Leiden Stank groenafval tergt Leidenaars 'Referendum is onvermijdelijk' 'De toerist krijgt een slechte indruk' TROPISCH ETEN IN EEN KOELE ATMOSFEER Op tijd in Montpellier afgeleverd M Provincie wil meer bouwen buiten steden LEIDEN VANUIT DE LUCHT: ROND HET STATION VRIJDAG 29 JUL11994 Trekkertrek y\ /i De trekkertrekwed- I I strijden in Koude kerk beleven volgende week een wereldprimeur: een 'frees-race'. INDONESISCH RESTAURANT AIRCONDITIONED 7 dagen per week open vanaf 17.00 u Noordeinde 51-53 Leiden 071-123524 De Leidse gemeenteraad kan niet om een referendum over de toekomst van het voormalig ko ninklijk militair invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk 25 heen. Dat is de stellige overtuiging van Cees Waal, oud-wethouder van Leiden en de vroegere bur gemeester van Deventer. Waal maakt deel uit van het 'comité ter aanbeveling' van de stichting die zich beijvert voor het behoud van het gebouw en het omringend groen. Aan de bouw van een appartementen complex plus bijbehorende on dergrondse parkeergarage drei gen een monumentale bomen groep, de serre en de eetzaal te worden opgeofferd. Dezer da gen functioneert Waal samen met bestuurslid Eva Biesheuvel, de overbuurvrouw van het pand, als woordvoerder van de door mr. D. Krantz voorgezeten stichting, die de bouwplannen wil tegenhouden. De stichting maakte gister middag officieel bekend dat zij, als de gemeenteraad het voor stel van Margje Vlasveld (Leiden Weer Gezellig/De Groenen) af wijst, zelf een aanzet tot een re ferendum zal geven. Daarvoor zijn in eerste instantie 1500 handtekeningen van Leidse kiesgerechtigden nodig en later nog eens 3000. Bij de stichting liggen de draaiboeken al klaar. Biesheuvel: „We zétten lijsten uit onder sympathisanten die bepaalde aantallen handteke ningen hebben toegezegd. Hoe wel het initiatief voor het verza melen van handtekeningen van de stichting uitgaat, zal zij in die fase terugtreden. De stichting als zodanig kan namelijk geen referendumaanvraagindienen." Voor het verzamelen van de eerste 1500 handtekeningen heeft de stichting maar twee weken - de laatste twee van au gustus - de tijd. Voor 15 augus tus wil ze weten hoe de fracties op 30 augustus, als het bestem mingsplan Hoge Rijndijk 25 wordt behandeld, gaan reage ren op Vlasvelds voorstel. Is dat negatief, dan wordt de jacht op handtekeningen geopend. Als de krabbels binnen zijn, kan de referendum-aanvraag worden ingediend. De gemeenteraad kan dan geen besluit nemen over Hoge Rijndijk 25. Waal beschouwt de jacht op handtekeningen vooral als een stok achter de deur. „Het ge meentebestuur zou er verstan dig aan doen om het niet zo ver te laten komen. Het heeft in 1992 zelf tot een verordening besloten die de mogelijkheden voor referenda verruimt. Het zou interessant zijn als Leiden qua bestuurlijke vernieuwing voorop zou lopen." Zou het niet interessant zijn om het initiatief bij de burgers te laten? Waal denkt van niet. Hij vreest dat als de raad eerst zelf 'nee' zegt tegen een refe rendum, de verhoudingen zul len verharden. „Dan wordt het referendum een actie tegen het stadsbestuur. Zo is die niet be doeld." „Een referendum kan voor de politiek juist heel bevrijdend zijn. Alle voors en tegens komen keurig op een rijtje te staan en de burgers hebben ongeacht de uitslag van het referendum het gevoel dat ze serieus zijn geno men. Nu reageren politici autis tisch op de tegenstanders van de bouwplannen. Ze zeggen: u kunt wel gelijk hebben, maar in het verleden zijn afspraken ge maakt waaraan we ons nu niet zo maar kunnen onttrekken. Die afspraken staan echter ner gens op papier. Bovendien moeten politici niet loyaal zijn aan project-ontwikkelaars maar aan de burgers." Waal doelt op de deal die zijn partijgenoten, de toenmalige PvdA-wethouders Van der Mo len en Tesselaar, hebben geslo ten met de Katwijkse bouwer Van der Plas. Die nam een dis cotheek op in zijn bouwplan aan de Lammermarkt. Daar door kan de overlast bezorgen de Koets-o-theek aan de Kruis straat verhuizen naar een min der kwetsbare plaats in de stad. Als tegenprestatie zegden Tes selaar en Van der Molen toe dat in de tuin van het koninklijk mi litair invalidenhuis dure wonin gen mogen worden gebouwd. En toch zit u opeens verstrikt in een geschil over betaling van de goederen. Nu de tegenpartij al heeft t gerechtelijke stappen lijkt goede raad duur. Jeem contact op met Teekens Advokaten en laat de specialist in het contractenrecht het gerezen geschil eens goed bekijken. Door ons lidmaatschap van Lawspan International kunt u rekenen op juridische bijstand op Europees niveau. TEEKENS ADVOKATEN al 50 jaar thuis in het recht lid Lawspan International, een associatie van advokaten i Leiderdorp Karolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC, tel. 071 - 41 30 21fax 071 - 41 06 84 Leiden Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG, tel. 071 - 32 27 38, fax 071 - 32 14 21 George Gussenhoven: „Met wat aandacht maak je de stad een stuk aantrekkelijker." foto ben de bruyn iets aan gedaan mogen wor den", vindt Gussenhoven. Som mige historische panden, zoals aan de Oude Singel 96, zijn be hoorlijk aan het wegkwijnen. „Historische panden genoeg in Leiden, dus laat er maar weer eentje vervallen. Kan een mo derne architect zijn lusten weer op het openvallende gat botvie ren." De puinhoop rond het Vrouwenkerkplein en de groen- aanslag op de Hooglandse kerk zijn evenmin toeristische trek pleisters. „Het gaat vaak om eenvoudige dingen, met wat aandacht maak je de stad een stuk aantrekkelijker. Maar de bestuurders zien het kennelijk niet. Mijn nota zal door het col lege van burgemeester en wet houders wel weer voor kennis geving worden aangenomen. Maar ik geef het niet op, want ik hou van deze stad", aldus een strijdlustige Gussenhoven Tientallen klachten bij gemeente Stinkend GFT-afval wordt naarmate de hitte aanhoudt een bron van ergernis voor de Leidenaar. Bij de dienst Milieu en Beheer komen dagelijks vele tientallen klach ten binnen. Door de warmte van de afgelopen maand begint al in de bruine mini-containers het composte- ringsproces. Ook de vliegen, die in de GFT-containers een smakelijke voederplaats vinden en er bovendien hun eitjes leggen, dragen bij aan de overlast. Diverse mensen hebben maden in hun GFT-afval aangetroffen. Volgens woordvoerder F. Dele- marre van de dienst Milieu en Beheer is het niet mogelijk om de GFT-containers vaker dan eens in de twee weken op te ha len of het afvoerschema te ver anderen. Er zijn te veel mensen bij de reinigingsdienst op va kantie en een optie om bijvoor beeld twee weken achter elkaar de bruine container te legen om vervolgens de week er na pas de groene container op het pro gramma te zetten, is technisch niet haalbaar. De Dienst Milieu en Beheer is daarom begonnen met het verspreiden van tips om stankoverlast te voorkomen. Zo wordt de Leidenaars geadvi seerd de GFT-containers in de schaduw te zetten, een krant onder in de bak te leggen, sterk aan bederf onderhevig afval in kranten te verpakken, vis- en vleesresten toch maar in de groene container te stoppen als die eerder wordt geleegd en zo nu en dan een theelepeltje gips over het GFT-afval te strooien. De container regelmatig schoonmaken met een sopje van groene zeep wil volgens de gemeentelijke dienst ook nog wel eens helpen. Mocht de stank na al deze maatregelen 'nog niet te harden zijn', dan is het raadzaam om bij de dieren winkel een zogenaamde Fris disk aan te schaffen, een schijf die luchtjes en vliegen verdrijft en na gebruik gewoon met het GFT-afval kan worden afge voerd. Bier Anders dan bij de reinigings dienst heeft brouwerij Heineken niet te klagen over de hitte van de afgelopen weken. De vraag naar bier is, zo meldt bedrijfsdi recteur P. Hamers van de brou werij in Zoeterwoude, fors ge stegen. „We werken al een aan tal weken over, dat wil zeggen zeven dagen per week op alle afdelingen. Normaal gesproken wordt er op een aantal afdelin gen slechts zes dagen per week gewerkt. We draaien echt op topcapaciteit. Maar de vraag kunnen we aan. De voorraden raken niet uitgeput, er is vol doende brouw-, vergistings- en lagercapaciteit en de mensen doen het overwerk tot nu toe gewoon met plezier. We hebben wel extra mankracht moeten in huren." Terwijl nutsbedrijven elders nog wel eens te kampen hebben met watertekorten tijdens aan houdende hitte, zien ze bij de Energie- en Watervoorzienig Rijnland de komende weken met vertrouwen tegemoet. „We hebben voldoende bronnen. In de duinen zit veel capaciteit en bovendien kunnen we uit de ri vier water innemen", zegt di rectiesecretaris Oosthout. „Het moet echt maanden niet rege nen willen we in de problemen komen. Bij andere watervoor- zieningsbedrijven wil het nog wel eens anders zijn. Zo moes ten sommige collega-bedrijven tijdens de warme zomer van 1992 waarschuwingen doen uit gaan naar de gebruikers om vooral zuinig aan te doen met het water. Een boodschap die eigenlijk sowieso altijd geldt. Water is een kostbaar goed." Auto door rood: twee gewonden Twee vrouwen, een 54-jarige Zoeterwoudse en een 81-jarige Leidse, zijn gistermiddag ge wond geraakt bij een aanrijding op het Lammenschansplein. Volgens de politie reed de Zoe terwoudse door rood. Ze kwam daarbij in botsing met de wagen i een Leids echtpaar. BEHOORT U OOK TOT DE 80% MET EEN PENSIOEN BREUK? de l'KNSIOIA ULSK den haag persbureau cerberus De provincie Zuid-Holland heeft een klemmend beroep ge daan op staatssecretaris Heer- ma van Volkshuisvesting om het oorspronkelijk bouwpro gramma voor de gebieden bui ten de stedelijke regio's Rotter dam en Den Haag in stand te houden. Heerma stelde in april van dit jaar het bouwprogram ma bij. Een maatregel die vol gens Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland rampzalige gevol gen heeft. De provincie en het Rijk had den aanvankelijk afgesproken dat buiten de regio's Rotterdam en Den Haag tussen 1995 en 1998 jaarlijks ongeveer 6600 huizen gebouwd mochten wor den. In april werd echter een aangepast bouwprogramma ge presenteerd waaruit bleek dat overig Zuid-Holland nog maar aanspraak kom maken op 2500 woningen. De regio Leiden, de Duin- en Bollenstreek en de Rijnstreek moesten als gevolg daarvan allemaal bouwwensen inslikken. In een brandbrief aan Heer- ma stellen GS dat met name de opvang van vluchtelingen en de huisvesting van woonwagenbe woners door de verlaging van het bouwprogramma in het ge drang komen. Voor een goede opvang van vluchtelingen in de gemeenten is hei nodig dat er voldoende nieuwe sociale huur woningen voorradig zijn. Is dat niet het geval, dan lopen de wachttijden voor de eigen inwo ners op een onaanvaardbare manier op, aldus GS. De provincie heeft nog geke ken of misschien de woning bouwprogramma's voor Rotter dam en Den Haag aangespro ken kunnen worden om het te kort in overig Zuid-Holland op të lossen. Dat bleek echter niet te kunnen. Daarom is er volgens Zuid-Holland maar één oplos sing mogelijk, namelijk dat het Rijk zich gewoon houdt aan het oorspronkelijke bouwprogram- George Gussenhoven ergert zich aan verloedering van Leiden leiden Vanuit de lucht gezien lijkt Leiden momenteel één grote bouwput. De werk zaamheden aan het NS-station (precies in het midden van de foto) vorderen welis waar gestaag; de witte overkoepeling te kent zich al duidelijk af maar de treinreizi gers moeten om in het gebouw te komen nog steeds via een houten brug het toe komstige stationsplein oversteken. De au to's die daar nu nog rijden, zijn in de toe komst - wanneer de tunnel onder het sta tionsplein gereed is - niet meer te zien. Waar de bussen evenwijdig aan elkaar staan geparkeerd, komen bushaltes in Ook op het terrein van het Academisch Ziekenhuis (linksonder) wordt flink ge bouwd en gebroken. Van de nieuwe par keergarage (op de foto direct onder het door brand verwoeste oude gebouw van de vrouwenkliniek) komt begin volgend jaar het eerste deel gereed. Voor het twee de gedeelte van de parkeervoorziening, dat halverwege 1995 wordt opgeleverd, moet de kinderkliniek wijken. Waarschijnlijk in januari heeft de verhuizing naar de nieuw bouw plaats. Een inrit voor de ambulances (de boog naar de nieuwbouw) wordt het eind van dit jaar in gebruik genomen. Op de zandvlakte onder deze inrit komen aan- voerwegen naar de magazijnen van het ziekenhuis. Ook op de daken van de nieuwbouw zijn de nodige activiteiten te ontwaren. Ruimtegebrek noopte het AZL ertoe een paar etages 'bij te bestellen'. foto frans rombout Welig tierend onkruid, slecht onderhouden historische pan den, graffiti, rommel op straat: de Leidse binnenstad maakt vaak een slechte eerste indruk op de toerist. En voor een eerste indruk krijg je nooit een tweede kans. Dat weet ook binnenstad bewoner George Gussenhoven, wie het wel en wee van de stad nauw aan het hart ligt. In zijn eigen woonomgeving, de Oude Rijn, stelt hij zelf regelmatig or de op zaken en verder legt hij de misstanden onvermoeibaar voor aan ambtenaren en ge meentebestuur. De verloede ring van de stad moet een halt worden toegeroepen. Het college van burgemeester en wethouders kreeg onlangs een zelfgemaakte nota voorge legd: voorzien van weinig tekst maar des te meer verduidelij kende kleurenfoto's. Leiden ge zien door het oog van de niets vermoedende toerist. „Leiden is ondanks alle problemen nog steeds een aantrekkelijke stad. Een Franse student wees me er onlangs op dat de stad eigenlijk veel meer aan promotie zou moeten doen. Maar dan moet je er ook voor zorgen dat de stad er netjes uitziet, anders schrik je de mensen juist weer af', stelt Gussenhoven. Vanuit zijn huis kijkt hij uit op de Hoogstraat. „Samen met de Donkersteeg een van de drukste straten in Leiden, maar toch staan er maar enkele papierbak ken. Hoe vaak ik niet gevraagd heb of ze er niet meer willen plaatsen, en dan wat grotere modellen misschien. De paar die er nu staan zijn binnen de kortste keren vol en de rest van de rommel komt dus op straat terecht. Zitten de bewoners met de rommel, vooral na zaterdag, want dan komt de veegdienst niet meer. Dus ruimen we met een paar buurtbewoners de boel zelf maar op. Ik zet wel eens een kartonnen doos buiten als publieke afvalemmer, en die is altijd vol aan het einde van de dag. De mensen zijn dus best bereid om hun afval in een pa pierbak te doen, maar die moe ten er dan wel zijn." Het onkruid in de stad is een andere steen des aanstoots. In de verloederingsnota zijn diver se voorbeelden te zien. Bij bo men, langs stoepranden en langs gevels woekert het voort. „Leuk, die geveltuintjes, maar als de bewoners hun belangstel ling ervoor verliezen wordt het bende." De Oude Rijn biedt een beter beeld, dankzij de inspan ningen van de buurtbewoners: frisse bloembedjes rond bomen en langs de gevels. „Het achterwege laten van chemische onkruidbestrijdings middelen door de afdeling Groen is natuurlijk prima, maar dan moet je het onkruid wel met meer mankracht bestrij den. En de bewoners zijn best bereid een handje te helpen. Geen kwaad woord overigens over de afdeling Groen, want als je belt staan ze gelijk klaar. Laatst was er een boom ziek bij de Hartebrugkerk, zijn ze gelijk gekomen. Het is een van de weinige slagvaardige afdelingen van de gemeente. Als je bijvoor beeld over prullenbakken belt krijg je te horen dat ze de zaak eerst moeten evalueren. Dan moet er dus eerst een commis sie over vergaderen. En zo ge beurt er dus niets, of je ziet je suggestie ineens twee jaar later overgenomen", is de ervaring van Gussenhoven. De speciaal opgerichte graffiti bestrijdingsdienst ziet niet alles. „De brug bij het rijksmuseum van volkenkunde aan de Steen- straat zit onder. Het hek van de brug is trouwens aardig ver roest. Daar zou best versneld

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11