Nigeria op rand van burgeroorlog erlusconi sust kwestie )elangenverstrengeling Buitenland Buren Haïti tegen invasie Roep om regen Slot Dracula op instorten Vijf doden bij nieuwe kapingsactie in Rusland Spanningen tussen Rabin en Peres, maar Peres blijft aan Onbekende Palestijnse groep eist aanslagen in Londen op 'Burgers Rwanda lijden' 'RIJDAC 29 JUL11994 Doden bij bomaanslag Madrid madrid Bij een bomaanslag in het centrum van Madrid zijn vanochtend zeker drie mensen om het leven gekomen. Ver scheidene mensen raakten gewond. De bom was geplaatst in een auto die in de buurt van het Koninklijk Paleis geparkeerd stond. Volgens het ministerie van defensie zou het om twee autobommen zijn gegaan. Moskou in actie tegen MMM moskou De Russische regering is gisteren in actie gekomen voor de miljoenen beleggers in de investeringsmaatschappij MMM. die op instorten staat. Moskou uil zo snel mogelijk de aandelenhandel wettelijk regelen en een verbod op agressieve reclamecampagnes uitvaardigen. Daarmee lijken de dagen van rMMM geteld. Russen balsemen lichaam Kim Il-sung moskou Medewerkers van het Lenin-mausoleum in Moskou gaan naar Pyongyang om het lichaam van de overleden Noord- koreaanse leider Kim Il-sung te balsemen. De specialisten van het Lenin-mausoleum hebben eerder al Josef Stalin, de Tsjechoslowaakse staatspresident Gottwald en de Bulgaarse lei der Dimitrov gebalsemd. Zij houden zich ook bezig met het con serveren van het gebalsemde lichaam van Lenin. Meubels van Tapie in beslag genomen parus In opdracht van de bank Crédit Lyonnais zijn gisteren meubels en andere spullen van het Franse parlementslid, Euro parlementariër en zakenman Bernard Tapie in beslag genomen. Tapie is in een geschil verwikkeld met de bank over de terugbe taling van een lening van bijna 400 mijloen gulden. De zakenty- coon en politicus noemde de actie illegaal en kondigde aan naar justitie te stappen om de inbeslagname ongedaan te maken. Finse artillerie velt 41 rendieren Helsinki Finse soldaten hebben gisteren op een oefenterrein bij Kemijarvi in Lapland per ongeluk negen mortiergranaten afge vuurd op een kudde rendieren. Eenenveertig daarvan werden hierdoor gedood. De dieren kwamen, nadat de granaten waren afgevuurd, plotseling achtereen heuvel tevoorschijn en storm den de plek op die als doel was aangemerkt, zei een woordvoer der van defensie. Extra quotum Noorse walvisvaarders Oslo» De Noorse walvisvaarders mogen van hun regering dit seizoen 13 dieren extra vangen omdat Noorse geleerden zoveel minder exemplaren hebben gevangen voor wetenschappelijk onderzoek. Dat heeft het ministerie van visserij in Oslo meege deeld. De Noren willen dit jaar in totaal 301 dwergvinvissen van gen. Dronken Russen verdronken moskou Het drankgebruik onder verkoeling zoekende Mosko- vieten begint danig uit de hand te lopen. De afgelopen twee we ken zijn 66 mensen verdronken in zwembaden, parkvijvers en de recratiegebieden rond de rivier de Moskva met zijn vele zij takken. In de meeste gevallen was overmatig drankgebruik de reden dat de slachtoffers te water raakten. Resten 7000 jaar oude vrouw gevonden wenen Archeologen denken in Opper-Oostenrijk de resten te hebben gevonden van een vrouw die 7.000 jaar geleden, in de iteentijd, leefde. De stoffelijke resten van de vrouw werden aan getroffen op een terrein waar een nieuw politiebureau moet ver- ijzen. Volgens het radiostation ÖRF zijn op dezelfde plaats een 'eine dertig jaar geleden ook al resten gevonden van mensen [die ver voor de huidige jaartelling leefden. )e Italiaanse premier Silvio ierlusconi heeft vandaag op en persconferentie maatrege- in aangekondigd om zijn poli- eke functie te scheiden van ijn zakenimperium. Hij rea- eerde daarmee op zware kri ek uit politiek en pers over be- ingenverstrengeling tussen zijn egeringsambt en zijn rol als ei- ;enaar van Fininvest, dat met en jaaromzet van 12 miljard ulden het op een na grootste taliaanse bedrijf in particuliere anden is. Berlusconi heeft voorgesteld iet beheer van Fininvest,. zijn ligen' holding, over te dragen an een commissie die wordt enoemd door president Oscar uigi Scalfaro en de voorzitters an Kamer en Senaat. De com- oissie krijgt een veto-recht over 11e transacties waarmee zij het OME-DEN HAAG AFP-DPA-Rtr-ANP Agence France Presse DPA Deutsche Pre Independent IP ANP Algemeen Nederlands Persbureau e Agentur CPD Geassocieerde Pers Dienst Inter Press Service RTR Reuter UPI new york ap De meeste Latijnsamerikaanse en Caribische landen hebben zich donderdag uitgesproken tegen een door de Verenigde Staten geleide militaire inter ventie in Haïti. De landen vin den dat eerst moet worden ge wacht op de uitwerking van de economische sancties en het di plomatieke overleg met het mi litaire bewind op het eiland. Dat is de uitkomst van het overleg dat de groep van 32 La tijnsamerikaanse en Caribische landen bij de Verenigde Naties over de kwestie-Haiti heeft ge voerd. De uitkomst is een te genslag voor de VS. Washington wil dat de Veiligheidsraad een resolutie aanneemt die toe stemming geeft voor het bin nenvallen van Haïti om daar het bewind van militairen te ver drijven. De invasie zou onder leiding van de Verenigde Staten plaats vinden. De Amerikaanse VN- ambassadeur Madeleine Al bright presenteerde later bij be sloten beraad de ontwerp-reso- lutie rond de invasie. Maar het is niet waarschijnlijk dat die vandaag wordt aangenomen zoals Washington had gehoopt. Seoul Zuidkoreaanse vrouwen in traditionele kleding gooien water op met hun rijstzeven. Ze voeren regen op te roepen. Zuid-Korea wordt sinds drie weken geteisterd door grote hitte. Tientallen mensen ge temperaturen. WÊÈfè zo een ouderwets ritueel uit in de hoop vonden al de dood als gevolg van de ho- FOTO EPA boekarest ap Het kasteel van graaf Dracula staat op instorten. Dat heeft de Roemeense achitect Cornel Ta los gisteren gemeld. Als er geen ingrijpende restauratie plaats heeft van het kasteel op de rot sen van de Roemeense Karpa ten, zal het 14de-eeuwse bouwwerk voorgoed van de aardbodem verdwijnen. Volgens Talos is de rots waarop het kasteel is gebouwd door erosie aangetast en verto nen de muren diepe scheuren. Er is ruim een half miljoen gul den nodig om de boel op te knappen. Het kasteel trekt tijdens het zomerseizoen zo'n vierduizend bezoekers per dag. Het werd in 1370 gebouwd als ondereel van de verdedigingslinie van Transsylvanië tegen de Tur ken. Vlad de Spietser, de prins die in de 15de eeuw het kasteel bewoonde en berucht was om zijn gewoonte zijn vijanden aan palen te spiesen, zou vol gens de overlevering model hebben gestaan voor Bram Stokers 19de-eeuwse roman 'Dracula'. Vlads vader heette Vlad Dracul, wat in het Roe meens zoveel als 'Duivel' bete kent. 'Rwanda kinderspel vergeleken bij wat hier kan gebeuren In Nigeria met negentig miljoen inwoners Afrika's volkrijkste land dreigt een bloedige burgeroorlog uit te breken. Regeringsfunctionarissen en diplomaten waar schuwen voor een oorlog op etnische basis als geen oplossing wordt gevonden voor de huidige machtstrijd tussen de militaire regering en de gearresteerde oppositieleider Abiola, die zichzelf tot president heeft uitgeroepen. „Er is hier een enorm probleem. Een vervelend incident kan een brand ontketenen die niemand meer kan blussen. Rwanda of Somalië is kinderspel vergele ken met wat hier kan gebeu ren", stelt een westerse diplo maat. Zakenman Abiola, een van de rijkste mannen van Afrika, leek vorig jaar zeker van het presi dentschap. Tot het toenmalige staatshoofd, generaal Babangi- da, de verkiezingen ongeldig verklaarde. Het noorden, dat Nigeria vrijwel onafgebroken had geregeerd, verhinderde een democratische machtsoverna me door een zuidelijke politi cus. Babangida moest het veld ruimen. Na een lange machtsstrijd riep Abiola zichzelf vorige maand uit tot president. On danks de steun van een reeks politici, gepensioneerde officie ren en de democratiseringsbe weging, werd Abiola gearres teerd en in staat van beschuldi ging gesteld wegens verraad. Het proces tegen hem zou van daag beginnen maar is een week uitgeld. Rellen en stakingen leggen het openbare leven in het land vrijwel lam sins de arrestatie van Abiola. Om te laten zien wat in Nigeria kan gebeuren als de inrust aanhoudt, hebben de staatsmedia hun berichtgeving over gruwelen in Rwanda, Bos nië en Somalië aanzienlijk op gevoerd. Nigeria kent een histo risch precedent in 1966 von den meer dan een miljoen mensen de dood in de burger oorlog en de daarop volgen de hongersnood die uitbrak na het afscheiden van het door Ibo's gedomineerde Oost-Nige- Nigeriaanse politieke waarne mers zeggen dat de kans op een herhaling reëel is. De belang rijkste stad van het land, Lagos, telt zes miljoen inwoners. Vrij wel alle ruim 200 bevolkings groepen zijn vertegenwoordigd. „Er zijn noorderlingen, ooster lingen, mensen van allerlei etni sche groepen in Lagos, en ze weten precies waar de anderen wonen", aldus een oud-be windsman. „Bij problemen we ten de Yoruba's waar ze de Ibo's moeten vinden, en de Ibo's we ten waar de Hausa's zitten, en zovoorts, het is zeer gevaarlijk." Waarnemers zeggen dat zo dra de ene groep de andere be gint uit te moorden, onmiddel lijk wraakacties zullen volgen. De regering zou dan vrijwel machteloos staan. Ook Abiola heeft vanuit zijn cel gewaar schuwd voor etnische spannin gen. „Ik maak mij zorgen over het onderscheid naar stammen bij de strijd om mijn mandaat", liet hij via zijn familie weten. De Amerikaanse dominee Jesse Jackson heeft gisteren na een bezoek aan Nigeria gezegd dat de Verenigde Staten kunnen overgaan tot sancties tegen Ni geria als de militairen de macht niet overdragen. Jackson zou met de huidige leiders en met Abiola hebben gesproken. niet eens is. „Het is een echte scheiding van de machten, die alle banden tussen Berlusconi en zijn bedrijf zal kappen", al dus een anonieme zegsman. Sinds Berlusconi half mei als premier aantrad, is er voortdu rend kritiek geweest op de ver strengeling van politieke en economische belangen. Die werd opnieuw aangewakkerd door een uitgelekte geheime bijeenkomst afgelopen week einde in zijn villa in Arcore, waaraan ministers, Fininvest- bestuurders en advocaten deel namen. Woensdagavond heeft Berlusconi reeds het idee van de hand gewezen de van Finin vest afkomstige ministers te ontslaan. Coalitiegenoot Gian- franco Fini, de leider van de door neofascisten overheerste Nationale Alliantie, zou dat hebben geëist. Zcu CR NOU 6CHT MlNCUR (MICUWS IN Ve O V WeCNGF, DE puRNAClSTEN ZijN (ÏÊVvCON OP VARANTie, y sha<ir voor 'N eeRujfcf PR\)S. LÜ MOSKOU DPA-Rtr neralnye Vody een bus werd ge kaapt. Na onderhandelingen mochten zeven inzittenden de bus ongedeerd verlaten. De gangsters eisten een losgeld van rond de 25 miljoen gulden en twee helikopters. Op het moment dat de kapers met zeven gijzelaars in de heli kopters wilden stappen, werden ze bestormd door de politie. Een van de gijzelnemers gooide een handgranaat, waardoor drie van de gegijzelde passagiers omkwamen. De overige gijze laars waren toen al vrijgelaten en bleven ongedeerd. De explo sie verwondde de gijzelnemers en een aantal politiemensen. De vierde buskaping binnen ze ven maanden in het Russische Kaukasus-gebergte is vanmor gen vroeg tot een bloedig einde gekomen. Een anti-terreureen- heid van de politie bestormde de helikopters waarmee de gij zelaars wilden ontkomen. Vier gegijzelde passagiers en een van de daders vonden de dood, de drie andere daders raakten ge wond en werden gearresteerd. Vier gemaskerde mannen kaapten gisteren in de Kaukasus een bus met 41 passagiers. Het was de vierde maal dat er in de omgeving van het kuuroord Mi- londenAP Roken schaadt de gezondheid. Het kan longkanker of hartklachten veroorzaken. Kon. besluit van 29.4.1981, Stb. 329. Vrede met Jordanië zorgt voor botsing rivalen Israëlische politiek JERUZALEM» GPD De Israëlische minister van buiten landse zaken Shimon Peres heeft be richten tegengesproken dat hij wil aftreden omdat hij zich beledigd voelt doorzijn aartsrivaal, premier Yitzhak Rabin. Hij erkende wel dat hij zich gekwetst voelde. Rabin had hem buiten de topontmoeting met de Jordaanse koning Hussein willen houden, terwijl Peres als de grote ar chitect van de toenaderingsovereen komst geldt. „Ik ontken niet dat het heel onplezierig voor mij was. Het was moeilijk. Maar ik ben vastbeslo ten", aldus Peres voor de Israëlische televsie. Het had er de laatste twee jaar de schijn van dat door de successen in het vredesproces in het Midden-Oos ten alle oude rivaliteit en vetes tussen premier Rabin en minister Peres wa ren vergeten. Maar de historische da gen van vredesverklaringen met Jor danië in Washington lijken onver wachts een nieuwe aflevering te heb ben opgeleverd in het al jaren lopende feuilleton Rabin-Peres. Het w'as duidelijk dat Rabin in Was hington Peres bewust op de achter grond probeerde te schuiven. Een blik op Peres' sippe gelaatsuitdrukking was voldoende om zijn gemoedstoe stand te peilen. Pas op de dag voor Rabins vertrek naar de Verenigde Sta ten, toen in Jeruzalem speculaties de ronde deden over de bedoeling van Rabin om Peres thuis te houden, werd toch nog een plaats voor de laatste in het vliegtuig ingeruimd. Het was ook voor de begeleidende journalisten in Washington duidelijk voelbaar dat zich tussen Rabin en Pe res nieuwe spanningen voordeden. In tegenstelling tot eerdere gelegenhe den hield Rabin Peres zo veel mogelijk buiten de schijnwerpers en vermeed hij op enigerlei wijze de bijdrage van Peres te noemen bij het totstandko men van het Israëlisch-Jordaanse ak koord. Iets dat koning Hussein wel deed. In een achtergrondgesprek met Israë lische journalisten maakte Rabin bo vendien stekelige opmerkingen aan het adres van zijn minister van bui tenlandse zaken. Aan een verslaggever van het middagblad Yediot Aharonot liet Peres weten zich niet nogmaals in zijn eer en betrouwbaarheid te willen laten aantasten. Bovendien werd zijn uitlating, dat 'er belangrijker zaken zijn dan mijn persoon' uitgelegd als een verholen dreiging met ontslag. De rivaliteit tussen de beide leiders van de Israëlische Arbeid gaan ten minste twintig jaar terug. In een voortdurende strijd om het partijlei derschap en het premierschap, waarin nu eens de een, dan weer de ander succes had werden soms ook weinig complimenteuze uitdrukkingen gebe zigd. Rabin noemde Peres 'een onver moeide intrigant' en omgekeerd had de huidige'minister van buitenlandse zaken weinig waardering voor Rabins standvastigheid als leider. De herverkiezing van Rabin tot partij leider opende echter de weg voor een verkiezingszege van Arbeid in 1992 en voor de vorming van de huidige rege ring. Als oud chef-staf en typische ver tegenwoordiger van de 'veiligheidspo litiek' komt Rabin bij het publiek rechtser en betrouwbaarder over. Het zijn twee geheel verschillende persoonlijkheden: Rabin, die veel meer een praktische politiek voert, soms met weinig tact spreekt maar onmiddellijke successen probeert te behalen, en een veel zachtere Peres, die vooral de man van een veel ver derstrekkende Israëlische toekomstvi sie is. Rabin maakte direct al bij zijn optre den als premier duidelijk dat hij in het kabinet alle touwtjes in handen wilde houden. Reden waarom hij in navol ging van Ben-Goerion ook het minis terie van defensie onder zich hield. Aanvankelijk was in grote lijnen over eengekomen dat premier Rabin de bi laterale vredesonderhandelingen met de Palestijnen en met de Arabische landen zou voeren eri dat Peres zich bezig zou houden met het multi-late- rale overleg, dus met secundaire za ken als de economie, de wapenbe heersing en het water in de regio. De verrassende doorbraak in Oslo met de PLO was echter het werk van de jonge ploeg medewerkers van Peres en doorbrak het overeengekomen pa troon. Over de vraag hoe Rabin, in tegenstel ling tot de logica van diens eerdere uitspraken, werd overgehaald de Prin cipeverklaring met de PLO te onder schrijven, moet nog eens uit de doe ken worden gedaan. Voorlopig blijft de verklaring, dat hij tot het besef ge komen was dat met de Palestijnse ver tegenwoordigers uit de bezette gebie den geen zaken te doen waren en dat zulks rechtstreeks met de PLO gedaan moest worden. Over het rijpingsproces van het diplo matieke overleg met Jordanië zijn nog weinig details bekend. Zeker is dat zo wel premier Rabin als minister Peres meermalen in het geheim met de Jordaanse leiders hebben gesproken. Nog tijdens het bewind van de Natio nale Eenheidsregering onder Yitschak Shamir, bereikte Peres in Londen in 1987 een akkoord met koning Hus sein. Die overeenkomst werd echter door de toenmalige premier verworpen, precies zoals Shamir ook Peres' idee voor een internationale vredesconfe rentie afwees. Wat het laatste betreft zou Shamir later in Madrid overstag gaan. Na afwijzing van het 'akkoord van Londen' sprak Peres de bijna pro- festische woorden: „Wie geen over eenkomst met Hussein wil, krijgt uit eindelijk Arafat". Wat precies de inbreng is geweest van Rabin, en wat die van Peres in de ge sprekken met Jordanië gedurende de laatste maanden, valt nog moeilijk te zeggen. Maar het was Peres die op het Witte Huis een eerste openlijke ont moeting had met kroonprins Hasan van Jordanië en opnieuw Peres die begin november vorig jaar een nog al tijd raadselachtige aankondiging deed, dat op de derde van die maand eerf doorbraak met Jordanië was be reikt. de verantwoordelijkheid op voor de twee bomexplosies bij de vijandige zionistische am bassade in Londen en het zio nistische centrum het Balfour House en we kiezen deze twee doelen vanwege de historische rol van Londen bij het aan de man brengen van zionistische projecten." Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken kon het bericht niet bevestigen en blijft zoeken naar de daders. Woensdag zei het ministerie dat de Palestijnse verzetsbeweging Harnas de aanslag had opgeëist maar de woordvoerder van Harnas ont kende iedere betrokkenheid van zijn organisatie. Een onbekende groep die zich zelf het Palestijnse Verzet Jaffa- team noemt heeft de verant woordelijkheid opgeëist voor de twee autobomaanslagen op Is raëlische en joodse doelen in Londen eerder deze week. De Arabische krant Al Hayat, die in Londen wordt uitgegeven, meldde gisteren dat de redactie woensdag een brief had gekre gen waarin de groep de verant woordelijkheid opeiste voor de aanslagen. De boodschap die Al Hayat ontving luidde: „In naam van ons volk, die zijn bloed en zijn land heeft geofferd... we eisen NAIROBI Rtr Internationale Rode Kruis slaat alarm dat we de internationale publie ke opinie duidelijk maken dat de hulp die wij geven, niet be perkt blijft tot een paar weken. Het gaat een helè lange tijd du ren", aldus de VN-topman voor de Belgische radio. Nederland, Groot-Brittannië en Ierland hebben gisteren be sloten om militairen naar Rwanda en Zaïre te sturen om daar te helpen met de opvang van de vluchtelingen. Neder land zal ook een verkennings team, artsen en waterzuive ringsspecialisten naar Zaïre stu ren om de Rwandese vluchte lingen in de grensstad Goma bij te staan. Nederland levert geen militairen voor de VN-vredes macht in Rwanda. De uittocht van Rwandese vluchtelingen naar Zaïre heeft de dringende behoeften over schaduwd van een miljoen mensen die ontheemd zijn bin nen de landsgrenzen van Rwanda. Dit heeft het Interna tionale Comité van het Rode Kruis (ICRK) gisteren gezegd. Volgens het ICRK zijn op drift geraakte mensen in de steden Gikongoro en Cyangugu er nog slechter aan toe dan de 1,7 mil joen vluchtelingen die de grens zijn overgestoken naar Zaïre. Secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties heeft gisteren verklaard dat de hulpoperatie voor Rwanda lang gaat duren. „Het is belangrijk

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5