Carnaval terug in de bloemenveiling Organisator dansfeest stapt naar rechter 'Je kunt niet iedereen vragen zich te Leiden Regio 'Woestijn met alleen vossen' 'Oudere inwoners Leiderdorp dupe van schrappen lijn 49' Zomerspelen in Hoogmade I Alkemade kan meedenken over ondernemersprijs VRIJDAG 29 JUL11994 Liefde voor Harmonie stopt met organisatie Vijf caféhouders in Roelofarendsveen huren een week einde lang de bloemenveiling af om er carnaval te vieren. Muziekvereniging Liefde voor Harmonie, die 25 jaar het feest organiseerde, stopt er mee. roelofarendsveen marieta kroft Jarenlang organiseerde Liefde voor Harmonie het carnaval in de veilinghallen. Aan die locatie kwam vorig jaar een eind, om dat de vereniging de huur van de hallen (12.500 gulden) niet kon opbrengen. Ze besloot toen om de feesten dit jaar in haar eigen gebouw aan het Noord einde te houden. Nadeel was echter dat er maar ruimte was voor maximaal 400 carnavals vierders. Gemiddeld trok een avond in de veiling tussen de 800 en 1000 feestvierders. Uit eindelijk bleef het bezoekers aantal dit voorjaar ver beneden de 400. Dat betekende een enorme strop voor de muziek vereniging. Het spijt Gerwen van Liefde voor Harmo nie dat er voor de muziekvere niging een einde komt aan een jarenlange traditie. ,,Aan de an dere kant is het ook niets als we er niets aan verdienen. De laatste keer hebben we er een paar duizend gulden op toe Voor de hoge huur van de vei linghallen deinsden de vijf plaatselijke horeca-onderne- mers niet terug. „Een ideaal ge bouw. Je hebt er van alles: ver warming. toiletten enz.", zegt P. van der Geest van café De Pe- persteeg. „Eigenlijk waren we vorig jaar al van plan om de or ganisatie van het carnaval over te nemen. De tijd bleek echter te krap. We hadden geen tijd Vrouw op fiets aangereden roelofarendsveen Een 32-jarige vrouw uit Alphen is gistermid dag aangereden op de Langeweg in Roelofarendsveen. Bij de houten brug sloeg zij linksaf de weg over, zonder op het achter opkomende verkeer te letten. De vtouw werd aangereden. Het slachtoffer is met een verwonding aan het been overgebracht naar een ziekenhuis. De politie verzoekt getuigen van het onge val zich te melden, tel. 071-810101. Chauffeur verzint overval mrlin* Een 24-jarige chauffeur uit Alphen heeft gis- bekend dat hij maandag aangifte heeft gedaan overval. De man beweerde dat hij op de Troubadour- weg was overvallen en dat hem een hoeveelheid geld was afge pakt. Na onderzoek bleek dat de chauffeur, die schulden heeft, de overval had verzonnen om aan geld te komen. Vechtpartij op Beukenschans leiderdorp» De politie van Leiderdorp heeft vannacht twee man nen aangehouden die slaags waren geraakt op de Beukenschans in Leiderdorp. Daarbij werd gebruik gemaakt van een mes. Nie mand raakte gewond. De aanleiding tot de ruzie is onduidelijk. Inbraak in restaurant leiderdorp Een dief heeft vannacht ingebroken in een restau rant in Winkelhof Leiderdorp. De ruit van de voordeur werd in gegooid om binnen te komen. Hoewel het alarm afging zag de dader toch nog kans om geld uit een speelautomaat te stelen. Rustige paardenmarkt voorschoten Op de paardenmarkt in Voorschoten is het giste ren volgens de politie 'opmerkelijk rustig' gebleven. Ze moest slechts twee keer ingrijpen bij kleine ruzietjes tussen bezoekers van het dorpsfeest. Fietsendief aangehouden oegstgeest Een 27-jarige inwoner van Noordwijk is gisteren aangehouden op de President Kennedylaan in Oegstgeest. De man reed op een fiets waarvan de politie vermoedde dat die van diefstal afkomstig was. Tijdens verhoor bekende de man dat hij de fiets had gestolen uit een garage in Oegstgeest. Ook bekende hij eten uit de garage te hebben weggenomen. meer om artiesten te contracte ren." Het feestprogramma zal er iets anders uitzien dan dat van Liefde voor Harmonie. „We wil len niet drie dagen alleen maar carnaval", vertelt Van der Geest. „Van de vrijdagavond willen wij een artiestenavond maken, een avond die ook geschikt is voor mensen die niet van carnaval houden. De zaterdagavond wordt een echte carnavals avond. Het weekeinde wordt op zondagmiddag afgesloten met een familiemiddag in samen werking met de Stichting Jouw Alkemade. Deze middag is wel een traditie die we willen voort zetten." De horeca-ondernemer ver wacht zo'n 1500 bezoekers per avond te trekken. Het Veense carnavalsweekeinde valt overi gens volgend jhar voor het eerst samen met landelijke carnaval. Liefde voor Harmonie organi seerde het altijd een week eer der. katwuk/noordwuk Een woestijn met enkel vossen die zitten te loeren of ze nog een beest zien om op te vreten. Zo schetst D. Wouwenaar van de Wildbeheereenheid Hollands Duin de toekomst van de na tuurgebieden Coepelduinen en Berkheide. Volgens Wouwenaar is de vossestand in beide na tuurgebieden tussen Noordwijk en Wassenaar veel te hoog waardoor verschillende vogel soorten verdwijnen. De jacht op vossen werd vorig jaar na klachten van de Stich ting Duinbehoud stilgelegd door de staatssecretaris van na tuurbeheer Gabor. De jagers hadden alleen afspraken met Staatsbosbeheer, die de jacht verhuurt en geen vergunning volgens om vossen af te schie ten. Die vergunning werd als nog aangevraagd en is deze week verleend. Helemaal gelukkig zijn de ja gers niet met de vergunning. De beperkingen die aan de jacht worden opgelegd, maken het volgens hen onmogelijk om een gevarieerde fauna in de duinen te behouden. Volgens Wouwenaar komt het ministerie met deze beperkte vergunning vooral tegemoet aan de klachten van omwonen den van wie geregeld pluimvee en andere kleinvee wordt opge geten door vossen. De jagers willen dan ook eerst nog eens rustig alle regels bestuderen voordat ze met Staatsbosbeheer om de tafel gaan zitten en af spraken maken over de vossen jacht. Een brief naar Verkeer en Waterstaat is het laatste redmiddel dat ouderen in het 'oude dorp' van Leider dorp hebben aangegrepen om buslijn 49 terug te krijgen. De bus vormt de verbinding tussen het Hubrechtsplein en het win- kelcentrum Winkelhof. Met het opheffen van deze rit, een aan tal maanden geleden, verdween de laatste directe lijn tussen het oude en het nieuwe dorp. Annemarie Siep woont in de Oranjewijk. Zelf gaat ze nooit met de bus, ze fietst altijd naar Brief naar minister 'laatste redmiddel' Winkelhof. Maar omdat ze vooral van ouderen in de wijk hoorde hoe hard de maatregel aankwam, besloot ze naar de minister te schrijven. Volgens Siep gaat het voor haar buurtge noten om meer dan bood schappen doen. „Het winkel- heeft voor de mensen Dat er voor een kort ritje naar ook een belangrijke sociale het winkelcentrum nu moet functie. En de bus werd ook ge- worden overgestapt, is voor veel bruikt door iemand in mijn om- ouderen onbegrijpelijk. „Dan ga geving die tussen de middag ik liever met een directe lijn een warme maaltijd gebruikte naar het gezellige centrum van in het verpleeghuis Leythenro- Leiden. En ik ben niet de enige, de." De winkeliers van Winkelhof Volgens een woordvoerde van Westnederland was door d bezuinigingen van het Rijk eet keuze nodig. „Samen met di •gemeente is besloten te snijdei in lijn 49 omdat vooral laatste stuk het minst was." Over het verzet tegen di maatregel zegt hij: „Klager heeft uiteindelijk zin bij de meerite, want die betaalt de te korten. Wellicht zijn er derden zoals de Winkelhof, die een dee! van de kosten voor hun reke ning willen nemen." i het dansfeest dat morgenavond in Archeon z Archeon houdt deur op slot alphen aan den run marieta kroft Tim Thiel (21) van het organisa tiebureau Phantasia en Ventura stapt vandaag nog naar de rech ter om te eisen dat hij het feest morgenavond toch in Archeon kan houden. „Anders staan daar acht-, negenhonderd man voor de deur en dan verwachten we veel meer moeilijkheden", legt hij uit. „Bovendien is er nu zo veel negatieve publiciteit rondom ons ontstaan. Wij wil len nu bewijzen dat het feest zonder trammelant verloopt. Samen met twee mede-orga nisatoren is Thiel gisteren nog eens gaan praten met Archeon, dat woensdag plotseling liet we ten zijn locatie toch niet voor het dansfeest beschikbaar te stellen. Inmiddels is ook een plek in Hoofddorp van de baan omdat het tekort dag zou zijn. Thiel is ervan overtuigd dat hij het kort geding wint. „We kun nen immers bewijzen dat we al le contractuele verplichtingen zijn nagekomen." De organisatie zit echter wel met een ander probleem als de rechter bepaalt dat ze toch in Archeon terecht kan. „De ge meente wil alleen maar een wurgvergunning afgeven", klaagt Thiel. „Het geluid mag niet harder zijn dan 82 decibel gemeten aan de binnenkant van de muur. Dat is niet na te komen. We hebben er niets aan als de mobiele eenheid om een uur op de stoep staat en het feest stillegt." De gemeente heeft als alter natieve locatie het jongerencen trum Het Kasteel aan de Con- certweg aangeboden. „Dat is uitgesloten", zegt hij. „We heb ben al honderden kaartjes ver kocht voor 50 gulden. Die men sen verwachten een leuk feest te krijgen in Archeon en niet om in een betonnen bunker terecht te kunnen. Bovendien is daar onvoldoende heid." Rond het feest is deze week veel opschudding ontstaan. Ar cheon en inwoners van Alphen kregen er lucht van dat het niet maar om een houseparty. Bij de gemeente kwamen toen veel bezwaren binnen uit christelijke hoek en van omwonenden die vreesden voor geluidshinder en overlast van jongeren, die drugs gebruiken. Archeon verbrak ver volgens het contract omdat de organisatie diverse verplichtin gen niet was nagekomen en omdat het themapark niet geas socieerd wilde worden met house. Volgens de organisatoren gaat het niet om een houseparty, maar om een feest waar slechts lichte house-muziek wordt ge draaid en waar alleen net gekle^ de mensen worden binnengela ten. Bovendien zet Phantasia en Ventura 20 mensen in die de boel in de gaten houden, rijden er pendelbussen tussen Ar cheon en het station en worden de gasten in discotheek High lander in het centrum van Al phen opgevangen totdat de trei nen weer rijden. Bovendien duurt het feest maar tot half zes' in de ochtend. In de andere lo^ caties als het Hilton in Rotten dam en de Euromast mochteri ze tot half acht doorgaan. Winkeliers zitten in hun maag met controle bij verkoop krasloten noordwuk vervolg voorpagina maruke den hollander „Ik ben écht 18 jaar. Nee, iden titeitspapieren heb ik toevallig niet bij mij." De 16-jarige Rosan had eerst nog wat twijfels of ze zonder problemen krasloten zou kunnen bemachtigen. Ze had haar smoesjes voor de ze kerheid al tevoren bedacht. Het kopen van de loten gaat echter heel eenvoudig. Bij de eerste de beste winkel waar ze het pro beert, wordt haar geen stro breed in de weg gelegd. Hetzelf de gebeurt bij vier andere ver kooppunten in Leiden, Roelo farendsveen en in Noordwijk. Kennelijk wordt de 16-jarige Rosan, die voor de eerste keer in haar leven krasloten gaat ko pen, voor volwassen aangezien. Het komt bij niemand op dat het meisje wel eens te jong zou kunnen zijn om lootjes te mo gen kopen. Ook als ze een klein prijsje heeft gewonnen en dat bedrag onmiddellijk weer wenst om te zetten in nieuwe loten wekt dat geen argwaan. De vijf lotenverkopers verkla ren, gevraagd naar de naleving van de regel dat geen krasloten aan jongeren onder "de 18 mo gen worden verkocht, geen lo ten te verkopen aan minderjari gen. Bij twijfel vragen ze ook al tijd naar de leeftijd, precies zoals de regels voorschrijven. Bovendien zien ze echt wel of iemand 13, 14 of 16 is, menen ze eensgezind. Pas als blijkt dat het meisje dat krasloten heeft gekocht, echt 16 jaar is, wordt het verhaal anders. Dan zeggen de meesten dat 'zeker meisjes er nu eenmaal vaak ouder uit zien dan ze zijn^ en 'het echt ondoenlijk is om iedere jongere die om krasloten komt naar een legitimatiebewijs te vragen'. Waarschuwen „Zeker als ik het druk heb en mijn winkeltje staat stampvol, vraag ik echt niet of iemand zich wil legitimeren. Dat is toch niet te doen", zegt J. Barnhoorn van het sigarenmagazijn in Noordwijk. Voor hem staat vast dat hij waarschijnlijk wel had gereageerd als Rosan om tien loten tegelijk was gekomen. Niet dat hij ze dan niet aan haar had verkocht. „Maar in dergelij ke gevallen zal ik wel even een praatje maken en waarschu wende geluiden laten horen". Ook de eigenaar van sigaren magazijn Noordeinde uit Lei den maakt zich duidelijk zorgen over het leeftijdsprobleem bij de kraslotenverkoop. „Veel mensen zijn geïrriteerd als je vraagt hoe oud ze zijn. Daar door raak je klanten kwijt. Maar doe je het niet, dan loop je weer de kans de hele lotenverkoop kwijt te raken. En die omzet kan ik niet missen, ook al hou ik er misschien een winstpercentage van 3,5 procent aan over." De winkelier van sigarenwin kel Marcella aan de Leidse Ko- revaarstraat zegt eveneens bij de verkoop er zo veel mogelijk rekening mee te houden dat De 16-jarige Rosan met haar gekochte krasloten. De winst viel zwaar tegen. foto holvast/mark lam'ers jongeren geen loten mogen ko pen. „Maar het is gewoon niet altijd te zien hoe oud iemand is, he"? Bij parfumerie Koek aan het Noordeinde in Roelo farendsveen zegt men bij twijfel altijd naar een legitimatie te vragen. „Maar dat komt bijna nooit voor." De eigenares van het Havanahuis op de hoek Apothekersdijk en Prinsesseka- de in Leiden vertelt dat het haar al eens is overkomen dat ie mand, die ze zelf heel jong in schatte en dus om een legitima tie vroeg, toch al 22 jaar was. „Dan ga je af als een gieter." Volgens haar kan de leeftijds grens ook beter worden ver laagd naar 16 jaar. „Op die leef tijd zijn het toch geen kinderen Steekproeven Volgens J. Westbroek van de Stichting Sporttotalisator heb ben eigen steekproeven aange toond dat vier procent van de loten, waarvan er dagelijks 600.000 over de toonbank gaan, bij minderjarigen terechtko men. Toen de krasloten werden geïntroduceerd ging dat nog om zeven procent. Dagelijks zijn tien inspecteurs bezig met de controles. Westbroek: „Ik ben blij met dat resultaat maar het kan natuurlijk nog beter. We piekeren ons dan ook suf naar manieren om het nog verder omlaag te krijgen. Over een paar dagen houden we opnieuw een onderzoek en we hopen dat het percentage dan nog verder is gezakt." Volgens de Sportto talisator raken 'betrapte' ver kooppunten onherroepelijk hun contracten kwijt. Overigens vindt Westbroek het onjuist om het probleem al leen op het bordje van de win kelier of de organisatie te leg gen. „Ook de ouders hebben hun verantwoordelijkheid. Net als de jongeren zelf die best we ten dat ze de wet overtreden als ze krasloten kopen. H. Beyer van het voorlich tingscentrum verslavingszorg in Den Haag onderschrijft dat niet alleen met de beschuldigende vinger naar de winkeliers mag worden gewezen. „De Stichting Sporttotalisator heeft zelf nog onlangs beweerd dat 5 tot 10 procent van de lotenkopers tot een risicogroep behoort die gro te aantallen loten tegelijk koopt." Volgens Beyer werkt vooral de gemakkelijke toegan kelijkheid van de krasloterij, de relatief lage prijs per lot en het feit dat kleine prijzen direct worden uitgekeerd, verslaving in de hand. Rosan hoort in elk geval niet tot die risicogroep. Het valt haar zwaar tegen dat maar een van haar tien gekochte loten prijs had. En dat terwijl op de kraslo ten staat dat de gemiddelde winkans 1 op 5,5 is. Van winst is ook al geen sprake. Het avon tuur heeft haar vijftien gulden gekost. „Een jongen uit mijn klas had een keer een prijs van 1.000 gulden. Kijk, dan wordt het pas leuk." Een lampion-optocht, een acht- kamp en tobbetje steken staan dit jaar op het programma van de Zomerspelen in Hoogmade. Op vrijdag 19 augustus kunnen kinderen vanaf 20.30 uur met een eigen lampion lopen vanaf het grasveldje in het H. Meyer- plantsoen. Op zaterdag 20 au gustus is er voor kinderen van -1 tot 12 jaar een achtkamp op de zelfde plaats. Lopen met een ei blindvissen, de boeienkoning en hoedje wip zijn een paar de onderdelen. De achtkamp begint om 13.30 uur, inschrij ving tussen 10.00 en 11.00 uur. Voor kinderen vanaf 13 jaar is er om 14.00 uur het tobbetjeste- ken. Inwoners van Alkemade die vin den dat een bedrijf, onderne mer, organisatie, vereniging of stjehting het afgelopen ander half jaar öp een positieve wijze is opgevallen, kunnen dat mel den bij de Commissie Onderne mersprijs Alkemade. De aange melde bedrijven of instellingen dingen mee naar de derde On dernemersprijs Alkemade die het komend najaar door de commissie wordt uitgereikt. In de commissie, die zich de komende maanden buigt over de nominaties, hebben diverse bekende inwoners van Alkema de zitting genomen. Burge meester Meerburg is opnieuw voorzitter. Ook Ed van Berkel, voorzitter van de winkeliersver eniging RAAK is een oudgedien de. Nieuw in de commissie zijn Bram van der Voet, voorzitter van de OVA, OVA-bestuurslid Gerard Castelijn, oud-dijkgraaf Jan uit den Boogaard en van der Kamp die beiden de agrarische sector vertegenwoor digen. De eerste ondernemersprijs is in 1990 binnengesleept door Agro Fleur en twee jaar latef aan kantoorboekhandel Veene- rick. De bekendmaking en de uitreiking van de Ondernemers prijs Alkemade 1994 heeft dit najaar tijdens een speciale OVA-bijeenkomst plaats. De r krijgt een geldprijs.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14