Rios geeft tennis meer kleur verbaasd Dressuurploeg beleeft een rampzalige start Kc NOORDWIJK-AJAX (landskampioen) Sport Advocaat Gratis autoruit graveren! Chaos compleet in en rond Zuiderpark VRIJDAG 29 JUL11994 Viscaal op proef bij Ajax zoutelande Eric Viscaal heeft zich gisteren gevoegd bij de selec tie van Ajax, dat een trainingskamp heeft opgeslagen in de Zeeuwse badplaats Zoutelande. De spits van AA Gent moet Ajax- trainer Louis van Gaal binnen een week laten zien „of hij in het systeem past". De Amsterdamse landskampioen is met de Belgi sche eersteklasser al een transferbedrag overeengekomen. Vis caal heeft nog een driejarig contract bij AA Gent. Nilis mist twee strafschoppen halle PSV heeft zich niet kunnen plaatsen voor de finale van het internationale toernooi in het Duitse Halle. De Eindhovena- ren speelden gisteren gelijk (1-1) tegen Eintracht Frankfurt, maar verloren de serie strafschoppen. Luc Nilis miste twee straf schoppen. De Belgische international, overgenomen van An - derlecht, stuitte in de zevende minuut op de Duitse doelman. In de serie strafschoppen faalde Nilis andermaal. Pahlplatz (ex-FC Twente) had PSV in de 23e minuut aan de leiding gebracht. De gelijkmaker kwam nog voor de rust op naam van Weber. Raas geeft Den Braber kans den haag Jan Raas heeft John den Braber een stage aangeboden bij zijn WordPerfect-ploeg. Na het WK krijgt de Nederlands kampioen van 1993 een maand de tijd zijn faam waar te maken. Ook de Deen Michael Blaudzun, onlangs uitblinker in de open Ronde van Zweden, mag vier weken in de keuken van de Word- Perfect-formatie kijken. Timman speelt remise sanghi nacar De tweekamp tussen Jan Timman en Valeri Salov de kwartfinales van het FIDE-kandidatentoemooi is nog evenwicht. Gisteren eindigde de tweede partij in remise. Na der tig zetten vonden beide schakers het genoeg. Verstappen ook bestraft hockenheim* Jos Verstappen blijkt ook slachtoffer te zijn gewor den van de 'zwarte-vlag-affaire' rond Michael Schumacher. Naar nu pas blijkt, zijn door de F1A alle klasseringen van het Benet- ton-team bij de Grand Prix van Engeland geschrapt. Verstappen slaagde er in Silverstone, bij zijn vierde Grote Prijs, voor het eerst in de finish te halen. De Limburger werd drie weken geleden als negende afgevlagd. Michael Schumacher en zijn team Benetton Ford gaan in beroep tegen de schorsing voor twee Grand-Prixra- ces. Dat betekent dat de 25-jarige Duitser aanstaande zondag aan de Grote Prijs van Duitsland, op het Hockenheimcircuit, mag deelnemen. Fanini wint vierde etappe agen Michela Fanini heeft de vierde etappe in de Tour Féminin gewonnen. De Italiaanse was gisteren in de rit van Bordeaux naar Agen over 135 kilometer de snelste in de massasprint. De Canadese Anne Samplonius behield de gele trui. UEFA-team buiten finale merida Het UEFA-team tot achttien jaar verloor gisteravond op het EK in Merida de laatste groepswedstrijd tegen Portugal met 0-1. De nederlaag was onnodig. Nederland liet de nodige kansen liggen. Met name Zenden (PSV) wilde het allemaal iets te mooi doen. Het doelpunt kwam op naam van Carlos Silva, die in de 73e minuut profiteerde van een foutje bij doelman Doeleman (Feyenoord). Juryleden zijn 'hippojïelen' i, er (*an' Je zou medelijden krijgen met de deftige leden van de dres- 0|j suuijury. Tijdens de Wereldrui- terspelen in het Haagse Zuider- park zitten zij de ganse dag in een benauwd hokje, pal langs de ring. De zon brandt genade loos op het dak. Gestoken in het pak geven de hippofielen aan de sport." Voor de leek mag een dag sta ren naar telkens dezelfde proef als oersaai overkomen, juryle den denken daar geheel anders over. Zijn ware paardegekken. „Ik ben paard", zegt Van Stigt over zichzelf. Hij vermaakt zich opperbest. „Bezig zijn n PAARDESPRONGEN argusogen de capriolen der dressuurruiters. Dat moet toch een hele krachttoer zijn? Het is best een fikse klus, meent Van Stigt. Ook al hebben de juryle den op de Wereldruiterspelen een voor een al jarenlang zit vlees gekweekt gedurende on telbare wedstrijden. Het zijn kortom, ervaren rotten: „Het valt natuurlijk niet altijd mee om geconcentreerd te blijven. Vooral niet in een hok waar de hele dag de zon boven hangt. Wanneer er dan een combinatie blijven. De beste moet boven- optreedt die je minder a spreekt is het moeilijk de aan dacht vast te houden. Boven dien, niets menselijks is ons vreemd. De ene keer geef je een combinatie te veel of te weinig punten. Juryleden zijn ook le vende wezens, kunnen ook fou ten maken. Maar dat is inherent Bescheiden start militaryruiters den haag anp De Nederlandse militaryruiters zijn de Wereldruiterspelen be scheiden begonnen. Slechts Mandy Stibbe-Jeakins, Britse van geboorte, staat redelijk ge klasseerd op de twaalfde plaats. Met King's Jesper is zij in feite Zaterdag, 30 juli 1994,15.00 uur Voorverkoop: WV Noordwijk, de Grent 8 Sigarenmagazijn Barnhoorn, Piet Heinstraat 48 Advertentie aangeboden door: MENKEN VAN GRIEKEN Hoofdsponsor "V.V. Noordwijk" WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. P ROB ONDERWATER. 071 -356463 Jonge Chileen op Melkhuisje bij laatste vier j merida «anp Er is hoop voor degenen die het heilige vuur in het tegen woordige tennis missen en langzamerhand genoeg krij gen van de slaapverwekkende, Sampras-achtige types. Marcelo Rios zou wel eens de 'verlosser' kunnen zijn. Hij is pas achttien jaar, geboren en getogen in Santiago, Chi li. Met zijn zwarte manen laat de donkere variant van An- dré Agassi nu al menig meisjeshart sneller slaan. Door zijn grote mond en recalcitrante gedrag doet hij onmis kenbaar aan John McEnroe denken. Maar ook zijn talent herinnert hem aan de meester van weleer. hilversum* eric de bie gpd-verslaggever Want tennissen kan Marcelo Rios als de besten. Gisteren op het Melkhuisje liet de linkshan dige speler dat weer eens zien. Na Hendrik-Jan Davids en Ja- vier Sanchez sloeg hij de Frans man Guy Forget met 6-3, 6-3 uit het toernooi. De wereldkam pioen bij de jeugd zit dus al bij de laatste vier in Hilversum. De jonge Chileen doet waarin hij zin heeft en wekt de indruk van niemand bang te zijn. Aan reputaties heeft hij maling, zoals eind mei bleek op Roland Garros. Daar maakte hij in de tweede ronde Pete Sampras het leven behoorlijk zuur. Niet al leen door het uiterste van de nummer één te eisen (een nipte 7-6, 7-6, 6-4-zege voor de Ame rikaan), maar ook door hem brutaalweg te imiteren. Net als Sampras liep Rios constant met zijn tong uit zijn mond. Zijn eerste trainer heeft Rios, die in de afgelopen vier maan den op de wereldranglijst van plaats 564 naar 145 steeg, ook al aan de kant gezet. Tijdens het Challenger-toernooi in Scheve- ningen, waar de langharige Zuidamerikaan vorige week in de halve finale van de Slowaak Karol Kucera verloor, kreeg zijn coach Erwin Dannenberg te ho ren dat hij maar beter het vlieg tuig naar huis kon nemen. „Er waren wal problemen. Verder niets belangrijks", was het enige dat Rios op het Melkhuisje nog over de affaire kwijt wilde. Net zo spraakzaam is het wonderkind over het akkefietje met de Chileense bond, want de eerste aanvaring met officials is ook al een feit. Na zijn bijna- stunt tegen Sampras maakte Rios de Chileense bondsvoorzit ter Javier Flores uit voor leuge naar en maffialid. De speler werd meteen voor een half jaar geschorst, waardoor hij de US Open zou moeten missen. Gis teren deelde Rios echter mee dat hij eind augustus in elk ge val in New York acte de presen ce geeft. Het gevolg van het ho ger beroep dat hij tegen de straf had aangespannen. „De schor sing zal waarschijnlijk wel van kracht blijven, maar de US Open mag ik zeker spelen", al dus Rios, die overigens nog al tijd geen spijt van zijn woorden heeft. En dat is te begrijpen, want hij is niet alleen schuld aan het conflict. Davis Cup Volgens afspraak zou Rios na melijk een jaarlijks bedrag van 35.000 dollar van de Chileense bond krijgen. Daarmee ver plichtte hij zich tot het spelen van onder meer Daviscup-wed- strijden. De federatie was tot nu toe echter steeds te laat met de betalingen. En toen Flores na de partij tegen Sampras op de Chi leense televisie ook nog met zijn borst vooruit verkondigde dat hij toch maar mooi dat grote ta lent had gevonden, werd Rios even witheet. „In Chili doet de bond name lijk niets. Als je geen geld hebt, is het erg moeilijk om in mijn land een goede tennisser te worden. Niemand helpt je. Je hebt dus geld nodig om naar het buitenland te gaan en toer nooien te spelen", verduidelijk- Bondscoach Dick Advocaat heeft de tirade van Ruud Gullit tegen de speelwijze van het Ne derlands elftal, de KNVB en sommige spelers van Oranje voor kennisgeving aangeno men. Wel verbaast hij zich over de geheimzinnigheid die Gullit zo lang heeft laten bestaan om trent de reden van zijn gerucht makende vertrek eind mei uit het trainingskamp in Noord wijk. De Hagenaar verwacht nog een persoonlijk bericht van de voormalige aanvoerder, die na zijn breuk met Oranje wei gerde meteen man en paard te Advocaat verblijft deze week met het UEFA-team in Spanje waar het EK wordt afgewerkt. Nadat hij via de knipseldienst van de KNVB op de hoogte was gebracht van de uitspraken van Gullit, die woensdag op het trai ningscomplex van zijn club AC Milan hard naar Oranje en Ne derland uithaalde, besloot Ad vocaat via voorlichter Ger Stolk r commentaar te le- Marcelo Rios is blij met zijn overwinning op Guy Forget. te het gifkikkertje, dat overigens verder wel aan alle door de spe lersvakbond ATP georganiseer de evenementen (zoals op het Melkhuisje) mag meedoen. Rios kreeg de benodigde cen ten van zijn vader, mede-eige naar van een middelgroot bouwbedrijf. Die besloot op de dertiende verjaardag van zijn zoon dat de toekomst van de kleine Marcelo in de tennis ligt. Tot die tijd had junior vooral voor de lol af en toe een racket ter hand genomen. „Ik vond voetbal eigenlijk veel leuker, maar enkele vrienden van mij tennisten en we woonden in de tijd op een country-club, waar ook enkele banen lagen. Daar sloeg ik dan één keer in de week een balletje. Ik heb eigenlijk nooit echt les gekregen." Daarom moet Marcelo Rios wel een natuurtalent zijn, want nog geen zes jaar later stuurt hij de ballen naar de andere kant van het net alsof het hem abso luut geen moeite kost. Alles doet hij op gevoel, met een ge mak om van te likkebaarden. Alleen op het mentale vlak kan de ruwe diamant nog enkele slijpbeurten gebruiken. Pedro SaJazar - een in Nederland werkzame Chileense journalist, die Rios deze week begeleidt - kan erover meepraten. „Als het even tegenzit, laat hij zijn hoofd hangen. Tegen Sanchez bijvoor beeld kwam hij in de tweede set met 0-3 achter en doet hij er FOTO Rios bezit dan wel al zoveel veerkracht om in de derde set terug te komen. Kampioenen kweker Nick Bollettieri krijgt volgende week het genoegen om de scherpe randjes van de praatjesmaker onder handen te nemen. Via het managements- bureau IMG, waar Rios onder contract staat, is een trainings stage op de befaamde academie in Florida geregeld. „We gaan daar bekijken welke mogelijk heden er voor mij zijn. Mis schien krijg ik daar een coach met wie ik op toemee gaan. Ik zie het wel." Zoals Marcelo Rios alles rustig op zich laat afko men. Voor een potentiële top per wel een1 „Ik neem de woorden van Gullit voor kennisgeving aan", aldus de bondscoach. „Ik vraag me alleen af waarom hij destijds zo geheimzinnig heeft gedaan over de woensdag door hem ge noemde reden voor zijn vertrek. Dit had Ruud bij zijn vertrek destijds in Noordwijk even kun nen melden." Gullit noemde de aanvallende speelwijze die Advocaat bij het WK voor ogen had de belang rijkste reden voor zijn vlucht uit het trainingskamp. De aanvaller van AC Milan wilde een meer behoudend concept, ook al ge zien de grote hitte in de Vere nigde Staten. Na een week in Noordwijk te hebben doorge bracht zei Gullit het gevoel te hebben gehad dat er in de spe lersgroep en in de technische staf onvoldoende naar hem ge luisterd werd. Hij liet woensdag in Milaan weten dat hij op grond van zijn staat van dienst meer respect en zeggenschap bij het Nederlands eLftal ver diende. Gullit verklaarde nooit meer voor het Nederlands elftal te willen spelen. echter geen krimp. Want geloof paarden boeit mij nou eenmaal enorm. Gewoon van een paard poetsen kan ik al geweldig ge nieten." Van Stigt heeft nog slechts en kele jaren als in ternationaal ju rylid voor de boeg. Zodra ie mand zijn 70ste het of n juryleden hebben ple zier in hun werk. De beminne lijke, 67-jarige Nico van Stigt uit Barneveld behoort ook tot de uitver koren juryle den in Den geboortedag Haag. Van ne- viert, schrapt de gen uur 's morgens tot bijna internationale hippische federa- half zes 's middags volgt hij met tie (FEI) het betreffende jurylid Paard Leida Strijk afgekeurd voor deelname Wereldruiterspelen van de lijst. Een droevige, dwaze regel meent Van Stigt: „Mensen van 70 hebben juist een schat aan ervaring. Ik word straks trouwens dubbel gepakt. Want ik mag in Nederland van af die leeftijd ook niet meer na tionaal jureren. Gelukkig kan ik dan wel in Duitsland terecht." De krasse knar streeft naar een zo objectief mogelijke beoorde ling. Objectief? Dat bestaat toch haast niet in de dressuursport? „Ik kan zelf heel goed object i komen. Dat is mijn doel. Al weet ik ook wel dat sommige combinaties van het jurylid uit hetzelfde land een duwtje in de fug krijgen. Op die momenten denk ik wel eens: waarom zou ik dat eigenlijk ook niet doen. Maar ik ben er niet voor hoor." TOM VAN DEN BERG de enige Nederlandse medaille kandidaat. Van het Nederlandse zestal kwalificeerde zich verder niemand in de top-twintig. Van Leeuwen werd 24e, Lozeman 40e, Lips 59e, Brugman 63e, Smeulders 70e. In het klasse ment neemt Nederland de acht ste positie in. De Engelse Karen Dixon grijpt haar paard Get Smart. Zij werd tweede ii den haag gpd De Wereldruiterspelen zijn op een dramatische wijze begon nen voor de Nederlandse dres suurploeg. Amazone Anky van Grunsven zegt helemaal gek te worden van de verslaggevers die haar de ganse dag omringen. Ze voelt zich doodmoe en heeft problemen met de concentratie. Een domper van de eerste orde was gisteren bovenal de voortij dige uitschakeling van teamlid Leida Strijk. Haar ros Bollvorm's Wempe Jewel kon na de veteri naire keuring terug in de trailer. Op advies van de veterinaire commissie weerhield de dres- suurjury Wempe Jewel van deelname aan de Wereldruiter spelen. De achterbenen van de merrie voldeden niet aan de wensen van de hippische medi ci. Of beter: een lid van ge noemde commissie bedierf het feest. De Duitser Peter Cronau was onverbiddelijk, terwijl zijn collega's Henk Breukink en de Zweedse juryvoorzitter Eric Let te wel een oogje wilden dicht knijpen. Het nieuws dat Bollvorm's Wempe Jewel van deelname aan de Wereldruiterspelen was uitgesloten, sloeg in als een bom. Sombere gezichten der halve bij de equipe van bonds coach Wim Ernes. De chef d'e- quipe kon de beslissing van de jufy niet volgen. Emes meende dat de negenjarige merrie het voordeel van de twijfel had moeten krijgen. „Wempe Jewel was in de ogen van de jury een twijfelgeval, anders moet zo'n paard niet vier, vijf keer voor draven. Dan zou ik zeggen: laat het dier de ring in. Wanneer het dan toch niet goed zit, krijgt de combinatie immers geen hoge punten." Onbegrip Die veterinaire commissie (lees: Peter Cronau) beoordeelde de gangen van Wempe Jewel als te onregelmatig. Een besluit dat leidde tot onbegrip bij Strijk. De ontgoochelde amazone uit het Westbrabantse Halsteren zei absoluut niets abnormaals aan haar paard te kunnen ontdek ken. „Hij is superfit. Er is niets met het dier aan de hand. Ik snap het gewoon niet. Wanneer Wempe kreupel zou zijn, zie ik dat zelf ook wel. Nee, leuk is an ders. Daar heb je dan een jaar voor getraind. Ik moet het ac cepteren, maar dat valt niet mee. Je kunt jezelf immers niets verwijten. Dan kun je nog beter een fout maken in de wed strijd." De leerlinge van de Duitser Herbert Rehbein kreeg in mei vorig jaar de beschikking over Wempe Jewel. Een paard dat voor veel geld naar Halsteren verkaste. Vervolgens ontwikkel de de combinatie zich in rap tempo tot een gewaardeerde verschijning op de internationa le concoursen. Bondscoach Er- nes repte al over een duo voor de toekomst. Juist om de relatief onervaren Strijk aan het grote werk te laten ruiken, kreeg de amazone een kans in Den Haag. Met de Westfaler menie behaal de het zij overigens al een tien de plaats op het Europees kam pioenschap in Lipica '93, terwijl zij brons won met de equipe. Mooie zit Gedurende het prestigieuze CHIO Aken voldeed de amazo ne met de mooie zit andermaal naar wens. Ze werd er onder meer zevende in de Grand Spe cial, waarbij het opviel dat met name de Duitse juryleden gul waren met de punten. In Aken verzekerde Strijk zich van een ticket voor de Wereldspelen, die voor haar inmiddels al weer voorbij zijn. Het wegvallen van Strijk had gevolgen voor het gehele team. De drie overgebleven combina ties, Anky van Grunsven met Olympic Bonfire, Sven Rothen- berger met Dondolde en Ellen Bontje met de Trakehner hengst Heuriger N., kunnen zich nu in de landenwedstrijd absoluut geen uitglijder veroorloven. Want de resultaten van drie deelnemers vormen de totaal score in die wedstrijd. „De druk is flink opge schroefd", aldus Ernes, die be seft dat er tenminste een zilve ren medaille van zijn team wordt verwacht. „Ik ben echter niet bang dat er gekke dingen zullen gebeuren. Daarvoor heb ben de overgebleven combina ties ervaring genoeg." De GlasGarage* Een ster in autoruiten! De Wereldruiterspelen zijn twee dagen oud, en in en rond het Zuiderpark heerst chaos. Het was zelfs zo erg, dat jonkheer Aarnout Loudon, voorzitter van het organisatiecomité, gisteren in het openbaar zijn excuses aanböod. „We hebben grote problemen. De verantwoorde lijkheid daarvoor ligt bij ons." Wat er allemaal misgaat bij, althans volgens hetzelfde orga nisatiecomité, Nederlands grootste sportevenement sinds dc Olympische Spelen van 1928? Ongeveer alles. Een bloemlezing: tribunes die te laat klaar zijn, telefoons die niet werken, shuttle-bussen die toeschouwers te laat op plaat sen van bestemming brengen, scoreborden die uit pure ellen de omvallen, 'ruiters die klagen over inrijterreinen en stallen, kostbare apparatuur die on danks bewaking uit allerlei ten ten wordt gestolen, kaarten die niet op tijd bij de juiste buiten landse gasten arriveren. Tot overmaat van ramp tuimelde bij de openingsceremonie een meisje van drie bij het voltige ren van het pa§rd. En was bij kans het halve stadion in tra in sommige leringen, met na me in die van de dressuur, werd zelfs gesproken van enige com petitievervalsing. Tijdens de warming-up van sommige. Grand-Prixruiters reden er plot seling wagens aan om meer zand in de daarvoor bestemde piste te gooien, bij de eerste rui ters in de wedstrijd werkte de muziekinstallatie niet. Ter ver duidelijking: de melodiën schij nen rustgevend te werken op de zenuwen van sommige paar den. De latere deelnemers trok ken daarvan wel profijt. De achtergrond? Loudon, oud-topman van Akzo, legt uit: „Aanvankelijk hadden we in het Zuiderpark in mei met de voor bereiding willen beginnen. We gens voetbalcompetities werd dat een maand later. Vervolgens problemen met de van het stadion, waardoor de bouw op last de gemeente werd Dat weer voerde tot allerlei pro blemen met de infrastuctuur. We kregen een soort van domi no-effect. Alle stenen vielen om." „Daar kwam nog bij dat het plotseling extreem warm werd in Den Haag. Warmer dan sinds jaren het geval is geweest. On gekend. Er moesten koelkasten worden aangevoerd, er diende airconditioning te komen. Ik heb de indruk dat de toeschou wers er de eerste dagen nog niet zoveel van hebben gemerkt. Ze hebben kunnen genieten van fraaie sport. Maar 'back-stage' is er veel misgegaan." Inmiddels is meer bewaking ingehuurd om verdere ont vreemding van kostbare appa ratuur te voorkomen. Extra kos ten: 50.000 gulden. De politie, enigszins vertrouwd met onge regeldheden in en rond het Zui derpark, onderzoekt de diefstal len (accreditatie-, computer-, foto-fax) van de woensdag nacht.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17