Meer Rwandezen keren huiswaarts Buitenland reweld KwaZulü/Natal ijkt weer op te laaien Geweld in Burundi kost 200 levens Bosnische Serviërs vallen 'per abuis' VN-konvooi aan Wanhoop om vermiste moeder Europese steun Griekse en Franse luchtvaart Iran brein achter bommen n Londen en Buenos Aires' Speculatiefonds MMM wankelt, Russen eisen hun geld INDERDAG 28 JUL11994 ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Assooated se Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The i inter Press Service RTR Reuter UPI United Press Interr 'erkiezingen autonome gebieden later tzADe algemene verkiezingen in de Palestijnse autonome ge- eden Jericho en de Gazastrook zijn uitgesteld tot 15 december, inleiding daarvoor is de vertraging in de gedeeltelijke terug- ekking van het Israëlische leger uit de bezette westelijke Jor- lanoever. De verkiezingen hadden volgens het akkoord tussen raël en de PLO van vorig jaar september uiterlijk op 13 juli loeten worden gehouden. Maar ze waren al tot 15 oktober uit- >steld. ndiase moslims ontvluchten geweld irpeta Meer dan 54 duizend inwoners, vooral moslims, zijn ■vlucht uit hun afgelegen dorpen in de Noordindiase staat As- im sinds rebellen afgelopen weekeinde ongeveer vijftig mos- ns vermoordden. Uit angst voor het geweld haastten vluchte- ngen zich vorige week al naar door de regering opgezette kam en. Maar uist in zo'n kamp had afgelopen zaterdag een massa- achting plaats door Bodo-militanten, die strijden voor een ei- ■n land. eltsin wil Krasnojarsk sluiten psKOuDe Russische president Jeltsin heeft zich gisteren uit sproken voorde sluiting van Karsnojarsk-26, een ondergrond- istad in het westen van Siberië waar plutonium werd geprodu- ierd voor Russische kernwapens. Dat heeft het persbureau In- r/ra gemeld. Jeltsin, die een rondreis maakt door Siberië, op- »rde de mogelijkheid om in de stad een gewone kerncentrale te D larten, die voor duizenden mensen werk kan opleveren. ieslachtsbepaling foetus taboe in India iw delhi» Het lagerhuis van het Indiase parlement heeft een iet aangenomen die artsen verbiedt om aanstaande ouders te ertellen welk geslacht hun foetus heeft. Vaak leidt dat tot afdrij- ing van meisjes, omdat de meeste Indiase ouders de voorkeur even aan jongens, die bij het huwelijk geen bruidsschat hoeft te lorden meegegeven. )uitse toerist sticht per ongeluk brand mma de mallorca Een verdwaalde Duitse toerist die met een uurtje de aandacht van de buitenwereld probeerde te trekken, eeft gisteren op Mallorca per ongeluk acht hectare bij een na- ïurgebied laten afbranden. De 21 -jarige Duitser verstuikte zijn oet tijdens een wandeling. Het vuur dat hij in wanhoop aan tak, kon net op tijd onder controle worden gebracht. laskische zakenman doodgeschoten roRiAEen gewapende man, vermoedelijk een lid van de Bas ische afscheidingsbeweging ETA, heeft gisterochtend de Baski- che zakenman José Manuel Olarte (42) doodgeschoten toen de- e in een club in San Sebastian aan het kaarten was met zijn rienden. Olarte was in een boek van de radicale Baskische jour- lalist Pepe Rey afgeschilderd als een informant van de Guardia jvil en een drughandelaar. Rey werkt voor de krant Egin. olitie had wel moordeenheid iannesburg john van schaik het gebied Ndwedwe, ten lorden van Durban in Zuid- rika. zijn gisteren acht men- in hun slaap gedood toen ibekenden met automatische ipens het vuur op hen open- n. In dezelfde omgeving zijn in week eerder bij een soort- ilijke aanval zeven mensen ;rmoord. Gevreesd wordt dat aanslagen met elkaar ver- ind houden en het begin in- iden van een nieuwe reeks oedige aanslagen in de pro- ncie KwaZulu/Natal. Sinds vrijdag zijn in ivaZulu/Natal 27 mensen in lortgelijke aanvallen gedood, olitieke leiders roepen hun hterban op te stoppen met nveld. Het is moeilijk na te lan of de moordpartijen poli tiek geïnspireerd zijn. KwaZulu/Natal staat bekend om zijn langdurige strijd tussen verschillende stammen en groe pen. In een verrassende onthul ling heeft een voormalige com missaris van de politie van het oude thuisland KwaZulu, waar tot aan de verkiezingen Zululei- der Mangosuthu Buthelezi re geerde, verklaard dat zijn poli tiemacht in 1992 en 1993 een speciale moordeenheid had. Commissaris generaal Roy Du ring deed zijn onthulling, terwijl hij klaagde over de knullige wij ze waarop de Zuidafrikaanse politie onderzoek had gedaan naar beschuldigingen dat zijn KwaZulu-politie inderdaad een dergelijke moordcommando zou hebben. De Zuidafrikaanse politie vond niets. Jemen beëindigt noodtoestand De regering van Jemen heeft gisteren de noodtoestand na bijna drie maanden opgeheven. De noodtoestand ging op 4 mei in toen de burgeroorlog tussen Noord- en Zuidjemenieten uit brak. President Saleh beloofde dat de regering alles zal doen om het land weer op te bouwen en de zieke economie weer op de been te helpen. Jemen heeft te kampen met hoge inflatie en werkloosheid. Waarnemers zeg gen dat de regering geen geld heeft voor de wederopbouw, ze ker niet voor die van het door de oorlog verwoeste Aden. Sa leh schatte de schade door de burgeroorlog op zeker drie mil jard gulden. Saleh zei tevens dat er 'bin nenkort' rechtstreekse verkie zingen komen voor de gouver neurs van de provincies. VN palaveren voort over invasie Haïti washington ips-ap De afgezette Haïtiaanse presi dent Aristide zal vrijwel zeker nog even moeten wachten op zijn terugkeer. De VN-Veilig heidsraad is het nog steeds niet eens over de Amerikaanse ont- werp-resolutie om desnoods met een militaire invasie een einde te maken aan het militai re regime. Aristide zei dinsdag dat er nu snel een besluit moet vallen omdat anders 'het volk van Haï ti de hoop op herstel van demo cratie zal opgeven'. De Ameri kaanse regering wil weliswaar niets liever dan dat de militai ren opstappen, maar reageerde toch negatief op de oproep. Het Witte Huis is niet van plan ul timata van Aristide te accepte ren, zei een woordvoerder. Ondertussen wordt er door progressieve organisaties in Haïti gewaarschuwd voor de ge varen van een militair ingrijpen. Een invasie zou kwaad bloed kunnen zetten bij de bevolking, en ook is het niet ondenkbaar dat Aristide aan populariteit zou inboeten als blijkt dat hij mili taire hulp van buitenaf nodig heeft om weer aan de macht te komen. Regering vraagt hulp bij bestrijden cholera Mondjesmaat keren Rwandese vluchtelingen vanuit Zaï re naar hun vaderland terug. Volgens het Hoge Comm- missariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Na ties (Unhcr) staken maandag 1.014 mensen de grens over. Dinsdag waren het er 1.319 en gisteren ongeveer 2.000. De verwachting is dat komende dagen meer Rwandezen naar huis terugkeren, te meer daar de Ameri kanen in Rwanda centra voor voedseluitdeling willen in richten. te gaan wil de regering kampen opzetten waar teruggekeerde en besmette vluchtelingen kunnen worden opgevangen. In een poging het vertrouwen van de vluchtelingen te winnen, deelde Twagiramungu mee een einde te zullen maken aan de plunderingen door zijn troepen in de hoofdstad Kigali. Leeg staande huizen die door niet- gevluchte landgenoten zijn in gepikt, zullen aan de rechtmati ge eigenaar worden teruggege ven. Twagiramungu gaf toe dat de leden van de regering moeten bewijzen geen stromannen van het Rwandees Patriottisch Front te zijn. Het front heeft de oorlog gewonnen en de regering geïn stalleerd. „Maar wij zijn niet het RPF. Regeringszaken doen is wat anders dan naar het RPF GISENYI-KIGALI ANP-Rtr-DPA-AFP De regering van Rwanda moe digt de vluchtelingen nog altijd aan naar huis te komen. Pre mier Faustin Twagiramungu kondigde gisteren maatregelen aan om de verspreiding van cholera in het land tegen te gaan. Hij zei alles in het werk te stellen om de veilige terugkeer van de naar Zaïre gevluchte Rwandezen mogelijk te maken. Volgens zijn minister Kagame van defensie is de rust in het land weergekeerd. Rwanda heeft internationale hulp nodig in de strijd tegen de cholera. In de vluchtelingen kampen in Zaïre sterven dage lijks duizenden mensen aan de ziekte en de kans is groot dat de epidemie overslaat naar Rwanda. Om verspreiding tegen luisteren. Het front is nu een partij zoals alle andere", aldus Twagiramungu. De premier zei blij te zijn met de komst van de Amerikaanse troepen die in het kader van het plan 'Restore Hope' komen. De Amerikaanse minister van de fensie Perry zal de komende da gen een bezoek brengen aan de Amerikaanse troepen die in de kampen in Zaïre en Angola zijn gelegerd. Hij kondigde aan dat er in totaal vierduizend Ameri kanen zullen worden ingezet. De troepen moeten onder meer vluchtelingen naar huis terug begeleiden. Vanuit Brussel is gisteravond een politieke missie van het Eu roparlement naar Rwanda ver trokken. Deze moet onderzoe ken of het nieuwe bewind in Kigali de veiligheid kan garan deren van de Rwandese vluch telingen die naar hun land te rugkeren. Ook moet de missie uitvinden hoe de Europese Unie kan helpen bij de verzoe ning tussen de Hutu's en de Tutsi's en bij de vervolging van de schuldigen aan de volkeren moord in Rwanda. Aan het stu ren van militairen leek de EU gisteren nog niet toe. Twee Rwandese cholera-slachtoffers in het vluchtelingenkamp Goma in Zaïre huiveren van koorts. De nieuwe Rwandese regering probeert de vluchtelingen over te halen naar huis terug te gaan. foto epa vincent amaluy NAIROBI «AP Bij gevechten tussen Hutu's en Tutsi's in Burundi zijn volgens de Burundese radio de afgelo pen dagen naar schatting 200 doden gevallen. Een woord voerder van het Burundese le ger, dat voornamelijk uit Tutsi's bestaat, beweerde echter dat er niet meer dan veertien doden zijn gevallen. Bij de strijd zouden Tutsi- vluchtelingen betrokken zijn die naar huis terugkeerden in de provincie Muramvya. De ge vechten barstten vrijdag los en duurden tot en met dinsdag. De Tutsi's waren vorig jaar oktober op de vlucht geslagen na ge vechten die samenhingen met een mislukte staatsgreep van het door Tutsi's overheerste le ger tegen Hutu-president Mel- chior Ndadaye. Ndadaye kwam bij die couppoging om het le ven. De spanning was al toegeno men na de dood van de presi dent Cyprien Ntayamira, het tweede staatshoofd dat Burundi in een paar maanden tijd ver loor. Ntayamira, eveneens een Hutu, kwam om bij het mysteri euze vliegtuigongeluk dat dit voorjaar het rampscenario in Rwanda in gang zette. Hulpver leners en donorlanden zijn bang dat Burundi een herhaling van de gebeurtenissen in Rwanda te wachten staat. Inmiddels is de macht in Bu rundi in handen van een nieu we Hutu-president, Sylvester Ntibantunganya, die probeert een regering met een brede ba sis te formeren waarin zowel Tutsi's als Hutu's zich kunnen vinden. SARAJEVO AP-Rtr-AFP-DPA De Bosnische Serviërs hebben toegegeven dat zij gistermiddag een brandstoftransport van de Verenigde Naties hebben be schoten, maar zeggen dat het bij vergissing gebeurde. Bij de beschieting raakten twee Britse VN-soldaten gewond, van wie er een later op de dag overleed. De Verenigde Naties hebben twijfels over de verklaring van de Serviërs. Naar aanleiding van de aanval dreigden de Verenig de Staten gisteren om de Ser viërs in Bosnië-Hercegovina te bestoken met NAVO-luchtaan- vallen. Washington sprak zijn verontrusting uit over 'een pa troon van provocaties'. Met nieuw machtsvertoon hebben de Bosnische Serviërs gisteren de enige aanvoerroute voor commercieel verkeer naar Sarajevo afgesloten. De voedsel prijzen schoten in de Bosnische hoofdstad direct omhoog, tank stations werden gesloten en winkeliers haalden hun produk- ten van de schappen met het oog op de tekorten die naar ver wachting zullen ontstaan. De Serviërs hebben ook gedreigd de aanvoer van water, gas en elektriciteit te verhinderen in dien niet uiterlijk zondag hon derden Servische krijgsgevan gen zijn vrijgelaten. Ze willen dan ook VN-konvooien de doorgang ontzeggen. brussel-schiphol ap-gpd lamas wijst verantwoordelijkheid af LAVIV MARCEL KUPFERSCHMIDT is nog onduidelijk wie ver- ntwoordelijk zijn voor de bom inslagen op joodse doelen in uenos Aires en Londen. Iran n de door dat land gesteunde lezbollah zijn echter de voor- laamsie verdachten. De Pales- nse Hamas-beweging eiste stermiddag in Londen de aan- jen daar op, maar in Gaza en imman werd dat ten stelligste intkend. Israël gaat ervan uit dat Tehe- an de Hezbollah in Libanon net geld en wapens steunt, die oogluikend door Syrië worden doorgelaten. Ook zou sprake zijn van logistieke steun van Iraanse ambassades in het bui tenland. In hoeverre Hezbollah samenwerkt met de Palestijnse Hamas-beweging is evenzeer de Taag, maar er is meermalen ge- luggereerd dat de gedwongen ballingschap van ruim driehon derd Hamas-aanhangers in Zuid-Libanon een soort ver bond heeft geschapen. De Argentijnse politie arres teerde gisteren twee Iraniërs wegens de aanslag op het jood se gemeenschapscentrum en riep zijn ambassadeur in Tehe ran voor onbepaalde tijd terug. Iran weigert medewerking aan het onderzoek ondanks de be schuldiging van een Iraanse vluchteling dat Iraanse diplo maten achter de aanslag zitten. Blijft de vraag naar Israëlische vergeldingsacties, een onder werp waarover uiteraard niet openlijk wordt gesproken. Als er bewijzen komen dat de uitvals basis van de terroristen in Liba non ligt, ligt een luchtaanval voor de hand. Iran ligt wat dat betreft te ver weg. Na de bomaanslag in Buenos Aires zijn echter ook weer stem men opgegaan om de Mossad, de geheime dienst, in te schake len bij het 'elimineren van ter- rorische elementen in het bui tenland', zoals dat het geval was in de jaren zeventig onder de regering van Golda Meir. Over de morele kanten van een der gelijke taktiek verschillen echter vooralsnog de meningen. Berlusconi onder vuur na nieuwe aanval op rechters Hanoi Nguyen Thi Hien wordt getroost door een familielid. Ze heeft zojuist gehoord dat haar moeder een van de twintig mensen is die worden vermist nadat gisterochtend op de Rode Rivier ten noorden van Hanoi een veerboot met marktkooplieden omsloeg. Bij het ongeluk vonden zeker zes mensen de dood. Nadat de motoren door een storing waren uitgevallen werd de boot door een krachtige stroming meegenomen en tegen an dere schepen geduwd, waarna de boot zonk. Zeker 23 passagiers werden gered of wisten de oever te bereiken. De overlevenden verklaarden dat het schip ongeveer 50 mensen vervoerde. foto reuter claro cortes ROME AFP-Rtr De Italiaanse premier Berlusco ni moet het parlement uitleg komen geven over zijn opmer king dat onderzoeksrechters die corruptie in de politiek en het bedrijfsleven onderzoeken, zich op het terrein van de politiek begeven. ,,We moeten terug van een sociale vendetta naar een rechtvaardige rechtspraak", zei Berlusconi dinsdag tijdens het congres van het Christen-De mocratisch Centrum, een van de partijen in de regeringscoali tie. Daarmee heropende Berlus coni in feite de aanval op de on derzoeksrechters, die vorige week de premier dwongen een decreet in te trekken dat het on- Duizenden Russen beleggers hebben gisteren voor het hoofdkantoor van MMM, het stormachtig gegroeide en grootste investeringsfonds van het land, hun geld teruggeëist na een waarschu wing van de regering tegen beleggingen bij MMM. De vraag naar contant geld bleek voor MMM te groot: het fonds moest haar zestig kantoren in Moskou ijlings sluiten. Volgens MMM-woord- voerder Taranov gaat het slechts om een technisch probleem: de filialen hadden, zoals bij elke bank, onvoldoende geld in kas liggen om zo'n run op contanten aan te kunnen. MMM is sinds een kleine week in op spraak. Zaterdag al wisselden aandheel- houders hun stukken om na een verkla ring van het Russische ministerie van fi nanciën dat zij niet garant wilde staan voor een serie nieuw uit te geven 'deel- aandelen', bedoeld voor mensen die on voldoende geld hebben om een heel aandeel te kopen. MMM is de laatste maanden razend populair geworden door agressieve tele visiereclames waarin rendementen tot 3000 procent per jaar worden beloofd. Bovendien garandeerde MMM dat de winsten op elk moment konden worden verzilverd. Daarmee vormde MMM voor veel Russen een prima belegging en de aandelen schoten als een komeet om hoog van 1600 roebel (toen 1,90) in fe bruari tot meer dan 120.000 roebel 104) in de afgelopen dagen. Waarmee MMM zijn enorme rende ment bereikt, is onduidelijk. Zelf zegt het fonds met het geld van de naar eigen zeggen tien miljoen cliënten te investe ren in aandelen, te speculeren op de va lutamarkt en om kortlopende leningen uit te schrijven. Of dat inderdaad gebeurt wordt alom betwijfeld, maar Rusland kent geen wet die bedrijven voorschrijft hun bezigheden uiteen te zetten. Het ministerie van financiën vreest dat MMM niet meer is dan een zogeheten pyramidefonds: het geld van nieuwe be leggers wordt gebruikt om bestaande aandeelhouders tebetalen. Zolang zich steeds voldoende (en dat betekent: steeds meer) nieuwe beleggers aanmel den gaat dat goed. Zodra de belangstel ling taant, stort het systeem als een kaar tenhuis in elkaar en blijven de laatste be leggers met lege handen achter. Dat moment lijkt door de regerings waarschuwing dichtbij te komen. Het aandeel MMM dat rechtstreeks over de toonbank of op straat wordt verkocht, kelderde gisteren van 125.000 roebel naar 50.000 roebel. MMM-directeur Mavrodi heeft inmid dels met een referendum gedreigd, als de regering ertoe zou overgaan MMM te sluiten. „We hebben een nieuwe macht in Rusland die zo sterk is, dat daartegen nauwelijks actie is te ondernemen", schreef Mavrodi in een open brief die in verscheidene kranten is gepubliceerd. Met familieleden en naasten meegere kend zijn volgens de directeur veertig tot vijftig miljoen Russen in MMM geïnte resseerd. Voor een volksraadpleging heeft hij één miljoen handtekenigen no dig. Ook heeft MMM gedreigd zelf de deuren definitief te sluiten, wat zou be tekenen dat tien miljoen Russen worden 'geruïneerd'. Dat zou waarschijnlijk veel sociale onrust veroorzaken. mogelijk maakte verdachten van corruptie in voorarrest te nemen. Zij hebben de afgelo pen dagen een reeks van nieu we arrestiebevelen uitgevaar digd, waarbij zij zich ook richt ten op Fininvest, het mediacon cern van Berlusconi. Een van de slachtoffers was Berlusconi's jongere broer Paolo na de ont hulling van topmanager Scias- cia van Fininvest dat hij in op dracht van Paolo 3,5 miljoen gulden aan belastinginspecteurs had betaald om e.en nauwgezet te controle van de boekhouding te voorkomen. Fractieleider Novi van Berlus coni's eigen Forza Italia noem de een debat gewenst omdat de oude partijen hun macht terug winnen naarmate Berlusconi prestige verliest. Umberto Bossi van de regeringspartij Lega Nord heeft al herhaaldelijk ge ëist dat Berlusconi binnen zes maanden zijn zakelijke belan gen opgeeft. Toen hij als leider van Forza Italia in de politiek ging, heeft Berlusconi de leiding van Fininvest overgedragen aan zijn naaste medewerker Fedele Confalonieri. Hij heeft zijn za kelijke belangenevenwel niet afgestoten. De premier heeft ook veel kri tiek gekregen op zijn ontmoe ting afgelopen weekeinde met politieke bondgenoten en de leiding van Fininvest. Politieke commentatoren weigeren te ge loven dat de bijeenkomst, waar aan naast Berlusconi en Confa lonieri ook minister van defen sie Previti en staatssecretaris Letta deelnamen, uitsluitend een particulier karakter had. Letta was directeur bij Fininvest voor hij in de regering plaats nam, Previti was Berlusconi's persoonlijke advocaat. De Europese Commissie is gisteren akkoord gegaan met het ver strekken van omvangrijke subsidies aan Air France en de Griekse luchtvaartmaatschappij Olympic Airways. Frankrijk mag van de Europese Unie 20 miljard franc (6,5 miljard gulden) in zijn verlies gevende luchtvaartmaatschappij pompen en Griekenland 545 mil jard drachme (4 miljard gulden) in Olympic Airways. De KLM vindt dat de voorwaarden aan de staatssteun niet ver ge noeg gaan. President-directeur Pieter Bouw noemt staatssteun aan luchtvaartmaatschappijenconcurrentievervalsend. Nog beperkt kaarten beschikbaar voor di 2, wo 3, do4, vr 5 augustus! The PHANTOM PHANTOM Aj PHONE r£j06 - 300 100 Ur t K/a 7dagenp. weck 10-22uur [vSB CIRCUSTHEATER srHFVFNIINr.FNI

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5