Suriname werkt niet mee aan oprollen cocaïnelijn Binnenland Beul van Drente' geeft nartelingen in brief toe 'Waarde schilderijen in geld uitgedrukt niet enorm' Strijd tegen botulisme m Varkens bezwijken massaal door hitte in de stallen Asielzoekers Zwijndrecht laten avondeten staan 'Afwijkend gedrag lokt mensen niet naar dierentuin' iIJDAG 29 JUL11994 Han slaat kat tegen boom dood orden Een 34-jarige man uit het Gelderse Vorden heeft gister- vond een kat tegen een boom doodgeslagen. De politie heeft iroces-verbaal tegen hem opgemaakt. De man had de kat in zijn lekvel en vroeg aan een plaatsgenoot of de kat van hem was. 'oen de laatste ontkennend had geantwoord, sloeg de man het lier enkele keren tegen een boom. Houder O V-kaart kan zes gulden claimen recht» De houder van een OV-studentenkaart kan voor iedere takingsdag in juni 1,50 gulden declareren bij de NS. Er is vier lagen gestaakt, zodat de student in totaal zes gulden kan clai- nen. In plaats daarvan kan de student ook de extra kosten in erband met vervangend vervoer declareren. Openbare-ordebevel mogelijk verlengd Maastricht Burgemeester Ph. Houben van Maastricht wil het penbare-ordebevel om de drugoverlast te bestrijden, verlengen ot 6 september. Volgens Houben is er nog steeds gevaar voor irdeverstoringen als gevolg van de drugproblematiek. De huidi- ;e maatregel is van kracht tot en met zondag middernacht, iinds 15 juli, toen het park waar de junks samenkwamen, werd jesloten, zijn op grond van het ordebevel 935 verslaafden over e gemeentegrens gezet. De meesten kwamen uit België, Joord-Frankrijken Duitsland. ilorgen in het Zaterdags Bijvoegsel: drugbeleid wordt harder Utrecht weert auto's met winkelbus utrecht Door het inzetten van een speciale winkelbus tussen tadion Galgenwaard en het stadscentrum probeert Utrecht au- o's uit de binnenstad te weren. Het gemeentebestuur wil vanaf oktober twee jaar lang experimenteren met deze nieuwe vorm 'an Parkeer en Rij-vervoer. De bus wordt ingezet op koopavond donderdag) en op zaterdag. Voorlopig zal de lijndienst worden uitgevoerd met standaardbussen. Wanneer het experiment slaagt, zullen nog extra toegankelijke lage-vloerbussen worden ngezet. lijden met drank op neemt toe n haag anp owel het rijden onder invloed het aantal dodelijke ver- lersongelukken waarbij alco- ol in het spel is, stijgt. Mogelij- oorzaak zijn de verminderde introles die de politie tijdens reorganisatie van het politie- iparaat heeft uitgevoerd. Dat blijkt uit een onderzoek in de Stichting Wetenschap- dijk Onderzoek Verkeersvei- jheid (SWOV) samen met de olitie vorig jaar in negen pro- oogeveen gpd een briefwisseling met de foogeveense amateur-histori es Albert Metselaar geeft de in janje wonende Nederlandse orlogsmisdadiger Auke Patist ie dat hij in de hongerwinter bevolking van Hollandsche- ild heeft geterroriseerd. het verhoren van burgers aste de 'beul van Drente' wre- methoden toe, zoals :hijnexecuties en martelingen. werd een vader met zijn kin eren tegen de muur gezet om moeder tot bekentenissen te ivingen. Door deze verhoor- ïethoden sloegen meerdere lensen door, hetgeen leidde it arrestaties van Hollandsche- ielders en mensen in de omge- [ing. Ze werden overgebracht laar strafkampen. Een deel van len is daar om het leven ge nacht. De voormalige SS-luite- lant ontkent overigens meege- laan te hebben aan jodenver- olgingen in Drente. De nu 74-jarige Patist, Jtrechter van geboorte, woont inds jaren in Spanje waar hij in Medo een vertaalbureau heeft, lij kan niet worden uitgeleverd, n de jaren zeventig is dat al ge- irobeerd, maar zonder succes rndat de zaak volgens Spaans De nieuwe Locomotief Spirit j(in dames- en herenuitvoering) is een iuitstekend Nederlands produkt. Geschikt voor intensief gebruik bij |woon-werk-, schoolverkeer en vakanties 'Uitgevoerd in een modieuze blauwe kleurcombinatie. Met solide terugtraprenr Ook verkrijgbaar als afgebeeld, met |lrommelremmen en 3 versnellingen VERKRIJGBAAR BIJ DE GAZELLE DEALER Venetiaan weigert rechtshulpverdrag te ondertekenen Justitie hoeft voorlopig niet te rekenen op medewerking van de Surinaamse autoriteiten bij het ontmantelen van een groot Zuidamerikaans cocaïnekartel. Dit syndicaat gebruikt Nederland als aan- en doorvoerhaven voor de Europese markt. aan de zogeheten CoPa-zaak (Colombia-Paramaribo) en ziet in de vroegere machthebber Desi Bouterse een van de topfi guren van het syndicaat. Ver dachte nummer twee is luite nant-kolonel Boerenveen, advi seur van de minister van defen sie en in de jaren tachtig de rechterhand van Bouterse. Boerenveen is al eens door een rechtbank in het Amerikaanse Miami veroordeeld wegens handel in cocaïne. Officieel heeft de Surinaamse den haag-paramaribo anp De regering in Paramaribo houdt al maandenlang de on dertekening op van een nieuw verdrag voor wederzijdse hulp in juridische en strafrechtelijke kwesties. Daarin zit bijvoor beeld een bepaling over uitleve ring van verdachten. Het Suri naamse parlement heeft de overeenkomst wel al goedge keurd. Een speciaal rechercheteam in Den Haag werkt al twee jaar regering laten weten het ver drag te willen bekrachtigen zo dra de Nederlandse Antillen er aan meedoen. Officieus melden bronnen in Den Haag en Para maribo dat de Surinaamse pre sident Venetiaan de ratificatie traineert omdat Nederland de geldkraan niet verder wil open draaien. De Surinaamse minister Gir- jasing (justitie en politie) heeft overigens ook scherpe kritiek op de bekendmaking van het Co- Pa-team dat Bouterse en Boerenveen bovenaan de lijst van verdachten staan. Volgens deze jurist, die bepaald niet be kend staat als een vriend van de voormalige legerleider, beschikt Den Haag nog steeds niet over hard bewijsmateriaal. vincies. De controles werden van half september tot half de cember gehouden. In die periode reed 4,2 pro cent van de bestuurders rond met een bloedalcoholgehalte dat boven de wettelijke grens van 0,5 promille lag. In 1992 was dat 4 procent, het jaar daar voor 3,9 procent. Vorig jaar werden 121 alco- holdoden geregistreerd, onge veer tien procent van het totaal aantal verkeersdoden. In 1992 waren dat er 107. recht is verjaard. Kort na de oorlog werd Patist in Assen bij verstek ter dood veroordeeld, wat later werd om gezet in levenslang. Hij dook onder in Duitsland en Frankrijk en wist uiteindelijk met een brommer naar Spanje te komen waar hij hulp kreeg van een ex- nazi. Patist werd in de jaren ze ventig ontdekt door een Duitse toerist, die hem herkende en zijn naam doorgaf aan Simon Wiesenthal. Patist is in Spanje gehuwd en heeft vijf kinderen. De brieven van de oorlogs misdadiger worden gepubli ceerd in een boek van Albert Metselaar dat over enkele maanden uitkomt. Het gaat over het einde van het oor logsjaar 1944 en het begin van 1945 in Hollandscheveld. Met selaar: ,,Ik heb heel wat afschu welijke verhalen van slachtof fers kunnen noteren. Die logen er niet om. Ik wist het adres van Patist en heb hem gevraagd om een reactie. Die "kreeg ik. Daar na ontstond een briefwisseling met hem. Ik wil die brieven pu bliceren omdat ze een indruk geven van hoe Patist zo'n beest is geworden en waarom hij in Hollandscheveld als een beul tekeer is gegaan." Vergoeding voor fysiotherapeut en tandarts beperkt den haag gpd Minister Ritzen van WVC wil dat de vergoedingen voor tand heelkundige hulp en fysiothera pie worden beperkt. Vanaf 1 ja nuari 1995 wordt een aantal be handelingen bij de tandarts niet meer vergoed. De beperkingen voor fysiotherapie gaan een jaar later in, op 1 januari 1996. Ove rigens zullen de ziekenfondsen dan wel een vrijwillige aanvul lende verzekering aanbieden. Volwassenen moeten straks zelf de kosten gaan betalen voor vullingen, het trekken van tan den en kiezen, gebitsprotheses, orthodontie en zenuwbehande lingen. Voor jongeren worden kronen, bruggen en een deel van de orthodontie uit het pak ket verwijderd. Bovendien wordt de halfjaarlijkse controle voor zowel volwassenen als jon geren vervangen door een jaar lijkse. Voor beperking van de kosten van fysiotherapie en oefenthe rapie denkt de bewindsman aan verschillende mogelijkheden. Hij stelt voor de eerste zes be handelingen niet te betalen of de vergoeding te beperken tot 12 of 24 behandelingen. Een derde mogelijkheid is de eerste twaalf behandelingen voor slechts 50 procent te vergoeden. Minister Ritzen loopt hiermee vooruit op het ontwerp-regeer- programma van informateur Kok, die ook voorstander is van beperking van de vergoeding van tandheelkunde en fysiothe rapie. Bende steelt voor miljoenen aan motoren amsterdam anp De Amsterdamse politie heeft een bende opgerold, die zeker honderd motoren heeft gesto len met een totale waarde van ongeveer twee miljoen gulden. Een groot deel van de motoren is gedemonteerd naar Curasao verzonden, aldus een politie woordvoerder. In de afgelopen weken hield de politie tien verdachten aan, in de leeftijd van van 17 tot 24 jaar. Zij zijn inmiddels voorge leid aan de officier van justitie. De groep heeft de diefstal van zo'n twintig motoren bekend. Drie van de tien zitten nog vast. Twee 24-jarige mannen wor den als hoofdverdachten aange merkt. Zij organiseerden ook de export van de gedemonteerde voertuigen naar de Antillen. Recherche stuit op vervalste VWO-diploma's amsterdam gpd Scholieren in Amsterdam wor den verdacht van het vervalsen van diploma's voor het voorbe reidend wetenschappelijk on derwijs (VWO) en propaedeuse- verklaringen. Er wordt rekening mee gehouden dat enkele stu denten met deze valse papieren tot de Vrije Universiteit in Am sterdam zijn toegelaten. De zaak kwam aan het licht tijdens het onderzoek naar de moord op een 30-jarige Amster dammer in mei van dit jaar. De politie arresteerde in verband met die moord een 19-jarige in woner van de hoofdstad. De jongen zou van het slachtoffer een vals VWO-diploma hebben gekocht. Uit angst voor ontdek king zou hij de 30-jarige hebben doodgeschoten. amsterdam vervolg van voorpagina De waarde van de uit het Rem- brandthuis gestolen doeken, respectievelijk De Kruisiging en De bewening van Abel, is in geld uitgedrukt niet enorm. Volgens Charlotte ten Holder van het museum is de waarde niet vergelijkbaar met die van Rembrandts. Niettemin spreekt ze van een strop. De doeken zijn al sinds de opening van het museum in 1911 in het bezit van het Rem- brandthuis. Vlakbij de plek waar de schilderijen van Last man hingen, bevonden zich ook etsen van de meester zelf, maar die lieten de inbrekers ongemoeid. Ten Holder noemt de beveiliging op zich voldoen de. Ten Holder verwacht dat de daders grote moeite zullen hebben om de doeken te ver kopen, omdat die bekend en geregistreerd zijn. De Kruisi ging was onlangs nog te zien tijdens de tentoonstelling De Dageraad in het Rijksmuseum. De gestolen doeken hebben een omvang van 90,5 bij 137,5 cm (De Kruisiging) en 67,5 bij 94,5 cm (De bewening van Abel). Volgens Ten Holder is het museum vandaag gewoon opengegaan. ,,We willen nie mand teleurstellen die voor de deur staat. Er is overigens niets bijzonders te zien behalve twee lege plekken boven de schouw. En verder wordt natuurlijk de voordeur gerepareerd. Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag maakt zich niet druk over de trage afhandeling door Parama ribo van het rechtshulpverdrag. ,,Wij hebben daar ook geen donkere vermoedens over", al dus een woordvoerder. Hij denkt dat de ondertekening door president Venetiaan aan de orde komt bij het eerstvol gende beleidsoverleg tussen Su riname en Nederland. Dat had deze maand moeten plaatsvin den, maar Venetiaan heeft afge zegd. Een nieuwe datum is nog niet geprikt. Gezien de demis sionaire status van het kabinet en de onzekerheid over de ter mijn waarbinnen een nieuwe regering kan aantreden, kan dat nog wel even duren. dodewaard In deze warme zomerdagen sterven veel vogels aan botu lisme. Dat is een ziekte die wordt veroorzaakt door een bacterie die voorkomt in ondiepe wateren met een hoge temperatuur en een laag zuurstofgehalte. De ziekte leidt tot spierverlamming en uiteindelijk tot de dood. Om verdere besmetting te voorkomen, moeten de kadavers zo snel mogelijk verwijderd. In de omgeving van de uiterwaarden bij Do dewaard werden voor dit karwei honden ingezet. FOTO ANP HERMAN PIETERSE den haag anp De aanhoudende hitte maakt vooral onder varkens talloze slachtoffers. Veel te hoge tem peraturen in stallen zorgen er voor dat één op de vijf varkens de slachterij niet levend haalt. Tijdens gewone zomers blijft de sterfte beperkt tot acht tot tien procent. Onder het pluimvee lijkt de schade mee te vallen. ,,De laatste weken worden slechts 0,2 procent meer dode kippen aangevoerd dan nor maal", zegt een woordvoerster van het destructiebedrijf voor Noord-Nederland, de Neder landse Thermo-Chemische Fa brieken (NTF) in het Friese Ber- gum. De korte opleving in de aanvoer van kadavers heeft vol gens haar te maken met de overgang van koud naar warm weer, begin juli. Na enkele we ken zijn de dieren gewend aan de hitte. Volgens het Land bouwschap valt het effect van de hitte bij de kippenhouders mee omdat de meesten 's zo mers minder dieren in de leg batterijen hebben dan 's win ters. Ook van de verdubbeling van het aantal voortijdig overlijden de varkens is het Land bouwschap niet onder de in druk. ,,We noemen het niet voor niets intensieve veehouderij. Zoveel beesten bij elkaar vor men uiteraard een risico. Dat gevaar loop je nu eenmaal als ondernemer." Het enige dat de boeren kun nen doen, is het plaatsen van extra ventilatoren. ,,Het is niet echt slim om, zoals sommige boeren doen, de daken van de stallen te besproeien. Daardoor daalt de temperatuur wel, maar stijgt de luchtvochtigheid tot een dusdanig niveau dat er juist meer slachtoffers vallen." zwijndrecht anp Ruim honderd van de driehon derd asielzoekers op de asiel boot in Zwijndrecht hebben woensdagavond de warme maaltijd geweigerd. De kwaliteit zou ronduit slecht zijn. Volgens directeur Aarssen was er geen sprake van een hongerstaking. ,,De bewoners van de boot heb ben donderdagmorgen wel het ontbijt genuttigd." De bewoners gaven woens dag ook te kennen dat het dage lijkse avondmenu weinig geva rieerd is. Aarssen: ,,Ik ben het voor een deel met hen eens. Er wordt een vaste lijn gevolgd bij het samenstellen van de menu's en daar zit niet al te veel variatie in." Gisteren vond overleg plaats tussen bewoners, directie en het cateringbedrijf dat de maaltij den verzorgt. Onder de bewo ners wordt nu een voedings commissie ingesteld. Om de drie weken pleegt de commissie overleg met het cateringsbedrijf. Aarssen hoopt dat de actie van de bewoners hiermee tot een einde is gekomen. Het eten voor de asielboot wordt gekookt en geleverd door cateringbedrijf Eurest in Rotter dam. Eurest heeft een contract met de Centrale Opvang Asiel zoekers (COA) en verzorgt tegen een vastgesteld budget maaltij den voor 27 asielcentra in Ne derland. Volgens woordvoerder Rienstra laat het budget weinig ruimte om dure voedingsmid delen te kopen. den haag desiree van der jagt Met het warme weer laat het publiek de dierentuinen links liggen. Potentiële bezoekers gaan nu liever naar het strand dan dat ze naar exotische dieren gaan kijken. En de tijd dat jonge oli fantjes en ijsbeertjes het publiek mas saal naar de dierentuinen trokken, is voorbij. Het lijkt er steeds meer op dat alleen dieren met afwijkend gedrag nog bezoekers trekken. Een tekenende mensaap of homoseksu ele pinguïns in Artis, een voetballende olifant in Dierenpark Amersfoort of blin de beren in Ouwehands Dierenpark in Rhenen. Overspannen mantelbavianen in het Noorderdierenpark in Emmen en een bi-seksuele flamingo in het Rotter damse Blijdorp. Elk dierenpark heeft op zijn minst één dier dat door gedrag of ui terlijk afwijkt. Een homo-flamingopaar van diergaarde Blijdorp in Rotterdam haalde vorig jaar de wereldpers na het uitbroeden van een ei. Het ei was overigens gelegd door een flamingo in Artis. Uit alle landen kwa men mensen naar Blijdorp om het ho mo-paar te bewonderen. Nu blijkt een van de flamingo's bi-seksueel en verliefd te zijn geworden op een vrouwtje. De meeste dierentuinen houden de cu riositeiten van de dieren binnen de hek ken van het park. Zo lopen in Artis al ja ren homoseksuele pinguïns rond. ,,De mensen kunnen dat niet zien. Het is pu re theorie. Een homo-pinguïn is niet te onderscheiden van een hetero-pinguïn. Het heeft niet veel zin daar ophef over te maken", zegt biologe Vermeulen. Met Ter Bang, de tekenende mensaap, lukte het Artis echter wel volop de publi citeit te halen. De introverte mensaap werd ingezet om een tentoonstelling te openen. „Ter Bang Is heel bijzonder. Zo dra ze pen en potlood in handen heeft, raakt ze zeker voor een half uur volledig in trance en gaat tekenen", vertelt Vermeulen. Dieren met afwijkend gedrag zijn er ge noeg in Ouwehands Dierenpark in Rhe nen, maar het park heeft ervoor gekozen daarmee niet naar buiten te treden. Woordvoerder Petra Pouwels: „Je kunt natuurlijk de gekste dingen verzinnen. Op dit moment hebben we een ijsbeer- tje. Volgende week krijgt die gezelschap van een kleine bruine beer. Om daar nu een bruin-wit-beertje van te maken, daar passen wij voor." Het safaripark Beekse Bergen in Hilva- renbeek kan het publiek niet helpen aan 'abnormale' gedragingen van dieren. De mantelbavianen wonen daar gemoede lijk samen met de Afrikaanse olifanten en zitten niet. zoals in het Noorderdie renpark in Emmen, uit pure angst in een boom. Over massahysterie onder de dieren zal bij Burgers Zoo in Arnhem niet worden gerept. Ook deze dierentuin is zeer te rughoudend met nieuws over afwijkend gedrag. Bioloog Wensing: „Hoewel mas sahysterie onder bavianen niet onge woon is. is het wel heel bijzonder dat het in een dierentuin voorkomt. Het is dus nieuws, maar als het bij ons was ge beurd, hadden we het vermoedelijk toch verzwegen", zegt hij. Burgers Zoo pro beert mensen te trekkeri 'met blijvende dingen, zodat bezoekers zich later nooit bekocht voelen'. Het afwijkende gedrag van dieren als in zet om extra bezoekers te trekken, zet volgens de woordvoerders van de die rentuinen geen zoden aan de dijk. „Mensen komen niet naar een dieren park om één afwijkend dier te zien", al dus Artis-bioloog Vermeulen. Ook haar collega Wensing van Burgers Zoo is die mening toegedaan. „Een dierentuin heeft aantrekkingskracht door de kwali teit en niet op grond van uitzonderings situaties." De Kruisiging. FOTO ANP De Bewening van Abel. FOTO ANP

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3