•pil pflP lm PvdA mort over bezuinigingen Binnenland Tilburgse kermis mag toch nog langer blijven mié Beveiligingsbedrijven negeren massaal CAO Sambaballenbal in Rotterdam Politie pakt stelende asielzoekers 'Gratis vuurwerk' markeert einde van zomerdag WAANDAG 1 AUGUSTUS 1994 ANP Algemeen Nederlands Persbur CPD Geassocieerde Pers Diens e i Opnieuw graancirkel in de rogge serooskerkeNa de eerdere ontdekking van een mysterieuze cir- kei in een roggeveld bij Zierikzee, hebben omwonenden nu ook een cirkel ontdekt in de buurt van Serooskerke op Schouwen- Duiveland. De cirkel met enkele uitstulpingen bevindt zich in :j een roggeveld dat wordt beheerd door Staatsbosbeheer en is volgens een woordvoerder van de stichting Contact Network, die de verschijnselen onderzoekt, van een wiskundige precisie. Het bijzondere aan deze cirkel is dat de uitstulping precies is gericht op een historisch gebouw in de omgeving en dat de lengte van de uitstulping gelijk is aan de straal van de cirkel. Eerdere cirkels werden ontdekt in onder meer Zierikzee, Bovensmilde, Almere, en Assen. Hoe de cirkels zijn ontstaan, is nog steeds een raadsel. I Fietser geprikt, vreest voor AIDS alkmaar Een 21-jarige man uit Heerhugowaard is zaterdag avond door een onbekende jongeman gestoken met een naald en mogelijk besmet met het aidsvirus. De politie sluit ook niet uit dat hij is besmet met hepatitis B (geelzucht). Pas over een halfjaar zal duidelijk zijn of hij een ernstige ziekte heeft opgelo pen bij het voorval. De fietsende man werd ingehaald door een bromscooter met twee jongelui. De brommer stopte, de duopas- i sagier stapte af en liep op de fietser af. Hij stak hem in het linker i bovenbeen met een puntig voorwerp en zei: „Zo, nu heb jij het rMook." Rivierzwemmer dicht bij wereldrecord rangoon» De Nederlandse onderwijzer Jan Hendriks is op jacht naar een wereldrecord de rivier Salween in Birma overgezwom men. Hendriks wil in het Guiness Book of World Records komen door de 44 langste rivieren in de wereld zwemmend over te ste ken. Eind vorige week zwom hij in een sterke stroming van jMyaingalay naar Pa-an over de Salween. De 37-jarige onderwij zer heeft al 38 rivieren bedwongen. Hij begon tien jaar geleden met de Tigris en de Eufraat. Deze week zal hij een poging doen de tweede grootste rivier van Birma, de Irrawaddy, over te zwemmen, inks :do' micAsielzoekster deel neus afgesneden keulen Drie gemaskerde mannen hebben een 30-jarige vrouw uit voormalig Joegoslavië van Nederland naar Duitsland ont voerd en haar daarbij een deel van de neus afgesneden. Haar spoorloze tweejarige dochtertje is waarschijnlijk in handen van overvallers. De vrouw werd zaterdag ontredderd gevonden op te een parkeerplaats in de Keulse binnenstad. Zij vertelde dat zij doqvrijdag in de buurt van een asielzoekerscentrum in het Noord- de brabantse Rosmalen liep toen zij en haar dochtertje door drie in een witte auto werden gesleurd. De vrouw had het onibewustzijn verloren en toen ze bijkwam bleek ze met kapotte goineus in Keulen te zijn, aldus de politie, een ™nd&'Hoekzema: Wiegel naar Senaat 'len DEN HAAGWD-voorzitter Hoekzema is er 'bijna zeker' van dat "e'de liberale coryfee Wiegel zich kandidaat stelt voor de in 1995 nieuw te kiezen Eerste Kamer. Wiegel is sinds februari twee da- ?n gen per week voorzitter van de KLOZ, de organisatie van parti- -• *nculiere ziektekostenverzekeraars. Even daarvoor nam hij af- renCscheid als commissaris van de koningin in Friesland, een post hij sinds 1982 bekleedde. Wiegel liet op 24 december vorig ■V Y(jaar al doorschemeren dat hij best interesse had in een plaatsje de nieuwe Eerste Kamer. Waarnemers houden er rekenihg wfmee dat Wiegel bij een intrede in de Senaat onverwijld tot nieu we fractievoorzitter wordt gekozen en dat hij zichzelf vervolgens lcjVeen rol toebedeelt gelijk is aan die van de inmiddels vertrokken Scüode bij steekpartij in Utrecht L ihyUTREGHTDe politie heeft gisteren in Den Haag de vermoedelijke ts ejdader aangehouden van een steekpartij in het centrum van en gUtrecht in de nacht van zaterdag op zondag die het leven kostte ,n jj-aan een 40-jarige Soestenaar. Het tweede slachtoffer van die va^ teekpart ij, een 31-jarige Utrechter, verkeert volgens de politie buiten levensgevaar. De 30-jarige verdachte is in zijn woning in Haag aangehouden. Over het motief van de steekpartij is bekend. nm'.Twee doden bij crash in Rips opbakel» Bij een verkeersongeval in het Brabantse Rips zijn zater- een 21-jarige man uit Wanroij en een 25-jarige man idetuit Rips om het leven gekomen. De auto van bet tweetal raakte rond kwart voor vier in een flauwe bocht van de weg en botste tcfrontaal op een boom. Volgens de politie werd de auto bij de ing&lap 'totaal uiteengereten'. Eén van de slachtoffers werd uit de -prtauto geslingerd en kwam vijftig meter verderop langs de weg te- rna*echt. Volgens de politie heeft de chauffeur erg hard gereden. ajorVoor zover bekend is er geen alcohol in het spel. oor« ;s?dt)oor wesp gestoken vrouw overleden ~en assen Een 44-jarige vrouw uit Zuidlaren die bijna een week in vcoma heeft gelegen nadat ze door een wesp was gestoken, is igh^ind vorige week overleden. De vrouw werd zaterdag 24 juli in zwembad in Vries (Drente) doorben wesp gestoken en kreeg een hartstilstand. Een arts en ambulancepersoneel erin haar te reanimeren, waarna het slachtoffer in kri- jyj0Jieke toestand naar een ziekenhuis in Assen werd vervoerd. Daar jaakte zij in coma. De vrouw is jaren geleden al eens intensief voor een allergie tegen wespesteken. Het optreden or ^van een hartstilstand na de steek is volgens de artsen het gevolg geweest van een combinatie van die allergie en een andere ziek- Lcunmers: Nodeloos scherp pakket breng sociaal gezicht in gevaar Binnen de Partij van de Arbeid heerst verdeeldheid over het ontwerp-regeerakkoord van formateur Kok. Commis saris der koningin Lammers van Flevoland vindt de be zuinigingen van Kok 'nodeloos scherp'. De voorstellen voor de gezondheidszorg, de huursubsidie en de studiefi nanciering grijpen volgens Lammers 'geweldig diep in het leven van de mensen in'. Lammers vreest dat de PvdA met deze voorstellen haar sociale gezicht zal verlie zen, zei hij dit weekeinde voor de radio. gen met WD en D66 over een paarse coalitie in elk geval we ten wat de bezuinigingen op de volksgezondheid betekenen voor de portemonnee van met name de ouderen. Die bespre kingen zijn vandaag begonnen. De vorming van een paars ka binet zal volgens oud-informa- den haag gpd Ook binnen de kamerfractie is men weinig gelukkig met de voorgestelde kortingen, waar over Wim Kok zelf bij de pre sentatie al voorspelde dat 'de hel zal losbarsten'. De PvdA- fractie wil in de onderhandelin- teur Van Aardenne (WD) ten minste tien dagen duren. Hij verwacht dat de drie partijen, in tegenstelling tot de vorige po ging, nu wel overeenstemming zullen bereiken over de bezuini gingen op de sociale zekerheid. Van Aardenne was samen met De Vries (PvdA) en Vis (D66) als informateur betrokken bij de eerste paarse poging. Hij denkt dat Kok nu meer bereid is de WD tegemoet te komen dan een maand geleden. WD-senator Luteijn, een van de opstellers van het liberale verkiezingsprogramma waarin wordt gepleit voor een ministel sel, zei vanmorgen dat voor zijn partij de hoogte en duur van uitkeringen „niet heilig zijn. Er maken in Nederland te veel mensen van een uitkering ge bruik. Als andere maatregelen onvoldoende effect sorteren, moet niet uitgesloten worden dat de hoogte en duur van de uitkeringen ter sprake moeten komen". De Nijmeegse hoogleraar in de parlementaire geschiedenis Maas gelooft daarentegen niet dat Kok zal slagen. Hij denkt dat WD en CDA elkaar uiteindelijk toch niet loslaten. De misluk king zal volgens Maas leiden tot de ondergang van D66, 'een partij die niets vernieuwends bijdraagt, die nog niets heeft ge presteerd. Een soort gecalvini- seerde KVP'. Binnen het CDA is tot nu toe gelaten gereageerd op het feit dat de partij niet mag meedoen aan de formatie. Wel zijn er twijfels over de beweegredenen van Kok om het CDA buitenspel te zetten. CDA-peetvader Steen kamp zei zaterdag 'nog steeds geen inhoudelijke argumenten te hebben gehoord' van Kok. Vrijdagavond al had het partij bestuur verbaasd gereageerd op de keuze van Kok. Aan de moti vering van Kok dat 'de innerlijke samenhang van het nieuw te vormen kabinet met de WD een slagje groter is dan met het CDA' werd ernstig getwijfeld. Strandhuisjes eindigen in kampvuren Strandhuisjes, een strandpavil joen en duinschermen op het strand van Bergen aan Zee zijn in de nacht van zaterdag op zondag vermoedelijk door van dalen gestolen en vervolgens verbrand. De politie, die nachtelijke strandbezoekers verantwoorde lijk houdt, kwam mensen te kort om aan alle kampvuren op het strand een einde te maken. De komende dagen worden meer agenten ingezet. Overal aan de Noordhollandse kust zijn 's nachts mensen te vinden. De vernielingen van afgelopen weekeinde nopen de politie er toe het toezicht op het strand bij Bergen aan Zee te verscherp en. Gisterochtend bleken veer tig strandhuisjes te zijn openge broken. Twee waren totaal ver nield. Uit de verhuurde huisjes werden stoelen, tafels en wind schermen gestolen. De eigenaar van de strandtent aan de hoofdingang zit met een schade van tweeduizend gulden door de diefstal van zeven stoe len en een tafel en vernieling van de houten balustrade. De afzetting is, net als de resten van de huisjes, waarschijnlijk in kampvuren terechtgekomen. Ook hebben nachtelijke strand- gangers gevlochten houten wal len die de 'duinvoet' be schermen tegen wind en water in het vuur Aangezien de mensen die naar de kermis gaan, pas 's avonds laat komen, zijn het voor de exploitant van de touwtrektent wel hele erge trieste dagen. TILBURG ANP De Tilburgse kermisexploitanten zijn za terdagavond anderhalf uur langer open geweest dan normaal. In plaats van om half één 's nachts sloot de Tiburgse kermis pas om twee uur. Door de tropische tem peraturen kwamen bezoekers pas heel laat.Vrijdag blokkeerden boze kermisex ploitanten nog verschillende wegen in de stad. Ze eisten een latere sluitingstijd of wilden langer blijven staan om zo nog iets te verdienen op wat de grootste kermis van Nederland is. De gemeente weigerde de eisen in te willigen. De blokkades wer den opgeheven toen de Mobiele Eenheid FOTO ANP RUBEN SCHIPPER dreigde in te grijpen. Zaterdagavond besloot de loco-burge meester dat de kermis langer open mocht blijven. „We hebben laten zien dat de ker mis is wat die altijd is geweest: gezellig." Volgens de politie is het zaterdagavond rustig op en om de kermis geweest. Bond: Wie protesteert, kan vertrekken DEN HAAG ANP-GPD Veel werkgevers in de particu liere beveiligingsbranche schen den op grote schaal de CAO en schrikken er niet voor terug hun personeel desnoods te dreigen met ontslag. De vakbond Unie BLHP noemt de uitkomsten van het in haar opdracht verrichte onderzoek 'schokkend' en heeft de bedrijven die beveiligings diensten inhuren, gevraagd niet alleen te kijken naar de prijzen, maar ook erop te letten of het beveilingsbedrijf de CAO wel naleeft. In de particuliere beveiliging zijn ongeveer 150 bedrijven ac tief die 11.500 mensen in dienst hebben. Overtredingen van de arbeids- en rusttijden en slechte naleving van de rechten op toe slagen, vergoedingen en vrije tijd zijn volgens het rapport van Research voor Beleid zo onge veer regel, zowel bij de grotere als de kleinere particuliere be veiligingsorganisaties. Werkne mers die tegen deze gang van zaken protesteren, krijgen te horen dat ze dan maar moeten ophoepelen. De Unie BLHP LUTTELGEEST GPD De politie heeft zaterdagnacht bij een grootscheepse actie rond Kuinre en Luttelgeest zes mannen opgepakt. De zes wor den verdacht van een inbraak in een café en van fietsendiefstal. Nader onderzoek moet uitwij zen of de mannen in de leeftijd van 18 tot 26 jaar nog meer op hun kerfstok hebben. Aan de hand van een getuige kon de politie de mannen van Oosteuropese herkomst opspo ren. Zij verbleven in asielzoe kerscentra in Luttelgeest, Den Bosch en Gilze Rijen. spreekt over een 'vooroorlogse mentaliteit'. Directeur Staal van Randon Beveiliging, het op een na grootste bedrijf in de branche, spreekt de kritiek van de Unie BLHP grotendeels tegen. De problemen die de bond signa leert. zijn volgens hem vooral van toepassing op de kleinere bedrijven, terwijl 85 procent van de mensen werkt bij de vijf a zes grootste bedrijven. „Ook in on ze branche is er natuurlijk beunhazerij. Het probleem voor de Unie BLHP is dat ze vaak juist bij dat soort bedrijven geen leden hebben", aldus Staal, te vens Eerste-Kamerlid voor D66 en oud-korpschef van Almere. De Unie BLHP liet in reactie daarop weten dat Randon na drukkelijk in het onderzoek voorkomt. „De wantoestanden komen juist vaker voor in grote bedrijven als Randon, 46 pro cent, dan in kleine, 40 procent. Juist omdat veel van onze leden bij Randon werken is dat bedrijf wel degelijk in het onderzoek betrokken", aldus een woord voerster. Rotterdam Zo'n 1500 carnavalvierders dansten gisteren door de Rotterdamse binnenstad in een lange car navaloptocht. De half miljoen bezoekers vonden het prachtig. Het tiende zomercarnaval is zonder incidenten verlopen. De 170 agenten die het feest begeleidden, hadden weinig te doen. Er was slechts een steekpartij. Verkoop van krasloten met helft gekelderd den haag anp De verkoop van krasloten is flink gedaald. Werden vlak na de introductie in april dagelijks 1,2 tot 1,5 miljoen krasloten ver kocht, momenteel gaan er een dikke half miljoen loten dage lijks over te toonbank. Dat heeft directeur Zwartjes van de stich ting Nationale Sporttotalisator voor de NOS-radio gezegd. Ook kopen mensen minder loten per keer. Vlak na de intro ductie kocht dertien procent nog tien loten of meer per keer, nu is dat tien procent. Zwartjes stelt vast dat de rage eraf is. De warme zomer is een tweede re den voor de overigens voorzie ne verminderde verkoop. De directeur is er niet rouwig om dat het niet meer zo hard loopt. De sporttotalisator mag van de overheid niet meer dan 84 miljoen loten per jaar uitge ven. „Als de verkoop zo blijft, zijn we in september volledig uitverkocht", aldus Zwartjes. Hij vindt dat jongeren onder de achttien jaar geen loten moeten kunnen kopen. Zover is het echter nog niet. Bij de eerste serie was zeven procent van de deelnemers mindeijarig. Dat is inmiddels teruggelopen tot vier procent. Advocatenpand onder racistische leuzen gespoten ROTTERDAM GPD Het kantoor van de Rotterdam se advocaat die de belangen be hartigt van het uitgezette Zaïre se meisje Francine Nsona, is vannacht beklad met racistische leuzen. Over hele lengte van zijn pand werd drie keer met een zwarte spuitbus de tekst 'Weg Afrikanen Venema' aange bracht. Mr. W. Venema is geschokt. „Ik ben nooit eerder bedreigd. De bekladding heeft vrijwel ze ker te maken met de zaak Fran cine die veel publiciteit heeft gekregen." Het tienjarige wees kind werd in januari zonder pardon de grens overgezet. Ve nema doet veel asielzaken. Schade door noodweer blijft beperkt DEN HAAG ANP Het onweer dat gisteravond vanuit het zuidwesten in noord oostelijke richting over het land is getrokken heeft wel tot over last geleid, maar geen schade van betekenis veroorzaakt. Vooral in het midden van het land ontstonden er problemen. In de provincie Utrecht en in delen van Gelderland heeft de telefoon bij politie en brand weer roodgloeiend gestaan. In de meeste gevallen ging het om wateroverlast en omgewaaide bomen. In Utrecht, zowel in de stad als in de rest van de pro vincie, was sprake van veel wa teroverlast waarbij een aantal viaducten blank kwamen te staan. Het verkeer op de autosnel wegen ondervond vooral ook rond Utrecht en ten oosten daarvan hinder van het nood weer en van takken die als ge volg daarvan op de weg terecht waren gekomen. Bij Veenendaal onstond daardoor een file van zes kilometer lengte. Het Korps Landelijke Politiediensten in Driebergen heeft veel meldin gen van pechgevallen binnen gekregen. Ook vonden er wat meer aanrijdingen dan gebrui kelijk plaats, overigens zonder ernstige gevolgen. In Oosterbeek sloeg de blik sem in in een schuur: vijf scha pen verbrandden levend. FOTO ANP PAUL STOLK DE BILT» THEO HAERKENS Enorme plensbuien, vergezeld van don derslagen en talloze bliksemflitsen vormden gisteravond de afsluiting van de zoveelste tropische dag op rij. Het KNMI in De Bilt verwacht dat ook aan het eind van de komende dagen zwaar onweer. De onweersbuien waren voor de me teorologen van het KNMI in De Bilt be paald geen verrassing. De hitte yan de afgelopen dagen heeft de temperaturen opgedreven tot ongeveer tien graden boven het gemiddelde dat normaal is voor de tijd van het jaar. De warme lucht stijgt op naar koelere luchtlagen en het vocht dat erin zit con denseert. Hoe hoger, des te koeler de lucht wordt. Met deze warmte stijgen luchtbellen met doorsneden van enkele kilometers en meer wij snel op tot zeer grote hoogten. Op 3.800 meter was het gisteravond nul graden Celsius. De wa terdamp in de opstijgende lucht raakt op die hoogte onderkoeld en vormt wa terdruppels. Doordat de luchtbel aanzienlijk war mer is dan zijn omgeving, stijgt die nog verder naar nog koudere zones, waar het water in ijs verandert, aldus me- tereoloog Borgart. Gisteravond stegen dergelijke luchtbellen tot wel vijftien ki lometer hoogte. Daar is het echt heel koud. Een kilometer hoger, op zestien kilometer, werd een temperatuur van min 51 graden Celsius geregistreerd. Op een gegeven moment worden de ijsballetjes die zich zo hoog in de at mosfeer vormen te zwaar en vallen naar beneden. In die val smelten ze weer een beetje, verliezen wat gewicht en worden door de opstijgende lucht, weer verder omhoog gevoerd. Het proces herhaalt zich tot de ijsklonten zo groot worden dat ze niet meer naar boven worden ge zogen en definitief naar beneden vallen. Onderweg wordt het weer wanner en veranderen ze in waterdruppels die zor gen voor zware regenbuien. Maar als de ijsklonten zo groot zijn geworden dat ze niet helemaal smelten voor ze beneden zijn, is er een hagelbui. Dit soort buien doet zich vooral voor in de zomer. In de winter zijn de ver schillen tussen de koude bovenlaag aan de rand van de atmosfeer en de onder laag niet zo gigantisch. De heftige wind stoten waarmee deze buien gepaard gaan, worden veroorzaakt doordat de 'zware' koude lucht plotseling naar be neden valt en zich boven het aardop pervlak verspreid. Dat is ook de reden dat vliegtuigen dit soort buien vermij den. Hoewel ze niet onmiddellijk ge vaar opleveren, veroorzaken ze heftige turbulentie door de wrijving tussen luchtstromen die zich omhoog en om laag bewegen. Wrijving en hoogteverschil geven de wolken ook een enorme elektrische la ding. De ontlading ervan in de richting van de aarde, zorgt voor spectaculaire bliksemflitsen, of zoals de liefhebbers zeggen: gratis vuurwerk. Ook tussen de wolken onderling doen zich heftige ont ladingen voor en die zorgen voor wijd vertakte horizontale bliksemflitsen. Voor de medewerkers van het KNMI was het onweer van vannacht geen ver rassing. „Ik ga straks gewoon op de fiets naar huis", lacht Borgart, „want een goed metereoloog heeft altijd een re genpak bij zich."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3