Ik beschouw het als een doorbraak' 'In de auto kan ik als het ware een knop omdraaien' Sport fERDAC 30 JUL11994 -CHEF ROB ONDERWATER. C roen Piket schaart zich bij cle wereldtop na toernooiwinst in Dortmund SCOREBORD VOETBAL 39 Ridder (Ned) Rosita 6,311 lenwedstrljd 1 Duitsl e dezer dagen in Leiderdorp of omgeving een glimla- ,Mende jongeman tegen het lijf loopt, zou Jeroen Piket eens voor zich kunnen hebben. De 25-jarige schaker vindt zich na zijn overtuigende toernooi in Dortmund na in de zevende hemel, al wil hij, nuchter als hij is, ;t beide benen op de grond blijven staan. Maar een ed gevoel geeft het wel, als je voor het eerst een sterk zet toernooi van categorie 16 op je naam hebt geschre- ,Ik beschouw deze stap als een doorbraak. Als je een ed toernooi draait, voel je je een ander mens." EIDEN spsschaker Piket be- ïouvvt zichzelf, los van zijn ente toernooi-overwinning, :h al als een geluksvogel. ,.Ik eigen baas. Het mooie aan vak is, dat je een grote mate vrijheid hebt. Zoals nu, na zwaar toernooi, lekker even i waar ik zin in heb. Naar bioscoop of thuis video's kij- niet te veel aan schaken nken. Maar je moet wel met vrijheid kunnen omgaan. Ik een beetje tussen de serieuze de losbandige jongens in. Ifdiscipline is belangrijk voor schaker." Mede dankzij die eigenschap eft Piket zich met een ELO- ling van 2675 volgens de (offL ;uze) tussentijdse ranglijst ider de tien beste schakers ter ;reld geschaard. Via de weg r geleidelijkheid realiseerde Leiderdorper doelen, die ichts weinige Nederlanders :h durven stellen. Op zijn de was hij schaakgroot- eester, zes jaar later weet hij het voelt om een hoogge- I lardeerd toernooi als Dort- und te winnen en en passant mondiale top tien binnen te ingen. In Dortmund ging het met Pi- 'an een leien dakje. „Ik be- met twee punten uit twee irtijen. Vervolgens bleef ik on- i slagen en eindigde na een ge- akkelijke remise met zwart te- Karpov met een score van 4 (6 1/2 punt uit 9 partij- Dat ik een toernooi win raan de wereldkampioen ïeedoet, geeft het geheel voor extra dimensie. Van te- as ik uitgegaan van een ore. maar tijdens het i heb ik mijn doel moe- nbijstellen." In totaal ben ik nu 37 partij- op rij ongeslagen. In de feekamp met Poloegajevski, iet 4 1/2-3 1/2 won, ed ik in de tweede en derde j voor het laatst nederla- Ik weet niet meer hoe het voelt als het mis gaat. Dat mag ik wel afkloppen, want mis schien verlies ik binnenkort wel weer een keer. Mijn ongeslagen partijen ben ik overigens niet meteen gaan tellen, maar na Dortmund is het een aardige reeks geworden In de Duitse stad verdrong Pi ket meteen ook zijn voorbeeld en schaakvriend Jan Timman naar het tweede plan. De Am sterdammer, die volgens Piket ondanks zijn matige optreden in Dortmund in zijn kandida- tenmatch tegen Salov een goe de kans maakt, bood in een lan delijke ochtendkrant zelfs aan om in de toekomst als secon dant van de Leiderdorper op te treden. „Dat heb ik Jan niet zelf horen zeggen. Hij kan het ook als grap hebben bedoeld. Maar als hij het meent, is dat positief voor mij. Dat ik hem ooit pas seer, is zeker. Wij zijn tenslotte van een andere generatie. Al hoop ik wel dat Timman nog lange tijd sterk blijft presteren. Dat is goed voor het Nederland se schaken. Bovendien hebben Jan en ik nog steeds een goede relatie met elkaar." De tijden dat Piket bij kandi datenmatches van Timman als secondant optreedt, zijn echter voorbij. „Daarvoor ben ik te ambitieus. Er gaat te veel tijd en energie in zitten. Zeker na mijn overwinning in Dortmund ver wacht ik veel uitnodigingen voor buitenlandse toernooien. Daarnaast moet ik ook nog stu deren. Zo komt mijn Bosnische schaakvriend Ivan Sokolov, die tegenwoordig in Oegstgeest woont, één keer per week langs om stellingen te analyseren. Wij zijn daarover heel open en eer lijk tegenover elkaar. Dat is voor allebei leerzaam, niet alleen voor de zwakste van de twee." Zijn woning in Leiderdorp, die hij deelt met zijn vriendin, beschouwt de jonge schaak grootmeester vlakbij Schiphol, als een ideale uitvalsbasis. Dat valt af te lezen aan zijn presta ties achter het schaakbord, die in de loop der jaren minder gril lig zijn geworden. „Dat is een kwestie van ervaring. Vroeger wilde ik een nederlaag de vol gende ronde meteen rechtzet ten, waardoor ik me wel eens vergaloppeerde. Door mijn er varing overkomt me dat niet zo vaak meer. Bovendien speel ik nu meer verschillende openin gen. Je moet aanvoelen bij wel ke tegenstander je wél iets kunt uithalen en bij wie niet. Ik ben veel meer allround geworden, professioneler ook. Mijn spel gaat meer de positionele kant op. Anders red je het ook niet tegen wereldtoppers als Karpov en Kasparov." Om schaakwijsheid te verga ren richtte Piket zich steeds meer op Rusland. Via de Neder landse Rus Genna Sosonko liep hij ooit eens een week stage in de beroemde Botwinnik-school. „Daar kwam ik erachter hoe se rieus Russen het schaken bena deren. Een fenomeen als tijd nood wordt daar van alle kan ten bekeken. Achteraf kwam ik er pas achter dat twee jonge jo chies die ik daar ontmoette, nu tot de grote schakers Sjirov en Kramnik zijn uitgegroeid." Via een aantal tweekampen met onder anderen Kortjsnoj en Ljubojevic schaafde Piket ver volgens verder aan zijn vorm, die hem ooit in staat moet stel len aan kandidatenmatches om de wereldtitel deel te nemen. „Helaas krijg je daarvoor maar weinig kansen. En de afsplitsing van de PCA van de wereld schaakbond FIDE maakt het er - zeker voor buitenstaanders - niet overzichtelijker op. Ik stel mij neutraal op, maar hoop met vele anderen dat de twee orga nisaties zich verzoenen. Ik ga er nog altijd van uit dat Gary Kasparov met zijn PCA het bes te met het schaken voor heeft. Mensen die goed kunnen scha ken denken soms dat zij alles goed kunnen. Maar wat de FI DE niet voor elkaar krijgt, lukt de PCA ook niet zo maar. Ik vind dat pas als je matches speelt, je er iets van kunt zeg gen." Zo ver is het nog niet. Tot hij wordt toegelaten op de lange weg naar de wereldtitel, werkt Piket het liefst zware toernooien af. Voor dit jaar staan de Don- ner Memorial in Amsterdam, Tilburg en de Olympiade op het programma. Vooral dat laatste evenement spreekt de hoogst- genoteerde Nederlander op de wereldranglijst aan. „Met Tim man, Paul van der Sterren en Loek van Wely hebben wij een erde plaats. PSV - Fenerbahce (Tur) rafschoppen Colak 0- 2. Meijer 2-2. jrt - Werd er Nijmegen. NEC - Motherwell (Sch) 1-1 CO IL 34. McGrillen 0-1, 88. Lok 1-1 Waalwijk. RKC - RBC 3-1 (1-0). Doelpun ten RKC: Boogers, Petrovic, Petta; RBC: Cornelissen. riond Sport - MW 0-1 (0-0). Apeldoorn. AGO VVO Bontje en Rothenberger) 5196. 3 nigde Staten 4787. 4 Frankrijk 4633. iliè 4616. 6. Zweden 4614. 7. Groot- 4578. 8. Zw.t< Apeldoor Feyenoord 0-7 (0-2) Doelpunt Denemarken 4532. 10. Canada 4477. Dressuur, Grand Prix 1 Van Grunsven (Ned) Olympic Bonfire 1819. 2. Werth (Dui) Gigolo 1810. 3. Uphoff-Becker (Dui) d (Fin) Edinburg 1639. 10. Fauru Rennes 1-1. Le F ien. Van Bronckhors rtigues 0-1. St. Etiennt GOLF z 0-1, Cannes - Bastia 0- ATLETIEK Rhede(Dui). I Mannen, ver- 1. McGhee (VSt) 8.4 2 Haaf (Dui) 8,08, 3. Krause (Dui) 8.02. r (Dui) 7.99. 5 Maas (Ned) 7.96 fa (Nig) 7.91. 1. Ezinwa (Nig) 10,14. 2. Green ume(Dui) 10.20 110 mh 1. McKoy (Oos) en 6. Aladefa (Nig) 7.91. 100 m 1. Ezinwa C 10,15.3 Blui mh: 1. McKoy (VSt) 13,30, 3. Swift (VSt) 13.37. Mig) 11,44, 2 Vor- r_(Jam)_2.02,74. 2^ (Dui) Goodwill Games Mannen Hinkstapsprong: 1 Harrison (VSt) 17.43. 2. Conley (VSt) 17,25. 3 Sakirkm (Kaz) 17,05 4x100 meter: 1 Santa Monica (VSt) 38,30, 2 Cuba 38,76. 3. Rusland 38,92. 4x400 meter- 1 Verenigde Staten 2.59,42, 2. Cuba 3 01,87, 3 Rusland 3.02,70. Tienkamp: 1. O'Brien (VSt) 8715 Stockholm. Scandinavische Masters, stand na tweede dag 1. Levenson (ZAf). fulke (Zwe), Singh (Fij), Strüver (Dui) 135 sla gen, 5. Davis (GBr), McNulty (Zim), Affleck (GBr), Nobilo (NZe), 0'Malley (Aus), McLean (GBr). Haugsrud (Noo) 136. St. Margaret. Open Iers kampioenschap (vrouwen), stand na tweede ronde 1Rizzo (VSt) 140, 2. Dassu (Ita) 141. 3. Davies (GBr). Soulsby (GBr) 142. 35 De Boer (Ned) 149, 40 Weima (Ned) 150. 91. Ha- geman (Ne'd) 158. Memphis. Mannen, 2,25 miljoen gulden, SCHAKEN en), Gelfand (V (stand 2-2), Ka 1 (stand. 1-3) TENNIS punten (100 m 10,49, ver. 7,81, kogel: g"' (Spa/1) - Furlan (lta/8) 6-3 2-6 6- 15.70. hoog 2,20, 400 n horden: 13.81. dis Fromberg (Aus) - 6-1 /Riglei (Tsj/7) 2-6 7-6 males; Nargiso- Eltingh/Haarhuis >ki (Ita/Dui 6-4 6-4. Mannen, 3 miljoen gulden hington (VSt/14) - Chang Jeroen Piket: „Ook slechte toernooien horen erbij, die kunnen ook nuttig zijn. Alleen zit ik daarna niet a (Rus) 15.30.15, ,88 4x400 meter emgde Staten 3 22.27, 2. Rusland j.zd.OO. 3. Cuba 3.26.35. Kogel 1. Siu Xingmei (Chi) 20,15, 2. Huang Zhmong (Chi) 20,08. 3. Mitkova (Bul) 19,74. Speer 1. Hattestad (Noo) 65,74, 2. Tilea (Roe) 59.50, 3. Jarigina (Oez) 59,32 PAARDESPORT Den Haag. Wereldruiterspelen. Voltige, landenwedstri|d, eerste ronde. 1. Duitsland/Rodeo 7,588, 2. Zwitserland- /Casanova 7,583, 3. Slowakije/Nero 6,904, 4. Finland/Lotze 6,819, 5. Argenti- nië/Escipion Zweden/Picass /Tenor 5,740 (Rus) (VSt/3) 6-4 6-4, Courier (VSt/4) - 6,791, (VSt) 7-6 7-6, Ferreira (ZAf/6) - Lendl (VSt/12) 6-3 6-2, Reneberg (VSt/15) - Mansdorf (Isr) 2-6 6-0 6-4; kwartfinales: Stoltenberg (Aus) - Reneberg (VSt/15) 6-4 WIELRENNEN (Fra). 5 Pohkiavitsjoete (Lit), 6 Polhanova (Rus). 7 Proedmkova (Oek) 2 04. 8. Guo Xinghong (Chi). 9. Famni (Ita). 10 Fatkoe- lina (Rus), 21 Brunen 2.35, 31. Borst, ?.50, 49 Overgaag 3.10, 71. Odin 18.12.45, 2. Polha- i bioscoop als r i geslaagd toernooi." Mannen 1. Fócking (Dui) Aladin 9,061 sterk kwartet. Nederland heeft weer opgepakt. Want als het na- wel eens zilver en brons ge- genieten over zijn toernooizege haald. Als team vormen wij een Dortmund voorbij is, gaat de hechte eenheid. Dan maakt het Leiderdorper, die zichzelf ooit mij niets uit of ik op het eerste lui noemde, ijverig aan de slag. bord speel." „Het is goed om met schaken Voor het zo ver is, heeft Piket bezig te zijn. Ik geloof in mijn scoop als r de dagelijkse routine al lang eigen plannen. Nu ik een groot nooi." heb gewonnen, pro beer ik dat de volgende keer weer. Maar ook slechte toer nooien horen erbij, die kunnen ook nuttig zijn. Alleen zit ik daarna niet zo lekker in een bio- punten, 2. Lensing (Dui) Aladin 9.1 Fiskbaek (Den) Hamlet 8,967, 4. (Dui) Domingo 8,7222, 5 Maitozo (VSt) Samplonius (Can) 1.57. 8 Brunt 9 Hughes (Can) 2 05, 10 2.06. 29 Be Lt 2.35, 37. Overgaag 3.10, Grandseigneur 8,522, 6 Stockinger (Oos) Negus 8.494, 30 De Brum (Ned) Ha 5,478. Vrouwen: 1. Benedetto (Dui) Zarewitsch 9,145, 2. Strobel (Dui) Chrysostomos 8,989, 3. Lemon (VSt) Maxwell 8 8,855, SPORTPRIJSVRAGEN Lucky 10, vrijdag 29 juli: 7-9-10-11-16-18-19-21-26-34 lille Michael Schumacher worstelt met status van wereldster Ie gedoodverfde opvolger van vrton Senna. Onder die noe- ?r ging Michael Schumacher door het leven voordat het raziliaanse formule 1-idool op van dit jaar tijdens het -weekeinde van Imola ijn passie voor racen met de lood moest bekopen. De 25-ja- ige Duitser geldt al lang niet als supertalent: dit seizoen eeft hij zich nadrukkelijk kan- idaat gesteld voor de wereldti- '1. Razendsnelle ontwikkelin- ïn, die in de mega-wereld van b formule 1 slechts gedragen unnen worden door stevige houders. Hoge bomen vangen nmers veel wind. Met dat ge- even moet Michael Schuma- her leren leven. De status die hij na het over- jden van Senna min of meer in Ie schoenen kreeg geschoven, vordt hem af en toe te veel. chumacher: held van de natie; onaantastbaar achter het stuur zijn bolide, maar ook een i die zijn menselijke gevoe- ens en zwakheden verbergt achter een pantser van arrogan- Net als Benetton-teambaas Ravio Briatore, de zakenman an graniet. Met zijn tweetjes dachten ze de de Grand Prix-wereld te kun nen regeren. De Duitser en de Italiaan lapten in Silverstone de zwarte vlag, het signaal om on middellijk de pits op te zoeken de strijd te staken, aan hun rs. Dinsdag in Parijs kreeg het tweetal het deksel op de neus. Schumacher moet twee aces aan de kant blijven en ziet zijn al zeker gewaande wereldti tel toch nog in gevaar komen. De reactie was als van een kleu ter die voor straf in de hoek moet staan: verongelijkt, mede lijden vragend. ..Ik dacht dat ik in Silverstone al voldoende was gestraft", zèi Schumacher, doelend op de vijf seconden stop-and-go-penalty waarvoor hij wel naai'de pits kwam en die hem vrijwel zeker de overwinning in de Grand Prix van Engeland kostte. Be rouw komt echter na de zonde, want vooraleer de trots van de Duitse autosport zijn straf aan vaardde, hadden hij en Briatore het wel erg bont gemaakt. De overkoepelende autosportfede ratie FIA greep dan ook keihard in. „Maar ik heb die zwarte vlag echt niet gezien", luidde de kin derachtige reactie van Schuma cher. Wie is deze querulant, die on getwijfeld de beste formule 1- coureur van dit moment is. Maar die ook te boek staat als arrogant, kil en gevoelloos. Die slechts emoties toont als hij op de hoogste trede van het erepo dium staat; in de euforie van het succes. De kartingbaan van Kerpen, onder de rook van Keulen. Het is daags voor de zitting van de FIA-commissie in Parijs. Schumacher is even terug op de plaats waar het allemaal begon. Als zoon van de uitbater van het skeltercircuit kreeg het race-vi rus twintig jaar geleden al vat op hem. Heel even voelt hij zich weer kind. De in Monte Carlo levende multi-miljonair ligt, sa men met zijn ook al racende jongere broer Ralf, in een deuk van het lachen als hij enige journalisten, die zich voor even mogen meten met de meester zelf, in de strobalen van de baan ziet belanden. Schumacher is een man van nukken. Zo krijgt een voor een handtekening bedelend meisje van amper acht jaar nors te ver staan dat ze later nog maar een keer moet terugkomen. „Ik moet me tegenwoordig afscher men van de buitenwereld", zegt hij als excuus voor zijn soms weerbarstige karakter. „Er is in korte tijd veel veranderd. Ieder een wil iets van me. Dat kan niet. Soms wordt het me wel eens te veel. Ik heb een beroep waar ik veel energie in moet stoppen. Racen, trainen, fysiek sterk blijven, sponsors tevreden Michael Schumacher: „Ik moet me tegenwoordig afschermen van de buitenwereld", stellen. Dan blijft er niet veel vrije tijd over." De sporadische momenten dat Schumacher vrijaf heeft, vertoeft hij doorgaans in Monte Carlo. „Daar word je op straat tenminste niet door iedereen aangeklampt. In Monaco kan ik nog op een terras zitten en wat drinken. Of ik ga met mijn boot de zee op om te zwemmen." Toch lijkt zijn privéleven zelfs aan de Franse zuidkust niet meer veilig. Onlangs publiceer de een Duits boulevardblad een pikante foto vap de coureur en zijn vriendin Corinna bij het zonnebaden. „Ik kan me nu wel iets voorstellen bij de affaire van Maradona, die met een pistool in de lucht schoot toen een aan tal fotografen te opdringerig werd. Ik vind het niet te tole reren dat mijn vriendin 'oben ohne' wordt gefotografeerd. Met name zij heeft recht op een privéleven." Schumacher begon zijn loop baan uiteraard in de kart. Een Europese titel werd zijn deel, al vorens hij de overstap maakte naar de formule-wagens. In 1990 pakte hij de Duitse titel in de formule 3, hetzelfde huza renstukje dat Benetton-teamge- noot Jos Verstappen drie jaar la ter opvoerde. Mercedes ont fermde zich vervolgens over het talent, maar de ster van Schumacher steeg sneller dan verwacht. In augustus 1991 bood Jordan hem de kans te de buteren in de formule 1Hij gaf zijn visitekaartje af met een ze vende trainingstijd, al duurde de race zelf op het circuit van Francorchamps niet langer dan een ronde. Benetton-teambaas Briatore rook geld en zette het complete formule 1-wereldje een hak. Een bliksemtransfer was het ge volg en al bij zijn tweede race zat Schumacher in een Benet- ton-Ford. De eerste punten werden nog in 1991 behaald. De eerste zege volgde op de dag af een jaar na zijn debuut in de formule 1. Vorig seizoen werd de stijgende lijn voortgezet en in 1994 lijken Schumacher en Benetton de vruchten te pluk ken van hun noeste arbeid. In middels staan er al acht Grand Prix-overwinningen op zijn naam. Een aantal dat van de huidige formule 1-elite alleen Gerhard Berger evenaart. Het bekende Motodrom in Hockenheim zal dit weekeinde op zijn kop staan. Rond de 300.000 fans worden er ver wacht, verdeeld over drie dagen autosportspektakel. Ze komen maar voor één man: Schuma* cher. „Daarvan ben ik me be wust. Dat feit maakt me niet nerveus. Ik put er extra motiva tie uit. Het liefst zou ik de fans persoonlijk bedanken voor hun steun, maar dat is onmogelijk. Vorig jaar heb ik in Francor champs de fanclub op de cam ping naast het circuit bezocht. Dat ontaardde m.eteen in een gigantische chaos. Een salaris van bijna een mil joen gulden per maand; een so lide bolide onder de kont - wat wil een coureur nog meer? Toch zegt de zelfverzekerde Schuma cher zijn twijfels te hebben ge had. „Na de dood van Senna en Ratzenberger in Imola was ie dereen geschokt. Ik heb daar een week of vier problemen mee gehad. Ie gaat twijfelen. Maar uiteindelijk merkte ik dat ik in de auto als het ware een knop kan omdraaien en alles van me af kan zetten. Toen wist ik ook zeker dat ik zou door gaan met deze sport." Het zelfvertrouwen was terug. Schumacher voelde zich weer gelukkig. „Ik kon weer genieten van de kleine dingetjes. Van de zon, van het terras bij mijn wo ning in Monte Carlo, van een lekker ontbijt met Corinna. Dat zijn de momenten dat ik hele maal tot rust kom. Kort na de dood van Senna en Roland Ratzenberger kreeg Schumacher geen kans om op zijn lauweren te rusten. De Duitser stond centraal in een spervuur van kritiek. Als enige van alle topcoureurs liet hij ver stek gaan in Sao Paulo bij de begrafenis van Senna en ook de moeite om even naar Salzburg te gaan voor een laatste groet aan de omgekomen Oostenrij ker nam hij niet. Een groot deel van Duitse pers kraakte hem voor zijn ge ringe blijk van medeleven tot op het bot. Schumacher zelf weet beter dan wie ook waar de schoen wrong. „Het is eigenlijk een zaak waarover ik niets meer wil vertellen. Ik ben nu eenmaal niet iemand die zijn gevoelens uit. Die houd ik voor mezelf. Ik ben een gelovig mens, maar etaleer dat niet door naar de kerk te gaan. Ik had mijn vlucht naar Sao Paulo al geboekt, maar er waren voor mij gegronde re denen om toch van de reis af te zien. Daar wil ik verder niet op ingaan, al moet ik achteraf con cluderen dat ik beter wel had kunnen gaan. Maar naderhand is het altijd gemakkelijk praten. Waar ik wel spijt van heb is dat ik twee weken na Imola in Monaco niet een Braziliaanse en Oostenrijke vlag heb gepakt tijdens mijn ereronde. Dal zou een mooi gebaar zijn geweest." De biecht van Schumacher klinkt oprecht. Het zijn de men selijke trekjes, die hij liever voor zichzelf had gehouden. Maar te vens de uitingen van warmte, die van Senna een coureur met een ongeëvenaarde uitstraling maakten. De erfenis van de Bra ziliaan weegt loodzwaar. Schumacher, door de buitenwe reld geperst in het keurslijf van wereldster, speurend in de jungle van de formule 1 naar een eigen charisma.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17