Leiden imUMNS'JS Reclamebelasting stuit op fors verzet 'Ik sta hier graag' 'Tanken aan de Potgieterlaan was een uitje' 'Ik ben een beetje een sociaal werkster' TEL. 31551 Congres Ideeënlijn voor hele gezin 8 MAANDAG 1 AUGUSTUS 1994 Bromfiets onder bedreiging gestolen leiden Een 16-jarige jongen uit Alphen raakte vrijdagavond zijn bromfiets kwijt nadat hij bij de Waag op de Aalmarkt was be dreigd door twee jongens. De daders hadden net een praatje met de Alphenaar gemaakt toen een van de twee een mes trok en steekbewegingen maakte richting buik van het slachtoffer. Deze koos eieren voor zijn geld en stond de bromfiets af. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Cafékluis gekraakt leiden Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag een grote slag geslagen bij een inbraak in een café in het cen trum. De deur van de kroeg werd geforceerd en vervolgens gin gen de daders aan de slag met de kluis. Zij slaagden erin de kluis open te breken en maakten 15.000 gulden buit. De alarminstal latie van het café heeft niet gewerkt. Leidse gewond na aanrijding leiden» Een 31-jarige automobilist uit Leiden heeft gisteravond op de Nieuwe Beestenmarkt met een slok te veel op een voet gangster overreden. Het slachtoffer, een 24-jarige plaatsgenoot, stak net met haar vriendin op een zebrapad de weg over, toen de Leidenaar hen met flinke snelheid naderde. De vriendin kon met een sprintje de overkant van de weg halen maar de 24-jarige was niet snel genoeg. Zij is met ernstige kwetsuren aan benen en schouder naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De auto mobilist bleek na een blaastest een alcoholpromilage van 1,7 te hebben. Hij kreeg een proces-verbaal en bovendien werd zijn rijbewijs in beslag genomen. Aktentas uit wagen gestolen leiden Een 53-jarige man uit Oegstgeest raakte zaterdagmiddag zijn aktentas met daarin 3000 gulden, rijbewijs, paspoort en bankpassen kwijt toen hij aan de Floris Versterlaan in Leiden het wiel van zijn wagen verwisselde. Nadat de klus was geklaard merkte hij dat het linkerportier van de wagen open stond. De aktentas was verdwenen. {Portret De zon maakt overuren, de kle ren plakken in de tropische om standigheden, de drukkende at mosfeer zorgt in de binnenstad voor een niet aflatende dorst. Dan moet de Italiaanse ijsman op de hoek van de Jan van Houtkade en de Korevaarstraat wel een ongekende omzet draaien. Maar dat blijkt niet het geval. „Iedereen is nu naar het strand, of op vakantie, in ieder geval de stad uit. Het voorjaar, toen alle jongeren nog in de Siad waren, toen heb ik veel ijs verkocht. Maar de zon moet na tuurlijk wel schijnen. Zonder zon verkoop je geen ijs." Luigi Belfi (57), beter bekend als 'Pino' is al veertig jaar een ver trouwde verschijning in Leiden. Samen met zijn broer Costant, die op het Stadhuisplein staat, zorgt hij voor Italiaans ijs van superieure kwaliteit. Ijs dat in het ijsfabriekje La Torino aan de Hoefstraat wordt vervaardigd, volgens geheim recept. „En met een constante kwaliteit. De keu ringsdienst van waren heeft in al die jaren nooit een schadelij ke bacterie kunnen ontdekken. Ze komen dan ook vrijwel nooit meer langs." Aan publiciteit is Belfi inmid dels gewend. „In de meeste kranten heb ik wel gestaan. We zijn zelfs een keer op televisie geweest", vertelt hij niet zonder Luigi en Costant leven eigenlijk in twee werelden. Ze pendelen voortdurend tussen Italië en Nederland heen en weer. Italië is voor de Belfi's het bergdorpje Vodo, in de Dolomieten. Dat ligt in dezelfde vallei als het veel oekendere Cortina d'Ampezzo, een mondaine wintersport plaats. „Daar kom ik zelf nooit. Voor een simpele tosti moet je Klanten nemen afscheid van benzinestation Van Haasteren Dansfeest Het bleef zaterdag- I V/ avond bijzonder rustig voor de poort van Archeon in Alphen waar een dansfeest te elfder ure werd afgelast. Research voor Beleid neemt bureau over leiden annet van aarsen Ze komt al 22 jaar bij Van Haasteren in Leiden. Het moest wel heel erg gek lopen wilde ze ergens anders benzine tanken. Maar afgelopen weekend moest Janny, een dame uit de Kooi, afscheid nemen van de pomp aan de Potgieterlaan. Van af vandaag kan daar niet meer worden getankt. „Ik vind het heel erg", zegt Jan ny. „Ik kwam hier al toen er nog kolen werden verkocht. En nu moet ik straks naar Van Haasteren in Leiderdorp. Ook heel goed hoor, maar het is niet te verge lijken met dit station. Dit krijgen we nooit meer." Samen met Willem, de pompbedien de, zit ze op het strookje gras naast het pompstation. Even een bakje drinken, wat kletsen en gewoon lekker van de zon genieten. „Ik maak altijd een praatje. Voor mij is het echt een uitje. Eerst even langs de bloemenman aan de Willem Klooslaan, dan tanken en de auto even wassen. Maar nu zit ik hier al ruim een uur. Corry en Willem zijn wereldmensen, die je tegenwoordig met een zaklantaarntje moet zoeken. Soms ser veerden ze zelfs een gebakje." Janny heeft duidelijk moeite met afscheid ne men. Het dertig jaar oude station aan de Potgieterlaan verdwijnt echter definitief. Net als bij elk ander tankstation in Ne derland moest de bodem worden gesa neerd. Eigenaar Van Haasteren heeft in dit geval gebruik gemaakt van de 'Subat- regeling'. Hij kreeg zo een bijdrage uit het Subat-fonds op voorwaarde dat het tankstation zou worden gesloten. Rond de sluiting van de pomp aan de Potgieterlaan is veel te doen geweest. Een van de pompmedewerkers had een rouwadvertentie geplaatst. „Het gevolg was dat we zo n honderd telefoontjes hebben gekregen", zegt eigenaar G. van Haasteren sr., die niet zo blij was met de bewuste advertentie. „Sommige mensen konden die advertentie bepaald niet waarderen en belden heel boos op. An deren vroegen zich af of de geplande beurt van hun auto nog wel door ging. We hebben heel wat moeten uitleggen. Dat slechts het benzinestation aan de Potgieterlaan dicht gaat en niet de ver koopafdeling en de garage, bijvoor beeld." Nostalgisch Hij heeft er zelf niet zo'n moeite mee dat het benzinestation moest verdwijnen. „Het was een nostalgisch station daar in dat wijkje. Maar ik kan er niet bij stil blij ven staan. Het is de afsluiting van een tijdperk. En of dat droevig is? Je moet ge woon door op een andere plaats", beseft Van Haasteren sr. Willem, de pompmedewerker, moet heel wat afscheidspraatjes aanhoren. Van een enkele klant krijgt hij zelfs een bosje bloemen of een stukje zeep.„Ik vind Het is ook jammer dat ik weg moet. Het is eigenlijk twintig jaar te vroeg. Ik sta niet op straat hoor. Ik ga straks een cursus volgen en dan kan ik naar de werkplaats in Leiderdorp. Een uitda ging... Maar ik zal het hier wel missen. Altijd aanspraak, het was hier soms net een samenscholing. Er kwam van alles wat. Oudere mensen, die zelf moeite hadden met tanken. Maar ook veel klan- kie uit de rij schoolwereld stop." bak- leiden annet van aarsen Mistroostig Aan de overkant zwaaien mevrouw meneer Brandt eens mistroostig n Willem en zijn klanten. Waar in andere wijken de bewoners opgelucht adem zouden halen bij het verdwijnen van een benzinepomp voor hun deur, hebben zij een beetje de pest een dooie boel", voorspelt meneer Brandt. Zijn vrouw, heel slecht ter been: „Ze kwamen altijd een praatje maken als ik buiten zat. Of een ijsje brengen. Maar dat is allemaal voorbij. Nu heb ik niets meer." Buurvrouw Hartevelt: „Sommige mensen zeggen dat het stinkt. Maar dat ruik ik al lang niet meer." „Iedereen in de buurt zegt dat het jammer is dat 'de Potgieter' weggaat", meldt Conny Kuipers, die met haar wa gen bij de pomp staat. „Ik ben gister avond nog langs geweest, Willem, met een grote bos bloemen. Maar je was al weg." Bezwaarschriften stapelen zich op De termijn waarbinnen kan worden geprotesteerd loopt over enkele weken af, maar nu al zijn bij de gemeente zo'n 125 bezwaarschriften binnengekomen tegen de aan slag precariorechten. In dezelfde aanslag is de nieuwe heffing reclamebelasting verwerkt. Gemeentelijk belas tingambtenaar P. de Bie vermoedt dat zich daartegen de meeste bezwaren richten. i het Leidse be- Deze nieuwe Leidse belasting, die de gemeente 311.000 gulden moet opleveren, leidde direct nadat de eerste aanslagen op de deurmatten vielen al tot heftige reacties. Het Leidse KNOV (Koninklijk Nederlands Ondernemersver- bond) is met een proefproces bezig en de kamer van koop handel beschuldigde de ge meente ervan dat ze de concur rentiepositie drijfsleven; Volgens De Bie hebben de ambtenaren de laatste tijd vele telefoontjes over de reclamebe lasting binnengekregen.. De ge sprekken gingen niet alleen over de hoogte van de aanslag maar ook over de reclamebelas ting als zodanig. Veel ondernemers kunnen geen enkel begrip opbrengen voor de nieuwe heffing, waartoe overigens al in 1992 is besloten. De ambtenaren hadden meer tijd nodig dan gedacht om de invoering van de reclamebelas ting voor te bereiden. Ondernemend Leiden be schuldigt de gemeente van het verzinnen van telkens nieuwe melkkoetjes. „Wij kunnen op draaien voor de gemeentelijke tekorten", is een veelgehoorde kreet. De Bie wijst erop dat met 311.000 gulden de miljoenente korten van de gemeente niet zijn weggewerkt. „Aan de invoe ring van reclamebelasting lig gen niet zozeer financiële argu menten ten grondslag. Het is de gemeente vooral te doen om het terugdringen van reclame uitingen. In Leiden dreigt de si tuatie dat je door de reclame boodschappen, de monumen ten niet meer kan zien." Krasse eeuwelingen jarig Twee krasse Leidse inwoners kregen afgelopen dagen de harte lijke felicitaties van loco-burgemeester H. de Goede. Gisteren stond hij op de stoep bij mevrouw E. Schipaanboord, die op die dag haar 101ste verjaardag vierde. De oude dame woont sinds 1983 in verzorgingshuis Groenhoven en hoewel ze sinds een paar jaar gebruik maakt van een rolstoel, leidt ze nog een actiefleven. Vandaag viert mevrouw H. Kalkman-De Pender haar 103-de verjaardag. Ze zit een beetje in de lappenmand sinds ze in ja nuari haar heup heeft gebroken en naar het verzorgingshuis Zuydtwijck moest verhuizen. Mevrouw Kalkman-De Pender is de laatste tijd snel moe maar ze komt nog dagelijks in de recre atiezaal voor een praatje. Het Leidse onderzoeksbureau Research voor Beleid heeft het Bussumse onderzoeksbureau ISEO Research overgenomen. Het personeel van ISEO Re search, zo'n tien man, verhuist na de zomer naar het kantoor voor Research voor Beleid in _t Leiden waar het nieuwe ISEO „Het wordt hier Marketing Research als zelf standig bedrijfsonderdeel gaat opereren. Volgens woordvoer der André Coenen had Research voor Beleid, een bureau dat voornamelijk in opdracht van de overheid onderzoek doet op diverse beleidsterreinen, be hoefte aan een toename van de activiteiten op het gebied van marktonderzoek. ISEO Research bleek de ideale overname-part ner. „Op zich deed Research voor Beleid bijvoorbeeld nooit wasmiddelenonderzoek, geen zaken met betrekking tot con- sumentenprodukten. Maar we waren sinds korte tijd toch een beetje in die richting bezig. Het idee is nu om de afdeling marktonderzoek afzonderlijk in de verf te zetten. We bleven als Research voor Beleid namelijk het imago houden bij het be drijfsleven dat we ons alleen be zighouden met beleidsonder zoek. Met het zelfstandige ISEO Marketing Research, dat op ter mijn een eigen pand krijgt, moet dat probleem opgelost zijn", aldus Coenen. Het nieu we bureau ISEO Marketing Re search zal volgens Research voor Beleid één van de grotere marktonderzoeksbureaus in Nederland worden. leiden rudolf kleun De stichting Nationale Ideeënlijn uit Leiden die de belangen van uitvinders behartigt, begeeft zich ook op de congresmarkt. Opvallend aan het con gres 'Hollandse Nieuwe' is dat de deelnemende managers, bedrijfsdirecteuren, politici en weten schappers ook worden aangemoedigd hun part ners en kinderen mee te nemen. De partners mo gen ook aan het gebruikelijke congresprogramma van 'workshops' meedoen. Maar er zijn zowel voor partners als kinderen ook nog speciale pro gramma's. 'Hollandse Nieuwe, aangekondigd als Nationaal Congres over Innovatie en Creativiteit, wordt op 10 en 11 september gehouden op Nijen- rode in Breukelen. Het congres wordt voorgeze ten door auteur Jaap van Ginneken. De sprekers worden door de organisatie getypeerd als 'helden' uit het Nederlandse bedrijfsleven, wetenschap pers, managers en andere creatieve belangstellen den. Ze spreken over uiteenlopende onderwerpen als ontwikkelingen in de uitvinderswereld, bevei liging van computerbestanden, idee-ontwikkeling en de rol van de overheid bij innovatie. Deelne mers wordt een bijdrage van 690 gulden ge vraagd, als de partner meekomt moet nog eens 200 gulden worden betaald en voor ieder kind 75 gulden. Het is nog niet bekend hoe groot de be langstelling is voor het congres, zo laat een woordvoerder van het mede-organiserende ad viesbureau ABCO uit Baarlo weten. „De mailing is nog maar net de deur uit." Trees Oudshoorn koninklijk onderscheiden DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Roye e er al een fortuin neerleggen." Vodo is het geboortedorpje van de Belfi's en ze keren er steeds weer terug, met name in de winter. Vrouwen en kinderen zitten er vrijwel permanent. Toch is Luigi niet van plan om Nederland op korte termijn de rug toe te keren. „Ik heb hier veel vrienden, ik zou het werk nog niet kunnen missen. We bouwen wel een beetje af, mijn broer en ik." De standplaats aan de Jan van Houtkade bestaat al sinds 1938. Vader Belfi, al sinds 1934 in Lei den actief, 'kocht' de plek voor twee dozen ijswafels van de ijs- koopman die er voor hem stond. „Ik sta hier graag, het is een van de mooiste plekken van Leiden", zegt Luigi Belfi, die ook nog steeds met zijn broer de wijken intrekt. De prijs van het ijs is wel gestegen in de loop der jaren, maar de kinderen zijn hetzelfde gebleven. „Wel is de gezelligheid wat verdwenen. Ik verkoop nog steeds ijsjes van 50 cent, een kind hoeft echt niet meer dan een enkel bolletje." De voortzetting van het ijsimpe- rium hangt op den duur aan een zijden draad, want de in Nederland geboren kinderen van Luigi en Costant zijn niet van plan dit ambachtelijke werk Inmiddels is Martinus Vinkes- teijn, de bekenste operastraat zanger van Leiden, bij de 35 jaar oude ijskar verschenen. Zijn ari a's passen goed in de Italiaanse sfeer. Dat Italië geen wereld kampioen is geworden, verbaast Luigi niet. „Het is een wonder dat ze zo ver gekomen zijn. Al les was verder meegenomen", zegt hij relativerend. foto loek zuyderduin leiden valerie leenheer „Ik zat gewoon lekker samen met de visite onder het genot van een bakje koffie mijn ver jaardag te vieren, stapt ineens de burgemeester binnen en krijg ik een lintje. Wat een ver rassing, wie had dat kunnen denken. Ik heb altijd gedacht dat dat voor mensen zoals ik niet was weggelegd." De 65-ja- rige Trees Oudshoorn van kof- fietent Kanaalzicht aan het Lammenschansplein kan het nog steeds niet geloven. Gister middag kreeg ze door loco-bur gemeester H.P. de Goede de eremedaille in zilver van de Or de van Oranje Nassau opge speld. Trees Oudshoorn ontving de ze koninklijke onderscheiding voor al haar werk in het koffie huis, dat ze samen met haar echtgenoot - (kale) Jan Ouds hoorn - runt. Bijna alle verhui zers, bouwvakkers, dakbedek- kers, stratenmakers, vrachtwa genchauffeurs en provincie ambtenaren uit de omgeving hebben bij Trees wel eens een kopje koffie gedronken. Volgens vaste klanten is het er altijd heel gezellig en is Trees altijd in voor een praatje. „Ja, als je een koffietent runt ben je eigenlijk ook een beetje een sociaal werkster", zo zegt ze zelf. „Het is een klein tentje en iedereen kent iedereen. Mensen beginnen al gauw hun hele le vensverhaal te vertellen. Je raakt echt bij die mensen betrokken. Je maakt de leuke dingen mee, maar natuurlijk ook de nare dingen. Zeker nu je wat ouder wordt vallen er steeds meer be kenden en vrienden weg. Daar heb ik het best wel moeilijk mee. Maar ja, het leven gaat door en je werk ook. Trees Oudshoom werkt nu al 46 jaar in het koffiehuis. In 1948 kocht zij samen met haar toen malige echtgenoot de koffietent Vossedans. Later werd de zaak uitgebreid en werd de naam veranderd in Kanaalzicht. Ook is het koffiehuis door de bouw van de nieuwe brug verplaatst naar de andere zijde van de weg. Na haar hertrouwen kwam Trees Oudshoorn (met lintje) voor koffiehuis Kanaalzicht. Je raakt echt bij je gasten betrokken." Jan Oudshoorn in de zaak. genoot zijn van plan om Sindsdien staat het echtpaar el- zaak te verkopen en lekker van ke ochtend al om zes uur klaar hun pensioen te gaan genieten. r de gasten. Rust Maar binnenkort komt daar een einde aan. Trees en haar echt- „Je wordt op een gegeven mo ment gewoon te oud voor dit werk", zegt Trees. De hele dag op m'n benen staan kan ik nu niet meer. Ik ben snel moe en het is allemaal een beetje te zwaar." Ze ziet dan ook niet op tegen het met pensioen gaan. „Ook al zijn er mensen die zeg gen 'zou het nog wel gezellig zijn als jij er niet meer bent?' ben ik toch blij dat ik ga stop pen. Ik heb de rust nodig." Een ding zal Trees voorlopig niet opgeven. De wedstrijden BEN DE BRUYN van Feyenoord. „Samen met mijn dochter ga ik naar elke wedstrijd. Of ze nou uit of thuis spelen. Wij zijn er bij. Ik ga niet vaak naar de stad, ik ga niet vaak ergens naar toe. Maar een voetbalwedstrijd van Feyenoord wil ik niet missen. Dat vind ik geweldig." Vanuit Roye: PV De Blauwkras P. Gijsman en Zn. 1,5; H. Koome 2, 6, 9; A. Houweling 3, 7, 10; J. Schouten 4; P. Landesbergen 8. PVLPC J. vd Hoogt 1, 6, 7, 8; J. vd Steen 2; H. Pen 3; Groenendijk Korte 4; A.A. Compier 5; J. Boelee 9; J. Staffeleu 10. LPV De Vriendenclub Comb, v Weeren/Pracht 1, 2, 3; Comb. Bodijn en Zn. 4; Comb. Vinkensteyn/de Roo 5; Comb, vd Nieuwendijk 6, 8, 9,10; A. vd Lee 7. PV Leiderdorp D. v Seggelen 1, 2, 3, 6; E.H. Broug 4, 8; W. v Oosten 5, 7, 10; A. Petit 9. PV De Rijnklievers J.C. Zevenhoven 1, 4, 8; Aad de Vries 2; Comb. Kooy-Wassink 3, 9; A. de Mey 5, 7, 10; J. v Laar Zn 6. PV Het Oosten Comb. Mooten vd Hoogt 1. 5, 6, 7, 8, 10; A. Geyteman 2, 9; B. v Putten 3; W. Kop 4. PV De Zwaluw P. v Leeuwen 1, 7, 8, 9; K. Jansen 2; G. Hoogervorst 3; vd Kooy-de Besty 4, 6,10; P. Verhoork 5. PV De Reisduif N. de Groot Zn. 1, 2, 5, 6. 8,10; S. v Iterson 3, 7; W. Ouwersloot 4; P. Schlagwein 9. Vanuit Bergerac: PV De Blauwkras Comb, de Mooy 1, 8; A. Houwe ling 2, 4, 7, 9; S. Zeegers 3, 10; H. Gijsman 5,6. PVLPC J. Boelee 1; J. Staffeleu 2, 4, 6; A.A. Compier 3, 7; Groenendijk Korte 5; Verhage vd Horst 8; W. Stouten 9; H. Pen 10. LPV De Vriendenclub L. Koopman 1; A.J. Link 2, 9; H. Sladek 3,4, 5,6,7,8,10. PV Leiderdorp D. v Seggelen 1; R. vd Nieuwen dijk 2; H. Flippo 3, 4, 5; M. Reij- erse 6. PV De Rijnklievers J.C. Zevenhoven 1, 8; G.H.M. v Goozen 2; J. vd Wal 3; Comb. Kooy-Wassink 4, 7; M. Hogen- boom 5; J. v Laar Zn. 6; JJ. v Leyden 9; Aad de Vries 10. PV Het Oosten B. v Putten 1, 2, 3, 6; S. vd Hoven 4, 8; G. Hendrikse 5, 7, 10; A. Geyteman 9. PV De Reisduif N. de Groot Zn. 1, 8; Comb. Hartevelt 2, 4, 6; H. Dusoswa 3, 10; Tolboom-Klootwijk 5; W. Ou wersloot 7,9.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9