Het Melkhuisjedat was altijd iets aparts Van Rijn speelt te weinig rally's tegen Nagtegeller Sport Becker weer beschikbaar Leidsch Dagblad Tennis Circuit '04 RabobankS Jan Siemerink kleurt Melkhuisje licht oranje Schultz begint slecht :<c MAANDAG 1 AUGUSTUS 1994 'Unieke sfeer vind je nergens anders' GPD-VERSLAGGEVER Het Melkhuisje-toernooi is niet meer. Zondag 31 juli 1994 nam het internationale toptennis af scheid van het knusse, lommer rijke tennispark in Hilversum, waar de Tsjech Karei Novacek de laatste winnaar werd. De brassband speelde 'Auf Wieder- sehen' en 'Geef mij maar Am sterdam'. Na 38 jaar verhuizen de open Nederlandse kam pioenschappen naar de hoofd stad. In het Gooi blijvenzes gravelbanen achter, omgeven door herinneringen. Het Melkhuisje, dat was altijd iets aparts. Vanaf 1957, toen Jan Mulder op het complex aan de Bussumergrintweg d? eerste editie organiseerde. De spelers en speelsters (tot en met '73 wa ren ook vTOuwen actief op het Melkhuisje) kwamen in die tijd al graag naar Hilversum, waar ze bij leden van de club logeer den. En waar de 'sterren van de ver in 1962 het 'gigantische' startgeld van vierhonderd dollar ontving in Hilversum. Een niet te vergeten een... transistorra dio. Met de professionalisering van de tennissport waren de af gelopen decennia de verande ringen in het circuit echter niet meer bij te houden. Behalve op het Melkhuisje, daar leek de tijd stil te staan. Bijna iedereen had er vrede mee. De tennissers hebben zich nooit gestoord aan de krappe behuizing en de vaak door de regen veroorzaakte pro blemen met het speelschema. De journalisten klaagden amper over hun snikhitte onderkomen in het zolderkamertje van het clubhuis. Kneuterig De gezellige sfeer vergoedde veel. Behalve voor enkele om wonenden, die zich een week lang stoorden aan de herrie en verkeersoverlast en elk jaar di- malen de politie belden. courts' soms verder keken dan- Toernooidirecteur Piet v de lijnen van de banen. Zo zou Rov Emerson, de befaamde Australiër, ooit na een iets te lange feestavond stomdronken op de baan hebben gestaan. In die jaren was zoiets nog mogelijk in de tennissport. De dollars beheersten het circuit nog niet. De cracks, die deze week in Hilversum 525.000 gul den mochten verdelen, krijgen ongetwijfeld het schaamrood op de kaken als zij horen dat YVimbledon-kampioen Rod La- Eijs- den, die zeventien jaar geleden Jan Mulder opvolgde, raakte er aan gewend. Tegen de ATP, de spelersvakbond van de proften nissers en organisator van de meeste toernooien, kon Van Eijsden echter niet op. Door de steeds strengere re gels groeide het Dutch Open de laatste jaren uit zijn jasje. Een aparte ruimte voor de medische verzorging en de dopingcontro le is er bijvoorbeeld nooit ge weest op het Melkhuisje. En de Boris Becker wil zich weer beschikbaar stellen voor het Duitse Davis- Cupteam. De tennisser, negende op de wereldranglijst, liet dat in een zaterdag verschenen interview in het Zuidduitse tijdschrift Focus, weten. Becker trok zich vorig jaar terug uit de Duitse ploeg, waar hij problemen had met Michael Stich. Becker stuurt aan op een contract met de Duitse tennisbond (DTB). Rivaal Stich tekende onlangs een langdurige verbintenis. „Het gaat mij niet om een contractje dat alleen de Davis Cup wedstrijden behelst", aldus Becker. ,,Ik denk dat de bond wel meer aan me kan hebben." De drievoudig Wimbledon-kampioen vreest de eventuele be sprekingen met de bestuurders wel. „Ik heb niet alleen vrienden bij de DTB. Er zijn daar mensen die hard gelachen hebben toen het minder met mij ging." De 26-jarige Becker erkende in het interview in Focus lange tijd aan het stopzetten van zijn profcarrière te hebben gedacht. Dat was afgelopen winter, toen de Monegask vaderschapsverlof had en daardoor uit de top tien tuimelde. „Maar daar ben ik nu overheen. Dankzij mijn familie, want zonder hen was er geen proftennisser Becker meer geweest. Dan liep ik nu te golfen of had ik een paardenranch ergens in Argentinië. Ik tennis voor mijn vrouw en zoon, tot ik een jaar of dertig ben. Dat lijkt me een mooie grens." trainingsbanen lagen niet op het complex zelf. maar in het verderop gelegen Bussum. Re den voor de ATP om Van Eijs den twee jaar terug te verstaan te geven voor 1995 een rianter onderkomen te zoeken. Dat moet nu het nieuwe complex van Amstelpark in het Amster damse Bos worden, al ligt de bouw door de vrijdag gedane uitspraak van de Raad van State in de beroepszaak tegen de milieuvergunning voorlopig drie maanden stil. De affaire past geheel in de bewogen geschiedenis van het open NK op het Melkhuisje. Een complex waar betrokkenen met weemoed aan terugden ken. Karei Novacek, die gisteren voor de derde keer won in Hil versum: „Ik kom hier sinds 1987. Ik zal het Melkhuisje mis sen. De gezelligheid hier is uniek in de wereld. Voor mij is het altijd een familietoemooi geweest. Je ziet dat iedereen op zijn tenen loopt, maar toch blijft het leuk." Willem Duys, die 23 jaar het tv-commentator vanaf het Melkhuisje verzorgde: „Het gaat me toch wel aan het hart dat het toernooi verhuist. Ik heb op het Melkhuisje heel wat fraaie dingen meegemaakt. In mijn tijd werd alles nog rechtstreeks uitgezonden. Zelfs als de regen uit de lucht gutste, bleef ik maar doorpraten. Dan interviewde ik een 91-jarige man die meehielp de banen te verzorgen. Die man bleef dat jaar trouwens niets be spaard. want kroonprinses Beatrix was op bezoek en alle wc's stroomden over." Nadelen Jack van der Voorn, in 1984 de opvolger van Duys: „Het Melk huisje is uniek, maar het park kent ook zijn nadelen. Hier kun je echt geen groot toernooi meer organiseren. Ik hoop al leen dat het evenement in Am sterdam dezelfde respons krijgt. Het is toch 38 jaar verbonden geweest met de naam het Melk huisje'." Bep van Houdt, in 1966 op het Melkhuisje begonnen als schrijvend journalist en sinds '77 actief als radioreporter: „Ik vind de verhuizing spijtig. De 'Open Dutch' horen gewoon bij het Melkhuisje. Ik heb nu een beetje het gevoel dat bekniipen als Ajax zijn thuis wedstrijden voortaan in de Rot terdamse Kuip zou afwerken. Zoiets is ondenkbaar. In Am sterdam zal de sfeer toernooi niet dezelfde zijn.' Novacek wint matige finale Karei Novacek won van het Melkhuisje. Kees Korenhof eindelijk in eindstrijd NOORDWUK WILLEM SPIERDIJK Marcel van Rijn dacht dat hij de finale in het herenenkelspel wel zou winnen. Tegenstander Phi lip Nagtegeller had hij immers vorig jaar nog met 6-1, 6-0 ge klopt. De speler van Nieuw- Vennep kwam er echter niet aan te pas tegen Nagtegeller, die via 6-4, 6-4 met de hoofd prijs naar huis ging. Het grote verschil tijdens de 'Open Noordwijkse Tenniskam pioenschappen' tussen beide spelers was de service. Nagte geller verspeelde in de partij maar één keer zijn opslag-ga me. Van Rijn was verrast over de kwaliteit van de service van zijn opponent. „Op gravel heeft zo'n slice-service toch minder rendement. Op het kunstgras was het echter een zeer moeilij ke bal." Van Rijn dacht dat hij in de rally sterker was dan Nag tegeller. „Maar er waren alleen niet zoveel rally's." De voormalig tennisleraar uit Nieuw-Vennep speelde deze week pas zijn tweede toernooi. Vorige week begon hij aan een toernooienserie in Voorhout, waar hij pas in de finale door Jan Willem Lugthart werd ge stuit. „Ik heb een goede compe titie gespeeld: ik won in de der de klasse zes van de zeven sing les in twee sets. Nu gaat het in de toernooien ook goed. Ik ben met twee kleinere toernooien begonnen om er weer een beetje in te komen. De echt gro te jongens in B ben ik nog niet tegen gekomen, ja, vorige week Lugthart. Tegen hem ging ik er ook meteen af." Dat hij op 32-jarige; leeftijd nog zo gemakkelijk mee kan in BI verbaast Van Rijn wel. „Ik heb in de winter een paar uur tjes getraind en in de zomer doe ik eigenlijk niets. Tijdens de competitie speelden we een uurtje met het team." Van Rijn denkt dat het moei lijk wordt hem het Masters- toemooi te halen. „Daarvoor heb ik te weinig gespeeld. Ik moet dan nu nog een paar goe de resultaten neerzetten. Dat wordt natuurlijk moeilijk met de volgende toernooien die sterker zijn bezet. Muller Het damesenkelspel B werd ge- door L. Muller. Zij is school uit Deventer neergestre ken in Noordwijk. Zij klopte in de finale haar 'reisgenote' Floor Jansen met 6-4, 6-3. Jansen had zaterdag met moeite de halve eindstrijd gewonnen van Char lotte Zandbergen. De speelster van De Munnik won wel het enkelspel in C. Zij bleef Liselotte Piët duidelijk voor. Bij de heren won Wijnand van Deurzen in C. Hij bleef Jost van der Gen in twee sets voor: 7-6,6-1. De Boekhorst Vijftien maal was Kees Korenhof van Zee en Duin in de halve fi nale gestrand. Maar tijdens het toernooi van De Boekhorst slaagde hij erin de eindstrijd te bereiken en die nog winnend af Kees Korenhof miste vijftien keer de finale, maar won dit weekeinde het toernooi van De Boekhorst. te sluiten ook. Hij klopte zijn clubgenoot (Zee en Duin) San- der Kraan met 6-1,6-3. Korenhof is dit seizoen steeds beter in zijn spel gekomen. Hij haalde een kwartfinale in Hille- gom en kwam ook bij de laatste acht op Roomburg. „Ik ben dit ir een plaats bij De Masters gegaan. In het begin van het seizoen sneuvelde ik nogal eens in de eerste ronde, ik heb ook pech gehad met de lo ting, ik stuitte vaak op een ge plaatste speler." In de finale tegen Sander Kraan had Korenhof eigenlijk weinig problemen. Kraan: „Op 6-1,6-2. KLTV hebben we ook tegen el kaar gespeeld. Toen maakte Kees meer fouten en won ik, nu was het net andersom. Het damesenkelspel C werd een prooi voor Colinda Voskuil. Zij won ook de eindstrijd tegen Sonja Sjaardema overtuigend; HILVERSUM «GPD De laatste editie van de open Nederlandse tenniskampioen schappen op hetMelkhuisje kreeg gisteren een terechte win den tegenvallende fina le. Karei Novacek pakte voor de derde keer de eindzege in Hil versum. De Tsjech, eerder in '89 en '92 de sterkste, versloeg in een matige eindstrijd de Austra liër Richard Fromberg: 7-5, 6-4, 7-6 (9-7). Jan Siemerink gaf de slotafle vering vervolgens nog een een oranje tintje. Samen met de Ar gentijn Daniel Orsanic won de Rijnsburger in de dubbelspelfi nale van het gerenommeerde Australisch/Russische koppel David Adams/Andrej Olhovski: 6-4, 6-2. Karei Novacek had toen al zijn vrouw in Monte Carlo ge beld om het goede nieuws door te geven. De vriendelijke Tsjech verdiende het als geen ander om met een triomf afscheid te nemen van het Melkhuisje. Hij behoort al sinds 1987 tot het meubilair en is in die tijd uitge groeid tot een lieveling van het Hilversumse publiek. „Alleen in mijn eerste partij tegen Tom Nijssen waren de toeschouwers niet op mijn hand. Dat was ook de lastigste wedstrijd van deze week." De 29-jarige krachtpatser uit Praag kan de zege goed gebrui ken. Zijn laatste hoofdprijs da teerde al weer van maart vorig jaar, toen hij in Zaragoza de sterkste was. Daarna ging het geleidelijk bergafwaarts met Novacek. In de herfst van '93 kreeg hij weer last van zijn rug en verloor hij de zin om te ten nissen. „Dat was een moeilijke periode. Alles zat tegen en ik miste de motivatie om terug te vechten." Aan zelfvertrouwen ontbrak het Novacek echter niet. Hij wist dat hij weer goed zou gaan spelen als hij voldoende was ge motiveerd. Zijn oude vriend Milan Hostinsky helpt hem daarbij sinds enkele weken. No vacek: „Hij is eigenlijk in dienst van een club in Hamburg, maar wilde me graag helpen. Het gaat prima. Omdat Milan een stuk ouder is en erg veel ervaring heeft, heb ik wat meer respect voor hem dan voor een andere coach. Dat helpt blijkbaar." Brenda Schultz had haar ren tree in de nationale tenniscom- petitie ongetwijfeld anders voorgesteld. De Heemsteedse verloor verrassend haar enkel spel en het dubbel en was mede verantwoordelijk voor het 1-5 verlies van Zandvoort tegen De Mets. In de eerste partij was Neder lands jeugdkampioene Yvette Basting met 6-4 4-6 4-6 te sterk 26 v de v Popeye GS versloeg TCG met 4-2. Terwijl Amstelpark met de zelfde cijfers te sterk was voor De Manege. Beide teams zetten met deze overwinningen een goede stap richting deelname aan de play-offs. De wedstrijd tussen Z'67 en Thor RW werd op 2-2 afgebro ken. In verband met zijn dub belspelfinale op Het Melkhuisje werden de partijen van de Ar gentijn Daniël Orsanic verscho ven naar vandaag. reld. Ook het dubbel Schultz en Petra Kamstra tegen Bastiaan en Linda Niemansver- driet ging met 2-6 6-2 2-6 verlo- Aan het begin van de strijd kwam Zandvoort met de over winning van Kamstra op Nie- mansverdriet nog wel op gelijke hoogte: 1-1. Maar Joost Win- nink en Martijn Bok bleken te sterk voor respectievelijk Glen Schaap en Paul Dogger. Sterretje in uw voorruit? De GlasGarage' CIRCUIT IN CIJFERS ihorst Noordwijkerhout ïalve finale: K Korenhof - G. Koek- kelkoren 6-2, 7-5, S. Kraan - J.J. Uiten- boogaard 6-3, 6-4; finale: Korenhóf - Kraan 6-1, 6-1DEC1: C. Voskuil - C. Sjaar dema 6-1, 6-2 HEC1 30+; M. Zaal - J. Ui- tenboogaard 7-5, 6-3; J Manuputty - L. r Geest 6-2, 1-6, 7-6.HDC1: Bec- t 7-6, 7-6; n Deurs kers/Beckers - Hofkes/Kra GDC30+: poule 1. Dessing/Laf 7-6, 6-1 HED: igendijkDDC- luhn/EversDEC2: halve fi- Zon - K. Wilbrink 4-6. 6-4, Detiger 6-2. van Duin 6-4, 4-6, 6-4. Van Deui der Gen 7-6, 6-1 DEC1: Ch. Zandbergen L. Piët 6-3, 6-4. GDC: BI 7-5S.tHDC: MonfilsA/an- Elderen Gen/Van Duijn 6-4, 2-6, 7-5.HDC30- Monfils/Berg-Vlug/Vlug 6-4, 6-4. halve finales. I. Burgerhout - P. Evi 6-4, 7-6; J Hartog - P. Jager 6-4, 6-i inale: Burgerhout - Hartog 6-1 - Sterkenburg/Dolman 2-6, 7-6, - Reijn 7-5, 6-2 HDD: Van Duin/Van dei Meer - Hoek/Vermin 6-3, 7-6.DDD: Eve- rink/Mulder - Morsink/Waard 6-1, 6-1 DED1: A. Mulder - C .van Velzen 6-4. 6-2 n Vel- HDD30+. Vern s 6-4. 1-6. 7-5 HDC2:\ Vlugt/Koekkelhoren - Koop/Zuid 2, 6-3. HED1: halve finales R Scheffer - M. Spigt 6-4, 6-1; R. Jansen - N. Thomas 6-2. 6-0. finale; Scheffer - R Jansen 6-2.' 7-6. DED1: halve finales; A. Wilbrink - S Klinge 6-2. 6-2; L Zierikzee - R. van Grieken 6-1, 6-4; finale; Wilbrink - Zierikzee 6-1. 3-6. 6-2. HDD1: Scheffer/Wassenaar- Jansen- /Ruygrok 6-2, 6-4 DDD1: Oostrom/Broers - Eikens/Verhoeve 7-5. 6-1 GDD1: Van Veen/Freke - Brama/Den Elzen 6-2. 6-2. HED130+ halve finales: F. Plug - M van der Plas 6-4, 7-6; B v/d Bosch - M Sweekhorst 6-2, 3-6, 7-5; Van de Bosch - Plug 6-1. 6-1 W Vink 6-1. Haasteren - Duivenvoorde/Ovei 6-0.DDD1 30+: Van der MeulenA/an Delft Van Deyl/Vink 6-4. 6-1 ;GDD1 30+: Van de Meulen/Hazenoot - Warmerdam/Warmer dam 6-1, 6-2 HED2 25+: M Dekker - R Lander Johan - 6-2, 6-1.DED2 30+: M D.HDD1 30+: n Schoten - merse/Persoon 3-6, 7-5, 6-1 DDD2 25+: Brama/Gijlwijk - De>Groot/Van Beek 6-1.7- 5.GDD2 25+: Van Dommelen/Meeuwen oord - De Boer/Haaster 2-6, 6-2, 6-2 TV Casino Noordwijk: HEB1: halve finale M. van Rijn - P. Mulder 7-6, 7-5; finale: Ph Nagtegeller - M. van Rijn 6-4, 6-4 DEB1. halve finales: L Mul der - A Spekenbrink 6-4, 6-0, F. Jansen - Ch Zandbergen 4-6, 6-1, 6-4. Mulder - Jansen 4-6, 6-1, 6-4.HDB: Wijffelman- /Janssen - Mulder/Peters 7-6, 6-2.HEB2: Halve finales: J. Roelofs - M. Cats 6-3, 3- - Roelofs 7-5, 6-3 e 6-1, 6-0. f r Gen - T. Thorr HEC1: I Bergsma-G. Vogler 6-7 6-3 7-5 HDC: Ponsieon/Vis-DuelAfogler 7-6 6-7 7- 5. HEC+: P. Bakker-A. Wesseling 6-4 6-4. HDC+: Demper/Van der Marel-Weber/Que 6-4 7-5. HDD1: De Wolf/Kuiper-Douglas- /Verhoeff 7-6 6-7 6-3 HED1: C. Wape- naar-R de Wolf 5-7 6-3 6-4 HED1+: S. van Veen-J Kuiper 6-3 6-3. HED2+: J Sandee-R. Smit 7-5 6-4 HDD1+: Jansen- A/an Ruiten-Batelaan/Hoogeveen 6-4 7-5. HDD2+: ArensA/an Wees-De HaasA/oskui- len 6-2 6-2. DDC+: Klein/Beyen-Vermeu- len/Kuiper 6-3 6-Z DDD1: kok/Spring- vloed-Groen/Lippens 6-4 6-3 DDD1+: Bij- sterveld/Tjho-HollanderA/an Kins 6-3 6-4 DDD2+: Van Zanten/Roggeveen-Van Ber- kel/Zandvliet 2-6 6-0 7-5 GDC2+: Klein 2x-Bestebroer/Klein 7-5 7-6 GDD1: Springvloed/Koerts-Van der Vlugt/Klink 6-3 7-6 GDD1+: Remmerswaal 2x-Steenber- gen/Kroon 6-3 6-2. Muizenbroek 2x-Den JE10: 1 Bastiaan Koop (Langeraar), 2 I maraj Arsala (TEAN). ME10: 1. Carolii ,i Rosmalen) JE14: 1. Jan-Jaap Öostergauw (Forescate), 2. Donald Veen (Unicum). ME14: 1. Sabmevan Dijk (Seghwaert Zoetermeer), 2. Cha (Seghwaert). JE16: 1. eu [Seghwaert) isia). JE18: 7 Stemmann (Oud Wassenaar), 2 sKleijs(Zoeterwoude). FOTO BEN DE BRUYN Jeugd Jelle Oosterhof heeft zich ge- plaast voor de nationale jeugd kampioenschappen tot en met 16 jaar. De 14-jarige speler van het Alphense TEAN moest tij dens het Piet-Geertsjeugdtoer- nooi in Prinsenbeek buigen 'voor Mark Loman: 6-4,5-7,6-2, Rabobank. Aangenaam, Rabobank Q

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16