'De maatschappij valt uiteen door plan van Kok' Feiten &Meningen Studiefinanciering gaat nu definitief op de helling De nachtmerrie van Susan en Sally Wolkenkrabbers kietelen de trots van het Verre Oosten ZATERDAG 30 JULI 1994 NIEUWSANALYSE Op het kantoor van de Landelijke Studen ten Vakbond (LSVb) in Utrecht is de woede en verontwaardiging sinds maandag alleen maar toegenomen. Op die dag kwam infor mateur Kok in zijn 'proeve van een rege ringsprogram' met het voorstel om één mil jard gulden te bezuinigen op de studiefi nanciering. ,,Het is niet alleen een waanzin nige korting op de basisbeurs, het zorgt voor allerlei bijkomende problemen", aldus J. van den Steenhoven, vice-voorzitter van de LSVb. Hij heeft de gevolgen van de maatregel de afgelopen dagen nog eens op een rijtje ge zet. Van den Steenhoven wijst onder meer op de dreigende verdringing op de arbeids markt. Heel veel studenten zullen hun toe vlucht nemen tot bijbaantjes, nu de basis beurs straks wordt gereduceerd tot een zak centje. Dat gaat veelal om laag geschoold of ongeschoold werk aan de onderkant van de arbeidsmarkt, waar de werkloosheid toch al enorm is. ..Bovendien creëer je een enorm sociaal risico voor mensen, omdat de studieschul den straks de pan uitrijzen. Veel mensen kunnen later hun schulden niet betalen. Dat heeft weer extra bezuinigingen tot ge volg". aldus Van den Steenhoven. De LSVb zal zich de komende tijd niet al leen fel verzetten tegen de aanslag op de studiefinanciering, maar ook met alterna tieven komen. Het huidige, in 1986 geïntro duceerde stelsel zal over enkele jaren, na al le bezuinigingsrondes, immers mijlenver verwijderd zijn van de oorspronkelijke be doeling: een basisbeurs die ten minste op het niveau van de kinderbijslag ligt en die studenten grotendeels onafhankelijk maakt van hun ouders. „Dit stelsel wordt nu defi nitief de nek omgedraaid", aldus Van den Steenhoven. De miljard van Kok komt namelijk bo venop eerdere bezuinigingen en een bespa ring van 600 miljoen waartoe de Tweede Kamer vorige maand besloot. Daarmee dreigt het budget voor basis- en aanvullen de beurzen in een luttel aantal jaren van 4,7 miljard tot iets meer dan 2 miljard te wor den ingekrompen. De gevolgen voor studenten zijn fors. De bedragen verschillen per onderwijssoort, maar het voorbeeld van een student aan de universiteit toont de achteruitgang. De hui dige basisbeurs bedraagt 560 gulden per maand als hij of zij op kamers woont. Een thuiswonende student krijgt 225 gulden. Door stapsgewijze verlagingen op 1 janu ari '95 en 1 januari '96 als gevolg van de be zuiniging van 600 miljoen daalt de basis beurs naar respectievelijk 425 gulden en 125 gulden. Als de plannen van Kok door gaan, daalt de basisbeurs vermoedelijk naar zo'n 220 gulden voor uitwonende studen ten en 120 voor thuiswonende studenten. De mogelijkheden om extra geld te krij gen, worden bovendien fors beperkt. Stu denten met ouders die een belastbaar inko men van minder dan 46.000 gulden per jaar hebben, komen nu in aanmerking voor de maximale aanvullende beurs van 284 gul den pér maand. Naarmate ouders meer verdienen, loopt dat bedrag terug. Als ou ders meer dan 63.000 gulden verdienen,' vervalt het recht op een aanvullende beurs. Volgens Koks plannen komen studenten straks pas in aanmerking voor een aanvul lende beurs als hun ouders minder dan 50.000 gulden verdienen. Nu ontvangt globaal een derde van de circa 600.000 studenten en scholieren bo ven de 18 jaar een aanvullende beurs, maar dat zullen er door de beperkende voorwaar den van Kok een stuk minder worden. Het percentage studenten dat een rentedragen de lening afsluit nu zo'n 40 procent zal daarentegen fors stijgen. Twee jaar geleden, bij de evaluatie van de studiefinanciering, zag de Tweede Kamer geen aanleiding tot grote wijzigingen. Nu is de tijd daar wel rijp voor, meent de LSVb, aangezien het budget voor de studiefinan ciering uiterst kwestbaar blijkt tijdens be zuinigingsrondes. De LSVb propageert al enige jaren de zogenoemde academici-be lasting als alternatief voor het huidige stel sel. Dat model voorziet in een fonds, waar aan niet alleen de overheid, maar ook afge studeerden betalen. Oud-studenten beta len, naar rato van hun inkomen, voor elk jaar dat ze hebben gestudeerd drie jaar pre- Hoe dan ook, in eerste instantie zal de studentenvakbond oproepen tot verzet als een nieuw kabinet de plannen van Kok overneemt. „Studenten zullen massaal de straat op gaan", voorspelt Van den Steen hoven. Bij de Steunpunten Studiefinancie ring, waar studenten terecht kunnen met vragen, was de afgelopen dagen echter wei nig te merken van enige verontrusting. Ook de bezuinigingsmaatregelen waartoe de Tweede Kamer vorige maand besloot lever den nauwelijks extra telefoontjes op, aldus een woordvoerster van de Informatie Be heer Groep in Groningen, de vroegere In formatiseringsbank. „Onze ervaring is dat studenten meestal pas aan de bel hangen als ze minder geld op hun rekening gestort krijgen." PAUL VAN DER BUL Onderzoeker Oude Engberink ziet weinig perspectief voor kansarmen Vele eeuwen stonden de hoog ste gebouwen ter wereld in het westelijk halfrond de pirami de van Cheops, de kathedraal van Ulm, het Empire State ge bouw, de Sears Tower. Maar bij het aanbreken van het nieuwe millennium reiken de snelgroei ende steden in het Verre Oosten het hoogst. Steden als Sjanghai, Kuala Lumpur, Kao-hsiung, Hong Ko.ng en Chongqing schieten de lucht in met een vaart waarbij de explosieve bouwperiodes in New York en Chicago verbleken. China investeert fors in een handelsimperium dat de Eu ropese Unie over pakweg twin-' tig jaar in de schaduw zal stel len. Zo verrijzen in de speciale economische zone Shenzhen maandelijks enkele nieuwe wol kenkrabbers. In de Maleisische hoofdstad Ku- ala Lumpur wordt gebouwd aan de Petronas Towers, die bij hun voltooiing in 1996 de hoogste wolkenkrabbers ter wereld zul len zijn. De twee torens van dit handelscomplex zullen tot een hoogte van 442,5 meter reiken, 7,5 meter hoger dan de Sears Tower in Chicago, die de afgelo pen twintig jaar het trotse etiket van hoogste gebouw ter wereld droeg. De Maleisische premier Ma hathir Mohamad wil het record van de Amerikanen afpakken om te onderstrepen dat Ma leisië zich in het centrum be vindt van het economische wonder dat zich in zuid-oost Azië voltrekt. De Petronas wol kenkrabbers, die rijkelijk met is lamitische motieven zijn ver sierd, torenen als een enorm peper-en-zout stel boven de stad uit. De Chinezen zijn echter niet van plan om Maleisië lang op zijn lauweren te laten rusten. Een jaar na de voltooiing van de Petronas Towers zal in Chon- qing de Chonqing Tower wor den geopend. Dit 114 verdie pingen tellende gebouw, deels kantoorruimte en deels hotel, zal zich 450 meter boven de ri vieren de Yangtze en de Jialing verheffen. Het ontwerp van het gebouw is gebaseerd op de Chi nese fengshui leer, waarin het cijfer acht geluk brengt. De en tree wordt acht verdiepingen hoog en van de achtste tot de tachtigste verdieping worden d< kantoren verlucht met atria (binnenpleinen) van acht ver diepingen. Bouwkundig levert een dergelij ke hoogte in ieder geval geen problemen op. De wolkenkrab- 2 bertechnologie is het stadium van kinderziekten allang ontste gen. Toen de flamboyante Ame d rikaanse architect Frank Lloyd Wright zestig jaar geleden een 1.609 meter hoge wolkenkrab ber ontwierp, was dit bouw technisch al haalbaar. De toren had zonder meer gebouwd kun I nen worden. De vraag die bij dii| soort projecten rijst, luidtniet zozeer 'hoe', als wel 'waarom'? In het geval van de Petronas To wers en de Chonqing Tower is het antwoord duidelijk. De Chi nezen en de Maleisiërs bouwen wolkenkrabbers die hun econo- mische aspiraties symboliseren. Wolkenkrabbers van een derge- lijk formaat zijn altijd prestige objecten. Net zoals in de mid deleeuwen, toen Europese ka thedralen elkaar de loef af pro- beerden te steken met de hoog te van hun toren, alsof ze on derling wedijverden om wie het eerst God zou bereiken. Hoogbouw kan echter ook een gevolg zijn van landschaarste. Met een bloeiende economie en een beperkte hoeveelheid bouwgrond zoals bijvoor beeld in Manhattan en Hong Kong is uitbreiding alleen in de hoogte mogelijk. In Hong Kong en Tokyo is de economi sche druk zó groot, dat wolken-] krabbers worden gesloopt om i door hogere torens te worden i vervangen. In de internationale prestigeslag van de hoogbouw komen de Europeanen er bekaaid af. Met 'slechts' 255 meter is de Messer turm in Frankfurt de hoogste toren van Europa. Terwijl de westerse economieën zich aan het eind van de twintigste eeuw steeds meer toeleggen op voed- selproduktie en dienstverlening en de industriële produktie de rug toekeren, pakt de wolken krabber zijn biezen en vertrekt naar het oosten. LONDEN JONATHAN GLANCEY VERTALING: MARGREET HESLINGA De wereldwijde concurrentie is moordend. Als Nederland de mouwen niet opstroopt, is het snel met onze 'welvaart' gedaan. De proeve van informateur Wim Kok voor een nieuw regeringsprogramma, spreekt ferme taal. De arbeidsproduktiviteit van de wer kenden moet hoger. Wie het tempo niet kan of wil volgen, mag in in een uniform op de uitkijk staan of boodschappen doen voor bejaarden. Zo'n 'ingrijpende aanpak' komt volgens Kok de 'economische dynamiek' ten goe de, en bevordert de 'sociale samenhang'. Volgens Gerard Oude Engberink, hoofd wetenschappelijk onderzoek bij de Rot terdamse sociale dienst, zal het de sa menleving echter juist ontwrichten. „De technologische vernieuwingen maken grote groepen mensen economisch over tollig. Die komen nooit meer aan de bak. De politiek weigert dat onder ogen te zien en vergen daarmee de maatschappelijke problemen". Twee maanden geleden legde Oude Eng berink een alarmerend rapport op tafel over 'de grenzen van de armoe'. Door een opeenvolging van bezuinigingen op de sociale zekerheid is de afgelopen vijftien jaar een leger van een miljoen Neder landse huishoudens ontstaan dat op het kale beton van een minimum-uitkering leeft. De helft van die huishoudens kan de eindjes alleen nog aan elkaar knopen door schulden te maken. Elke nieuwe in greep in de sociale zekerheid jaagt nieu we regimenten dieper de schulden in. In middels is een kwart van de minima- huishoudens in een onontwarbare klu wen van betalingsverplichtingen verstrikt geraakt. In de strijd om het bestaan zoe ken steeds meer van die mensen hun toe vlucht in fraude, in het zwarte circuit of in de criminaliteit. Tijdens de economische crisis in de jaren tachtig leverden de minima veertien pro cent koopkracht in. Toen de economie weer aantrok, kregen ze vier procent te rug. Sinds vorig jaar is de koopkracht weer aan het dalen. De politiek vergeet er rekening mee te houden, zegt Oude Eng berink, dat de vast lasten van de minima sinds 1986 zeer fors zijn toegenomen. De huren stegen flink, de huursubsidie werd minder en er werden steeds meer 'eigen bijdragen' gevraagd, vooral in de gezond heidszorg. Bovendien zijn de gemeente lijke heffingen verdubbeld, terwijl kwijt schelding sinds 1992 niet meer mogelijk UITVALLERS Informateur Kok wil een nog hogere ar beidsproduktiviteit. „Dat betekent dat nóg meer laaggeschoolden werkloos wor den.", zegt Oude Engberink. De manier waarop hij de Nederlandse arbeidsmarkt beschrijft, doet denken aan de Tour-kara vaan die afgelopen maand door Frankrijk jakkerde. Hoe harder de kopmannen op de pedalen trapten, hoe groter het aantal uitvallers aan de staart van het peloton. Minister De Vries van sociale zaken on derkent dat. Hij bepleitte onlangs juist een verlaging van de arbeidsproduktivi teit. „Er zou druk van de ketel gehaald moeten worden. Maar dat kan alleen als werknemers genoegen nemen met lagere lonen. Zo komen meer mensen aan de slag en wordt het totale welvaartsniveau toch niet aangetast." Maar daar zit hem nu juist het probleem. De jakkerende produktieven aan de kop van het peloton en de helpers die hun tempo kunnen bij benen, blijken steeds minder bereid de goedgevulde prijzenpot met de groeiende groep afvallers te delen. Kok kent de ge volgen van die 'desolidarisering'. Ze be dreigen, schrijft hij, de hele samenleving, 'zeker als steden en buurten in het teken van de uitsluiting en inkomensachteruit gang komen te staan'. Kok gaat ervan uit dat het mogelijk is de afvallers weer aan de slag te krijgen door speciaal voor hen eenvoudige baantjes te scheppen, zowel in de bedrijven als bij de overheid. Hij wil daartoe de arbeidskos ten van laaggeschoold werk verlagen, hier en daar zelfs tot beneden het minimum loon. En hij wil hen 'prikkelen' die baan tjes te grijpen. Blijven ze op hun krent zit ten, dan worden ze gestraft met 'forse vermindering' van hun minimum-uitke ring. Koks voorstellen lijken volgens Oude Engberink een eerste stapje naar de Ame rikaanse jobmachine. „Daar wordt in Ne derland uiterst jaloers naar gekeken. In de VS creëert men banen bij het leven. Maar wat stelt dat voor? Ze krijgen nau welijks betaald. Terwijl de werkloosheid daalt, stijgt de armoe. Plantsoenen har ken, de bezittingen van de rijken bewa- ken, de boodschappen van anderen naar de auto dragen. Ze kunnen je ook uitle nen aan bedrijven om daar de smerigste karweitjes te doen. Het komt de werkge vers goed uit, maar de maatschappelijke problemen los je er niet mee op. Die mensen verdienen zo weinig dat ze hier in Nederland alsnog bij de.sociale dienst terecht zouden komen. Als je dat hier in troduceert, sla je de weg in van de pro blemen in de Amerikaanse binnensteden. Dan introduceer je ook de Los Angeles- rellen." Niettemin gaan her en der in Nederland stemmen op om nieuwkomers op de laaggeschoolde arbeidsmarkt voor de helft van het minimimloon te laten wer ken. „Daarmee werk je in de hand dat de mensen zwart gaan bijklussen of gaan stelen. Achttien uur per dag werken is in de VS niet ongewoon. Die mensen kun nen niet meer op hun kinderen passen, ze gaan pepmiddelen gebruiken... Daar mee creëer je een illegale wereld, waarin steevast onder de prijs wordt gewerkt." Jongeren vormen een probleem apart. Oude Egberink: „Het Jeugdwerkgarantie plan is gepresenteerd als een sluitende regeling voor iedere schoolverlater vanaf 18 jaar die langer dan een jaar werkloos is. Maar in Rotterdam blijkt de helft van die jongeren er buiten te vallen. Die wo nen in kraakpanden of zitten regelmatig achter de tralies. Wij sturen ze terug de Sally Croft (44) is een geliefd staflid op een accountantskantoor in de Ci ty, het financiële hart van Londen. Susan Hagan (47) is reuktherapeute en woont met haar twee kinderen buiten Londen. De twee Britse vrou wen zijn voormalige volgelingen van Bhagwan Shree Rajneesh. Ze zijn woensdag door Groot-Brittannië uit gewezen naar de Verenigde Staten. Daar moeten ze terechtstaan wegens het beramen van een moordaanslag op een openbare aanklager, een 9 jaar oud moordcomplot dat nooit is uitge voerd. In de'Amerikaanse staat Oregon wor den ze geconfronteerd met een mo gelijk bevooroordeelde jury'en verkla ringen van gecompromitteerde getui gen. De twee vrouwen hebben vier jaar lang met gerechtelijke procedu res geprobeerd hun uitwijzing te voorkomen. Maar de Britse rechters geloofden niet dat ze in de VS geen eerlijk proces zullen krijgen. Als ze worden veroordeeld, kunnen de vrou wen levenslang krijgen. Amerikaanse juristen voorspellen echter een ge vangenisstraf van twintig jaar. Iedere juridische deskundige is het erover eens dat een zaak die op der gelijk 'besmet' bewijs is gebaseerd, nooit voor een Britse rechtbank zou komen. En het is waar dat een Duitse rechter in Karlsruhe hetzelfde bewijs heeft bekeken tegen een ander lid van de samenzwering, en de zaak heeft geseponeerd. Maar voor het ministe rie van binnenlandse zaken, waar jus titie onder valt, en voor de rechters doet dat er allemaal niet toe. Het is niet hun taak om 'de sterkte van het bewijs tegen de vrouwen' te testen, zo luidt het argument. In hun jeugd waren de twee vrouwen volgelingen van de Bhagwan Shree Rajneesh de goeroe van de vrije liefde die jonge en vaak rijke wester lingen aantrok in zijn commune bij het kleine stadje Antelope in Oregon. De Bhagwan was in de ogen van de buitenwereld een belachelijke en ge vaarlijke figuur. Hij liet zijn volgelin gen met vreugde zoveel geld aan hem schenken dat hij een vloot van 91 Rol ls-Royces kon kopen. Sally Croft stuitte op Bbagwans com mune in Poona toen ze in 1976 met vakantie in India was. „Ik was opge leid tot accountant", zegt ze, „Voor het eerst in mijn leven kwam ik in een omgeving waar het spirituele het al- lerhoogste was. In de begintijd lag de nadruk niet op seks en Rolls-Royces." Susan Hagan was een lerares uit Shef field, die als vrijwilligster in Nepal was gaan werken. Daar ontmoette ze een jonge Rus waar ze mee trouwde. Toen haar man besloot zich aan te sluiten bij de Bhagwan in Poona, ging ze met hem mee om haar huwelijk te redden, niet uit overtuiging. Maar bij aankomst raakte ook zij betoverd. „Ik ontdekte dat ik gelukkig was." Toen de Bha.gwan besloot zijn com mune in Oregon te bouwen, verlieten beide vrouwen samen met hem In dia. Croft werd hoofdaccountant en adviseerde de Bhagwan over zijn trusts en naamloze vennootschap pen. Hagan hielp bij de organisatie van de bouw van wegen, dammen en omheiningen. De bevolking van Oregon had niet veel op met de 6.000 volgelingen van de Bhagwan die op het bijna 300 vier kante kilometer stuk grond dat ooit de Big Muddy Ranch een stad wilden bouwen Rajneeshpuram. Stickers met de tekst 'Vang een Bhagwan' ver schenen op de bumpers van auto's en een tegenstander van de commune plaatste zelfs een bom. Als reactie daarop infecteerde een groep intimi onder de Bhagwan-volgelingen het eten in plaatselijke restaurants rriet de salmonellabacterie. Zo'n 750 mensen moesten naar het ziekenhuis. De Amerikaanse autoriteiten beschul digen de twee Engelse vrouwen van samenzwering in een complot om Charles Turner te vermoorden, een Amerikaanse aanklager die betrokken was bij een onderzoek naar de com mune. Croft wordt ervan beschuldigd toestemming te hebben gegeven voor de aankoop van de wapens en Hagan zou vergaderingen hebben bijge woond over de poging tot moord. Dat klinkt allemaal erg onheilspel lend, totdat duidelijk wordt dat er he lemaal geen moordaanslag is ge weest. Turner en de autoriteiten wis ten helemaal niets over de moord plannen, totdat de commune in 1985 uiteenviel en de Bhagwan-aanhan gers op de vlucht sloegen. Pas toen zouden 'verkenningsfoto's' van Tur ner zijn gevonden. Twee ex-communeleden hebben ver klaringen afgelegd over de betrokken heid van de vrouwen. Maar Andrew McCooey, de Britse advocaat van Croft en Hagan, zegt dat in 1985, toen de twee getuigen voor de eerste keer over het complot werden verhoord, zijn cliënten niet ter sprake zijn geko men. Pas in 1990, nadat beide straf vermindering hadden bepleit in ruil voor een bekentenis over andere communeleden, werden Croft en Ha gan als samenzweerders genoemd. Een vrouw zoekt naar kleren in vuilniszakken: de harde kanten van een leven op het bestaansminimum, FOTO wildernis in. Dan moetje niet gek opkij ken als ze iets doen wat niet mag. Van het minimumjeugdloon kun je nog geen ka mer betalen. Als je dan niet terug kunt vallen op moeders pappot, zijn er nog maar heel weinig legale uitwijkmogelijk heden over." ROTTERDAM HENK POSTMA Bhagwan in betere tijden. Volmaakt geluk tijdens de soeffie-dans. FOTO ARCHIEF Inmiddels hadden beiden in Enge land een nieuw leven opgebouwd. De getuigen zullen hun getuigenver klaring niet veranderen. Als zij dat zouden doen is de strafvermindering van de baan en zouden zij voor lange tijd naar de gevangenis worden ge stuurd. Voor de vele Britse supporters van Croft en Hagan onder wie po litici en een voormalige Law Lord was het duidelijk: de zaak tegen Ha gan en Croft stonk. Daar komt nog bij dat de Amerikaan se autoriteiten alle pogingen hebben afgewezen om het proces te laten ver plaatsen van de conservatieve en diep-christelijke staat Oregon, waar de Bhagwan-commune als politieke kwestie nog steeds leeft, naar een 'neutrale'staat. Voor beide vrouwen speelt ook bitte re ironie een rol. Zij hadden de com mune in 1985 verlaten en waren on middellijk daarna door de Bhagwan gehekeld wegens hun verraad. Sally Croft was diepbedroefd nadat de gro te man haar had gezegd dat het 'hem niet kon schelen' wat met de commu ne was gebeurd. Susan Hagan walgde van zijn pogingen om een horloge te kopen van miljoenen guldens en van de weigering van zijn medewerkers haar toestemming te geven haar ster vende schoonvader in Nepal op te zoeken. Negen jaar later dwingt de nalatenschap van de dode God hen terug naar Oregon, misschien wel voor altijd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2