Oudhedenmuseum vat vol problemen Cultuur&Kunst Succesvol puinruimer aan de slag bij RMO Tweede 'Racism beat it' festival Tournee moet oude Stones-magie terugbrengen 'De Hollandse Tuin' geopend Tweede arrestatiebevel tegen Bengalese schrijfster Nasrin Orgelconcert Katwijk: spectaculair en ludiek ZATERDAG 30 JUL11994 19 Bluesrockfestival op komst tegelen Op 3 september vindt in Tegelen de elfde editie van het Bluesrockfestival plaats. In het openluchttheater De Doolhof zullen vanaf 13.00 uur zeven formaties optreden. Het program ma vermeldt de volgende namen: Louisiana Radio, The Hoax, Blue Blot, Michael Katon, Lonnie Mack, Red Devile en BBM (Bruce, Baker en Moore). Klaas Hofstra speelt Rembrandt Amsterdam Acteur Klaas Hofstra kruipt voor de derde keer in de huid van een beroemd schilder. Van 16 augustus t/m 1 septem ber speelt hij de voorstelling Rembrandt, A portrait/Een portret in de Stadsschouwburg in Amsterdam. Het stuk werd op verzoek van Amerikaanse musea geschreven naar aanleiding van de gro te Rembrandt-tentoonstelling in het Rijksmuseum in Amster dam in 1992. In de voorstelling wordt het publiek meegenomen naar het Amsterdam van drie eeuwen geleden. Rembrandt is 63 jaar en is weer even teruggekeerd naar zijn atelier. Hij haalt her inneringen op aan zijn loopbaan als schilder, vertelt over zijn persoonlijke leven en geeft commentaar op de mythes die over hem ontstonden na zijn dood. De laatste drie voorstellingen zijn in het Nederlands, de andere in het Engels. Klankpark tijdens zomerfestival Rotterdam Op 12 (avond), 13 en 14 augustus is in het museum park in Rotterdam 220V Klankpark te zien en te horen. Het klan kobject is gedacht vanuit de traditie van de klanksculptuur van begin deze eeuw tot het hedendaagse computertijdperk waarin beeld en geluid gereproduceerd en gemanipuleerd worden tot ongrijpbare beeld- en geluidstromen. Het 220V Klankpark is on derdeel van de Zomer Festivals Rotterdam. De toegang is gratis. P.J.Th. Schoots, momenteel directeur van de Gemeente lijke Bibliotheek in Rotter dam, is door de directeur-ge neraal culturele zaken van het ministerie van WVC, drs. Riezenkamp, aangesteld als interimmanager bij het Rijksmuseum van Oudheden (RMO). Schoots staat in F terdam bekend als een suc cesvol 'puinruimer'. Hij stel de eerder orde op zaken bij het Maritiem Museum Prins Hendrik in Rotterdam. Bij de Dienst Recreatie Rotterdam werd door Schoots een inter- reorganisatie afgerond waarbij hij enkele vervelende beslissingen moest nemer In de tien jaar dat hij de funrtle van directeur van de Rotterdamse Gemeentebi bliotheek bekleedt, is er bij deze instelling ook heel 1 gebeurd. De grootste ver; dering was wel de verhuizing naar het nieuwe centrale bi bliotheekgebouw bij het sta tion Blaak. Schoots wordt geken schetst als een vaderlijk au toritaire man, maar ook als i echte bibliotheekman die alles graag zo duidelijk mogelijk uitlegt. Zijn con tract bij RMO loopt voorlopig tot 31 december. In septem ber zal de situatie worden geëvalueerd. Schoots wil zelf nog niets zeggen over zijn 'plan 1 aanpak' voor het Leidse mu seum. Duidelijk is wel dat onder zijn leiding een strate gie moet worden ontwikkeld waardoor het Rijksmuseum van Oudheden een herken baarder profiel krijgt bij het publiek en dat het beleid op professionele leest moet v\ den geschoeid. Uiteindelijk moet het museum, in loop van volgend jaar, rijp zijn om zelfstandig te func tioneren. De Stichting Pop Against Ra cism organiseert zatprdag 10 september het tweede 'Racism Beat it' Popfestival voor jonge ren. Gedurende twaalf uur zul len bekende en onbekende bands optreden bij het Amster damse Telesport-gebied, naast NS-station Sloterdijk. Het eve nement is, net als vorig jaar, gratis toegankelijk. 2-Unlimited, 2 Brothers on the 4th floor, The Scene, Doop en BB Queen hebben hun me dewerking al toegezegd. Daar naast geeft een aantal „bij jon geren populaire personen" hun .mening over het thema racis me. Jack Spijkerman is één van de presentatoren. De Stichting werd vorig jaar opgericht als reactie op de groeiende vreemdelingenhaat en afnemende tolerantie in Ne derland. Zij rekent op minstens 60.000 bezoekers. Rebellen van toen met Voodo Lounge op pad Mick Jagger zal in elk geval zijn best doen om het als vanouds te laten lijken- .De oude magie van de legendarische Britse band moet weer voelbaar zijn. De Stones staan aan de vooravond van een wereldtournee die langs 23 steden zal voeren. Het Robert Kennedy Stadium in Washington heeft maandag de pre mière. Na een dozijn concerten in Ame rikaanse steden gaat de tour naar Cana da, Latijns-Amerika, Azië en Europa. Het moet de grootste tournee worden die de Britse groep ooit maakte. De laatste, de Steel-Wheelstour uit 1989, leverde ruim 300 miljoen dollar op. De rebellen uit de jaren zestig zijn he ren van middelbare leeftijd geworden. Jagger is 51 en grootvader, gitarist Keith Richards een jaar jonger, Ron Wood 47 •en drummer Charlie Watts 53 jaar oud. Watts begint de jaren kennelijk te voe len. „Ik zou het liefste iedere avond na een uur van het podium stappen. Maar in het stadion zijn de mensen pas na twee en een half uur tevreden. En dat vind ik eerlijk gezegd a bloody shit", al dus de grijzende drummer. Voodoo Lounge is de naam die aan de wereldtournee is gegeven, dezelfde als de titel van het laatste Stones-album, dat een gemengde ontvangst kreeg. Het be vat vijftien nieuwe songs van Jagger en Richards, waaronder Love is Strong, You Got Me Rocking, Blinded by Rainbows en Mean Disposition. De oude Stones zijn er zeker in te herkennen. Platen maatschappij Virgin is ervan overtuigd dat Voodoo Lounge ook jonge kopers naar de platenzaak zal trekken. Basgitarist Bill Wyman, een vijfde oor spronkelijke Stone, maakt de tour niet mee. Eind vorig jaar verliet hij de groep. Zijn plaats wordt ingenomen door Dar- ryll Jones, die eerder onder meer bij Miles Davis en Sting speelde. Daarnaast wordt de groep aangevuld met Chuck Leavell (keybords) en Bobby Keys (saxo foon). De Stones hebben zich in Canada in een schooltje op hun wereldreis voorbe reid. Vorige week traden zij onverwacht op in een nachtclub in Toronto, een op warmertje voor de tournee. „Op een be paald moment krijg je genoeg van hetre- peteren en wil je op een podium staan", aldus Jagger over het verrassingsconcert. Het enthousiasme van het publiek richt te zich vooral op Stones-klassiekers als Tumblin' Dice, Brown Sugar en Honky Tonk Woman. Critici hebben al eerder het einde van „The greatest Rock 'n Roll Band on Earth" voorspeld, maar zover is het nog niet. „Dat is alleen maar dom gezwets geweest", aldus een geërgerde Jagger. „Ik weet niet hoe lang de machine nog blijft lopen. Maar zo is het in deze busi ness steeds geweest. Wie kan nu zeggen of Guns 'n Roses niet ooit weer op het podium zullen staan?" leiden 'De Hollandse Tuin', een beeldende kunst manifestatie op tien verschillende groenplekken in Leiden en Oegstgeest is gisteren officieel geopend. De bedoeling van het kunstproject is om door mid del van tijdelijke beelden of zogeheten ruimtelijke installaties in verschillende tuinen op een nieuwe manier de relatie tussen beeldende kunst en parken of tuinen vorm te geven. Elf kunstenaars hebben hun medewerking verleend aan de manifestatie die tot en met 25 september zal duren. Bij de tentoon stelling is een gratis routebeschrijving verschenen met uitgebreide informatie over alle locaties en ac tiviteiten. Ook zijn een catalogus en een picknick pakket voor op de route verkrijgbaar bij het Cen trum Beeldende Kunst (CBK) aan de Hooglandse Kerkgracht 19-21. foto loek zuyderduin Tegen de Bengalese schrijfster Taslima Nasrin is een tweede arrestatiebevel uitgevaardigd, ditmaal naar aanleiding van een uit 1992 stammende bundel es says waarvan in Bangladesh al meer dan 20.000 exemplaren zijn verkocht. Nasrin leeft ondergedoken sinds een rechtbank in de hoofdstad Dhaka op 4 juni haar arrestatie gelastte omdat zij de moslims zou hebben gekwetst in hun religieuze gevoelens. j gelastte een rechtbank de noordoostelijke stad Cha- tak haar arrestatie om dezelfde redenen. De rechtbank kwam tot deze beslissing nadat een plaatselijke moslim-leider een klacht had ingediend en had betoogd dat de door Nasrin ge schreven essays anti-islamitisch zijn, aldus een bericht in de krant Star. Haar van 1993 stammende roman Schaamte leidde tot de monstratieve optochten van moslims door de straten van Dhaka, die eisten dat de schrijf ster wordt geexecuteerd. Schaamte is inmiddels in Bangladesh verboden. In friei van dit jaar liepen de moslim-fundamentalisten in Bangladesh wederom te hoop tegen Nasrin, omdat zij in een krante-interview zou hebben gepleit voor veranderingen in de Koran. De schrijfster heeft ontkend dit te hebben gezegd. Wel zegt zij veranderingen in de islamitische wetgeving voor te staan zodat vrouwen bij wet de zelfde rechten krijgen als man- Machtsconflicten, een zyvakke financiële positie, mislukte tentoonstellingen Met het gedwongen vertrek van directeur G.J. Verwers is het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden voorlopig nog niet uit de problemen. Uit het onderzoek dat is ingesteld naar het reilen en zeilen van Oudheden blijkt dat de or ganisatie vele problemen kent en dat de conflictsituatie tussen de directeur en de dienstcommissie is veroorzaakt door het al langer onvoldoende functioneren van het museum. De bedoeling is dat het Oudhedenmuseum over niet al te lange tijd op eigen benen kan staan, maar met de huidige organisatie kan men die verzelfstandiging onmogelijk aan. De ernst en omvang van de problemen maakt duidelijk dat die niet met het opstappen van enke le mensen zijn op te lossen, maar dat nog een reeks van ingrijpende maatregelen nodig is. Achter de monumentale gevel van het rijksmuseum aan het eerbiedwaardige Rapenburg gaat al jarenlang van alles mis. De nadruk lag de afgelopen tijd op het conflict dat directeur Verwers de kop kostte. Maar de problemen die daaraan ten grondslag liggen zitten veel die per. Uit de correspondentie en de interviews die zijn gehouden door het Utrechtse onderzoeks bureau Andersson Elffers Felix bv blijkt dat er al jarenlang spra ke is van machtsconflicten, in terne belangentegenstellingen, een gebrekkig financieel beheer en een stijl van leiding geven waarbij iedereen maar z'n gang kon gaan. Dat alles heeft gere sulteerd in'een klimaat waarin het onmogelijk is dat het muse um op korte termijn zelfstandig kan gedijen. Niet voor niets be pleiten de onderzoekers een professionele aanpak van het commerciële, financiële en per sonele management in het mu- De afgelopen jaren werd het beleid vooral gekenmerkt door het zelfstandig opereren van af delingen en medewerkers. Een aantal medewerkers is het in- houdelijk oneens met beleid ge richt op versterking van de op het publiek gerichte activiteiten. Sommige conservatoren werken volledig en doelbewust heen langs de publieksfunctie van het museum. Het management team, dat naast Verwers be stond uit het hoofd collectiebe heer en het hoofd presentatie, bleek niet in staat om voldoen de samenhang daarin aan te brengen. Onder het personeel bestaat onvrede over tal van kwesties. Een relatief groot aantal ar beidsconflicten drukt of heeft onevenredig zwaar gedrukt op het functioneren van afdelingen of de organisatie als geheel. Al met al kan worden geconclu deerd dat de gezagspositie van het management door de pro blemen op vele aspecten van het functioneren sterk is uitge hold. Sponsors De financiële positie van het oudhedenmuseum is alles be halve rooskleurig. Het museum teert vrijwel geheel op de zak van het ministerie van wvc. De leiding is er de afgelopen jaren niet in geslaagd om sponsors aan te trekken. Pogingen daar toe, zoals het in de hand nemen van een Sponsoring Advies groep en een bijeenkomst met potentiële sponsors, zijn op niets uitgelopen. De enige eigen inkomsten van het museum, naast entreegelden, opbreng sten van publikaties en verko pen via de museumwinkel, be treffen vergoedingen voor de verhuur van de Taffeh-zaal. Op de financiële reserve die het museum tot aan 1991 had opgebouwd is de afgelopen ja ren fors ingeteerd. Met name de BEELDENSTORM Soms voel je heel exact aan wanneer iets niet deugt, maar kun je niet goed zeggen waar de schoen wringt. Dat overkwam me bij de tentoonstelling 'Ren dezvous Provoqué', kort gele den te zien in de Lakenhal, de Waag en het Centrum Beelden de Kunst in Leiden. Voor wie het vergeten was: het ging om een gezamenlijke expositie van kunstenaars uit Luxemburg en Nederland, ter gelegenheid van de verjaardag van een diploma tiek verdrag tussen Luxemburg en Nederland. Al vanaf het eerste moment dat ik over 'Rendezvous Provo qué' hoorde, had ik het gevoel dat er iets scheef zat, maar ik kreeg mijn vinger er niet tussen. Aan de dingen die werden ge toond lag het niet, die waren in teressant genoeg. Maar er hing een onwaarachtig luchtje om het geheel. Je kreeg de indruk dat er andere belangen dan die van de kunst in het geding wa ren. Ik zou de hele tentoonstelling allang weer zijn vergeten, als ik er onlangs niet op een onver wachte manier weer aan was herinnerd. Toen ik op een mid dag over de Oude Singel wan delde, botste ik voor de ingang van de Lakenhal op tegen een vliko-bak, zo'n stalen container voor grof vuil. Nieuwsgierig naar wat men in de plaatselijke oudheidkamer zoal weggooit, onderwierp ik deze afvalbak eens aan een kleine inspectie. Er lag niet veel bijzonders in: wat puin, een paar planken, stukken plastic. Maar ik rook een zoetige lucht, die ik ergens van meende te kennen. Ik schoof wat rommel opzij en: voila! Daar zag ik het. Daar lag dat pseudo-glas-in-lood- raam! Een stuk plexiglas, be plakt met gekleurde, doorschij nende snoepjes, gemaakt door één van de kunstenaars uit Luxemburg. Tijdens 'Rendez vous Provoqué' maakte dit ker kraam nieuwe stijl deel uit van een installatie, die met veel tamtam en artistieke bombarie aan den volke was gepresen teerd. Het had iets uitgesproken be lachelijks om het voormalige kunstwerk hier in stukken ge broken tussen het vuil te zien liggen, Wat kort tevoren nóg op gevoerd werd als een knappe sublimering van de materie en als een toppunt van spirituele verheffing, lag hier nu even zo vrolijk in de zomerzon te rotten in de wachtkamer van de vuil verbranding. Aan zo'n toevallige vondst kun je natuurlijk allerlei diep zinnige beschouwingen probe ren op te hangen: dat het eigen lijk een tijdsbeeld is, dat de wegwerpkunst de musea re geert, dat beeldhouwkunst tot consumptiegoed is verworden, enzovoorts. Maar daar gaat het mij niet om. Wat frappeert is de mentali teit, die zich openbaart achter de welopgevoede facade van de doorsnee kunstminnaar. Want doorsnee kunstminnaars waren het, die deze expositie samen stelden. Hun probleem is niet zozeer dèt ze een kunstwerk weggooien, het is de manier waarop. De loden ernst waar mee zo'n snoepjes-geval in het museum wordt geïntroduceerd contrasteert te veel met de ach teloosheid waarmee het beeld vervolgens wordt weggegooid. Het strookt niet. Achteraf besef ik dat daarin precies het pot sierlijke van 'Rendez-vous Pro voqué' zat. Het was een maske rade. De waarheid lag in de vli ko-bak. ONNOSCHILSTRA Gift voor Groninger jongerencentrum groningen «gpd Een vermogend zakenman heeft het Groninger jongerencentrum Simplon een schenking van een half miljoen gulden toegezegd voor een grondige verbouwing. De man, 'een miljardair' volgens medewerkers van het centrum, is de vader van een vrijwilligster van Simplon. Medewerkers van het in financiële moeilijkheden verkerende jongerencentrum hebben met een mengeling van en thousiasme en ongeloof gereageerd op het nieuws. Uit het rapport over het Rijksmuseur herinrichting van de Neder landse afdeling is een aanslag gebleken op de reserve. Het Oudheden blijkt dat er al jarenlang problemen zijn. foto loek zuyderduin Uit de financiële verslagleg ging over de periode 1991-1993 blijkt dat het resultaat in 1992 budget voor de herinrichting werd bovendien met 4 ton over schreden. en 1993 negatiefis geweest. Het vermogen is door dat resultaat geslonken van ruim 1,7 miljoen gulden in 1991 naar ruim 5 ton in 1993.. Dat is een afname van 67%. Omdat het museum een vol ledig gesubsidieerde instelling is was er geen harde noodzaak aanwezig extra activiteiten te ontplooien. Eigen opbrengsten zijn nooit van levensbelang ge weest voor het museum. Daar door ontbrak het in het muse um aan een ondernemingscul tuur. Het management is niet in staat gebleken om het bedrijfs matig functioneren op een zo danige wijze voor te bereiden dat de toekomstige verzelfstan diging een vertrouwenwekkend en kansrijk beeld oproept. Afgeblazen De bezoekersaantallen in de af gelopen jaren laten zien dat er geen sprake is van een constan te bezoekersstroom. In 1993 was er weliswaar een stijging van 43% ten opzichte van 1992. Maar in 1992 was er sprake van een daling van 21% ten opzich te van 1991. Dit grillige patroon heeft vooral te maken met de frequentie en kwaliteit van het tentoonstellingsprogramma. Het Rijksmuseum van Oud heden heeft het imago van een wetenschappelijk, traditioneel museum met een saaie en inge togen presentatie. Met een in- terressant tentoonstellingspro gramma is daar wel wat aan te doen. Maar de doelstelling, jaar op jaar in diverse ondeme- mings- en beleidsplannen ge formuleerd, om twee grote ten toonstellingen en drie mini-ex posities per jaar te houden, is keer op keer niet gehaald. In de afgelopen jaren zijn maar liefst drie grote tentoon stellingen afgeblazen. Ook an dere plannen om het museum actiever te presenteren zijn de afgelopen jaren vaak blijven ste ken in de sfeer van goede voor nemens. Een echt overtuigend en inspirerend plan met ten toonstellingen, vernieuwingen, evenementen en ondersteunen de activiteiten voor de komende jaren ontbreekt. Ook in Frankfurt schilderijen gestolen frankfurt am main dpa/afp Uit een museum in Frankfurt am Main zijn drie waardevolle schil derijen gestolen. Het gaat om twee werken van de Engelse kunste naar William Turner (1775-1871) en een stuk van de Duitser Caspar David Friedrich (1774-1840). Twee onbekenden betraden donder dagavond kort voor het sluitingsuur het museum en verborgen zich, aldus de politie. Nadat al het overige personeel het pand had verlaten, overmeesterden de dieven de enige overgebleven bewaker en bonden hem vast. Na twintig minuten kon deze medewerker van een particulier bewakingsbedrijf zich bevrijden en contact op nemen met de centrale van de onderneming. muziek recensie li dy van der spek Internationale Zomer-Orgelserie met Dr Jiri Ropek (Praag) achter het Van den Heuvel orgel. Gehoord op 29 juli in de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee. In de loop van een orgelcyclus komen alle bekende orgelcom ponisten wel aan bod, van J.S. Bach via C. Franck tot O. Mes- siaen. Vanavond werden er drie minder bekende grootheden aan toegevoegd, J. Klicka (1855-1937), BA Wiedemann (1883-1951) en de organist/componist van deze avond, Jiri Ropek (1922), alle drie uit Praag afkomstig en met elkaar verbonden door een ge meenschappelijk cultuur- en muziekverleden. Klicka was de leermeester van Wiedemann, die op zijn beurt weer Ropek opleidde tot organist. Klicka was in hoofdzaak de man van het grote werk. Zijn Fantasie over het Sint Wenzel- koraal uit 1890 blijft een van de meest effectvolle concertstuk ken uit het eind van de vorige eeuw; een schilderachtige com positie met een imposante in zet, door Ropek majestueus ver tolkt en intens uitgewerkt met een rijk geschakeerd palet van soft gevoileerde tot helder pri maire kleurtonen. Bij Wiedemann worden de harmonieën schriller en in zijn koraalprelude 'O Head sore wounded' speelt hij als het ware met de dissonant om de pijn des te meer te doen wederva ren. Ropek deed aan dit con cept niets af of toe, wat in dit geval buitengewoon overtuigde. En dan acht variaties op een Sequence 'Victimae Paschali Laudes' van Ropek zelf met alle mogelijke omspelingen van de cantus firmus, speelse uithalen, serene dan weer licht sarcasti sche geintjes met de melodie, dansende ritmes, heldere, nasa le of omfloerste registercombi- naties, en een donderend slot. Voorwaar, een spectaculair, ludiek postludium aan dit zo meravond-concert.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19