de sekte in het ka der van een uitspraak over 'bedreigende activiteiten voor de jeugd'. De sekte wordt ervan verdacht pros titutie en seks met kinderen te bedrijven als vormen van 'evangelisatie'. Ook zou 'De Familie' bij de drugshandel betrokken zijn. In Polen is de wereldwijd opererende sekte sinds 1980 actief. Naar verluidt bezit ze daar twintig huizen, vooral in de buurt van scholen. Amerikaanse sekte (2) In onder meer Frankrijk, de Verenigde Staten, Spanje en Argentinië heeft justitie de afgelopen jaren actie on dernomen tegen de sekte. Verschillende malen wer den aangeklaagden vrijge sproken wegens gebrek aan bewijs. 'Kinderen van God' werd in 1969 in Califomië gesticht door David Berg. Hij maakte deel uit van de hippiebeweging en begon een nieuwe beweging die vrije liefde op religieuze Aanhangers werden tot prostitutie gedwongen om nieuwe leden en geld te werven onder het motto 'Als Christus zijn leven voor jullie gaf, zouden jullie dan niet je lichaam voor hem willen geven?' Vereniging ovenveegt overname Amerikaans initiatief DEN HAAG. ANP De Nederlandse vereniging van gehuwde priesters (GOP) overweegt het Amerikaanse initiatief 'Rent a Priest' over te nemen. Met een priester op bestelling kunnen paro chianen zonder herder toch aan hun religieuze trekken komen. parochies en instellingen onder meer op het feit dat volgens het kerkelijk recht alle gelovigen recht hebben op pastorale ver zorging. Verder onderstreept zij dat geen enkele priester, ook de gehuwden niet, een verzoek van de geloofsgemeenschap mag weigeren om de sacramenten te komen toedienen. Tegelijkertijd begon in Oos tenrijk op kleinere schaal de ac tie 'Priesters zonder parochie voor parochies zonder priester'. In een brief wees de vereniging 'Priester ohne Amt' de paro chies erop dat gehuwde pries ters 'gaarne voor priesterlijke functies ter beschikking staan. In trouw aan onze roeping bie den wij onze priesterlijke dien sten aan'. Een tiental parochies is tot nu toe op het aanbod in gegaan. Sinds onlangs ook de Duitse zustervereniging een dergelijke oproep heeft doen uitgaan, GOP-bestuurslid L. van Gelder heeft wel enige bedenkingen te gen het initiatief van de Ameri kaanse Louise Haggett. maar prijst in het maandblad van de progressieve Acht Mei Bewe ging het werk van haar inmid dels twee jaar draaiende bureau wel aan. Haggetts initiatief vloeit voort uit het grote tekort aan pries ters. Van alle Amerikaanse pa rochies zijn er ongeveer 3000 zonder inwonend priester. De afgelopen 25 jaar hebben zo'n 20.000 priesters het ambt neer gelegd om te gaan trouwen. Zij ontdekte dat met name deze laatste groep best nog pastoraal actief wil zijn. Inmiddels staan in haar computer ongeveer 1500 namen en adressen van (gehuwde) priesters. De bemid deling is kosteloos. In een folder wijst Haggett de overweegt de GOP - Vereniging tot vernieuwing van het ambt in de RK Kerk - de mogelijkheden om ook in Nederland een soort gelijke campagne te beginnen, schrijft bestuurslid Van Gelder. Dezelfde geluiden komen vol gens hem uit andere landen. Van Gelder vindt wel dat de 'Rent a Priest-methode' te veel stoelt op 'het toch beperkte idee van een sacramenteel priester schap: er is iemand nodig voor de sacramententoediening en voor de 'geldige' bediening dient dat een gewijde man te zijn. (En voor de geoorloofde bediening dan ook nog eens een ongehuwde, maar daar stappen we dan overheen)'. Ook leken en vrouwen zouden voor de bediening in aanmer king moeten komen. Hij citeert een gehuwde pries ter die zich niet zomaar be schikbaar zou stellen voor een Nederlandse variant van Rent a Priest: „Je houdt toch maar de oude stijl in stand. Ik denk wel eens: laat het priestertekort maar oplopen, dan stort het ou de systeem des te sneller in el kaar. En dan is er pas goed plaats voor het vernieuwde ambt in een kerk van deze tijd." Dr. G. de Ru, hervormd emeri tus predikant, is op 87-jarige leeftijd in zijn woonplaats Den Haag overleden. Hij was voor zitter van de hervormde synode in de jaren 1956-1957 en van 1965 tot 1969. Van 1952 tot 1970 was hij lid en adviseur van dit landelijke besluitvormingsor gaan van de Nederlandse Her vormde Kerk. Gerrit de Ru werd op 17 april 1907 te Vinkeveen geboren. Hij studeerde theolo gie aan de Rijksuniversiteit te Leiden. In 1932 deed hij intrede in de hervormde gemeente te Ritthem. Vandaar vertrok hij in 1938 naar Almen-Harfsen. Van 1942 tot zijn emeritaat in 1972 werkte hij als predikant in Rot terdam-centrum, waar hij bo vendien Hebreeuws, Latijn en Grieks gaf aan verschillende gymnasia. Van 1972 tot 1985 was hij actief in het Schevening- se pastoraat. De Ru promoveer de in 1964 aan de Rijksuniversi teit te Leiden op een proef schrift getiteld 'De kinderdoop en het Nieuwe Testament'. Be halve lid van de hervormde sy node was De Ru voorzitter van de Algemene Diaconale Raad van de NHK, lid van het hoofd bestuur van de Bond van Ne derlandse Predikanten AMSTERDAM Islamic Relief Nederland kan tot haar spijt niet deelnemen aan de landelijke actie voor Ruanda op 6 augustus, waarin tien orga nisaties samenwerken. De orga nisatie heeft twee mobiele broodbakkerijen, twee water tankwagens en diverse zware vrachtwagens beschikbaar ge steld, maar heeft geen geld om dit materiaal te verzenden en een of twee instructeurs be schikbaar te stellen. De Europe se non-gouvernementele orga nisatie heeft een verzoek tot deelname ingediend bij de Dienst Samenwerkende Hulp organisaties, waarop ze geen of ficieel antwoord heeft on Wan gen. Een woordvoerder van NO VIB liet weten dat aansluiting op korte termijn niet is, omdat daar een wijziging van de statu ten aan vooraf moet gaan. GARDEREN. JOS BOUTEN Dominees op de Veluwe voelen zich in hun hemd gezet. Ze mo gen van hun collega A. Kort in Garderen niet op vakantie naar het buitenland. ,.De wereldse mode van vakantie vieren is on ze kerkverbanden binnenge drongen en doet zijn verwoes tend werk", fulmineerde de zeer rechtzinnige predikant korte lings in de Hervormde Kerkbo de. „Waarschuwingen dienaan gaande helpen niet meer. Trou wens, er wordt haast niet meer tegen gewaarschuwd. Die zich predikanten noemen, doen zelf om het hardst mee. O. verfoei lijke dwaasheid. Ergerlijk voor Gods kinderen en de duivel lacht." Wie op een zomerse dag voorbij Voorthuizen afbuigt naar Garderen waant zich op een hemelse allee. De loofbo men buigen zich over de weg en vormen zo voor de automobilist een groene erehaag tot één van de meest bezochte toeris tenoorden van de Veluwerartd. Juist daar woont een dominee, die niets van 'dat lege vermaak' moet hebben. Van Maastricht tot Den Hel der heeft predikant A. Kort met de verbale geseling van zijn col lega's voor een lichte deining gezorgd. Wat verborgen had moeten blijven binnen de om heining van de Hervormde Kerkbode, het weekblad voor de Nederlandse hervormde kerk op de Veluwe, is door 'de pers' uitgewaaierd over het hele land. Tot irritatie van de 'donderaar van Garderen' die aan zijn ver maning geen rand van sensatie had willen geven. Maar intussen voelen meer dere dominees zich aangespro ken door de harde verwijten van de niets en niemand ontziende dienaar Gods. Vakantievierende predikanten zijn in zijn ogen geen herders meer die het wel zijn van hun schapen op het oog hebben maar huurlingen, slechts bedacht op het eigen heil. Letterlijk beweert hij: „Be droevend is als we in de krant lezen wat de godsdienstige mens heeft uitgedacht. Rijen predikanten zijn elders in het buitenland te beluisteren. Ver der rusten ze op hun lauweren." De pers heeft het nu gedaan De pastorie van dominee A. Kort in bij dominee Kort. 'De krant' heeft veel te veel ophef gemaakt over zijn verhaal, dat slechts be doeld was als oproep tot bezin ning. „Goed, ik mag dan het woord duivel hebben gebruikt, moet dat dan meteen in Garderen. de kop boven het kranteartikel? Sfeer snuivend in Garderen, hopen we de dominee thuis te treffen. Maar over de statige pastorie in het hart van het dorp hangt de roerloze stilte foto cpd van de eeuwigheid. Bewegen doen slechts de kippen in de ren en de kwiek over de grote groentetuin achter het huis trip pende vogels. Onberoerd door de trillende hitte, die elders in het dorp alle actie uit de spaar - heeft De kastelein van het tegen over de pastorie gelegen eetcafé 'De Valouwe' is niet direct een fervent lezer van de Hervormde Kerkbode, maar de drukte die de toorn van zijn overbuur al lerwegen heeft verwekt, kon zijn oren niet ontgaan. „Ik begrijp die man niet", zucht hij, „Niet dat wij er schade van lijden hoor, integendeel. De VW had het niet beter kunnen verzin nen. Nu komen ze van heinde en ver hierheen om te kijken of Garderen nog in de middeleeu wen leeft. Wat mij vooral ver baast is hoe die dominee zich zó tegenover zijn collega's heeft kunnen afzetten." Die verwondering wordt ge deeld door een predikant in Barneveld. Hij wil alleen praten als z'n naam niet in de krant komt. Ook niet als hij vooraf het verhaal ter lezing krijgt opge stuurd? Nee, geen denken aan. Zelfs wanneer we plechtig belo ven, dat elke verandering zal worden gehonoreerd, blijft de dominee op zijn standpunt staan. „Nee, daar komen maar problemen van." Anoniem wil hij wel kwijt, dat dominee Kort met zijn extreme standpunt zijn collega's behoorlijk in hun hemd heeft gezet. „Ik kan u ver zekeren dat er op de Veluwe geen tweede dominee is te vin den van zijn allure." Hij kan zich helemaal vinden in het standpunt van ds. A. Vis ser in Voorthuizen. Die is in middels onbekommerd op va kantie gegaan. Maar niet alvo rens hij in de Hervormde Kerk bode dwars tegen het strenge oordeel van zijn collega was in gegaan. Tegenover de weten schap van Kort dat het 'ondenk baar is dat Gods Heilige Geest Zijn ware kinderen dergelijke wereldse rust biedt', stelt Visser kort en bondig: „Ik denk dat va kantie móet. Al was het alleen maar voor je kinderen. Als die genieten, geniet je natuurlijk zelf ook." En verder: „Als er nu al genoten mag worden - in bin nen- en buitenland - van het 'ruime hemelrond' en van Gods heerlijke (helaas ook geschon den) schepping, hoe groot zal dan straks de heerlijkheid van de nieuwe aarde zijn." HET WEER Zelden zal de malse regen zo wel kom zijn geweest na een tropisch weekeinde met hoge luchtvochtig heid en klamme nachten. Zondag avond begon het al; in een strook over het midden van het land werd de zinderende julimaand afgeslo ten met knetterend hemelvuur. Op sommige plaatsen viel in korte tijd 30 tot 50 millimeter regen. De westelijke kuststrook kreeg maar een staartje van het onweer; de neerslag bleef hier binnen de per ken. Het uitzicht op de 'harde kern' van de bui over het midden van het land was er niet minder om. Het flitste soms twintig maal per mi nuut. Er was sprake van een ty pisch hoogte-onweer; horizontale ontladingen van soms tientallen ki lometers lengte lichtten seconden- lang op. Daarbij werden de opbol lende stapelwolken op spectaculai re wijze verlicht. Een tweede buienlijn, behorende bij een koufront, passeerde maan dag overdag. Het regende vrij lang durig, waarbij de temperatuur in het westen en midden van het land voor het eerst sinds ruim drie we ken weer de normale waarde bena derde van 22 graden. Daarmee kwam een einde aan de hittegolf, die op 19 juli begon. De start van augustus brengt de zi mer echter niet aan het twijfelen; een nieuwe warmtegolf is in volle ontwikkeling. Een vers hogedruk- gebied ligt over Nederland en ver sterkt zich nog wat, tefwijl een de> pressie ten zuidwesten van lerlant is aangekomen. Tussen beide sys temen wordt een zuidelijke stro ming in gang gezet. De Europese hitte, die de laatste dagen een hoogtepunt bereikte boven Duits land en Polen (tot 38 graden), ver plaatst zich nu naar het Iberisch Schiereiland en Frankrijk; de luch uit die streken zal ons land weten te bereiken. Morgen is het meest zonnig en in het zuiden van het land komt de dertig graden al in zicht. Donder dag is het in het hele land weer heet en zonnig met maxima rond 32 graden De hitte neemt pas iet af als op vrijdag en zaterdag on weersbuien een kans krijgen. In feite zie je dat het karakter van de zomer nog niet fundamenteel ver andert. De hogedrukblokkades worden soms wat aangevreten doo. een onweerskern, maar echt koele re, Atlantische lucht wordt syste matisch buiten de deur gehouden, HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Wolkenvelden en enkele het zuidwesten flink wal neerslag. Morgen de midden. Maximumtempe 20 vooral in het midden ook wolkenvelden en een en kele (onweers-)bui. Mid- dagtemperatuur rond 25 enkele onweersbui maar geleidelijk meer zon en morgen droog. Middag- temperatuur ongeveer 24 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend bewolkt flinke perioden met i Engeland vrijwel overal droog en vooral in het zuidoosten van het Engeland ook wat zon. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 19 graden aan de westkust van Ierland en Schotland tot rond 26 graden morgen in Engeland. België en Luxemburg: Vandaag van het westen uit opklaringen Morgen flink wat zon en droog. Vandaag maxima van 20 graden langs de Belgi sche kust tot circa 25 in de Ardennen en in Luxemburg. Morgen wat warmer. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag perioden met zon en in de oos telijke departementen nog kans op een lokale regen- of onweersbui. Morgen meer zon en overal droog. Maxima van 22 graden aan de kust van het Kanaal Flinke perioden met zon, langs de west kust ook enkele wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur langs de kust van 21 graden aan de Costa Ver- de tot 28 graden in de Algarve. Spanje: Flinke perioden met zon, in het noorden nu en dan ook bewolking en aanhouden de kans op regen of onweer. Middag temperatuur langs de Golf van Biskaje rond 23 graden, aan de Costa's in het 30. In het Spaanse b van 32 tot 36 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, hier en daar ook wolkenvelden. Droog. Maximum temperatuur ongeveer 26 graden. Zuid-Frankrijk: Geleidelijk meer zon, maar aanhoudend kans op lokaal onweer. Middagtempera tuur op de meeste plaatsen tussen 30 en 35 graden, vandaag langs de Golf Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 32 graden. Italië: In het noorden, met name in de bergen, veranderlijk bewolkt en kans op enkele stevige onweersbuien, morgen van het WEERRAPPORTEN WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.04 Zon onder 21.2 Maan op 03.02 Maan onder 19.1 Waterstanden Katwijk Hoog water 01.59 14.44 Laag water 09.31 22.16 Weerrapporten 01 augustus 20 uur: halfbew zzw3 Cyprus link v\ droog. Middagtemperatuur i boven de 30 graden. Corsica en Sardinië: Droog en zonnig. Middagtemperatuur van 30 tot 35 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon. op het Griekse vasteland een kleine kans op een lokale onweersbui Op de Egeïsche Zee plaatselijk vrij veel wind. Middagtemperatuur op de stran den rond 30 graden, landinwaarts iets Frankfurt halfbew. *w3 29 21 0. Genève halfbew no 6 23 18 15.( Luxemburg halfbew zw3 22 16 Madnd licht bew wzw3 30 19 Malaga onbew ozo2 34 22 Mallorca licht bew zzw5 31 21

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10