Onaanvaardbaar regeerprogramm; Feiten &Meningen Mobutu spint garen bij chaos in Rwanda Ondernemers balen behoorlijk van vliegende winkels DONDERDAG 28 JULI 1994 NIEUWSANALYSE Als er één leider in Afrika gebaat is bij de afschuwelijke gebeurtenissen in Rwanda, dan is het Mobutu Sese Se- ko van Zaïre wel. Van een totaal verguisd staatshoofd dat door het Westen de rug werd toegekeerd, is hij plot seling de redder van het Rwandese volk geworden, de helpende hand die door de internationale gemeen schap maar wat graag wordt geschud. Mobutu mag weer meedoen. Zijn corrupte bestuurs systeem heeft weer legitimiteit gekregen. En dat zuiver en alleen omdat zijn land toevallig aan Rwanda grenst. Eén land dat nog net iets meer gedesintegreerd is dan Zaïre en zijn grote westerbuur daarom hard nodig heeft voor de opvang van vluchtelingen en hulpoperaties. Voor Mobutu komen de bloedige ontwikkelingen in Rwanda als een geschenk uit de hemel. Zijn ijzeren greep op de macht, waaraan de laatste paar jaar steeds meer getornd werd door de oppositie en de internatio nale gemeenschap in de vorm van kritiek en finan ciële en diplomatieke boycots heeft hij in enkele maanden tijds zonder er zelf veel voor te hoeven doen weer kunnen verstevigen. Het waren de Fransen die Mobutu na jaren weer uit zijn isolement haalden. Toen de massaslachtingen in Rwanda al in volle gang waren, week Parijs dankbaar uit naar het vliegveld van Goma in Oost-Zaïre om wa pens in te vliegen, bestemd voor het al jaren door Mit terrand gesteunde Rwandese leger (en daarmee auto matisch ook voor de moordlustige Hutu-milities). Enkele maanden later klopte Frankrijk opnieuw aan. Ditmaal voor toestemming om de door Parijs geplande interventie in Rwanda vanaf Zaïrees grondgebied te kunnen lanceren. De Zaïrese leider stemde in onge twijfeld in ruil voor fikse financiële en politieke steun en het Franse leger richtte vliegensvlug militaire bases in op de vliegvelden van Goma en Bukavu. Vervolgens trokken ruim 1,5 miljoen Rwandezen de grens met Zaïre over en vestigden zich in beide plaat sen ten Noorden en Zuiden van het Kivumeer. En dus hadden westerse regeringen en hulporganisaties Mo butu weer dringend nodig om honderdduizenden le vens te redden. Ook de Amerikanen die samen met Frankrijk en België eens een krachtig anti-Mobutufront vormden zagen zich gedwongen de Zaïrese dictator met de nodige égards te bejegenen. Temeer daar het Westen koste wat kost wil voorko men dat de duizenden Hutu-vluchtelingen die eens deel uitmaakten van de milities en Rwandese strijd krachten op Zaïrees grondgebied de kans krijgen zich te hergroeperen om te zijner tijd Rwanda binnen te val len. Even nam de angst dat Kinshasa al een verbond had gesloten met de Hum-extremisten grootse vormen aan toen de Zaïrese grensautoriteiten weigerden om Rwan dezen die naar huis wilden terugkeren door te laten. Dat was namelijk precies wat de voormalige leiders van Rwanda wilden. Op die manier hoopten zij het nieuwe regime in Kigali te ontwrichten een land zonder volk besturen heeft namelijk weinig zin en in Zaïre vol doende Hum's te kunnen werven voor een toekomstige aanval. Mobutu, die het politieke spel zowel nationaal als in ternationaal nog altijd uiterst geraffineerd weet te spe len, stelde de westerse en nieuwe Rwandese leiders ge rust en beloofde alle Rwandezen te zullen ontwapenen en mensen aan te sporen naar weer huis te gaan. Maar uiteraard wel op voorwaarde dat hijzelf en zijn land niet vergeten zouden worden. Dus wordt de Afrikaanse leider die 5 miljard dollar ontwikkelingsgeld op z'n eigen rekening heeft gestort, opponenten ongegeneerd tegen elkaar uitspeelt, niet terugschrikt voor gruweldaden tegen de eigen bevol king en met dit alles zijn land aan de bestuurlijke en economische afgrond heeft gebracht weer erkend door de westerse wereld. Mag Rwanda hier uiteindelijk wel bij varen, voor Mobutu's tegenstanders in Zaire zelf zijn dit desastreuze ontwikkelingen. De oppositie bekritiseert vooral de huidige houding van Frankrijk, dat ervan wordt beschuldigd het Mo butu-regime te rehabiliteren en Zaire's democratische krachten de nek om te draaien. De oppositie is bang dat de Fransen hun steun aan Mobutu zullen voortzet ten tot de verkiezingen die voor eind dit jaar staan ge pland. En dat terwijl een groot deel van het Zaïrese volk na dertig jaar eindelijk wel eens af wil van de gehate dictator. Nieuwe onlusten zijn daarom niet ondenk baar. En de gevolgen daarvan, mer kunnen wel eens bloediger zijn dan in Rwanda. CORRESPONDENT Teller blijft tot eind deze eeuw steken op een miljoen werklozen Hele volksstammen vechten in zonnige buitenlanden voor een plekje op strand of terras. Maar in formateur Kok en de thuisblijvers zitten intussen met het echte probleem: de werkloosheid. Kok wijdt er in zijn ontwerp-regeerprogramma vage, halfslachtige alinea's aan. Flip de Kam, hoogle raar openbare financiën in Groningen, en Frans Nypels, hoofdredacteur van deze krant, vinden dat onaanvaarbaar. Temeer omdat er volgens hen best oplossingen zijn. Dit jaar krijgen meer dan 750.000 mensen een uitkering, omdat zij zonder werk zitten. De ruim 50.000 werkloze amb tenaren en onderwijzers ('wachtgelders') zijn dan nog niet meegeteld. Evenmin is re kening gehouden met de meer dan 40.000 deelnemers aan tij delijke werkgelegenheidsprojec ten, zoals banenpools of via het Jeugd Werk Garantieplan. Ver der zijn de afgelopen jaren en kele honderdduizenden men sen arbeidsongeschikt ver klaard, omdat er geen baan voor ze was. Veel van die 'ver borgen' werklozen duiken de komende jaren weer op in de werkloosheidsstatistiek, door de strenge herkeuringen waarmee de Gemeenschappelijke Medi sche Dienst sinds kort is begon- Nooit eerder was de open en versluierde werkloosheid in Ne derland zo groot als nu: meer dan een miljoen mensen die kunnen werken, staan met lege handen aan de kant. En het wordt nog erger. De komende vier jaar melden zich talrijke schoolverlaters, huisvrouwen en buitenlanders op de arbeids markt. Per saldo groeit het ar beidsaanbod met 310.000 per sonen. Uitgaande van een eco nomische groei met twee pro cent per jaar, neemt de werkge legenheid tot 1999 met 230.000 arbeidsplaatsen toe. Het legioen haanlozen zal dus in de komen de kabinetsperiode met 80.000 aanzwellen. OVERUREN Tijdens de verkiezingscampag ne voor de Tweede Kamer be loofden alle politieke partijen extra banengroei. Het Central Planbureau maakte overuren om de werkgelegenheidseffec ten van de programma's tot op duizend nauwkeurig te bereke- nen. De uitkomst van die bere keningen duidde op een sociale paradox. Hoe meer een partij wist te bezuinigen op de sociale zekerheid, hoe sterker de ba nengroei was. En een baan biedt de beste sociale zekerheid die je kunt hebben. De sociale paradox domineerde de gesprekken tussen PvdA, WD en D66 over een eventuele paarse coalitie. PvdA-leider Kok kwam op voor de uitkeringsont vangers, maar had weinig extra banen te melden. Fractievoor zitter Bolkestein van de WD wenste fors te snoeien in de so ciale zekerheid en kon fijntjes wijzen op de daardoor mogelijk gemaakte veel grotere banen- winst. Uiteindelijk leed de paar se samenwerking schipbreuk op de rotsen van de sociale zeker heid. Dat hier de kern zit van de hui dige economische problemen, wordt eveneens onderkend tionale organisaties. Die hame WIM STEVENHAGEN lytëftWÊ KPkVOOg KUgf IN C& SOCIALE SE-GTog. NI&0V16 *"2I V6& 1 VMIE NU NOOi 20JÉT Ol/eg, KOK. 2'KJ p|2ACHTpp.Oé)RA/»Vm Stempelen tijdens de crisis in de jaren dertig. Ook aan het eind van deze e rijkste probleem. Die zal tot de eeuwwisseling niet wezenlijk afnemen. ren al jaren op hetzelfde aam beeld: Nederland telt veel te veel economisch niet-actieven. Een in verhouding kleine groep actieven, de zelfstandige onder nemers en mensen die Werken in loondienst, moet de torenho ge rekening van de sociale ze kerheid voldoen. Het draagvlak voor die van bovenaf opgelegde solidariteit brokkelt al jaren af. Ondernemers en werknemers zien hun afeet en banen be dreigd, doordat hoge sociale lasten de Nederlandse concur rentiepositie uithollen. Boven dien menen steeds meer men sen dat het stelsel massaal wordt misbruikt. Dat is de belangrijkste zorg van informateur Kok: hoe kunnen er in de komende kabinetsperiode honderdduizenden banen bij komen, zonder dat de sociale zekerheid wordt afgebroken? Werkend Nederland heeft in middels wel andere zorgen aan het hoofd. Miljoenen vakantie gangers hebben zich met de au to of het vliegtuig naar verre landen verplaatst. Overdag vechten zij om een plekje op het hete strand, 's avonds knok ken zij om een tafeltje op de overvolle terrassen. Die werk loosheid, dat is hetrprobleem van Kok en van de thuisblijvers. Goede raad is niet duur. De in formateur hoeft maar naar de boekenkast te lopen om een handvol rapporten te kunnen raadplegen. Deskundigen uit het buitenland bevelen aan om diep het mes te zetten in het in hun ogerlnog altijd te royale stelsel van sociale zekerheid. Dan kunnen de sociale premies omlaag. Wanneer de sociale las ten voor de werkgevers dalen, wordt het goedkoper om men sen in dienst te nemen. Werk nemers merken bovendien dat zij netto meer overhouden van hun bruto loon. Dat remt de looneisen. Ook zo wordt de Ne derlandse concurrentiepositie versterkt. Daarnaast zullen lagere uitke ringen velen stimuleren om een baan te aanvaarden, ook als het werk weinig aantrekkelijk is, zoals in de tuinbouw. Interna tionale organisaties doen nog reeksen andere aanbevelingen om de werking van onze starre arbeidsmarkt te versoepelen. Het minimumloon deugt niet. Het moet ook gemakkelijker worden om mensen te ontslaan. Dan durven werkgevers iemand eerder in dienst te nemen, om dat zij hem ook weer eenvoudig kwijt kunnen. Kok kent de boodschap op zijn duimpje. Hij vindt het strenge recept van de buitenlandse heelmeesters evenwel onver teerbaar. Dus bevat zijn 'proeve van een regeringsprogramma' FRANS NYPELS behalve vele vn van halve maatregelen. Ener zijds gaat het minimumloon niet omlaag. Anderzijds kunnen sommige werkgevers voor een beperkte tijd ontheffing krijgen van de verplichting het mini mumloon uit te betalen. Extra banen zal deze maatregel nau welijks opleveren. Vrijwel nie mand is bereid te gaan werken voor een loon dat lager is dan zijn lopende uitkering. En de uitkering voor een kostwinner is en blijft even hoog als het netto minimumloon. Kok wil welis waar strengere sancties voor werkweigeraars, maar het uit voeringsapparaat de sociale diensten, de bedrijfsverenigin gen kan die taak absoluut niet aan. KOK SLUIT OGEN Net zo'n halfslachtige aanpak zie je bij de versoepeling van het ontslagrecht. Enerzijds valt daar, wat Kok betreft, niet aan te tornen. Anderzijds staat in het ontwerp-regeerakkoord dat de regelingen bij ontslag nog eens kritisch zullen worden be zien als zij werkelijk banen kos ten. Maar dat laatste is allang bekend. Kok sluit de ogen voor die werkelijkheid. De informateur vlucht regelma tig in vaagheden en alinea's op verschillende manieren i te lezen. Dat kan misschien nauwelijks anders, als je drie partijen op één lijn probeert krijgen. De resultaten zijn echter naar. Uitvoering van het door de ii formateur uitgestippelde bel leidt slechts tot 120.000 banen, bovenop de 230.000 C nen die in de komende kabi- netsperiode ontstaan bij twe procent economische groei u jaar. Twee derde van de extr; werkgelegenheid is het gevol van lastenverlichting. Voor 1; re belastingen en premies geveer negen miljard gulden beschikbaar. Daarnaast wil K 40.000 banen voor langdurig werklozen scheppen, bij de deropvang, voor ouderenzorg en meer veiligheid op si Het mag niet zo heten, feite gaat het hierbij om riant van work/are. werken v< je uitkering. BANEN GENOEG Tot voor kort was workfare bespreekbaar. Ondernemers zijn beducht voor conci vervalsing, doordat bepaalde bedrijven met veel goedkope personeel kunnen werken. D vakbonden zijn fel tegen fare gekant uit angst dat regu liere banen van hun leden len worden verdrongen. Jammer, dat het kabinet het 40.000 plaatsen voor kansloz werkzoekenden laat. Afgelopi mei rekende de commi: driessen in het rapport 'De oi derste baan boven' voor da meer dan honderdduizend 1 Workfarebanen op straat liggfj Het gaat bijvoorbeeld om std wachten, perroncontroleuKra treinkaartjes, huismeesters nachtwakers in verzorgingshij zen en bejaardenflats, e voudig werk in overheidskan ren. Reguliere arbeid wordt door deze vormen van workfi niet uit de markt gedrukt. Onder andere door de beschf den aanpak van workfare, gn de totale werkgelegenheid tu t sen 1994 en 1998 met 350.001" plaatsen, dat is nauwelijks mie dan het aantal nieuwkomers de arbeidsmarkt (ruim 300.0CJI De massale werkloosheid dit moment zal in de komenc vier jaar dus nauwelijks dalen Tot het eind van de eeuw blij de teller steken op een milj> werklozen. Dat is toch ona< vaardbaar? Dit is de eerste van tivee be schouwingen over het werks van de informateur. Morgen tweede: over de portemonnee van de Nederlandse burger. 'Faiüissementsverkoop, openbare ver koop, eenmalige aanbieding.' Steeds vaker worden kooplustigen met dit soort kreten in advertenties in dag- en weekbladen opgeroepen om te gaan winkelen in buurthuis of café. Sportar tikelen, pannen, serviezen, jacks of vi deorecorders worden daar tegen af- braakprijzen aangeboden. 'Vliegende winkels' worden ze ge noemd en ze zijn uitgegroeid tot lasti ge concurrenten voor de gevestigde ondernemers. Die achten de tijd rijp om de vliegende winkels, die gedreven worden door ongeorganiseerde maar daarom niet minder creatieve lieden, neer te halen. Maar hoe? Hoofd van de afdeling middenstands- wetten van de Kamer van Koophandel in Nijmegen, W. van Teffelen, wil het woord 'oneerlijk' niet in de mond ne men. Hij spreekt over 'ongewenste concurrentie', anderen over 'oneigenlijke concurrentie.' De vliegende winkel wordt niet gehin derd door vaste kosten als huur of hy potheek, hoeft geen geld uit te trekken voor inrichting en evenmin voor een uitgebreid assortiment. Dat geeft de vliegende winkel een voordeel op de gevestigde ondernemers, waardoor la gere prijzen mogelijk zijn. Er is niets dat een marktkoopman of iemand anders hoeft tegen te houden om een vliegende winkel te beginnen. Vereist is een registratie bij de Kamer van Koophandel, die niet meer kost dan een paar honderd gulden. Formeel is een vestigingsvergunning vereist, maar de Kamers van Koophandel hou den daarop geen toezicht. Ook de kasteleins wordt weinig in de weg gelegd. Artikel 8 van de Winkel sluitingswet voorziet in de mogelijk heid van verkopen buiten het gewone winkelkanaal. Wel dient de cafébaas een ontheffing aan te vragen op grond van artikel 44 van de Drank- en Hore- cawet. Voorwaarde daarbij is dat de verkoop een 'incidenteel' karakter heeft. Dat wordt door het ministerie van WVC uitgelegd als niet vaker dan zes keer per jaar. De overkoepelende organisatie van de diverse brancheverenigingen van win keliers is het KNOV. Dit ondernemers- verbond wordt door een morrende achterban steeds meer onder druk ge zet om iets te doen tegen de vliegende winkels. De Bovag bijvoorbeeld maakt zich ernstige zorgen over de concur rentie van deze winkels bij de verkoop van fietsen, want vooral de flitsende mountainbikes vliegen de cafédeur uit. Ook de textielbranche ondervindt de nadelige gevolgen. Het KNOV komt door die druk in een moeilijk parket, want ze behartigt ook de belangen van de horeca. Bovendien weet niemand beter dan het KNOV dat het beleid van Economische Zaken juist gericht is op het afschaffen van re gels en het bevorderen a Desondanks heeft minister An driessen een willig oor voor de problemen van de ondernemers. Onlangs is er tijdens een koffiegesprek bij de i zijn invloed aan te wenden bij de wijziging van de drank en horecawet die op stapel staat. Het KNOV op zijn beurt wil gelijktijdig overleg met Horeca Nederland. Inzet is te komen tot een verscherping van het huidige beleid. De ontheffingen zou den beperkt moeten blijven tot datge ne waarvoor ze volgens veel onderne mers eigenlijk bedoeld zijn: openbare verkopen van kunst of antiek. En zo'n ontheffing zou dan niet vaker moeten worden verleend dan één of twee keer per jaar. In diverse plaatsen begint het geduld echter op te raken. Zo heeft de Kamer van Koophandel in Nijmegen het voor touw genomen door in overleg met de gemeenten te komen tot het beheers baar maken van het probleem. Bedoe ling is om in bestemmingsplannen vast te leggen waar vliegende winkels kun nen neerstrijken en zo te voorkomen dat ze vaste voet aan de grond krijgen op plaatsen waar dat minder gewenst In Tilburg menen ondernemers de achilleshiel van de vliegende winkelier ontdekt te hebben. De advertenties voor de verkopen in café of buurthuis lijken een loopje te nemen met de waarheid. Diplomatiek spreekt men in Tilburg over 'oneerlijke voorlichting'. Zo wordt in advertenties gerept over 'faillissementsverkopen', terwijl na speuringen leren dat steeds weer de zelfde spullen her en der in het land opduiken. Ook wordt vaak de term 'openbare verkoop' gebruikt, terwijl het niet om een veiling gaat. Bij de Re clame Code Commissie is daarom al een klacht ingediend. Die moet ertoe leiden dat kranten of weekbladen niet meer klakkeloos de onjuiste informatie verspreiden. Ook wordt erop aangedrongen dat i: de advertenties duidelijk wordt wie precies achter de vliegende winkels zit ten, want dat is niet bekend. Soms zijn de handelaren te bereiken via 06-nun mers (een gulden per minuut). Inge wijden houden het erop dat het ver schijnsel gedomineerd wordt door ee vijftal ondernemers, die hun sporen als' marktkooplieden verdiend hebben. Het verschijnsel van de vliegende wi kei is niet nieuw. Het steekt van tijd tot tijd de kop op. Verklaringen worden veelal gezocht in een slechtere econo mie, die het jagen op koopjes aanwak kert. Ook wordt erop gewezen dat deze manier van winkelen goed aanslaat bij minderheden. Het verschijnsel heeft inmiddels een ongekende omvang aangenomen en de verklaring daarvoor zou wel eens kunnen zijn, dat de vlie gende winkelier steeds professioneler is geworden. Het ziet er daarom niet naar uit dat de gevestigde onderne mers nu een knock our kunnen uitde len; veel meer lijkt de bel geluid voor de eerste ronde in een taai gevecht. NUMEGEN. HENK VAN UEROP

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2