OPRUIMING Helft van ouderen blijft werken bij afschaffen VUT Binnenland egen vol in weekeinde De lange mars van de medailles Vijfjaar cel geëist egen leider XTC-bende 'Laten ze ons nooit met rust?' Man vecht ontslag wegens geloofsovertuiging aan AOV en Unie 55+ mogelijk samen met één lijst bij verkiezing PS DNDERDAG 28 JULI 1994 1 -f erde Pers Diensten aat 'Vlaamse Rambo' uitgeleverd tiimegenDe 22-jarige maat van de 41 -jarige Belg die maandag jï Nijmegen door de politie werd doodgeschoten, is gisteren aan lijn vaderland uitgeleverd. Hij wordt verdacht van een gewapen- |e overval op een man in Dendermonde. Na de overval was hij ■y samen met de 41-jarige in België de Vlaamse Rambo ge doemd in een gestolen auto vandoor gegaan. Toen twee Lenten hen in Nijmegen wilden controleren, opende de 41-jan- Te het vuur maar werd door de politie doodgeschoten. Jongetje verdronken in Veluwemeer Lddinghuizen In het Veluwemeer bij Biddinghuizen is gisteren jen 6-jarig Duits jongetje verdronken. Het kind was 's morgens [oor het laatst gezien terwijl het vlakbij het strand in het water meelde. Uiteindelijk vonden duikers van de brandweer het kind kvensloos in het water op vijftig meter afstand van het strandje. Het jongetje kon niet zwemmen. Voedselvergiftiging door mosselen toes» Tientallen toeristen, die een maaltje mosselen uit de Gre- felingen hadden gevist, hebben dat volgens de GGD-Zeeland loeten bekopen met een flinke voedselvergiftiging. Uit onder en ioek is gebleken dat de 'wilde mosselen', die voorkomen op de Irielandplaten in de Grevelingen, door algen zijn vergiftigd. Daar- ertioor zijn ze ongeschikt voor consumptie. De mossel die bij de erfishandel te koop is, mankeert niets. Nederlanders gered uit Franse kloof igne-les-bains Veertien Nederlandse toeristen zijn gisternacht iered uit een kloof in het Franse berggebied Alpes-de-Haute- 'Provence. Ze werden door een onweersbui verrast. Door de re- jenval stroomde de kloof vol water en de wandelaars moesten Rich terugtrekken op een rotspunt. Na enige tijd zijn ze door de "brandweer bevrijd. Eén persoon had een kleine wond aan zijn lomo-flamingo heeft vriendin Rotterdam De mannetjes-flamingo uit de Rotterdamse Dier gaarde Bliidorp die vorig jaar voor grote opschudding zorgde -Imdat hij samen met zijn flamingo-vriend een ei uitbroedde en net kuiken grootbracht, heeft nu een flamingo-vriendin. Zijn .-partner werd eerder dit jaar door Blijdorp aan een andere die- jentuin uitgeleend en sindsdien was de vogel helemaal alleen. ■bat vond hij maar niets en dus zocht hij een nieuwe partner. De nieuwe relatie heeft nog niet tot een ei geleid. n haag anp wegen zullen het komend lekeinde weer overvol zijn. In rj ;t midden van het land breekt or vakantie aan waardoor de ^glJ ;gen naar het zuiden drukker u:zet zijn dan normaal. Boven- en zal het prachtige weer dit et :ekeinde veel mensen naar de •anden trekken waardoor met 0I n verwerken. atïDe politie en de ANWB ver achten dat de extra drukte dagmiddag al om twee uur ^int. De problemen zullen tu flsterdam anp )0( m ;gen de 46-jarige topman van :n XTC-bende die voorname- OC k opereerde in de Randstad, is steren voor de Amsterdamse ;n< chtbank vijf jaar geëist. De Ier ;nde heeft volgens Jusitie in •lij >rte tijd zeker driehonderd oe iljoen gulden verdiend aan de indel en fabricage van XTC- llen. De XTC-bende is in februari 192 opgerold door het vorig ar plotseling ontbonden Inter- jionale Recherche Team en oord-Holland/Utrecht, tflfrdachte heeft tenminste voor miljoen gulden aan Engelse inden omgewisseld voor Ne- ;rlandse guldens. Het geld was komstig van de drughandel, e verdachte was onder de :huilnaam Timmer een •ziene gast. Hij kwam telkens iet koffers geld op de proppen ivam, maar geen bankexployée ie hem vroeg naar een legiti- latie. Volgens de officier van justitie eeft Timmer ook leiding •n aan logistieke operaties van e organisatie. Hij regelde dat lit België geïmporteerde che- ïicaliën voor XTC-pillen wer en opgeslagen. De verdachte vijgt in alle talen. Het bewijs :gen hem wordt geput uit ver- laringen van andere bendele- sn. Officier van Justitie Van der De mooiste Oosterse Tapijten nu voordeliger dan ooit. 185x 125 uitzoeken x&aJJ&T? voor 5-5,- 240x170 uitzoeken van voor 895,- 240 x 170 uitzoeken van,Jvoor 998,- 250 x 180 uitzoeken van voor 1.140,- 300 x 200 uitzoeken van^22srJ5Tr voor 1.350,- 310x215 uitzoeken van^SOrr^ voor 1.895,- 350 x 250 uitzoeken van jiiPXT? voor 2.250,- 350 x 250 uitzoeken vanv oor 2.495,- i Mooiste tapijten - grootste voorraad - I laagste prijzen. Kom en overtuig uzelf? Hengelo (O). Dtldener 07-i-vi iS-() 035-21433 Bevelhebber: Houd troepen VN in Bosnië schaarsbergen» anp De bevelhebber van de Ne derlandse VN'ers in Oost- Bosnië, overste Vermeulen, ziet niets in de terugtrek king van de VN-vredes macht uit Bosnië-Hercego- vina. Dat heeft hij gisteren gezegd in reactie op de sug gestie van VN-topman Boutros Boutros Ghali om het mandaat van de vredes macht te beëindigen. Vermeulen vindt terugtrek king 'een terugkeer naar af. ,,Dat betekent dat de oorlog alleen nog maar langer gaat duren." Vermeulen zei dat in Schaarsbergen waar het on langs uit Bosnië terugge keerde elfde luchtmobiele bataljon een medaille kreeg. Hij verwacht niet dat als de VN zich terugtrekt, de pleuris uitbreekt. „Er is daar inmiddels zo veel vernield. Ik kan me niet voorstellen dat ze nog verder willen schaarsbergen Militairen dragen plechtig 754 herinneringsmedailles voor de teruggekeerde soldaten uit het voormalige Joegoslavië, foto anp hans steinmeier 'WW en WAO worden geen ven>angend vervroegd pensioen zich toespitsen op de A2 Am- sterdam-Maastricht, de A9 Am stelveen-Alkmaar, de A29 Rot terdam-Bergen op Zoom, de A58 Vlissingen-Eindhoven en op de wegen naar de kust zoals de N201 richting Zandvoort en de N20 Maassluis-Hoek van Holland. Bovendien zullen enkele eve nementen voor nog meer druk te zorgen. Dat zijn het Beach Volleybal in Zandvoort, de We reld Ruiter Spelen in Den Haag met daaraan gekoppeld de Mili tary in Soesterberg en het Skütsjesilen in Grouw. den haag gpd eu feilde verdiende 300 miljoen gulden Kerk kondigde aan te zijner tijd met een financiële vordering te gen de man te komen, in het kader van de Pluk-ze-wetgeving waarbij het de bedoeling is dat zoveel mogelijk crimineel ver mogen wordt ingepikt door de staat. De verdachte wist in februari 1992 te vluchten voor de politie. Anderhalf jaar later is hij in Bel gië aangehouden door de rijks wacht. Bij die confrontatie is ook een tweede bendeleider op nieuw aangehouden.'Hij wist in juni 1992 uit de Bijlmerbajes te ontsnappen met hulp van twee nepagenten. De rechtbank wees een ver zoek af van advocaat mr. Th. Hiddema om het voormalig ka merlid P. Stoffelen (PvdA) als getuige te horen. Volgens Hid dema heeft Stoffelen tegen de media gezegd dat de commis- sie-Wierenga verkeerd is voor gelicht door getuigen in de IRT- affaire. Deze commissie heeft onderzocht waarom het IRT precies is ontbonden. Hiddema wil uitgezocht hebben of het IRT ook in deze XTC-zaak ver boden opsporingsmethoden heeft gebruikt. De advocaat wil het geheime deel van het Wie- ringa-rapport in het strafdossier van zijn cliënt stoppen. De rechtbank zal daarover beslis sen bij de uitspraak, op 10 au gustus. Het aantal werkende 60-plussers wordt ruim driemaal zo groot als de VUT wordt afgeschaft. Weliswaar neemt ook de arbeidsongeschiktheid en werkloosheid onder 60- plussers toe als de VUT verdwijnt, maar veel minder dan verwacht. Dat blijkt uit een onderzoek van de Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarktonderzoek (OSA). Het aantal arbeidsongeschik te 60-plussers stijgt met de helft als de VUT verdwijnt. Als de VUT zou blijven bestaan, heeft in het jaar 2005 achttien pro cent van de 60-plussers een WAO-uitkering. Als de VUT in 2005 is verdwenen, dan is 26 procent van de 60-plussers ar beidsongeschikt. De werkloosheid onder 60- Informateur Kok wil de VUT voor ambtenaren met minder dan veertig dienstjaren afschaf fen. Ook in het bedrijfsleven staan de VUT-regelingen onder druk. Daarom onderzocht de OSA wat het effect zal zijn als de VUT tussen 1995 en 2005 wordt afgeschaft. plussers groeit ook als de VUT verdwijnt, maar niet zo sterk als de WAO. In een ongunstig eco nomisch scenario is twintig pro cent van de 60-plussers werk loos in 2005 als de VUT blijft be staan. Mocht de VUT verdwij nen, dan dijt het aantal werklo zen in deze groep uit tot 25 pro cent. De onderzoekers hadden ver wacht dat het verdwijnen van de VUT zou leiden tot een veel groter beroep van 60-plussers op de WW en de WAO. Ook bij de vakbeweging leeft die ver wachting. „Het is aannemelijk dat werknemers die het ar beidsproces wegens arbeidson geschiktheid kunnen (moeten) verlaten, vooruitlopen op de mogelijkheid met de VUT te gaan. Ze slepen zich als het wa re nog even voort totdat ze met VUT kunnen gaan", schrijven de onderzoekers van OSA. Maar dat effect doet zich dus in min dere mate voor dan werd ver wacht. Mocht de VUT het jaar 2005 halen, dan heeft naar schatting nog maar twaalf procent van de 60-plussers betaald werk. Heeft de VUT tegen die tijd het loodje gelegd, dan verricht 41 a vijftig procent van de 60-plussers be taalde arbeid. Slechts een hele kleine groep (5,6 procent) houdt toch op met werken bijvoor beeld om op de zak van de part ner te gaan leven. Dat zijn me rendeels vrouwen. Er is geen re kening gehouden met 60-plus sers die hun eigen VUT bij el kaar gaan sparen, omdat het daarvoor te kort dag is als de VUT binnen tien jaar verdwijnt. Hoe dan ook blijft ook als de VUT verdwijnt meer dan de helft van de 60-plussers buiten het arbeidsproces. De OSA heeft uitdrukkelijk niet onderzocht wat de gevol gen zijn voor de arbeidsmarkt als driemaal zoveel 60 plussers aan het werk blijven. De VUT is indertijd ingesteld om jongeren aan werk te helpen. Joodse gemeenschap neemt maatregelen tegen aanslagen Deze agent houdt de Israëlische ambassade in Den Haag goed in de gaten den haag/amsterdam anp-gpd Volgens het ministerie van bin nenlandse zaken zijn er 'gepas te veiligheidsmaatregelen' ge troffen rond mogelijke Israëli sche en joodse doelwitten in ons land. Dat is gebeurd naar aanleiding van vier aanslagen elders in de wereld: twee in Londen, een in Buenos Aires en een in Panama. De joodse gemeenschap is ondertussen gewend te leven met de dreiging van terreur. „Er is geen paniek", zegt rabbijn Li- lienthal van de liberale gemeen te in Amsterdam. „Het is na tuurlijk vreselijk, maar we zijn altijd op dit soort dingen be dacht." Volgens de rabbijn is een aan slag zoals in Londen, waarbij een auto met explosieven voor het Israëlisch consulaat werd geparkeerd, in Nederland niet waarschijnlijk. „Hier is parkeren voor joodse gebouwen vrijwel onmogelijk, omdat er betonnen bloembakken, paaltjes of ande re obstakels voor staan." Het Joods Maatschappelijk Werk in Amsterdam krijgt veel meldingen binnen van mensen die na de aanslagen bang zijn geworden. „Laten ze ons nou nooit eens met rust, vragen on ze cliënten. Dat zijn niet alleen de ouderen maar ook de jonge ren", zegt directeur W. Stein. Volgens haar zijn veiligheids maatregelen noodzakelijk, maar: „Het is toch vreselijk dat het zo moet? Ik vind het heel erg dat als er een simpele bazar wordt georganiseerd, er mensen bij de deur moeten staan om in de gaten te houden wie naar binnen komt. We kunnen de mensen niet helemaal gerust stellen, maar naar ons weten staat Nederland niet op het aanslagenlijstje." De stichting Bij Leven en Welzijn verzorgt de beveiliging Bommelding bij Joods Historisch Museum A'dam amsterdam anp De politie in Amsterdam heeft gisteravond een telefo nische melding gekregen dat er een bom zou liggen bij het Joods Historisch Museum aan het Jonas Daniël Meyer- plein. De politie heeft direct de boel geïnspecteerd, bijge staan door deskundigen van de Explosieven Opruimings Dienst. Er is niets verdachts gevonden. van joods-Nederland. Bestuurs lid H. Polak: „Wij adviseren joodse organisaties bij het aan passen van gebouwen. Als er nieuwe gebouwen zijn gepland, letten wij op de veiligheids eisen. Verder hebben we een vrijwilligersorganisatie die bij evenementen de beveiliging kan verzorgen." De stichting wordt gefinancierd door de joodse gemeenschap. Joodse organisaties houden bij hun financïele planning re kening met de noodzaak van beveiliging. „Dat is voor ons fi nancieel een zware belasting", vertelt rabbijn Lilienthal. „Eigenlijk zou de Nederlandse Staat meer moeten doen. De politie is er toch ook om Neder landse burgers tegen dit soort aanslagen te beschermen?" Het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI) in Den Haag heeft ook maatre gelen genomen tegen eventuele kwaad willenden. „Je neemt toch voorzorgsmaatregelen. We letten erop wie van ons archief gebruikmaakt en we werken al leen op afspraak", zegt H. Hir- schfeld. Ze wil niet de indruk wekken gebukt te gaan onder de veiligheidsmaatregelen. „Het hoort erbij, het is niet zo dat ik, als ik de straat binnenkom waar het CIDI is gevestigd, eerst angstig om me heen kijk." Belijdenis via de computer viel slecht apeldoorn gpd „De Apeldoornse verzekeraar Centraal Beheer maakt zich schuldig aan een kwalijke praktijk die in het Oostblok al plaatsvond voordat De Muur viel: geloofsvervolging." Dat vindt ex-medewerker Jan Cle ment (22) uit Zwolle. Hij zou zijn ontslagen omdat hij ande re mensen het geloof wilde bij brengen via de computer van zijn werkgever. Gisteren vocht hij dat ontslag aan voor de kantonrechter. Clement stuurde via de computer een memo rond waarin hij van zijn geloof ge tuigt. „Dat was een mooie stunt van Jan. Iemand die de durf heeft om te staan voor zijn geloof en dat openlijk durft te belijden. Dat God ons in Nederland daar duizenden en duizenden van mag geven, want geloof hoort overal thuis", zei R. van Diermen, pastor bij de Zwolse Evangelie Gemeente De Deur, die de verdediging van Clement op zich had genomen. Clement verstuurde het me mo aan 110 collega's. Zijn baas liet de volgende dag we ten dat het computersysteem niet bedoeld is voor dat soort ontboezemingen: „Terwijl de computer ook gebruikt wordt om de WK-toto door te geven, of om collega's te feliciteren", zegt Clement. Zijn twee naaste collega's stoorden zich uitermate aan het memo en sindsdien veran derde volgens Clement de hele sfeer op de werkvloer. Eerst was er niets en nu was er voortdurend kritiek. Uiteinde lijk leidde dat tot zijn ontslag. Hij eiste een jaarsalaris en een uitkering van 20.000 gulden. Maar dat vond de kantonrech ter veel te ver gaan omdat Cle ment slechts vier maanden in dienst is geweest. Kermis mag geen namaakwapens als prijs geven tilburg anp Speelgoedwapens, die bijna niet van echte zijn te onder scheiden. Kermisexploitanten in Tilburg die zulke prijzen in hun attractie hebben, kunnen op een boete rekenen. De poli tie heeft aangekondigd streng te zullen optreden nu exploi tanten afspraken over dit on derwerp niet zijn nagekomen. Aanleiding om de controle te verscherpen is een incident op de kermis in Tilburg afgelopen maandagavond. Een 23-jarige Bredanaar bedreigde toen twee agenten met een speel goedpistool dat hij zojuist bij een kermisattractie had ge wonnen. De Bredanaar werd gearresteerd vanwege verbo den wapenbezit. De volgende ochtend traden agenten op te gen een minderjarige jongen die een gevaarlijk echt lijkend groot mes bij zich had. Drie jaar geleden kwam de Tilburgse kermis ook al eens in opspraak. Toen konden be drieglijk echt lijkende ma chinepistolen worden gewon- Zes jaar en TBS voor misbruik stiefkinderen De rechtbank in Assen heeft gis teren twee inwoners van het Drentse Zandpol veroordeeld tot gevangenisstraffen van zes jaar en TBS en 2,5 jaar en TBS. Het tweetal is schuldig bevon den aan het jarenlang seksueel misbruiken van hun stiefkinde ren en kleinkinderen. De 46-jarige stiefvader kreeg de hoogste straf. Tussen 1982 en 1989 heeft hij twee stief zoons en een stiefdochter bijna wekelijks misbruikt. Later deed hij hetzelfde met een stiefdoch ter van één van zijn stiefzoons en haar neefje en nichtje. Vol gens het rapport van het Pieter Baan Centrum heeft de man een onweerstaanbare pedofiele drang en is de kans op herha ling groot. De officier van justi tie had twee weken geleden zes jaar en TBS geëist. De 27-jarige stiefzoon van de man heeft begin jaren '90 zijn stiefdochter en haar neelje en nichtje meerdere keren mishan deld en seksueel misbruikt. Te gen hem was twee weken gele den vier jaar en TBS geëist. De zaak tegen zijn 45-jarige moeder is voor onbepaalde tijd aangehouden voor het horen van getuigen. Tegen haar is twee weken geleden vier jaar cel geëist, eveneens wegens seksu ele mishandeling. Mannen verdacht van in brand steken bejaarde De politie heeft afgelopen nacht twee inwoners van Breda inge sloten die ervan worden ver dacht gistermorgen een 71-jari- ge man in brand te hebben ge stoken. De man is gistermiddag in het Rotterdamse Zuiderzie kenhuis aan zijn verwondingen overleden. De verdachten zijn een 21-ja rige en een 20-jarige man. Ze hadden eerst in de woning van de man ingebroken. Inbraak sporen' en de plaats waar het vuur in de woning van de man was ontstaan, deden al snel ver moeden dat de brand geen on geluk is geweest, aldus een poli tiewoordvoerder. De twee ver dachten hebben de inbraak toe gegeven, maar de brandstich ting niet. Nauwere samenwerking ouderenpartijen leidt wellicht tot fusie den haag anp De twee ouderenpartijen in de Tweede Kamer, het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) en de Unie 55+, hebben plannen om bij de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten (PS) in maart volgend jaar met één lijst te ko men. De besturen van de twee ouderenpartijen komen volgen de week bij elkaar om afspraken te maken over verdergaande sa menwerking, die wellicht uit mondt in een fusie. De fracties in de Tweede Kamer willen in elk geval nauw samenwerken. Volgens vice-voorzitter F. Geenen van het AOV is kort na de verkiezingen in mei, waarbij tot veler verrassing het AOV zes zetels en de Unie 55+ één zetel haalde, al de mogelijkheid van een fusie besproken. „De Unie 55+ was bereid om toe te treden tot het AOV." Door ziekte van Unie 55+-Kamerlid Leerkes en een bestuurswisseling bij de Unie raakten besprekingen daarover echter in het slop. Een fusie op korte termijn is volgens Geenen niet meer aan de orde. omdat beide partijen inmiddels allerlei eigen mede werkers hebben aangenomen. Zo beschikken beide fracties in de Kamer inmiddels elk over een voorlichter. „Dat zou bete kenen dat we alweer mensen moeten ontslaan", aldus AOV- fractieleiderNijpels. Fractievoorzitter Jet Nijpels van het AOV voorziet wel dat beide fracties in de Tweede Ka mer nauw gaan samenwerken. Te denken valt aan gecombi neerde fractievergaderingen en gezamenlijke bijdragen aan de batten. Volgens Nijpels zitten beide partijen vaak op één lijn, al liet de Unie 55+ zich dinsdag be duidend positiever uit over het concept-regeerprogram van in formateur Kok dan het AOV. „Toen ik ze daar later over sprak, bleken we er toch redelijk hetzelfde over te denken. Mijn probleem is dat ik vaak niet zo goed weet wat ze nu precies willen." De aanvankelijke reserves binnen het AOV, met name vanwege de nogal uitgesproken denkbeelden over asielzoekers die bij leden van de andere ou derenpartij leefden, zijn volgens Nijpels echter een stuk geslon ken. „Onze kamers in het Ka mergebouw liggen naast elkaar, dus we hebben automatisch vrij veel contact en dat verloopt goed." Dat de samenwerking niet meteen na de beëdiging van de nieuwe Kamer in mei van de grond is gekomen, heeft volgens Nijpels ook te maken met de hectische start van beide partij en na de onverwachte zetel winst. „We hadden allebei te kampen met een enorme orga nisatorische rompslomp.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3