Plan Kok is vat vol zure bommen Spaanse politie waakt bezweet over veiligheid van zonaanbidders Eén goed kwartaal maakt nog geen volle schatkist Feiten &Meningen VRIJDAG 29 JUL11994 152 NIEUW SANALYSE Opnieuw blijkt uit de cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat Nederland eigenlijk heel gunstig door de economische recessie is gerold. Sinds de in zinking in het eerste kwartaal van 1993 is de consumptie door gezinnen eigenlijk steeds iets blijven stijgen. Nu er eindelijk ook be trouwbare cijfers zijn over de export in het eerste kwartaal, blijkt de Nederlandse eco nomie zelfs zo concurrerend is, dat er 7.1 procent meer aan het buitenland werd ver kocht. De totale Nederlandse economie groeide in het eerste kwartaal van 1994 niet met 1,3 procent, zoals het CBS eerder meld de. maar met 1.9 procent. De nieuwe cijfers maken opnieuw duide lijk dat we uit een 'dalletje' klimmen. Maar een mooi kwartaal maakt nog geen volle schatkist. Een kanttekening bij de nieuwe groeicijfers betreft de periodes die met el kaar vergeleken worden: het eerste kwartaal van 1993 en dat van 1994. Het eerste kwartaal van vorig jaar was verreweg het slechtste kwartaal van de afge lopen kwakkelperiode. Mede om belasting technische redenen stortte toen onder meer de auto-verkoop volledig in, maar ook an dere sectoren kenden kommer en kwel. De twee daarop volgende kwartalen waren echter weer positief, waardoor de economi sche over heel 1993 uiteindelijk uitkwam op 0.4 procent. De vraag is of de groei van de export wel zal doorzetten. Het Nederlandse exportpak- ket is minder gevoelig voor de conjunctuur dan bijvoorbeeld dat van Duitsland. Waar de Duitsers veel kapitaalgoederen (machi nes etc.) produceren, levert Nederland reja- tief veel halffabrikaten en levensmiddelen. Ook al besluit een fabriek geen nieuwe Duitse machine aan te schaffen, de werkne mers van die fabriek blijven doorgaans wel aardappelen eten. In tijden dat het economisch minder gaat, matigt dat Nederlandse exportpakket de teruggang, maar in tijden van hoogcon junctuur is het ook een rem op de groei. Bovendien is het Nederlandse bedrijfsleven relatief sterk gericht op landen die eerder uit het economische dal klommen: Groot- Brittannië en de Verenigde Staten. De voor uitzichten voor die landen zijn inmiddels stukken minder. Naast de export is ook de binnenlandse consumptie een steentje blijven bijdragen aan de groei. Niet eens zozeer het eten en drinken (plus 0.5 procent), maar vooral de duurzame goederen (plus 6 procent) droe gen bij aan een gemiddelde groei van 2,5 procent. Nog altijd ten opzichte van het bij zonder slechte eerste kwartaal van 1993. Maar onder economen is het zeer de vraag of die binnenlandse consumptie zo sterk zal blijven groeien. Vorig jaar nam het besteedbare inkomen van de gemiddelde Nederlander nog toe als gevolg van de in 1992 afgesproken loonstijgingen, maar voor dit jaar en het komende jaar leveren de meeste Nederlandse koopkracht in. Het Centraal Plan Bureau gaat nog altijd uit van een groei van de particuliere con-' sumptie van één respectievelijk 1,5 procent in 1994 en 1995. „Maar als de Nederlander onverhoopt evenveel spaart als vorig jaar, zal de particuliere consumptie minder zijn", waarschuwt het researchbureau van Rabobank en Robeco. IRIS. „In de euforie over de groeicijfers van het eerste kwartaal wordt aan dat gevaar te makkelijk voorbij gegaan". Toch worden ook de eerste positieve ont wikkelingen zichtbaar *nor het tweede kwartaal, zegt Peter Oomens van het CBS. Industrie en bouwnijverheid trekken verder aan, voor het eerst groeit het aantal vacatu res weer en daalt het aantal werklozen. Het aantal faillissementen daalt en de uitzend bureaus altijd een goede graadmeter voor herstel krijgen het weer drukker. Waarschijnlijk gaat in elk geval tweede kwartaal de opwaartse trend van het eerste bevestigen. DEN HAAG MARIEN VAN DEN BOS Jong en oud moeten bloedenmaar genoeg banen levert het niet op Informateur Kok maakt miljarden vrij om de werkloosheid terug te dringen. Dat hij daarbij voor bepaalde groepen ouderen het een en ander in petto heeft, moffelde hij deze week naar de ach tergrond. Jong èn oud moeten bloeden in de hoop dat er genoeg nieuwe banen bij komen, con stateren Flip de Kam, hoogleraar openbare financiën in Groningen, en Frans Nypels, hoofdredac teur van deze krant. En dat alles terwijl iedereen er stilletjes aan voorbij gaat dat de staatsschuld oploopt en Nederland steeds meer rente moet zien op te hoesten. In 1963 eisten ouderen nog verhoging van de AOW. Nu kunnen ze alleen hopen dat die niet omlaag gaat. Wim Kok erft van zichzelf, maar hij wordt er beslist niet beter van. De informateur moest vóór alles een oplossing vinden voor een 'gat' van vijf miljard gulden, de wrange vrucht van wanbe leid van het nu demissionaire derde kabinet-Lubbers. Kok is dan ook de afgelopen weken begonnen vijf miljard van de bestaande collectieve uitgaven weg te snoeien, om zijn eigen gat te stoppen. Bovendien stelt de informateur in zijn 'proeve van een regeer programma' voor om nieuwe uitgaven te doen. In totaal gaat het om bijna vier miljard gul den. Zo is anderhalf miljard no dig om 40.000 langdurig werklo zen in te schakelen bij maat schappelijke dienstverlening en 400 miljoen gulden voor de misdaadbestrijding. Ook zet Kok 400 miljoen apart om de koopkrachtschade die wordt aangericht door diverse bezui nigingen voor de laagste inko mensgroepen te compenseren. Die bijna vier miljard aan nieuw beleid wordt niet gefinancierd door hogere belastingen te hef fen, maar door voor vier miljard op andere, bestaande uitgaven te beknibbelen. Vervolgens wil de informateur de belastingen en premies met negen miljard gulden verlagen om banen te scheppen en zich aftekenende koopkrachtverlie zen voor een deel aan te zuive ren. Deze lastenverlichting dreigt het overheidstekort te vergroten, maar dat mag niet. Daarom moet Kok nóg eens ne gen miljard bezuinigen. GAT VAN KOK Het ambtelijk bijstandsteam van de informateur heeft al die bedragen keurig bij elkaar opge teld. In totaal moet er 18 miljard van de collectieve uitgaven wor den afgehakt: vijf om het 'gat van Kok' te stoppen, bijna vier voor nieuwe uitgaven en negen voor lastenverlichting. Vooral op aandringen van WD-leider Bolkestein zijn de noodzakelijke bezuinigingen nu tamelijk con creet ingevuld. Toch staat het vrijwel vast dat sommige voorgestelde ingrepen onhaalbaar zijn, zoals de aan slag op de VUT-regeling van de ambtenaren, die in 1998 ruim een miljard gulden moet ople veren. De bonden van over heidspersoneel zullen nooit in stemmen met afschaffing van de VUT wanneer daarvoor in de plaats geen regeling komt voor flexibele pensionering, zoals in het bedrijfsleven steeds meer gebruikelijk wordt. Wordt ook de pensioenleeftijd van ambte naren variabel gemaakt, dan kost dat het nieuwe kabinet eveneens centen, terwijl daar voor geen stuiver is gereser veerd. Zelfs wanneer het volgende ka binet de volle 18 miljard aan be zuinigingen weet te halen, neemt het tekort van de over heid nauwelijks af. Het gevolg is dat de overheid tot 1999 jaar lijks zo'n twintig miljard moet bijlenen. Hierdoor groeit de staatsschuld nu 475 miljard gulden in de komende kabi netsperiode met tachtig miljard. Over die uitdijende schuld moet steeds meer rente worden be taald. De rentelasten stijgen de komende jaren met ongeveer zes miljard gulden. Bij al het nieuws over de informatiepo ging van Kok is nog het meest schokkend, dat geen van de vier grote partijen deze week met klem heeft geprotesteerd tegen die immense stijging van staats schuld en rentelasten. Door de miljardenoperaties die Kok in petto heeft, moeten veel burgers diep in de portemon nee tasten. Gemiddeld gaat ie der gezin er de komende vier jaar ruwweg 1.500 gulden op achteruit. Maar de mate waarin mensen worden getroffen door bezuinigingen en.de mate waarin ze profiteren van lasten verlichtingen kan heel verschil lend zijn. Kok doet daarbij in ie der geval zijn uiterste best om de lager betaalden uit de wind te zetten. Dat lukt hem overi gens maar zeer ten dele. De informateur wil de uitkerin gen ontzien. Hoogte en duur van de uitkeringen bij werkloos heid en arbeidsongeschiktheid blijven gehandhaafd. Het CDA en de VVD vinden dat dit niet kan. De PvdA-fractie klampt zich juist aan deze strohalm vast. Aan de andere kant haalt Kok het snoeimes door de soci ale zekerheid. Het wordt straks moeilijker om een WW-uitke ring te krijgen. Alle lopende uit keringen zullen de loonstijgin gen in het bedrijfsleven maar voor de helft volgen. Dat kan nog minder zijn, wanneer de verhouding tussen werkenden en uitkeringsontvangers te veel verslechtert. Er gaat een miljard van de kinderbijslag af. Deze in greep treft vooral gezinnen met meer dan twee kinderen. Niet alleen jong, maar ook oud moet bloeden. Hoeveel precies, blijft onduidelijk. De passages over de politiek zo gevoelige AOW-uitkering behoren tot de verwarrendste teksten die uit de pen van Kok zijn gevloeid. Het nieuwe kabinet zal zijn best doen om loonstijgingen in het bedrijfsleven volledig door te geven aan de ouderen. Omdat de overige sociale uitkeringen de lonen maar voor de helft vol gen, ontstaan er vanzelf twee soorten minima. Bejaarden met alleen een AOW-uitkering zijn straks beter af dan gezinnen die van het sociaal minimum moe ten rondkomen. OPHELDERING De PvdA is daar altijd tegen ge weest. De WD wenst ouderen bewust voor te trekken. Het CDA wil alle uitkeringen, ook de AOW, vier jaar bevriezen, dus even slecht behandelen. Onhel der is, welke opvatting Kok tot de zijne maakt. Want terwijl hij enerzijds de suggestie wekt, dat er twee minima komen, bevat zijn werkstuk ook passages die suggereren dat bejaarden en andere uitkeringsontvangers op voet van gelijkheid zullen wor den behandeld. Geen wonder, dat alle partijen opheldering vragen wat de informateur nu precies met de ouderen voor heeft. Er zijn meer onduidelijkheden. Aan ouderen die vrijwel uitslui tend van hun AOW moeten rondkomen, wordt 400 miljoen gulden financiële steun toege zegd. Dat is evenwel oneerlijk ten opzichte van andere mini ma, zoals bijstandsmoeders. Die worden ook getroffen door aangekondigde bezuinigingen op huursubsidie en de nieuwe energieheffing voor kleingebrui- kers. Helemaal achterin de 'proeve' van Kok blijkt opeens, dat die 400 miljoen niet alleen voor ouderen is bestemd, maar ook voor andere groepen op het sociaal minimum. Voor wie is die 400 miljoen nu werkelijk be doeld? Wel is het duidelijk dat mensen die 65 worden en getrouwd zijn met een jongere partner er tot duizend gulden per maand op achteruit kunnen gaan. Tegen woordig krijgt iedereen een ei gen AOW-uitkering, ongeacht zijn andere inkomsten.'Voor een gehuwde is die uitkering gelijk aan een half netto mini mumloon. Een bejaard echt paar komt dus samen op het netto minimumloon. Is een van de echtgenoten nog geen 65 jaar, dan krijgt de gepensio neerde een toeslag op zijn AOW, die weer wordt gekort wanneer de jongere partner ei gen inkomsten heeft. Kok stelt voor die toeslag voortaan ook te korten wanneer de gepensio neerde zélf inkomsten naast de AOW-uitkering geniet, zoals een aanvullend pensioen of een lijf rente. Snel een voorbeeld. Meneer Pe- perkoorn wordt 65, zijn vrouw heeft geen eigen inkomen en is 62. Volgens de huidige wet krijgt hij 972 gulden AOW en een even grote toeslag voor zijn vrouw. Samen hebben ze 1.944 gulden AOW bruto per maand. Meneer Peperkoorn geniet ech ter ook een aanvullend pen sioen van 1.500 gulden, plus 360 gulden lijfrente in de maand. Worden Koks plannen wet, dan heeft meneer Peperkoorn straks geen aanspraak meer op een toeslagvoor zijn vrouw. Hij gaat er dus bijna duizend gulden per maand op achteruit, totdat zijn vrouw 65 wordt en aanspraak ARCHIEFFOTO krijgt op haar eigen AOW-uitke ring van 972 gulden per maand. VERSCHEURD Kok ziet de bui al hangen. Bij de presentatie van zijn 'proeve' voorspelde hij dat de aangekon digde bezuinigingen op de ambtenaren-VUT, de studiefi nanciering en de kinderbijslag de hel konden doen losbreken. Hij vergat echter de AOW-maat- regel te noemen. In het bezuinigingsvat zitten trouwens nog veel meer zure bommen. Er komt een eigen ri sico in het ziekenfonds van 200 gulden per jaar, de huursubsi die wordt versoberd, de fysio- therapie gaat uit het zieken fondspakket en allerlei eigen bijdragen gaan verder omhoog. De aangekondigde lastenver lichting schiet schromelijk te kort om de door deze maatrege len veroorzaakte koopkracht- schade afdoende te herstellen. Tot voor kort zou dit alles onder sociaal-democraten tot grote verontwaardiging hebben ge leid. Maar Kok móet wel, wil hij extra banen kunnen scheppen. Het zijn er alleen veel te weinig. De informateur wordt ver scheurd door tegenstrijdighe den. Daarom is zijn werkstuk van afgelopen maandag zo half slachtig. Dit is de laatste van tivee be schouwingen over het ontwerp- regeerprogramina van infor mateur Kol<. Het eerste werd gisteren gepubliceerd. DOOR FRANS NYPELS FLIP DE KAM Op de dependance van de nationale politie aan de Paseo Mediterraneo van Castelldefels heerst de drukkende warmte. Een kleine ventilator bindt zon der succes de strijd aan met de hitte, die ook hier al wekenlang voor temperaturen van ruim boven de dertig graden zorgt. Een agent korte mouwen maar met pet poetst met een witte zakdoek de zweetdruppels van zijn gelaat. Castelldefels, twintig kilometer onder Barcelona, is een populaire badplaats. De campings in de buurt met prachtige namen als 'De Lachende Olifant' en 'De Vrolijke Walvis' zijn deze zomermaanden volge boekt met buitenlanders. „Extra politietoezicht deze zomer? Daar mag ik niets over zeggen. We hebben deze maanden wat versterking gekregen en ook de Guardia Civil patrouilleert wat intensiever." Nee, hij acht het niet waarschijnlijk dat de ETA hier zal toe slaan, ook al moet hij toegeven dat een halfjaar ge leden in Castelldefels een schuilplaats van Baskische terroristen werd opgespoord. Nota bene in een cara van, die vóór een huis stond geparkeerd. In Palamos, Blanes, Lloret de Mar, Tossa en Rosas is het niet anders. Op sommige plaatsen zijn politie- busjes of caravans langs het strand neergezet en lijkt de Guardia Civil wat nadrukkelijker door de straten te rijden dan anders. Maar nergens zijn er patrouil les met zwaarbewapende agenten te bespeuren zoals dat twee jaar geleden bij de Olympische Zo merspelen in Barcelona nog het geval was. Niek Haarman, Nederlands consul in Barcelona: „Mijn petje af voor de Spaanse politie. De nationale en regionale overheden hebben mogelijke proble men met de veiligheid onderkend en de nodige maatregelen genomen. Alle consuls in Barcelona zijn hierover tijdig ingelicht. Ik ben blij te kunnen melden dat de maatregelen resultaat hebben gehad. Natuurlijk verwerken wij wat meer meldingen van berovingen en zakkenrollerij dan anders. Maar wat uil je ook met zo veel toeristen die deze zomer Spanje aandoen." - Er kan geen twijfel over bestaan, dat Spanje dat dit jaar het record aan buitenlandse toeristen zal breken ook met zijn veiligheidsmaatregelen een goede beurt maakt. Boven de tienduizenden agen ten en Guardias Civiles, dié al langs de kust dienst doen, zijn er deze zomer nog eens tienduizend manschappen extra ingezet. In de eerste plaats om te voorkomen, dat terreurorganisaties als de ETA aanslagen op toeristische doelen plegen maar ook om de kleine criminaliteit te bestrijden. In Spanje weet men, na jaren van toeristische re- cesssie, dat vakantiegangers alleen terugkomen als de prijzen betaalbaar en de zee en de stranden schoon zijn. „Maar misschien is veiligheid nog wel het belangrijkste", aldus een woordvoerder van de politie in Palamos. „De aanslagen eerder dit jaar op toeristen in Turkije illustreren dat. Ik heb gehoord dat een flink deel van de vakantiemarkt daar is inge stort. En ook die aanslagen op het Griekse eiland Rhodos, waarbij enige toeristen gewond raakten, zullen niet bevordelijk zijn voor het toerisme daar. Dat soort situaties willen wij tot elke prijs hier voor komen." De woordvoerder bevestigt, dat daarom ie dere ochtend alle stranden worden gecontroleerd op explosieven en dat afvalbakken en containers extra aandacht krijgen. Het uitblijven van ETA-aanslagen deze zomer wordt dan ook door de politie en het ministerie van bin nenlandse zaken mede toegeschreven aan de extra agenten die langs de Costa's zijn ingezet. Ook de pa trouilles in de havens, langs de snelwegen en de be langrijkste spoorlijnen zijn opgevoerd. Dat de ETA juist in de nacht van dinsdag op woensdag weer toe sloeg met de moord op een Bask in een restaurant te San Sebastian, is triest maar heeft met de veiligheid van de toeristen niets te maken, verklaart een poli tiewoordvoerder. „Wij zorgen er voor dat de mensen op de terrasjes niets overkomt en dat er geeii bom men ontploffen in de vuilnisbakken langs het strand of op de WC's van de restaurants", meent ook een agent, die op de fiets langs het strand voor het voor malige Olympische dorp van Barcelona patrouil leert. De vaak onopvallende aanwezigheid van extra agen ten langs de Spaanse Costa's heeft ook tot gevolg dat het aantal straatberovingen in het centrum van Bar celona is teruggelopen. Ook verhalen over toeristen die langs de snelweg door criminelen worden uitge kleed, worden minder gehoord. Consul Haakman: „Eerder dit seizoen hebben we enige gevallen gehad van Nederlandse vakantiegan gers die tot de ontdekking kwamen dat hun band was kapotgestoken. Ze werden vervolgens onge vraagd geholpen door zogenaamde toevallige pas santen en kwamen daarna tot de ontdekking dat er in de consternatie allerlei spullen uit hun auto wa ren verdwenen. Maar blijkbaar is de politie daar nu ook tegen opgetreden, want zulke gevallen hebben we al enige tijd niet meer gehad." Anneke van Gastel van het ANWB-steunpunt in Bar celona bevestigt dit: „Wij kunnen nu wel zeggen, dat er dit jaar veel meer Nederlanders naar Spanje ko men dan de afgelopen jaren. Het aantal verzoeken om bijstand is dan ook flink gestegen. Maar het gaat in verreweg de meeste gevallen om kapotte auto's en dat soort zaken. Het aantal aangemelde diefstal len en berovingen ligt zelfs lager dan vorig jaar. Het lijkt er dus op dat de politiemaatregelen effect sorte ren." En de toeristen zelf? Voelen die zich veiliger? Jo- chem, die met zes vrienden het strand van Blanes bevolkt en zijn paspoort, giro-betaalkaart en sigaret ten in een opzichtig buideltasje heeft opgeborgen: „Nee veiliger niet. Maar ik ben dan ook niet bang. Wie aan deze jongen of zijn spulletjes durft te ko men, zal dat niet na kunnen vertellen." CASTELLDEFELS RUUD DE WIT CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2