Doeshaven leeft en lijdt door A4 n 'We kunnen hier alle bruggen van Nederland wel hebben' Flitstrein belemmert watersport DONDERDAG 28 JULI 1994 Bestemming: Voorschoten/VIiet 1 anden De boot van het Leidsch Dag- )lad vaart vandaag in Voor- ichoten. Morgen dobbert de cruiser rond in Voorschoten en 3 de Vlietlanden. Wie tips heeft r de bemanning kan bellen naar het speciale telefoonnum mer op de redactie van het Leidsch Dagblad: 071-356401 of rechtstreeks met de schipper aanboord: 06-52801476. AGENDA 9 (ONDERDAG 28 JULI (atwijk (oung at Heart actief: Beach Volleybal i. 10 jr.), info WV, aanvang 16.00 06 ivor 'oung at Heart family: Gezellige familie- I, info WV, aanvang 19.00 uur. Joordwijk hetWantveld. ■^Rabo/Novo strandloop, aanmelden op strand ter hoogte van de politiepost, 19.30 uur. utomerbridge-avond in De Rank, Golf- n 97, inschrijven tot 19.45 uur >edrfcptreden van Tatjana, dans- en speelca- Foetsie. Picképlein, ca 21.00 uur. 300. Activiteitenclub The Young Ones Dans Swing ochtend (5-15 jr), Straatmaker- Aan-Zee-plein, 10.00 uur. Young at Heart actief: Playbackshow (v.a. 10 jr.), info VW, aanvang 16.00 Noordwijk Kermis op h"&t Wantveld. Casirjo Badgasten-tennis-toernooi, Oude Zeeweg, wedstrijden vanaf 13.00 uur. Sumo-worstelen op het Vuurtorenplein, van 13.00 tot 17.00 uur. Kinderactiviteiten, org. VW Noordwijk, op het strand tussen politiepost en ZVN, van 14 00 tot 16.00 uur. Strandwachtcursus van de Noordwijkse jdingsbrigade, Materialen B, Bosweg, aanvang 19.0 LOGBOEK Woensdag 27 juli, Oude Rijn disverstanden, allemaal verstanden. Wat is dat vo ^Jnaatschappij H nens niet vergund ferlijk stuk brood te verdienen I loor met een plezierjachtje loor de regio te toeren? Is het lan nodig om ons van de wal B nerend toe te roepen: 'Ja, dat is obben hè, om die krant vol rijgen! iegrijpt u dan niet dat aantijgingen er echt niet (ij kunnen hebben? Fysiek valt allemaal al niet mee, zo de iele dag in de open lucht. U ons 's nachts eens horen inurken. Maar als er dan ook log krachten op gang komen psychisch proberen ilopen, is het leed straks Werkt u alstu- ilieft een beetje mee. En dat 'eldt ook1 stifins gistermiddag vanaf de fiets neende te moeten toevoegen: k f Ik heb gehoord dat jullie I en reorganiseren. Nu vaarom!' AVij begrijpen best dat de ^^ivezigheid van een enkele bikini lan het dek en onze bruinver- (rande hoofden boven de witte (edrijfspolo's tot misverstanden cunnen leiden. Maar prik loor die facade heen, mensen. :.en stratenmaker zit, opper- lakkig beschouwd, ook de hele Jag op zijn knieën in het zon- ïetje. Maar gaat u er maar eens Mi ien dagje naast zitten, met dit .o is het dus ook met ons. Wat iet grote publiek aanziet voor uitspannen spelevaren, is in eite een haastige verplaatsing an brandhaard A naar brand- taard B. Kunnen wij het helpen lat we daarbij een wettelijke naximumsnelheid van 6 kilo- acht moeten nemen, dat het buiten voortdu rend 30 graden is en dat de be drijfsleiding een open boot voor ons heeft gehuurd? En wat gaat er allemaal niet aan zo'n verplaatsing vooraf? Neem nu gisteren. Vlug, vlug, vlug met zes kilometer per uur naar de Does in Leiderdorp, waar ons een emotioneel zeer ingrijpen de werklunch wacht met het bestuur van de plaatselijke jachthaven. (U kunt ons te allen tijde ook vragen voor diners en een aperitief met bittergarni tuur.) Ik weet niet hoe het u ver gaat bij lezing van het artikel el ders op deze pagina. Maar als je tafelgenoot met verstikte stem laat weten dat de idyllische aan legplaats van zijn jachtje moet wijken voor een twee keer zo brede rijksweg A-4 en het traject voor een hogesnelheidslijn, vergt het heel wat zelfbeheer sing om monter in een kroketje te happen. Afijn, het lukt ons toch nog om er een paar weg te werken. Er wordt na de lunch even ge zwommen - u weet vast wel van die boog die niet altijd gespan nen kan staan - en voort gaat het weer. Deze ploeg staat op scherp. Er wordt nog even gepa trouilleerd op de Oude Rijn. We besluiten tot het terras van café De Hoek in Koudekerk te varen, in de hoop een beeld te krijgen van de economische betekenis van deze drukke, oerhollandse waterweg voor het midden- en kleinbedrijf aan de wal. En ja hoor, daar heb je het weer. „Pardon?", laat een verschrikte ober weten, „ik dacht dat jullie gewoon voor een pilsje kwa men." Misverstanden, allemaal mis verstanden. WATERPROEF iefkok A. Suringa van restau- Het Kompas in Kaagdorp naakte speciaal voor de Water- Mi trant het navolgende recept jf 'oor een zomerse tonijnsalade. ,Deze vissalade serveren wij 722 telf ook vaak. Ze is makkelijk en nel te maken en smaakt vooral ekker als het warm is. Het is echt zomers recept", aldus Suringa. ngrediënten: blikje tonijn in olie fijngehakte augurk lalve fijngehakte ui 5 fijngehakte olijven halve fijngehakte appel zonder schil gemalen peper 1 fijngehakte gekookte aardap pel halve deciliter cocktailsaus Bereiding: Alles door elkaar roeren. De helft van de cocktailsaus er doorheen mengen, de andere helft apart erbij serveren. Serve ren met toast en boter, lekker met droge witte wijn. Regionale verwachting voor vrijdag 29 juli 25 graden Noord 2 De A4 geeft en de A4 neemt. De Leiderdorpse Doeshaven heeft haar bestaan te danken aan de rijksweg, maar wordt nu mis schien door diezelfde weg ge halveerd. Een triest lot hangt de watersporters boven het hoofd. De aanleg van de hogesnel heidslijn is een ander opdoe mend gevaar. Pal naast de rijksweg liggen 700 bootjes die het gevaar een paar jaar geleden van de noordelijke kant zagen komen. Op het wei land voor de brede zandwinplas was een puinstortplaats ge pland. Het plan ging te elfder ure echter niet door en de wa tersporters haalden opgelucht adem. Totdat hen de berichten bereikten over de verbreding van de A4 en de aanleg van de hogesnelheidslijn. De gevaren zones liggen dit keer aan ooste lijke en westelijke zijde. De brede Doeshaven is 29 jaar geleden ontstaan na intensieve zandwinning. Met het zand is de naastgelegen A4 aangelegd. Een drukke verkeersader, die in middels te smal is om de dage lijkse stroom auto's tussen Den Haag en Amsterdam aan te kunnen. Komen de nieuwe rijbanen aan oostelijke zijde, dan gaat dit ten koste van de helft van de 700 ligplaatsen. Wordt de A4 aan westelijke zijde verbreed dan is het gevaar slechts deels gewe ken. De hogesnelheidslijn komt óf naast de A4, óf naast de rivier de Does. Beide varianten heb ben verstrekkende consequen ties voor het leven in de jacht haven. Komt de flitstrein ten westen van de haven, dan gaat dat als nog ten koste van een flinke hoeveelheid ligplaatsen. Komt de spoorrails ten oosten van de jachthaven, dan moet er een vaste brug over de Does komen, die de Doeshaven onbereikbaar maakt voor bootjes hoger dan drie meter. Dat zou betekenen dat 160 van de huidige bezoe kers elders hun heil moeten zoeken. Deze oostelijke aanleg geniet vooralsnog de voorkeur Havenmeester D. van de rijksoverheid. Voorzitter van de watersport vereniging Doeshaven, W.D. Delfos: „Als die vaste brug er komt worden we ingesloten. De beweegbare Doesmolenbrug, die pas twee jaar oud is, komt er als een waardeloos stuk vuil bij te liggen. Die brug is dan over bodig geworden." Technisch- commissaris van de watersport vereniging, P. Corstanje: „We raken vreselijk gehandicapt als dat doorgaat. En er is ook een emotioneel aspect aan het ver haal. Mensen die hier vanaf de oprichting zitten, moeten dan ineens vertrekken omdat hun boot te groot is geworden. Dat zou echt een ramp zijn." Behalve een geïsoleerde positie brengen de nieuwe rijbanen en een flitstrein ook veel extra her rie met zich mee. Met de huidi ge verkeersstroom op vier rijba nen is het al niet erg rustig. „We halen altijd opgelucht adem als de brug in de A4 een keer open gaat. Dan is het meteen stil." Corstanje verwacht dat het drei gende 'stereo-lawaai' 50 tot 60 decibel zal zijn. De onzekere toekomst houdt de watersportvereniging al vijf jaar in haar greep. Het verder aan leggen van dure milieuvoorzie ningen, zoals een bilgewater- pomp en filterputten bij de win- terberging ('we zijn daarmee verder dan de meeste jachtha vens'), staat voorlopig op een laag pitje. Havenmeester D. van der Est wijst op de bedreigde aanlegplaatsen pal naast de A4: „Het probleem is toch dat je die steigers moet onderhouden. Je lapt het dus maar een beetje op." Eigenlijk zou een deel van de ligboxen aangepast moeten worden aan de nieuwe boten- maten. Delfos: „Daar zitten we Brugwachter Piet van Dijk: „Mensen die doorrijden zijn zelfmoordenaars." De tijden van de klomp en de met de hand te bedienen brug zijn voor brugwachter Piet van Dijk al lang verleden tijd. Vanuit het brugbedieningscentrum De Waard aan de Oude Rijn kan hij met behulp van hyper moderne elektronica meerdere bruggen te gelijk open en dicht doen. Maar de 55-jarige Van Dijk, die al 33 jaar in het brugwachters vak zit, heeft niet echt heimwee naar de goeie ouwe tijd. „Deze computers en beeld schermen zijn toch prachtig speelgoed", zegt hij trots. Het brugbedieningscentrum De Waard is het zenuwcentrum van vier bruggen in de Leidse regio: de Spanjaardsbrug, de Vliet- landbrug, de Doesmolenbrug en de Zijl- brug. De werkzaamheden in de ronde blau we toren, die ongeveer vijf jaar geleden is gebouwd, zijn volledig geautomatiseerd. In de drie lessenaars zitten kleine beeldscher mpjes en bedieningspanelen ingebouwd. Aan de muur hangen zeven beeldschermen die de bruggen en de wegen er overheen duidelijk laten zien. Als er een boot door de onzichtbare detec- tielijn van een soort zendertje vaart, floept de televisie automatisch aan", legt Van Dijk uit. „Dan kan ik via de brugcamera's bekij ken of brug open moet of dat de boot er ge woon onder door kan varen. Als het nodig is kan ik ook nog via de marifoon of de micro foons die aan de brug hangen, contact heb ben met de schippers." Als de brug open moet geeft Van Dijk de schipper een sig naal, dan volgt een land-verkeersein en gaat automatisch een bandje lopen met een stem die zegt dat de brug verlaten moet worden. Daarna gaan pas de bomen dicht en gaat de brug open. Volgens Van Dijk is alles dan ook zo goed en veilig geregeld dat een ongeluk zoals dat onlangs op de Aalsmeerderbrug gebeurde, hier niet kan voorkomen. „Zoals die auto daar geplet is, dat kan bij ons echt niet", zegt hij. „Wij hebben een rode noodknop en als je daar op drukt, stopt echt alles." Maar, voegt hij er aan toe: „Na de signalen moeten de mensen niet doorrijden, want FOTO DICK HOGEVZONING dan komen ze echt in de problemen. Wij zeggen altijd: mensen die doorrijden, zijn zelfmoordenaars. De gedachte dat brugwaChterswerk maar saai en vervelend is, vindt Van Dijk een raar vooroordeel. „Het is eigenlijk een hele drukke baan. Hoe drukker het is, hoe leuker ik het vind. Op echte topdagen ren ik soms van het ene bedieningspaneel naar het an dere. Dan blijf je echt de hele dag bezig. Kijk maar naai' de Spanjaardsbrug. Die gaat in drukke tijden wel zo'n zestig keer open. In de toekomst kan Van Dijk het nog druk ker krijgen, want er zijn plannen om meer bruggen door het brugbedieningscentrum te laten bedienen. „Het centrum heeft nu een capaciteit voor 75 bruggen. We zouden dus makkelijk alle bruggen van Leiden kun nen bedienen. En als ze de capaciteit uit breiden zouden alle bruggen van Nederland hier bediend kunnen worden." VALERIE LEENHEER dus al vijf jaar tegenaan te hik ken. Wat moeten we er mee? We kunnen het wel doen, maar als de A4 aan deze kant wordt verbreed, is zo'n investering zondegeld." De voorzitter klaagt over de slechte voorlichting en inspraak en kondigt aan voor 18 septem ber 'tegen alle plannen te gaan ageren'. „Maar laten we de weg niet de schuld geven. Als de weg er niet was geweest was de jachthaven er ook nooit ge- Zie ginds komt de Stroomboot Als hij na een tocht met de boot weer in de haven aankomt, duwt schipper W. Schuchmann de stekker in het stopcontact. Even een paar uur de accu opla den en wég kan hij weer. De wat erminnende Voorburger heeft de enige elektrische boot in de Leiderdorpse Doeshaven. „Sinds mei. Toen heb ik bij Weco in Rijnsaterwoude dit de monstratiemodel gekocht", ver telt Schuchmann, terwijl hij de joystick van het vaartuig han- De in Polen gebouwde sloep maakt nauwelijks geluid, laat geen stank na, heeft weinig on derhoud nodig en is goed te manoeuvreren. Er kunnen acht mensen in. „Het gaat mij om de stilte, niet om een snelle boot", zegt Schuchmann. De 'Stroom boot', zoals de speelse naam van de Weco 625 luidt, haalt tien kilometer per uur en kan dan vijf uur varen. Bij zeven ki lometer per uur is hij desnoods tien uur achtereen in de vaart. Daarna moeten de accu's van de elektromotor weer opgela den worden. „Daarvoor dient deze gelijkrichter", zegt Schuchmann, die uit de elektro nica-wereld komt. Schuchmann deed al in Oosten rijk ervaring op met rubber bootjes, voorzien van kleine elektromotoren, roomkloppers genoemd. „Daar, bijvoorbeeld op de Wolfgangsee, mag je na melijk geen grote buitenboord motoren hebben." De Stroomboot milieuvriende lijk? Jazeker. Maar dan moeten we nog wel even vragen waar de stroom uit de stekker bij het op laden vandaan komt. Uit een gewone elektriciteitscentrale. En die is misschien wel kolen- gestookt. Neemt niet weg dat elektrisch varen het helemaal moet gaan maken. Want ook de ANWB is na verschillende tes ten tegenwoordig om, weet Schuchmann. EMIEL FANGMANN Chinees en paling Niet alleen palingrokerijen zijn schoon, zo laten diverse lezers van de Waterkrant weten. Zij stoorden zich aan de volgende vergelijking die werd gemaakt in het verhaal over de palingro kerij van Eveleens: „Natuurlijk mag iedèreen zo doorlopen en een kijkje nemen. Dit is geen Chinese keuken." Die vergelij king had niet in de krant mogen komen. De komst van een hoge snelheidslijn beperkt de mogelijkheden van water sporters. Een vaste spoor- lijnbrug over de Does bij Hoogmade maakt de doorgang van schepen die hoger zijn dan drie meter, onmogelijk. De spoorlijnbrug over de Does wordt aangelegd als de regering kiest voor het tracé dat dwars door het Groene Hart loopt. De brug zou even ten zuid westen van Hoogmade komen. De regering heeft een voorkeur voor dit tra cé uitgesproken. Jachthaven De Does zou door aanleg van de vaste brug nog moeilijker be reikbaar worden voor de wat grotere pleziervaartui gen. De vaste Achthove- nerbrug bij Leiderdorp is al ongeschikt voor door vaart van bootjes hoger dan drie meter. De jacht haven komt door aanleg van de nieuwe spoorbrug precies tussen beide lage bruggen in te liggen. De voorkeursvariant voor ziet eveneens in een aqua duct onder de Oude Rijn bij Hazerswoude en een aquaduct onder de Ring vaart van de Haarlemmer meerpolder. Het meest westelijke van de drie mogelijke tracés is nadelig voor waterspor ters in Leiden. Voor deze route moet een vaste brug met twaalf meter door- vaarthoogte worden aan gelegd naast de bestaande spoorbrug bij station De Vink. Ook over de Nieuwe Vaart bij Stompwijk komt mo gelijk een brug die de flit- XioOOO SJo®®@ ^®®|i OQQ ë.ooo nooc S-OCo 5.CO0 4-Cic 3.0 00 ACTIE ZUYDTWIJCK De magische grens van tienduizend gulden voor de nieuwe motor van de Zuydtwijck is overschreden. Dankzij donaties op het speciale gironummer 57055 (t.n.v. Leidsch Dagblad, omschrijving Zuydtwijck) van de Leidse wasserij Dieben en het Meubelplein Leiderdorp werd het bedrag gehaald. Om de Zuydtwijck in de vaart te houden is 15.000 gulden nodig. De toekomst van de Zuydtwijck, vernoemd naaf het gelijknamige Leidse verpleegtehuis, lijkt nog rooskleuriger te worden. Het Meubelplein Leiderdorp overweegt namelijk een jaarlijkse bijdrage te leveren aan het schip. J. van der Klugt, één van de ondernemers op het Meubelplein: „In het bestuur zit een aantal fervente watersporters. Ik denk dat zij wel bereid zijn voor een aantal jaren een bepaald bedrag te garanderen." Wie meer wil weten over de actie 'Houdt de Zuydtwijck in de vaart', kan bellen: 071- 356401.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13