Dag van gebed en verzoening Rwanda 'Door ellende komen mensen tot geloof Kerk Samenleving VRIJDAG 29 JULI 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -356443 BUITENLAND KORT Priester geloof niet Het ontslag van een Angli caanse priester die twijfelt aan het bestaan van God, heeft gisteren geleid tot een protestactie van 65 collega's. Zij verwijten de Anglicaanse kerkleiding intolerant te zijn. De 48-jarige priester, Antho ny Freeman, werd door zijn bisschop ontslagen nadat hij in een boek zijn twijfels over het bestaan van God had ge uit. ,,Er is niets daarboven. En als er iets is, dan kunnen we er niets van weten", schreef Freeman. Freemans collega's veroordeelden de beslissing van bisschop Eric Kemp van Chichester. ,,Ze breekt met een lange traditie in de Anglicaanse Kerk die een breed spectrum aan me ningen tolereert en waar deert", schrijven ze in een open brief aan de Britse krant The Independent. ,,Ze brengt de vrijheid van me: ningsuiting binnen de Angli caanse geestelijkheid in ge vaar." Bijbelvertaling In augustus komt in Vietnam de eerste volledige bijbelver taling in het Vietnamees op de markt, zo heeft Radio Va- ticaan gemeld. Een groep rooms-katholieke vertalers heeft meer dan 22 jaar aan het project gewerkt. Met toe stemming van de autoritei ten in Hanoi zijn 30.000 exemplaren van de Vietna mese bijbel gedrukt. Bis schop Alberto Ablondi van Livomo, voorzitter van de Wereldbijbelfederatie, zal op 11 augustus het eerste exem plaar in Ho-Chi-Minhstad presenteren. Volgens Ablondi zullen de bijbels voor een 'symbolische prijs' beschik baar zijn voor de kopers. In Vietnam maken de zes mil joen christenen ongeveer ne gen procent van de bevol king uit. Kardinaalsmoord (1) De pauselijke nuntius in Mexico heeft onlangs twee belangrijke leiders van de drugsmafia de biecht afgeno men. De twee worden door de Mexicaanse justitie ge zocht vanwege de moord op de aartsbisschop van Gu adalajara, kardinaal Juan Po sadas. Dat werd bekend ge maakt door Posadas' opvol ger, Juan Sandoval. Volgens de nieuwe aartsbisschop ver klaarden de twee dat zij niets met de moord te maken had den en kregen zij van de nuntius de absolutie. Sando val zei dat katholieke pries ters geen politiemannen zijn en dat het biechtgeheim overal geaccepteerd wordt. De gebroeders Ramon en Benjamin Arellano zouden in december of januari door de pauselijke nuntius, Girolamo Prigione, ontvangen zijn. Vo- gens het Mexicaanse minis terie van justitie zijn zij de leiders van de bende die Po sadas vermoord heeft. Kardinaalsmoord (2) De officiële versie is dat de groep van de Arellano's de 65-jarige kardinaal op 24 mei 1993 op het vliegveld van Guadalajara verwisselde met de leider van een rivaliseren de bende, Joaquin Guzman, die 35 jaar oud is, en hem per vergissing liquideerde. Guzman werd kort daarna in Guatemala gearresteerd en overgebracht naar een Mexi caanse gevangenis. Leden van de drugsbende van de broers Arellano werden sinds de moord opgejaagd door de politie. De twee Arellano's zelf, nog steeds op vrije voe ten, staan bovenaan de lijst van gezochte misdadigers van Interpol en van de Mexi caanse, Amerikaanse en an dere Latijnsamerikaanse re geringen. Gerefomieerden en hervormden kiezen voor zondag 31 juli Prijs voor Argentijnse priester MANILA-UPI DEN HAAG. ANP De Gereformeerde Kerken en de Nederlandse Hervorm de Kerk hebben de Nederlandse gelovigen opgeroepen zondag 31 juli tot 'een dag van gebed en verzoening voor Ruanda' te maken. ageren de kerken op het ver zoek van de secretaris van de Afrikaanse Raad van Kerken, ds. José Chipenda, om zondag over de hele wereld te bidden voor wede en verzoening in Ruanda. Verder wagen de kerken hun plaatselijke gemeenten extra collectes voor Ruanda te hou- Daamaast hebben de wereld- diakonaten van de beide kerken een half miljoen gulden extra beschikbaar gesteld voor nood hulp aan de slachtoffers van de burgeroorlog in het land. Met hun oproep tot gebed re den. Enkele weken geleden be stemden de werelddiakonaten van de kerken 300.000 gulden voor noodhulp in het Afrikaanse land via hun noodhulporganisa tie Stichting Oecumenische Hulp (SOH). In mei kreeg SOH al een miljoen gulden van de kerken, nadat de Wereldraad van Kerken en de Lutherse We reldfederatie hun lidkerken hadden opgeroepen in totaal 17 miljoen gulden voor Ruanda bij elkaar te brengen. De Argentijnse jezuïet Eduardo Jorge Anzorena krijgt dit jaar de Ramon Magsaysay-prijs voor Internationaal Begrip voor zijn jaren lange werk onder daklozen in Azië. Dat maakte de stichting die de 'Aziatische Nobelprijs' jaarlijks uitreikt gisteren bekend. ,,Hij heeft zich in Calcutta - met Moeder Teresa - en in de Filip pijnen beziggehouden met het leven van alledag van de allerarm sten en met hun nijpende behoefte aan een zeker en behoorlijk on derkomen", aldus de stichting. De 64-jarige Anzorena heeft aan de wieg gestaan van de Aziati sche Coalitie voor het Recht op Huisvesting, die 'gecoördineerde reacties op massale uitzettingen organiseert en werkt aan het defi niëren en realiseren van het recht op huisvesting van de armen in Azië'. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Giessendam-Neder-Har- dinxveld: T.C. Guijtte Lunteren; te Heemstede: mevr. A L. Rozemate Houtrijk-Polanen, die dit beroep heeft aangenomen. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: te Almelo: N. Schipper te Kollumerzwaag en te Dokkum, die dit beroep heeft aangenomen. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Benoemd: te Gouda (samenwerkings verband van doopsgezinden, remon stranten en vrijzinnig hervormden): A.J. Noord, wonende te Groningen, die deze benoeming heeft aangeno- Predikant overleefde martelingen Servische militairen PAKRAC BERT POL Op weg naar Pakrac alleen maar totaal verwoeste dorpen. Kilo meterslang, links en rechts van de weg. Af en toe rijdt een hulp konvooi van de VN voorbij. Dat is dan ook alles. Verder alleen maar de stilte, want de bewo ners zijn allemaal gevlucht. De spookachtige restanten van de in puin geschoten huizen over heersen. Een beklemmend ge voel. Het stadje Pakrac is vrese- lijk aangetast door de oorlog in ex-Joegoslavië. Het werd net geen Vukovar, ruim honderd ki lometer oostelijker in Kroatië, dat door Servische tanks prak tisch werd platgebrand. Maar ook Pakrac heeft lelijke verwondingen opgelopen. Het plaatselijke ziekenhuis is een zwartgeblakerd gebouw gewor den. Vanuit de omliggende heu vels was het hospitaal voor de Servische militairen een makke lijk doelwit. Bijna elk gebouw of huis in Pakrac is wel bescha digd. In het Kroatische deel van de stad zijn ongeveer 500 men sen om het leven gekomen. Hoeveel slachtoffers in het Ser vische gedeelte zijn gevallen is niet bekend. Volgens inwoners aan Kroatische kant moet ook daar het aantal doden hoog zijn. En de oorlog is ook in Pakrac nog lang niet ten einde. Vooral 's avonds en gedurende de nacht wordt er nog wel eens geschoten. Pakrac ligt precies op de frontlinie waar Kroaten en Ser viërs tegenover elkaar staan. Opmerkelijk is dat de ambtswo ning van de Servisch-Orthodoxe bisschop en diens kerkgebouw, dat op dit ogenblik in.de stei gers staat, zich nog net aan Kroatische kant bevinden. De Kroatische controlepost zit als het ware vastgeplakt aan het bisschoppelijk huis. Een hon derd meter verderop liggen de Servische stellingen. Eveneens opmerkelijk is dat de zwaarge- havende stad inmiddels met de wederopbouw is begonnen, zij het op zeer bescheiden schaal. Want de nodige materialen 'en de financiële middelen ont breken om Pakrac snel uit het slop uit te halen. Bovendien is de situatie er erg onzeker. Wat vandaag wordt opgebouwd kan morgen weer in puin liggen. Een deel van de inwoners is overigens inmiddels terugge keerd. Hier en daar is een winkel heropend en men kan weer even op verhaal komen in twee café-bars, buiten op het terras met parasols. En menigeen ge niet weer van een pivo (pilsje), alsof" er niks aan de hand is. Maar schijn bedriegt, zeker in Pakrac. Het is nog altijd uitkij ken geblazen, maar dat geldt ook voor andere plaatsen aan "A'-iUj ,1 Predikant Bozo Karlovic: „De wereld moet weten wat de Serviërs niet alleen mij, maar heel Pakrac hebben aangedaan." foto gpd en op het front. De mensen ver dringen de gevaarlijke situatie. Zij willen weer van het normale leven genieten, hoewel dat ei genlijk niet gaat. Het lijkt op een gespleten leven. Want terwijl men ogenschijnlijk in alle rust op het terras zit, is de realiteit van alle dag zeer dichtbij. Soms op nog geen honderd meter af stand. Dat ervoer Bozo Karlovic, pre dikant van de baptistenge meente in Pakrac. Hij zat niet op het terras, maar was bezig zijn huis een nieuw verfje te ge ven. Karlovic en zijn vrouw zijn overigens nog de enige bewo ners in hun straat waar geen huis onbeschadigd is. De pasto rale woning wordt bewaakt door enkele Kroatische militai ren die zich in een kapotge schoten pand aan de overkant van de straat ophouden. Daar mee moet duidelijk worden dat ook deze straat in Kroatische handen is. De bewaking ging in, nadat Karlovic en zijn 18-jarige dochter door Servische militai ren was ontvoerd en gemarteld. Zij hielden zich op in het bos dat pal achter het huis ligt waar zich nu de Kroatische bewakers bevinden. Het was voor de Ser viërs dan ook maar een klein kunstje om de pastor en zijn dochter te pakken. Het meisje werd ook urenlang met de dood bedreigd, maar de Serviërs ge bruikten bij haar 'alleen' verbaal geweld. Wat bleef is het trauma. Het is een wonder dat haar va der de kidnapping overleefde, want hij werd zeven keer met een mes gestoken in zijn borst, ribben en vlak onder zijn keel. Hij laat de grote littekens op zijn lichaam zien. Geen wonder dat hij voor de inwoners van Pakrac, en in het bijzonder zijn gemeenteleden, een held is. Maar daarvan wil Karlovic die nog altijd uiterst gespannen en nerveus is, niets weten. Ook hij heeft het voorval nog niet ver werkt en vraagt zich af, of hij er ooit overheen zal komen. Ook al valt het hem zwaar, hij moet zijn verhaal vertellen. „De we reld moet weten wat de Serviërs niet alleen mij, maar heel Pakrac hebben aangedaan. Zij hebben onze stad vernietigd. Nu dit alles is gebeurd, ervaar ik dat ik mij nog meer moet inzet ten om haat en wantrouwen bij de mensen, zowel Kroaten als Serviërs, weg te nemen. Toch zullen ze zich met elkaar moe ten verzoenen willen ze in de toekomst in vrede met elkaar lé ven", aldus Karlovic, wiens bap tistengemeente als gevolg van de oorlogssituatie groeiende is. „Door alle ellende komen steeds meer mensen tot geloof. Daarvoor laten zij zich ook dopen. Dat gebeurt door onder dompeling in het bassin in onze kerk." „Toen ik werd meegenomen door de Servische militairen, kreeg ik het gevoel dat mijn laatste uren op aarde waren ge teld. Want ik had te doen met jonge mensen die alleen maar kunnen doden. Op dat ogenblik kon ik alleen maar op God ver trouwen. Ik zei tegen de solda ten dat ik bereid was om te ster ven. Ik zei tegen hen dat ze laf waren om iemand mee te ne men die ongewapend was. Ze wilden dat ik Servische liederen voor hen zou zingen, met de bedoeling natuurlijk om mij te vernederen. Ik zei dat ik alleen liederen kende uit het gezang boek van de baptisten. Ik wilde bidden. Ik vroeg hen of ik hun namen mocht weten, dan kon ik ook voor hen bidden. Maar ze weigerden om hun naam te ge ven, hoewel ik enkelen van ge zicht kende". „Gelukkig hebben ze mijn dochter niks gedaan, maar ze heeft natuurlijk doodsangsten uitgestaan. Ze hebben mij vre selijk gemarteld door met mes sen op mij in te steken. Ik bloedde verschrikkelijk. Ze wil den mij en mijn dochter wel te rugsturen, maar dan moesten wij door een gebied lopen dat bezaaid lag met mijnen. Dan weer eisten ze van mij dat ik voor hen sigaretten zou halen uit Pakrac. Als ik dat niet zou doen zouden ze mijn huis in brand steken. Ik zei, ik ga voor jullie geen sigaretten halen. Het is beter dat jullie mij onmiddel lijk vrijlaten, want jullie hebben me zware verwondingen toege bracht. Jullie hebben je overge geven aan zondige praktijken, waarvoor jullie eenmaal verant woording moeten afleggen voor God. Ik weet niet of dit indruk op de Servische soldaten heeft gemaakt, maar uiteindelijk, na dat ze mij en mijn dochter de hele nacht hadden vastgehou den, lieten ze ons vrij". Pas de volgende ochtend werd Karlovic aan de rand van het bos gevonden, meer dood dan levend. Zijn dochter had in middels alarm in Pakrac gesla gen. „Ik ben snel met een am bulance afgevoerd naar een zie kenhuis in Zagreb. Tijdens deze lange rit lag ik aan het infuus. In Zagreb ben ik direct geope reerd. Dat duurde uren. De art sen hebben mij gezegd dat het een wonder is dat ik nog le.ef." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON CONFRfeRE PLÊiTEN I'M FEM STRAFPROCES iS A US WJJM DR'iNKEN. MET EEN F-UNE NJEÜ5 EN EEN SCHERPE ToN<5> MOET MEN ToT DE GoDEM GAAnI LEIDSCH DAGBI-AD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE: B.M. Essenberg, G.P. Arnold (adj). J. Kiel (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN. R.D. Paauw, tel dag. 9.30- 11 30uur071-356215,ofperpost HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82/2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties 071-323508 Fam. berichten 071-323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma -vrij. van 08.30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij. van 8.30-17.00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071 -128030 bij vooruitbet (incl. BTW) peracc.giro per maand per kwartaal 85,55 per jaar ƒ329,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/mvnj 18.00-19.30 uur, zat 10,00-12.00 uur. Tel. 071 -143241 29,30 84,55 328,30 HET WEER Grillig weertype Het leek gisteren in de loop van de middag haast normaal Hollands zo merweer. De vrij krachtige westen wind bracht een merkbare koelte over stad en land, nadat eerder dan voorzien een actieve onweerssto-' ring via de westkust naar het noor den was getrokken, De satellietfilm liet zien hoe in de nanacht een kleine onweerscel voor de Belgi sche kust explosief begon te groei en. De buienhaard vond een prima voedingsbodem in de warme Noordzee. Bovendien lag er een golvend front boven Zuid-Enge- land, dat de tropische lucht boven het continent scheidde van gema tigde oceaanlucht. Voorafgaande aan het onweer beleefden we weer eens een uiterst warme nacht met als laagste temperatuur 20 a 21 graden. Het eerst werd Vlaanderen getroffen door talloze blikseminsla gen en hoosbuien tot 68 millime ter; even later was Zeeland aan de beurt met 54 millimeter te Westka- pelle. Rond zonsopgang werd onze regio bereikt, met ook hier tal van zware ontladingen. De neerslag van 19 millimeter in Voorhout ZH en 13 millimeter te Santpoort was zeer welkom, gezien het sterk dro gende weer van de laatste weken. De bewolking hield het kwik op een bescheiden 25 graden en later in de middag werd de benauwde lucht eindelijk verdreven en zakt het kwik zelfs tot beneden 20 gr; den. Ook vandaag is het betrekke lijk koel dankzij een aanhoudend bries van zee. De natuur last evei een adempauze in; tijdens het weekeinde komen tropische tem peraturen weer binnen handbere dankzij een nieuwe hogedrukkeri die zaterdag aansluiting vindt bij zijn voorganger boven Scandinav De wind draait naar oost en de ht lucht boven Duitsland komt weer de richting van ons land. Het lijkt zaterdag een zonnige da te worden-, daarna moet er rekeni worden gehouden met de grillig heid van een Franse onweerstoru Wellicht valt er in de avond al eei enkele bui. Zondag is wat onzeke we liggen dan op de grens van bij zonder warme lucht met maxima van 35 tot 38 graden boven Wesl Duitsland en wat koelere lucht oj de Noordzee. Als de zon overheer wordt het ook hier erg warm. In ii der geval is de onweerskans vrij groot. Begin volgende week is de wind weer westelijk met tijdelijk minder hoge temperaturen. Voor zover de kaarten reiken wordt het zomerweer nog niet bedreigd. Bo ven het continent houdt de blokk de van hogedruk onvermoeibaar stand en houdt een definitieve ve koeling op afstand. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Langs de westkust af en toe regen. Verder wolken-, velden, maar in het bin nenland ook af en toe zon. Maxima van 18 graden langs de Atlantische Oce aan tot dicht bij 30 graden in het binnenland. Zweden: Overwegend zonnig en droog. In het zuiden van Zweden vandaag kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur van 23 graden in het noorden tot 28 graden rond de zui delijke meren. Denemarken: Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Vandaag een enkele regen- of on weersbui. Maximumtem peratuur tussen 25 en 28 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Bewolkt en in Schotland en het westen van Ierland perioden met regen. Morgen in Engeland buiige regen, soms met on weer. Middagtemperatuur van 18 gra den langs de westkust tot 25 in Enge- België en Luxemburg: Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Maximumtemperatuur 26 graden langs de kust en 30 graden in het bin nenland. Noord- en Midden-Frankrijk: In Normandië en Bretagne bewolkt en enkele regen- en onweersbuien. Elders perioden met zon en kans op een bui. Middagtemperatuur tussen 28 en 33 graden, langs de kust tussen 22 en 26 graden. Portugal: Flinke perioden met zon, in het westen wellicht ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur aan de kust van 22 graden in het noorden tot 28 graden aan de Algarve. Landinwaarts maxima eerst nog boven 30 graden. Spanje: In het noorden kans op wolkenvelden en buiige regen. Elders flink wat zon en droog. Middagtemperatuur langs de Golf van Biskaje rond 23 graden, aan de kusten in hét oosten en zuiden van 30 tot 33 graden. In het binnenland eerst nog maxima tot boven 35 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilanden enke le wolkenvelden, aan de zuidzijde zon nig. Droog. Maximumtemperatuur rond 27 graden. Tunesië: Vrij zonnig; morgen kans op hogere be wolking. Maximumtemperatuur vlak langs de kust rond 33 graden. Zuid-Frankrijk: Veranderlijk bewolkt en van tijd tot tijd een regen- of soms fikse onweersbui. Middagtemperatuur bijna overal ruim boven de 30 graden. Mallorca en Ibiza: Flink wat zon; morgen kleine kans op een stevige onweersbui. Maximumtem peratuur rond 32 graden. Italië: In het noorden geregeld wolkenvelden en kans op enkele stevige onweersbui en. Elders flink wat zon en mogelijk een lokale bui. Middagtemperatuur 30 gra den of hoger. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en op Corsica morgen heel misschien een onweersbui. Middagtemperatuur op Corsica ongeveer 30 graden en op Sardinië rond 33 gra- Griekenland en Kreta: In het noorden van het Griekse vaste land op beide dagen kans op een regen- of onweersbui. Elders flink wat zonne schijn. Op de Egeïsche Zee waait een stevige noordelijke wind. Middagtempe ratuur op de stranden rond 30 graden, landinwaarts warmer. Turkije en Cyprus: Veel zon en droog. Maximumtempera tuur aan de Turkse westkust ongeveer 29 graden, aan de zuidkust en op Cy prus ruim erboven. Duitsland: Overwegend zonnig, maar in het noor den ook enkele wolkenvelden. In de middag en avond kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur van 28 graden in het noorden tot 33 in het zui- Zwitserland: Wolkenvelden, ook af en toe z kele régen- en onweersbuien, temperatuur ongeveer 31 graden. WEERRAPPORTEN ZATERDAG 30 JULI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.56 Zon onder 21. Maan op 00.00 Maan onderl4.' Waterstanden Katwijk Hoogwater09.0321.23 p623 Laag water 04.45 17.01 Weerrapporten 28 juli 20 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven licht be Rotterdam Maastricht Aberdeen Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta licht bew. half bew. half bew. licht bew. 26 20 27 21 30 19 27 19 28 21 25 20 I 25 20 33 19 22 19 2 29 20 w4 23 9 n 4 32 23 zzol 31 22 o3 35 24 no 1 33 19 nnw3 26 '20 nw4 25 21 w 7 30 22 zo 4 18 1 nno3 35 23 zw4 31 18 w2 31 22 verand 29 14 licht bew. half bew. half bew. onbew. onbew. licht bew. liqht bew. licht bew. half bew./ licht bew./ Stockholm onbew. Zurich licht bew. IO 10 29 i2 29 18 zo 4 29 19 mol2 27 21 iw 7 26 17 '5 29 19 i2 20 17 rnw4 32 21 o4 38 21 2 31 21 rzw3 34 19 iw 3 31 21 11 30 19 31 24 27 20 26 18 34 15 31 20 33 33 33 17 32 16 34 28 Los Angeles onbew. New Orleans onbew New York regenbui Tel Aviv half bew. HEINZ £7/ /A/PE BOS ZOHGBM WE ALT/JD P/B Z'JtJ ER BOfVA EM/kT HEB EBA/ POTJE A1ET /ET. IK HEB EEN PÖÓoTJE MET A£T AL Of de TAAAAEEL <S£-ZET J SI

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12