Plan-Ritzen gekraakt door zorgverzekeraars 'onnige strandzesdaagse Binnenland Drents fietsavontuur zit er weer op Enschede pakt coffeeshop en drugtoerist aan Duurdere motoren erg in trek bij dieven 'AIDS kan zich pas na 25 jaar openbaren' Goudroof bij Haagse V&D olkestein, Kok en Van Mierlo wachten og vele voetangels en klemmen iia< ERDAG 30 JULI 1994 m es vrouwen beroven bejaarden (STERDAMDe politie van Amsterdam-Amstelland heeft zes P* juwen tussen de 17 en 34 jaar opgepakt die tientallen bejaar- n hebben beroofd. De uit Rosmalen afkomstige groep heeft f n jaar lang geopereerd in onder meer Amsterdam, Rotterdam, :n Haag, Hilversum en Delft. De bejaarden werden met smoe- n naar de voordeur gelokt terwijl een tweede verdachte in de ja ining zocht naar geld en sieraden. De vrouwen hebben zo 'en- is Ie duizenden' guldens buitgemaakt. iles kosten samenleving meer geld 1 haag Files en langzaam rijdend verkeer hebben de Neder- j ïdse samenleving vorig jaar 1,2 miljard gulden gekost. Een jaar J arvoor was dat 11 miljard, blijkt uit een studie die in opdracht In Rijkswaterstaat is uitgevoerd door NEATransportonderzoek. ïj totaal stonden de weggebruikers 20,8 miljoen uur vast in het rkeer. Dat is iets meer dan in 1993 (20,6 miljoen). Bijna de 1 Ift van de kosten vloeit direct voort uit files. De rest wordt ver- I rzaakt door langzaam rijdend verkeer. joedingsbond FNV wil hennep-C AO Él haag De Voedingsbond FNV wil de arbeidsvoorwaarden en Ipeidsomstandigheden van werknemers van illegale hennep- Iekerijen verbeteren. Daarom wil de bond een hennep-CAO luiten. De bond reageert hiermee op de 21 invallen in hen pkwekerijen dooreen speciaal politieteam in Noord-Limburg, vijf van die gevallen ging het om verhuurde tuinderskassen. hennepkwekers moeten zich wel organiseren, anders kan er ?n CAO worden afgesloten. De bond denkt dat legalisering i kweek en handel van softdrugs onder meer leidt tot meer rk, minder criminaliteit en grotere inkomsten voor het rijk. uli warmste maand ooit gemeten bilt Juli wordt waarschijnlijk de warmste maand die ooit is [neten, verwacht het KNMI in De Bilt. In 1706 zijn de tempe- Kuurmetingen begonnen. Tot nu toe was 1783 de warmste «and met een gemiddelde temperatuur van 20,6 graden Celsi- J| Een recentere warme maand juli viel in 1983 met gemiddeld 1,1 graden. Dat juli '94 tot een absolute record uitgroeit, blijkt |k uit andere records die worden gevestigd. Zo verwacht het ■MI niet minder dan 30 zogeheten 'warme dagen' (boven de I graden) te kunnen registreren: dat is één etmaal meer dan in t oude recordjaar 1983. werkgroep van het ministe- in defensie gaat bekijken in rerre Nederland tegemoet Mlkomen aan de eis van twin- |p| Surinaamse legerofficieren uitbetaling van achterstallig Dat heeft minister Ter k van defensie gisteren be- na overleg met zijn colle- GP/iooijmans van buitenlandse - mmm* v 1 -T, pnd» Deelnemers aan de strandzesdaagse die maandag is begon- jin Hoek van Holland hebben geen klagen dit jaar ovef het weer. was zon, zon en nog eens zon, en af en toe een onweersbui. De jdelaars komen vandaag aan op het eindpunt in Den Helder. FOTO ANP HANS STEINMEIER Tandarts en fysiotherapeut moeten in pakket blijven houten anp De particuliere ziektekostenverzekeraars verenigd in het KLÓZ wijzen het plan van minister Ritzen (WVC) af om de vergoeding voor tandarts en fysiotherapeut te beper ken. Volgens het KLOZ gaat het om een 'pure bezuini gingsmaatregel'. Ook de FNV heeft grote bezwaren tegen de plannen want het is 'de zoveelste aanslag op de porte monnee van de laagstbetaalden'. wassenen als jongeren vervan gen door een jaarlijkse. De bewindsman stelt verder voor de eerste zes behandelin gen bij de fysiotherapeut niet meer te betalen of de vergoe ding te beperken tot 12 of 24 behandelingen. Derde moge lijkheid is om de eerste twaalf behandelingen voor slechts de helft te vergoeden. Zo wil hij voorkomen dat de ziekenfonds- Ritzen wil volwassenen straks zelf laten betalen voor vullin gen, trekken van tanden en kie zen, gebitsprotheses, orthodon tie en zenuwbehandelingen. Voor jongeren worden kronen, bruggen en een deel van de or thodontie uit het pakket ge haald. Verder wordt de halfjaar lijkse controle voor zowel vol- premies in de toekomst de pan uitrijzen. De operatie moet 450 miljoen gulden (tandheelkun de) en 200 miljoen gulden (fysiotherapie) opleveren. Het KLOZ vindt dat de verze keringspakketten zo worden 'uitgekleed'. „We hebben niets .tegen de bezuiniging op zich. Het is prima dat de burger zelf kan bepalen waarvoor hij zich verzekert. Alleen niet op deze manier. Ritzen heeft vanuit zijn portemonnee naar de tandheel kundige hulp en fysiotherapie gekeken en niet naar de ge zondheid van de burger", aldus KLOZ-woordvoerder C. Goos- sens. Hij noemt het 'kwalijk' dat Ritzen alleen preventiebehan delingen in het verzekerings- >neis legerofficieren onderzocht De officieren willen eerst geld zien en dan pas weer meewer ken met Nederlands-Surinaam se defensieprojecten. Ze wor den gesteund door het Suri naamse parlement en president Venetiaan. Nederland is in 1982 gestopt met betalen naar aan leiding van de beruchte decem bermoorden. De officieren heb ben recht op een totaalbedrag van negen miljoen gulden. assen Deze deelnemers van de fietsvierdaagse in Drenthe nuttigen na vele kilometers op de pedalen een broodje en een drankje. FOTO ANFJ HERMAN PIETERSE enschede anp Enschede wil na Maastricht ook een eind maken aan het drugtoerisme uit het buiten land. De oostelijke grensstad is vooral po pulair bij Duitse verslaafden die massaal naar Enschede trekken om daar hard- en softdrugs in te slaan. Vanaf 1 oktober mo gen in de 21 coffeeshops die de stad telt geen verdovende middelen meer worden verkocht aan mensen die niet in Nederland wonen.' Volgens burgemeester Mans van Ensche de neemt de overlast in zijn stad hand over hand toe. Vooral Duitse drugverslaafden bezorgen de inwoners van Enschede steeds meer ergernis. „Ik ben nu drie maanden burgemeester in deze stad. Vanaf de eerste dag bereiken mij klachten van de burgers dat zij meer dan genoeg hebben van de overlast die vooral de coffeeshops binnen en buiten het centrum veroorzaken." In nauw overleg met het Openbaar Mi nisterie en de politie heeft Mans daarom besloten het dnigbeleid in Enschede aan zienlijk aan te scherpen. Mans: „De overlast moet worden teruggedrongen. Er mogen beslist geen nieuwe coffeeshops bijkomen, het huidige aantal moet langzaam afne men." Per 1 oktober mag ook geen alcohol meer in coffeshops worden geschonken. Bezoe kers onder de zestien mogen er niet in en de coffeeshop moet tussen middernacht en twaalf uur 's middags dicht. Mans zegt dat de situatie in Enschede nog niet zo erg is als in Maastricht waar tot een noodverordening is overgegaan wegens ernstige overlast van vooral buitenlandse druggebruikers. n Nederlands Persbur pakket voor volwassenen wil houden en dat de tandheelkun dige behandelingen uit de boot vallen. Hetzelfde geldt voor de fysiotherapie. „Chronisch zie ken worden nu de dupe. Waar om worden de mensen met sportblessures niet extra aange pakt?", aldus Goossens. Ook de FNV vindt Ritzens voorstel slecht voor de volksge zondheid. „Alles wat er tot op dit moment is bereikt in de tandheelkundige zorg wordt in de waagschaal gesteld. Mensen kunnen zich weliswaar bijverze keren, maar zeker degenen met de lagere inkomens zullen dat vanwege oplopende kosten niet snel doen. Met alle gevolgen op den duur voor hun gebit", aldus federatiebestuurder H. Muller. Aantal diefstallen neemt sterk toe amsterdam cpd Het aantal diefstallen van mo toren is sterk gestegen. Vorig jaar werden volgens de Cen trale Recherche Informatie dienst (CRI) 2.000 motoren ge stolen, 500 meer dan in 1990. Het gaat vaak om duurdere merken, die niet meer kunnen worden opgespoord. De Am sterdamse politie, die onlangs een internationale bende mo- tordieven oprolde, gaat de kennis over motordiefstallen vergroten. De dieven hebben het voor al gemunt op Bimota, Bakker, Cagiva, Ducati, Harley-Da- vidson of Magni-motoren. Kosten noch moeite worden gespaard om deze machines 'omgekat', ontdaan van de ou de serienummers, te versche pen. Een nieuwe Bimota kost minimaal 45.000 gulden, de duurste is bijna 80.000 gulden. Deze week arresteerde de Amsterdamse politie tien le den van een bende die gesto len motoren naar de Antillen verscheepte. Sinds 1990 liet de groep minstens honderd mo toren op eenvoudige wijze van eigenaar verwisselen: de mo toren werden in een gehuurd bestelbusje getild. Gedemon teerde onderdelen werden bij huiszoeking zelfs aangetroffen onder het bed van de moeder van een van de verdachten. De motorbezitter blijkt zijn dure vervoermiddel overigens vaak door ijdelheid kwijt te ra ken. Volgens de politie wordt het vervoermiddel niet goed op slot gezet want zo'n grote ketting aan een fraaie motor staat niet mooi. De Amster damse politie heeft twee re chercheurs vrijgemaakt voor motorroven. Dat het aantal motordief stallen stijgt, blijkt ook uit cij fers bij verzekeringsmaat schappijen. Die zijn overigens terughoudend met het afslui ten van cascoverzekeringen voor dure motoren. De verze keraars zoeken naar goede slo ten en alarminstallaties voor motoren. AMC sceptisch over Brits onderzoek amsterdam anp In het Academisch Medisch Centrum is gereserveerd gerea geerd op de resultaten van een opzienbarend Brits onderzoek naar het verloop van de ziekte AIDS. Daaruit blijkt dat sommi ge mensen die besmet zijn met het AIDS-virus nog minstens 25 jaar gewoon kunnen doorleven zonder dat ze ziek zijn. „Ook onze eigen prognoses laten een steeds grotere periode zien tussen het moment dat ie mand besmet is geraakt en de ziekte AIDS zich openbaart. Vijftig procent van de HIV-geïn- fecteerden krijgt volgens ons ei gen onderzoek na tien jaar AIDS. Amerikaans onderzoek laat eenzelfde periode zien", zegt een woordvoerder. Hij plaatst kanttekeningen bij het Britse onderzoek. De onder zoekers volgden maximaal der tien jaar lang 111 HlV-geïnfec- teerde hemofiliepatiënten. Zij liepen de ziekte tussen 1979- 1985 op via besmette bloedpro- dukten. „De ziekte ontwikkelt zich anders bij hemofiliepatiën ten dan bij mensen die het heb ben opgelopen via homoseksu ele contacten. Het is de vraag of de Britse prognoses ook voor deze groep gelden", aldus de woordvoerder. De Britse wetenschappers schatten dat een kwart van de onderzochte groep nog min stens 25 jaar leeft zonder dat de ziekte uitbreekt. Ze baseren hun theorie op het aantal CD4 lym- fe-cellen, die betrokken zijn bij de bestrijding van infecties, in het bloed van hemofiliepatiën ten. .Aangezien AIDS zich vrij wel uitsluitend ontwikkelt als het aantal CD4 lymfe-cellen be neden een bepaald aantal komt, kunnen nu nuttige schema's worden opgesteld voor het AIDS-verloop op lange ter mijn", aldus de onderzoekers in het British Medical Journal. De wetenschappers schatten dat uit hun onderzoeksgroep 15 procent van de mensen die 30 jaar en ouder waren toen zij de infectie kregen, minstens twin tigjaar de ziekte overleeft. Bij de groep 15- tot 29-jarigen geldt een percentage van 26, van de mensen die jonger dan 15 wa ren zou 32 procent twee decen nia zonder ziekteverschijnselen blijven. Het AMC volgt ook een groep mensen die begin jaren tachtig besmet raakte en bij wie de ziekte zich nog niet heeft ge openbaard. Er zijn nog geen mensen die al 25 jaar seroposi tief zijn omdat de eerste be smettingen dateren van het be gin van de jaren tachtig. den haag gpdnes. Het is de tweede keer bin nen veertien dagen dat een wa renhuis in Den Haag het doel wit is geworden van superkra kers. Twee weken geleden werd er uit de Bijenkorfkassa's twee ton gestolen. Bij een inbraak in een-vestiging van Vroom en Dreesmann in Den Haag-Zuid is gisteren voor ongeveer 40.000 gulden aan sie raden gestolen uit de goudvitri- het laatste ogenblik bleef spannend. Zou informateur kiezen voor een paarse of centrum-linkse coalitie? het CDA uit de boot ge ld worden of de WD? Om uur gistermiddag wist nie- ïd nog het antwoord. In kringen werd toen nog de telrol van D66-leider Van rlo 'benadrukt. „Als 'Van rlo tegenover Kok een blok- tegen centrum-links heeft eworpen, dan wordt het rs", klonk het hoopvol in het ïatie-jargon. is rond de klok van drie, Kok zijn beslissing aan de esteit kenbaar maakte, kwa- er voor doorgewinterde nenhof-watchers' aanwij- [en dat het paars zou wor- Hans van Mierlo, donder- lacht nog somberend, werd in een opgewekte stem- g gesignaleerd, u had er gedurende het eer- deel van deze week toch al sfeertje gehangen dat paars hoogste ogen zou gooien, op programmatische gron- want daarin staan zowel als WD op nogal wat be- jrijke punten dichter bij het 1 dan bij elkaar. Het waren ral politieke en psychologi- 1 factoren die in het voor- varï paars pleitten. De eerste, in juni mislukte paarse ronde, had namelijk geen al te diepe wonden achter gelaten bij PvdA en WD. Pro grammatisch lagen en liggen beide weliswaar mijlen uit el kaar, maar men wist wat men aan elkaar had. Voor velen een verademing vergeleken bij de ondoorzichtige christen-demo cratische verdeel- en heerstac tieken waaraan sociaal-demo craten en liberalen in het verle den zoveel frustraties hebben overgehouden. Bovendien raakten de afgelo pen weken steeds meer WD'ers en PvdA'ers tot de overtuiging dat het CDA momenteel een slechte huwelijkspartner is. De christen-democraten zijn na de verkiezingsnederlaag de kluts kwijt. Ze liggen voornamelijk met zichzelf in de knoop, en fractie leider Brinkman is er het leven de bewijs van. Hij opereert on zeker en vanuit het defensief, maakt dan ook fouten en wordt zowel in zijn eigen fractie als daarbuiten steeds minder seri eus genomen. Toen Brinkman het dinsdag heel belangrijk noemtje dat de overheid niet langer de duur en hoogte van de WAO-uitkeringen moet voorschrijven, was PvdA- onderhandelaar Wallage er dan ook als de kippen bij om het CDA uit de boot te gooien. Toen Bolkestein het op dit punt voor Kok opnam, leken hernieuwde paarse onderhandelingen op eens zeer dichtbij. Bleef over de forse program matische tegenstelling tussen PvdA en VVD, die na het mis lukken van de eerste paarse ronde door Bolkestein werd ver woord als „de klassieke tegen stelling tussen werk boven inko men en inkomen boven werk". Anders gezegd: de tegenstelling tussen de solidariteitsgedachte dat je zorgt voor iedereen of het principe dat iedereen zijn eigen broek maar moet ophouden. Dat uitte zich in ernstige me ningsverschillen over al dan niet verder snijden in de sociale uit keringen. Hoewel Kok in zijn regeerpro gramma Bolkestein op enkele onderdelen tegemoet is geko men ten opzichte van de eerste paarse onderhandelingen, bleek donderdagavond, na langdurig overleg tussen beiden, dat be langrijke meningsverschillen (nog?) in het geheel niet zijn verbrugd. Kok kan aan zijn ach terban niet verkopen dat hij nog meer gaat snijden (ten koste van de zwakkeren) dan hij nu al doet. De hel, aldus Kok, breekt immers zo ook al uit. Bolkestein op zijn beurt kan bij zijn kiezers niet aankomen met de boodschap dat de bij voorbeeld AWBZ-premie volle dig inkomensafhankelijk wordt gemaakt. Na hun indringende gesprek bleek dat de 'klassieke tegen stelling', nog volop aanwezig was. Over verschillende wezen lijke onderdelen van Koks plan bestond deze week in de verste verte nog geen overeenstem ming. „Ik richt geen blokkade op, maar er zijn grenzen die ik niet kan overschrijden", aldus Bolkestein. Waardoor de kans op paars donderdag opeens weer een stuk kleiner leek, en centrum-links, tegen wil en dank, weer in de kijker kwam. Uiteindelijk koos Kok dus toch voor een formatiepoging met Bolkestein, waarschijnlijk ook omdat een centrum-linkse coalitie met een zwalkend CDA en een onwillig D66 nog meer ellende belooft dan een paarse formatiepoging. Niet voor niets zei Kok dat hij bij zijn beslissing de onderlinge samenhang tus sen de mogelijke coalitiepart ners zwaar had laten wegen. Bolkestein en Kok, met als be middelaar Van Mierlo, mogen nu opnieuw proberen de tegen stellingen tfe overbruggen die hen scheiden. Een riskante op tie, gezien de vele voetangels en klemmen die nog op hun weg liggen. Mislukt Kok nu als for mateur, dan is wellicht ook nog een veelbelovende carrière als beginnend staatsman gebroken. Hier volgt de letterlijke tekst van het ver slag dat informateur Kok gisteren heeft uitgebracht aan koningin Beatrix: den haag Majesteit, Op 6 juli 1994 verzocht u mij met het oog op de vorming van een kabinet op zo kort mogelijke termijn een regeringsprogram ma op hoofdlijnen op te stellen, waarbij in het bijzonder aandacht diende te worden gegeven aan het financieel en sociaal-eco nomisch beleid en de begroting voor 1995. Dit programma zou moeten worden voor gelegd aan de Tweede Kamerfracties van PvdA, CDA, WD en D66, teneinde vervol gens te kunnen vaststellen welk kabinet kan worden gevormd, dat kan rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging. Ter uitvoering van de mij gegeven op dracht heb ik op 8 juli 1994 met de fractie voorzitters van PvdA, CDA, WD en D66 gesprekken gevoerd over de opvattingen en aandachtspunten die zij ten aanzien van zo'n programma aari mij wensten voor te leggen. Voorts heb ik enkele deskundi gen over specifieke onderwerpen geraad pleegd. Op 19 juli 1994 heb ik met de be trokken fr actievoorzitters gesproken over de stand van zaken met betrekking tot de rijksbegroting, de sociale fondsen en de zorgsector, alsmede over mogelijke keuzen dienaangaande in het programma. Op grond van mijn bevindingen en ter uit voering van de opdracht heb ik vervolgens bijgevoegde proeve van een regeringspro gramma op hoofdlijnen opgesteld en deze op 25 juli 1994 aan de fr actievoorzitters van PvdA, CDA, WD en D66 voorgelegd met de vraag mij schriftelijk te willen me dedelen of dit programma voldoende basis biedt voor hun fractie om mee te werken aan de totstandkoming van een kabinet dat op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging kan rekenen. Op 26 juli 1994 heb ik van de fractievoor zitters bijgevoegde antwoordbrieven ont vangen. Hoewel alle vier brieven in begin sel een positief antwoord bevatten, waren de reacties overigens van dien aard dat na dere en diepgaande gesprekken met de fractievoorzitters nodig waren. Op 27 en 28 juli 1994 hebben deze ge sprekken met ieder van de fractievoorzit ters in twee rondes plaatsgevonden. Daar bij heb ik in het bijzonder verduidelijking gevraagd inzake de politieke betekenis en de beleidsinhoudelijke merites van de in hun brief opgenomen kanttekeningen, voorbehouden en nadere wensen. Op grond van de brieven en de gevoerde gesprekken kan ik vaststellen dat ieder van de vier fracties in beginsel bereid is op ba sis van het door mij voorgelegde program ma op hoofdlijnen besprekingen te voeren over de vorming van een meerderheidska binet. De opvattingen over de meest gewenste uitkomsten van dergelijke besprekingen lopen.echter uiteen, zowel voor wat betreft onderwerpen van financiële en sociaal- economische aard als ten aanzien van an dere onderwerpen. De gevoerde gesprekken hebben mij nader inzicht verschaft in de mate waarin deze verschillen elk afzonderlijk en in onderlin ge samenhang tijdens onderhandelingen overbrugbaar kunnen worden geacht. Paarbij heb ik in aanmerking genomen de noodzaak van een zo groot mogelijke co hesie van het te vormen kabinet, niet in de laatste plaats met het oog op de wenselijk heid van een zorgvuldig evenwicht tussen het treffen van ingrijpende maatregelen en het behoud van sociale samenhang in on ze samenleving. In het licht van de verkregen informatie en alle factoren bijeengenomen, ben ik tot de slotsom gekomen dat de vorming van een kabinet bestaande uit PvdA, WD en D66 onder de gegeven omstandigheden, reke ning houdend met de mij verstrekte op dracht, het meest in aanmerking komt. Uit de schriftelijke reacties en de monde linge toelichtingen daarop is mij gebleken dat de fracties van de betrokken partijen bereid zijn medewerking te verlenen aan de totstandkoming van een kabinet van PvdA, WD en D66 en daarbij de opgestel de proeve van een regeringsprogramma op hoofdlijnen als grondslag voor het beleid van het te vormen kabinet te hanteren. Hierbij past echter de aantekening dat tij dens formatiebesprekingen nader zal die nen te worden gesproken over een aantal onderwerpen die om verheldering, uitwer king of bijstelling vragen, hetzij voor wat betreft de tekst van het programma op hoofdlijnen, dan wel met het oog op de voorbereiding van de regeringsverklaring. Voorts zal in de formatieperiode met spoed en bij voorrang de nadere invulling van de rijksbegroting 1995 ter hand moe ten worden genomen, zowel de uitgaven kant (inclusief ombuigingen en beleidsin tensiveringen) als de inkomstenkant (on der meer dekkingsplan, WKA, flankerend inkomensbeleid, omvang en vormgeving lastenverlichting) De overige onderwerpen waarover tijdens de formatie nader zal moeten worden ge sproken, zijn: - Omvang en vormgeving lastenverlichting 1996-1998, in relatie tot werkgelegenheid en inkomensbeleid - Beleidsprioriteiten 1996-1998, waaronder intensiveringen - Aanwending meevallers bij hogere*eco- nomische groei - Zorg (onder meer bejaardenoorden, bud gettair kader en premiestelling) - Vormgeving studiefinanciering - Inkomensafhankelijke maatregelen in re latie tot de lengte van de 2e schijf loonbe lasting/inkomstenbelasting - Infrastruc tuur - Internationale samenwerking -Veiligheid/rechtshandhaving - Staatsrechtelijke vernieuwing - Cultuur en onderwijs Op grond van mijn bevindingen mag ik u aanbevelen om een politicus van PvdA- huize te benoemen tot formateur en deze te belasten met de vorming van een PvdA, WD, D66-kabinet. Uw dienstwillige W. Kok

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3