'Dit gaat heel Leiden aan' Maatregelen gemeente laat koffieshops koud Eerste asbestactie brengt 650 kilo op Uit de kleren voor een kledingbon 'RIJDAG 29 JULI 1994 13 VAN Vervolg van voorpagina Vest iet is op dit moment onduidelijk of de steun vanuit de 'tjj jemeenteraad voor een referendum tot stand komt. Vol- n j( [ens Eva Biesheuvel, bestuurslid van de stichting die zich nzet voor het koninklijk militair invalidenhuis, is de kans dein. In de raadscommissie stemden WD, LeidenWeer- }ezellig/De Groenen en SP tegen de bouwplannen. Die hetbartijen zijn samen goed voor meer dan dertien zetels. 'vdA en - tot veler verbazing - Groen Links behoren tot de voorstanders van het neerhalen van de bomen. eiden wim koevoetningen. Dat is toch een thema waar grote groepen Leidenaars, liesheuvel: ,,De WD lijkt op verspreid over de hele stad, zich inze hand maar zoals bekend voortdurend over opwinden." loudt die partij niet van refe- Waal vindt dat de Leidse ge- enda. En om het nog wat inge- meenteraad 'zich volwassen vikkelder te maken: D66 is dol moet gedragen' en het voorstel )p referenda maar steunt ook van Vlasveld van LeidenWeer- le bouwplannen. Ik heb echter Gezellig/De Groenen moet ho- legrepen dat D66 verdeeld aan noreren. Hij is wat optimisti- ïet raken is over deze zaak." scher over de kansen op een re ferendum. „De Leidse gemeen- Cees Waal, die het initiatief teraad heeft zich in de verorde- leemt als het referendum ning voor een referendum al i -anuit de bevolking tot stand van zijn bestuurlijk vemieu- ;omt, vindt Hoge Rijndijk 25 ui- wendste kant laten zien. Leiden ermate geschikt als onderwerp is de enige stad in Nederland itad aan. Waardevolle groene vanuit de bevolking tot stand uimte opofferen aan dure wo- kan komen." referendum in de hele die in een verordening heeft ge- tad. „Dit gaat namelijk de hele regeld dat een referendum Zes auto's op elkaar leiden Zes auto's waren gistermiddag betrokken bij een ketting botsing op de A4, ter hoogte van Leiden. Op de rijbaan naar Am sterdam remde een 33-jarige Amsterdammer omstreeks kwart over vier, waarna vijf achteropkomende auto's op elkaar knal den. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voof. Gewond bij val over boomwortel leiden» Een 54-jarige Leidse raakte gisteren gewond bij een valpartij op het Joppepad in de Merenwijk. De vrouw struikelde met haar fiets over een uitstekende boomwortel. Aan de valpartij hield ze een hersenschudding en een paar gekneusde ribben Jj&ver. Uit verkeerslicht gevallen leiden Een 19-jarige Leidenaar liep de afgelopen nacht onbe kend rugletstel op na de val uit een verkeerslicht. De man pro beerde omstreeks een uur 's nachts een verkeerslicht op de hoek van de Hooigracht/Nieuwe Rijn te beklimmen. Door het afbre ken van een lichtkap kwam de man echter ten val. Mannen steken elkaar leiden De Leidse politie heeft gistervond twee Leidse mannen van 22 en 26 jaar aangehouden die waren betrokkken bij een vechtpartij op de Aalmarkt Beide mannen hadden elkaar met mes in de arm gestoken, maar wilden geen aangifte doen. nannen waren in het bezit van een auto die vermoedelijk is gestolen in Amsterdam. Trilplaat gestolen leiden Vanaf een bouwterrein bij het Leidse NS-station is in de nacht van woensdag op donderdag een zogeheten 'trilplaat' ge stolen. Het apparaat, dat gebruikt wordt voor het vasttrillen van trottoirtegels, stond vastgebonden aan een hek op een afgeslo ten terrein bij het belastingkantoor. De trilplaat is ongeveer 5.000 gulden waard. 'Er blijkt een steeds grotere markt te zijn De nieuwe, strengere richtlijnen voor koffieshops die burge- 0 meester C. Goekoop deze week presenteerde, heeft bepaald [j geen schokeffect teweegge bracht. De meeste eigenaren 01 denken dat er weinig aan de 01 huidige situatie zal veranderen en ze zijn er ook stuk voor stuk o van overtuigd dat als er al zaken 0 worden gesloten, zij daar niet bijzitten. q Twee van hen zijn daar heel duidelijk over. „Op zich niet jjj slecht als er een paar afvallen, Vraag blijft hoe dat wordt gere- 01 ;geld. Maar zover ik het kan be- kijken blijven wij in ieder geval 'buiten schot", zegt een woord- oerder van Le Palais aan de lorsstraat. §Ook volgens G. Smal van wins aan de Haarlemmerstraat het met sluiting van échte offieshops (zonder alcoholver- oop) niet zo'n vaart lopen. „Ik enk dat er weinig verandert. Ik eb bijvoorbeeld keurig bij de olitie gemeld dat ik softdrugs erkoop en heb verdèr een goed antact met de burgemeester, t rook zelf al twintig jaar, voel Jfie er lekker bij en heb geen last «leer van m'n astma. Er staat ook geen school bij me in de buurt. Wel heeft het gebied rond de haven geen beste naam, dat geef ik toe. Maar men kan zich beter buigen over de vraag waarom er in Leiden steeds meer koffieshops bijko men. Er blijkt toch een steeds grotere markt te zijn", aldus Smal. Offensief Goekoop heeft een nieuw offen sief ingezet tegen koffieshops waar softdrugs worden ver kocht. De burgemeester wil door een reeks maatregelen het aantal 'hasjpunten' van 25 naar 15 terugbrengen en daarmee ook de eventuele overlast be perken. In alle horecavergun- ningen (ook die van bijvoor beeld restaurants en cafés) komt voortaan specifiek te staan dat hasjverkoop verboden is. Alleen in de vergunning van vijftien uitverkoren koffieshops komt deze passage niet voor. Binnen anderhalf jaar moet dit voorstel worden van kracht zijn. Die vijftien overblijvers moe ten in ieder geval verder dan 150 meter van onderwijsinstel lingen afzitten. Verder mogen ze geen alcohol verkopen en moeten ze zich aan de landelij ke richtlijnen houden, zoals geen verkoop aan minderjari gen en niet meer dan dertig gram per persoon. Ook worden ze bestraft als er sprake is van overlast en als het 'woon-, leef- of winkelklimaat' wordt aange tast. Koeltjes De koffieshophouders regaren dus koeltjes op de maatregelen en voelen zich meestal hele maal niet aangesproken. „Ik geef toe dat er te veel zijn. Maai de nieuwe richtlijnen zijn dui delijk en ik zal dus wel openblij ven", zegt ook de eigenaar van de Eerste Kamer aan de Steen straat. „Wij zijn geen koffie shop, wij zijn een bar", laat een woordvoerder van de Panama Club aan de Morsstraat weten. Ook bij New Times aan de Be schuitsteeg klinkt een soortge lijk geluid: „Wij zijn sinds an derhalf jaar een vereniging en geen koffieshop meer." De bedrijfsleider van zowel Stikkie in de Mandenma- kersteeg als van Coffee Dreams aan de 2e Binnenvest- gracht zegt dat zijn zaken zich al langere tijd aan alle regels houden. „Bij Stikkie zijn we ge stopt met de verkoop van alco hol. Dat is een restaurant waar ook wat gerookt kan worden. En bij Coffee Dreams hebben we de verkoop van softdrugs hele maal gescheiden van de zaak. Dit alles tot volle tevredenheid van gemeente en politie, heb ik het idee. Goekoop zelf komt hier ook wel eens in onze serre zitten." Ergernis blijft over paaltje op Lisztpad leiden Het paaltje dat het Lisztpad voor auto's onbegaanbaar moet maken mag nu ook van de stichting Leefbaar Zuidwest zo snel mogelijk verdwijnen. Zij heeft de gemeente daar schrif telijk om verzocht. Het bewuste paaltje is ooit de grond inge gaan omdat auto's op het pad stonden geparkeerd en bewo ners daar hinder van ondervon den. Na aandringen van wo ningbouwvereniging De Sleu tels, die een aantal woningen aan het pad beheert, heeft de gemeente daar vervolgens een sleutelpaal neergezet. Maar inmiddels blijken er ook veel tegenstanders van het be kendste paaltje van Leiden te zijn. Vooral voor bewoners van de seniorenwoningen van be jaardenhuis Haagwijk en de Hurrranitaswo'ningen is het paaltje een bron van ergernis. Taxi's die" regelmatig mensen wegbrengen of oppikken kun nen niet meer in de directe om geving komen en er is zelfs al een keer een ambulance ge weest die niet door kon rijden omdat de sleutel onvindbaar was. Het paaltje is in verband met nieuwbouwwerkzaamheden even van zijn plaats geweest maar inmiddels teruggezet. Ver schillende keren is al bij de ge meente verzocht om een ande re oplossing en daar doet Leef baar Zuidwest in een brief aan de gemeente nu nog een schep je bovenop. Het paaltje móet verwijderd worden, aldus de Terwijl achter de schermen wordt gewerkt aan een referendum over de bouwplan nen voor het voormalige koninklijk mili tair invalidenhuis, zet de gemeente steeds meer lichten op groen voor de bouw van 28 woningen en een ondergrondse par keergarage aan de Hoge Rijndijk 25. Deze week heeft projectontwikkelaar Van der Plas uit Katwijk de bouwvergunning ge kregen. De firma moet echter nog met bouwwerkzaamheden wachten tot de ge meente èn een kapvergunning voor een aantal bomen heeft verstrekt èn tot blijkt dat het gebouw definitief niet op de mo numentenlijst komt. De eerste plannen voor de verbouwing van het grote pand en de nieuwbouw in 'blokken' op het terrein daarachter (Kern straat en Cobetstraat) dateert al uit 1988. Sindsdien hebben diverse zaken de (ver- )bouwplannen in de weg gestaan. Aller eerst werd het pand gekraakt. Daarnaast verenigden omwonenden zich in de stich ting tot behoud van het koninklijk militair invalidenhuis. Zij bestookten de overheid met bezwaarschriften. Verder stonden di verse planologische en juridische proce dures een snelle afhandeling van de plan nen in de weg. Twee jaar geleden kon met de verbouwing van het oude Invaliden huis tot 21 woningen worden begonnen. Maar de nieuwbouw liet op zich wachten. Pas deze week kon Van der Plas de lang verwachte bouwvergunning in ontvangst nemen, nu voor 28 woningen die tussen de twee en drie ton gaan kosten en ver deeld zijn over verschillende 'blokken', alsmede voor de ondergrondse garage, waar 49 auto's kunnen staan. Hoewel de vergunning er nu is, kunnen de werkzaamheden niet direct na de bouwvakantie van start gaan. Voor de nieuwbouw moeten enkele bomen wijken en daar is nog geen kapvergunning voor verstrekt. De gemeente wil eerst een zoge heten groenplan zien voor nieuwe aan plant. Verder moet voor de nieuwbouw ook een stuk van het invalidenhuis zelf (de serre en een aanbouw) verdwijnen. En dat kan pas als definitief vaststaat dat het ge bouw niet op de monumentenlijst komt. Daar wordt waarschijnlijk dit najaar een besluit over genomen. De eerste ophaalactie voor as best heeft 650 kilo 'opgebracht'. Van de veertien vrachtjes waren er vier niet helemaal goed ver pakt. Nog te veel mensen gaan volgens de dienst milieu van de gemeente te nonchalant om met asbest. Asbest is, zo meldt de gemeente ook via folders, ge woon bloedlink spul, waar ui terst voorzichtig mee moet wor den omgesprongen. Woensdag 3 augustus is het weer zo ver: ie dere inwoner van Leiden kan thuis asbest laten ophalen. De gemeente Leiden is de eerste gemeente in Nederland die thuis asbest ophaalt. „Niet om mensen ertoe aan te zetten thuis maar alle asbest eruit te slopen, maar wèl om ervoor te zorgen dat het asbest niet meer bij het huis- en grofvuil terecht komt", zet chef algemene dienst J. van Velzen uiteen. „De mannen van de reini gingsdienst vonden te vaak as best tussen de gewone troep. Terecht weigerden en weigeren ze nog steeds om dat mee te ne men. Asbest is levensgevaar lijk." Zodra iemand voornemens is asbesthoudend materiaal uit zijn huis te slopen, moet hij dit bij de gemeente melden. Asbest is gevaarlijk als het verpulverd wordt en er dus losse vezels gaan rondzweven. Is sloop of verwijdering mogelijk zonder het asbest te beschadigen, dan mag de burger dit zelf doen. Hij kan natuurlijk ook een gespe cialiseerd bedrijf inschakelen. „Niet iedereen kan of durft het aan." Het asbest moet worden ver pakt in speciale, bij de gemeen te verkrijgbare, plastic zakken die goed dicht moeten worden geplakt. En dan maar wachten tot de eerste woensdag van de maand als de gemeente het, na melding, komt ophalen. Van Velzen is tevreden over de hoeveelheid asbest die vori ge maand is opgehaald. „We hebben geen streefcijfer. Duide lijk is dat we absoluut niet wil len dat mensen zo maar asbest gaan slopen. Asbest kan geen kwaad als het goed vast zit en niet dreigt te worden bescha digd." Tevredenheid is er om dat 650 kilo per keer voldoende lijkt te zijn om over een halfjaar te beslissen de proef om te zet ten in een definitieve regeling. Dansfeest Organisatiebureau Phantasia en Ven tura stapt naar de rechter om een dansfeest in Ar- cheon doorgang te kun nen laten vinden. 'Maak van Leiden pvc-vrije stad' Geen pvc meer in Leidse kantoren en gebouwen. Raadslid Mieke Hogervorst van Groen Links pleit daarvoor in een brief aan milieu wethouder H. de Goede (D66). Hogervorst wil dat Leiden meedoet met de anti-pvc-actie van Greenpeace. Deze organisatie heeft onlangs een alarmerend rap port aan alle Nederlandse gemeenten gestuurd waarin staat te le zen dat pvc schadelijk is voor milieu en volksgezondheid. Volgens Greenpeace zijn er tal van goede alternatieven voor pvc. De achterzijde van het Koninklijk Militair Invalidenhuis, het voormalige Ico-Athibu gebouw. Sneuvelen de bomen en een deel van het monument voor dure appartementen? archieffoto wim dijkman DIERLIJKHEID Mens en dier zijn al sinds mensenheugenis onafscheidelijke kameraden. Al in de oertijd kweekten wij tamme makkers om onze (vrije) tijd te veraangenamen. En ook nu nemen vooral beesten met een hoge aaibaarheidsfactor een belang rijke plaats in in ons leven. Deze week was er uitgebreid aandacht voor de merrie Ban jer, het Amsterdamse paard dat een week geleden door een zieke sadist om het leven werd gebracht. Met velen van u hoop ik vurig dat de dader wordt gepakt en onder behande ling wordt gesteld. In tegenstelling tot een aantal lezers dat reageert, vind ik niet dat de dader standrechtelijk moet worden geëxecu teerd. Overigens is dat nog een uiterst milde straf als ik die afeet tegen de plannen die sommige mensen met de dader hebben. Een aantal vindt dat hij (of zij) dezelfde pijn moet ondergaan die het paard Banjer heeft geleden. Het Alphense WD-raadslid Blom liet de krant weten dat hij een beloning van 1000 gulden uitlooft voor het vinden van de dader. De Dierenbescherming had al eerder voor dat doel een bedrag van 1500 gulden uitgetrokken. Bloms bij drage en die van de Dierenbescherming zijn bescheiden vergeleken met de bonus van 15.000 gulden van Pistolen Paultje uit Amsterdam. Als ik daar heel veel moeite voor doe, kan ik nog een klein beetje begrijpen dat mensen geld beschikbaar stellen voor het vinden van de dader. Wat ik absoluut niet snap is dat mensen - en dan ook nog eens een politicus als Blom - daarom de publiciteit zoeken, zich voor het oog van de mas sa presenteren als de goeddoeners. Het geeft mij het pijnlij ke, onaangename gevoel dat voor sommigen dieren meer waard zijn dan mensen. Kennelijk gaat het om mensen die, anders dan bij verkrach tingen van kinderen, moord op ouderen, mishandeling van weerlozen, etcetera, per se willen dat juist deze dader wordt gepakt. En die ook nog eens willen dat er zwaarder en sadis- tischer wordt gestraft dan voor moord. Indien ik het leed van de wereld naar belangrijkheid mocht rangschikken, prijkt mishandeling van dieren niet boven aan. Wat mij betreft zou raadslid Blom die 1000 gulden bij voorbeeld moeten geven aan die Alphenaar die het afgelo pen weekeinde voor zijn eigen huis door tien jun kies het ziekenhuis werd I t ingeslagen. Maar betere f r doelen zijn denkbaar. Echt, ik heb geprobeerd |hH te doorgronden waarom sommigen zo opgewon- HL PS den zijn geraakt door dit I uit. Misschien heeft het te maken met ons eigen dierlijke oerinstinct. Laat lijkheid die sommigen in deze kwestie drijft, r dierlijkheid. leiden Niet de tropische temperaturen in de Leidse Koets-O-Theek maar het vooruitzicht op prijzen in de vorm van kledingbonnen deed gis teravond een flink aantal heren uit de kleren gaan. De dames in het publiek konden dat wel waarderen. De 'Mister Beach' verkiezingen zijn een nieuwigheidje tijdens de jaarlijkse beachparty van de discotheek, die dit jaar voor de veertiende keer wordt gehouden. Dolf del Prado jr. won de titel'Mister Beach', tweede en derde werden Harry van Hooven en Dino van Geveren. Volgens de bezoekers van de Koets-O-Theek is vertoeven in het pand aan de Kruisstraat net alsof je op het strand zit. Zand op de vloeren, palmbomen en tropische cocktails en opzwepende muziek doen de gasten in een vakantiestemming komen. Vandaag en morgen nog duurt de beachparty voort. Met salsa van de band Contesta, limbodansen en een safari-estafette. foto peter schipper

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13