Forse schadeclaim Archeon Zoeterwoude kan en wil dagopvang niet alleen betalen ooruitzien? Leiden Regio Schoolbus opnieuw ingezet in Duin- en Bollenstreek Wereldprimeur tijdens de Trekkertrek Derde lustrum modelbouwvereniging Wassenaar Waterplastiek bij tuincentrum «ntratuin WVA lijdt drie miljoen verlies 12 ZATERDAG 30 JULI 1994 egmond. 071-356414. f duin- en bollenstreek >eter van der hulst Centraal Nederland zal in het iajaar opnieuw schoolbussen door de Duin- en Bollenstreek aten rijden. Het experiment dat de vervoersmaatschappij in het jpen schooljaar hield is laar tevredenheid verlopen. De bussen die de leerlingen naar school en huis brachten, waren redelijk bezet. „Onderzoek heeft uitgewezen dat de bus in een behoefte voorziet en het moge lijk is om de bussen op een be drijfseconomisch verantwoordè manier in te zetten", aldus CN- woordvoerder S. J. Strikker. In januari begon Centraal Ne derland met een proef waarbij de bussen vijf scholen in Lisse en Hillegom aandeden. In de ochtend en middag reed de bus twee keer van Noordwijkerhout, via De Zilk en Hillegom naar Lisse. Een tweede bus ging van Noordwijk via Voorhout, Sas- senheim en Lisse naar Hille gom, terwijl een derde bus tus sen Lisse en Nieuw-Vennep pendelde. De proef liep in mei af. Inmiddels heeft CN contact gezocht met vijf scholen in de Duin- en Bollenstreek om het schoolvervoer uit te breiden. Welke scholen dat zijn, wil Strikker nog niet zeggen. Hij sluit niet uit dat bij deelname van deze scholen het aantal lij nen wordt uitgebreid. Nieuw onderdeel van de derde trekkertre- kwedstrijd die volgende week zaterdag in Koudekerk wordt gehouden is de frees-ra ce. Frezen, die worden gebruikt voor het losmaken van de grond doof tuinders, worden door de frees-racers omgebouwd tot snelle voertuigen waar de bestuurder in een aanhanger het parcours zo snel mogelijk moet afleggen. „Het gaat hier zelfs om een wereldprimeur", meldt de organisatie. „Voor zover bekend is het voor het eerst dat er zo'n race wordt ge houden. Niemand heeft er ooit van ge hoord, zelfs de Aalsmeerse en Boskoopse kwekers niet." De frees-race wordt rond elf uur en om drie uur op zaterdag 6 au gustus tijdens de Trekkertrek op het ter rein achter Latexfalt aan de Hoogewaard in Koudekerk verreden. Voor het eerst zijn ook drie superspe- cials aanwezig. Dit zijn motoren met een vermogen van honderden pk's. Dat ver mogen is te bereiken door bijvoorbeeld drie chevrolet-motoren te koppelen. Ver der zijn weer zo'n honderd agrariërs aan wezig met hun tractoren, waaronder voor het eerst oldtimers. Voor de kinderen is er een speciaal ter rein afgezet waar ze kunnen genieten van optredens van Appie en Flappie, een su perballenbak, een springkussen en het schminken. Kinderen tot twaalf jaar heb ben gratis toegang. Burgemeester M. Boelen geeft om ne gen uur het startsein voor de trekkertrek- wedstrijd. De wedstrijden duren tot vijf uur. 's Avonds wordt in de feesttent een groot feest gehouden met een optreden van The Raspers. Ook discotheek Flying Angel is aanwezig. Organisatiebureau verliest goede naam Vervolg van voorpagina Het archeologisch themapark Archeon in Alphen aan den Rijn wacht een forse schadeclaim van het organisa tiebureau Phantasia en Ventura nu The Modern Dance Party definitief van de baan is. Het bureau heeft vele tienduizenden guldens kosten gemaakt en verliest zijn goede naam. Het schadebedrag loopt al snel op tot hon derdduizend gulden, zo liet het bureau weten. huurcontract te ontbinden. Hij adviseerde het bureau 'de gi gantische schade maar te ver halen op Archeon'. Overigens dreigt voor Ar cheon ook een fors inkomsten verlies. Voortuitlopend op de vergunning, waarin ook de ge luidsnormen worden geregeld, heeft de gemeente Alphen aan den Rijn vier keer ontheffing den haag/alphen Dat Archeon een schadevergoe ding moet betalen, lijkt waar schijnlijk. Tijdens het kort ge ding zei rechtbankpresident Van Delden dat het themapark hele zware verantwoorde lijkheid' op zich heeft genomen door op het laatste moment het verleend voor een feest. Telkens werden de geluidsnormen over schreden. De nieuwe normen zijn dan ook nog strenger en daardoor worden feesten met muziek of veel mensen onmo- gelijk. Loco-burgemeester D. van der Veen Meerstadt liet weten niet van die normen te willen afwijken. „Ik heb altijd begre pen dat Archeon een archeolo gisch themapark is en geen feestburcht. Tijdens de vorige feesten hebben we al klachten gehad uit de woonwijk die vlak- bijligt." Archeon heeft de mogelijk heid het park twaalf keer per jaar te verhuren maar als de ge luidsnorm zo streng is, zal daar nauwelijks belangstelling voor bestaan. De feesten zouden jaarlijks niet alleen zo'n kwart miljoen gulden aan huur ople veren, maar ook een veelvoud aan horeca-inkomsten. „Dat zal zware consequenties hebben voor het park", aldus H. Vol kers, hoofd parkexploitatie. „Maar omdat we pas zijn ge opend, is dat nu nog niet te iDe modelbouwvereniging Was senaar bestaat dit jaar vijftien jaar. Het derde lustrum wordt op 17 en 18 september gevierd en rond het Sterrenbad in Wassenaar met een grote mo delbouwshow en vele demon straties. De modelbouw beleef de zijn hoogtepunt in 1985. Daarna liep de belangstelling geleidelijk terug, maar de hobby lijkt nu weer wat populairder te worden. De meeste leden zijn ouder dan dertig jaar. Voor mo delbouw is veel geduld nodig en dat komt meestal met de jaren. Ongeveer de helft van de leden komt uit de omliggende plaat sen. De vereniging is op veel terreinen actief. Een speciale groep houdt zich bezig met he licopters en vliegtuigen, een an dere groep weer met boten. Van een van de leden staan veertig modellen in museum De Koet- senman in Diever (Drenthe). De vereniging verzorgt veel de monstraties, met bijvoorbeeld vliegende modellen, ondermeer in Katwijk aan Zee. Zij beschikt voor de modelboten over een verplaatsbaar bassin. Voor de modelzeilboten is zelfs een windmachine aangeschaft. Zeil wedstrijden worden vaak ge houden in de Paauwvijver van het gemeentehuis. De club avonden worden gehouden in het Van Heeckerenhuis aan de Van Heeckerenstraat in Wasse naar op vrijdagavond van half acht tot tien uur. leiden Het blijft wat tobben met het water plastiek van kunstenaar Dick Muller in Voor schoten. Het waterverspillende kunstwerk, dat een plaats had gekregen bij winkelcen trum Noord-Hofland aan de Jan Evertsenlaan in Voorschoten, is nu terechtgekomen bij tuincentrum Intratuin Griffioen aan de Leidse- weg. Tot groot ongenoegen van Voorschote naar E. Brussee, voormalig gemeenteraadslid van D66. „Een gemeentelijk kunstwerk hoort daar toch niet thuis. Bij de gemeente werd gezegd dat het in een depot werd bewaard vanwege de verbouwing van het winkelcen trum. Dat kan ik begrijpen, maar dit is wel een eigenaardig depot. Als het kunstwerk straks terugkeert na de verbouwing hoop ik overigens wel dat het een centralere plek krijgt." Het kunstwerk, een basaltblok, fun geert ook als fontein. Het werd onder andere door Brussee bekritiseerd omdat het gepro duceerde water in een afvoer verdween. De gemeente is nog altijd van plan een waterre- cyclingssysteem aan te schaffen, dat 7000 gulden moet kosten. foto hielco kuipers zoeterwoude annet v Overigens dreigt Archeon ook met een schadeclaim richting de organisatie. Door alle publi citeit over mogelijke housepar ty's is het imago van Archeon beschadigd. Het park wil in ver band worden gebracht met ge zinnen die een dagje uit gaan en niet met wilde feesten waar drugs worden gebruikt. De gemeente Zoeterwoude wil niet als enige opdraaien voor de kosten van dagopvang voor ou deren in het roomskatholieke verzorgingshuis huize Emmaus. „We zien de noodzaak in van dit project, maar als de finan ciering alleen bij de gemeente Zoeterwoude terechtkomt, kan bruintje dat niet trekken", zegt verantwoordelijk wethouder R. Hogenelst (welzijn). Hij is verbaasd over de kritiek van directeur M. de Jong en het hoofd verpleging en verzorging H. van Son van huize Emmaus. Van Son liet eerder deze week weten dat het „zo zoetjes aan wel eens tijd wordt dat de ge meente verantwoorlijkheid neemt" door het project dagop vang voor mensen met een ver zorgingshuis-indicatie te subsi diëren. Volgens de directie van het verzorgingshuis bestaat er grote behoefte aan dagopvang. Ouderen die zich thuis een zaam voelen, die net alleen zijn komen te staan of pas uit het ziekenhuis zijn ontslagen zou den in huize Emmaus overdag een plekje moeten krijgen. Kinderachtig „Die uitspraken - als zou de ge meente geen verantwoordelijk heid willen nemen - zijn een tikkeltje ongenuanceerd", zegt wethouder Hogenelst. „We zijn het er helemaal mee eens dat dat project er moet ko men en dat weten ze in het ver zorgingshuis ook. Ik vind het een beetje kinderachtig dat de directie en het hoofd verzorging nu zo uit de hoek komen. Het lijkt nu net alsof er een tegen stelling is. Maar de besprekin gen met het bestuur van huize Emmaus - we overleggen als gemeente niet met de directie - lopen goed. Op het moment zijn we bezig een voorstel uit te werken dat in het najaar moet worden behandeld. „Maar de gemeente voelt zich niet als enige verantwoorde lijk", aldus de wethouder. „Dit project moet door vier partijen worden gedragen. Thuiszorg Groot Rijnland, die heeft toege zegd mankracht te leveren, Hui ze Emmaus, de gemeente èn het ziekenfonds. Volgens hem wil het overleg met verzekeraar Zorg en Zeker heid echter nog niet vlotten. „Ze houden de boot een beetje af, willen ontwikkelingen op landelijk niveau afwachten. We zijn het eigenlijk allemaal met elkaar eens, alle partijen vinden dat het project er moet komen. Maar het ziekenfonds durft het niet aan, is een beetje bang om er per cliënt geld aan te wagen. Ik heb daar begrip voor als ze het maaar als proefproject me de zouden willen financiëren..." De kosten zouden volgens Hogenelst tot in de tienduizen den guldens oplopen. „En dat kunnen we niet in ons eentje ophoesten zonder dat er andere zaken op het gebied van welzijn in de knel komen", aldus Hoge nelst, die er van uitgaat dat er voor twee, drie dagen in de week behoefte is aan dagop vang. „In september, oktober komen we met een voorstel, waarbij de gemeente weliswaar ook middelen inzet, maar be perkt." GROETEN UIT OEGSTGEEST Soms strepen ze vloeken en vieze woorden door Woningbouwvereniging Alphen aan den Rijn heeft 1993 afgesloten met een verlies van drie miljoen gulden. Dat komt door de hoge onder- houdsuitgaven die vorig jaar moesten worden ge daan. Dit blijkt uit het jaarverslag van de WVA van 1993. Vorig jaar werd bijna 14,5 miljoen uit gegeven aan planmatig onderhoud. Verder verg de het dagelijkse onderhoud de WVA in 1993 bij na 2,8 miljoen, waarvoor zo'n 11.500 reparaties werden verricht. Verder wordt opgemerkt in het jaarverslag dat de verhouding tussen het eigen vermogen en vreemd vermogen (het geleende geld) met 5,9 procent veel lager is dan wenselijk. Een percentage van tien procent is wenselijk. De WVA betwijfelt echter of ze dat binnen afzienbare tijd haalt. Met ingang van 1 januari streept het Rijk met de woningbouwcorporaties alle langlo pende leningen en subsidies tegen elkaar weg. Dat valt de eerste vijf jaar in het nadeel uit van de woningbouwvereniging. De cursus tekenen e Terwijl velen afreizen %j naar zonnige stranden of ®r weidse bossen verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het 31 leven gewoon doorgaat. Een volgeschreven ansichtkaart, niet uit een ver land, maar uit 2; onopgemerkte plekken in Leiden en de regio. Er heerst een weldadige rust in T het dienstencentrum in Oegstgeest. Eigenlijk een doorn in het oog van directeur G.L.C. Groenveld van de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest (SWOO). 't Is een saaie periode. Het liefst zou hij zien dat het ook nu zou bruisen van activiteiten. Dat is uiteindelijk het doel van het dienstencentrum, 27 jaar geleden een van de eerste in ons land. De ouderen gaan in het voor- en naseizoen op vakantie en zouden in de maanden juli en augustus wat vaker een gang naar het centrum aan de Lijtweg moeten maken. Kennelijk hebben de Oegstgeestse bejaarden in deze maanden andere dingen om handen. „Je kunt ze tenslotte niet naar het centrum slepen. Al zullen we er alles aan doen om ook in de zomer meer activiteiten op stapel te zetten." Toch heerst er geen doodse stilte in het pand. Veel zaken gaan gewoon door. Zoals de dorpsbus voor ouderen. Met deze bus kunnen ze naar de ziekenhuizen in Leiden, naar Warmond en uiteraard het dorp. En in de keuken is het een drukte van belang. „Als we volledig draaien zijn er zo'n 200 vrijwilligers in de weer. Sommigen maar een paar uur per week, anderen tref je wat langer. Als we die mensen niet hadden, zou het een heel stuk moeilijker worden. Wat dat betreft ben ik somber voor de toekomst. Nu al wordt het moeilijk om het aantal vrijwilligers op peil te houden", aldus Groenveld. Onder leiding van Fèm Hulst zijn één heer en twaalf dames aan de slag bij een zomercursus tekenen en schilderen. Ingespannen bezig en geen tijd om enige aandacht voor die lastige verslaggever te hebben. Begrijpelijk de heer en de dames zijn bezig met iets scheppends en dan raken de alledaagse zaken al snel op de achtergrond. „Dat is een van de activiteiten die we dit jaar voor de zomer op, touw hebben gezet. Dat is een succes. Daarnaast jeu de boule, de fiets-, wandel- en zwemclubs. Ook zijn er thema ochtenden op medisch, sociaal en maatschappelijk gebied. De belangstelling daaravoor is redelijk. Maar als je dat vergelijkt met bijvoorbeeld september dan is dat onvergelijkbaar. Dan staan er cursussen op allerlei gebied op het programma. Geen simpele zaken, maar Russische literatuur, het parlementaire systeem, genealogie, calligrafie en latijn. Wat dat betreft springt ons aanbod voor de ouderen vanaf 55 jaar er wel uit als je het vergelijkt met andere gemeenten", aldus Groenveld. „Latijn was min of meer als geintje op het enquêteformulier gezet, maar er gaven zich zeven mensen op." De bibliotheek van het centrum loopt gewoon door. Niet de hele dag, maar tot half een 's middags. Niet dat de vrijwilligers er daarna geen zin meer in hebben, maar de 'bieb' ligt op het zuiden. „Na de middag is het er om te smoren zo heet", zegt mevrouw H. Begemann. De vijf bibliotheekmedewerkers - drie zijn er aanwezig - zijn duidelijk liefhebbers. Zij kopen zelf de boeken in. „Veel streekromans, zoals Mien van 't Sant, dat wordt nu eenmaal goed gelezen, maar ook de goede Nederlandse schrijvers ontbreken niet. Zoals 'Terug naar Oegstgeest' van oud dorpsgenoot Jan Wolkers. „Die hoort er toch ook bij?", zegt mevrouw U.G. van Lookeren. Het aankopen van de nieuwe aanwinsten is volgens Begemann en Van Lookeren een boeiende bezigheid. „Daar wordt wel eens over gedubd. Uiteindelijk beslist de meerderheid of we een boek in de collectie opnemen. Soms zit je te wachten op reacties en hoor je alleen hoe mooi dat boek was. Daarnasst komt het ook wel voor dat mensen kritiek hebben. Bijvoorbeeld op het taalgebruik. Soms zeggen ze niets en strepen de vloeken of vieze woorden door. Dat is ze niet af te leren. Ook al zeggen we er wat van." kees van kuilenburg» BURGERLIJKE STAND LEIDEN - Geboren: Maurits zv. S.K. Schuur en G.M. Visscher Idse zv. T. Kuipers en M.C.A. Bontje Kimberly Michelle dv. H.B. van Ginkel en E.H. Devilee Mads Pieter zv. P.J. van Lut- tervelt en T. Vestergaard Kimberly dv. A. van Polanen en T. de Zeeuw Mat- thijs Hans zv. H.E. Hazelhorst en M. van der Zee Bas zv. J. van Wensveen en A.C. Stiefelhagen Brady zv. P.J. Schlagwein en C.C. Slingerland Mon tana Erica dv. M.J.M. Meiland en E. Renkema Daniël Renézv. R.M. Wild schut en A.M. Vergunst Sarah dv. A. Azzahid en F. Jamai Moutaouakkil Mi ke zv. R .van Doesburg en C. Filippo Joost Sebastiaan zv. J. Kempers en M.M.J. Erkelens Marije Maartje dv. A.L.M. van der Voet en M.E.J. Zaal Roy Cornells Daniël zv. C.D. van Tonge- Schouten en B.F. Middelkoop Jetske Martine dv. W.J. Tijsma en T.J. van Beu- zekom Monica Helena Theresia dv. S.A.C.A. van der Aart en W.T.M. Bos kamp Cornells Willem zv. R. Vink en B.P.L. Zandbergen Hilmi Halit zv. A. Özdemir en S. özdemir Inge dv. B. Tooms en J.M. Meelker Macy dv. J.W. Ouwehand Amal dv. A. Zarrouki en F. Abdales Samantha dv. E. Hassing Eline Suzanne dv. J.L. Ham en J.P.J. Hoogkamer Jansje Wilhelmina dv. G.J. Smit en M.G. Guit Shirley dv. H. Scheepmaker en C.C. van Rijn Simon Jacob zv. J.J. Maertzdorf en A.A.C. Schouten Remco zv. J. van Rhijn en J.D. van de Plas Karei Cornells zv. A.P. Lindenbergh en I.E.M. Klapper Joris Zv. A.A. Bonarius en W.J.R.M. Pieters Merel dv. N. Visser en J.M.M. Zonneveld Cornells Pieter zv. M.J. Borsboom en M.J. Schoneveld Adrianus Nicolaas zv. J.A.M. van der Poel en M.J.H. van den Burg Jelle Cornells zv. C.J.M. van den Berg en J.L. Boekei Tim Benjamin zv. L.J.H. Bastiaans en D.M.P. de Vriend Sinja Berdina dv. M.J.M. de Bakker en H.M. van Kruijssen Lisa Juli dv. A.C.M. Slinkerten D E.M.B. Peters* Kevin zv. W.B. Groen en I.F. Laman Ti mothy Andrew zv. T.A. Houtman en J.T.N.J. Tjin-A-Tsoi Johan zv. D.J. Kuijt en G.A. Hoek* Elise dv. J. Groen en M. Lens Johan zv. J. Groen en M. Lens Pieter Jan Dirk zv. G.J. Visser en W.E. van der Dussen Tessa dv. H.A. Klein en L.M. van Haasteren Cornelia dv. M. van Rijn en H.J. van Beelen Amber dv. M de Bruin en L. Duk Roy zv. S.J.A. Looman en A. Ouwehand Liebaan Adam zv. A.M. Osman en F H. Abdi Gehuwd: R.W.A. Schipppers en Y. van der Plas A.J. van Zijp en J. Siera F.A. Broek en R.R. Cotterink* M.J. Moer- kens en S. Bavelaar P.A.A.G.N. van Santvoord en C.N. Zeitlin M.J. Jo- chems en F.E. Fonville C.C. Beelaerts van Emmichoven en C.N. van Daalen R. Berkhuizen en J. Verklei W. van de Nieuwendijk en A.M. Roem G. Tubo en P. Verhoeven M.J.M. Koppelman en T. Wolbink L.E.Y. Nonneman en J.M. Tromp. Overleden: M. Borst geb. 7 mei 1915 gehuwd geweest met L.T. Beugelsdijk D.W. Gesink geb. 16 sep. 1934 man M.J.W. van Hage geb. 31 Jul, 1944 man J.M. Knottergeb. lOmrt. 1911 ge huwd geweest met J. Bikbergen J. van der Werf geb. 20okt. 1926 man*S.N. Elmas geb. 24 jul. 1992 dochter J. van der Blom geb. 30 dec. 1918 man J. de Mooij geb. 8 feb. 1921 man C. Yilmazgeb. 10 mei 1954 man H. Vermeulen geb. 30okt. 1930 gehuwd geweest met L. Guijt H. Moenen geb. 19 nov. 1906 man T.A. van der Ster geb. 17 jan. 1915 man A.P. Wallaard geb. 20 jan. 1904 man F.W.A. Kern kamp geb. 1 okt. 1922 man G. Haas noot geb. 14 jun. 1917 echtgenote van D. Messemaker N. van der Weijden geb. 28 sep. 1907 gehuwd geweest met A. de Wagenaar A.H.F. Jansen geb. 20 april 1939 man P. Arnoldus geb. 22 nov. 1925 man J. Haverkamp geb. 4 mei 1904 gehuwd geweest met P.H. Zandvliet* C. van Toren geb. 24 apr. 1906 gehuwd geweest met S. Singer- ling* J. van den Broek geb. 17 nov. 1907 man A. Sonneveldt geb. 15 jan. 1920 man M.M.J. Korteland geb. 3 feb. 1931 gehuwd geweest metJ. Hui- tema S.D.H. Soekhnandan geb. 30 dec. 1993 zoon J. van der Zeeuw geb 26 feb. 1912 man *P.C. l'Ami geb. 15 nov. 1926 man W. Varkevisser geb 9 mei 1912 man E.H.M. Beugelsdijk geb. 22 dec. 1910 gehuwd geweest met J.L. Weijers.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13