V^TERKRANT Een onstuimig marineschip als clubgebouw 'Ik zwem wel met m'n mond dicht' Jet-skiër oogst mega-bekeuring Bestemming: Leiden stïöin; VERBÓDENgjÉ -t ,7 Schaatsen op Vlietland kan alleen in volgende ijstijd In 't Joppe niet, dan de Klinckenbergplas maar Kwart watersporters op stap zonder vaarbewijs Vijf botendieven aangehouden De boot van het Leidsch Dag blad vaart vandaag in Zoeter- woude en morgen in Leiden. Wie tips heeft voor de beman ning kan bellen naar het specia le telefoonnummer op de re dactie van het Leidsch Dagblad: 071-356401 of rechtstreeks met de schipper aan boord: 06- 52801476. AGENDA I Toeristenmarkt in het centrum, van I 14.00 tot 21.00 uur. I Open avond Boothuis KNRM, Rijnmond, Kermis op het Wantveld. Wandelen met de boswachter in de Staatsbossen, vertrek vanaf parkeerter rein Duindamseslagom 10.00 uur. Verkooptentoonstelling van de Ver. Tes- Toeristischezomermarkt in Hoofdstraat Koopcentrum, van 10.00 tot 22.00 uur. Vuurwerk op het strand t.h.v. Kon. Wil- Rijnsburg 18e Bloemencorso-bridgedrive in De*. Voorhof, 19.45 uur. LOGBOEK Zondag 31 juli, Trekvliet. Volle bak vandaag in de Leidsch Dagblad-boot. Want behalve de gebruikelijke creiuvan drie ver slaggevers komen er ook twee meisjes van de promotie-afde ling aan boord: Samantha en Esther. Ze glimlachen naar me als ze zich melden aan het ver trek. Meteen verliefd op de ka pitein waarschijnlijk. Geeft niks hoor, dat gebeurt in Love Boat ook altijd. Voor het vertrek heb ik me zoals gebruikelijk goed voorbereid. Want glimlachende promotie meisjes aan boord of niet, een kapitein moet wel zijn gedach ten bij zijn werk houden en niet zomaar op hoop van zegen die trossen losgooien. Belangrijk is bijvoorbeeld jezelf de vraag te stellen: wat voor weer krijgen Zo ook vanmorgen. En dankzij de schat aan ervaring die ik na drie weken Waterkrant heb op gedaan, heb ik maar weinig aanwijzingen nodig om een be trouwbare weersvoorspelling te kunnen doen. Aan lager dan ge bruikelijk vliegende zwaluwen, vliegjes die steken in plaats van kriebelen en pagina 702 van Te letekst heb ik genoeg: het gaat onweren vandaag, met windsto ten en hagel. En uitgerekend op zo'n dag gaan dan de glimlachende Sa mantha en Esther mee op de boot. Enfin ik sla me er wel doorheen. Ik neem extra regen pakken en zuidwesters mee aan boord en hoop er verder maar 't beste van. De gedachte dat col lega Baines van de Onedin Line ook altijd weer heelhuids thuis kwam, biedt troost. Hoewel het vooruitzicht om op de Kagerplassen te worden overvallen door donder en blik sem, windstoten en hagelstenen me enige zorg baart, heeft het aan de andere kant toch ook iets spannends, bedenk ik on derweg. Want als het zover is, moet je natuurlijk aanleggen in de dichtsbijzijnde rietkraag. De zeildoek-kap over de boot trek ken. En dan maar luisteren naar de roffelende hagelstenen tot dat het noodweer voorbij is. Desnoods tot de volgende och tend. En met Samantha en Esther erbij hoeft dat niet eens ongezellig te zijn. Afijn, om aan alle spanning een einde te maken: het bleef ge woon droog vandaag. En die glimlach van' Samantha en Esther, die had verder toch niet zoveel om het lijf, geloof ik. Ze glimlachten namelijk naar ie dereen onderweg. Zo zijn pro motie-meisjes namelijk. WATERSTAAT Ze konden kiezen: een boot kopen of een vakantie in Zuid-Frank rijk. Geen makkelijke keuze, maar het werd een boot. „Een echte -Ten Broeke-kruiser met de verschrikkelijke naam Waldi", vertelt ei genaar Frans Moes. Uiteindelijk besloten Frans en zijn vriendin loan Schoenmaker alsnog op vakantie te gaan. Naar Caraman, een 'landgoed in Zuid-Frankrijk. Daar kwamen ze op het idee om Waldi om te dopen in Caraman. Of de naam ook nog een speciale betekenis heeft, weten ze niet. Orgineel is hij wel. „Ik heb nog geen andere boot gezien die zo heet", zegt Frans. „Wel een keer een jachtje mefde naam Caranan. Toen moest ik wel even drie keer kijken of het niet dezelfde was." Het stel uit Amsterdam trekt er sinds de aankoop van de boot elke zomer op uit met Caraman. Nu houden ze een weekje vakantie in de omgeving van het Braassemermeer. „Mooie omgeving hier en prachtig weer, dus we vermaken ons wel", aldus Joan. TEKST: VALERIE LEENHEER. Regionale verwachting voor dinsdag 2 augustus 25 graden Zuidwest 3 Kaagvaarders, vreest niet. De Onstuimige houdt de wacht. Loodgrijs van kleur, nauwelijks zichtbaar tegen de blauwe lucht en het diepe groen van het lover op de oever. Onopvallend dus, zoals het hoort, maar hij waakt over u. 'De Onstuimige', dat is de Nederlandse vertaling van de Franse naam 'Le Fougueux', een oud patrouilleschip van de Franse marine, maar inmiddels eigendom van zeeverkenners- groep Prins Willem uit Haarlem. „Voor veertigduizend gulden op de-kop getikt", meldt Friso Schippers vol trots. Schippers is een van de stafle den van de Prins Willem die met hun schip de Kagerplassen hebben aangedaan. Wat doen zeeverkenners in "s hemels naam op de binnenwateren? „Zeeverkenner is eigenlijk ook de verkeerde benaming", be kent staflid Bart Oremus. „Oor spronkelijk overgenomen uit het Engels, waar men wel de zee op ging. Waterverkenner zou een betere benaming zijn. Al zijn we wel een van de weinige groepen die af en toe daadwer kelijk de zee verkennen. Maar meestal gaan we toch naar de Kaag of de Westeinderplas. Er gens anders kunnen we niet ko men. Dat komt omdat de diep gang van dit schip tweeëneen- halve meter is." Jammer, maar gelukkig ziet het schip er nog patent uit. Vooruit, eerst maar eens wat technische gegevens, opgelepeld door Ore mus. „Het schip beschikt over twee motoren van duizend PK elk, allebei met zeven cilinders. Bij het varen verbruikt hij tach tig liter diesel per uur. Zijn top snelheid is dertien knopen, on geveer twintig kilometer per Het zal de kinderen, de jeugdige zeeverkenners die op zomer kamp zijn, een worst zijn. Met al zijn hoekjes en verblijfjes is De Onstuimige een paradijs voor de jeugd. „Ruimte ge noeg", meldt Friso Schippers met een glimlach van oor tot oor. „Hiervoor hadden we een houten mijnenveger van de Ne derlandse marine, maar die is vergaan. Hij lag aan het Spaarne en moest om de week worden leeggepompt door de brand- „Toen we dit Franse schip op kochten, in 1977, zaten twee van de vier motoren er nog in en de generatoren om stroom op te wekken. In 1985 hebben we pas voor het eerst gevaren." En daar gaat het uiteindelijk ook om bij de zeeverkenners. Het voormalige Franse marineschip Le Fougueux, De Onstuimige, tigduizend gulden op de kop getikt." igendom van zeeverkennersgroep Prins Willem uit Haarlem. „Voor v Oremus: „We willen de kinde ren leren omgaan met een boot. En leren omgaan met elkaar na tuurlijk. We proberen ze stap voor stap een eindje verder te brengen. Zwemmen, kanoën, roeien, zeilen. In die volgorde. Voor elke tussenstap krijgen ze een insigne. Uiteindelijk is het de bedoeling dat ze hun zeilbre- vet hal^n." Ze doen dat dus met De Onstui mige als uitvalsbasis. De trots van Prins Willem. „We steken per jaar duizenden uren in het onderhoud van het schip", zegt André Komst, oud-schipper en thans staflid van de groep. „Het is net de Eiffeltoren", zegt colle ga Cees Aalders. „Als je boven aan klaar bent, kun je onderaan Dat krijg je met zo'n joekel van een schip. Ooit voer het voor de Afrikaanse kust. Met een rek vol dieptebommen en een kanon aan boord. Voor de bestrijding FOTO BEN DE BRUYN van duikboten. Dat spul zit er allemaal niet meer op. Maar het gevaarte is nog indrukwekkend genoeg om de vijand af te schrikken. De Kaagvaarders en de zeeverkenners varen er wel bij. Lang niet iedereen houdt zich aan verbod om 't Joppe in te gaan „Wat nou, vies water." Het kan ze ook allemaal niks schelen. Ze zijn gekomen om te zwemmen. En zwemmen zullen ze. Tuur- lijk, ze hebben de borden met verboden te zwemmen erop wel gezien. Ze zijn niet blind! De broertjes Jeroen en Martijn Spruit (13 en 15 jaar) uit Voor hout laten zich op de vrije za terdag niet wegjagen. Vijf dagen vakantiewerk achter de rug, dan mag je toch lekker zwemmen? /Goed, de gemeente Warmond heeft dan wel zwemverbodsbor- den bij het strandje op Kouden- hoorn geplaats. De minuscule algjes die het water tot een troe bele, groene poel kleuren, zou den gevaarlijk zijn. Als je het in slikt dan raken je darmen van streek. Maar het is benauwd."En warm, dus het water lonkt. Mar tijn denkt dat het gevaar wel meevalt. Een paar jaar geleden was het nog veel groener. En toen mocht je er nog gewoon zwemmen. Hadden ze er toen ook maar van die borden bij moéten zetten. „Ik zwem nu wel met m'n mond dicht. Maar dat doe ik normaal eigenlijk ook al." Ze zijn wat knullig, de twee bordjes op het strandje. 'Verbo den te zwemmen' staat er met zwarte plakletters op. Maar van af het water is het onmogelijk te zien wat er aan de hand is. 'Doorgaand rijverkeer ge stremd' lees je dan. Waterspor ters springen vanaf bootjes het water in, niet wetend in welk gevaar zij zich storten, 's Ochtends had het strandje al volgelegen met smerig, geel schuim. Schulte uit Wateringen had om half negen al een hen geltje buiten boord gegooid. Al Sinds zaterdag mag het piet ri vijf weken lang vaart hij elk weekeinde met zijn vrouw en dochtertje naar 't Joppe. Je kunt er makkelijk komen, maar één sluisje onderweg. Het kleine voorntje dat hij binnen haalde, Een 20-jarige Katwijker op een jet-ski heeft veel collega-water- sporters gisteren de stuipen op het lijf gejaagd. Bij de meldka mer van de politie regende het klachten - minimaal 25 stuks - over de man die met abnormaal hoge snelheid over de Leidse- vaart en de Haarlemmertrekvaart raasde. De politie ontdekte de skiër op een gegeven moment in de Haarlemmertrekvaart. Met een surveillancewagen werd de ach tervolging ingezet, maar doordat het erg druk was op de weg kon de auto niet harder dan zeventig kilometer per uur rijden. Op dat moment nam de jet-skiër een grotere voorsprong op de politiewagen. De man slaagde erin te ontkomen op De Kaag. Later op de dag werd de Katwijker alsnog aangehouden toen hij nabij de Maandagsewetering in Noordwijk zijn jet-ski op een aanhanger stond te laden. De waterscooter, die 18.000 gulden waard is, is in beslag genomen. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt wegens varen met te hoge snelheid, het in gevaar brengen van anderen, het varen zonder registratie, het niet heb ben van een vaarbewijs en het varen zonder zwemvest. Nader onderzoek wees verder uit dat de Katwijker in het verle den al verschillende waarschuwingen had gekregen voor gevaar lijk en te snel jet-skiën op zee. Overigens bekeurde de politie zaterdag drie andere jet-ski-eige- naars voor stunten met hun waterscooter op zee ter hoogte van het Noordwijkse strand. bloedde uit z'n kieuwen. Dat had hij anders nooit. Er moest iets met het water zijn. Zijn vrouw waagt zich al een tijdje niet meer in het water. Ze krijgt er huiduitslag a dat het algengevaar niet zo erg was. „Het verhaal gaat op het gras veldje dat de gemeente die bor den maar voor alle zekerheid heeft geplaatst", vertelt Schulte. „Dan kunr der geval de gemeente niet aan klagen als ze misselijk het water uitkomen." Maar vervelend is het, vindt hij. „Je moet maar even in het water zijn geweest en op een boot zonder douche zitten. Denk je de hele nacht: ik word ziek, ik word ziek. Hij begrijpt er niets van. Al die heisa rond die algen ook. „De mensen moeten niet zo bezorgd zijn." De gebruinde Sassenhei- mer met de rode zwembroek die het water uitloopt, haalt nonchalant z'n schouders op. „Ja, je kunt er geïrriteerde ogen en diarree van krijgen. En wat dan nog? Dan ga je maar een keertje over je nek. Maar heb je wel lekker gezwommen. Niet dan?" Stevens uit de Merenwijk in Lei den loopt als een badmeester over het strandje. „Gert-Jan, ga terug", roept-ie z'n zoontje toe. Gert-Jan slentert terug. En giet de inhoud van z'n emmertje in een kuil in het zand. Stevens had om half tien nog even naar de Leidse politie gebeld. Niks aan de hand, had hij te horen gekregen. Overal in de omge ving kun je zwemmen. Geen enkel probleem voor de volks gezondheid. Dus hij met z'n zeilbootje naar 't Joppe. „En dan kom je hier en zie je die borden." Nu loopt hij maar een beetje rond om kinderen te waarschuwen. Goed burger schap, noemt hij dat. Angela Lambert uit Wassenaar heeft het wel eens eerder mee gemaakt, die gore algentroep. In Zuid-Engeland, waar ze van daan komt. De schapen rond het meer gingen ervan dood. Haar kinderen mogen niet in het water. Erg vervelend. Ze zet haar grote zonnebril af om zich het zweet uit de ogen te wrijven. Want het is zo warm. Ze zou zó graag even. „I'm dying for a swim!" Schaatsen en ijspret zijn met deze tropische temperaturen ongeveer het laatste waar een mens aan denkt. Toch vroeg ik me bij het rondstruinen in Vlietland af waarom in de zo mer het recreatiegebied tot vol le bloei en aandacht komt eri er in de wintermaanden met geen woord over wordt gerept. Waar om wordt er in dit schitterende gebied nooit geschaatst? Het kost met 28 graden in de schaduw enige moeite om voor te stellen, maar dit gebied moet toch perfecte schaatsmogelijk- heden bieden. Een hele 400- meterbaan past moeiteloos op dit water en dan kunnen er nog twee of drie ijshockeyveldjes bij. Het nieuwe restaurant zou bo vendien simpelweg kunnen overschakelen op koek en zo- pie. In januari kom ik weer, dacht ik, meedoen aan de Vliet- landtocht. Maar exploitant Te Loo van Vlietland hielp me snel uit de droom. „Het is hier door de zandwinning veel te diep ge worden. In twintig jaar tijd is het water tweemaal dichtgevro ren. De laatste keer in de winter van 1985-1986. Vorig jaar zijn er alleen maar wat schotsen ge weest. We zeggen wel eens: eerst de Elfstedentocht, dan het IJsselmeer dicht en dan pas zal Vlietland dichtvriezen. Verboden te zwemmen in 't Joppe? Dan maar een plasje ver der waar je het water wel in mag. Naar de Klinckenbergplas in Oegstgeest. Het strandje in Warmond was gisteren op een handjevol zonaanbidders na verlaten. Op het grasveld van het Oegstgeester recreatieplasje leek het wel een mierenhoop. Op de parkeerplaats bij 't Joppe hadden ze rechtsomkeert ge maakt. De familie Heemskerk uit Noordwijkerhout had toen van mensen die afdropen al begrepen dat het daar verboden was te zwemmen. „M'n vrouw was hier al eerder geweest. Die vond het hier wel leuk. Maar ik wilde toch naar De Kaag. Nu zitten we dan toch hier. En 't is hier best aardig", erkent Heemskerk. Ronald van der Wal uit Koudekerk aan den Rijn had het on heil van 't Joppe al ergens op een brug vernomen. Een onno zel kartonnen bordje meldde dat zwemmen was verboden. Dan maar surfen op de Klinckenbergplas. „Het was ook wel een beetje te verwachten",vindt hij. „Op de televisie had ik al wel gezien dat er in veel zoetwaterpiassen beter niet kan wor den gezwommen. Maar het is toch vreemd, zo'n groot water als de Kagerplassen, waar veel stroming is, groeit vol met al gen en het zwemmen wordt verboden. En dit kleine plasje met stilstaand water is gewoon schoon." Eigenlijk vindt hij de Klinckenbergplas maar niks. Honde- poep op het zandstrandje, grote stenen op de bodem. En er gens in het water zit een dikke ijzeren staaf in de grond. Niet te zien als je zwemt. „We hebben er met drie man aan zitten trekken. Geen beweging in te krijgen. Levensgevaarlijk, je moet er maar met je kop tegenop z ROELF REINDERS Tijdens een grootscheepse con trole-actie heeft de waterpolitie afgelopen weekeinde een kwart van de rond 1500 gecontroleer de watersporters bekeurd, om dat zij geen vaarbewijs konden tonen. Landelijk had een op de acht gecontroleerden geen vaarbewijs bij zich en eenzelfde aantal was niet in het bezit van het document. Ook in de regio voelde de politie een aantal varenden aan de tand. Er werden onder meer ac ties gehouden op het Braasse mermeer, de Heimanswetering en de Woudwetering bij Alphen aan de Rijn en de Ringvaart tus sen Buitenkaag en de Westein derplas. Hoeveel watersporters precies in de regio zijn bekeurd, kon de politie vanmorgen nog niet vertellen. Bij de actie, die over heel Ne derland plaatsvond, zijn 124 po litiemensen en 47 vaartuigen ingezet. Wie zijn vaarbewijs niet kon tonen omdat hij of zij het bniet bij zich had, kreeg een boete van zestig gulden. Een deel van de overtreders betaal de direct. Watersporters die he lemaal geen vaarbewijs hadden, hebben een bekeuring van 250 gulden gekregen. De politie noemt het opvallend dat de meeste recreanten goed wisten dat zij een vaarbewijs nodig hadden. Nogal wat watersporters bleken tijdens de controle een fotoko pie van hun vaarbewijs bij zich te hebben. Men kan echter al leen met het origineel voorko men dat men op de bon wordt geslingerd. De waterpolitie is in één geval op een vals vaarbewijs gestuit. Het klein vaarbewijs is sinds 1 april 1992 verplicht voor ple ziervaartuigen die langer zijn dan vijftien meter en voor mo torboten die kleiner zijn dan vijftien meter, maar sneller kun- dan 20 km per uur, terscooters. Buitenlandse wa tersporters bleken volgens de politie geregeld niet te weten welke buitenlandse vaarbewij zen in Nederland worden er kend. Vier Katwijkers en een Valken burger zijn zondagmorgen in hun kraag gevat terwijl ze pro beerden een paar motorbootjes uit de Oude Rijn bij Valkenburg te stelen. Het vijftal had eerst een roeiboot gestolen. Daarmee waren ze naar de Oude Rijn ge- 's morgens probeerden een paar afgemeerde motorbootjes weg te nemen. Een getuige, die het vijftal in de roeiboot voorbij had zien gaan en ze vervolgens in en rond de bootjes zag rom melen, waarschuwde de politie. Die kon de dieven aanhouden. Het ging om twee 20-jarige en twee 18-jarige Katwijkers en een 21 -jarige Valkenburger.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7