John Major onder vuur na voordracht Kinnock Buitenland Madam Fleiss ontdook op grote schaal belastingen Onder moeders dikke buik Rumoer in Zuid-Afrika over openen NIS-dossiers Zeker veertig gewonden bij IRA-aanval politiebureau Op de vlucht Radio Rwanda preekt eenheid en verzoening 'Frans vertrek uit Rwanda leidt tot nieuwe uittocht' Oud-premier Craxi krijgt 8,5 jaar cel wegens corruptie I ZATERDAG 30 JULI 1994 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press Interr Vrouw dood na instorten rotswand kopenhagen Een Franse toeriste is gisteren omgekomen door dat een deel van een ongeveer 40 meter hoge krijtrotswand op het Deense eiland Mon losbrak en op het strand neerkwam. Aangenomen wordt dat er geen andere mensen onder de brok stukken liggen. Vier mensen raakten licht gewond. De steile wit te krijtrotsen van het eiland Mon, op ongeveer 120 kilometer ten zuiden van de Deense hoofdstad Kopenhagen, trekken veel toe risten. Fossiel voorvader landbewoners Washington In de Amerikaanse staat Pennsylvania is een zeker 365 miljoen jaar oud fossiel van een amfibie gevonden. Dat meldden onderzoekers gisteren in het wetenschappelijke tijd schrift Science. Volgens paleontoloog Ted Daeschler is de gevon den amfibie een evolutionaire schakel tussen dieren die in zee leefden en dieren die nu op land leven. Het is het oudst bekende fossiel van een amfibie in Noord-Amerika en het op een na oud ste ter wereld. Doden bij lawine op Mont Blanc chamonix» Reddingswerkers hebben gisteren de lichamen van vier Italiaanse bergbeklimmers gevonden, terwijl voor het leven van vijf Fransen wordt gevreesd. De alpinisten werden donder dag overvallen door een ijslawine op de hellingen van de Mont Blanc bij het Franse Chamonix, even over de grens met Italië. President voortaan rechtstreeks kiezen taipei Na een drie maanden durend debat, waarin afgevaardig den regelmatig met elkaar op de vuist gingen, heeft de Taiwane se Nationale Assemblee gisteren besloten dat de eerste recht streekse verkiezing van een president in 1996 zal plaatshebben. Het besluit werd unaniem genomen. De uitslag betekent een overwinning voor de hervormingsgezinde president Lee Teng- hui. Boetes voor Greenpeace-activisten egersund» De Noorse autoriteiten hebben de Nederlandse Greenpeace-directeurG. Drieman en de Nederlandse kapitein van het Greenpeace-actieschip Solo, A. Kuiken, gisteren een boete opgelegd van omgerekend bijna 6.300 gulden. De twëe moeten die betalen wegens het hinderen van de Noorse walvis vangst. Greenpeace zal de boetes aanvechten. Abortusarts in VS doodgeschoten pensacola Bij een abortuskliniek in Pensacola in de Amerikaan se staat Florida heeft een anti-abortusactivist gisteren een arts en een medewerker doodgeschoten. De dader is een voormalige Presbyteriaanse dominee en directeur van de anti-abortusgroe pering Defensive Action. Het was de derde schietpartij bij een abortuskliniek in de VS sinds maart 1993. Oude karavaanroutes ontdekt pasadena In de Verenigde Staten zijn gisteren radarbeelden be schikbaar gekomen die vanuit de ruimte zijn gemaakt en waar op onder het zand verborgen karavaansporen zijn te zien. De sporen bevinden zich onder het zand van Oman en leiden naar de verdwenen oase-stad Ubar, die in 1992 vanuit de ruimte werd gelokaliseerd. Volgens archeologen heeft Ubar tussen 2.800 en 300 voor Christus bestaan. Geweld Kashmir eist dertig levens srinagar Indiase troepen hebben gisteren 27 moslim-militan ten en drie burgers gedood bij verschillende gewelddadige pro testen in de deelstaat Kashmir. De ongeregeldheden braken uit na de arrestatie van de populaire separatistische leider Yasin Malik, leider van het Jammu-Kashmir Bevrijdingsfront. londen cees van zweeden correspondent Bij een mortieraanval op een politiebureau in het Noordierse Newry zijn gisteren zeker 40 mensen gewond geraakt. Twee van hen, beiden soldaten, ver keren in levensgevaar. De mees- te gewonden zijn burgers. De mortieren werden gelan- jrj ceerd vanuit een vrachtwagen, TA die eerder door gemaskerde le- den van de IRA (Ierse Republi- keinse Leger) in beslag was ge- M nomen. Twee mortieren troffen het politiestation, een derde raakte een winkel. De aanslag was de eerste sinds de IRA het los angeles ap Heidi Fleiss verdiende honderdduizenden dollars met het verkopen van seks aan Hollywood-sterren, om het geld vervolgens met hulp van haar vader aan het oog van de belastingdienst te onttrekken. Dat is althans de lezing van het openbaar ministerie in een aan klacht tegen haar wegens belastingontduiking, samenzwering en het witwassen van geld. Volgens de aanklacht zou Fleiss het geld dat ze aan haar dure cal- lgirls zou hebben verdiend op bankrekeningen hebben gezet onder naam van haar vader Paul Fleiss, een gerespecteerd kinderarts, en haar zus. Fleiss gaf over 1992 een inkomen van 33.000 dollar op; de rest zou zijn verdwenen door het contant betalen van goederen, diensten en gokschulden. Vader Fleiss zou valselijk hebben beweerd dat hij zijn dochter 600.000 dollar uit zijn spaartegoeden heeft gegeven voor de aanbe taling van de villa die eens aan acteur Michael Douglas behoorde. De villa werd het hoofdkwartier van de callgirl-organisatie van Fleiss. De 28-jarige Fleiss, wier arrestatie een golf van verontrusting door Hollywood deed gaan, werd eerder aangeklaagd wegens souteneurschap en het bezit van cocaïne. Theoretisch kan ze de maximale celstraf van 188 jaar krijgen en een boete van 5,5 miljoen dollar; een meer realistische straf onder de federale richtlijnen is drie tot zes jaar cel. afgelopen weekeinde het Brits- Ierse vredesplan had verwor pen. Voor de IRA zijn mortieren populaire wapens. Ze zijn ge makkelijk te maken en kunnen vanuit een auto worden afge schoten. Een paar weken gele den haalde de IRA met een mortier een Puma-helikopter neer, en in maart legde de orga nisatie met mortieraanvallen de Londense luchthaven Heathrow Londen lam. Het politiestation in Newry werd in 1985 ook al eens door mortieren getroffen. Toen kwa men negen agenten om. johannesburg john van schaik medewerker Het herenigd Duitsland had de schandalen over de Stasi-dos siers, Zuid-Afrika krijgt zijn rel len over de NIS-archieven. De papiervernietigers in Pretoria draaien al maanden op volle toeren om de mappen te legen met informatie over de politieke tegenstanders van apartheid. Maar er zijn veel kopieën in omloop en de regering-Mande- la zal iedereen hard aanpakken die probeert documenten van apartheid-spionnen te vernieti gen of te vervalsen. Dat is de boodschap van Mac Maharaj, voormalig activist bin nen het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en nu minister van transport. Maharaj publi ceerde gisteren een aantal oude documenten van de veiligheids dienst NIS die in het bezit zijn van het ANC, als waarschuwing dat het ANC over veel geheime informatie beschikt. Agenten van de NIS hebben tijdens de apartheid politieke tegenstanders vermoord en ge- Egypte verbiedt sluier op scholen De Egyptische regering heeft het dragen van de hijab of sluier door meisjes op scholen verbo den. De maatregel moet volgens de minister Baheddin (onder wijs) fundamentalistische on derwijzers ervan weerhouden de sluier op te dringen aan scholieres. Meisjes die toch een sluier op school dragen, mogen dit uitsluitend na het overleg gen van een schriftelijke verkla ring van de ouders-. De minister zei gisteren in een kranteninterview dat 'in het afgelopen schooljaar verschil lende extremistische leraren de sluier hebben opgelegd aan schoolmeisjes'. Baheddin noemt dit een verminking van de kindertijd. Sommige leraren sloegen meisjes die de sluier niet droegen. marteld. Het ANC is voorstan der van het instellen van een zogeheten waarheidscommis sie, die naar Latijnsamerikaans voorbeeld namen van slachtof fers en martelaars bekend moet maken. De documenten van de NIS spelen in dat onderzoek een be langrijke rol. Maar NIS-agenten proberen via het vernietigen van documenten dit onderzoek te frustreren en het ANC te ont moedigen ooit een poging te óndernemen het verleden te re construeren. Maharaj zei gisteren in ver schillende Zuidafrikaanse kran ten dat de veiligheidsdienst van de blanke regeringen vaak ama teuristisch en onzorgvuldig werk heeft afgeleverd. De dienst spaarde echter kosten noch moeite om uit te vinden wie zich tegen het zuivere blank- Afrikaanse ras durfden te ver zetten. Zo is afluisterapparatuur geplaatst in de cellen van ge vangenen op Robben-eiland, voor de kust bij Kaapstad, onder meer in die van Mandela. londen De twee dagen oude, in de Londense dierentuin geboren Issa mocht gisteren voor het eerst naar buiten. Veel oog voor het toegestroomde publiek had ze echter niet. Schuchter zocht zij bescherming onder de vertrouwde buik van moeder Shara. foto ap cerrypenny Ex-Labourleider genoemd als Europees Commissaris londen gpd-anp-afp De Britse premier John Major heeft zich de woede van de 'Eurosceptici' op de hals gehaald door Neil Kinnock, de voormalige Labour-leider, de baan van Europees Com missaris te gunnen. Vorig jaar had Major nog zijn veto over Kinnock uitgesproken. na de verkiezingsnederlaag van Labour in 1992. Het jaar daarop werd hij door zijn partij voorge dragen voor de functie van Eu ropees Commissaris. Maar Ma jor, die op dat moment nog de steun van de Eurosceptici nodig had om het Verdrag van Maas tricht door het Lagerhuis te loodsen, zette Kinnock een jaar in de wachtkamer. Voor Kinnock betekent de Teresa Gorman, in Majors Con servatieve Partij een van de te genstanders van verdere Eu ropese integratie, zei over Neil Kinnock: ,,Hij kan zich nu uitle ven als een vos in een kippehok. Kinnock zal in de Commissie, die bestaat uit tweede-rangspo litici, een van de slimsten zijn." Kinnock trad af als partijleider verhuizing naar Brussel een ge zinshereniging. Zijn vrouw Gle- nys werd bij de laatste Europese verkiezingen in het Europees Parlement gekozen, en woont al in Brussel. Hun zoon woont en werkt eveneens in de Belgische hoofdstad. Kinnock wordt, als het Euro pees Parlement met zijn benoe ming akkoord gaat, de opvolger van Bruce MiUan, de huidige Britse commissaris voor regio nale politiek die eveneens La- bourlid is. De andere Brit in het dagelijks bestuur van de Eu ropese Unie is sir Leon Brittan (Conservatieve Partij). Die is be last met de buitenlandse han- Sarajevo» Het was gisteren weer onrustig in de Bosnische hoofd stad Sarajevo. Servische sluip schutters namen enkele voorbij gangers onder vuur. Een pantser voertuig van de Verenigde Naties zorgde ervoor dat de mensen kon den wegkomen, foto epa fehim demir kigali terry leonard Nu de nieuwe hoofdredactie is aangetreden prijst Radio Rwanda, die eerst dood en ver derf zaaide in het land, zichzelf aan als een baken van hoop. Vanuit studio's die door koge linslagen zijn getekend, kondi gen presentatoren die enkele weken geleden nog instructies gaven om te doden nu aan dat het land veilig is en roepen ze op tot eenheid en verzoening. Radio Rwanda roept de vluchte lingen nu bijna onafgebroken op om naar huis terug te keren en te helpen bij de wederop bouw van hun verwoeste land. „Het hele programma is erop gericht de mensen te mobilise ren voor nationale verzoening en eenheid", vertelt journalist Deo Nyirigira. De nieuwsbulletins berichten over teruggekeerde vluchtelin gen die de draad van hun leven weer hebben opgepakt en over het leed en de vele doden in de overbevolkte kampen in buur land Zaïre. Er worden tips gege ven om cholera te voorkomen en teruggekeerde vluchtelingen geven boodschappen door aan familieleden die nog op de vlucht zijn. Nadat president Juvenal Habya- rimana in april omkwam bij een mysterieus vliegtuigongeluk predikten Radio Rwanda en Ra dio Mille Collines, een station van Hutu-extremisten, haat te gen de Tutsi's, met als gevolg meer dan een half miljoen do den. „Zij hebben bijgedragen aan de volkenmoord, door de mensen te vertellen dat ze zou den worden gedood, dat het RPF alle Hutu's zou doden", zegt Kabuye, refererend aan de voormalige hoofdredactie van Radio Rwanda. Radio Mille Collines, ook be kend onder de naam Radio RTLM, noemde de Tutsi's stee vast 'kakkerlakken' en riep de PARIJS-WASHINGTON AP-Rtr-ANP De terugtrekking van de Fran se troepen uit Rwanda die gis teren is begonnen, kan leiden tot een nieuwe uittocht van vluchtelingen. Dat zei Peter Hansen, de tweede secretaris generaal vluchtelingenzaken van de Verenigde Naties giste ren. Volgens Hansen zijn de VN-troepen die de Fransen moeten vervangen niet klaar voor hun taak. Hansen vreest dat de Rwan- dezen die in het door de Fran sen bewaakte gebied in het zuidwesten van het land ver blijven zich aansluiten bij de 600.000 vluchtelingen die eer der deze maand naar de nabij gelegen Zaïrese stad Bukavu vluchtten. „De internationale gemeenschap is verplicht om dit te voorkomen", aldus Han sen. De Verenigde Staten hebben gisteren de door het Rwandees Patriottisch Front (RPF) geïn stalleerde bewind erkend. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft gezegd dat Was hington het door Tutsi's gedo mineerde bewind ertoe aan moedigt de basis van zijn re gering te 'verbreden'. Presi dent Clinton heeft het Congres gevraagd noodhulp aan Rwan dese vluchtelingen ter waarde van ongeveer 570 miljoen gul den goed te keuren. Een door het ministerie van defensie ingehuurde Boeing 707 is gistermorgen met 34 ton hulpgoederen van de vliegba sis Soesterberg vertrokken naar Goma. Later op de dag ging een ingehuurd Antonov- vliegtuig met nog eens 80 ton hulpgoederen op weg naar de Zaïrese grensplaats. Aan boord van het tweede toestel bevin den zich ook twee artsen en vier verpleegkundigen die de hulporganisatie Artsen zonder Grenzen gaan helpen bij de opvang van de honderddui zenden Rwandese vluchtelin gen. Hutu's op alle Tutsi's te doden. „Ze zeiden, hak hen in hun nek. Ze hebben mooie meisjes, ver kracht ze. Ze zijn lang, dus hak hun benen af. De Tutsi-vrou- wen móeten allemaal worden verkracht en zwanger gemaakt zodat ze het leven schenken aan Hutu-kinderen. Zelfs als je aan getrouwde familie Tutsi is, hak ze aan mootjes. Je moet een voorbeeld geven", vertelt Ka buye. Minister Alfonse Marie Nkubito (justitie) en premier Faustin Twagiramungu hebben aange kondigd dat de eigenaren en de hoofdredacteuren van de radio stations zullen worden vervolgd als oorlogsmisdadigers als ze worden opgepakt. Maar zo'n twintig journalisten en presen tatoren die ooit haat predikten via de ether, werken nog steeds voor Radio Rwanda. „Deze mensen werden door de staat gedwongen om te zeggen wat ze zeiden. We denken dat ze die boodschappen tegen hun wil gaven. Als ze het niet had den gedaan dan waren ze ge dood", meent Kabuye. Drie journalisten van Radio Rwanda die weigerden aan de haatcam pagne mee te doen, werden in derdaad vermoord. Zowel Kabuye als Nyirigira den ken dat het enige tijd zal vergen, maar dat de nieuwe boodschap van Radio Rwanda zal helpen om de miljoenen vluchtelingen en ontheemden ervan te over tuigen dat ze thuis in vrede en veiligheid kunnen leven. Milaan afp-Rtr-anpTijdens zij MILAAN AFP-Rtr-ANP De 60-jarige Bettino Craxi, ex- premier van Italië en voorma lig leider van de Italiaanse So cialistische Partij (PSI) is giste ren in Milaan veroordeeld tot een gevangenisstraf van 8,5 jaar. Het is de eerste keer dat een voormalig leider van een van de partijen die in Italië de cennia lang de dienst uitmaak ten, wordt veroordeeld in het kader van de Operatie-Schone Handen. Ook Claudio Martelli, die vice-premier en plaatsver vangend partijleider is ge weest, kreeg 8,5 jaar cel. De twee werden schuldig be vonden aan het aannemen van meer dan 12 miljoen gulden steekpenningen van de Banco Ambrosiano, die in 1982 failliet ging. Als tegenprestatie zorgden Craxi en Martelli ervoor, dat de door socialisten geleide staats holding ENI (Nationaal Bedrijf voor Koolwaterstoffen) aan de Banco Ambrosiano een lening van meer dan 87 miljoen gul den gaf. De bank ging toch failliet. De rechters achten Craxi en Mar telli daarvoor medeverantwoor delijk omdat zij extra geld had den onttrokken aan de al in moeilijkheden verkerende bank. Beiden hebben beroep aan- Bettino Craxi. foto ap getekend tegen het vonnis. Craxi is bij verstek veroordeeld. Hij bevindt zich momenteel in zijn luxe villa in het Tunesische Hammamet. Volgens zijn advo caat is hij te ziek om te reizen. De affaire-Banco Ambrosiano deed in Italië in de jaren tachtig veel stof opwaaien, niet alleen wegens de talrijke gedupeerde klanten van de bank. Directeur Roberto Calvi werd dood in Londen aangetroffen, hangend onder een brug. De twijfels over de officiële zelfmoord-hypothe se zijn meer dan tien jaar later nog steeds springlevend. Tijdens zijn premierschap van ruim drie jaar oogste Craxi zowel bewondering als kritiek met zijn autoritaire optreden. Een van de bekendste Italiaanse cartoonisten placht Bettino Craxi te tekenen in het uniform van Benito Mussolini, die Italië van 1923 tot 1943 als fascis tische dictator regeerde. Inmiddels is Craxi het doelwit van de toorn van het volk over decennia corruptie in Rome, door de media inmiddels Tan gen topoli (stad van het smeer geld) gedoopt. De onthullingen van de afgelopen twee tot drie jaar komen voor de meeste Ita lianen overigens niet als verras sing. Een wisseling van de' wacht was echter al die jaren niet mogelijk, omdat het alter natief voor christen-democra ten en socialisten de Italiaanse Communistische Partij (PCI) zou zijn geweest. De PCI, ooit de grootste communistische partij van het Westen, was ech ter van regeringsdeelname uit gesloten. De Amerikanen vrees den namelijk dat communisti sche ministers toegang zouden krijgen tot geheime NAVO-do- cumenten. Craxi werd op 24 februari 1934 in Milaan geboren. Zijn vader was een Siciliaanse advo caat. Hij is getrouwd en heeft twee volwassen kinderen. del. De voordracht van Kinnock werd warm begroet door zijn voorganger. Die zei 'zich geen betere persoon voor de geest te kunnen halen om de Commis sie te helpen de uitdagingen het hoofd te bieden waar zij in de komende vijf jaar voor zal staan'. De Belgische regering draagt opnieuw de socialist Karei van Miert voor als Europees Com missaris. De Vlaming is lid van de Commissie sinds 1989. Hij is belast met het concurrentie- en transportbeleid. Hij is tevens vice-voorzitter. Europese bossen in slechte staat brussel anp De toestand van de bossen in Europa blijft zorgwekkend. Vooral in Midden- en Oost-Eu ropa is de vervuiling van lucht en grond zo groot dat voor het lot van de wouden daar moet worden gevreesd. In Nederland verkeert een kwart van de bo men in een slechte tot zeer slechte conditie. Dat staat in een rapport van de Europese Commissie dat gisteren in Brus sel is gepresenteerd. Vorig jaar zijn in de betrokken staten meer dan een half mil joen bomen bekeken en zijn ongeveer 26.000 monsters ge nomen. Het onderzoek toont aan dat één op de vijf bomen in Europa is aangetast. Ook al is de situatie iets beter dan in 1992, een aanzienlijke hoeveelheid vertoont verschijnselen als ont kleuring en bladverlies. In grote delen van Midden- en Oost-Eu- ropa is de toestand verontrus tend. Bijna 40 procent van de bosgebieden is daar bescha- Klopjacht van Letse politie op 89 gevangenen TALLINN AP De politie in Letland is gisteren een grote klopjacht begonnen op 89 gevangenen die via een zelfgegraven tunnel uit de Jelga- va-gevangenis, 50 kilometer teff zuiden van de hoofdstad Riga, zijn ontsnapt. Het is de grootste gevangenisuitbraak in de Letse geschiedenis. De tunnel liep van de dou cheruimte tot buiten het hek van de gevangenis. Volgens een woordvoerder van het ministe rie van binnenlandse zaken was de ontsnapping tot in de puntjes vóórbereid. Sommige uitbrekers werden met auto's opgewacht. Gistermiddag kon den zeventien gedetineerden weer worden ingerekend, terwijl een zich zelf had aangegeven. Volgens een woordvoerder van het ministerie van binnen landse zaken kampt de gevan genis met een ernstig perso neelstekort en deden op de dag van de massale uitbraak slechts vier bewakers en een officier dienst. Bij de klopjacht zijn tienduizend agenten ingezet, van wie er honderden van va kantie moesten worden terug geroepen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5