Sport Verstappen weer in de fout Triomf van een angsthaas Tienkamper O'Brien faalt weer op 1500 meter Nagtegeller zit in finale van Casino :s PSG begint heel pover Liever geen chocola Twijfels rond Schumacher Berasategui beukt verder Leidsch Dagblad Tennis Circuit RabobankS Autoruit stuk? Jeugdkamp bij FC Lisse ZATERDAG 30 JULI 1994 A! Noordwijkse Nacra-zeilers winnen katwijk» De derde wedstrijd van het EK Nacra-zeilen in de 6.0- klasse is gisteren gewonnen door het Noordwijkse duo Van der Meer/Van der Meer. De gebroeders Hoekstra volgden op de tweede plaats. In de vierde wedstrijd was de wind toegenomen en ging het duo Salman/Guyt uit Noordwijk met de eer strijken. In de 5.5 Sloop klasse nam het Amerikaanse team Harttech/Harttech een ruime voorsprong. Op de finishlijn ech ter kwamen de eerste tien boten binnen drie minuten binnen. In de vierde race was het team Deventer/Deventer Waterreus stopt drie penalties aue PSV is gisteravond bij een internationaal Duitse plaats Aue op de derde plaats geëindigd. De ploeg van trainer Aad de Mos nam de noodzakelijke serie strafschoppen - iets beter dan de Turkse tegenstander Fenerbahce: 3-2. Na ne gentig minuten was de eindstand in de troostfinale 2-2. Doel man Waterreus blonk uit in de afsluitende loterij. De oud-keeper van Roda JC stopte drie strafschoppen. Petersen naar Monaco monte carlo Dan Petersen tekende gisteren een driejarig con tract bij de Franse topclub AS Monaco. Na het vertrek bij Monaco van de Duitse aanvaller Klinsmann, die vrijdagochtend een contract bij Tottenham Hotspur tekende, kwamen de be trokken partijen snel tot een akkoord. Fred Grim keert terug bij Ajax. De 28-jarige doelman tekende gisteren een vierjarig con tract bij de landskampioen. Volleybalfinale Italië - Cuba milaan Italië en Cuba hebben zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de World Volleybal League. Het gastland won gisteren in Milaan simpel van Bulgarije met 3-0. Cuba won met 22-20 in de vijfde set van Brazilië. Van de Goor naar Modena modena Met hel zetten van een simpele handtekening kan Bas van de Goor zich in één klap scharen in het rijtje best betaalde Nederlandse sporters. Volgende week laat de volleyballer het ui terst aanlokkelijke contract, dat hem gistermiddag door de Itali aanse profclub Daytona/Modena werd voorgelegd, in Nederland juridisch checken. Gisteravond noemde Van de Goor het 'zeer waarschijnlijk' dat hij komend seizoen zijn thuiswedstrijden gaat spelen in het Palasport Comunale in Modena. „Modena blijkt op alle gebieden de meest interessante club voor mij", meldde Van de Goor. „Technisch gezien vanwege plaats als middenman in een basisteam met Bracci, Cantagalli. Vullo, Cuminetti en Olikhver, maar vooral ook qua secundaire voor waarden. Salaris, huis, auto, vliegtickets; alles spreekt in het voordeel van Modena." v Landskampioen Paris St. Ger main is weining overtuigend begonnen aan de Franse com petitie. De titelverdediger bleef gisteren bij het bescheiden Le Havre steken op 0-0. De doelpunten waren ook in de andere wedstrijden van de eerste ronde schaars. In niet één duel werd meer dan twee keer gescoord. De tien wedstrij den leverden slechts twaalf tref fers op. AS Monaco, d^at zich gisteren Van één aspirientje heeft heel 15) het hippisch circus hoofdpijn ge kregen. Butazolidine, heet het middeltje. En het mag niet meer in een sportpaard zitten. Geen microgram. Want 'bate', eens de grootste vriend van het paard, staat sinds 1 januari in de boe ken als do- komt ontstekingen en pijntjes. Het helpt een paard gezond blij ven. Maar een ziek paard maak je er niet beter mee. Eens mocht een beetje 'bate'al tijd, nu mag het helemaal niet meer. Kwade tongen beweren dat het onder dwang van een grote sponsor op de dopinglijst terecht is gekomen. Volvo pompt miljoenen in desporten komt uit Zweden, waar de overheid panisch is voor elke drug. De 'nul-optie' heet de regel waarmee elk onnatuurlijk mid del in een paard wordt bestraft. Vannacht zijn de gevolgen te zien op de Vlasakkers, na de slo pende military. Daar stappen grooms en paarden uren door de duisternis. Van stilstaan wordt een paard stijf en met stijve spie ren komt geen paard door de keuring. Een gram 'bute' haalt die spierpijn uit het lijf. „Het paard loopt nu doorzijn pijn grens heen", zegt Greve. „Het is versuft de volgende ochtend. Dat is pas dierenleed. Doping is een heikel onderwerp in de paardesport. I.aateen sportpaard zich niet wagen aan een lekkere reep chocola of een kop koffie, want hij is gegaran deerd zo 'positief als Maradona. Zijn lichaam is immens groot, den werd de t gevoerd, dat was dan ook de laatste race. Dan blies je het beest letterlijk op. Bij spring paarden moet je er alleen tijdig benzine ingooien.De Dierenbe scherming is voorstander van de nul-optie. „Als doping, en dus ook een pijnstiller, mag", zegt Ynze Kwast, „wordt het paard de slaaf van de mens. Een sport- gereedschap. Jos Lansink, Nederlands beste springruiter, heeft inmiddels twee doping-affaires achter zijn naam staan. Zijn werkgever Hans Hom maakt zich er niet druk over. „Misbruik moet ge straft. Maar hier kan ik niet mee zitten. Het is gewoon geen groot vergrijp. De nieuwe regels zijn paard-onvriendelijk. Mijn bees ten moeten geld verdienen, ook als ze een beetje spierpijn heb ben. Bij de Wereldruiterspelen wordj de urine van zestig paarden ge controleerd in de doping-box. Alle kampioenen, cle rest bij lo ting. Een ruiter met een goede medicijnman zal zich geen zor gen maken. „Erzijn wel 1000 pijnstillers die het dopinglab niet op kan sporen zegt Greve, „maar niets is beter dan een zakje bute." Limburgse fomude 1 -coureur plant auto van Schumacher in cle grindbak Jos Verstappen heeft zijn loopbaan in de formule 1 door een ongelooflijk domme manoeuvre op het spel gezet. De Limburger plantte gistermiddag in de kwalificatietrai- ning voor de Grand Prix van Duitsland de hem in bruikleen gegeven auto van Michael Schumacher al in de eerste ronde in de grindbak. Daardoor is Verstappen vooralsnog niet gekwalificeerd voor de race van zondag. hockenheim cpd Erger was echter dat het Neder landse talent volksheld Schumacher de kans ontnam voor eigen publiek zijn derde trainingstijd te verbeteren. Voor het eerst in zijn sportieve loop baan liet Jos Verstappen z'n tra nen de vrije loop. Als een zielig hoopje mens zat hij naast de chauffeur van de vrachtauto die Verstappen zelf en de door hem in de grindbak geplaatste bolide terugbracht naar de Benetton- pits. Als een speer vluchtte de Montforter achter de schepmen. In een hoekje, diep weggedo ken, zat hij zijn zonden te over denken. „Wat moet ik ervan zeggen," stamelde hij, met een brok als een rotsblok in zijn keel. „Stom natuurlijk, maar laat me nu even alleen." Een haast onwezenlijke stilte viel. Verstappen wist niet meer hoe hij het had. Zijn ogen wer den vochtig en voor even wend- - de hij zich af van Jan en Alle man die hem troostende woor den wilden toespreken. „Wat hard voor die jongen," vond Maria Bellanca, de perschef van Benetton, die duidelijk te doen had met de 22-jarige coureur. „Ik loop al heel wat jaren rond in de formule 1, maar ik heb nog nooit iemand zo kapot ge zien. Gelukkig is het een sterke jongen. Hij zal er wel weer snel bovenop komen." Dat laatste klopte. Drie uur had Verstappen nodig om zijn ergste teleurstelling te verwer ken. Toen zat hij weer klaar om, op het eerste oog monter, de ware toedracht van deze zwarte bladzijde in zijn autosportloop baan van commentaar te voor- zten. „Het is de grootste fout sinds ik in deze sport zit," kwam hij ruiterlijk voor zijn blunder uit. „Ik heb me ook nog nooit zo slecht gevoeld. Mach teloos eigenlijk." Grindbak Aan de escapade van Verstap pen ging een ander verhaal vooraf. In de vrije training van gisteren was de Montforter in de eerste bocht na start en fi nish al in de grindbak beland. Daarbij was de achterkant van zijn auto beschadigd. „Het team had me niet verteld dat er olie Jos Verstappen (links) legt aan Michael Schumacker uit wat er fout ging. van de opgeblazen motor van Gerhard Berger in die bocht lag. Ik wist dus van niets en in één keer raakte ik in een slip. Omdat ik met de achterkant tegen de vangrail kwam en er een klein brandje ontstond, begon een baanpost meteen te blussen." Een actie met verstrekkende gevolgen. De achterkant van de wagen, in cluis motor, te vervangen om dat alles vol met bluspoeder zat. Een karwei dat niet tijdig voor de officiële training geklaard kon worden. Omdat het regle mentair verboden is dezelfde dag over te stappen in de reser vewagen, moest Verstappen om zich te kwalificeren voor de race hopen dat de teamleiding zou FOTO EPA besluiten hem een kans in de auto van Schumacher te geven. Die mogelijkheid kwam er, maar onder strenge restricties. „Ik mocht twee rondjes rijden om een tijd neer te zetten. Dan was ik in elk geval zeker van een startplaats, mocht het zaterdag tijdens de training regenen," verklaarde Verstappen. Zover kwam het niet. st. petersburg versterkte met ajacied Dan Pe tersen, had een valse start. De prestigieuze club uit het prins dom verloor op eigen veld met 0-1 van Metz. Lang maakte in de negentiende minuut het doelpunt. Amper 5000 toe schouwers waren aanwezig bij de openingswedstrijd. Sochaux boekte de „grootste" zege. De club van de Nederlan der Vos versloeg Caen, de nieu we werkgever van Jerry de Jong, met 2-0. De doelpunten kwa men op naam van Mendy en Cuervo. Negen onderdelen leek tienkamper Dan O'Brien in staat zijn eigen wereldrecord te verbeteren. Op de afsluitende 1500 meter faalde de Amerikaan op jammer lijke wijze. Een halve minuut bleef hij boven de vereiste tijd. Het was de vijfde keer in zijn carrière dat de laatste afstand hem te veel werd. O'Brien moest 4.40,92 lopen, het werd 5.10,94. „Ik ben geen goede loper", zei de Amerikaan, nadat hij over de finish was gesjokt. „Ik zat er al voor de start doorheen." De trage race was een mar telgang. De 28-jarige Amerikaan won wel de gouden medaille bij de Goodwill Ga mes. Het was een schrale troost in het zwakke deelnemersveld. Zijn totaal kwam op 8715, het wereldrecord bleef Na de eerste dag van de tienkamp had O'Brien zestien punten voorsprong op het schema van het wereldrecord dat hij in 1992 in het Franse Talence vestigde. „Hij kan het", zei trainer Mike Keller. Op de 110 meter horden begon zijn pupil met een persoonlijk record, 13,81. De discus landde na 48,10 meter, het pols stokhoogspringen was met 4,90 meter voor verbetering vatbaar. De speer vloog naar 62,20 meter. Maar die vermaledijde 1500 meter was te veel gevraagd. O'Brien kon zich niet troosten met een koud biertje. „Ik heb de alcohol afgezworen", zei de tweevoudig wereldkampioen. De afgelopen winter ging hij nog eenmaal in de fout. „Maar nu heb ik mezelf defini tief overwonnen. Niet op de baan, wel privé. Ik zal deze teleurstelling het hoofd bieden." Ook bij het hoogspringen was het we reldrecord vrijdag in St. Petersburg in het geding. Olympisch kampioen Javier So- tomayor kwam over 2,40 meter. Het was de zesde keer dat hij die grens over schreed; geen hoogspringer die hem dat kan nazeggen. Het werd gezien door 5000 toeschouwers. De Goodwill Games brachten de bevolking van St. Petersburg niet massaal naar het Petrovski-stadion, ook al hadden kinderen, gehandicapten én ouden van dagen gratis toegang. Op de laatste dag van,het atletiekpro- gramma leidde slotloper Carl Lewis de 4x100 meter-ploeg van de Santa Monica Track Club naar 38,30. Mike Marsh, Le- roy Burrell en Sam Jefferson waren hem voorgegaan. Hinkstapspringer Harrison kwam achttien centimeter verder dan landgenoot Conley. Bij de vrouwen won de Russin Romanova de \öjf kilometer (15.28,69) en de Noorse Hattestad het speerwerpen (65,74). hockenheim gpd Of Michael Schumacher zijn vu rige wens om voor eigen pu bliek de Grand Prix van Duits land te winnen in daden kan omzetten, lijkt hoogst twijfel achtig. Weliswaar werd het op treden van de Duitser begeleid met vuurwerk vanaf de tribu nes, maar Williams en Ferrari lijken meer dan ooit klaar om de hegemonie van Benetton over te nemen. De Duitse favo riet moest gisteren in de eerste officiële training Damon Hill en Gerhard Berger laten voorgaan. Natuurlijk kon Schumacher als excuus aanvoeren dat hij slechts vier rondjes had kunnen rijden. De kans op meer werd hem ontnomen door Jos Ver stappen, die de wagen van Schumacher even mocht lenen om een goede tijd neer te zet ten, maar daarbij in de grindbak belandde. Damon Hill is de aangewezen man om morgen ervoor te zor gen dat voor de vierde keer op rij een Williams-Renault zege viert. Na twee keer Mansell en vorig jaar Prost, is de Engels man op de goede weg om zijn derde GP- overwinning van dit seizoen te behalen. En op die manier een geduchte concur rent te worden van Michael Schumacher, die in afwachting van het hoger beroep tegen een schorsing van twee races wel licht nog een of meerdere keren dit jaar vanaf de kant zal moe ten toekijken. De beukende Bask bakte er in de braadpan van Het Melkhuis- je één set niet veel van. Alberto Berasategui herstelde zich giste ren net op tijd om zich via een zwaarbevochten zege (6-3 2-6 6-4) op Renzo Furlan voor de halve finales te plaatsen. In de halve finale treft de het Hilver- de Australiër Richard Fromberg, die gisteren een eveneens span nende en slopende driesetter de Tsjech Slava Dosedel uitscha kelde: 2-6 7-6 6-1. Van Grunsven en Bonfire maken Duitsers bang in dressuur 700 kilo zwaar, maar het zijn vaak kleine middeltjes die zijn ruiter veroordelen tot zondaar. „Ik ben anti-doping zegt Greve. „Het boven-natuurlijk verleggen van het prestatieniveau is uit den boze. Maar ik ben voor ge- 'oleerd medicijngebruik. Een sport paard moet worden bege leid als een at leet. En dat mag niet angst- Olympic Bonfire haas van het zuiverste water. Het parmantige dressuurpaard van Anky van Grunsven bibbert als een rietje wanneer het een enthousiaste mensenmenigte ontwaart. De elfjarige ruin ver geet echter op slag zijn zenu wen bij het betreden van de dressuurarena. Dan ontpopt hij zich tot een vierbenige ballet danser, die op adembenemen- de wijze de moeilijkste dres- suurproeven tot een goed einde brengt. Tijdens de gisteren in het Haagse Zuiderpark verreden landenwedstrijd bij de Wereld- ruiterspelen deed Bonfire zijn reputatie alle eer aan. Hij durf de amper vanuit de stal naar het voorterrein te stappen. Sjef Janssen, trainer en vriend van Anky van Grunsven, moest hem voorgaan. Vervolgens diende Janssen hem ook te begeleiden naar de ingang van het hoofd stadion. Maar toen was het de beurt aan Bonfire en het brave dier liet Van Grunsven niet in de steek. De Brabantse amazone reed met Bonfire een imponerende Grand Prix-proef. Pas tegen het einde van het bijna tien minu ten durende optreden verslapte de concentratie bij Bonfire. Zo maakte hij enkele Piaff-passen, alvorens aan de zes stappen achterwaarts te beginnen. De juryleden vonden dat een schoonheidsfoutje, want zij ga ven de combinatie liefst 1819 punten voor de oefening. Die score zou door niemand wor den overtroffen. Dondolo Omdat donderdag Sven Ro4 thenberger met Dondolo (1693) en Ellen Bontje met Heuriger N. (1684) ook al optimaal hadden gepresteerd, was het plots in theorie mogelijk Duitsland van de gouden dressuurtroon te sto ten. De Duitse dressuurruiters zijn immers al sinds mensen heugenis onverslaanbaar. Nu diende de laatste combinatie van Duitsland, Isabell Werth met de grote vos Gigolo, ten minste 1737 punten te verga ren. De 25-jarige amazone vermeed derhalve onnodige ri sico's en kwam uit op een totaal van 1810 punten. De opluchting was groot in het Duitse kamp. De ploeg van bondscoach Wim Ernes had hen de stuipen flink op het lijf gejaagd. Toch zei Van Grunsven dat zij geen seconde aan de overwinning had gedacht: „Daarvoor is het nog te vroeg. Al komen we nu wel heel dicht bij. In de toekomst moet het mogelijk zijn hen te verslaan." Van Grunsven bewees dat het schier onaantastbare dressuur- bolwerk scheuren begint te ver tonen. Zij hield in het Zuider park immers de complete Duit se selectie achter zich, inclusief de genoemde Werth, Olympisch kampioene Nicole Uphoff-Bec- ker met Rembrandt, Klaus Bal- kenhol met Goldstern en Karin Rehbein met Donnerhal: „Eindelijk ja, dat geeft natuur lijk een heel lekker gevoel." Er was nog een tweede reden waarom de persoonlijke triomf Van Grunsven een kick van de eerste orde bezorgde. Vooraf gaande aan de Wereldspelen was er enige commotie ont staan over haar besluit om voor de individuele wedstrijd de kür op muziek te rijden, die van avond op het programma staat. Derhalve mist zij de Grand Prix Special (zondag), waarin voor heen altijd de strijd om de indi viduele titel werd beslist. De kür staat voor het eerst op het pro gramma van een mondiaal kampioenschap. Voor zowel de kür als de Grand Prix Special staat ^r in Den Haag een we reldtitel op het spel. Er 'werd ge suggereerd dat Van Grunsven weg liep voor de concurrentie door in de kür te starten. „Ik heb die hele discussie al tijd enigszins onzinnig gevon den. Bonfire kan volgens mij ook een Special winnen. Dat heeft hij vandaag bewezen in de Ook in Noordwijkerhout is de eerste finaliste in het enkelspel bekend. Nancy Detiger won met 6-4,6-1 van Yvonne Dove. Anky van Grunsven en Olympic Bonfire joegen de Duitsers de stuipen op het lijf. FOTO ANl Philip Nagtegeller is de eerste fi nalist in het tennistoernooi van het Noordwijkse Casino. De Leidenaar had in het herenen kelspel BI weinig moeite met M. Peters 6-2, 6-4. De andere fi nalist komt uit het duel tussen Marcel van Rijn en Peter Mul der. Ook bij de dames in B zijn de fi nalisten bekend. Charlotte Zan bergen komt daarin uit tegen F Jansen, die A. Noort met 6-1,6 0 terugwees. Charlotte Zandber gen plaatste zich ook voor de eindstrijd in het damesenkel spel C. Zij werd poulewinnares. Zij ontmoet nu L. Piët van Lei- monias die bovenaan eindigde in de andere poule. De meeste aandacht van het talrijke Noordwijkerhoutse pu bliek ging uit naar de wedstrijd van 'thuisspeler' Jaap Jan Uiten- bogaar-d. Hij bleef in een lange driesetter de als tweede ge plaatste Jack Manuputty voor: 5-7, 6-4, 7-6. De favoriet in het herenenkelspel C, Guido Koek- kelkoren, bleef wel overeind. Hij kende weinig problemen met Edwin Dekkers: 6-2, 6-2. CIRCUIT IN CIJFERS EB1: Ph. Nagtegeller - M. Peters 6-2, 6- HEB2: F Ubels - M Brand 7-5, 7-6 EB1: F Jansen -A Noort 6-1, 6-0. HEC1 A van Duyn - J. Bolten 6-2, 6-1; T. van HDC1: Hofkes/Kraan rink/Aartman 6-4, 6-4. HDC2: Koop- rvaart - Polak/Van Duyn 3-6, 6-3, 6- De GlasGarage vervangt goed n snel. U krijgt ƒ150,-* korting p uw eigen risico ('alleen :<c De GlasGarage Grand Prix, waaraan toch de complete wereldtop deelnam. Daarom was ik extra gebrand om hier te winnen." Voor de Wereldspelen stu deerde Van Grunsven met Bon fire een compleet nieuwe proef in. Daarbij wordt de uitvoering ondersteunt door lichte muziek, met 'Song, song blue' van Neil Diamond als basismuziek. „Muziek die aansluit bij het ka rakter van Bonfire", vindt Van Grunsven zelf. De paarden van Sven Rothenberger en EUen Bontje krijgen een dag rust. Zij concentreren zich op de Grand Prix Special. Volgens Bontje wacht daar ook een medaille op een Nederlandse combinatie. „Schrijf mij maar op voor brons. Al zal het een duel worden tus sen Sven en mij. De nummers één en twee staan voor mij vast: Isabell Werth en twee Nicole Uphof." In de week van maandag 1 augustus tot en met vrijdag 5 augustus organiseert de KNVB-afdelin£ Leiden op sportpark Ter Specke in Lisse een jeugdvoetbalkamp. De organisatie is in handen van STK- functionaris Aart Korenhoff. Hij wordt geassisteerd door Wim van Zwam (ARC), Aart Koren (ARC), Mark Wotte (FC Lisse), Ruud de Groot en M. Vonk (Rijnsburgse Boys). Spelers van FC Den Haag en het nationale wouwenelftal geven acte de presence. Op donderdag 4 augustus speelt een elftal van deelnemers van het voetbalkamp tegen de Dl van Feyenoord.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15