Geen kracht om een kruis te slaan Kerk Samenleving v ZATERDAG 30 JUL11994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 BINNENLAND KORT Zelfdoding Het taboe op het onderwerp zelfdoding wordt minder. „De afgelopen tien jaar is er meer ruimte gekomen om er normaal over te spreken", signaleert Ans Withaar, ad junct-directeur van het trai nings- en vormingsinstituut De Essenburgh in Hierden. De Essenburgh is de enige instantie in Nederland die begeleidingsweken organi seert voor mensen die in hun directe omgeving iemand door zelfdoding hebben ver loren. Jaarlijks besluiten on geveer 1500 Nederlanders een einde aan hun leven te maken. Gemiddeld staan er rond ieder van hen vijf direc te nabestaanden, aldus Wit haar. „Hun rouwproces duurt meestal veel langer dan bij een natuurlijke dood. Deze nabestaanden willen hun verhaal blijven vertellen, maar praten over zelfdoding is voor veel mensen nog on gepast. Vrienden en kennis sen vinden het vaak eng en weten niet goed wat ze moe ten zeggen." Ontmoetingsdagen De Essenburgh biedt nabe staanden sinds 1981 drie keer per jaar een aantal ont moetingsdagen onder de titel 'Nabestaan na zelfdoding'. Per keer komen 15 mensen in het kasteel van De Essen burgh in Hierden bij elkaar om hun twijfels rond de zelf gekozen dood van een direc te naaste te bespreken. Hoe wel de ontmoetingsdagen bestemd zijn voor alle direct betrokkenen van de overle dene. zijn het vooral ouders en partners die bij De Essen burgh een begeleidingsweek volgen. Withaar signaleert het afnemen van de geheim zinnigheid onder meer door een verschuiving van de vra gen die 'cursisten' haar stel len. „Een aantal jaren gele den stelden ze de vraag of ze hun omgeving wel zouden inlichten. Tegenwoordig vraagt men zich af op welke manier die omgeving moet worden geïnformeerd." Begeleiding Het kan vijf jaar duren voor iemand die een familielid op deze manier heeft verloren, dit enigszins heeft verwerkt en een plaats kan geven in zijn of haar leven, vertelt Withaar. De deelnemers schrijven aan het begin op met welke vragen ze rondlo pen. Deze worden in de groep besproken. De volgen de dag krijgt iedere deelne mer zoveel tijd als nodig is, soms drie uur, om in het groepje zijn of haar persoon lijke verhaal te doen. Kun je iemand nog wel vertrouwen na zo'n ingrijpende gebeur tenis, is één van de vragen die aan bod komen. Een an dere belangrijke vraag is: waar was God toen het ge beurde. Ongeveer de helft van de cursisten heeft be hoefte om hierover te praten op het oecumenisch instituut De Essenburgh. Maar het thema religie komt volgens Withaar alleen aan bod als de bezoekers dat op prijs stel len. Withaar is niet enthousiast over het iniatief van de hu manistische gemeenschap in Alkmaar om hotel De Eifider op te zetten. In deze gelegen heid die al snel de naam 'zelfmoordhotel' kreeg, zou hulp geboden kunnen wor den aan mensen 'met een doodswens'. De plannen zijn na een storm van kritiek in februari in de ijskast gezet. Withaar „Ik heb er bezwaar tegen om mensen die suïci daal zijn, in één gelegenheid bijeen te brengen. Daardoor trekken mensen elkaar in een spiraal naar beneden." Toekomst van de Russische Kerk bedreigd door geldgebrek Het groene VW- busje van de uit geverij van het patriarchaat Moskou van de Russisch Orthodoxe Kerk, waarmee ik van het vliegveld wordt opgehaald, heeft zijn beste dagen ge had. Chauffeur Sergei moet tijdens de rit herhaaldelijk het portier dichttrekken. Het schiet bij elke bocht of hobbel in de weg los. En er zijn nogal wat hobbels. De vergrendeling van het por tier is ook kapot. Een takje vervangt het knopje dat ze er in Wolfsburg voor be dacht hadden. De grote bus, die ons gezelschap tij dens de dagen van de jaar vergadering vervoert tus sen hotel Oekraïna en het gebouw van de uitgeverij aan de Ulitsa Pogodins- kaja, verkeert overigens in niet veel betere staat. Oor zaak: geldgebrek. MOSKOU TON VAN DER WERF Vroeger had de kerk geld ge noeg. Zij kon de door de gelovi gen gul geschonken roebels nauwelijks uitgeven, want alles buiten de strikte eredienst was haar door de communistische machthebbers verboden. Tien jaar geleden maakten wij op uitnodiging van het patriar chaat een reis door Rusland en de Oekraïne langs kerken en kloosters. Alle vervoer met bus en vliegtuig werd door de kerk betaald. De honderd roebel zak geld kregen we lang niet op. Een rit met de beroemde onder grondse kostte vijf kopeken. Nu vergt hetzelfde ritje honderd roebel. Metropoliet (toen nog aartsbisschop) Pitirim liet ons destijds na een gesprek op zijn kantoor met zijn van staatswege aan bisschoppen ter beschik king gestelde Zym naar ons ho tel terugbrengen. Dezelfde Zym - zichtbaar tien jaar ouder - staat nog op het terrein van de uitgeverij, maar lijkt weinig ge bruikt te worden. Benzine is schaars en duur. Waren er in 1985 in Moskou, met een bevolking van twaalf miljoen, slechts twaalf kerken open, nu is er bij wijze van spre ken op elke hoek van de straat de mogelijkheid een Russisch orthodoxe kerkdienst mee te vieren. Een paar jaar geleden maakte ik een uren durende wachtpe- riode op het vliegveld in Mos kou nuttig door met de in Mos kou studerende slavist Sven Standhardt een rondrit door de stad te maken. Op de hoek van het Rode Plein wees hij mij op een bouwplaats: „Daar komt een nieuwe Kazanskajakerk. De oude is in 1928 op last van Sta lin opgeblazen." Tegen de om heining van de bouwplaats was een huisje getimmerd, waarin overdag de ikoon van de Moe der Gods van Kazan hing. Be zoekers konden in een collecte bus geld storten voor de nieuw bouw. Dat dit een succes is ge worden mocht ik op de laatste zondagmorgen in mei constate ren, toen ik in de nieuwe Ka- zanskajasobor de Goddelijke Li turgie meemaakte. Een zeer ge mengde gemeenschap van ge lovigen, een uitstekend zingend koor van jonge mensen, een mijterdragende priester met een stem als een klok. Buiten klonk het door luidsprekers schreeuwende aanbod van gid sen voor het Kremlin en het De kerken hebben het moeilijk in de voormalige Sowjetunie. Na zeventig jaren vervolging en onderdrukking is er sinds Gorbatsjov weliswaar vrijheid van religie en mogen kerken zich op allerlei terreinen vrij bewegen, maar tegelijkertijd worden zij door de omstandigheden van dit moment zeer beperkt. 'Rusland: verandering in de kerken, geleefd geloof, vormgeving van de toekomst', luidde de wat omslachtige titel van de jaarvergadering in Moskou van de Oecumenische Werkgroep voor Informatie in Europa, een uit de jaren vijftig stammende club van voornamelijk protestantse en orthodoxe (kerkelijke) journalisten uit Oost en West. Ton van der Werf maakte als lid van de club de jaarvergadering mee. Aartspriester Vitaly Borovoj. jW'ii Cv i I I De Kazanskajakerk aan het Rode Plein. mausoleum van Lenin. Ook dat is de realiteit van de kerk in 1994. Naast de kerk met zijn stra lende gouden koepels staat een houten kiosk, waar je kruisjes, kettingen, cassettebandjes met kerkmuziek, kerkelijke kalen ders en kerkboekjes, ansicht kaarten en ikoontjes kunt ko pen. Ook handgeschilderde. Best heel mooi en volgens de oude regels vervaardigd. Voor negentig gulden ben je al eige naar van een ikoon. De ver koopster gaat mee de kerk in om een handgeschreven verkla ring op te stellen van deze aan koop. Vqor de douane, want ikonen mag je niet uitvoeren. In heel de stad kom je dergelijke kiosken tegen, waar devotiona- lia en andere kerkelijke spullen gekocht kunnen worden. Er is in de Ulitsa Kropotinskaja zelfs een complete, drukbezochte winkel, waar je tegen roebels al le denkbare kerkelijke gebruiks voorwerpen -paramenten, kel ken, ikonen, kaarsen, kaarsen standaards, vaandels, borstkrui sen, zegenkruisen, wierookvat ten, trouwkronen, bisschops mijters, noem maar op - kunt kopen. Voor 120 tot 150 gulden heb je een kelk met alle toebe horen. Ook deze winkel en kios ken zijn tekenend voor de situa tie van de kerk op dit moment. De sprekerslijst op het met de jaarvergadering samenvallend congres was eveneens tekenend voor de situatie van nu. Er sprak bij voorbeeld een kolonel van het Russische leger, Michaïl Ni- kolajewits Kusnetzov, die in ge zelschap van een Amerikaanse adviseur, legerpredikant Joseph Howe, kwam vertellen over zijn pogingen in het Russische leger een legerpastoraat op te zetten. Daar is grote behoefte aan en ofschoon van de officieren maar twee procent kerkelijk is, vindt zestig procent van hen het wen selijk dat dit pastoraat er komt. Tv-commentator Nikolaj Moltsjanov was op het laatste moment verhinderd. Hij moest plotseling naar Wladiwostok om de aankomst van Aleksandr Sol- zjenytsin te begeleiden. Maar Isvestia-journalist Ruslan Ar- meev was er wel. Zijn eerste ar tikel in de Isvestia was in 1962 een stukje van dertig regels met als kop: 'Stop de gruwelen in Alabama'. Eén van zijn laatste bevatte het verslag van de ope ning van de nieuwe Kazanskaja kerk en een interview met patri arch Alexej II van Moskou en geheel Rusland. Ruslan heet nu ook gèen Ruslan meer, maar Nikolaj. Zo had zijn grootmoe der hem stiekem laten dopen. Nikolaj Armeev vertelt over de ambivalentie die zijn leven heeft beheerst. Vroeger hing in zijn werkkamer een portret van Lenin, nu een ikoon van de Hei lige Nikolaas, zijn én Ruslands patroon. „Niemand verwoest tegen woordig nog kerken, maar de kerken worden verwoest door regen en wind. Want een ande re hand grijpt ze: gebrek aan geld voor de restauratie. Rus land is in de kerk getreden, maar heeft niet de kracht een kruis te slaan. Toch is de aan wezigheid van de kerk in het Rusland van nu nuttig en goed, want langzaam wordt de kerk gevuld met Heilige Geest". Eerder had aartspriester Vita- lij Borovoj een referaat gehou den over de problemen en op gaven waarvoor de Russische Kerk op dit moment staat. Bor ovoj is plaatsvervangend voor zitter van de afdeling Buiten landse Zaken van het patriar chaat Moskou. Voorzitter is de in het Westen goed bekende metropoliet Kirill van Smolensk en Kaliningrad, een man die al vóór de veranderingen opviel door moedige uitspraken. Vitalij Borovoj was tijdens het Tweede Vatikaans Concilie in Rome af gevaardigde namens de Russi sche Kerk. Jarenlang was hij - uiteraard met goedvinden van de sovjetmachthebbers - de permanente vertegenwoordiger van het patriarchaat bij de We- reldraad van Kerken in Genève. Na een uitvoerige schets van de achtergronden en de ge schiedenis van zijn kerk. van de crisis in Oosteuropa en het uit eenvallen van de Sovjetunie gaf Borovoj een opsomming van de nieuwe problemen en moeilijk heden waarvoor de kerk zich gesteld ziet. De belangrijkste: het uiteenvallen van de kerk in allerlei nationale kerken, de ac tiviteiten van de katholieken met name in de Oekraïne en Witrusland, de aanwezigheid van allerlei westerse sekten, die met grof geld veel, vaak kortstondige bekeringen ma ken, maar wél voor veel verwar ring zorgen en de opkomst van vreemde en vaak destructieve bewegingen als 'De Witte Broe derschap' en 'Het Centrum van de Moeder Gods'. Nadrukkelijk vermeldde Borovoj dat hij met die 'sekten' niet op de Baptis ten, Adventisten en Pinkster- groepen doelde, die hier inmid dels 'inheems' zijn. Borovoj noemde als belem meringen voor de vernieuwing ook rechtse, ontevreden en con servatieve „broederschappen die onze hiërarchie terroriseren, die ons ervan beschuldigen de orthodoxie verraden te hebben door onze oecumenische be trekkingen, die zij 'joods-ma- <;onniek' noemen. Vaak is onze hiërarchie niet'moedig genoeg om op te treden tegen deze ten- denzen, omdat zij moet hande len in het belang van de héle kerk. Maar deze zomer komt er een verklaring van het patriar chaat over de oecumene en on ze deelname aan de Wereldraad van Kerken, een 'charter' over onze verhouding tot de andere kerken. Eenheid en vernieuwing zijn voor ons kernwoorden. Want daarin zal onze kracht lig gen. Alles vergaat, maar 'het Woord van onze God blijft eeu- wig' (Jesaja 40,8)." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE: B M. Essenberg, C.P. Arnold (adj), J. Kiel (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN: R.D. Paauw, tel dag 9.30- 11.30 uur 071 -356215, of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES: Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam benchten 071-323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma.-vrij. van 08.30-17.00 uur. Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bij vooruitbet (incl. BTW) per maand per kwartaal 85,55 per jaar 329,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij 18 00-19 30 uur. zat. 10.00-12.00 uur. Tel 071-143241 29,30 84,55 328,30 HET WEER Eentonig verhaal De heetste maand sinds het begin van de instrumentele waarnemin gen in Nederland wordt op gepaste manier afgesloten; vrijwel overal wijst het kwik tijdens dit weekein de andermaal tropische waarden aan. Dankzij de instroming van schonere en relatief koele zeelucht werd Nederland de afgelopen 48 uur eindelijk 'gelucht'; ook bin nenshuis. De afgelopen twee nach ten waren met minima rond 16 graden nog altijd vrij warm, maar beduidend minder plakkerig. Vrijdag bleef er eerst nog veel be wolking hangen en sinds 10 dagen werd in de kustprovincies de zo merse grens van 25 graden net niet gehaald. Het koele intermezzo is een eenmalige aanbieding; van daag wordt een nieuwe reeks van zomerse en... tropische dagen in gang gezet. Zo lijkt de zomer van 1994 uit te groeien tot een spie gelbeeld van een normaal Hollands seizoen, waarin tijdens lange reek sen van frisse of normale dagen wel eens een of twee warme dagen worden ingelast. De hoge- en lage drukgebieden boven Europa én de Atlantische oceaan houden al zo'n vijf weken een geblokkeerd patroon in stand, waarin ook in de eerste week van augustus niet veel veran dert. Vandaag is een vers lucht drukmaximum van Engeland naar Denemarken getrokken, dat de wind in de oosthoek duwt. Daar mee stroomt de hete continent- lucht boven Duitsland, die onaan getast is gebleven, snel over het land uit. Een paar stapelwolkjes zullen niet verhinderen dat de zon het kwik omhoog brandt naar 28 tot 33 graden. De stranden zullen het moeten doen zonder de verfris sende zeebries. Na een broeierige nacht met mir ma rond 20 graden is er morgen eerst nog veel zon. Vanuit Frankrij komt weer een traditionele hitte- storing naderbij. Na de middag neemt de onweerskans toe. Moge lijk ontsnapt de kuststrook aan de ergste hitte; als de wind tenminstf al vroeg op de dag naar het westei draait. Voor het binnenland ziteei tropische dag er zeker in. Achter de onweersstoring is het b< gin volgende week weer tijdelijk minder heet, maar nog altijd 241( 29 graden. Het wordt een eentoni verhaal, maar dinsdag heeft een nieuwe Atlantische hogedrukkern contact gemaakt met zijn Europe; voorganger. Het blijft vrij zonnig e de tropische temperaturen komen ongetwijfeld weer om de hoek kij ken. Enige verkoeling is nog moge lijk in de vorm van een (verspreide onweersbui of een zeewindje aan de stranden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Denemarken: Perioden met zon. Droog maar zondag later op de dag vanuit het zuiden een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Za terdag maximumtempera tuur rond 25 graden, zon dag hoger. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Bewolkt en van tijd tot tijd flink wat regen; in Enge land ook kans op onweer. Zondag later op de dag op klaringen, het eerst in Ier land. Zaterdag middag- temperatuur van 18 gra den aan de westkust tot 26 graden bij Londen. Zondag overal enkele gra den koeler. België en Luxemburg: Zaterdag eerst nog zon. Van het zuiden uit meer bewolking en regen- en onweersbuien, vooral op zondag Zaterdag erg warm en op de meeste plaatsen maxima van bo ven 30 graden. Zondag enkele graden Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke regen- en onweersbuien, afgewis seld door wat zon. Zaterdag middagtem- peratuur uiteenlopend van 23 graden aan de Kanaalkusten tot plaatselijk 33 graden in de oostelijke departementen. Portugal: Flinte perioden met zon en droog; in het noordwesten wellicht ook enkele wol kenvelden en wat lichte regen. Middag- temperatuur aan de kust van 22 graden in het noorden tot 28 graden aan de Al- garve. Landinwaarts maxima iets boven de 30 graden. Madeira: Derioden met zon, afgewisseld door wol kenvelden. Waarschijnlijk droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Spanje: In het noorden naast zón van tijd tot tijd ook wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Elders flink wat zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur langs de Golf van Biskaje rond 23 gra den. aan de Costa's iets boven de 30. In het binnenland maxima tot boven de 35 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilanden wol kenvelden, aan de zuidzijde veel zon. Droog. Maximumtemperatuur tussen de 26 en 32 graden. Marokko: Westkust: In het algemeen flinke perio den met zon. Vlak aan zee droog, meer landinwaarts kans op enkele onweers buien. Middagtemperatuur vlak aan zee tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Vrij zonnig; zondag kans op wat hogere bewolking. Maximumtemperatuur vlak langs de kust rond 33 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag flink wat zon en een lokale on weersbui. Zondag meer bewolking en meer onweersbuien, soms met een fors karakter. Middagtemperatuur zaterdag van 27 graden in de westelijke departe menten tot ruim boven de 30 ten zuiden van Lyon: zondag iets koeler. Mallorca en Ibiza: Zonnig, maar in de loop van het week einde wellicht ook enkele wolkenvelden. Zondag kleine kans op een onweersbui. Maximumtemperatuur rond 33 graden. Italië: Veel zon. In de bergen in het noorden beide dagen kans op onweer. Middag temperatuur vrijwel overal iets boven de 30 graden. Griekenland en Kreta: In het noorden van het Griekse vaste land op beide dagen kans op een regen- of onweersbui. Verder flink wat zonne schijn. Op de Egeïsche Zee waait een stevige noordelijke wind. Middagtempe ratuur op de stranden rond 30 graden, landinwaarts iets warmer. Turkije en Cyprus: Veel zon en droog. Maximumtempera tuur aan de Turkse westkust ongeveer 29 graden, aan de zuidkust en op Cy prus ruim erboven. Duitsland: Zaterdag veel zon en in het zuiden en midden mogelijk een lokale bui. Zondag van het zuidwesten uit een toenemende kan'S op enkele regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur meest rond 30 gra den maar zaterdag in het midden en zui den plaatselijk 34 graden. - 32' s \X- bewolkt regen opklannge -fc zonnig 19 temperatuur hecto pascal Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN ZATERDAG 30 JULI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.56 Zon onder 21.3 Maan op 00.00 Maan onder 14.4 Waterstanden Katwijk Hoog water 09.03 21.23 Laagwater 04.45 17.01 Weerrapporten 28 juli 20 ui Twente half bew w7 Vlissingen licht bew. w7 Maastricht licht bew wnwf Aberdeen zwaar bew. w4 Athene onbew n4 Barcelona onbew. zzo 1 Berliin onbew o3 Boedapest onbew no 1 Bordeaux zwaar bew, nnw3 Brussel licht bew nw4 Cyprus onbew. w 7 Dublin zwaar bew. zo4 Innsbruck half bew. verand 26 20 7 27 21 30 19 27 19 28 21 25 20 12J 25 20 IJ 33 19 0. 22 19 24J 29 20 OJ 23 9 0.1 32 23 31 22 35 24 33 19 26 20 3.1 25 21 0.( 30 22 0( 18 1 35 23 01 31 18 31 22 01 29 14 21 Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg half bew. Madrid half bew. Malaga onbew. Mallorca onbew. licht bew. licht bew. IO 10 29 Bangkok regen Buenos Aires zwaar bew Casablanca zwaar bew. Johannesburg onbew./ Los Angeles onbew New Orleans onbew New York regenbui 29 18 4 29 19 01 12 27 21 01 1 26 17 01 29 19 20 17 21 wnw4 32 21 01 zo 4 38 21 01 z2 31 21 01 wzw3 34 19 01 nw3 31 nl 21 11 ozo2 30 19 01 w2 31 24 z6 27 20 01 no 2 26 18 01 ol 34 15 w5/ 31 20 01 windst 33 33 0( 22 18 o; 29 22 0.8 29 22

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10