Brandend zand en gebroken harten Betis Se villa houdt zich in tegen VVSB Lire-miljardairen snijden dollarstroom naar Cuba af Weer drama rond de familie Stibbe Voltige is geen circus Danvers in finale voltige Dure belofte bondscoach MAANDAG 1 AUGUSTUS 1994 NOORPWUKERHOUT JANET VAN PUK De spelers van WSB hadden welgeteld nul trainingsminuten achter de rug toen ze gisteren aan het einde van een broeieri ge zondagmiddag het speelveld betraden. Toen ze er na negen tig minuten speeltijd weer af kwamen, waren ze kapot. Maar ontevreden hoefden ze niet te zijn. Tegenstander Betis Sevilla was niet verder gekomen dan zeven doelpunten. En dat was niet veel, gezien het niveauverschil (Betis is vorig jaar gepromoveerd naar de Spaanse eredivisie, WSB naar de tweede klasse van de zon dagamateurs), en het verschil in trainingsuren. Betis Sevilla is sinds een week in trainings kamp, bij WSB staat vanavond de eerste training op het pro gramma. Dat WSB de eindstand op 7-0 kon houden, hadden de spelers maar voor een klein gedeelte aan zichzelf te danken. Trainer Paul van der Zwaan besloot na de rust met twee in plaats van drie spitsen te gaan spelen, waardoor de verdediging wat meer lucht kreeg. Dat hielp, maar wat vooral hielp was dat de Spanjaarden de tweede helft een stuk matter speelden en bo vendien kans op kans misten. Hoewel de wedstrijd zich na rust vrijwel geheel op de helft van WSB afspeelde, scoorde Betis slechts twee keer. De Spanjaarden mochten die helft één corner nemen. Trainer Lorenzo Serra Ferrer kon zich er nauwelijks druk om maken. „We hebben een och tendtraining van twee uur ach ter de rug. Ze trainen nog maar zeven dagen en er moet nog wat bijgespijkerd worden. Zeker wat de afronding betreft." „Het is hier nu ook wel warm, maar in Sevilla is het twee keer zo heet. We kunnen hier veel Betis Sevilla - hier in de aanval - scoorde zeven keer tegen WSB. Zijn collega Paul van der Zwaan verbond uiteraard nog veel minder conclusies aan de oefenpartij. „Het is leuk voor die gasten om tegen zo'n club te spelen, maar verder is het nut alleen in het conditionele vlak te vinden. Tactisch of technisch gezien heeft zo'n oefenwed strijd geen nut, niet alleen om dat zij langer trainen dan wij, vooral ook omdat zij op een veel hoger niveau spelen. Dat WSB totaal onvoorbereid Voltige is turnoefeningen uitvoe ren op de rug van een galoppe rend paard. Een foute opmer king, beweren de fervente fans. Met circuskunstjes lieeft deze piepjonge hippische discipline volgens hen ook niets te maken. Zij houden glashard vol: voltige is echte paardesport en hoort i dus thuis op de Wereldruiterspe- ten. Vandaag worden in het Haagse Zuider park de finales verreden. De strijd om de drie titels, teams, de ge elf jaar geleden als volw dige discipline. Inclusief eigen reglementen. Al worden regeltjes nog steeds pittige dis cussies gevoerd. De koers is nog niet duidelijk uitgezet. ,,Als het te veel op turnen gaat lijken, is het niet goed", meent Schweimann. Maar niet ieder een deelt die opvatting. Frans solo, wordt af gewerkt in een enigszins weg gestoken tent. De deelname is uiterst mon diaal met com binaties uit on der meer België, Duitsland, Po len, Finland, Amerika en Argen tinië. En Nederland natuurlijk, al behoren de thuisrijders niet bij de serieuze medaillekandida ten. Wij zijn hier eersten voor al om ervaring op te cloen", ver klaart Ans Schweimann uit Maartsendijk de matige resulta ten. De chef d'equipe zag dat haar pupillen al bij de eerste de beste voorstelling door zenuwen werden overmand. „Weten ze ook eens wat dat is. Daar leren ze alleen maar van. Voltige stamt uit Duitsland. Daar werd de sport vlak na de oorlog bedacht om de paar desport in de belangstelling te houden. Omdat veel mensen geen geld hadden om zelf een paard te houden, werd in voltige een goedkoop alternatief gevon den. De internationale hippische federatie (FE1) accepteerde volti- DEN HAAG ANP Cynthia Danvers heeft zich ge plaatst voor de finale van het WK voltige. De Nederlandse handhaafde zich in de tweede ronde van de verplichte figuren op de tiende plaats. De overige Nederlandse deelnemers wer den uitgeschakeld. Alphense Boys deelt punten met tweedeklasser Wilhelmus ALPHEN AAN DEN RUN Hoofdklasser Alphense Boys speelde gisteren tegen tweedeklas ser Wilhelmus voor 200 toeschouwers met 1-1 gelijk. Na rust opende de 18-jarige Jurriaan de Vries na aangeven van nieuwe- 'vling Hein van Heek (ex-Noordwijk) de score. Tien minuten voor V tijd kwam de gelijkmaker op het scorebord. Trainer Paul Bahl- mann was zeker te spreken over de nieuwelingen Hein van Heek en Joop Tegelaar. Vooral eerstgenoemde was door zijn loopver mogen een aanwinst. Tegelaar bleek het voeltballen nog niet verleerd te zijn, maar viel door conditiegebrek ver terug. Verder v opvallend was de terugkeer van Frank Bakker na anderhalfjaar 'vrevalidatie keerde hij in de hoofdmacht terug. aan de wedstrijd begon, komt omdat pas vorige week bekend werd dat Betis Sevilla tegen de Noordwijkerhouters wilde oefe nen. De Spaanse club zit tien dagen in trainingskamp in con grescentrum Leeuwenhorst en zocht nog een tegenstander naast Halsteren (morgen), Spar ta (woensdag) en Volendam (vrijdag). Het is de eerste keer dat de Spaanse club zich in Nederland voorbereidt op de competitite. FOTO BEN DE BRUYN Barcelona doet dat al een paar jaar, en ook Athletic de Bilbao slaat zijn tenten in Nederland op. Betis Sevilla zonderde zich aan het begin van het seizoen altijd een tijdje af in een hotel in de buurt van Sevilla, maar dat beviel de vorig jaar aangetrok ken coach niet. „Het is daar on geveer 45 graden. Veel te warm." Op aanraden van Johan Cruijff koos hij vóór Nederland. En hij vindt het een goede keus. Handhaven wordt het parool voor de vroegere club van Ger- rie Mühren, die alweer drie jaar de beschikking heeft over veel voudig international Raphael Gordillo, de voormalige dyna mische middenvelder van Real Madrid. De inmiddels 37-jarige Gordillo speelt nog immer met afgezakte kousen, maar deed al leen de tweede helft mee. En hield zich toen behoorlijk in. Met een perfecte pass op Cuel- lar, die tegen reservekeeper Rob van de Berg schoot, liet hij even zien dat zijn glorie nog niet is vergaan. „Ach, het was een heel rustige wedstrijd", zei hij na af loop. Eén (Spaanse) toeschou wer vroeg om zijn handteke ning. „In Spanje herkennen heel veel mensen me", aldus Gordillo, die twee wereldkam pioenschappen meemaakte en zijn hoogtepunten met Real Madrid beleefde. Het Spaanse team kon niet beschikken over de Tab Ramos, de Amerikaanse international die in de achtste finale van het laatste WK moest worden afge voerd na een elleboogstoot van de Braziliaan Leonardo. Ramos liep een kleine schedelbreuk op en is drie maanden uitgescha keld. „Leonardo? Wie is dat?", vroeg zijn trainer aan de tolk toen hem werd gevraagd of hij niet ontzettend boos is op de Braziliaanse verdediger. Even later zag hij de overtreding weer voor zich: „Het was een onspor tieve handeling. Onacceptabel." WSB - Betis Sevilla 0-7. Scheidsrech ter Pieter Vink. Toeschouwers 200. 28. Sabas 0-1. 35. Sabas 0-2, 36. Aquino 0- 3, 44 Aquino 0-4, 46. Canas 0-5. 80. Vidkovic 0-6.84. Cuellar 0-7. Italië wint World Volleybal League MILAAN ANP Het eerste lustrum van de World Volleybal Lea gue heeft niet de ideale finale gekregen in Mi laan, wel de meest logische winnaar. Italië verf de in de eindstrijd het maar voor de helft gevul de „Forum Assago" blauw. De Azzurri, die geen briljant toernooi speelden en maar net ten koste van Nederland doordrongen tot de laatste vier, versloegen Cuba zaterdag met 3-0 (15-13 15-8 15-9). Uitgerekend de lire-miljardairen sneden dus de dollarstroom naar Havana af. De Italianen, die het evenement al voor de vierde keer won nen, streken voor hun laatste verrichting een miljoen dollar op. tegen de huidige koers onge veer 1,8 miljoen gulden. De Cubaanse deviezen- leveranciers moesten het met iets minder dan de helft doen en brachten hun WVL-totaal op 780.000 dollar. „Voor de sport in Cuba", zei coach Juan Diaz namens politiek leider Fidel Castro. De Cubaanse volleyballers, in de voorronde liefst drie keer verslagen door Nederland, zien financieel nauwelijks iets terug van hun inspan ningen. Zo langzamerhand gaat hun dat steeds meer en openlijker tegenstaan. „Ik zou ook graag in de Italiaanse competitie spelen", lucht te aanvoerder Joël Despaigne, die pas in de slot fase van het toernooi in actie kwam. zijn hart. „Maar in Cuba wordt daar erg moeilijk over ge daan." Het gejuich van de 6000 uitzinnige tifosi op de tribunes, de geldregen die op de juiste plaats viel, de voortdurende, brede lach van van FIVB- voorzitter Ruben Acosta, de vader van de World League, stelden de kritiek in de schaduw. Toch was die er ook. „Dit speelsysteem deugt niet", was de mening van de te vroeg uitgerangeerde Braziliaanse vedette Carlao, die volgend jaar voor zeker 20.000 landgenoten een herkansing krijgt. Want Acosta wil in 1995 met de eindron de natuurlijk naar Brazilië. Wim Ernes deed gistermiddag een dure belofte na afloop van de Grand Prix Special. Volgens de bondscoach van de dres- suurploeg kan Nederland vol gend jaar Duitsland klop geven in een landenwedstrijd: „We zullen ze dan niet alleen bena deren, maar zelfs overtreffen." Na de wereldtitel van Anky van Grunsven in de kür en de bron zen medaille van Sven Rothen- berger, gisteren in de Grand Prix Special vertoeft Ernes met zijn hoofd in de wolken. De dressuur werd tijdens de Wereldruiterspelen in elk geval nog gedomineerd door de af vaardiging uit Duitsland. Dat onderstreepten Isabell Werth met Gigolo en Nicole Uphoff- Becker met Rembrandt door respectievelijk de gouden en zil veren plak op te strijken in de Grand Prix Special. Het verschil met het Nederlandse duo Sven Rothenberger met Dondolo en Ellen Bontje met Heuriger N be droeg bijna honderd punten. Toch mogen Ernes en, co hoop koesteren. Waar Werth en Up- hoff al lange tijd een combinatie vormen met hun viervoeter, daar werken de Nederlanders pas sinds kort samen met hun paarden. Rothenberger voerde dat feit ook aan als excuus voor de fouten in zijn proef: „Ik heb pas sinds juni de beschikking over Dondolo, dat ook nog eens het een na jongste paard in de ze finale was. We waren alle twee behoorlijk nerveus in het begin van de proef. Halverwege de Special verdween dat gevoel. Daarna maakte ik zelf nog een fout door mijn paard bij de eer ste pirouette te sterk terug te nemen. Een fractie van een se conde stond hij daarom stil. Dondolo kan echter veel beter. Ik hoop dat de komende tijd te bewijzen." Waar Rothenberger met Don dolo nog aan het begin staat van een mogelijk fraaie dres- suurcarrière, daar is het einde nabij voor Rembrandt van Up- hoff. De military ontsnapt in de 'vuurzeevan de Vlasakkers Als het goed L het paard r peert of van tempo vanandert, worden er strafpunten gegeven. Er mag nooit te veel spanning op het paard komen. Op het moment dat de voltigeurs op het paard zitten, is hetgeen turnen- meer. Zo'n dier is geen turntoe- stel. Voltige is een evenwichtssport. Daarbij speelt leeftijd geen grote rol. In het team moeten juist voltigeurs van verschillende lengte en leeftijd zitten. Jongens en meisjes kunnen daarbij in hetzelfde team zi tten. Sch wei - mann: „Dat is juist zo leuk van voltige. Een goed voltigeteam is net een groot gezin, waarin ie dereen zijn eigen verantwoorde lijkheden heeft. Je kunt het dus een familiesport noemen. TOM VAN DEN BERG Maandag vindt in het Haagse Zuiderpark de kür plaats, daar aan nemen twaalf combinaties deel. Zowel bij de vrouwen als bij de mannen wordt het klasse ment aangevoerd door Duitsers: Tanja Benedetto en Christoph Lensing.' De paarden grepen zater dag de macht in de mili tary. De wereldkampioen dook in een greppel, de grote favoriet beet in het stof. De dierenarts betastte in de schaduw zijn schrij nende schenen. In het brandend zand van de Vlasakkers - waar 60.000 toeschouwers en 93 paar den de zon trotseerden - waren het de ruiters die bijna verongelukten. Met dikke builen en gebroken hart krabbelden zij moei zaam overeind tijdens de Wereldruiterspelen. SOESTERBERG GPD Jorg Bodenmuller - veterinair te Zwitserland - heeft altijd gezegd dat slechts de hippische slijta geslag paardvriendelijk is. Dres suur en springen zijn te kunst matig en te belastend, oordeelt de voormalig springruiter. „Al leen in de military werken paard en ruiter optimaal samen, het is het meest natuurlijk". Als arts heeft Bodenmuller enig recht van spreken. Als ruiter kent hij nu ook de achterkant van zijn gelijk. Bij een van de obstakels stort hij in het water, de 600 kilogrammen botten en spieren van Fancy Hill missen hem op een haar. "Het persbe richt meldt zaterdagmiddag: 'In het ziekenhuis is bij ruiter Bo denmuller een gebroken sleu telbeen en een zware hersen schudding geconstateerd'. En in een adem: 'Het paard, Fancy Hill, is kerngezond'. Later blijkt het magere li chaam van Bodenmuller slechts een paar kneuzingen te tellen. Hij is verwisseld met zijn land genoot, Burger, die wel geha vend in het ziekenhuis ligt. Maar wat zegt een naam op de Vlasakkers. De ruiters zijn figu ranten, de paarden ontsnappen en stelen de show. Achteloos werpen ze hun bazen uit het za del, of ze nu Mark Todd, Blyth Tait, Bruce Davidson of Mandy Stibbe heten. Om daarna ver koeling te zoeken onder de gro te open tent aan de finish. Waar De Zwitser Bodenmüller ziet tot zijn parcoursbouwer Jan Stokkentre op hen wacht met 5000 kilo ijs. Tankwagens vol. En slangen vol ijskoud water. Voor Stokkentre is D-day in de military altijd een rotdag. Hij is gespannen als een veer, zijn grote hoofd loopt naarmate de tijd verstrijkt en de temperatuur stijgt steeds roder aan. De me taalbewerker uit Enschede vindt het heel aardig om voor ruim een miljoen gulden het militaire oefenterrein vol te stouwen met obstakels. Maar hij vindt het naar om te zien hoe ruiters uit 23 landen zich vervolgens op zijn kunstwerkjes uitleven. „Ik zou een onmens zijn als me dat niks deed". Ditmaal heeft Stok kentre af en toe echter zijn bul derende lach laten horen. „Het was geen harde selectie", zegt hij aan het eind van de langste dag. „Het was een leuke... Niet de paarden vielen, maar de rui- ontzetting dat zijn paard Fancy Hill gestrekt gaat. Voor een wereldkampioen schap had Stokkentre de deel nemers niet overvraagd. De brokkenpiloten uit Brazilië overleefden zelfs alle opgaves. De houtstapels, keien en vijvers waren zo gerangschikt, dat zwa re ongelukken uitbleven. Maar gesidderd en gebeefd werd er wel, daar rondom Soesterberg. Waar op werkdagen volwassen mannen soldaatje spelen, ont snapte nu de military-sport op de 'vuurzee' van de Vlasakkers. Ynze Kwast, de bekende in specteur van de Dierenbescher ming, noemde de tocht van paard en ruiter over zand en heide zelfs 'een marteling'. „Ik heb gisterochtend veertien nieuwe leden kunnen inschrij ven", zegt Kwast met zorgelijke blik. „Veel vermoeide paarden, vermoeide ruiters en slechte vallen". Het waren er 22, waar bij zeven keer ook het paard de dupe was. Kwast zucht: „Hoe moet het nu verder met de mili tary?" De organisatie had zich veel moeite getroost ook haar vijan den vredig te stemmen. Een rits dierenartsen was opgetrom meld om dollemannen tijdig te traceren en hun paarden te red den van het slachthuis. Profes sor dokter Breukink was hoogst persoonlijk ter plekke om de rondjakkerende tijdbom met een simpel stopteken te ont mantelen. Het werkte niet vol gens de inspecteur, het werkte wel volgens de professor dokter. Dat is het vertrouwde menings verschil rond een military. Waar ligt de grens? Slopend De prof: „Geen paard is overno- men, geen paard is overver moeid. Al was het natuurlijk slo- FOTO ANP pend in deze hitte. Achteraf was het een tikje te zwaar, maar on gelukken bleven uit". Ynze Kwast, volhardend: „Het is za terdag niet goed gegaan, wat welke professor dokter ook mag zeggen. Veel paarden hadden moeten worden gestopt en dat is niet gebeurd. Het blijkt op nieuw dat de ruiter de verant woordelijkheden niet aan kan. Voor ons is nu de maat vol. En na drie uur zendtijd zal in Ne derland een storm van kritiek losbreken". Henk Breukink, iet wat geirriteerd. „Ik heb niks aan lekenpraat. Het was zwaar, er zijn fouten gemaakt, maar de wedstrijd was goed". Het werd niet het wereldkam pioenschap dierenleed, al was dat vermoedelijk dom geluk. Het werd wel het wereldkam pioenschap menselijk drama. Topruiters maakten een knieval voor hun paard. En maakten plaats voor nieuwelingen. Mark Todd stond moederziel alleen na zijn race, ver van de euforie. De nummer 94, de laatste star ter, een heel seizoen zo superi eur en nu zo diep getuimeld. En hij overdacht in stilte hoe 'Just an Ace' zich zo had kunnen ver stappen, dat hij, de ruiter die vergroeid is met zijn paard, par does had kunnen vallen. Voor de derde keer op rij bij een WK gesneuveld op het water. Hij dacht aan de ongewenste duik van Bruce Davidson, de wereld kampioen van '82. Aan de een zame aftocht van Blyth Tait, de regerend wereldkampioen. Aan de angstige ogenblikken van Mandy Stibbe, de favoriete van het thuispubliek. „De hitte en het zand zullen een rol hebben gespeeld", zuchtte Toddy. „Van onder schatting is geen sprake ge weest. Al heb ik me over de cross nooit zorgen gemaakt. Het leek goed te doen". De tranen in Nieuwzeeland werden ge droogd door Vaughan Jefferis, die andere Kiwi die vier sterke vrouwen van zich afschudden. Todd: „In de military kan alles gebeuren, dat weten we. Hier is zeker alles gebeurd. De brave merrie van Blyth is nooit eerder in haar leven gevallen. Die van mij zette in geen twee jaar een voet fout. En op een moment dat wij kansloos lijken, haalt Vaughan goud".' Filosoof Honderd meter verderop leef den de duizend fans uit Down Under mee, in hun eigen sup portershome. 'That's eventing', relativeerde een filosoof de aan slagen. 'Yeaah', zeiden anderen. Zij spraken over de stoere Jeffe ris, wiens horloge het halverwe ge de cross begaf. Maar puur op zijn gevoel slechts twee secon den buiten de tijd finishte. En zij spraken over de stille mars van Blyth Tait. Hoe hij te voet de vuurzee op de Vlasakkers verliet, met de dappere merrie Delta in zijn kielzog. Daar ging de wereldkampioen van 1990. 'Never mind', glimlachte de kleine Tait. Zijn ziel was ge kneusd. Maar het paard was goed gezond. SOESTERBERG GPD Alice Loozeman ontmoette de koningin en kreeg een compli ment voor haar rood-wit-blau- we helm. Adriaan Smeulders werd bijna overreden door de ochtendspits rond Soesterberg. En Martin Lips bemerkte onder weg dat hij vergeten was Win chester vol te tanken. De Neder landse military-equipe beleefde bij de Wereldruiterspelen vele avonturen. Maar aan de beleve nissen van Mandy Stibbe- Jeakins, kon geen Oranje-met- gezel tippen. De Engelse durfal, door Ne derland zes jaar geleden gea dopteerd, zag zaterdag rond de klok van vier de wereld in vele gedaanten. King's Jester lan ceerde mooie Mandy over De Vlasakkers. En liep na de lan ding in paniek over haar heen. De enige Nederlandse kandida te voor een topklassering krab belde nog wel overeind, maar viel bij de eerstvolgende berke- tak opnieuw. En werd gedis kwalificeerd. Vier 'echte' Engelse amazones deden het veel beter. Zij haal den het mondiale goud terug naar Groot-Brittannië, nadat het acht jaar in het bezit was van 'down under'. „We waren vastbesloten terug te slaan", zei Mary Thomson. Twee fouten van haar paard King William in het afsluitende springparcours - een fitheidstest - kostten haar het individuele goud. „Maar het was al een wonder dat het slechts twee fouten waren", ju belde Thomson. Het was ook een wonder dat de nieuwe individuele wereld kampioen alsnog uit Nieuwzee land kwam. Zijn horloge ging tijdens de wedren kapot, maar Vaughn Jefferis (32) nam toch de erfenis van Todd Tait over. „Ik ben blij voor mezelf, maar verdrietig voor Nieuwzeeland", aldus Jefferis, sinds begin dit jaar wopnachtig in Engeland. Vergeleken bij de lijdensweg van Mandy Stibbe was het ver loren goud van Nieuwzeeland een drama in zakformaat. Het echtpaar Stibbe investeert for tuinen in deze risicovolle sport. Eerder miste Eddy (44) het we reldkampioenschap omdat hij na een val zijn been lelijk brak. En nu werd Mandy (34) dus uit geschakeld. Met kniebanden verrekt en het lijf beurs spron gen de Stibbe's gisterochtend op de boot terug naar Engeland, hun thuisbasis. Mandy Stibbe was 'stikner- veus' voor haar start. „Eigenlijk moet je gek zijn om dit steeds weer mee te willen maken", zei kwamen niet door de herinneringen aan haar doodsmak van vier jaar geleden, toen zij het zicht in een oog ver loor en enkele dagen op het randje van de dood zweefde. „Het was een zwaar ongeluk, maar het heeft me mentaal niet gebroken". Het kwam omdat Mandy Stibbe veel verwachtte van haar optreden in 'eigen' land. Maar behalve het lood dat zij mee nam in de uithoudingsproef - om aan het vereiste gewicht van 75 kilo te komen - liftte ook het noodlot mee. „Eeuwige zonde", verwoordde Adriaan Smeulders de ontluistering onder de land genoten. „Ze was zo kansrijk".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17