f399 WlTERKRANT COMPUTER IBM-STUNT 'Op elk raam een ander televisiekanaal' Tirade aan het water ap Acht zwemmers uit mui gered Kagerplassen t Vlietland hoopt op spoedige ontsluiting Golven maken jong ,,z.e neDoen aiiemaai anKers op nun armer laten tatoeëren. Nogal wiedes dat ze niet meer werken. Door die ankers kunnen ze hun klauwen niet meer omhoog krijgen voor het verrichten van eerlijk werk. Want u gaat mij toch niet vertellen dat ze dat al lemaal met eerlijk werken hebben ver diend? Moet je die jachten waar ze in va ren eens zien. Moetje die patsers eens achter het stuurrad zien zitten." „Heeft u wel eens goed naar die koppen gekeken? Als ze twee jaar lagere school hebben gehad, is het veel. De tafel van tien? Hebben ze nog nooit van gehoord. De enige tafel die zij kennen, is de tafel waaraan ze 's avonds zitten te barbecuen. Maar één ding kunnen ze goed: jatten. Jat ten zonder dat iemand het merkt. Wat hebben zij dan toch in godsnaam wat ik niet heb? Vertelt u mij het geheim eens. Fluister het maar in mijn oor. Dan zal ik het niet doorvertellen. Waarom kan ik al die weelde in nog geen drie levens bij el kaar verdienen en zij wel? Penose is het, je reinste penose.'" „Kijk ze eens breeduit zitten op dat boven dek. Watersport noemen ze dat. Heb je al die kratten bier op het dek zien staan? Wa tersport? Biersport zul je bedoelen! Als heersers kijken ze op je neer. Als koningen. Je ziet ze denken: 'Moet je die vent daar eens in het gras zien zitten met zijn ther- moskannetje. Wat een zakken wasser!' De domheid is aan de macht, meneer. De domheid komt voorbij in varende palei- „Heeft u al die kasten van huizen daar ginds aan het water zien staan? Het ene is nog mooier dan het andere. Prachtig ge schoren gazonnetjes, mooie antieke windwijzers, bootje voor de achterdèur. Weet u wat het is, meneer? In die villa's wonen de roofridders v3n deze tijd. Die woonden vroeger ook allemaal in kastelen langs het water. Ze duiken als alen door de mazen van de wet. En wij maar schokken. Als jij je vakantiegeld krijgt, zegt de belas tingdienst: 'Hier die poet! Kip, ik heb je!' Dat klopt niet. Dat klopt aan geen kanten." „Ik denk vanmorgen: ik pak de fiets, ik ga er eens lekker op uit. Maar ik had nog geen kilometer langs het water hier in Wou- brugge gefietst of ik begon me al te erge ren. In wezen is het een martelgang. Ze drukken je met je neus op het feit dat jij niks hebt en ook nooit iets zal krijgen." „Ik zie u kijken, meneer. U denkt dat u te maken hebt met een gek. Maar ik ben niet gek. De wereld is gek. Schrijf dat maar eens in die krant van u." toetsenbord, 3,5" disk drive, VGA scherm, 20MB harde schijf OVERIGE AANBIEDINGEN 690; CGA Kleurensch 125; CO-processoren: v.a. 69; 60 MB Tapestreamer: 99; IBM 386 Notebook: 2090; Canon Laserprinter: 299; Lotus 123 2.0: 200; DOS 6.2: 135; Windows 3.1: 99. Prijzen excl. BTW. OP=OP RESTART COMPUTERS OVERRUN 18 LEIDEN TEL.: O7 1 -224551 boot van het Leidsch Dag- »lad vaart dit weekeinde op de '.agerplassen en in de wijde imtrek daarvan. Als de weers vooruitzichten ons niet bedrie- kanjjen wordt het druk daar. de ko- au nende dagen. Maandag wordt 11 gezet naar Zoeterwoude. Wie tips heeft voor de beman ning kan bellen naar het specia le telefoonnummer op de re dactie van het Leidsch Dagblad: 071-356401 of rechtstreeks met de schipper aan boord: 06- 52801476. AGENDA 'omp, demonstr; 'erken doordiv. .1.00 tot 16.00 uur. Pla' laanfeest (onder voorbehoud), d ZONDAG 31 JULI Nieuwkoopse Plassen Excursie Natuurmonumenten, info 01724-8250. aanvang 10.15 uur. Noordwijk .Toeristenmarkt op het Vuurtorenplein, van 10.00 tot 18.00 uur. Winkels in Hoofdstraat Koopcentrum geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Casino Badgasten-tennistoernooi, Oude Zeeweg, finale vanaf 13.00 uur. Optreden van jazzband Rainbow Valenti nes op het Vuurtorenplein, van 13.00 tot 17.00 uur. MAANDAG 1 AUGUSTUS Katwijk Snelschaken in strandpaviljoen Het Centrum, 19.30 uur. Noordwijk Kinderactiviteiten, org. VW Noordwijk, op het strand tussen politiepost en ZVN, van 14.00 tot 16.00 uur. Oefenavond KNZHRM, voor informatie is het Botenhuis aan de Bosweg ge opend van 19.00 tot 22.00 uur. LOGBOEK 'rijdag 29 juli, Vliet. Iet mag u merkwaardig i Dren klinken, maar het aantal redacteuren met een afgeronde jpleiding aan de Hogere Zee vaartschool is bij het Leidsch da< ^aghlad aan de krappe kant. Journalistiek gezien mag e project als de 'Waterkrant' rrpecht doortimmerd overkomen, op het nautische vlak plukken we momenteel de wrange vruchten van een falend perso neelsbeleid. Dat maakt de func- van schipper van de redac- -boot tot een heeL f3 Êelden zal de uitdrukking "Ten met de riemen die je hebt' oor hem zo'n bittere lading lebben gekregen als in de afge lopen weken. Bij het aan boord aysStappenvanweerzo' schrijvende wereldverbete- s, vergt het heel wat van zijn Inbeeldingsvermogen stelletje ongeregeld de zaten van de scheepsjongens ,a van Bontekoe il Haaks op de wetenschap dat varen vooral teamwork is, staat t verder de steeds wisselende menstelling van onze beman- egining. Om de paar dagen staat 'n jongen aAn de steiger die water alleen kent als de vloeistof waarmee hij zijn m whisky aanlengt. Zo iemand die U een meertouw in zijn handen krijgt, er even glazig naar kijkt 'ervolgens zijn gebit gaat flossen. Behouden schipper! masochisme gren zende vorm van zelfkritiek heb ben wij de afgelopen weken dit logboek de indruk gewekt dat de schippers verantwoorde lijk zijn voor het opmerkelijke patroon aan beschadigingen aan de scheepshuid van het motorschip 'Waterkrant'. In fei te is dat alleen volgens de inter nationale scheepvaartwetten juist. Varen is teamwork. De schipper creëert in die optiek slechts de randvoorwaarden voor, om maar een heikel punt te noemen, het aanmeren. Als een bemanningslid op het mo ment dat met het aanmeertouw het beslissende sprongetje naar de wal moet worden gemaakt nog bezig is met het verorberen van een broodje of het vastma ken van zijn schoenveters, kan de klap eenvoudigweg niet uit blijven. Of wat te denken van het vrou welijke redactielid - haar naam wil ik op verzoek wel verstrek ken - dat op het spiegelgladde wateroppervlak van de Woud wetering een angstpsychose kreeg en met schrille kreetjes weigerde de laatste tien centi meter tussen kade en scheeps huid te overbruggen. Ook dat ging uiteindelijk ten koste van de lak. Waar de Koninklijke Marine ve le eeuwen over heeft gedaan, was bij ons vanaf de eerste dag meteen al gemeengoed: ge mengd varen. Waar ze hun laatste rustplaats hebben schiet me zo gauw niet te binnen, maar het moet knap onrustig zijn in de graven van Tromp en De Ruyter. Met het tempo waarin zij zich momenteel om draaien, kunnen de omwonen den deze hete zomer aan van alles gebrek hebben. Maar niet aan ventilatoren. Acht in moeilijkheden geraakte zwemmers zijn gisteren door de an Katwijkse Reddingsbrigade uit zee gered. Zij waren ten noorden lte van de Watering in een mui terechtgekomen. Spuien, in combina- d'5 tie met een vrij harde westenwind en afgaand water, was de veroor- zaker van de sterke stroming. De acht strandgasten werden alle maal tussen kwart voor drie en drie uur uit het water gehaald. In overleg met de strandpolitie is ter waarschuwing de gele vlag gehe- 1 sen. l/RIJDAG 29 JULI 1994 29 graden Engelse Patriot op de Braasem: 'Vreest God', 'Eert de koningin De eigenaar van watersportcentrum Vlietland, G. te Loo, heeft goe de hoop dat de zandwinning voor zijn deur eind dit jaar ophoudt. Het stopzetten van de zandwinning is gekoppeld aan een snelle ontsluiting van het vaargebied Vlietland, dat ligt tussen de gemeen ten Leiden, Voorschoten en Leidschendam. Watersportcentrum Vlietland bevindt zich in een geïsoleerd vaar gebied. Te Loo wacht al enkele jaren met smart op ontsluiting in de vorm van een nieuwe ophaalbrug die de zandwinplas met de Vliet verbindt. Bij het watersportcentrum kunnen nu alleen bootjes ko men die niet hoger zijn dan 1,65 meter. De provincie stelt stopzet ting van de zandwinning echter telkens een jaar uit. De onzekere toekomst belemmert een verdere ontwikkeling van het watersportcentrum. De aanleg van enkele dure voorzieningen - elektriciteit op de steigers, tennisbanen en een golfbaan, - is opge schort tot na de ontsluiting, die de komst van 'passanten' mogelijk maakt. Te Loo: „We wilden hier huifboten neerleggen, maar dat hebben we ook nog even uitgesteld." In 25 jaar tijd is de 130 hecta re grote plas bij Vlietland tot een van de diepste (30 tot 40 meter) zandwinplassen in Zuid-Holland uitgegroeid. ERNA STRAATSMA Aan de einder, tegen de riet kraag aan, liggen zeilbootjes met gestreken zeilen. Nrt partjes meloen, aan de prikker van hun mast. Langs ons vaart af en toe een gezapig pruttelend motorjachtje. Zeilbootjes en motorjachtjes: het zijn de fatjes van de scheepvaart. Waar blijft toch het robuuste schip met pa trijspoorten waar het roest uit druipt en een boeg die als een bijl door het water klieft? Waar is de romantiek? Waar het rau we zeemansleven? Bah, even ni,et meer dat pleziervaartgedoe. Midden op het Braassemermeer wordt het ineens anders. Op het spiegelgladde water ligt een schip met een verleden, de Pa triot. Geen jong meisje maar een courtisane. Boven de deu ren die toegang geven tot de stuurhut staan twee spreuken. 'Fear God' staat er boven de lin kerdeur, 'Honour the Queen' boven de rechter. Ja, natuurlijk is dit een Engelsman. Want bij een Hollander kom je dit soort oprispingen van godsvrucht en liefde voor het koningshuis niet meer tegen. Eigenaar van de boot is Michael uit Middlewallpole in Engeland. Hij heeft van die wenkbrauwen waaraan al tijden lang geen schaar te pas is gekomen. Van die afdakjes die hem het aan zien geven van een oud-testa- mentische profeet. Het geruite hemd spant om zijn dikkige buik. Ja, we mogen aan boord komen. Zijn vrouw Valerie neemt net een duik en wuift Michael is in het begin niet erg spraakzaam. Hij is een man die niet meteen te koop loopt met wat hij denkt. Die zijn gedach ten laat rijpen als wijn. Maar nadat de hoekige glazen tot aan de rand zijn volgeschonken met bier, begint hij te vertellen. „Nee", zegt hij, „ik ben niet ge lovig. Integendeel. Mijn vader is kapitein geweest op een onder zeeër. Hij had die twee spreu ken ook aan boord staan. In Michael en Valerie uit Middlewallpole op hun op de Braassem dobberende Patriot. „We hebben vijf jaar aan deze boot gewerkt." foto ben de bruyn 1944 is hij getorpedeerd. Ik heb die woorden als een eerbetoon aan hem op dit schip aange bracht. En ja, dat 'Eert de ko ningin' - ik ben nu eenmaal ge steld op de monarchie. Ik heb gediend in het Britse leger, als helikopterpiloot. Ben in Ma leisië en Korea geweest. We moesten op jacht naar commu nisten. In Korea ben ik door een granaatscherf getroffen in mijn schouder. Toen ik op de grond was. In de lucht is me nog nooit iets overkomen. „Ik ben nu gepensioneerd. Zo'n jaar of tien geleden heb ik deze boot gekocht. Het is een veer boot geweest, een Deense veer boot uit Vejle. In 1966 is hij daar uit de vaart genomen en ge kocht door een Engelsman. Toen hij geen geld meer had om de boot te onderhouden, heeft hij hem naar een haven in Engeland gebracht, een scheepskerkhof. Zo'n haven waar boten in de modder weg zakken. Ik heb die boot van de dood gered." Michael haalt wat fotoboeken uit het vooronder. Op de foto's is te zien in wat voor wrakkige staat de Patriot verkeerde. Door zijn vrouw Valerie, de dochter van een jachtwerfeigenaar in Engeland, kwam Michael in contactmet de scheepvaart. „Ik heb vijf jaar aan deze boot gewerkt. Een enorme klus. Het hele bovendek is vernieuwd. Het ruim was nog een beetje in tact, maar ook daaraan heb ik veel moeten doen. Wij slapen eersteklas, op de plek dus waar de eersteklas-passagiers hebben gezeten. De logeerkamers en de werkkamer zijn in de tweede klas gevestigd. Roest is de groot ste vijand van een boot als deze. Vooral in zout water gaat dat roesten snel.' Het interieur van het schip is prachtig. Veel warm warm hout. Hout dat het licht de dromerige kleur van whiskey geeft. Veel prachtige etsen en gouaches van schepen. De geschiedenis is te snijden in de vertrekken. Hier hebben ze gezeten: de mensen die met angst in hun hart op bezoek gingen bij een ziek fami lielid, de jongen die voor het eerst moest kennismaken met de ouders van zijn meisje, de landarbeider die droomde van fortuin in een andere stad. Varen verschilt volgens Michael niet zoveel van vliegen. „In we zen zijn die twee dingen niet zo anders. De rust, de ruimte die je hebt, dat zijn dingen die me in die twee manieren van ver plaatsen aantrekken. We zijn nu op weg naar Vejle in Denemar ken. De veerboot is in 1894 ge bouwd en bestaat dit jaar dus precies honderd jaar. In Vejle hebben we een ontmoeting met een oud-kapitein van de veer boot. We hopen er in september te zijn, we doen rustig aan." Michael heeft een turbulent le ven gehad. Maar nu, op de Pa triot, lijkt de grote rust aange broken. „Ik heb met een klein vliegtuigje meegedaan aan de race van Engeland naar Austra lië. Toen dacht ik echt dat mijn laatste uur had geslagen. Het werd onderweg ineens pikdon ker. Een tropische storm met enorme windstoten. Ik vloog op drieduizend voet hoogte maar de wind joeg me op naar veer tienduizend voet. Ik geloof niet in God, maar toen heb ik gebe den. Die storm duurde wel zo'n half uur lang. Verschrikkelijk. Nu heb ik een rustig leven. Ze vragen me wel eens: heb je geen televisie aan boord? Nee. Ik heb geen televisie. Ik kijk 's avonds naar buiten, naar de rust, naar de natuur. Er zitten zo'n twintig ramen in dit schip en op elk raam krijg ik een ander kanaal." „Op de dag dat ik negentig jaar word, ga ik nog één keer vlie gen. Daarna mag het afgelopen met me zijn. Wat mij betreft de volgende dag. Ik geloof niet in God en ik wil voor mijn dood nog een keer de hemel zien." Regionale verwachting voor het weekeinde Mijn gezicht kronkelt zich in allerlei bochten. Het kronkelt als een slang, maar pijn doet het niet. Door de golven zie ik mijn eigen rimpels niet meer. Ja, de golven strijken de plooien van mijn gezicht weer glad. Steeds duidelijker zie ik de jongen van vroeger met die gezonde blos op I zijn wangen, die met zijn hengeltje aan de waterkant zit. Kauwend op een grassprietje, turend naar zijn dobber. Voor even onbekommerd, zor geloos. Niet bang voor de regen. Niet bang voor de zon. Niet bang. Was I ik maar weer jong. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9