Volleyballers zitten met leeg gevoel Kc Samaranch als paardenvriend Veel Hollands glorie bij openingsceremonie Sport Gullit zag speelwijze niet zitten DONDERDAG 28 JULI 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 Florin Raducioiu naar Espanol Barcelona Florin Raducioiu verruilt AC Milan voor het Spaanse Espanol. De 24-jarige Roemeense international tekende gisteren een contract voor driejaar bij de stadgenoot van FC Barcelona, de club waaraan zijn landgenoot Georghe Haghi zich dinsdag had verbonden. Tijdens het WK in Brazilië had de aanvaller een aanbod van Espanol nog afgewezen. De Spaanse club betaalt voor de Roemeen een transfersom van ruim vijf miljoen gulden aan AC Milan. Raducioiu krijgt jaarlijks een salaris van 750.000 gulden. Samplonius hijst zich in het geel commequiers» Anne Samplonius is de nieuwe leidster in de Tour Féminin. De Canadese wielrenster won gisteren de derde etap pe. Ze nam de gele trui over van landgenote Clara Hughes. Samplonius kwam na 147,5 kilometer alleen aan de Finish in Commequiers. Dertien seconden later won de Italiaanse Mi- chela Fanini de sprint van het peloton, voor de Nederlandse Da nielle Overgaag. Yvonne Brunen eindigde als achtste. In het al gemeen klassement is de nationaal kampioene derde, op negen seconden van Samplonius. Hughes is tweede, op acht seconden. Van der Tang geklopt in eindsprint alblasserdam Ronald van der Tang en Etienne Vergeer hebben net naast de overwinning gegrepen in het wielercriterium van Alblasserdam. De A-amateurs uit Voorhout en Warmond maak ten gisteren deel uit van een zes man sterke kopgroep. In de eindsprint reikte Van der Tang tot de derde plaats, vlak voor Ver geer. Mark Varkevisser uit Rijnsburg viel na een aanvallend gere den koers in de slotfase terug naar de negende plaats. Emmen contracteert Macedoniër emmen De Eerstedivisieclub Emmen heeft gisteren een tweeja rige verbintenis gesloten met de Macedoniër Dejan Kusinski. De 29-jarige voetballer was afgelopen seizoen topscorer in de co- metitie van Macedonië. Kusinski trainde enkele weken bij FC Groningen, waar hij geen contract kreeg. Emmen vraagt een ar beidsvergunning aan bij de Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal. Ploeg Post raakt geldschieters kwijt hendrik ido ambacht De profwielerploeg van Peter Post raakt de twee belangrijkste geldschieters kwijt. Hoofdsponsor Novemail en mede-sponsor Laser Computers hebben geconstateerd dat de gekozen naamgeving te complex was. De ploeg reed twee jaar lang in de Franse wedstrijden onder de naam Novemail-Laser Computer, in de overige landen als Histor-Laser Computer. Sig ma Coatings France (Novemail) maakt geen gebruik van de op tie tot contractverlenging. Laser Computer beëindigt de sponso ring per 31 december 1994. Post wil alles in het werk stellen om de werkgelegenheid van de Nederlandse en Belgische renners veilig te stellen. Nederlaag tegen Italië eervol maar pijnlijk Vergelijk het met het WK-voetbal. Nederland verliest met 3-2 van Brazilië, in de kwartfinales. Men noemt dat eer vol. Maar je hebt er niets aan, je koopt er niets voor. De nationale volleybalploeg keek gisteravond om half elf ook wat wezenloos om zich heen in het kolkende Palazzo dello Sport van Cuneo. cuneo»grootste verschil 'tussen Neder land en ons op de onderdelen pass en serve. Onze serve ging makkelijk of fout, dus we kon den moeilijk bouwen aan ons vertrouwde spel. Daarnaast wa ren bij Nederland Bas van de Goor, Ron Zwerver en Henk-Jan Held niet te blokken." 'We are the champions' galmde door de luidsprekers. Nederland verloor eervol van de regerend Europees en wereldkampioen Italië, met 3-2 na een 0-2 voor sprong. Bijna was de schier on verslaanbare thuisploeg in de afgrond geduwd, slechts het laatste zetje ontbrak. De hunke ring naar een echte internatio nale hoofdprijs, in dit geval in de World League, is daarmee een obsessie geworden. Tegen de Italianen, die nog veel meer te verliezen hadden dan Nederland, werkte het ver rassingeffect dat Latuhihin heette ruim twee sets. De kleine techneut uit de Noord-Limburg dirigeerde het tot de tenen gela den Oranje met bravour en de gelijkheid naar een voorsprong. Henk-Jan Held en Ron Zwerver zorgden aan de lopende band voor het aanvallende breek werk. De serve, ook al van Held en Zwerver, was dwingend en bracht de Italianen tot wan hoop. De fluitconcerten klon ken al vanaf de tribune. Stopper Luca Cantagalli viel als eerste slachtoffer en werd vervangen door Marco Bracci. Italië wan kelde nadrukkelijk na de 15-9 en 15x7. ,,De complimenten aan Ne derland". meende ook Julio Ve- lasco, de hoofdcoach van de Ita lianen. ,,Ze speelden met enorm veel dwang en dat ook nog eens zonder hun eerste spelverdeler, Peter Blangé. Zo'n situatie is voor elk team altijd verschrikke lijk lastig. Aanvankelijk lag het Vernedering De bloeiperiode leek lang uit te monden in een vernedering van het gastland. „Waarschijnlijk heeft trainer Joop Alberda ons team enorm goed geanaly seerd", vermoedde midspeler Andrea Gardini. „Altijd blijkt in wedstrijden tussen ons en Ne derland dat elk puntje van be lang is en dat het meestal in de vijfde set wordt beslist." Op zoek naar het keerpunt in de match wilde Joop Alberda niet al te dramatisch doen. „We hebben gewonnen en verloren tegelijk. Ik kan dat zeggen als ik ons niveau van deze wedstrijd vergelijk met dat van een dag eerder tegen Bulgarije. We heb ben niet verloren omdat we slecht speelden, maar puur om dat Italië het verschrikkelijk goed oppakte in de derde set." In die cruciale "set begon de Nederlandse machinerie plotse ling te haperen. Bas van de Goor werd iets onzuiverder in de stop. de servedruk verzwakte en de killers Zwerver en Held hapten naar lucht. Bas van de Goor, door het Italiaanse pu bliek uitgefoeterd met 'bastar- do' (bastaard), stond zijn plaats tijdelijk af aan het Brabantse ta lent Guido Görtzen, die al even onbevangen als Misha Latuhi hin tekeer ging. De kloof met de Ron Zwerver symboliseert de ondergang van Oranje. Italianen groeide echter, waar door de winning-mood van Ne derland oversloeg naar de ande re kant van het net. „Vooral technisch bleken wij vanaf de derde set beter. Ook belangrijk was onze inzet en de pure wil om te winnen", meende Gardi ni. loop Alberda probeerde met tal van wisselingen het tij nog te keren. Blangé. weer redelijk op gelapt, kwam binnen de lijnen, maar kon ook geen beslissende wending meer geven aan het duel. „Het was de klasse van onze spelers om na twee slechte sets toch nog het ritme te vin den", vond Velasco. „Natuurlijk was ook de inbreng van Bracci een verbetering. In verdediging en serve maakten we plotseling enorme progressie. Dus hoop ik ook dat we nu de spiraal heb ben kunnen ombuigen en in de top vier verder kunnen scoren. Alberda zag in de verloren sets vooral een wervelende Itali aanse verdediging. De getergde sterren uit de Serie Al vlogen in het achterveld op alles wat be woog en het had succes. „We konden de bal niet meer op de vloer krijgen, dat was het pro bleem", aldus Alberda, die ook had genoten van het niveau. „Zo hoort er dus tijdens de fina les van de World League ge speeld te worden." In de allesbeslissende vijfde set, noodzakelijk na de 15-9 en 15-7 setnederlagen, had alle lo gica nog overhoop gegooid kunnen worden. Twee serve beurten. van Gardini en Bernar- di, gooide echter roet in het eten. Daar konden vier knallen de sprongserves van Henk-Jan Held ook niets meer' aan veran deren. Met 15-12 werd Neder land opnieuw uit een droom ge holpen. Hengsten als Chippendales Nimmerdor staat daar straks en we mogen hem aanraken. En naast hem pronkt dan Voltaire, als zijn zij Chippendales. Dit is Hollands welvaren. Twee dek hengsten, die voor duizenden kijkers veel belangrijker zijn dan 'onze' Jos Lansink, of John 'Mil ton' \Vhitaker, showen zich. Het Koninklijk Warmbloed Paard Nederland (KWPN) brengt tij dens deze We reld ruit erspe len zijn grofste geschut in stel ling. Een half miljoen gul den is geïnves teerd om mer rie-houders uit .alle windstre ken te verlei den met onze mooiste fok- produkten. Nimmerdor en Voltaire zijn va ders, grootvaders en overgroot vaders van de paarden die de komende tien dagen in Den Haag zullen sporten. De ver diensten van deze twee God fathers liggen in de fokkerij. Het KWPN vertegenwoordigt diefok- port is de Nederlandse fokkerij groot geworden." Opmerkelijk: in Frankrijk mogen ruiters al leen buitenlandse wedstrijden rijden op een Frans paard (als dat een KWPN regel was, had den wij nu alleen Jenny Zoer in de ring). De fokkerij is voor negentig pro cent hobby. Het gemiddelde merriebestand van de leden is twee. Heel kleinschalig. Hier en daar staan enkele grote fokkerijen met vijftig of honderd mer- PAARDESPRONGEN ries, waarvan Zangersheide en Bollvorm goede voorbeelden zijn. De betrok kenheid van de fokker, de man met de merrie dus, bij zijn paar den is groot. Op afstammings- keuringen of wedstrijden voor veulentjes ziet het zwart van de mensen. Het KWPN hoopt de betrokken heid binnenkort te verleggen naar de sport. „We willen een kerij. En verzekert Nederland in fokkerspremie invoeren, zodat elk geval op dat onderdeel van goud. Het KWPN - opgericht in 1968 - is stamboek nummer één op de wereldranglijst van paar den. En het is, met 30.000 leden, ook het grootste stamboek ter wereld. Bert van Wanrooy is de man die met een geldverslindende recla- de fokker later een deel krijgt van het geld dat 'zijn' paard wint in de sport. Alle in Neder land gefokte veulens verliezen wij niet uit het oog. Het is toch machtig interessant om een beest dat jij als veulentje hebt gekoesterd, bij een WK te vol gen. Meestal verkoopt de fokker me-campagne het KWPN nog zijn produkt aan de hoogst bie- groter, beter en gewilder tracht dende en gaat hij verder met te maken. Het begrip fokkerij kan hij met een volzin begrijpe lijk maken: „Alle paarden die nu in de topsport lopen zijn ergens geboren, en aan die geboorte ligt een keuze ten grondslag". Een wat hij het liefste doet: fokken.. Hj betaalt voor een dekdienst tussen de 1000 en 4000 gulden. Het hengstenbestand bedraagt ruim 200, het KWPN zorgt voor een enorme hoeveelheid materi- partnerkeuze. „De boer of burger aal die de fokker helpt bij het met een merrie zoekt een 'pas sende' hengst. De taak van het KWPN is om die dekhengsten te selecteren en te promoten. Nederlandse en bui tenlandse hengsten, over alle grenzen. Libero H bijvoorbeeld is een Hannoveraan, maar hij dekt voor het KWPN en zijn kinderen staan als rasechte Nederlandse paarden in de boeken. „Ons doel is ons stamboek te veredelen. En goede buitenlandse hengsten die bezitten wat onze hengsten mis sen, zijn welkom. Door de im- doen van een partnerkeuze. In Den Haag staat een computer die de fokresultaten verbindt met de sportprestaties. Maar ook de kwaliteit van sperma en de röntgenfoto's zijn bekend. Zo mag de fokker zich een beetje God voelen. Hij manipuleert met de natuurwet dat alles erfe lijk is. In de hoop dat zijn mer rie. met behulp van een beroem de hengst, dat ene talentvolle kind voortbrengt dat eens de sportwereld zal verbazen. PAUL BERKHOUT Zaterdag, 30 juli 1994,15.00 uur NOORDWIJK-AJAX (landskampioen) Voorverkoop: VW Noordwijk, de Grent 8 Sigarenmagazijn Barnhoorn, Piet Heinstraat 48 Advertentie aangeboden door: ARCHITEKTENBURO KORBEE DEN HAAG GPD Hij heeft wel degelijk iets met paarden. Liet prins Willem Alexander gisteravond bij de opening van de Wereldruiter- spelen in het Haagse Zuider park weten. De kroonprins was •een fervent ruiter. En, zo meld de hij de aanwezigen in het lang niet uitverkochte stadion, hij had ooit persoonlijk deelgeno men aan wedstrijden. Het organisatiecomité had er goed aan gedaan de blonde prins voor de opening op te trommelen. Al stond zijn moe der, tenslotte beschermvrouwe van hippisch Nederland, boven aan de verlanglijst. Zij was ver hinderd, maar ze zou het goed maken. De komende dagen gaat de vorstin verschillende wedstrijden tijdens de ruiter- spelen met een bezoek vereren. Het optreden van de kroon prins was slechts een kort inter mezzo gedurende de openings ceremonie, waarin veel ruimte was vóór Hollands glorie. Met volksdansjes in de onvermijde lijke klederdracht en veel kaas. Zo moesten de vertegenwoordi gers van alle 41 deelnemende landen reusachtige kazen be klimmen. Daarbij had elk we relddeel zijn eigen kaas. Al wil de paardesport gaarne als mon diaal te boek staan, de kaas van Europa was al snel overvol. On der hen was ook dressuurama- zone Anky van Grunsven, die namens Nederland haar op wachting had gemaakt. De struise Brabantse léeeg het later nog druk, want zij moest ook nog optreden in een ander showonderdeel: het bellen via een gigantische telefoon van de diverse contingenten. Van Grunsven mocht de sportredac tie van het Algemeen Neder lands Persbureau (ANP) mede delen dat de Wereldruiterspelen officieel waren geopend. Hoofdmoot Paarden vormden uiteraard de hoofdmoot in het semi-perma- nente hoofdstadion, waar tot vlak voor de opening nog driftig getimmerd werd. Paarden in al le soorten en maten. Voor de koets, onder het zadel, voor an tieke postkoesten en bijna ver geten landbouwmachinees. Sterretje in uw voorruit? De GlasGarage repareert gratis vanaf WA Extra. Voorkom erger en kom naar... j De GlasGarage 9 Een ster in autoruiten! Voor doorgewinterde concours bezoekers was het vaak beken de kost, zodat de vlam pas laat oversloeg. Tijdens de race voor shetlandpony's om precies te zijn. De jeugd redde daarmee de voorstelling. En ook de show werd door een kind gestolen. Tijdens een voltige-demonstra tie viel een piepjong meiske van het paard, hetgeen toch een ril van ontzetting leidde op de tri bunes en een huilbui bij het slachtoffer. „Maar", redde pre sentator Mare Klein Essink: „Je leert paardrijden met vallen en opstaan.". Daarbij keek hij met een schuin oog naar de ereloge. Daar kon de kroonprins slechts instemmend knikken. Aanval Gullits verklaring was niet als aanval op het beleid van bonds coach Advocaat bedoeld. „Advocaat heeft er alles aan ge daan. De grote fout ligt bij de bond. Het is frustrerend dat je een heel goede trainer Hebt (Cruijff, red.) die aan de kant wordt geschoven. En er dan bij zeggen dat het een geldkwestie is! Dat is heel slim. Daarmee krijg je heel Nederland aan je kant. Want je moet in Neder land niet aan iemands geld ko men. Daarmee hebben ze be reikt dat de mensen Cruijff als een klootzak zien. Dat is heel erg. Niemand in de wereld be- grijpt dat." den haag gpd Een meningsverschil over de speelwijze van het Nederlands voetbalelftal op het WK in Ame rika is de reden geweest van het vertrek van Ruud Gullit uit het trainingskamp in Noordwijk. Na de eerste training van AC Milan gaf Gullit gisteren opening van zaken over het waarom van zijn vlucht op 30 mei, vlak voor het vertrek van Oranje naar de Ver enigde Staten. Gullit: „Bij mijn komst in Ne derland werd het elftal enorm overgewaardeerd. Vooral door de pers. Iedereen had het over de nieuwe wereldkampioen. Het kon niet op, het leek wel carnaval", zei hij voor de came ra van Studio Sport. „Er moest echter wat veranderd worden in de speelwijze. Niet omdat ik te gen het aanvallende systeem zelf ben, maar omdat er in Amerika andere eisen gesteld zouden worden. Het was be kend dat het heet zou worden. Dus het spel zou langzamer worden. En als je wil spelen zoals het Nederlands elftal ge wend is, dan moet je snel kun nen spelen. Dat kon daar nou eenmaal niet." Gullit merkte in de oefenwed strijd tegen Schotland dat zijn ploeggenoten de opdracht om verdedigender te spelen in de wind sloegen. ..Als een trainer zegt dat je terug moet, dan moet je terugspelen. Dan is dat de opdracht. In de rust werd er helemaal niks over gezegd en toen begreep ik eigenlijk al een beetje hoe het zou gaan lopen. Het is toch niet voor niks dat de ploegen die het meest vanuit de verdediging gespeeld hebben in de finale zijn gekomen? Ik zou ook het liefst hebben gespeeld zoals Ajax en Barcelona dat doen. Maar dat kon niet in Amerika." 'Deze sport altijd op Spelen voor altijd op de Spelen present zal zijn", nam hij de twijfels weg. De FEI was ondanks die vriendelijke woorden van Sa maranch reeds met een groot scheepse lobby begonnen bij het Internationaal Olympisch Comité (IOC). Daarbij is het de opzet dat de paardesport met een zo compleet mogelijk pak ket deel blijft uitmaken van het olympische programma. De mi litary dreigt namelijk in het ver domhokje van de olympische familie te verdwijnen. De aan wezigheid van viervoeters op de Spelen drukt immers fors op de totale begroting, terwijl er bo vendien tal van flitsende, nieu we sporten bij het IOC bidden en smeken om de status van olympische sport te verkrijgen. Triathlon en beachvolleybal bij voorbeeld. Twee sporten die tij dens de eerstvolgende Spelen in het Amerikaanse Atlanta reeds hun opwachting maken onder de noemer demonstra tiesport. Samaranch heeft altijd ont kend, dat wat hem betreft de paarden op stal mogen blijven. Toch keek hij na afloop van de Olympische Spelen in 1992 be denkelijk bij het vernemen van de kosten. De aanleg van het military-traject zou destijds liefst vijftien miljoen dollar heb ben gekost. Volgens Joep Bar- tels, het hoofd voorlichting van de Wereldruiterspelen, rezen de kosten in Spanje in elk geval flink de pan uit. „Er is nog geen direct gevaar, dat de paar desport van de Olympische Spelen verdwijnt", meent Bar- tels. „Vóór ons staan nog zeker vijftien andere sporten waar on der boogschieten en hockey." IOC-voorzitter Juan Antonio Sa maranch liet zich gisteren eens lekker in de watten leggen. Hij was te gast tijdens de openings dag van de tweede editie van de Wereldruiterspelen. De interna tionale hippische bond (FEI) wilde Samaranch er gaarne van overtuigen dat paardesport in het algemeen en de military in het bijzonder thuishoren op de Olympische Spelen. En de klei ne Spanjaard hees zich in een helikopter om vanuit de lucht het military-traject op de Vlakakkers bij Amersfoort te be kijken. Vervolgens meldde hij zich in gezelschap van zijn goede vriendin en landgenote prinses Dona Pilar, presidente van de FEI, in Den Haag. Daar wachtte hem een kortstondige ontmoe ting met de internationale pers. Dat verliep bijna gezellig chao tisch. Samaranch wandelde met Dona Pilar de zaal binnen, waar zich op dat moment tientallen fotografen voor het podium ver drongen. Niet om er historisch beeldmateriaal te schieten, maar om er een hesje te be machtigen waarmee toegang tot het hoofdstadion werd ver kregen. Het gehannes met de hesjes werd evenwel onmiddellijk ge staakt toen Samaranch in beeld verscheen. Zijne IOC-excellen- tie liet zich niet van zijn stuk brengen. Hij maakte dikke vrienden onder de liefhebbers van de paardesport. „Paar desport heeft altijd op de olym pische agenda gestaan. U kunt er zeker van zijn, dat deze sport Astrid van Leeuwen op Grey Mare tijdens het eerste onderdeel van de military, de dressuur. foto anp

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19