"Leiden Negentig kansen om te bezuinigen Dove mensen dag in schijnwerpers .eidse buskilometers kunnen helft minder Jongste 'trouwambtenaar' Leiden Culinair onverwacht dag te laat schoongemaakt ml Leiden over de grens van 115.000 inwoners ONDERDAG 28 JULI 1994 15 irith lictvoet 5! ordeifri dag per jaar zetten dove rnsen zichzelf in de schijn- :rpers. Op werelddovendag ganiseren ze een happening et exposities, workshops, to- andere activiteiten. In Nederland gebeurt dat op 24 Ie ptember in Zoetermeer. Be- uursleden van de Leidse stich- ig Weldorijn en het Zoeter- Wedozo organiseren de Mo ei Dagopvang A -7 Huize Emmaus in I Zoeterwoude-Dorp wil geld voor de dagop vang van ouderen. 'Het wordt tijd dat de gemeen te de verantwoordelijkheid neemt.' >en/zoetermeer 'Het is maar een klein wereldje Aanvankelijk zou de Zoeter- r eerse stichting de dag in haar i ntje verzorgen. Omdat hierbij ii el werk kwam kijken, is on- in jrzocht of Leidse en Haagse lichtingen wilden meewerken. Haagse stichting haakte af, idat met Leidse bestuursleden ;rder is gegaan. Met de happenirg willen doven vooral de onderlinge soli dariteit versterken. Daarnaast vragen ze aandacht voor de so ciale positie van dove mensen in Nederland. ,,De drempel tus sen de maatschappij en de dove is nog niet weggenomen", oor deelt Betsy Wagenaar, secretaris van WDD '94, de stichting die is opgericht om de werelddoven dag te organiseren. Niet alleen denken mensen die kunnen ho ren te vaak dat doven bar wei nig kunnen, is Wagenaar's erva ring, ook komt de dove nog te weinig voor zichzelf op. „Doven denken dat horende mensen vanzelf wel naar ze toe komen, maar dat gebeurt niet. Ze moe ten zelf actie ondernemen. De zes dove bestuursleden van de stichting zijn beslist niet van het type dat achter de gera niums blijft zitten. Zij hebben gezorgd voor een dag met lezin gen, platformdiscussies en ook met lekkere hapjes, sport en spel. Moderne hulpmiddelen, zoals de teksttelefoon en tele tekst, maakten het gemakkelij ker om de dag te organiseren. Via teletekst is bijvoorbeeld re clame gemaakt voor de doven- dag en zijn (dove) deelnemers binnengehaald voor de wieler wedstrijd. Hoewel ook niet-doven mee doen met de activiteiten, spelen dove deelnemers 24 september duidelijk de hoofdrol. De stich ting verwacht belangstellenden uit het hele land. Ofschoon elk land op 24 september zijn eigen dovendag heeft, zullen ook Bel gen en Duitsers wellicht komen. „Het dovenwereldje is maar klein", zegt de Leidse penning meester Walter Jong. „Maar we hopen op zeker duizend bezoe kers." Dovenschool Een van de leukste onderdelen vinden de bestuursleden het optreden van een jongerenthea tergroep. De groep bestaat uit circa zestig tot zeventig dove jongeren die met de nodige mi miek en gebaren een voorstel ling geven. Wagenaars noemt ook het wielrenevenement, waarmee dove wielrenners geld bijeensprokkelen voor de bouw van een dovenschool in het Afrikaanse Benin. Vice-voorzit- ter Rien Polderdijk vindt het Hapietaria, waar lekkere hapjes te koop zijn, een van de aan trekkelijkste activiteiten. Doven en horenden werken daarbij sa men. Ook hier is de opbrengst voor Benin. ikroofd van dagopbrengst i eidenEen winkelier aan de Haarlemmerstraat is gistermiddag peroofd van een gedeelte van de dagopbrengst. Twee medewer- stonden even voor sluitingstijd de kas op te maken en had- len daarbij een portemonnee met duizend gulden aan papier- ;eld en drieduizend gulden aan cheques op de toonbank neer- ;elegd. Uit de kassa was wat muntgeld gevallen en beide mede erkers bukten zich om dat op te rapen. Op dat moment kwam ^en vrouw binnen die vroeg of de winkel ook schoenen repa- eerde. Ze kreeg nee te horen en ging weg. Het duo bukte zich ipnieuw voor het muntgeld. Toen ze weer opkeken was de por- /erdwenen. Dronken man bezeert kin iden» Een 61-jarige Leidenaar was afgelopen nacht zo dronken it hij een wond aan zijn kin opliep. De man werd kruipend in rofae Jorissteeg gesignaleerd. De politie hield hem op het Leven- lan, waar hij op de rijbaan liep en tegen geparkeerde auto's lanviel. De man moest naar het Academisch Ziekenhuis om de wond aan zijn kin te laten hechten. De rest van de nacht heeft tij doorgebracht in een cel om zijn roes uit te slapen. k Sportinstuif Leiden-Noord eidenDe Skil organiseert tot en met 19 augustus een sportin- ituif nabij de diverse buurthuizen in Leiden-Noord. Er wordt dan gevoetbald, er wordt een loopparcours uitgezet of badmin- of scoops gespeeld. Dat gebeurt steeds van half twee tot half Op maandagen bij 't Spoortje aan de Bernardkade, op dins- Jdagen bij buurthuis Groenoord aan de Musschenbroekstraat, op 'oensdagen bij speeltuin Merendroom, op donderdagen bij de ancrat in het Ankerpark en op vrijdagen bij buurthuis Mirt- Jönken in het Kooipark. Informatie: Elly Wulms, tel. 127533. Warenmarkten, monumenten en tennisbanen wellicht afgestoten Leiden besteed de organisatie van de warenmarkten mo gelijk uit. Ook kunnen onrendabele gebouwen en monu menten in andere handen komen. Deze en vele andere bezuinigingsmogelijkheden worden genoemd in de ne gentig onderzoeksopdrachten die burgemeester en wet houders hebben gegeven aan hun topambtenaren. Hier mee is een begin gemaakt met de zogenaamde takendis cussie. leiden wim koevoet Expositie in Diaconessenhuis leiden Medewerkers, oud-medewerkers en oud-patiënten ex- rooseren tot en met 24 augustus in het Diaconessenhuis aan de Houtlaan 55 in Leiden. De tentoonstelling omvat olieverfschil- Iderijen, aquarellen en foto's. De expositie is dagelijks te bekijken i acht uur 's ochtends tot acht uur 's avonds. Door taken af te stoten, de effi ciency verder op te voeren en te bezuinigen op de subsidies die verstrekt worden, willen burge meester en wethouders de slechte financiële positie van de gemeente verbetereen. Bedoe ling is dat de takendiscussie geld oplevert waarmee het col lege nieuw beleid kan maken. Ook is de takendiscussie be doeld om nieuwe tegenvallers op te vangen. In de voorjaars nota, die vlak voor het zomerre ces ter sprake kwam, was te le zen dat de gemeente halverwe ge het begrotingsjaar 1994 op een tekort van enkele miljoenen guldens afstevende. Verder wordt verwacht dat de partijen die de nieuwe regering van Ne derland gaan vormen, zullen bezuinigen op de uitkeringen aan gemeenten. Burgemeester en wethouders hebben hun negentig onder zoeksopdrachten op drie lijsten gezet. Er is een lijst waarin on derzoek wordt opgedragen naar de mogelijkheden om de finan ciële organisatie van de ge meente te verbeteren, differen tiatie in de tarieven aan te bren gen en gemeentelijke bezittin gen te 'verzilveren'. Daarbij gaat het dan puur om de opbreng- Op de tweede lijst draait het vooral om vergroting van de ef ficiency. Op deze lijst wordt on dermeer een kostendekkende exploitatie van tennisbanen ge- ij voelt zich soms als een roe mde in de woestijn: ex-bus- ïauffeur B. Boonstra, die regel- suggesties aandraagt bij vervoersmaatschappijen de verbetering van het )enbaar vervoer. Volgens )onstra hoeven de bussen in :iden bijvoorbeeld maar de gereden aantal lometers af te leggen. „Je ijgt dan wel eens te horen dat de materie kennelijk niet be- ijpt. En dat terwijl dit de op kan betekenen voor de :zuinigingsproblemen, waar- veel passagiers in de kou n te staan." Boonstra kwam in 1960 in liden bij de NZH en was tot )90 buschauffeur. Als man van praktijk heeft hij altijd veel langstelling gehad voor het )enbaar vervoer. En na zijn :nsionering is hij zich er nog :rder in gaan verdiepen. Boon- ra verbaast zich over de grote standen die door de bus- lauffeurs in Leiden worden af- ïlegd, omdat routes vaak dub- :1 worden gereden. „In de drie buitenwijken, Merenwijk, uidwest en Stevenshof, rijden uur 32 bussen, die per jaar 000 kilometer rijden. Die ussen staan per dag minimaal stil. Naar mijn idee >uden minder bussen de helft in dat aantal kilometers kun- zonder dat de rei gers daar iets van merken. Dat besparing be- ikenen. En verder krijg je dan ijvoorbeeld maar 20 bussen uur door de Breestraat in laats van de huidige 63, waar die straat ook heel wat efbaarder wordt", aldus Boon chauffeur heeft zijn tijfels over de kleine bussta- i >ns in de buitenwijken, waar chauffeurs rustpauzes kun- en nemen. Die zouden ge- jL ihrapt moeten worden, even- s de zogenaamde doorrij-bus- ^^iiations in de Breestraat en op Stationsweg. „Maak twee stations, op het Stations in en bij het Lammen- ansplein. De passagier kan bus ne- het ko- Het is de zevende werelddo vendag die in Nederland wordt georganiseerd. Bestaat er nog een kans dat het festijn over en kele jaren in Leiden wordt ge houden? De Leidse bestuursle den kijken bedenkelijk. „In te genstelling tot Zoetermeer heeft Leiden geen eigen clubhuis", zegt Polderdijk. „Het is dan ook moeilijk om vanuit Leiden acti viteiten of een dergelijk evene ment te organiseren." Omdat veel doven niet uit Leiden maar uit de regio komen, zit een Leids clubhuis er voorlopig ook niet in. De dovendag wordt gehou den in het congres- en wijkcen trum Meerzicht aan de Uiter waard 1 in Zoetermeer. Kaartjes kosten in de voorverkoop tien gulden per persoon. De dag be gint om 10.00 uur en is om 02.00 uur 's nachts ten einde. Leiden heeft waarschijnlijk deze zomer de grens van de 115.000 inwoners overschre den. Volgens statistische ge gevens van de gemeente over 1993 blijkt dat Leiden op 1 ja nuari van dit jaar 114.715 in woners had. Gezien het feit dat Leiden jaarlijks groeit met ongeveer duizend nieuwe in gezetenen moet deze zomer de eerder genoemde grens zijn gepasseerd. Het juiste aantal wordt aan het eind van het jaar bekend. Gevolgen voor de bijdragen van van het rijk heeft dit getal niet. Ook het aantal gemeen teraadsleden dat is gerela teerd aan het aantal inwoners zal niet veranderen. Uit de zelfde gegevens blijkt dat het aantal Leidenaars zonder Ne derlandse nationaliteit is ge stegen tot 7.367 (6.5 procent) aan het eind van het vorig jaar. Van de buitenlanders be staan de grootste groepen uit Marokkanen (30 procent), Turken (18 procent) en Engel sen (8 procent). noemd. Dat kan door de tarie ven te verhogen of de tennisba nen te privatiseren. Gevoelig Lijst drie ligt het gevoeligst. Daarop staan opdrachten om te onderzoeken welke taken de ge meente zelf moet blijven doen, welke ze kan uitbesteden en welke ze maar beter kan stop zetten. Burgemeester en wet houders hebben al eerder ge zegd dat ontslagen niet zijn uit gesloten. Op deze lijst worden de warenmarkten genoemd. Ook natuur- en milieucommu nicatie staan erop. De ambtelijke sectorhoofden moeten nog deze zomer aange ven hoe hun diensten denken de taken te kunnen uitvoeren. Ook de burgers en (gesubsidi eerde) instellingen worden be trokken in de takendiscussie. Burgemeester en wethouders willen voor het einde van het jaar met voorstellen komen. In januari treedt de inspraakpro cedure in werking en in maart, als de voorjaarsnota verschijnt, wordt de besluitvorming afge rond. men vanaf een van deze sta tions die hem of haar door het centrum voeren. Het centrum wordt op deze manier ontlast. Niet iedere bus die aankomt op het Lammenschansplein of het Stationsplein kan dus door het centrum gaan rijden. Sommige lijnen hebben hier hun eind punt. De reizigers moeten in dat geval een keer overstappen M. Maas Geesteranus is behalve het jongste lid van de Leidse raad ook de jongste ambtenaar van de burger lijke stand. foto holvast/mark lamers De suggesties van B. Boonstra voor beter busvervoer stuiten vaak op onbegrip. „Ik z pen, zegt de busmaatschappij dan." men. Het voordeel van dit plan is dat de wijken niet meer dubbel bereden worden. De chauffeur kan zijn rusttijden nemen in een goede accommodatie. De passagiers zitten niet meer in de file in de binnenstad, de wijken kunnen om de vijftien a twintig minuten op een busverbinding rekenen. „De mensen in de wij ken die nu geschrapt zijn uit het lijnennet hoeven niet verstoken te blijven van een bus. De acht bussen die per uur vanaf het Elisabeth ziekenhuis vertrekken kunnen worden teruggebracht tot vijf bussen. Van die vijf bus sen zou er een via de Meerbur gerkade kunnen rijden. Die bus heeft immers zijn eindpunt op een van de centrale stations en hoeft niet door het centrum, zo dat zijn overgebleven tijd hier voor benut kan worden", stelt Boonstra. De bus die uit Katwijk komt zou door de Coebel kun nen rijden of de gemeente Val kenburg kunnen bedienen. Het efficiënte gebruik van de buskilometers is volgens Boon stra in het voordeel van de chauffeurs, de passagiers, het milieu en de economie. „Maar ik kan wel begrijpen dat ze er bij Westnederland niet op zitten te wachten. De overheidssubsidie wordt immers gegeven per kilo meter, dus het is voordelig om veel kilometers te maken. Er zou beter per passagier subsidie gegeven kunnen worden." Volgens Westnederland - voorheen NZH in Leiden - zou de plannen van Boonstra grote problemen met de vakbond op leveren in verband met de rust tijden van de chauffeurs. „Maar volgens mij gaan de chauffeurs er eerder op vooruit, en valt hier met de vakbond best over te praten", stelt Boonstra. leiden dorith ugtvoet Het Leidse WD-raadslid M. Maas Geesteranus is sinds kort de jongste ambtenaar van de burgerlijke stand in Leiden. Maas Geesteranus is net 24 ge worden. Ze zal binnenkort haar eerste huwelijk voltrekken. H. Fase van de afdeling burgerza ken kan niet vertellen of ooit eerder zo'n jonge ambtenaar in de Sleutelstad huwelijken sloot. „Landelijk gezien is het niet echt uniek. 23 is namelijk de minimumleeftijd. Maar 24 jaar is natuurlijk wel jong." Leiden kent vijf ambtenaren die geregeld huwelijksplechtig heden leiden. Daarnaast mogen ook burgemeester en wethou ders van hun wettelijke be voegdheid gebruik maken. Ze kunnen hiertoe een verzoek in dienen, dat door de gemeente raad moet worden goedgekeurd en door de rechtbank beëdigd. „Meestal dienen raadsleden zo'n verzoek pas in als ze ken nissen hebben die in het huwe lijk willen treden", zegt Fase. Raadsleden mogen alleen maar huwelijken voltrekken en geen andere ambtelijke klussen ver richten. Ze worden benoemd voor de duur van hun raadspe riode, meldt een woordvoerder van de vereniging van Ambte naren van de Burgerlijke Stand. Ook voor Maas Geesteranus gold dat bekenden haar hebben gewaagd voor de eervolle func tie. Binnenkort zal ze haar eer ste huwelijk voltrekken. „Als ik in de toekomst huwelijken vol trek, zal dat alleen gebeuren als ik word gevraagd", meldt ze. „Maar als ze bij de gemeente een keer ambtenaren te kort ko men, stel ik me vanzelfsprekend beschikbaar." Zelf is Maas Geesteranus niet getrouwd. Voor haar is dat geen enkel beletsel om een huwe lijksplechtigheid te leiden. „Het biedt me de mogelijkheid om alvast eens te kijken hoe het er aan toegaat", zegt ze lachend. leiden loman leefmans „Het met losliggend vuil en glasscherven bezaaide plein le verde voor de buurtbewoners een zeer onaangename en voor kinderen zelf gevaarlijke situatie op." Dat stellen de raadsleden E. Snelders (D66) en E. van der Veen (PvdA) naar aanleiding van het feit dat het Pieterskerk plein vorige week 24 uur na af loop van Leiden Culinair nog niet was schoongemaakt. Het duo vraagt in een brief aan het college van B en W hoe dat kon gebeuren. „Na afloop van Leiden Culi nair - een overigens prima on derdeel van de Lakenfeesten - op zondag 17 juli is op het plein bij de Pieterskerk veel afval ach tergelaten. Wij constateerden op maandagavond 18 juli dat het plein niet was gereinigd, maar dat er nog hopen los afval lagen. Bovendien lagen her en der scherven en gebroken gla zen", zo schrijven de twee raadsleden, die beiden dicht bij het plein wonen. Een woordvoerder van de reini- gingdienst heeft een verklaring. „Op zondagavond waren de kraampjes nog niet afgebroken. Na een groot evenement rui men we altijd direct de stad op, maar we konden er niet bij. Pas de volgende dag konden we de dertig mini-containers wegha len en de dag daama kon het plein worden gereinigd." Mede-organisator W. Buijte- weg van Leiden Culinair veront schuldigt zich. „Normaal bre ken we gelijk af, zodat daarna direct kan worden schoonge maakt door de gemeente. Maar het was de zondag van de WK- finale. Na afloop van Leiden Culinair ging iedereen meteen weg om tv te kijken en kwam de volgende dag pas terug om met opruimen door te gaan. Hier door heeft het een dag langer geduurd. Het spijt ons", aldus Buijteweg. Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en omstreken Autobedrijf Den Hollander BV Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee Tel. 01718-28554

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15